Rijnsburg spant zich in voor een zwembad w Intrede in Noordwijk ds. van Rottenburg Onderlialschef Groen gaat met pensioen Verwekker van de „haringziekte" stelt de biologen voor raadsels Belangen van Indische buurt bij Oegstgeest niet in goede handen R.-K. Middenstanders 50 jaar verenigd Visverbruik in West-Duitsland is aanzienlijk achteruitgegaan Eerste stappen zijn gedaan Belangrijk Afscheidsreceptie in IJmuiden (31 oktober) Succes... net 'n Waterman! La rve speelt verstoppertje in zilvermeeuw Dr. Boddeke neemt proeven in visserijla hora tori am IJm u iden wolfslag Amateurs wedijveren in Noordwijk op de planken Gepikeerd Rijnsburg: BUISMAN, lericlit 1 maart 1860 Donderdag 18 oktober 1962 Vierde blad no. 30784 In de loop der jaren zal Rijnsburg een zweminrichting rijker worden. Dat is een punt wat zeker is. De plaats waar het bad ge bouwd zal worden en hoe het er gaat uitzien ligt nog in de wazige nevelen van de toekomst verborgen. Maar de eerste schreden zijn in elk geval gezet. En al zal er nog veel water door de Rijn vloeien, alvorens het plan wordt verwezenlijkt, zoals burgemeester B. H. Koomans het uitdrukte, een feit is dat de gemeenteraadsleden in beginsel gaarne bereid waren een krediet van 5000 gulden beschik baar te stellen. Dit geld is bestemd voor ontwerpen van een plan. Deze eensgezindheid bij de Kredietverlening wil in het geheel niet zeggen, dat alle raadsleden het over de uitvoering van het zwem bad eens zijn. De heer v.d. Laan bijvoorbeeld kon niet begrijpen waarom men van het openluchtbad 5 afgestapt. Een openluchtbad veel gezonder, zo argumenteerde bij, en kan als het water wordt ver warmd zeker vijf maanden in het jaar geopend zijn. Maar al zijn de leden van de raad het op enkele belangrijke punten niet eens, allen rijn overtuigd van het belang dat dn jeugd van Rynsburg leert zwem men De heer W. L. v.d. Gugten was bet met B. en W. eens, dat een openluchtbad niet aan de eisen zal voldoen. Wanneer de raad echter besluit tot de bouw van een overdek te, dan moet het een groot bad wor den, aldus de heer v.d. Gugten. En om zijn betoog kracht bij te zetten gaf hü een opsomming van de mo gelijkheden, zullen zijn als het bad een oppervlakte van 25 m2 zal bestrijken. Er kunnen zwem- en waterpoloverenigingen worden opge richt en wedstrijden worden geor ganiseerd. Wethouder De Mooij was van me ning, dat er over de uitwerking van de plannen nog niet gesproken kon worden. Eerst, zo zei hij, moet het krediet worden beschikbaar gesteld De heer T. Kralt wees erop, dat men nog een beetje in de lucht aan het slaan was, en drong aan op een streng uitgestippeld werkprogramma. De heer C. Kralt vond. dat het bad in de kom van Rijnsburg moet wor den gebouwd. Hij kwam met de sug gestie de overdekte onder de te bou wen Ulo te projecteren. Wethouder Zandbergen bracht de financiële po sitie van Rijnsburg ter sprake. Wij moeten aldus de wethouder, wach ten op de beslissingen die Gedepu teerde Staten gaan nemen. Op 28 oktober a.s. Dl. H. A. van Bottinbur, 2aJ dagavond 21 oktober a.s. om zes uur afscheid nemen van de Gerefor meerde Kerk van Schoondijke In Zeeuws Vlaanderen en de week daar op. n.l zondagmiddag 28 oktober a.s. na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. B. Bouma uit Na bijna een halve eeuw Over twee weken zal onderchef Groen voor het laatst in deze functie in de Ifmuider vishallen verschijnen. Hij is dezer dagen 65 jaar geworden en dat betekent aan het einde van deze maand het definitieve einde van een loopbaan, die op 1 april 1913 als hulp- ifstager is begonnen. Hij had toen gesolliciteerd bij de