lil ons land groeit recreatiegebied OBELISK Kamercommissie schiet met scherp opToxopeus HU Delft wordt belangrijk centrum van Europese ruimte-onderzoek 1.49 Weer zes jaar geëist in de „Puriner-zaak" Een opmerkelijke f koersverandering hij rijksinstanties 1 „DE GAZELLE" Ratjetoe'chaos'.. MEER INSPANNING VOOR ONTSPANNING (I) Nog jong Djalal Abdoh, VN-leider in Nieuw-Guinea? Voorbeelden S.E.R. bepleit systeembouw MEERPOEL'S Dieven op pad in Bollenstreek STERK STAALTJE Tech nologisch la hora torium Begrotingsproef Binnenlandse Zaken Gegriefd Sten n Pensioenen Waardevast KEUKEN BADDOEK Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 oktober 1962 Vierde blad no. 3078S Er is in Nederland iets merk waardigs aan het groeien. Dat is nauwe samenwerking tussen Rijk, provincies, gemeen ten, particulieren en tientallen instellingen en instanties, met als uiteindelijk doel: zorgen, dat in het dichtbevolkte Nederland de vrijetijdsbesteding in de open lucht niet alleen mogelijk blijft, maar aantrekkelijker wordt. Er zijn tekenen, die erop wij zen dat die samenwerking succes zal hebben. Met injecties van tien mille hier en een halve ton daar, worden recreatievoorzieningen mogelijk gemaakt, die varieren van een picknick plaats met een paar ta- jübanken langs een toeristische autoweg tot een jachthaven. Van een nieuw eiland in een water sportgebied tot een weg. die een prachtig bosgebied ontsluit. Van een speelweide plus een klimrek tot een fietspad of een parkeer terrein, dichtbij maar net niet op een mooi gezichtspunt. Het Rijk besteedt daar miljoenen aan. Het ministerie van O.K. en W. - waaronder het algemene rijksbe leid het betrekking tot de open luchtrecreatie ressorteert heeft voor 1963 op de begroting 3.75 mil joen gulden geprojecteerd voor sub sidiëring van objecten van algemeen nut, die van meer dan regionaal be lang zyn. Op zichzelf lijkt dat bedrag niet hoog. Maar het hele probleem van de recreatie is nog jong. In 1960 werd er voor het eerst op de rijks begroting geld voor uitgetrokken: f600.000,-. En belangrijker dan de steeds groeiende bedragen, die sinds dien uit de openbare middelen be schikbaar worden gesteld, is de aan dacht, die eraan wordt besteed. De staatssecretaris van O.K. en W. lag dan afwijzend staan tegenover de gedachte van een ministerie voor de Recreatie, en zelfs de gedachten over een overkoepelende rijksdienst voor de recreatie mogen iiog ver- |(eeld zijn: zeker is, dat overal het lcht groeit dat na de periode, rin het erom ging menswaardi ge arbeidsverhoudingen te scheppen, jou de periode is aangebroken, waar in het erom gaat te zorgen voor een menswaardig bestaan, ook in de Trjje tijd. Originele „Tiroler" broekjes, ONVERSLIJTBAAR, v.a. 3 jaar f24.75. HAARLEMMERSTRAAT 4 TEL. 33186 - LEIDEN Volgens welingelichte kringen by te Verenigde Naties in New York zal te vroegere Perzisch diplomaat Dja- kl Abdoh worden benoemd tot ad ministrateur voor de VN In Nieuw- Guinea. De Nederlandse regering zou zyn tenoeming door Oe Thant reeds heb- ten goedgekeurd. Goedkeuring van te zjjde van Indonesië wordt ver- Jacht, zo deze goedkeuring nog niet fegeven. De heer Abdoh is permanent ver tegenwoordiger by de VN van Perzië teweest. Hij geniet grote bekendheid onder VN-diplomaten en heeft reeds fon aantal opdrachten voor de VN %evoerd, waaronder het toezicht op Wksstemmingen in Afrika. Volgens welingelicht kringen zal de officiële bekendmaking van de be noeming van de heer Abdoh binnen enkele dagen volgen. Schout-bij-nacht Reeser is gisteren ■n Alle stilte met de onderzeebootja- |er „Overijssel" uit Hollandla naar ölak vertrokken. Met hem reisden °jj. brigade-generaal W. Eekhout en >Ue hoge officieren van de staf van te Nederlandse strijdkrachten ln ^ieuw-Guinea. Commandant Reeser Heeft woensdag een officieel af- aoheidsbezoek aan de tijdelijke VN- testuurder Rolz Bennett gebracht. "1 zal op 29 oktober met brigade generaal Eekhout naar Nederland «nigvliegen. In Hollandla, waar tot Jw 1 oktober het hoofdkwartier van net