UW VERTROUWDE MERK nu met een prachtige HUISHOUDCOUPE feollefj* Bolletje Riislands landbouw en veeteelt drijven op particuliere sector Prinses Beatrix Poliofonds motiveert weigering schenking Kroonprinses vertrokken Burgemeester van Nijmegen niet vervolgd Broodprijs moet omhoog met 2 cent H. DE MOOY LET OP KINDEREN BAMBI ROOD-CHINA VOORT DOOR STROMPELT WANBEHEER e'erbeschü't verrassend lekker "ORNAMIN Swiss super quality origineel Venetiaans model, ontwerp Dominique EIERBESCHUIT LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 MODERNE KOP EN SCHOTEL model "Gruv* Dona" Prachtig Sphinx aardewerk in zes mooie, frisse pastel tinten. Gevula met snoepjes voor 8 Bolletje bonnen 87 cent. Winkelwaarde f 1,45. Het bestuur van het Prinses Bea trix Poliofonds heeft zijn besluit, de f 10.000 niet te accepteren welke door de „Vrienden van Veronica" aan dit fonds onlangs werden aangeboden, gemotiveerd. Het poliofonds zou ook deze gift bijzonder goed hebben kunnen ge bruiken, zo zegt het bestuur. Men dient echter te weten, dat een fonds, dat weliswaar onafhankelijk is van de regering, doch wel op Initiatief der regering ls opgericht en de naam van zijn beschermvrouwe Prinses Beatrix mag dragen, geen bijdragen kan aanvaarden, welke afkomstig zijn uit activiteiten, welke notoir niet de instemming der regering hebben. Om dezelfde redenen zal het fonds bijvoorbeeld ook geen gelden mogen accepteren uit loterijen, waarvoor Marisol: Filmsterretje (13) met allures van een grote ster Een pittig Spaans filmsterretje, dat ondanks haar 13 jaar al de volleer de allures van een echte filmster ten toon spreidde, heeft gistermiddag op Schiphol iedereen verbaasd doen staan door haar even kordate als charmante optreden. Z(j Is Josefa Flores Gonzales, die in 1949 te Ma laga werd geboren. Óp haar elfde jaar trad z(j voor het eerst op in een Spaanse film. Als „Marisol" kreeg zy bekendheid. Minzaam begroette ze onder aan de trap van het lijn toes tel de haar opwachtende officials, glimlachend poseerde ze voor de persfotografen en elegant wandelde ze vervolgens raar de perskamer, waar ze de ver slaggevers te woord stond. Ook dat deed ze uiterst efficiënt: in het Engels. Bovendien was er een Spaanse tolk, maar die bleek vrijwel overbodig. Marisol sprak beter En gels dan hij Nederlands en bleek zelfs zoveel taalgevoel te bezitten, dat ze prompt „gitaar" antwoordde, toen iemand in het Nederlands aan de tolk vroeg: „Kan ze zelf ook een instrument bespelen?" Ook uiterlijk verbaasde de kleine Marisol de aanwezigen: hoewel haar vader en moeder beiden donker zyn, gaat Marisol door het leven met lang opvallend blond haar «le natuurlijke kleur) en aangezien ze ook nog blauwe ogen heeft zou men haar gemakkelijk voor pen Nederlands meisje kunnen houden. Marisol, die reeds de gehele wereld heeft bereisd, schittert ln 3 films en is behalve door haar spel bekend geworden door haar zang. Reeds zijn van haar 20 grammofoonplaten ver schenen. Vrijdagavond zal het Nederlandse publiek haar op de tv-scherm kun nen zien in de „Rudi Carrell Show" en zaterdagavond treedt ze op in het radio-programma „Tierelantij nen". Binnenkort wordt in de Nederland se bioscopen haar eerste film ver wacht, genaamd ..Een engel in huls". geen wettelijke vergunning is verkre gen. Hiermede spreekt het fonds als zo danig zich niet uit over deze activi teiten. Noch met politieke, noch met religieuze of andere maatstaven heeft dit iets te maken, aldus het bestuur, terwijl evenzeer kan worden ver klaard, dat van generlei zijde druk op het bestuur zou zijn uitgeoefend of dreigementen geuit. „Een koninklijk fonds dient ook by zUn activiteiten voor de aantrekking van de nodige financiën, de „Konink- ïyke weg" te volgen en ziet zich daardoor wel eens genoodzaakt tot verwondering van hen, die de ach tergronden niet kennen, overigens zeer goedbedoelde giften te weigeren. Het bestuur meent dan ook te mo gen vertrouwen, dat het gebeurde voor niemand aanleiding zal zijn. zyn steun in het vervolg aan het Prinses Beatrix Poliofonds te ont houden.". Prinses Beatrix is vanmorgen om streeks acht uur van het vliegveld Soesterberg vertrokken naar Iran, het eerste land dat zy op haar tocht naar het Nabye en Verre Oosten zal bezoeken. De Prinses werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door Koningin Ju liana. Prins Bernhard en Prinses Marijke. De Prinses maakt de reis naar Iran in de Friendship