Kongolese premier Adoela w ordt steeds ongeduldiger MAANSCHOT IS MISLUKT ZWART S.E.R. sterk verdeeld over de loonbegrenzing Justitie grijpt in Geen verder uitstel van plan der V.N. Muilkorf verplicht Werkgevers: „loonstop" Werknemers: „2% ruimte" ffïiUeuws Ranger 480 kilometer langs doelradiocontact verbroken Voorde honden in Amsterdam Nobelprijs geneeskunde voor 1 Amerikaan en 2 Engelsen Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 No. 30785 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Adoela van de centrale Kongolese regering begint zijn geduld te verliezen. Zijn bewind duldt geen verder uitstel in de uitvoering van het VN-plan voor de opneming van Katanga in de Kongolese federatie. Daarover kan niet onderhandeld worden, verklaarde hij gisteren op een persconferentie in Leopoldstad, ,,ik zal alle maatregelen nemen die nodig zijn". Het plan van Oe Thant voor Kongo voorziet in verschillende fasen en de termijn voor de eerste fase liep gisteren af. Adoela wees het bestand tussen Katangese en Kongo lese troepen, dat deze week in de Katangese hoofdstad Elisabethstad tot stand is gekomen, van de hand, omdat dit niet in het VN-plan voorkomt. „Aanbod van een cheque is maar een lokmiddel „Wij bevinden ons niet in staat van ooi*log met Katanga", aldus Adoela, „maar Katanga bevindt zich in staat van rebellie tegen de cen trale gezagsdragers". Als de centrale regering akkoord zou gaan met het bestand, „leggen wij ons neer bij de aanwezigheid van Katangese gendar merie in Nrd-Katanga, die wij reeds eerder gevraagd hebben zich terug te trekken om een vreedzame oplos sing mogelijk te maken". Adoela be klaagde zich er woensdagavond in een radiorede over, dat hij van het bestand met Katanga via pers en radio kennis had gekregen en pas la ter via de VN „Bepaalde consulaire missies hebben zich terug te trekken om een vreedzame oplossing moge lijk te maken". Adoela beklaagde Veertien doden bij een tweetal kettingbotsingen BU een kettingbotsing op de weg tan Gloucester naar Bristol in En geland zijn gisteren tien mensen om het leven gekomen en tien gewond. De politie moest de weg na het on geluk voor het verkeer in beide rich tingen sluiten. Gisterochtend zijn by een botsing tussen een militaire autobus en een vfachtauto van het Belgische leger drie jonge Belgische militairen gedood, terwijl er eveneens drie zeer ernstig zijn gewond. Het ongeluk vond plaats op de weg tussen Leo- poldsburg en Hechtel, vlak bij een militair oefenterrein tussen Hasselt en de Nederlandse grens. De chauf feur van de militaire auto is waar schijnlijk misleid door de mist. Hij dacht dat de bus verder van hem verwyderd was dan in werkelijkheid. Ook hij werd gedood. Advertentie zich er woensdagavond in een radio rede over, dat hij van het bestand van Katanga via pers en radio ken nis had gekregen en pas later via de VN „Bepaalde consulaire missies hebben zich op ontoelaatbare wijze met de zaak bemoeid". Adoela kon zich in zijn uiteen zetting voor de pers evenmin ver enigen met het Katangese aanbod om twee miljoen dollar aan Kongo te geven. Katanga had in het ak koord met de Kongolese troepen aan gekondigd, dat dit geld aan een Londense bank zou worden overge maakt. Hij noemde dit aanbod „een lokmiddel". „Wij hebben de cheque bovendien nog niet eens ontvangen". De voornaamste bepaling van de akkoorden zijn. behalve het depone ren van twee miljoen dollar: de Ka tangese gendarmerie en de strijd krachten van de centrale regering staken het vuren in noord-Katanga; de telexverbindingen tussen Eli sabethstad en Leopoldstad worden hersteld; de spoorbrug aan de grens van