commando Nederlandse strijd machten Nieuw-Guinea was geves- is thans alleen nog een com- PUS-nie van dc landmacht gelegerd ui afwachting van het verti ek eind teze maand met de „Waterman". in de afgelopen dagen waren reeds terschillende afdelingen van het temmando strijdkrachten uit Hollan- tea naar Biak overgeplaatst. De hele ''af zal nog een tiental dagen op fliak bljjven orn onder leiding van «hout-bij-nacht Reeser een aantal 'upende zaken af te wikkelen. Een paar voorbeelden van de ver anderende mentalitiet: Nog maar goed tien jaar geleden sprak de chef van de generale staf laatdunkend over grasjes- en vogel tjesbewaarders, als het ging over natuurbescherming. Een dergelijk geluid in het openbaar van die kant, is op het ogenblik niet meer denk baar. Defensie wijst nu bij tijd en wijle op de recreatieve betekenis, die militaire oefenterreinen voor het publiek kunnen hebben. En al speelt daarbij ongetwijfeld de wens, die mi litaire oefenterreinen uit te breiden, een rol: het is in elk geval een er kenning van het feit. dat recreatie een belang is, waarmee rekening dient te worden gehouden. Een halve generatie geleden moest bij een ruilverkaveling elk water loopje kaarsrecht getrokken worden. Wie pleitte voor een wat sierlijker verloop, kreeg bij geen cultuurtech nicus een voet aan de grond. Een slingerende beek moest een kaars recht kanaal worden, anders kwam de waterafvoer in het gedrang en werd de uitspoeling te groot. Nu bouwt de Cultuurtechnische Dienst in ruilverkavelingen recreatieve voor zieningen in. Aan landschapsver zorging wordt alle aandacht besteed. En glimlacnend geeft een cultuur technicus toe. dat het met die over last van gebogen waterlopen nogal meevalt. Laatste voorbeeld van verande rende mentaliteit: Rijkswaterstaat heeft jarenlang gevochten tegen el ke voorziening in de nabijheid van rijkswegen in het algemeen en auto- Regionale samenwerking De Sociaal-Economische Raad heeft in een advies aan de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aanbevolen op het gebied van de woningbouw een gezamenlijk optreden van opdrachtgevers dat zich kan richten op normalisatie van bouwmaterialen. De overheid zou het initiatief moeten nemen tot overleg over standaardisatie van maten, soorten en kwalitei ten. De raad vestigt In dit advies, dat hy heeft samengesteld in een be sloten vergadering en dat thans voor publikatie is vrygegeven, o.m. de aandacht op de voordelen van pro- duktie op grote schaal. Er dient te worden gestreefd naar een concen tratie van krachten aan de vraag zijde, waardoor de voorwaarden wor den geschapen voor een continu produktie van zulk een omvang dat richt was op het motto: doorryden. jde producenten van woningen zich Wegrestaurants, pleisterplaatsen: Rijkswaterstaat zag ze liever niet dan wel en de gedachte aan alge mene recreatieve voorzieningen in aansluiting aan een autoweg, werd eenvoudig absurd gevonden. Bij rijksweg 28, de nieuwe auto weg in aanleg tussen Amersfoort en Zwolle, heeft Rijkswaterstaat nu op het al voltooide deel tussen 't Harde en Wezep twee picknick- plaatsen ingericht! Het is een be scheiden begin, maar als koersver andering is het opmerkelijk. wegen in het bijzonder, die niet ge- Advertentie NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 TELEF. 24815 LEIDEN daarop kunnen instellen. Daartoe be- \eelt de raad regionale samenbun delingen van de vraag naar wonin gen aan. Aan de vraagzijde zou men zich moeten concentreren op een aantal doelmatige ontwerpen van wonin- ZAKDOEKEN 'jpp alle punten beter! geachte continuïteit in de produktie is het nodig dat de opdrachtgevers of samenwerkende opdrachtgevers met een of meer aannemers over eenkomsten aangaan voor langere termijn tegen de prys voor elk in de opdracht begrepen woningtype. Ook op landelijk niveau acht de raad enige coördinatie van de re gionale samenbundelingen gewenst. Een continu produktie op grote schaal zou niet belemmerd of on mogelijk mogen worden door uiteen lopende bouwtechnische voorschrif