Amsterdam neemt geen enkel risico Nog deze maand begint universiteit Hollandia Schroder sprak enige uren. met Dean Rusk Iedere gehetene kan zich laten inenten Prins Hassan dood imam in ziekenhuis Kirihio in Nieuw-Guinea Nederlandse loyaliteit wekte enige verbazing (§«d 9Ee Strijd tegen de hondsdolheid MAAN-SCHOT UITGESTELD Overstroming in O.-Spanje Chroesjtsjow nog alti jd op zoek naar zwakke plekken EIS TEGEN BARNETT: BOETE VAN 8 100.000 Bakkers doen hun Vrijspraak voor best in Finland Dusenschön KLM-directeur naar Djakarta teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 OKTOBER 1962 No. 30782 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent) De Amsterdamse G.G. en G.D. gaat alle Amsterdammers, die door een hond gebeten zijn en dit aan hun huisarts hebben ge meld. inenten. Hij wil zodoende het gevaar voor verdere gevallen van honds dolheid tot het uiterste beperken. Dit inenten zal een weeklang dagelijks geschieden. Is de hond, die gebeten heeft, bekend, en is deze in die week niet ziek geworden, dan stopt men met de vaccinatie, want anders zou men juist door de inenting risico's gaan nemen. Is de hond niet bekend of is hij wel ziek geworden, dan moet men met de vaccinatie doorgaan. Vaccinatie tegen hondsdolheid is niet geheel onschuldig. De kans op hersenvliesontsteking is hoogstens 1 op 2.000 en misschien zelfs maar 1 op 20.000. Maar dit is toch wel vol doende om voorzichtig fe zijn met de inentingen. Niet alleen degenen, die zojuist zijn gebeten, wordt ver zocht zich te melden, de wenselijk heid tot vaccinatie geldt ook voor al diegenen, die de laatste veertien da gen zijn gebeten. Als de hond be rend is en deze in die tijd niet ziek is geworden kan vaccinatie echter achterwege blijven. De kans op hondsdolheid is bij mensen, die een lichte beet hebben opgelopen, overi gens niet zo groot. Kinderen lopen grotere kans dan volwassenen, want beten aan vingers, gezicht en nek zijn. het gevaarlijkst en die ontstaan bij kinderen het gemakkelijkst om dat ze kleiner zijn. Tot nu toe Zes Tot nu toe zijn zes Amsterdam mers gevaccineerd. Het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid ver zorgt deze inentingen dagelijks in het G.G. en G.D.-gebouw te Am sterdam. Bij die zes Amsterdammers is een vrouw, die op zaterdag 28 juli is gebeten door een wit hondje, dat vrijwel zeker hetzelfde dier is ge weest als het hondje, dat de dag te voren een Amsterdams jongetje had gebeten, dat aan hondsdolheid blijkt te zijn gestorven. Deze hond is later in he* asiel omgekomen en het pro bleem voor de G.G. en G.D. is voor namelijk er achter te komen, hoe deze hond de ziekte heeft opgelopen. Men gelooft, dat de hond in Duits land besmet is en per Rijnschip naar Nederland is gekomen. Erger zou het echter zijn als het dier uit een ander deel van het. land is komen zwerven of in Amsterdam door een anaere hond is gebeten en besmet. De vrouw, die door het hondje was gebeten,, heeft het dier van zich afgeslagen. Het beet toen een 3-ja- rig jongejte aan de overkant van de straat. Dit jongetje is inmiddels ook opgespoord en ingeënt. De incubatie tijd van de ziekte is bij dieren drie tor. zeven weken. by mensen twee tot zes weken, maar zij kan bij lichte i verwondingen ook veel langer du ren. H eek tevoren Een week. voordat de ziekte bij er.' hond uitbreekt, is zij al besmet telijk. De kans. dat in Amsterdam al meer mensen aan hondsdolheid zijn gestorven is niet groot, want jhet sterftecijfer aan hersenvliesont steking was tot 1 september lager dan in het vorig jaar. Toch speurt men uit alle macht verder, vooral naar de antecedenten van de hond, waarmee alles is be gonnen Dat valt echter niet mee. In Amsterdam worden in het a.;iel jaarlijks 1500 honden afgemaakt en verbrand, zodat er geen sporen over- I bleven. In het Binnengasthuis wor den per dag 4 hondebeten behan deld. De 36Ó Amsterdamse huisart sen krijgen tweemaal in de week melding van een hondebeet. Het I hondje, waarmee de hele kwestie van ide hondsdolheid in Amsterdam is i begonnen, zag er volgens twee mei- 1 dingen als volgt uit: het was klein.' wit en gladharig, 30 centimeter hoog i en 60 cem lang. Het was wat vuil I door de modder en had