Haarlem- sche Bank en bij het Staatsvissershavenbedrijf. Hij heeft er nooit spijt van gehad, dat het de visserij werd en niet het bankwezen. De balans opmakend constateert hij zonder enige terughouding: „Ik htb altijd buitengewoon prettig met de collega's, reders en vis- kopers mogen samenwerken." predikant van de Gereformeerde Kerk van Noordwijk aan Zee. waar hij beroepen is in de vacature van ds. Th. Ferwerda. Ds Van Bottenburg werd op 7 apri' 1929 tc Semarang in het voor malige Nederlands Oost Indië gebo ren. HU bezoch eerst het Nieuwe Lyceum te Hilversum en studeerde daarna nog aan de Vrye Universi teit te Amsterdam, waar hij op 5 oktober 1957 zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer Van Bottenburg ongeveer drie weken la ter na praeparatolr examen door de classis Heerenveen was beroep- c/f een pen met allure v.a. 60,00 pantxl'iHk vierkleuren ballpoint v.a. 19,50 In het centraal visserijlaboratorium te IJmuiden staat de bioloog dr. R. Boddeke voor een raadsel. Nu is dat bij wetenschapsmensen niet ongewoon, want tenslotte is het juist hun taak om allerlei raadsels op te lossen. Maar de nematodelarve, die wordt aange zien als de verwekker van de zogenaamde haringziekte een darmaandoening, die zich in enige, gelukkig sporadische gevallen heeft voorgedaan na het eten van groene haring blijkt een beetje kiekeboe te spelen met dr. Boddeke. BREESTRAAT 145 TEL.23211 baar verklaard ln de Gereformeer de Kerken ln Nederland werd hij op 2 maart van het daaropvolgend jaar (1958) door ds. G. Meynen uit Utrecht-West bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Schoondijke in de classis Axel in Zeeuws Vlaanderen. Tijdens zijn ambtsbediening te Schoondijke was ds. Van Bottenburg in de classis Axel deputaat voor de geestelijke verzorging van militairen en verder was hU ook een jaar le raar aan een landbouwhuishoud- school. Eind augustus 1960 ging ds. Van Bottenburg ln militaire dienst en is tot oktober van het vorige Jaar ruim een jaar werkzaam geweest als leger- predlkant. De tijd dringt Hy is namelük een maand of wat geleden begonnen aan een serie I proefnemingen om de levensloop van I deze larve, die men tot nu toe al- j leen maar in het larve-stadium kent, I te achterhalen. Deze larve immers, die er uitziet als een doorzichtig draadje van een tot twee centimeter lengte, moet toch ergens volwassen worden en zich vermenigvuldigen. Het vermoeden is daarbij gerezen, dat dit ontwikkelingsproces zich zou afspelen in vis-etende vogels, b.v. zil vermeeuwen. Daarom is dr. Boddeke deze zomer begonnen met een aantal eieren van zilvermeeuwen te verzamelen. HIJ heeft ze meegenomen naar de zolder van het visserij laboratorium in IJmuiden en daar heeft een broed machine de taak van de broedende moeder-meeuw overgenomen. Met dit verschil, dat uit de eieren parasiet vrije jonge dieren kwamen, die ook nadien niet werden besmet. Want alle voedsel, dat zij kregen toegediend, was zorgvuldig vrijgehouden van de nematode-larve. En zo vloog alras op de zolder van het laboratorium een aantal parasietvrije zilvermeeu wen rond. Een van deze Jonge meeuwen kreeg onlangs een hoeveelheid voedsel, waarin zich vijftig nematode-larven In die eerste jaren was het hal lencomplex heel wat kleiner dan nu. Thans ongeveer 800 meter lang. was het toen met 100 meter wel op. Maar ook toen, met de gevariëerde vloot van ta) van stoomtreilers, zeilloggers en botters, kon het een drukte van belang zijn. Nog heel goed weet de heer Groen zich te herinneren met wie hij samenwerkte. Halchef was de legendarische heer J. D Heykoop, wiens sonore stem tot in