ten De overheid zou de bundeling en de continuïteit moeten stimule ren door meerjarige contingenten toe te staan in gebieden waarin sa menbundeling van de vraag tot, stand is gekomen. Ook bepleit de SER een soepel subsidiebeleid. Enkele leden van de raad die wel de uitgangspunten van het advies onderschrijven, menen echter dat te weinig aandacht is besteed aan de gevolgen voor het midden- en klein- gen Voor de door de SER gewenst bedrijf in het bouwbedrijf. Tot nog toe onbekenden, hebben in de nacht van woensdag op don derdag op een vijftal plaatsenin Sas- derdag op een vijftal plaatsen in Sas- ben zij zich toegang verschaft tot de kantoren van bedrijven gelegen in het zuidelijke gedeelte van Sassen- heim, nl. oy dè bollenbedrijven van de fa. Gouverneur en de fa. Bakker- Van Vorst, het aanneem- en bouw bedrijf Kieft, Van Veens vleeswaren- bedrijf en drukkerij fa. J. W. de Gruyter N.V. In al de kantoren wer den'laden van bureau's en kasten overhoop gehaald. Slechts bij twee bedrijven Bakker-Van Vorst en druk kerij De Gruyter werd een bedrag aan geld vermist. Door de Rijkspoli tie van Sassenheim wordt in samen werking met de technische recherche een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hodges verwacht hausse in 1963 De Amerikaanse minister van Handel, Luther Hodges, heeft giste ren in Washington op een persconfe rentie in antwoord op een vraag ver klaard, het niet eens te ztln met som mige bedrijfseconomen, die voor 1963 een recessie voorspellen. Hij zei het eens te zijn met de zienswijze van andere economen, dat 1963 belangrij ke economische verbeteringen te zien zal geven. De minister drong verder aan op belastingverlaging, zowel voor maat schappijen als voor enkeling, tenein de het economische leven gunstig te beïnvloeden. Advertentie Delft zal in de toekomst een zeer belangrijk centrum van Euro pees ruimte-onderzoek worden. Zodra de cenventie van de ESRO de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek waaraan elf landen deelnemen, is getekend en dat gebeurt zeer binnenkort zullen er definitieve plannen worden opgesteld voor de bouw van het Europese technologische centrum voor ruimte-onderzoek, een groot laboratorium in Delft. Dit betekent volgens prof. dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrewacht, dat de beste ruimte-onderzoekers van Europa naar Nederland zullen komen. In het technologische laboratorium zullen o.m. de satellieten en raketkoppen worden gebouwd die worden af geschoten op de lanceerbasis Kiruna in Noord-Zweden. Het eerste jaar zal men nog gebruik maken van een Italiaanse basis op Sar dinië. (Van onze parlementsredactie) Ambtenarensalarissen en pensioenwetgeving waren gisteren be langrijke wrijvingspunten tussen minister Toxopeus en enige leden van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer in de openbare commissievergadering, die aan de voorbe reidende bespreking van dit begrotingshoofdstuk was gewijd. Vooral de socialist Blom nam geen blad voor de mond. Hfj sprak van de „schone beloften" van minister Toxcpeus tot verbetering van het georganiseerd overleg in ambtena renzaken en noemde het beleid in dit opzicht een „ratjecoe". Iets welwillender, maar niet veel. was de K.V.P.-er Wijters. Hij had het over een soort „chaos" in het beleid t.a.v. werkclassificatie en pres tatiebeloning en vroeg of de be windsman een uitkering-ineens wil de bevorderen: de prestatiebeloning bij de overheid ligt lager dan bij het bedrijfsleven. Het was de heer Blom die tenslotte de tekst van een or.twerp-motie voorlas, waarin de re gering werd uitgenodigd te komen met een uitkering ineens voor Kerst mis van dit jaar. Aangezien een commissievergadering niet over mo ties kan beslissen, kwam het ont werp van de heer Blom gisteren niet verder ter sprake. Men zal er nog wel meer van horen als binnen kort de „volle" Kamervergadering zich definitief gaat uitspreken over de begroting van Binnenlandse Za ken. Minister Toxopeus was over de verwyten nogal gegriefd. Zelden had hy zo'n