Katanga en Zuid-Kasai wordt opengesteld voor Katanga's uitvoer, o.a. van koper, die nu via Angola loopt. Adoela, die kennelijk gepi keerd fe over het feit, dat deze ak koorden zijn gesloten tussen de mi litaire bevelhebbers zonder dat de centrale Kongolese regering daarin voldoende gekend is, bleek van me ning dat deze overeenkomsten slechts dienen om „de wereld zand In de ogen te strooien". Adoela's centrale bewind wenst de helft van Katanga's inkomsten uit de mijn bouw. Intussen heeft premier Adoela aan George MacGhee, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Za ken voor politieke aangelegenheden, die op het ogenblik een bezoek aan Kongo brengt, de verzekering gege ven. dat de contacten tussen de cen trale hoofdstad Leopoldstad en de Katangese hoofdstad Elisabethstad Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft bekendgemaakt, dat het onbemande ruimteschip Ranger V, dat gisteravond om 8 uur Nederlandse tijd naar de maan werd afge schoten, dit hemellichaam vermoedelijk op ongeveer 480 km af stand zal passeren. Bovendien is gebleken, dat de apparatuur voor het gebruik van zonne-energie voor de zender in de cabine niet goed functioneert. Hierdoor is het contact met de Ranger V ver broken. nadat de gewone batterij in het ruimtevaartuig na acht uur en 44 minuten uitgeput was. Het gevolg van een en ander is dat geen van de voorgenomen onderzoekingen doorgang kan vinden. Pas volgend jaar nieuwe pogingen LEIDEN Breestraat K A TW'IJ K Voorstraat Zoals gemeld was het de bedoeling dat de Ranger V op een afstand van ongeveer 4.000 km van de maan televisiebeelden van het maanopper vlak zou gaan uitzenden. Als het ruimteschip op 25 km van de maan zou zijn gekomen, moest een deel van de instrumenten worden afge stoten, dat met behulp van een rem- raket „zacht" op het maanoppervlak moest landen. De Ranger V zou zelf met een snelheid van 9.000 km per uur te pletter slaan. De in een dik- ke laag balsahout verpakte instru menten zouden via een zender ge durende twee weken gegevens om trent eventuele maanbevingen naar de aarde moeten zenden. Het is de derde maal dat dit jaar een schot op de maan is mislukt. De eerste maal werd de maan op grote afstand gemist. De tweede keer sloeg de ruimtecabine met ongerem de snelheid te pletter op de achter zijde van de maan, zonder dat dit wetenschappelijke gegevens oplever de. In officiële Amerikaanse kringen is medegedeeld, dat er in de volgen de periode die gunstig is voor "een maanschot omstreeks midden no vember geen nieuwe Ranger zal worden gelanceerd. gas water - sanitair HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 WEERBERICHT VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Wei- Mg verandering in temperatuur. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. (opgemaakt te 11.15 uur) 20 OKTOBER Zon op: 7.12 uur; onder: 17.37 uur. Maan op: 23.23 uur; onder: 14.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20.37 uur; laagwater te 3.40 en 16.04 uur. (Dlf blad bestaat uit 26 pagina's) Voor het volgend jaar zullen vier ruimtecabines, uitgerust met televi- sie-apparatuur. voor een tocht naar de maan gereed zyn. nog niet zün verbroken en dat de besprekingen tussen Kongolese en Katangese afgevaardigden nog voortduren. De Amerikaanse onder minister had gistermiddag tegenover Adoela uiting gegeven aan zijn vol doening over de resultaten, die tot dusver by de uitvoering van plan van Oe Thant zijn behaald, al zyn deze nog bescheiden. In Amsterdam moeten van nu af aan alle honden op straat ge muilkorfd zijn. Dit heeft burge meester Van Hall vanmorgen bevolen. Vanzelfsprekend