de verste hoeken van de hal tg horen was. Onderhalchef was de heer A. Visser, en als afslagers traden op de he ren A. Tol, Doevedans, Slikkerveer, de Jong en J. Verbeek. De laatste was een broer van de huidige wet houder van openbare werken in Vel- Brandend briefje De jaren van de eerste wereldoor log zetten een rem op de ontwikke ling van de visserij, maar brachten ook een nieuwe figuur, die van de middenstander-reder. Middenstan ders, die een aardig centje hadden verdiend, belegden hun kapitaaltje in oude sleepboten en andere min of meer afgedankte schepen, om daar vissersschepen van te maken. De vis was ln die dagen peperduur. De meeste reders verdienden goud, maar velen van hen konden de weelde met dragen en smeten met geld zon der aan later te denken. Er waren ff, die een sigaar aanstaken met een brandend briefje van tien gulden. Goudstadje De heer Groen, die voor deze re dersmentaliteit geen bewondering bad, denkt toch met enige weemoed aan die tyd terug. „IJmuiden was toen net een godstadje in het Ame rikaanse Wilde Westen", vertelt hü. «De plaats gonsde van bruisende vis- wrÜ-activiteit. Bijna iedereen ver diende goed geld. Er werd veel ge bouwd. Kortom, IJmuiden' lééfde". Na bijna twee jaar militaire dienst kwam de heer Groen als tij delijk afslager in de hallen terug. Niet lang. Op 1 mei 1920 werd hij havenklerk, maar op 1 juni 1925 was bij blij dit werk van de bureaustoel op eigen verzoek weer te kunnen verwisselen voor dat van afslager. Het bedrijf had zich inmiddels beoor— hjk uitgebreid en een grote toeloop van personeel was het gevolg. Onder meer traden de huidige halchef C. H Vos en de heer R. Visser tot de tfslagersgelederen toe. IJmuiden Kheen een nieuwe periode van bloei tegemoet te gaan. De crisisjaren en vooral de grote staking van 1933 brachten de visserij echter zware sla- fen toen. Het herstel ging langzaam, maar geleidelijk aan werd het weer beter. In 1935 werden pogingen ge- oaan de verkoop te moderniseren oocr het in gebruik nemen van een mijnklok. Het werd een mislukking. Het regende klachten over de kwali teit, die niet aap de verwachtingen beantwoordde. Het laat zich denken, bat de heer Groen eerst nog moet rien of de nieuwe proeven, die bin nenkort met een mijntoestel zullen borden genomen, betere resultaten bullen afwerpen. Misschien voor tong. maar voor rondvis heeft hij er voor alsnog geen hoge verwachtingen van. Iu 1937 werd de heer Groen ook Uitgesteld als keurmeester van de Keuringsdienst voor waren in het district Haarlem. Daardoor was hij 'el eens genoodzaakt vis voor con sumptie af te keuren. LeRjke gezich ten b|j de reders waren gemakkelijk het gevolg, maar met een kwinkslag bracht de heer Groen de zaken dan wel weer in het reine. Engelse drifters Veel gezelligheid brachten in die jaren in oktober en november de Engelse drifters, die in IJmuiden hun onder de Hollandse kust gevan gen haring kwamen lossen. Als de heer Groen daarover vertelt, wordt hij bepaald lyrisch: de Engelse sche nen lagen boord aan boord voor de lallen In de avonduren verspreid den hun lampen een warm licht over de haven. Hun scheepslieren zongen ratelend het lied van de ar beid. Het geroep van de bemannin gen en van de vislossers vermeng de zich met het gekrijs van de zee meeuwen die, belust op buit, over de haven scheerden. Voor de IJmuiden- se middenstand waren dat gouden weken. De Engelse vissers lieten het geld flink rollen. Zij kochten voor hun vrouwen lappen stof, schoenen en jurken, voor hun kinderen speel goed, en voor hun vrienden het be aamde Schiedamse produkt. Abrupt einde nadien z|)n heel wat