bloed aan da poten en tussen de oren. Het dier Jhad een spitse snuit en een ontsto ken bek. Om de nek zat een dun I vliegertouwtje. Het is voor de bestrij ding van een mogelijke hondsdolheid van het grootste belang, dat diege nen, die iets over deze hond zouden kunnen vertellen, hiervan melding Idoen aan de G.G.D. in Amsterdam. De poging om met behulp van een Atlas-Agene-B raket van Cape Canaveral een onbemand ruimtevoertuig van het type Ran ger naar de maan te schieten is 24 uur dus tot morgen uitgesteld. Het besluit tot uitstel werd ge nomen. nadat bij een controle was gebleken dat een onderdeel van de Ranger V defect was. Hevig vuurgevecht grens Israël-Syrië Gistermiddag is aan de Israëlisch- Syrische grens, bij Tel Kazit. een hevig vuurgevecht geleverd Volgens berichten van Israëlische zijde werd het incident uitgelokt cloor Syrische grenswachten die eerst enkele arbei ders en daarna de kibboets bescho ten Bij het twee uur durende vuurge vecht is een Israëlische boer gewond. Dit heeft het bureau voor lucht en ruimtevaart gisteravond in Washington bekendgemaakt. Prins Hassan, de oom van de dood gewaande imam van Jemen, is in een ziekenhuis te Aden bezweken aan zijn verwondingen, die hij had opgelopen op het Jfmenitische slagveld, aldus het Egyptische Persbureau voor het i Midden-Oosten. Zoals bekend ri?p prins Hassan zich tot opvolger van imam Mohammed El Badr uit. toen de republikeinse rebellen zeiden dat deze om het leven was gebracht. De j prins zou in Lahej begraven zijn. Het staat nu wel vast, dat imam Mohammed daarentegen nog in le ven is. Hij zou in Saoedi-Arabië in het ziekenhuis van Dahram liggen met een ernstige beenwond. Koning Hoessein van Jordanië heeft giste- j ren een telegram van de imam ont vangen. Imam Mohammed heeft te- vens de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassoena, verzocht een spoedbijeenkomst van de Liga I bijeen te roepen om de toestand in I Jemen te bespreken. In zijn telegram aan koning Hoes- I sein zegt de imam. dat president Nas- ser van Egypte dc revolutionaire be weging heeft gesteund „tot op de hui- dige dag". De berichten over de gevechten in Jemen zijn nog steeds uiterst ver ward. Volgens het Persbureau voor 't Midden-Oosten in Cairo en Radio- Sana's boeken de revolutionaire een heden grote successen. Radio-Mekka, spreekbuis van de Saoedi-Arabische regering die de koningsgezinden steunt, spreekt daarentegen van gro te successen voor de troepen van de imam. Radio-Cairo meldt voorts, dat de Jemenitische revolutionaire raad gisteren heeft besloten een met de nieuwste wapens uitgeruste strijd macht op de been te brengen. Het nieuwe bewind heeft toegegeven, dat onder de Asjraafstam in het zuide lijke berggebied van Jemen verzet is gerezen tegen het republikeinse regime. Dat de republikeinen overigens een harde dobber hebben aan de royalis ten. bewijst het feit dat voor het eerst in de geschiedenis van het land ook vrouwen voor het nieuwe bewind ten strijde zyn getrokken. met uitknoopvoering. Changeant bruin, blauw of grijs. 6 jaar 43.75 Terlenka broek '9-75 WEERBERICHT DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: bewolkt met hier en •kar opklaringen en droog weer. Vannacht en morgenochtend plaat- wüjk mist. Zwakke of matige noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 OKTOBER Maan op: 20.38 uur; onder: 11.52 uur; Zon op 7 07 uur; onder 17.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.34 cn 1753 uui laagwater te 1 30 en 13.41 uur. Nog voor het einde van oktober zal in Hollandia een univer siteit worden gesticht. Dit zegt de Papoea Frits Kirihio, die gisteren in Nieuw-Guinea is teruggekeerd met de opdracht om mogelijkheden te zoeken, waar deze universiteit kan worden ondergebracht. Kirihie vertrqk zoals bekend na zijn studie in Leiden naar Indone sië Hy trad o.a. op als adviseur van de Indonesische delegatie tijdens de onderhandelingen met Nederland in New York. Als speciaal adviseur van de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. dr. Soebandrio, voor zaken betreffende Nieuw-Guinea. verblijft hij nu een week in Hollan dia. Als eis voor toelating tot de uni versiteit, zo vertelde Kirihio, is ge steld het