Franse douanen vannacht aan de grens met Monaco Sadistische officieren in Frankrijk gestraft C.H.U. - bewindslieden niet meer in Kamer Amsterdams jongetje sterft aan liondebeet Stasjinski's woorden door feiten bevestigd Prins Reinier fluks naar zijn land terug PHILIPS T.V. Vermoeide soldaten bewusteloos getrapt (§«d êiïl Prinses liet „Zwarte Zee" te water Vliegramp bij Sevilla eist 22 levens F I i m Rigoureuze maatregelen overwogen Lid geheime Duitse dienst seinde bekentenis aan Moskon Kalondji nu in Katanga BANANEN teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 No. 30780 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per Kwartaal, 12.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De afgevaardigden van Frankrijk en Monaco hebben gisteren geen overeenstemming kunnen bereiken, waarna de onderhande lingen tussen beide staten over de hernieuwing van de conventie van 1951 zijn uitgesteld. Deze conventie was, zoals bekend, door Frankrijk opgezegd met het doel belastingvlucht van onder nemingen te verhinderen. Tien minuten na middernacht (om 12 uur was de conventie afgelopen) verschenen Franse douane en mannen van de mobiele brigade aan de grens met Monaco en zetten daar posten neer. Zij werden zowel door Fransen als Monegasken uitgelachen. Een uur later waren de posten ver dwenen. Aan kunstmatige welvaart is een einde gekomen Door de opheffing van de conven tie en de invoering van belasting plicht is Monaco nu een privilege kwijtgeraakt, dat, samen met de winsten van het casino, de kurk vormde waarop Monte Carlo's com fortabele doch kunstmatige welvaart dreef. De ongeveer dertigduizend In woners van het operettestaatje, van w»e maar tien procent de Mo negaskische nationaliteit bezit, zyn dus vanaf vandaag een nieuwe fase in hun nationale bestaan binnenge treden. Met een sierlijke duik schoof gis termiddag het casso van 's werelds grootste en sterkste sleepboot, de nieuwe „Zwarte Zee" van de helling van de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk, nadat Prinses Beatrix de doopformule „Ik doop u Zwarte Zee en wens u een behouden vaart" had uitgesproken en de laatste be letselen had weggenomen. De Noord ontving de nieuwe sleper met sirene geluid ep van de werf klonk het ge- Juich van meer dan drieduizend be langstellenden, die de feestelijke te waterlating van nabij konden mee maken. Het was voor Kinderdijk, de werf en de rederij een feestelijk gebeurte nis. Alles wat maar een vlag kon dra gen toonde gisteren in Kinderdijk onze driekleur. De schoolkinderen schaarden zich op de werf tussen het hoofdgebouw en de helling, ge tooid met oranje en nationale vlag getjes om de Prinses te begroeten. Uit Rotterdam voerde de salonboot Pieter Caland een groot aantal ge nodigden aan die zich op de grote daarvoor opgerichte tribune verza melde in afwachting van de tewa terlating, die op ..stil water" even na vier uur gschiedde. In de kantine van de werf was daarna nog een ont vangst. tijdens welke Prinses Bea trix een model van de Zwarte Zee werd aangeboden waarin een cheque „als bijdrage om de grote nood op het gebied der kinderverlamming, iets waarvoor de Prinses grote be langstelling koestert, te helpen le nigen". De scheepswerf offreerde de Prin ses een broche met in het centrum een ovale saffier, waaronder een platinalint bezet met briljantjes. v a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke Prins Reinier. die met zijn schone gemalin, dochter en zoontje, een paar dagen geleden al naar Parijs was gereisd om vanuit een luxueus hotel op een afstand de onderhan delingen met de Fransen in hun laatste fase hoogst persoonlijk te kunnen leiden, had zijn vertrek naar zijn operette-mogendheidje, waar naar hij oorspronkelijk vandaag zou terugkeren, eerst nog even willen uit stellen. Als eerste Monegask had hij blijkbaar nog maar weinig prijs ge steld om eveneens als eerste over de brug of