onvriendelijk betoog gehoord als dat van de heer Blom. Hy ont kende. dat hij het georganiseerd overleg niet belangrijk zou vinden. Hij deed steeds zijn best. Wat de bepleite salarismaatregelen betreft meende de minister, dat men altyd rekening moet houden met de weer slag daarvan op het vrye bedryfs- leven. Als de overheid verhoogt, blyft het bcdryfsleven niet achter. Met de becijfering van de „trend", de gemiddelde loonstijging in het vrije bedrijfsleven gemeten naar de C.A.O.'s, is men nog bezig teneinde uit te maken wat de ambtenaren over 1962 krachtens de te lage prog nose van destijds nog zullen krijgen. De economische toestand van het land belet, dat terstond een be slissing wordt genomen. De overheid kan in eigen huis niet doen. wat zy anderen in hun kring moet ontzeg gen. Over de mogelijkheid van een winstdelingsregeling wilde de be windsman wel een onderzoek laten instellen, maar de huidige conjunc tuur noopt tot matiging. Bovendien: nog niet eens de helft van het vrije bedrijf kent een dergelijke regeling, aldus de minister. De heer Weijters meende, dat voor het overheidsper- zijn in te halen als er zou worden gewacht tot volledige invoering bij hei bedrijfsleven. De minister meen de echter, dat men een bepaald ogenblik zou moeten afwachten. Niet ledereen was zo slecht te spreken over het overheidspersoneel beleid als de heer Blom. De liberale minister kreeg wat dit betreft steun van heer Smallenbroek (A.R.), die het anders vaak met hem oneens is. Volgens de heer Smallenbroek was hel onredelijk de schuld geheel op dit kabinet te schuiven. Nogal bij- terig zei hij tot de heer Blom, dat de kabinetten-Drees geen oplossing hadden kunnen bereiken voor bij voorbeeld de bezoldiging van politie en belastingpersoneel. Deze kwes ties w/aren pas tijdens het huidige kabinet opgelost. Wat intussen het politiepersoneel betreft, ook daarover had de socia listische spreker zich zeer kritisch uitgelaten. De minister vroeg zich af. of de verwijten van deze zijde soms verband hielden met de ko mende verkiezingen. Het woord ver kiezingen was trouwens ook door de heei Blom gebruikt. Bij het debat over de pensioen wetgeving sloeg men elkaar nog meer hiermee om de oren. Bij de pensioenkwestie is het eni ge malen gekomen tot vurige op merkingen over en weer. De heren Blom (P.v.dA.) en Smallenbroek (A.R.) vielen aan op de V.V.D., met name op een televisiepraatje van mevrouw Stoffels en de door prof. Oud onlangs afgelegde verklaring inzake welvaartsvastheid. Volgens de heer Blom had de heer Oud een pro grammapunt van de P.v.d.A. verde digd. Mr. Geertsema (V.V.D.) ont kende, dat prof. Oud in dit opzicht een „salto mortale" zou hebben ge maakt. De heer Smallenbroek kon zich, naar hy liet doorschemeren, niet aan de indruk onttrekken, dat de genoemde V.V.D.'ers van hun geest verwant Toxopeus inlichtingen had den gekregen. Er zou een soort sa menspraak zyn geweest. De heer Geertsema verweerde zich tegen de ze „aantyging" en de minister ont kende, dat hy zyn politieke vrien den informaties over he.1 te voeren beleid zou hebben „ingefluisterd". Nu alleen Utreelit De Utrechtse Sterrewacht is mo menteel nog de enige plaats in Ne derland waar men zich met het ruimte-onderzoek bezighoudt. Het ligt echter wel in de bedoeling, la ter meer groepen in te schakelen. Zo bestaan er bij de Sterrewacht in Leiden en op het natuurkundig la boratorium van de Gemeenteiyke Universiteit in Amsterdam al plan nen voor gezameniyke experimen ten. De minister wilde een regeling van de welvaartsvastheid van pensioenen tot stand brengen voorafgaande aan een nieuwe pensioenwet, maar dit hoefde niet te betekenen dat deze laatste zou worden vertraagd. De centrale commissie voor georgani seerd overleg ln ambtenarenzaken studeert nu over het ontwerppen- sloenwet, dat zy heeft ontvangen, maar zy zal geen advies kunnen uit brengen voor en aleer de kwestie van de samenloop met de A.O.W. en het vraagstuk van de welvaartsvast heid in beschouwing is genomen. Dus is het standpunt