einddiploma van de Pa poea-middelbare school. Ongeveer 280 jonge Papoea's hebben dit di ploma behaald. Van begin november a: kunnen zij college's volgen in twee vakken: rechten en bestuurs wetenschappen. Spoedcursus Vele Papoea's zullen voorts in de gelegenheid worden gesteld, te Dja karta een spoedcursus te volgen, op dat zij in het ambtelijke apparaat in Nieuw-Guinea een volwaardige taak zullen kunnen vervullen. De vakken, welke op deze cursus zullen worden onderwezen, omvatten werk zaamheden als postambtenaar, me teoroloog e.d. I Voo: het onderwijs aan de univer siteit zullen, naar Kirihio aankon digde binnenkort ongeveer vijftien professoren uit Indonesië overkomen naar Nieuw-Guinea. Hij voegde hier aan toe. dat voorts ongeveer 2000 onderwijzers en 100 artsen te Dja karta gereed worden gehouden om, wanneer zulks nodig is. onmiddellijk I naar Nieuw-Guinea te worden gezon den I „Ir. ben" zei Kirihio „bij zonder verheugd, dat de ontwikke ling van Nieuw-Guinea van de In- donesische regering voorrang krijgt boven alle andere plannen. Het voor Nieuw-Guinea uitgetrokken budget is ongelimiteerd". In de drie dagen, die hij nu in Nieuw-Guinea verbleef, heeft hij ge constateerd, dat er onder de Papoea's een enorme belangstelling bestaat, zowel voor het volgen van de spoed cursus voor ambtenaar te Djakarta, als voor het volgen van een univer sitaire opleiding. In Oost-Spanje hebben zich na hevi ge regenval opnieuw overstromin gen voorgedaan. In het gebied van Alicante zijn, naar tot dusver be kend is geworden, twee mensen (eer. vrouw en haar zoontje) ver dronken. Ook in de provincies Va lencia en Castellon zijn rivieren buiten haar oevers getreden, maar daar is geen melding gemaakt van slachtoffers. Enkele honderden mensen zijn uit de getroffen gebieden geëvacueerd. Tengevolge van de slagregens werd het lager gelegen deel van de ha venplaats Terragona. ongeveer 100 km ten zuidwesten van Barcelona, overstroomd. De hoofdverkeersweg van Valencia naar Barcelona staat in de buurt van Castellon de la Planu onder water. In Granada lieper de grotten waarin de zigeu ners huizen, onder water. Aan te Televisie-trofee J valt in scherven (Van onze Enschedese t correspondent) De glazen trofee, die een ploeg van de Enschedese textielfabriek „Schuttersveld" zaterdagavond in de nieuwe tv-quiz „Wereld- 1 wijs" van Theo Eerdmans op I imponerende wijze veroverde, op een team van de koninklijke l glasfabriek „Leerdam", is giste- ren in duizend scherven geval- a len. Een tragi-komische noot is dat dit gebeurde in het bureau f van het dagblad „Tubantia" in f Enschede, terwijl de drie ploeg- f leden zich juist weken lang iedere dag met onvermoeide ijver door tien dagbladen hadden gewor- steld om in de nieuwe quiz goed beslagen te ijs te komen. Giste- ren kwamen twee personeelsle- A den van het Enschedese bedrijf vragen om de trofee in een vi- trine van het dagbladgebouw te mogen tentoonstellen. f Tijdens het gesprek hierover f heeft men de ruim 50 cm. hoge f glazen bokaal uit het bescher- l mende koffertje laten vallen. De 4 trofee was nog niet definitief in a het bezit van de Enschedese - ploeg. Men moet deze namelijk driemaal achterelkaar winnen. De Enschedese firma heeft in middels maatregelen genomen, dat over vier weken, wanneer de drie personeelsleden van de fa briek de bokaal zullen moeten verdedigen, een zelfde en even kostbaar exemplaar aanwezig zal zijn. Prinses Beatrix opende giste- ren in Amsterdam het Centrum i voor Industriële vormgeving. De Prinses tijdens haar rondgang langs de geëxposeerde artikelen. In zijn residentie in Den Haag heeft Se Belgische ambassadeur baron Van der Straten Waillet ""'"liariin sierselen uitgereikt van het haar verleende ridderschap in de Bel gische Kroonorde. Ida Wasser TJL Het Amerikaanse ministerie van Justitie neeft gisteren het Hof van Beroep in New Orleans verzocht, gouverneur Ross Barnctt van Mis sissippi tot een boetev an 100.000 dollar te veroordelen wegens minach ting van uitspraken van het hof. Ook zou het hof volgens het niini- sterie de gouverneur tot een boete van 10.000 dollar moeten veroorde len voor elke dag dat deze geen ge hoor geeft aan de uitspraken. Gouverneur