nieuwes chepen aan de vloot toegevoegd, de plaats innemend van de verouderde typen. Laatste promotie Op 1 januari 1948 maakte de heer Groen z|)n laatste promotie mee. H|j werd bevorderd tot onderhalchef. In deze belangrijke functie heeft h|j zich sedertdien door een grote be- mlnnelükheld vele vrienden gemaakt. Als hij op 31 oktober 's middags van 4 tot 6 uur in het Cultureel Cen trum aan het Moerbergplantsocn z|jn afscheidsreceptie houdt, zal het hem zeker niet aan belangstelling ont breken. De heer Groen kan dan ein delijk eens de voeten, die in de af gelopen halve eeuw naar schatting in de vishallen 80.000 kilometer heb ben afgelegd, rust gunnen. Die rust heeft de populaire onderhalchef ten- volle verdiend. getuige van de tweede ama- Casino tegen elkaar uit ln de eerste istrUd, ----- bevonden. Twee uur na het nuttigen van deze maaltijd werd de vogel ge dood en daarna begon in het li chaam van dit dier de speurtocht naar de nematode-larven of wat daarvan geworden zou zijn. Inplaats vah het antwoord op de vraag of de larve in de meeuw het stadium der volwassenheid had bereikt, werd het raadsel echter alleen maar groter. Van de vijftig larfjes, die de meeuw had opgegeten, bleek name lijk ongeveer de helft volkomen spoorloos verdwenen te zijn. Men heeft ze nergens in de Inwendige van de vogel kunnen terugvinden. Maar ook niet in de uitwerpselen, die zorgvuldig waren opgevangen. Dit is des te merkwaardiger, omdat de andere larfjes werden terugge vonden in de darm van de meeuw. Een deel ervan was nog springlevend, een ander deel dood, maar nog gaaf. Tweede proef Casino teurswedstrRd, georganiseerd door het actie-comité, waarvan de op brengst is bestemd voor het bouw fonds van de Harmonie kapel „Cres cendo". Wedstrijdleider G. A. Scheurwater verwelkomde Jury, deelnemers en pu bliek. Uit alle delen van het land waren de amateurs naar de badplaats geko men om op de planken een sportieve strijd te leveren. De drie hoog- geplaatsten komen 27 oktober in het De tweede wereldoorlog maakte een abrupt einde aan de hernieuwde opbloei. De vijf oorlogsdagen is de heer Groen van nabij getuige ge weest van het geweld, dat over IJmuiden raasde. In de grote kel ders onder de vishallen werden Duit krijgsgevangenen ondergebracht. Zij werden op de laatste oorlogsdag met een vrachtschip naar Engeland getransporteerd. Toen het schip ge reed was voor vertrek kwam er een auto aanrazen met achter het stuur de Hoogovendirecteur, de heer Kess- lèr. Hij had een paar joodse vrien den bij zich. die de naderende Duitse laars wilden ontvluchten. Op een schreeuw van de heer Groen wachtte het schip nog even zodat de vluchtelingen op het laatste nip pertje nog op het veilige dek konden springen. In de kelders bivakkeerde ook een Engelse legergroep, die later, bij de komst van de Duitsers, verschillende schepen in het IJmuider havenge bied tot zinken bracht. De vijf bezettingsjaren betekenden rampzalige tijden voor de IJmuider visserij. De meeste schepen hadden een goed heenkomen gezocht naar Engeland. Een paar schepen slechts bleet de visserij uitoefenen, met de nodige beperkingen. Zonder een Duitse wachtsman mocht niet wor den uitgevaren. Toch zijn er nog een paar schepen in geslaagd naar Engeland te ontkomen. Veel vis was I er niet meer te koop. Wat werd aan gevoerd ging in hoofdzaak naar het Duitse leger. De rest werd onder de viskopers naar grootte van de firma verdeeld. In 1942 werd de heer Groen be vorderd tot eerste afslager, maar voorlopig kreeg hij het niet al te druk. In 1944 was het helemaal afgelopen. De IJmuider visserij werd toen geheel