Chroesjtsjow mogelijk eind november naar V.S. Knaapje stierf inderdaad aan hondsdolheid finnbrod is finnbrod KAMERVERKIEZING OP 15 MEI 1963 Nog een oiitgroeningsschandaal in A'dam aan het licht gekomen 'Lichte ontspanning rond West-Herlijn Geheimzinnig radioschip nu weggevaren Kiezen vanaf 21 jaar Student bewusteloos na slag; Historisch tegen hoofd met hockeystick Verhaaltje ingeprent leuws Opgericht 1 maart 1866 DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 No. 30784 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Chroesjtsjow van Rusland heeft besloten eind november raar de Verenigde Staten te gaan, zo is in doorgaans welinge lichte kringen in Washington vernomen. Chroesjtsjow zou van plan zijn, enkele bijeenkomsten van de Algemene Vergadering der V.N. in New York bij te wonen en tevens van de gelegenheid gebruik te maken om met president Kennedy overleg te plegen over een aantal internationale kwesties, waaronder in de eerste plaats de kwestie-Berlijn. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, zou vandaag fresident Kennedy in kennis stellen van Chroesjtsjows besluit. De Rus sische premier zou naar de V.S. vertrekken na de bijeenkomst van het Centrale Comité van de communistische partij, die van 15 tot 20 november jn Moskou wordt gehouden. Franz Amrehn, plv. burgemeester van West-Berlyn, heeft gisteravond yerklaard. dat er op bijeenkomsten Tan leidende Amerikaanse en Rus sische politici over de kwestie-Ber- lyn een „lichte ontspanning" aan de dag is getreden. Amrehn doelde rermoedelijk op de gesprekken tus sen Chroesjtsjow en de VS-ambassa- deur Kohier in Moskou en tussen Kennedy en Gromiko in Washington. In diplomatieke kring te Moskou ls men na het gesprek dat premier Chroesjtsjow dinsdag met ambassa deur Kohier heeft gehad ook van oordeel, dat de Sowjet-Unie nog steeds de voorkeur geeft aan onder handelingen over Berlijn boven een zijdige maatregelen. In de leuzen in de Sowjet-Unie ter gelegenheid van de Oktoberrevolutie-herdenking wordt wel een vredesverdrag met Oost- Duitsland geëist, maar de woorden „zeer spoedig" die nog wel voorkwa men in de 1-mei-leuzen, heeft men weggelaten. De Poolse communistische leider Gomoelka, die gisteren in Oost- Duitsland het woord heeft gevoerd, Ki dat er in de communistische voor- fiellen inzake Berlijn wel degelijk met de belangen van het Westen rekening wordt gehouden. De vrije toegang tot West-Berlijn diende door de grote mogendheden te worden ge waarborgd. Hij zei niet, dat Oost- Duitsland de algehele controle over de toegangswegen zou moeten krij gen. Overeenstemming De Westdultse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Gerhard Schroder, heeft vandaag na een gesprek van anderhalf uur met pre sident Kennedy in Washington ge zegd, dat er volkomen overeenstem ming over de houding Inzake Berlijn bestaat. Ook gisteren heeft Schroder een onderhoud met Kennedy gehad. Hij verklaarde toen na afloop, dat hij niet kon voorspellen of de Sowjet- Unie haar druk op Berlijn in de ko mende winter zou verzwaren. Vol gens hem werd er teveel gesproken over mogelijke Russische acties. „Wij moeten niet slechts reageren op wat de Russen doen, wij dienen hgn te laten reageren op wat wij doen", al dus Schroder, die later op de avond nog een ontmoeting had met zijn Amerikaanse collega, Dean Rusk. Volgens de Westberlijnse burge meester Willy Brandt, die gisteren sprak op een bijeenkomst van de so cialistische fractie in de Bondsdag, is er een oplossing op til van de kwestie inzake de toegangswegen naar West- Berlijn. Brandt, die pas in de VS is geweest, zag deze oplossing geba seerd op de overeenstemming tussen Bonn en Washington wat