Bamett is, zoals ge meld, enige tyd geleden door het hof te New Orleans gedagvaard om dat hij zich tegen de bepalingen van het hof in, had bemoeid met de toe lating van de negerstudent Meredith tot de universiteit van Oxford, en geen maatregelen had genomen om de handhaving van de orde te ver zekeren. De gouverneur is tot dusver nog niet voor het hof verschenen. Zijn advocaten hebben betoogd dat hij alleen die bevelen zou opvolgen waar hij zich mee kan verenigen. In Martinsville, in de Amerikaan se staat Virginia, heeft gisteren de zeventienjarige Hazel Adams als eer ste negerstudente het Patrick Henry College, een afdeling van de univer siteit van Virginia, betreden. Haar toelating was woensdag jl. door een federale rechter gelast. Er deden zich by haar aankomst bij de collegege bouwen geen moeilijkheden voor. Kabinetscrisis in Chili afgewend In Chili is een kabinetscrisis afge wend door het besluit van de rege ring om door middel van een alge mene loonsverhoging het verlies te compenseren dat zal ontstaan door de devaluatie van de escudo. De Ra dicale Party had gedreigd haar mi- Geen crisis na de verkiezingen O De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Schroder, heeft gisteravond een gesprek van tweeën half uur met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk gehad. Volgens een Westduitse woordvoer der zei Schroder, dat de Westduitse regering gelooft, dat premier Chroesjtsjow nog niet volkomen vast gesteld heeft welke koers hij in de Berlijnse crisis zal velgen. Schroder had Rusk als zfjn me ning te kennen gegeven, dat Chroesjtsjow tast naar een „leemte" I in het w estelijke standpunt inzake Berlijn, waarvan Moskou gebruik zou maken zonder het op een militaire confrontatie laten aankomen. Naar de Westduitse woordvoerder no? meedeelde, heeft Schroder ook gezegd, dat de Westduitse regering aanneemt, dat er noodzakelijk een Berlijnse crisis zal zijn na de Ame rikaanse verkiezingen in november. De Westduitse regering verwacht dat Chroesjtsjow opnieuw zal pogen „met de Amerikanen samen te ko men" Op de vraag of hy bedoelde, dat Chroesjtsjow een topconferentie zou kunnen voorstellen, zei de West- ouitse woordvoerder: „mogelijk". Hy veegde er evenwel aan toe, ^at Bonn hier niet al te veel voor voelt. De rechtbank in Hamburg heeft vandaag de 53-jarige Willi Dusen schön, voormalig plaatsvervangend I commandant van het concentratie kamp Hamburg-Fuhlsbüttel vryge- sproken Het proces wordt wegens verjaring gestaakt. Aan Dusenschön was ten laste ge- j iegd in september 1933 de joodse socialist dr. Frits Solmitz, die in het kamp gevangen zat. door voortduren- de mishandelingen opzettelijk tot I zelfmoord te hebben gedreven. ki •achtig protest van V.S. in Praag De VS hebben .zeer krachtig' bij de Tsjechische regering geprotesteerd tegen de arrestatie van de Ameri kaan Robert Budway. zo heeft het State Department (ministerie v. Bui tenlandse Zaken) gisteren meege deeld. Budway verdween in juli toen hy een bezoek bracht aan Tsjecho- Slowayke. De Tsjechische pers maakte op 13 oktober voor het eerst melding van zyn arrestatie op be schuldiging van spionage. Ook in Finland is de broodmaaltijd belangryk. Geen eenzydigheid, maar smakeiyk voedsel met de juiste hoe veelheden koolhydraten, eiwitten, vitamines en mineralen. Finse bak kers zorgden voor het recept. Bros- knappend Finnbrod, van volkoren roggemeel met ontvette melk met eiwit (Finnbrod wit) of met gist (Finnbrod bruin). Voedzaam en zet niet aan. Finnbrod, krokantbrood, hoort by elke broodmaaltyd en smaakt uitstekend met normaal beleg. Koop een pak! Altyd vers! De onderdirecteur van de KLM. dr. E. van Konijnenburg is vanmorgen voor een kort ver blijf naar Djakarta vertrokken. De KLM heeft meegedeeld, dat dr Van Konijnenburg in Dja- Uit het Leidsch Dagblad van 16 Oct. 1862: Vergadering van den Ge meenteraad v. Leiden op 16 Oct. 1862 te twee uren: on derwerp o.a. Adres van de Heyder en Comp., tot het leg gen van een brug over de Binr.envestgracht. AdvertentieH. Kesting, schoenmaker in de Brande- wijnsteeg beveelt zich beleefd aan voor de leverantie van J schoenen en laarzen, mits

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1