Vuurduel INDIA— CHSNA om bezit van grensgebied rss' Bloedbad Baliemvallei Water zakt maar lager rIndiase indringers verjaagdzegt Peking MONACO KRIJGT BEDENKTIJD Drastische uitbreiding Amerikaanse handel Kon. Willielminafonds weigert het geld van ,Veronica - Vrienden DAKREPARATIE (§tlc/ 9% ^VANDALISME IN LOUYRE Afbraak van tariefmuren PRINS terug uit Tanganjika ZWART WEERBERICHT overjassen M. de VRIES Ri vieren worden sloten teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 No. 30779 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E A E. eau DlsUoecit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SmgeI l- Lelden - Gu° M 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f8.25 per kwartaal, f2.30 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 De regering van communistisch-China heeft gisteren in een nota aan India „krachtig en hoogst ernstig" geprotesteerd tegen acties van Indiase militairen in het „noordoostelijk grensgebied" tussen beide landen. Peking behoudt zich het recht voor schade te eisen ten behoeve van tweeentwintig Chinese grenswachten, die door Indiase militairen, „die Tsjedong binnendrongen en Tsjitoeng bezetten", zijn gedood of gewond. Voorts zou een vliegtuig van [ndia woensdag het luchtruim boven de Tibetaanse hoofdstad Lhasa hebben geschonden. Volgens een Indiase mededeling gebruikten de Chinezen bij het vuurduel dat woensdagochtend legon mortieren, automatische wapens en granaten. NIEUW-DELHI: Chinezen zijn gev NA VERSTRIJKEN VAN „UUR U' eeht begonnen O India stelt tegenover de Chinese eschuldigingen, dat de gevechten ►egonnfn zijn nadat een Chinese childwacht in het noordoostelijk rensgebied een granaat had gewor- naar een van de vier Indiase osten, welke in dat gebied zijn ge- estigd. Het communistisch-Chinese lersbureau „Nieuw-China" berichtte listeren. dat de „Indiase indring'ers" raren verjaagd. Zij hadden behalve iitrustingsstukken zes doden moeten chterlaten, die door de Chinezen perden begraven. In dit jongste tref- en is het Chinese verliescijfer van Ie laatste tijd tot 33 gestegen. Van ndiase zijde zouden thans verster- ingen worden aangevoerd. 'Bovenstaande Chinese opgave van ^le verliezen Is niet in overeenstem- ning met de Indiase in Nieuw-Delhi verklaarde een functionaris, dat de Indiërs zeventien man verloren heb ben en dat de Chinese verliezen „veel groter" waren in de felle gevechten, welke sedert woensdagochtend in het imstreden gebied geleverd zijn. Volgens waarnemers in Nieuw Del hi zijn de gevechten, die de hevigste van de laatste drie jaren worden ge noemd, een onderdeel van In diase operaties, die ten doel hebben de Chinezen te verdrijven uit een grensstreek, die zij een maand gele den waren binnengetrokken. De strijd vindt plaats in een betrekkelijk klem gebied op enkele kilometers ten zuiden van het Thagla gebergte, dat India als grens beschouwt. Premier Nehroe van India heeft vanochtend meegedeeld, dat bij de gevechten van woensdag in het Chi- nees-Indiase grensgebied een hon derdtal Chinezen is gedood of ge wond. „Wjj hebben bevel gegeven ons gebied bij de noordoostelijke grenzen te bevrüden", zo zei hy nog. Negen schilderijen ernstig beschadigd (Van onze Parijse correspondent) Pas gisteren is door een indiscretie uitgelekt, dat in de nacht van zon dag op maandag negen schilderijen van Vlaamse meesters in het Pa rijse Louvre-museum door een on bekende vandaal ernstig zijn be schadigd. OP verzoek van de minister van Cul tuur, André Malraux. had de di recteur van het Louvre in een ver trouwelijke toespraak maandag morgen het personeel