van de re gering over de nieuwe pensioenwet geving nog slechts voorlopig. De mi nister, die daarom meende niet veel mededelingen te kunnen doen, zei wel, dat de nieuwe pensioenwet ook voor toekomstige gepensioneerden een verbetering zou inhouden. Mr. Toxopeus zei verder, dat zo- Juist aan de centrale commissie een brief was gezonden over de mening der regering inzake samenloop en welvaarts vastheid. Van de inhoud kon hy nog geen mededeling doen. De heer Blom sprak van een „vol dongen feit" en noemde het tyd- stip van verzending „buitengewoon toevallig". Minister Toxopeus had 't debet over de ingewikkelde pensioen zaken vooral „technisch" willen hou den: „Later ontmoeten wy elkaar wel op het verkiezingspad". De heer Bommer, voorzitter van de commissievergadering sprak aan het eind van de avond nog als voor lopig oordeel uit, dat de eerste proef met de nieuwe begrotingsbehande ling zeer bevredigend was verlopen. De groep onderzoekers ln Utrecht, die nu ruim een jaar aan het werk is. wordt gevormd door twee inge nieurs, een natuurkundige en twee monteurs onder leiding van prof. De Jager. Het onderzoek-programnia richt zich voorlopig op het meten van de röntgenstraling van de zon. Aangezien deze straling vry „zacht" is, is zy op aarde moeilijk waar te nemen. De corona, de grillige gas wolk om de zon, heeft een tempe ratuur van naar schatting een mil joen graden en moet daarom wel röntgenstralen uitzenden. Op de Sterrewacht in Utrecht heeft men nu een instrument ontwikkeld met „telbuisjes" die by een spanning van 1800 volt, deze straling in de ruimte kunnen meten. Dit instru ment zal worden geplaatst in een Franse raket, die begin volgend jaar in de Sahara wordt afgeschoten. Eerste proef Aan het eind van deze maand gaat de apparatuur al naar Frank rijk voor een test. Aangezien de om standigheden waaronder wordt ge test tweemaal zo zwaar zyn als die in de raket zelf, wordt het instru ment in drievoud gemaakt, zodat het geteste apparaat dat waar- schynlijk wel wat geleden zal heb ben niet de ruimte in hoeft. Het derde apparaat dient voor een even tuele herhaling. Prof. De Jager noemde dit expe riment nog zeer bescheiden. Het uit- eindelyke doel is het bepalen van de temperatuur en de drukken in de corona en het verzamelen van gegevens over het spectrum. Met groepen wetenschappelyke onderzoe kers in Washington, Moskou en Lei- cester die zy het op een andere manier en met eigen technieken soortgeiyke experimenten doen, wordt een nauw contact ondernou- den. Uniek in de wereld In Utrecht zyn al plannen uitge werkt voor een nog verfynder in strument, bestemd voor metingen van het spectrum, dat zal worden gebruikt als de eerste proeven suc ces hebben. Dit instrument bestaat, volgens prof. De Jager, nog nergens ter wereld. De gegevens ervan zyn wel bekend, maar men vreest geen concurrentie van andere landen om dat politiek en commercie hier geen rol spelen en de wetenschapsmensen „onder elkaar" te sportief zyn om vindingen van anderen te kopiëren. De samenwerking met Frankryk voor het eerste experiment over en kele maanden ligt volledig op het Practische, donkere kleuren. Vrolijk vruchtendessin. Droogt prima. slechts Herenstraat 9 Haarl.straat 172 - 174 - 179 MIDZA collegiale vlak. Het is geen kwestie waar de regeringen zich mee be moeien. De Nederlandse onderzoe kers zijn uitgenodigd om hun waar nemingsinstrumenten te plaatsen in de Franse raket. Voor volgende lan ceringen hoopt men op de mede werking van de Europese organisa tie. Het Europees ruimte-onderzoek programma dat op het ogenblik in discussie is, bevat voor 1963 en 1964 zeventig verschillende experimenten, waarvan er zes door Nederland zijn voorgesteld. De ruimte-onderzoekers in Utrecht participeren in 1963 in vyf en in 1964 in twaalf raketlan ceringen. Ook Engelse instrumenten In de Franse raket „Veronlque" die begin volgend jaar wordt gelan ceerd. zullen ook enkele Engelse meetinstrumenten worden meege voerd. Een deel van de Utrechts* groep zal bij de lancering in de