naar Delfzijl verlegd. Onmiddellijk na de bevrijding werd de wederopbouw van het zo zwaar getroffen visserijbedrijf met grote energie ter hand genomen. De heer Groen heeft het van nabij kun nen volgen. De Engelandvaarders keerden spoedig op hun basis terug, later gevolgd door de schepen, die hun Duitse tijd hadden overleefd. En De strijd tussen Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg om elk stukje grond duurt al jaren. Ook gisteravond tijdens een raads vergadering in Rijnsburg kwa men de tongen weer danig in beroering toen de ontwerp regeling tot wijziging van de gemeentegrens ter sprake kwam. De heer Van Egmond voorzag moeilijkheden met Oegstgeest. De bewoners van de Oranje- buurt te Oegstgeest raken door allerlei omstandigheden hoe langer hoe meer op Rijnsburg georiënteerd. Noch Leiden, noch Oegstgeest noch de minister hebben met een woord gerept over de 60 agrariërs bü de Drie Witte Palen. De belangen van de Indische buurt en de grens zijn bij Oegstgeest niet ln goede handen. Wat is. aldus spreker, logischer dan bü Rünsburg trekken wat behoort tot dc agrarische gemeenschap van Rijnsburg. De heer V. d. Meij was diep teleur gesteld. dat Rijnsburg tuinbouw- grond verliest, maar hij kon begrip opbrengen voor het standpunt van de minister. Zestig kwekers worden nu de grenzen binnengedrongen. Er moeten 100 hulzen worden bijge bouwd. De minister, aldus wethouder De Mooij, moet ons maar eens ver tellen hoe wij aan grond moeten ko men Wethouder Zandbergen was van mening, dat de minister de con- Gevaarlijke pillen uit auto verdwenen Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Prinsengracht bij de Leidse- straat ln Amsterdam, zijn gisteren vier groenen plastic doosjes ont vreemd. groot vijf bij zes centimeter welk inhoudende vier kleine tabletjes, die dienen als geneesmiddel tegen be paalde soorten migraine. Na eerst thans blijkt is het gebruik van deze tabletten zonder scherpe medische controle zeer gevaarlijk. Verkeerde toepassing of gebruik van een enigs zins te grote dosis kan een dodelijke uitwerking hebben. Voor kinderen kan het gebruik van een tablet al fa taal zijn. Het publiek wordt gewaar schuwd tegen het gebruik van deze tabletten. sequentie van zijn rede niet durft te aanvaarden. Nadat een ieder de kans had ge kregen lucht te geven aan zijn ge kwetste rechtvaardigheidsgevoelens. verklaarden de raadsleden achter het pre-advles van B. en W. te staan. Dc overige agendapunten waarover we reeds in ons vorig nummer schre ven gingen vlot onder de hamer door. Uit de ontwerp begroting van het waterleidingsbedrijf blijkt dat er een winst van f3.326,21 is gemaakt. Het tekort van de gewone dienst bedraagt f39.875.96. Dit kan eventueel geput worden uit het saldoreserve. De voor zitter wees er op dat gezien de uit bouw van de sportterreinen met een voetbal en een korfbalveld, voor het onderhoud hiervan nog een nieuwe werkkracht zou moeten worden aan genomen. halve finale van deze competitie. De jury, bestaande uit de heren C. Kraay, voorzitter, C. Kouwenhoven, J. Marijt, J. Mertens en Joh. Was sing, had het niet gemakkelijk. In tens leefde de zaal, die de kamp op het scorebord kon volgen, met de amateurs mee. „Henny and his Black and White Strings" uit Utrecht leverde de beste prestatie in hun optreden met drie gitaren en drums, waarbij zij de stül van The Shadows volgden. Aan hun zeer beschaafd optreden en uitstekend ritme in „Nifram" en „Swing" ken de de jury het hoogste aantal punten (41,5) toe. werd dit gezelschap gevolgd door het zangeresje mej. Atie van Dijk uit Leiden, die het meer in het klassieke