betreft de samenhang tussen vrij burgerlijk verkeer van en naar Berlijn en de levensvatbaarheid van de stad. Brandt zei verder er een voorstan der var te zijn West-Berlijn tot elfde deelstaat van de Bondsrepubliek te maken. Terwijl Chroesjtsjow er steeds op uit is de banden tussen Ber lijn en Bonn te verbreken, schijnt Brandt juist in het aanhalen van deze banden een mogelijkheid tot ver mindering van de spanning tussen Oost en West. te zien. Van Westdultse zijde in Washing ton heeft men te kennen gegeven, Het'Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht heeft vastgesteld, dat het 3^-jarig jongetje Adrie Egthuizen op 8 september inderdaad aan hondsdolheid is overleden. Zoals bekend werd dit ventje op 27 juli gebeten door het beruchte witte hondje, dat daags daarna is afgemaakt. De GG en GD heeft gisteren ne gentig vaccinaties verricht: zestig herhalingen en dertig nieuwe inen tingen. De dienst zal ook zaterdag en zondag de vaccinaties verrichten. De twee meisjes met haar spaniel, die op 27 juli op de Westermarkt door het witte hondje werden aan gevallen zijn bekend. Een tante bij wie zij logeerden heeft de meisjes bij de GG en GD gemeld. De meisjes zijn toen niet. de spaniel werd wel gebeten. Het dier is ziek, doch blij kens een verricht onderzoek is het ziektebeeld (nog) ni?t dat van rabies. Nog drie Uit de gegevens, waarover de Am sterdamse GG en GD nu de beschik king heeft gekregen blijkt, dat er nog meer personen, dan de drie van wie gisteren melding wedd gemaakt, op 27 juli door de kleine witte langha rige hond,, die vermoedelijk met hondsdolheid besmet was, zijn gebe ten. Mevrouw G. Spier-Rond. die zelf nabij de Westermarkt door dit hondje werd gebeten, meldde zich bij de ge neeskundige dienst en vertelde, dat er voorts nog een moeder met een kindje en een oudere jongen daar door het dier werden aangevallen en gebeten. Tezamen met mevrouw Spier hebben zij in een apotheek aan de Rozengracht hun bijtwonden laten verbinden. Deze laatste drie personen hebben zich nog niet bij de GG en GD gemeld. dat de gemelde overeenstemming tus sen Kennedy en minister Schroder nog niet de details van een gemeen schappelijk optreden van het Westen tegen een eventueel Russisch ingrij pen in de verbindingen met West- Berlijn betreft, aangezien over deze details nog verdergaand overleg moet worden gepleegd. Men voelt er aan Amerikaanse noch aan Duitse kant veel voor zich openlijk vast te leg gen Gevlucht De Westberlijnse politie heeft gis teren bekendgemaakt dat gisteravond vyf Oostberlijners erin zijn geslaagd naar West-Berlijn te vluchten. Drie 18-jarige jongens kropen door de prikkeldraadversperring, een 19-ja- rige jongen zwom door het ijskoude water een grensrivier over. Hoe de vijfde is ontvlucht werd niet gezegd. Twee jonge Oostduitsers en een vrouw werden bij hun vluchtpoging bij de Amerikaanse sector door Oost- Duitse grenswachters aangehouden. Gisterochtend heeft zich nog een vrouw onder behandeling gesteld, die eveneens in de buurt van de Wester markt door het hondje is gebeten. Voorts zijn bij deze dienst onder be handeling een 55-jarige vrouw en een 3-jarig kindje, die op de fatale 27ste juli in de Karthuizerstraat door een hondje werd gebeten, waarvan het signalement grote overeenkomst ver toont met het hondje, dat Adrie Egt huizen heeft gebeten. II eer hond Gistermiddag heeft de Amsterdam se politie weer een hond ievangen en in quarantaine genomen, namelijk een foxterrier die zich in de Kerk straat zeer venijnig gedroeg en een nog onbekende circa 18-jarige jonge man een beet toebracht. Op raad van een voorbijganger was deze jongeman naar het Binnengast huis gegaan. De portier wees hem de weg naar de verbandkamer, doch hij heeft zich daar niet gemeld en even min bij enige andere medische of po litiële instantie. De onderzoekingen van andere op gesloten honden heeft totnutoe nog geen diagnose van hondsdolheid op geleverd. Toch maan-schot? Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) heeft meegedeeld, dat mogelijk vandaag toch nog een poging zal worden ge daan om het onbemande ruimtevaar tuig Ranger V, dat men op de maan wil laten landen, te lanceren. Dins dagavond had het bureau bekendge maakt dat de lancering een maand was uitgesteld omdat er een wervel storm op komst was, waardoor de lancering niet meer binnen de perio de van vier dagen zou vallen die be nut moet worden met het oog op de stand van de maan ten opzichte van de aarde. De vooruitzichten voor het weer schenen later echter beter te zijn. De lancering zou hedenavond tussen half acht en half tien moeten geschieden. In de Handelingenkamer in i het gebouw van de Tweede Ka mer is gisteren de eerste open bare commissievergadering ge houden als proef voor een nieu- we werkwijze van de Kamer. Een overzicht van de zaal vanaf de publieke tribune. (Van onze Haagse correspondent) Onder dekking van de nevel, die op zee hing is het geheimzinnige Zweedse radioschip „Magdamaria", dat naast de „Veronica" voor anker was gegaan, gistermiddag met on bekende bestemming weggevaren. Er hangt nog steeds een waas van geheimzinnigheid om het hele ge val, want waarom is het radioschip zo dicht bij Veronica gaan liggen? Wilde men daar gaan uitzenden of trachtte men het te verkopen? Naar verluidt zou de eigenaar op het ogenblik in Nederland vertoe ven, maar daar is geen bevestiging van te krijgen. Dirkzwagers Scheeps agenturen heeft in zoverre met het geval te maken, dat door de kapi tein van de „Magdamaria" is ver zocht dat wanneer men eventueel de Waterweg zou binnenlopen, Dirk zwager het schip zou willen inkla ren. Voor de rest is niets bekend, noch wie de eigenaar is, noch waar het schip nu is heengestoomd. Altijd kersvers brood in huisif Koop zo'n pak!. WEERBERICHT nadering van front De Bilt verwacht van heden- tot {Morgenavond: Veranderlijke bewol king met later kans op wat regen, Miatlge tot vrij krachtige wind tussen Wldwest en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 OKTOBER Zon op: 7.10 uur; onder: 17.39 uur; Maan op; 22.23 uur; onder: 13.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.10 en 19.31 uur; laagwater te 2.47 en 15.12 uur. Het nieuwe spoorwegstation in Schiedam nadert thans zijn voltooiing. Een beeld van de merkwaardige luifel voor de hal. Advertentie gevangenis diner Kom gezellig dineren in de Bar of Restaurant van de Gevangenis. Vi kip f3.75; Kinderdiner f3.25. Galgemaal f 5.50. 'T OUDE KON1NGSHUYS van 1628 Sassenheim - Telefoon 8240 Woensdags gesloten. KAN SLACHTOFFER NOG WEL STUDEREN? (Van onze parlementsredactie) De regering heeft besloten op woensdag 15 mei 1963 de verkie zingen voor de Tweede Kamer te laten houden. Deze week zullen de Tweede Kamer waarschijnlijk de voor stellen tot grondwetswijzigingen bereiken, die in eerste lezing voorafgaande aan deze verkiezin gen moeten worden behandeld. Wanneer deze voorstellen wor den aangenomen zal de leeftijds grens voor het actief kiesrecht zijn teruggebracht tot 21 jaar. In de leeftijdsgrens voor het passief kiesrecht voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (30 jaar wordt voorshands geen wijziging gebracht. Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, gisteravond meegedeeld in de verga dering van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken, waarin de be groting van het departement van deze minister in het openbaar werd behandeld. Andere belangwekkende uitlatingen van de bewindsman: Dit kabinet voelt er niets voor mee te werken aan een verzwaring van de eisen voor verwerving van een eerste zetel bij Kamerverkiezingen, zoals die is aangegeven in de motie van de heer Beernink (CHU), welke destijds in de Tweede Kamer werd aangenomen. De strekking van de motie was, het zeer kleine partijen moeilijker te maken een zetel te ver werven in de Tweede Kamer. Het bestaande objectieve systeem rechtvaardigt niet de invoering van een strafsysteem, waarin met percen tages wordt gewerkt, meende de mi nister. (De heer Beernink had als norm voor het verkrijgen van een Tweede Kamerzetel gesteld: 1 per cent van het totale aantal uitge brachte geldige stemmen; thans is dit 2/3 percent ofwel de volle kies deler) Deze regering heeft bezwaar te gen de verbinding van lijsten bij ver kiezingen Wat er zou gebeuren, als de Twee de Kamer een uit haar midden naar voren gekomen initiatiefvoorstel van wet zou aannemen, waarin het be staande systeem van zetelverdeling bij Tweede Kamerverkiezingen werd gewijzigd, kon de minister nu nog niet zeggen. Hoe historisch ook, het was zeker gezellig informeel gisteren in het zaaltje, waar de commis sie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer de eerste openbare commissievergadering in de geschiedenis van ons par lement hield. Zoals gemeld, heeft de Kamer onlangs besloten tot het nemen van een proef om te geraken tot een doeltreffender begrotingsbehandeling. Binnenlandse Zaken was de eerste begroting, die zo behan deld werd. Onderwijs en Maat schappelijk Werk zullen volgen. Het begon gisteren gezellig. De voorzitter niet in rok, de grif fiers niet in jacquet. Alles in formeel. In het laatste uur van de vergadering mocht er zelfs worden gerookt. Iedereen kon zittend spreken. Vry kort, zo dat de aandacht van de toehoor ders niet hoefde te verslappen. Dat gebeurt nog wel eens in de „grote" vergaderingen bij lange redevoeringen. Ook niet-leden van de com missie kunnen in de bijeenkomst verschijnen. Zo gaven de frac tieleiders der K.V.P., P. v. d. A., en C.H.U., dr. De Kort, dr. Von deling en dr. Tilanus van hun belangstelling blijk. Een beetje benauwd was het wel in deze beperkte ruimte. „Stel je voor dat er eens brand uitbreekt, dan zou niemand er levend uitkomen", hoorden wij een vrouwelijk Kamerlid bezorgd tegen iemand zeggen (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Een van de slachtoffers van de laatste ontgroening bij het Am sterdamse studentencorps is nog niet hersteld van de gevolgen van een hem met een hockeystick toegebrachte slag tegen het hoofd Een neurologisch onderzoek heeft uitgewezen dat zijn hersenen zijn gekneusd. Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen of de nog steeds onder neurologische behandeling zijnde jongeman zijn studie wel zal kunnen voortzetten. Niet in de sociëteit maar op een kennismakings-bezoek aan een dispuut nu ongeveer vier weken geleden moest de jonge stu dent, naar eerst thans bekend is geworden, toestaan dat een ouder- jaars hem een bal op het hoofd legde die deze er met zijn stick zou afslaan. In plaats van de bal werd het hoofd van de jongen ge raakt, en wel zo hevig dat hij bewusteloos neerviel. Hem was uitdrukkelijk te verstaan gegeven dat hij zijn verwonding aan een ongelukkige hoofdstoot moest toeschrijven. Bij zijn thuiskomst vertelde hy zjjn moeder dat het geen bloed maar rode verf was wat zij* op zijn hoofd zag. Toen de volgende ochtend zijn kussensloop van bloed doordrenkt was deed hij zijn ouders het hem in- De jongen werd bewusteloos op een bed gelegd en toen hij weer bij ken nis was gekomen naar huis