Sa hara aanwezig zyn om de gegevens die naar de aarde worden geseind op te vangen. De raket moet een hoogte hereiken van 200 kilometer. De röntgenstraling van de zon zal bulten de atmosfeer op een hoogte van 90 kilometer merkbaar worden en bereikt de maximumsterkte op 120 kilometer. Momenteel ls nog maar weinig bekend over de röntgenstraling van de corona, maar men wil nu aan- wyzingen verzamelen over de sterk te van de straling en de mate waar in deze door de atmosfeer wordt ge absorbeerd. Ook in het buitenland bestaat grote belangstelling voor dit project. De resultaten zullen worden gepubliceerd, maar het zal wel eni ge tijd duren voor men de vele ge gevens die men hoopt te verzamelen, heeft bewerkt. In de toekomst willen de Utrecht se onderzoekers zich ook bezig gaan houden met de kosmische straling. Er bestaan plannen om dan, direct nadat er een zonnevlam is geweest, een raket te lanceren die op 60 kilo meter boven de aarde een parachu te met meetinstrumenten loslaat. Een beeld van de zeer moei lijke situatie, die ontstaan is door ilKLl'ULi Utl l UU1 1IC l U Cl I1V1UOJ.CI f soneel de achterstand niet meer zou de zeer uitzonderlijke lage wa terstand. De IJssel bij Ouwer- kerk is alleen in het midden be vaarbaar. Aan de oever liggen enkele schepen hoog en droog te wachten op betere tijden. Verdachte staat voor zesde keer terecht De procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. A. W. Holsteijn. heeft zes jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist (zijnde bevestiging van het von nis van de Amsterdamse recht bank op 17 januari 1961) tegen een 40-jarige tuinder uit Velsen. Deze wordt ervan verdacht met zijn broer in de nacnt van 7 op 8 augustus 1951 te hebben ingebroken in de boerdery van een 79-jarige landbouwer Pieter Laan in de Pur- m^r. Op heterdaad betrapt zouden de broers tot geweldpleging zyn overgegaan met het gevolg, dat de bejaarde boer levensgevaariyk werd gewond (hy overleed op 10 augustus), en dat twee bejaarde zusters van het slachtoffer, eveneens ernstig wer den mishandeld. De beide zusters zijn hersteld, doch inmiddels overle den. t)e rechtbank te Amsterdam ver oordeelde beide broers tot zes jaar gevangenisstraf. De broer bekende in paniek om zich heen te hebben geslagen doch verdachte zei niet aan de mishande ling te hebben deelgenomen. Hij ging in hoger beroep doch het Amster damse hof veroordeelde hem tot 8 Jaar gevangenisstraf. De Hoge Raad vernietigde dit arrest en verwees bei de zaken naar het gerechtshof in Den Haag. Het arrest luidde nu weer 6 jaar doch de Hoge Raad vernietig de ook dit vonnis en verwees de zaak naar het gerechtshof te Arnhem. Uit het uitvoerig verhoor van de verdachte, die op grond van het ten- laste gelegde misdrijf nu voor de zesde keer terechtstaat, werd duide lijk dat verdachte jarenlang bezeten werd door het denkbeeld te gaan in breken by de familie Laan. In totaal heeft hij vyfmaal geprobeerd ln te breken by deze familie. Tenslotte haalde hy ln 1951 niet zonder moeite zyn boer F. over mee tegaan. ,zyn broer heeft bekend de boer en zijn twee bejaar de zusters te hebben mishandeld. Verdachte heeft echter zowel voor de rechtbank ln Amsterdam als in Den Haag verklaard in stryd met het geen hy gezegd heeft aan de politie en de rechtercommissaris dat hy niet aan de mishandelingen heeft deelgenomen. Zwaardere straf In zyn requisitoir zei de procureur- generaal echter ervan overtuigd te zyn dat verdachte aan de mishan delingen heeft deelgenomen. Hy con cludeerde dat hy zwaarder gestraft dient te worden dan zyn broer. De raadsman, mr. A. H. Tiybits, achtte het niet bewezen dat verdach te in de kamer aanwezig was, toen de oude boer en zyn zusters bewuste loos werden geslagen. „Uit niets biykt dat G. bewust heeft deelgenomen aan een plan tot gebruikmaking van ge weld en het is ook niet af te lelden uit het bewysmateriaalaldus de raadsman. Hy vroeg het hof uiterste clementie te betrachten. Uitspraak over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7