zijn er nu in de hoofdstad niet genoeg muilkorven „volgens een door de minister van Landbouw en Visserij" vastgesteld model om aan de plotseling ont stane enorme vraag te voldoen. Daar is bepaald, dat alle honden ook aan de lijn moeten lopen. Alle niet gemuilkorfde en niet aan de lijn gehouden honden zullen door de politie in bewaring worden ge nomen. Het aantal honden in Am sterdam wordt geschat op 30.000. Bij de hondenbelasting staat er al 28.000 geregistreerd. Deze maatregelen zyn door de bur gemeester genomen als een wapen in de strijd tegen de geconstateerde hondsdolheid. (Men zie ook elders) De procureur-generaal te Am sterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft een justitieel onderzoek gelast naar de mishandeling, tijdens de laatste ontgroening bij het Amsterdams Studenten Corps, van de jonge student die door een slag met een hockey stick ernstig aan zijn hoofd werd gewond. Over dit nieuw aan het licht gekomen ontgroenings schandaal schreven wij gisteren uitvoerig. Voor biofysisch erfelijkheidsonderzoek De Nobelprijs voor geneeskunde is gisteren toegekend aan een Amerikaan en twee Engelsen, namelijk de 34-jarige dr. James De wey Watson hoogleraar in de biologie aan de Harvard Universiteit in Cambridge Massachussetts, V.S.), de 45-jarige dr. Maurice Hugh Frederick Wilkins, onderdirecteur van de afdeling biofysisch onderzoek van de raad voor medisch onderzoek aan het Kings Col lege te Londen, en de 46-jarige dr. Francis Harry Compton Crick, moleculair bioloog aan het Cavendish Laboratorium te Cambridge (Eng.). De drie geleerden hebben deze on derscheiding verworven voor hun on derzoekingen op het gebied van de erfelijkheid, in het bijzonder de ont dekking van de moleculaire structuur van nucleinezurën door middel waar van eigenschappen van ouder op kind worden overgedragen. Dr. Wat son en dr. Crick hielden zich voor namelijk bezig met de theoretische zijde van het onderzoek, terwijl dr. Wilkins de experimentele kant voor zijn rekening nam. De prijs, die dit jaar ongeveer Gisteren is de onderzeeboot-1 nea in de haven van Nieuwediep I kennissen van de bemanning de jager Limburgna een verblijf teruggekeerd. Op de kade „Limburg" op. in de wateren van Nieuw-Gui- wachtten vele familieleden en I er duidelijk naar uit, dat het door de regering gevraagde S.E.R.-advies over de begrenzing van de loonkostenstijging (vóór 1 november) een verdeeld advies zal worden. De kloof tussen werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers m de commissie ontwikkeling nationale economie van de Sociaal- Economische Raad lijkt onoverbrugbaar. De organisaties van werknemers en werkgevers weten beiden, dat er maar een beperkte ruimte is voor loonstijgingen. Zij verschillen echter van mening over de vraag, hoe groot deze ruimte is. Op de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkge vers heeft de voorzitter, de heer H. J de Koster, vorige week in Eindhoven verklaard, dat alle economische ruimte in wezen door de verhoging van de invaliditeitsuitkeringen, de looncompensatie voor de hogere AOW-premie en de autonome loon stijgingen (de anciënniteitsverhogin- gen en promoties )zou worden opge soupeerd. Ook op de jaarvergadering van de FME, de werkgeversfederatie van metaalindustriëlen, werd dit gezegd door de voorzitter van de sociale com missie van de metaalraad, ir. K. van der Pols. Vandaar, dat de werkgevers 180.000 gulden bedraagt, wordt door de drie onderzoekers gelijkelijk ge deeld. Watson en Crick hebben in 1960 voor hun werk de Amerikaanse Al- bert Laskerprijs ontvangen. De drie medici, aan wie dit jaar de Nobelprijs