genre zocht. Prachtig vertolkte zij „Marmotte" van Beethoven en „Komm lieber Mai" van W. A. Mo zart. Marius de Smit bleek een voor treffelijk begeleider. Een zeer jeugdige inwoner van de Sleutelstad, de 15-Jarige accordeo nist Wim Roelandse gaf een opmer kelijk goede uitvoering van de „Ouverture Mlxtur". Ook speelde hü de wals van Coen van Oorsoun „Wil- helmlne Munette". Het leverde hem 38.9 punt op. en daarmede verze kerde hü zich van een plaats ln de halve finale. Jammer dat een aantal Jongeren uit het publiek tijdens de acht mi nuten lange Ouverture nogal onrus tig was. Twee meisjes uit Vlaardlngen, aangekondigd als „The Flardingh Girls", in hun tweede nummer „The Bonny Rock" begeleid door „The Thunderbirds" zagen zich 37.9 punt toegekend, terwijl „The Thunder birds" zelf (drie gitaren en drums) 37,1 punt behaalden. Hekkesluiter was mej. Fanny van Dalen uit Noordwijk. Dat de zan geres niet meer dan 30 punten op haar naam kreeg, lag zeker niet aan begeleider Marius de Smit. Nadat de heer Scheurwater de uit slag bekend gemaakt had. reikte de voorzitter van „Crescendo", de heer J. Marijt de prijzen uit. Een tweede proef maakte het raad sel alleen nog maar groter. Weer kreeg een parasietvrije meeuw een vijftigtal larfjes in zijn eten toege diend. maar nu werd het dier reeds na anderhalf uur gedood. En bij het zoeken in de meeuw naar wat er van de larfjes geworden was. kwam men opnieuw tot dezelfde verhouding, nl. ongeveer de helft volkomen spoor loos. Het enige verschil was, dat van de andere helft een groter aantal larfjes dan bü de eerste proef nog springlevend was. Is de zilvermeeuw dus geen eind- gastheer voor de nematodelarven? Worden de larfjes in het ingewand van de meeuw volkomen verteerd? Het is nog veel te vroeg voor deze conclusie. Veeleer zou men kunnen zeggen, dat de ontwikkeling van de proefnemingen dr. Boddeke dermate intrigeert, dat hij nu ook persé het antwoord wil weten. Maar de tijd dringt. HU heeft nog slechts vijf parasietvrije meeuwen over. Bü vol gende proeven zal de tijd tussen be smetting en doden 6teeds verder in gekort worden. En anders zullen er weer nieuwe proefvogels moefen ko men. Als de nematodelarve verstop pertje speelt is dit voor dr. Boddeke alleen maar een aanleiding te meer om te proberen deze parasiet op de een of andere manier toch te slim af te zijn. VOOR KOFFIE ZOALS BIJ MOEDER THUIS' Een raad van wijze moeders aan haar dochters: doe een schepje BUISMAN j op ieder zetsel koffie. Dat verfijnt de' smaak, dat verhoogt de gezelligheid. En welke man is daar niet gevoelig voor HOE U UW KOFFIE 00K ZET... MET BUISUA* SMAAKT ZE BETER (OOK POEDERKOFFIE) Feest in Lisse De R.-K. Middenstandsvereniging te Lisse gaat op 24 oktober a.s. het gouden jubileum vieren. Uit de historie van de vereniging blijkt dat de oprichting te danken Is geweest aan de de heren C. Lange- veld, Th. B. Weber, C. Caspers, F. Vink, J. G. Bruynen, A. W. van der Meer en J. Zandvliet. Wanneer men de geschiedenis van de vereniging nagaat, dan treft men aardige momenten aan. Het lijkt nu vreemd dat in de vereniging het pleit is gevoerd voor een sluiting op 9 urn 's avonds. Het heeft jaren en Jaren geduurd voordat het zover was. maar de tyd, dat de winkelier uit concur - rentievrees tot 's avonds 11 uur de winkel openhield was voorbij. Jaren later was het pas zover, dat de win kels om 7 uur dicht gingen! De r.