gebracht geprente verhaal van de ongelukkige stoot, dat hij later ook tegenover de dokter volhield. De ouders waren in tussen door een anoniem telefoontje van de ware oorzaak in kennis ge steld. Volgens de moeder heeft de behan delende neuroloog verklaard dat de slag dodelijk zou zyn geweest als zy iets lager was aangekomen. De va der heeft een klacht ingediend hij de rector-magnificus van de Univer siteit van Amsterdam. ASV: straf onvoldoende De praeses van de studentencor- pora van de Algemene Senaten Ver gadering, hebben een verklaring af gelegd over de straf (een berisping), die de senaat van het Amsterdamse Studenten Corps aan twee corpsleden heeft opgelegd wegens misdragingen in de groentijd. De rectoren vinden deze straf onvoldoende ook na de se naat van het ASC te hebben gehoord. Zij menen echter dat „in overwe ging dient te worden genomen" dat de senaat van het Amsterdamse corps de oetrokken studenten „bin dend heeft geadviseerd' hun functies ter beschikking te stellen. De Algemene Senaten Vergadering juicht voorgenomen stappen, die de senaat van het Amsterdamse Uit de discussie bleek overigens wel, dat een dergelijk initiatiefvoorstel in elk geval zou worden gesteund door de socialisten, doch tegenkan ting zou ontmoeten bij de V.VX>. (Men zie ook elders) j corps grotere bevoegdheden geeft met betrekking tot het novitiaat, toe en vindt de uitvoering daarvan dringend 1 noodzakelijk. Zy stelt nadrukkeiyk, dat slechts lid van de ASV kunnen zyn, die stu- dentencorpora waarvan de senaat zulke bevoegdheden bezit dat deze de volle verantwoordeiykheld voor de gang van zaken tijdens het novitiaat j kan dragen en die bovendien een I dusdanige regeling van het novotiaat j kennen, dat dit verloop is in overeen stemming met de algemeen aanvaar- I de normen van moraal en fatsoen. Prof. Diepenhorst wil afschaffing Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft zich in een ra diotoespraak in de radiokrant van dc NCRV in felle bewoordingen uitge laten over de excessen bij het ont groenen. Spreker verklaarde zich, ge let on het onvermogen van tal van senatoren en ontgroeningscommissies om de zaak in de hand te houden, tegen het ontgroenen. „Trouwens", zo zei hij, ,lk zie niet in waaraan der de- of vierdejaars studenten dik wijls ook tweedejaars het recht ontlenen om groenen religieus, zede lijk en wat betreft karakterstructuur met zeer veel gezag wegwijs te ma ken, terwijl zij eigenlijk zelf hun draai nog niet gevonden hebben". Eerherstel voor Sowj etrussische ex-leiders Volgens het Belgradose blad „Po- litika" gaan er in Moskou geruchten, dat dc voormalige communistische leiders Boecharin, Rykow, Piatakow, Radek, Tomsky en anderen, die in 1937 (in de periode-Stalin)by een zuiveringsproces in Moskou veroor deeld zijn, wetteiyk in ere hersteld zyn. Volgens gewoonlyk welingelich te kringen zouden de gezinnen van veroordeelden in genoemd proces hiervan op de hoogte gesteld zyn en financiële compensatie aangeboden gekregen hebben. Enkele gezinnen hadden deze reeds ontvangen. Volgens de correspondent in Mos kou van Politika zou door de wette lijke rehabilitatie de beschuldiging van samenzwering en verraad weg genomen zyn, maar geen politiek eerherstel verkregen zyn. (9üe/ Uit het Leidsch Dagblad van V 18 Oct. 1862: J Heden Vrijdag aanvaardde Dr. J. M. Schrant het hoog- leeraarsambt in de genees- kunde aan onze hoogenschool met het houden eener pleg- tige redevoering over: de em- pirische ontwikkeling van het ziektebegrip. De bankier Salamanca heeft aan de stad Grenada alle gelden verschaft, noodig ter ontvangst der Koningin Er was geen reaal in kas.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1