voor genees kunde is toegekend. Van links naar rechts dr. fames Dewey Watson (VS.). dr. Maurice H. F. Wilkins (Engeland) en dr. Francis H. Compton Crick En geland 95 achter het plan van de regering staan om voor de eerste helft van het komende jaar een loonstop in te voe ren. Eensgezind De werknemersorganisatie, die de ze week hebben vergaderd, hebben hun standpunt eensgezind bepaald. Zy zien wel in, dat er niet veel ruimte is voor loonsverhogingen maar menen, dat er toch wel her ziening van de CAO's kan plaatsvin den. Het standpunt van de werkne mers wordt in grote lynen weerge geven door het artikel, dat de vice- voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, in de bladen van de by het NVV aangesloten organisaties deze week heeft geschreven. De heer Kloos schreef, dat een afzwakking van het groeitempo van de industrie onmiskenbaar was geweest in 1962, maar dat 1963 met een groeipercentage van 4 procent (geraamd door het Centraal Plan bureau) een iets aantrekkelijker beeld gaf. Uit de spanning op de arbeids markt leidt de heer Kloos af, dat het met de concurrentiepositie van Ne derland nog wel meevalt. De heer Kloos wyst op het overschot van de betalingsbalans, dat van 1962 op 1963 toeneemt van f 450 min. tot f 650 min. Geen struisvogels" „Wy zouden struisvogels zijn", al dus de heer Kloos, „Als wij de teke nen die tot bezorgdheid nopen niet wilden zien. Het teruglopen van de groei der investeringen kan een teken aan de wand zijn. De terugval van deze groei van procent in 1962 tot 2 procent in 1963 hoeft echter op zichzelf niet verontrustend te zijn", meent de heer Kloos. „Want", schrijft hy, „het investe ringsniveau lag zeer hoog door uit zonderlijk hoge winsten, die op hun beurt het gevolg waren van te late en te geringe loonsverhogingen. Hoe wel de ontwikkeling te denken geeft, zien wij deze toch gedeeltelijk als een terugkeer naar normale verhoudin gen". De heer Kloos becijfert dat van de 6'j procent die voor de loon kostenstijging in 1963 als streefge tal is gesteld, maar 2 procent over blijft voor CAO-verbeteringen en dat dus de lonen niet spectaculair kun nen toenemen. „Niet ingrijpen" „Maar", meent hy. „deze cyfcrs wyzen niet op de noodzaak van by- zondere beleidsmaatregel De heer Kloos gelooft, dat de afremming al voortvloeit uit de teruglopende winsten «?n investeringen, waardoor de werkgevers wel weinig bereidheid zullen tonen forse loonsverhogingen toe te staan. Het is bekend, dat de regering wèl een beleid voorstaat dat is gericht op afremmen van de loonstygingen. De vraag is nu of de confessionele werknemersorganisaties, die door pn- I iitieke banden nauwer met de rege ring zyn verbonden dan het NW. het NVV-standpunt biyven delen als de regering haar gewicht in de schaal gaat legg«n. De Kamerverkiezingen in 1963 zUn ook een factor. Volgende week vrijdag zal de SER-commissie zich opnieuw beraden over het advies, dat zy vóór L november a.s. zal moeten uitbren gen. Advertentie Klaassens' Kleding KLASSE KLEDING Breestraat 114B SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN! Uit het Leidsch Dagblad van l f 20 Oct. 1862: i (Advertentie) - Vermist. a a Donderdagavond bij het ver- j laten der Pieterskerk na het f orgel-concert, een zilveren in- J a wendig vergulde snuifdoos, f Bureau Leidsch Dagblad te- l rug te bezorgen tegen belo- l ning. J Dr. Queensley van Cam- 1 J bridge, heeft bepaald dat van 1 zijn ligchaam na zijn dood a a het vel gestroopt moet wor- a den en tot perkament bereid J waarop de Ilias van Home- J a rus moet afgeschreven wor- J den. J

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1