-k. middenstandsvereniging heeft in het verleden ook sterk geüverd voor de zondagssluiting. In de eerste periode van ongeveer 13 jaren heeft de heer C. Langeveld met enthousiasme de middenstand geleld, om daarna te worden opge volgd door de heer Fr. van der Eer den sr. Latei- was het de heer C. W. Barnhoorn, die met zakelyk inzicht de vereniging geleid heeft. Deze droeg op zijn beurt de voorzitters hamer over aan de tegenwoordige voorzitter, de heer G. A. Ransdorp, die met Jeugdig enthousiasme de lei ding overnam. Met ere mag voorts genoemd wor den de vele arbeid van de heren C. De visserijindustrie in West- Duitsland maakt thans 'n moei lijke tijd door. De oorzaak hier van is het sterk verminderen van het visverbruik in dit land. Hoewel men nog niet over de juiste statistische gegevens be schikt, kan toch reeds van een aanzienlijke terugslag worden gesproken. De laatste maatregelen op het ge bied van de hygiëne door dc over heid getroffen waren ook niet voor delig voor de omzet van de vis. Vooral in het Rijnland en Westfa- len zijn veel vlsverkopers, die dit artikel alleen op vrijdag verkopen. Door deze voorschriften worden vele detaillisten gedwongen in hun win kel een belangrijke verbouwing te ondernemen en belangrijke Investe ringen te doen. zoals büv. het aan schaffen van een koelkast. Verschei dene visverkopers willen hier niet op ingaan en er liever mee stoppen. Dit is natuurlük in het nadeel van de visvangst. Aan de andere kant heb ben die zaken, die wel gemoderni seerd hebben, een grotere omzet ge kregen. Bovendien is het voor de vishan delaren moeilijk goed en geschoold personeel te krijgen. Doordat de vas te kosten eerder stygen dan vermin deren, brengt de prUs van het ge reedmaken van de vis voor de con sumptie een voortdurende styging van de visprijzen met zich mede, met het gevolg dat vele mensen zich niet langer de weelde kunnen ver oorloven vis te eten en gedwongen worden voedingswaren te kopen, die minder duur zullen uitvallen. Vol gens een rapport, opgemaakt door het ministerie van Voeding bedroeg de index voor de visserU bU de pro- duktie (basis 1938: 100» ln 1959: 255 en 299 ln 1960, terwijl de Index voor de kleinhandel ln 1959 242 bedroeg en 326 in 1960. Voor wat de Index der prijzen van landbouwprodukten betreft kan gezegd worden dat deze ln 1959 210 bereikte en 211 in 1960. Het betreft hier produktleprUzen. Verscheidene andere voedingsmid delen genieten een subsidie van de regering, zodat deze produkten goed koper verkocht kunnen worden dan de visprodukten, hetgeen eveneens zeer nadelig Is voor deze laatste. Nog een moeilijkheid Een andere moeilijkheid is dat de verbruikers niet te overtuigen zün van de goede kwaliteit van diep gevroren visprodukten. Vooral nu door het toenemen van het aantal trellers ter verre visserij, meer diep vries wordt aangevoerd is het ook nodig dat dit produkt door het pu bliek gretig wordt opgenomen zoals büvoorbeeld ln Engeland het geval ls. In dit laatste land zRn de de taillisten ook meer op de verkoop van diepvries vis Ingesteld. De mees te zaken zün voorzien van een dlep- vriescontalner, meer dan in Duits land het geval is. Tijdens een büeenkomst van de technische commissie van het „Ver band der Deutsche Hochseeflscherei" werd betoogd dat hoewel hoofdzake lijk op verse vis wordt gevist door de verre visserij, men, alles in het werk stelt om ook de visserij op ha ring door dit soort trellers uit te oefenen. Men wil zelfs trachten aan de hand van oceanografische onder zoekingen om de haringvisserü het gehele Jaar door uit te oefenen. Ex perimenten. door de Duitse rederij „Nordsee" verricht, hebben duidelyk aangetoond dat de mogelijkheid be staat om haring welke door fa- brieksschepen gevangen wordt in te vriezen en dat deze haring gebruikt kan worden in perloden waarin dit