langs de Franse douanepos ten te passeren om zich aan een onterende bagage-controle te onder werpen. Doch tenslotte heeft de prins met zijn familie gisteravond Parijs al verlaten na voor de radio eerst nog te hebben verklaard dat hij hoopte dat volgende week de beraad slagingen zouden kunnen worden hervat op voorstellen, die hij op het laatste moment nog had ingediend. Bij aankomst in Monte Carlo wer den Reinier en zijn gezin door een duizendtal onderdanen opgewacht en begroet met kreten als: „Leve Mona- I co" en „Leve onze grote prins". Volgens de Franse minister van Financiën heeft Monaco „redelijke" voorstellen voor oplossing van het conflict afgewezen. Deze voorstellen hielden in. dat Monegaskische staats- I burgers van belasting vrijgesteld zouden zijn, terwijl Franse ingezete nen in Monaco de Franse inkom stenbelasting zouden moeten beta len. Monegaskische bedrijven, welker omzetten voor driekwart in Monaco worden geplaatst, zouden vrij zijn van vennootschapsbelasting. Andere maatschappijen zouden een belas ting van 40 procent moeten beta len. vergeleken met. vijftig pro cent vennootschapsbelasting, die de maatschappijen in Frankrijk ver schuldigd zijn. Bij Carmona op rond 30 km van Sevilla is gisteren een lijntoestel van de Spaanse luchtvaartmaatschappij tegen een berg gevlogen cn in brand geraakt: alle 22 inzittenden kwamen om het leven. De Spaanse politie vond later op de plaats van de ramp niets dan rokende wrakstukken. Auto rijdt in op Duilse kolonne Een personenauto is gisteravond bij Dethlingen in het district Soltau (Nedei-Saksen) met grote snelheid op een marcherende kolonne van het Westduitse leger ingereden. Twintig soldaten werden zwaar ge wond. tien van hen verkeren in le vensgevaar. Dc ministers mr. A. C. W. Beerman en drs. J. W. de Pout en de staatssecretarissen mr. R. H. Calmeyer en mr. Y. Scholteö hebben desgevraagd medegedeeld, dat zij om redenen, die doof het hoofdbestuur van de C.H.U. volkomen worden gerespecteerd* geen plaats op de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen ia 1963 ambiëren. Aldus wordt in een verklaring van het Unie* bestuur medegedeeld. In de Chr. Historische Unie is de kandidaatstelling in verband met de Kamerverkiezingen voor 1963 reeds in volle gang. Van de zittende Kamerleden heb ben jkvr. mr. C. W. I. Wittewaall v. Stoetwegen en de heren mr. H. K. J. Beernink, dr. I. N. Th. Diepenhorst, mr. J. W van Gelder. H. Kikkert, drs D. F. van der Mei. J. T. Mellema en C. F. van der Peyl zich bereid ver» klaard een nieuwe kandidatuur té aanvaarden. Dr. H. W. Tilanus en de heer J. da Ruiter en dr. J. J. R Schmal wensen, zoals bekend, geen nieuwe kandida tuur te aanvaarden. Verwacht wordt, dat de opvolger van de heer F. H, van de Wetering, de heer H. M. Ger* brandy, in 1963 evenmin zal terug* keren. (Van onze Amsterdamse correspondent) Van een 3''j-jarig Amsterdams jongetje, dat door een hond is gebeten en dat op 8 september Is overleden, is komen vast te staan, dat het kind het slachtoffer ls geworden van hondsdolheid. service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT DROOG WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Afneemnde, veranderlijke wind. Droog weer met veel bewolking en weinig kans op opklaringen. Dezelfde temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 14 OKTOBER Zon op: 7.01 uur; onder: 17.50 uur. Maan op: 18 51 uur; onder: 7.52 u. Hoogwater te Katwijk te 3.23 en 15.45 uur Laag water te 11.40 uur. (15/10 hoogwater te 4.04 en 16.26 uur, laagwater te 0.03 en 12.19 u.) Dit i unmer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. De directeur van de Amsterdam se G.G en G.D. heeft zich met een rondschrijven tot alle hoofdstedelij ke artsen gewend met de waarschu wing dat rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid van hondsdolheid. Voorts verzoekt hij ziektegevallen, die verschijnselen van rabies (hondsdolheid) vertonen, on verwijld te melden. B en W. van Amsterdam zullen Indien zich meer gevallen van deze gevreesde ziekte voordoen, niet schro men om op grond van artikel 50 e.v. van de Veewet, waarin de maat regelen tegen de wering en de be strijding van hondsdolheid bij hon den en katten zijn vastgelegd, te handelen. De veewet geeft de mo gelijkheid te gelasten, dat alle hon den dienen te worden gemuilkorfd en aan de lijn gehouden, terwijl de kat ten binnenshuis moeten blijven. De wet. die van 1875 dateert, geeft de overheid het recht ds onder deze omstandigheden loslopende dieren dooo te schieten. Amsterdam telt bij na 100.000 honden en katten. Bij mondjes Het tot dusver enige slachtoffer van de ziekte, de ruim 3-jarige Arie Egthuizen uit de Jacob van Arte- Het schip Uilenspiegelmet aan boord een zender, welke als Radio-Antwerpen'in de ether zal verschijnen, heeft gisteren de haven van Antwerpen verlaten, om buiten de territoriale wateren ligplaats te kiezen voor de Bel gische kust. De uitvaart van de Belgische Veronica. veldestraat in Tuinstad-Slotermeer, is op 25 juli door een klein wit hond je gebeten, toen hij met zijn broer tje op de Nassaukade wandelde. De beide kinderen waren naar 't hoofd bureau van politie gegaan, waar de portier pleisters plakte om de vrij onschuldig uitziende wondjes, die Arie in arm en been had. De por tier zond het jongetje door naar het Wilhelminagasthuis, waar de won den werden ontsmet en voor alle ze kerheid nog een injectie werd gege ven om verdere infectie te voorko men Het wondje op het been genas snel, maar dat op de arm moest nog en kele malen door de huisarts worden behandeld. Het incident was al bij na vergeten, toen Arie zich op 5 september niet goed voelde. Korte tijd later werd hij onhandelbaar en gedroeg hij zich agressief. De dok ter heeft het kind in een ziekenhuis doen opnemen. Geconstateerd werd, dat de kleu ter encephalitis (hersenvliesontste king, had. Drie dagen later overleed Arie. zonder dat de artsen met eni ge kans op succes hadden kunnen ingrijpen. Een laboratoriumonder zoek wees uit, dat de waarschijn lijkheid zeer groot was, dat het hier een geval van hondsdolheid betrof. Ook politie Het betrokken hondje moet, indien het inderdaad met hondsdolheid was besmet, reeds lang zijn overleden. Overigens heeft zich sinds mensen heugenis in Amsterdam geen geval van hondsdolheid meer voorgedaan. Naar aanleiding van de maatre gelen. die door de wethouder van Openbare Gezondheid zi n genomen in verband met de mogelijkheid van het optreden van hondsdolheid, is ook de hoofdstedelijke politie nu waakzaam. Men heeft een deskun dige. een hondengeleider, permanent gereed om bij eventuele meldingen direct te kunnen ingrijpen. Gister avond bijvoorbeeld rukte de honden geleider uit om een geval van een bijtende hond te beoordelen. Er was echter geen sprake van hondsdol heid Kolonel van post ontheven (Van onze Parijse correspondent) Een kolonel, vier lagere offi cieren en een korporaal van het 14de parachutistenregiment uit Toulouse zijn gisteren tot stren ge straffen veroordeeld, omdat deze (beroeps)militairen in juli j.l. rekruten hadden mishandeld, die, belast onder hun loodzware I verpakking bij een afstandsmars het tempo van de troep niet j langer konden bijhouden. De commandant is van zijn post ontheven, de overige officieren zijn door de minister van Oorlog Messner, gestraft met een arrest, variërend van twintig tot zestig dagen, twee korporaals werden tot soldaat gedegradeerd en een derde zal voor de krijgsraad moeten komen. Het is nog mogelyk. dat deze mi litairen in afwachting van een verder onderzoek later zelfs als onwaardige elementen uit het Franse leger zul len worden gestoten. Deze „dappere" officieren zijn namelijk in een dorpje zes km ten zuiden van Toulouse, een paar dienstplichtigen, wier krachten tekort schoten, te lijf gegaan: de jongens kregen