van de Koninklijke Luctmacht". Toen de Friendship opsteeg hing er een dich te mist op de vliegbasis. De Prinses en haar gezelschap zullen via Brin- dlsi en Rhodos naar Teheran vlie gen. waar zij morgenavond aankomt Op het vliegveld waren onder de autoriteiten verscheidene embassa- J deurs van die landen, die de Prin- I ses op haar reis in het Nabye en 1 Verre Oosten zal bezoeken. De kleine particuliere bedreven nemen in de Sowjet-Unie ongeveer e*n derde van de landbouwproduktie voor hun rekening en brengen naar verhouding méér op dan staatsbedry- ven of collectieve boerderijen, zo heeft de Voedsel- en landbouworga nisaties van de Verenigde Naties (F.A.O.), in Rome bekendgemaakt. De boeren op collectieve of staats bedrijven brengen ongeveer een kwart van hun tyd op gezinsbedry- ven door. zy worden echter gehol pen door verwanten tien miljoen volgens het bevolkingsonderzoek van 1959 die uitsluitend op particu liere ondernemingen werken. Volgens het F.A.-Obulletin heeft el ke arbeider op een collectieve of staatsonderneming recht op een stuk eigen grond, een huis en wat vee. Dit vertegenwoordigt niet alleen een „compromis tussen het hardnekkig individualisme van de boer en de communistische doctrine" maar stookt tevens met de huidige econo mische behoeften van de Sowjet- Unie. De F.A.O. merkt op dat de gegevens van 1959 dateren, maar dat hierin sedertdien geen belangryke wijziging is gekomen. De particuliere sector van de land bouw in de Sowjet-Unie produceer de in 1959 weinig graan, maar was belangrijk voor groente, aardappelen en vee. De particuliere bedryven produ ceerden 64 procent van de aardap peloogst, 46 procent van de groente- oogst en 67 procent van de fruit- opbrcngst, met uitzondering van wijndruiven. De voornamstc oorzaak van deze hoge cijfers was de beschikbare grote hoe veelheid organische mest, afkomstig van particuliere veestapels en de grote krachtsinspanning van de boe ren. aldus het F.A.O-maandbulletin. Voor veeteelt waren de cyfers over eenkomstig hoog. Een derde van het rundvee. 24 procent van de varkens stapel. 27 procent van het totaal aan tal schapen en 75 procent van het pluimvee was in particulier bezit. In verband hiermee leverde de parti culiere sector 47 procent van de vleesproduktie, byna de helft van de melk en 82 procent van de eierpro- duktie. (Van onze Nijmeegse correspondent) Mr. F. O. Leus ink, substituut-offi- vier tc Arnhem, heeft na grondige bestudering van de verklaring, die burgemeester Hustinx tegenover de pers er. tegenover de gemeenteraad van Nymegen heeft afgelegd over de rol, welke de oud-gemeenteambte naar Van Mil heeft gespeeld bij het bekend worden van de malversaties bij de Indiening van oorlogsschade- ciaims, geen reden gevonden straf vervolging wegens belediging tegen de burgemeester in te stellen. Bakkerijstichting: De Nederlandse Bakkerijstichting heeft aan het ministerie van Eco nomische Zaken meegedeeld, dat zy een verhoging van de broodprys met twee cent noodzakeiyk acht. Dit op grond van de stygingen van de bloemprys gedurende de laatste we ken. Toen op 30 Juli de EEG.-graan- regellng inging, steeg de bloemprys met f 1.50 per 100 kg. Op grond daarvan werd per 6 augustus een broodprysverhoging van een cent toegestaan. Daarna, zo vernemen wij van de Bakkerijstichting, bleef de bloemprys enige tyd vry con stant. De laatste zes weken hebben echter een reeks van steeds sterkere prysverhogingen te zien gegeven, tot een totaal van f2.90. De bloemprysverhoging met fl.70 per 100 kg zou volgens de Bakke rijstichting een verhoging van de broodprijs met een cent per 800 gram rechtvaardigen. Nu de bloem- prijsverhoging met f 2.90 gestegen is en er nog een verdere styging verwacht wordt, heeft men om een broodprysverhoging met twee cent Minister De Pous zal daarover moeten beslissen. Tot nu toe heeft hy de vertegenwoordigers van de bakkery echter nog niet tot een ge sprek over dit onderwerp uitgeno digd. Denen kijken uit naar een Duitse zwendelaar Alle Deense politiemannen hebben opdracht gekregen uit t? zien naar een Westduitscr, de 39-jarige Vernon Helmut Kronenberg uit Wiesbaden, die ervan verdacht wordt fraude ge pleegd te hebben voor een bedrag van honderd miljoen W'estdultse Marken. Volgens het Deense blad „Berllngske Tidende" zou de man zich in gezelschap van zyn vrouw en een zwaar bewapende lijfwacht naar Denemarken begeven hebben. De heer Van Mil, die de