artikel schaars ls. Docr samenwerking met de rege ring zün reeds belangrijke onderzoe kingen gedaan op het gebied van de pelagische haringvisserij. Door het opvoeren van de produk- tle wil men alles in het werk stel len om de kostprijs van de vis te drukken. Gezien de grote hoeveel heden vis die per reis worden aan gevoerd dus 5000 kisten mag worden verondersteld, dat men hier in zal slagen. Caspers en G. J. Ransdorp, die do vereniging als secretaris gediend hebben, welke functie thans wordt bekleed door de heer J. Langeveld, zoon van de oprichter. De r.-k. middenstandsvereniging heeft zeer veel gedaan voor de ont wikkeling van het zakenleven ln Lis se en door het organiseren van win kelbeurzen en shows, in samenwer king met de andere plaatselUke mid denstandsverenigingen ln het Comité „Lisse Vooruit" veel bügedragen tot de vorming van deze gemeente als zakelyk centrum voor de bollenstreek. Met trots mag de jubilerende mid denstandsvereniging terug zien op do oprichting van de Handelsavond school, die reeds meer dan 25 Jaar bestaat. De jaren na de viering van het zil veren jubileum in 1937 zijn niet de beste jaren geweest voor de Midden standsverenigingen. De oorlog en de ren hebben ook het orga- bezettingsjaren 1 nisatieleven grote schade toege bracht. Zoals alles, werd ook het or ganisatorisch leven van de midden stand totaal ontwricht. Het ls haast overbodig te zeggen, dat de Midden standsvereniging zich niet door de bezettende macht liet misbruiken. Als organisatie kon men publiek niet doorwerken. Het werk werd lamgesla gen, doch in stilte werd de zaak on derhouden. Maar ook daaraan kwam gelukkig weer een einde, al heeft de middenstand nog verschillende Jaren de ellende van het bonnensysteem en 't opplakken van die massa's bonnen moeten voortzetten. Het heeft Jaren geduurd alvorens de middenstand de gang er weer in kreeg. Jaren van moeizame arbeid en wederopbouw voor het zakenleven braken aan. Het was alsof de gang geheel gebroken was, maar dank zü het doorzettings vermogen van het bestuur richtte de organisatie zich weer op. De heer C. W. Barnhoorn zag zich door drukke werkzaamheden genoodzaakt als voorzitter te bedanken. Zeer veel heeft de middenstand aan hem te danken. Rustig en welbewust wist hR de middenstand leiding te geven en ln hem ging een man achter de groene tafel weg van gedegen zakelijke ken nis en wys beleid. De vereniging heeft echter weer een goede keus gedaan door als voorzitter de heer G. A. Ransdorp aan te wij zen. Ook het secretafiaat onderging wyziging door het overlijden van de heer G. Ransdorp, die werd opge volgd door de heer J. Langeveld zoon van de oprichter van de midden standsorganisatie. Voorzitter en secretaris verstaan elkaar goed om in alle zaken leiding te geven met de heer N. Castien als penningmeester. Er heerst ook nu nog een prettige sfeer in de kring var. het bestuur. Met helderheid van inzicht weet het bestuur leiding te geven en als de belangen van de middenstand be dreigd worden, kan men in het be stuur op felle tegenstand rekenen. Dat is wel duidelijk gebleken, toen de kwestie „busverkeer door Lisse" aan de orde kwam. Onvermoeid heeft men in samenwerking met de andere middenstandsvereniging voor de be langen van de middenstand op de bres gestaan. Men heeft het in ieder geval zover gekregen, dat de bussen toch weer de oude dorpskern zo dicht mogelük benaderen. Het huidige bestuur bestaat uit de heren G. A. Ransdorp, voorzitter: J. Langeveld. secretaris; N. C'astlen. penningmeester, L. Bemelman, N. van Dyk en C. Bemelman.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7