met geweerkolven en koppelriemen zoveel trappen en stompen, dat ze bewusteloos en on verzorgd langs de weg bleven liggen. Dorpelingen die het tafereel met af- I grijzen hadden gadegeslagen, ver- voerden de rekruten later naar een I militair ziekenhuis. Een Parijs week blad publiceerde later een artikel over dit schandaal, waardoor de bal aan het rollen is geraakt. Berichten over geweldpleging en marteling van de zijde van Franse militairen op gevangenen hebben tij dens de Algerijnse oorlog bij herha ling de publieke mening en ook de diensten van het Internationale Ro- de Kruis gealarmeerd. Het is nu ech ter de eerste maal dat van Franse slachtoffers van deze nieuwe militai- I re zeden sprake is en de eerste keer eveneens dat openlijke strafmaat- regelen van de kant van het minlste- I rie genomen zijn. Koningin Juliana heeft gisteren op Schiphol leden van de Deen se Koninklijke familie begroet die een onofficieel bezoek aan ons land brengen. Van rechts naar links Koningin Juliana, Ko ningin Ingrid, Prinses Benedikte en Prinses Margarethe. Sceptische houding Albert Kalondji. die zichzelf tot koning van de Kongolese diamant provincie Zuid-Kasai had uitgeroe pen, is gisteren in Elisabethstad aangekomen, nadat hij uit de macht der centrale regering van Leopold- staa was ontsnapt. Volgens een Katangese woordvoer der verwacht men, dat een 100.000 vluchtelingen hem naar Katanga zullen volgen. Verleden week werd gemeld, dat Kalondji uit huisarrest In Bakwanga, de hoofdstad van Kasai was ont snapt. Zijn regime is door het Kon golese nationale leger omvergewor pen (Advertentie) nu gewijzigd Tijdens het proces in Karlsruhe tegen de 30-jarige Bogdan Stasjink- ski. dit zegt de Oekraïense politici Stefan Bandera en Lew Rebet in Munchen vermoord te hebben, héb- bet deskundigen en rechercheurs gis teren diverse verklaringen van de ex-splon bevestigd. Twee rechercheurs verklaarden dat de mededelingen van Stasjinski over de reizen in West-Duitsland juist zyn. Men had voorts de moord aanslagen gereconstrueerd en op gronc hiervan was men tot de con clusie gekomen, dat de verdachte op alle punten onweerlegbare verklarin gen had afgelegd Beide rechercheurs zeideu. dat zij de sceptische houding die zij aanvankelijk tegenover deze zaak hadden aaneenonien. hadden moeten wijzigen. Zij waren tot de overtuiging gekomen dat Stasjinski inderdaad de moordenaar van Ban dera en Rebet is. Ook een deskundige van de West- duitst geheime dienst verklaarde dat Stasjinski's verklaringen geen tegen strijdigheden bevatten. De documen ten die de verdachte uit Rusland ha-i meegenomen en aan de West duitse autoriteiten had voorgelegd, zijn echt. Dr. Heinz von Buttlar, van de Westduitse inlichtingendienst, ont hulde voor de rechter, dat belangrij ke delen van Stasjinski's bekentenis door een ambtenaar van de West duitse geheime dienst, belast met aapgelegenheden betreffende Sowjet- russische spionage, aan de Russische inlichtingendienst waren doorgege ven Deze ambtenaar, de 48-jarige Heim Felfe, die tijdens de oorlog aan de veiligheidsdienst van de SS was verbonden, onderhield vanuit Munchen radiocontact met Moskou. De Wc-stduitse inlichtendienst had verscheidene berichten van Felfe naar Moskou opgevangen, aldus dr. Vo.i Buttlar. Felfe werd in november vorig jaar gearresteerd en zal tx\. wegéns hoogverraad terecht moeten staan tyeV& euenq/Lr- Uit het Leidsch Dagblad van 1 14 Octo. 1862: Bij de heden plaats ge had hebbende verpachting j enz. van brug- en pas sagegelden aan de Leyderd. brug is dit gepacht door H. A V. J. Schenau, koffyhuish. te i Leyderdorp voor f 860 's jaars. (Advertentie) - J. Cahen.van 'sHage gelogeerd in het Loge ment: De Zon, Breedestraat alhier, berigt dat hij alhier gearriveerd is, met ene schoo- ne collectie dameswinter mantels om uit te verkoopen tegen een vasten prijs.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1