gemeente Nijmegen van fraude had beticht, voelde zich beledigd, toen burge meester Hustinx de veronderstelling uitsprak, dat Van Mil zich had schul dig gemaakt aan verduistering van gemeentelijke documenten. Van Mil diende daarop een aanklacht tegen burgemeester Hustinx in. Mr. Leusink is thans na grondige bestudering van de wetteiyke tekst tot dr conclusie gekomen, dat juri disch gezien zeker geen sprake kan zijn van belediging of smaad. Dit is inmiddels schriftelijk aan de heer Van Mil meegedeeld. POELIER LANGE DIEFSTEEG 18 TELEFOON 21184 Heden kunnen wy byzonder aanbieden: Fronten - Wilde eenden - Braadkippen - Patrijzen - Talingen - Braadkuikens Hazeruggen - Poelardes Kippepoelet Hazebouten Soepkippen - Verse duinkonijnen. Vers geslacht uit eigen slachtery A dis IURKJES - PAKJES TRUIEN - MAILLOTS JASSEN - MANTELS ROKJES dragen van apart, sterk, vlot, LAAG IN PRIJS, dus m Haarl.straat 227 j HOES over uw auto iGARAGE bil uw HUIS. Ook voor scooters. FRITS DE GOEDE hl. 20607, Janvossensteeg 37 het verbindend worden de enige uitdelingslijst is faillissement van F. C. F«ffer, voorheen gewoond ebbende Haven 62 te Leiden, wonende Rembrandt- *hat 6 te Leiden, geëindigd. De curator V. C. GROENENDIJK. Witte Singel 70. Leiden. ^VERTEER ^elmatig in het LEIDSCH DAGBLAD MEEST gelezen krant 'oor Leiden en omstreken Verkeerde aanpak Uitvoer gedaald Wanbeheer en honger hebben Rood-China's „grote sprong voorwaarts" gereduceerd tot een moeizaam voortstrompelen, aldus een rapport van het Ame rikaanse ministerie van Land bouw. Dientengevolge heeft Kronenberg wordt ervan verdacht, aldus een woordvoerder van de Deen se politie, honderd miljoen Mark ont vreemd te hebben by de Wiesbaden- se firma Kawe Chemical Panama, zyn laatste verbiyfplaats was Va duz in het dwergstaatje Lichtenstein. Men vermoedt, dat hy nu wil pro beren van een der Scandinavische landen uit naar Zuid-Amerika te ko men. Volgens Interpol heeft Kronen berg enkele dagen geleden in Zürich zowel als Parys passage geboek voor Zuid-Amerika. maar men denkt, dat dit een afleidingsmanoeuvre was en dat hy zal proberen byvoorbeeld in Kopenhagen een vliegtuig te krygen. land bon u-program China zijn industriële groei moeten afremmen, de uitvoer van landbouwartikelen moeten verminderen en spoedaankopen van levensmiddelen moeten doen om de binnenlandse be hoeften te kunnen dekken. Honger, ondervoeding en alge meen gebrek zijn in China wijd verbreid, aldus het rapport. Dit alles wordt veroorzaakt door drie mislukte oogsten en bovenal door verkeerde aanpak van het landbouwprogramma. Een van de voornaamste oorzaken van de narigheid, aldus het Ameri kaanse rapport is het feit, dat de communisten politiek plaatsen boven gezonde landbouwpraktyken. Optre dend krachtens de communistische leerstellingen, schakelden de commu nisten van de politiek van de vrye onderneming over op het systeem van de „coöperatie", de commune. Het nieuwe systeem faalde en lever de niet genoeg voor binnenlands ge- In Langenhain in West-Duits* land wordt een Europees .Jiuis voor gebed" van de Bahai-ge meente gebouwd. Onder de koe pel, die dertig meter hoog wordt zal plaats zijn voor 450 gelovl gen. Men hoopt het gebouw in het voorjaar in gebruik te kun» nen nemen. LISSB Ds. van Roon bedankt Ds. J. P. van Roon, uit Ermelo, heeft bedankt voor het beroep, dat de herv. gemeente te Lisse op hem heeft uitgebracht. brulk, laat staan voor uitvoer op. Zolang China niet op deze politieh terugkomt, aldus de Economie Re search Service, bestaat er weinig kans op. dat China tot 's werelds industriële mogendheden gaat beho ren. Het zyn de Verenigde Staten en China, die elkaar op de landbouw markten van de wereld beconcurre ren, vooral in West-Europa en Ja pan. De export van Chlneze landbouw- produkten naar de Sowjet-Unie was in 1959 groter dan in 1960. De ex port naar de vrye wereld daalde in beide jaren. Gemaakt van een nieuwe, zeer dure grondstof. Glan zend als porcelein en toch practisch onbreekbaar. Orvnisbaar in het dagelijks gebruik voor pap, yoghurt, pudding, soep en nog talloze andere dingen. Gaat een mensenleeftijd mee. Keuze uit 6 kleuren. Bekijk deze coupes bij Uw leverancier, dan ziet U pas hoe mooi ze zijn I Winkelwaarde f 2,50. De prijs voor U (met snoepjes gevuld) 8 Bolletje bonnen 98 cent. Bij 6 stuks nog voordeliger. Zie aanwijzing op iedere rol Bolletje.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9