met klem verzocht geen enkele ruchtbaarheid aan deze affaire te willen geven. Een verzoek, waaraan blijkbaar niet door iedereen gehoor is gege ven. want gisteravond verscheen een Parijs boulevardblad met een vetgedrukt bericht over deze zaak op de eerste pagina. De gezamenlijke waarde van de doe ken. waaronder zich werken van De Vries en Van Loo bevinden, wordt op 200 miljoen oude franken, ofwel ongeveer anderhalf miljoen gulden geraamd. Het is echter nog niet bekend of alle of slechts enke le der schilderijen nog gerestau- I reerd zullen kunnen worden. Daar de wandaad na de sluiting van I het museum moet zijn gepleegd en geen enkele poging tot diefstal j schijnt te zijn gedaan, gaat de ver denking nu vooral wel uit in de richting der nachtwakers, die door I de politie dan ook al aan een zwaar verhoor zijn onderworpen. Jeukziekte steekt <le kop Meer op (Van onze Utrechtse correspondent) Sinds enige dagen komen er hiel en daar weer gevallen voor van een huidinfectie, waarvan hei ziektebeeld zich in niets onderscheidt van de geheimzinnige jeukziekte, welke ook twee jaar geleden in ons land heeft geheerst. In Amsterdam-noord zou deze jeukziekte vooral onder kinderen heersen. Er werd zelfs een aantal van 60 zieke kinderen genoemd. In het midden van het land zijn ook enige gevallen gesignaleerd: Amers foort (1), Utrecht tl», Zeist (1), Gor- kum (10) en Tiel (8). Deze enkele tientallen zyn nau welijks van enige betekenis en zij staar, in geen vergelijking met het aantal patiënten, dat twee jaar ge leden door deze geheimzinnige jeuk ziekte werd geplaagd. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat de oorzaak van de infectie volkomen on bekend is. De patiënten zijn onge veer 14 dagen ziek. Tot nu toe heeft de ziekte, die geen ernstig karakter draagt, nergensa anleiding gegeven tot het nemen van bijzondere maat regelen. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Het prinsdom Monaco is van ochtend opgestaan, heeft gas. licht en water geprobeerd en tot zijn op luchting geconstateerd dat Frankrijk de verbindingen met de buitenwereld nog niet heeft verbroken. Hei hoorde over de radio, dat de onderhandelingen in Parijs tussen de gedelegeerden van Frankrijk en Mo naco, die gisteren tot de onderteke ning van een nieuwe conventie had der. moeten leiden, nog niet zyn af gesloten. Die conventie moet de Franse be lastingplicht in het prinsdom invoe ren. Maar over een aantal technische kwesties is nog geen overeen stemming bereikt, vooral ook de hoogte der belastingen, die in Mona co gevestigde maatschappijen kun- ner treffen en over de wetgeving, die ontduiking van deze belasting moet verhinderen via de burgers van Mo naco, die belastingvrijheid zullen blijven genieten. Hoewel Frankrijk het ultimatieve uur heeft laten verstrijken zonder dwangmaatregelen toe te passen, blijft het zwaard van Damocles bo ven Monaco hangen. De onderhandelingen zouden van daag worden voortgezet en de Fran sen schenen bereid tot verder uitstel, zonder daarvoor een tijdsduur vast te stellen. De delegatie van Monaco prefereert het overeenkomen van een exacte datum, om zich zo te bevrij den van de druk die de mogelijkheid van een plotseling eenzijdig afbre- !ken der conferentie door Frankryk schept. Het feit. dat de onderhandelingen niet zyn afgebroken, is toch een po- I sitief element, dat erop wijst dat Frankrijk een akkoord via onderhan delingen prefereert boven een afge dwongen conventie. Prins Rainier is zelf inmiddels naar Parijn vertrokken en wacht daar op de beslissing, die i uiteir.delyk in handen van president Dc Gaulle ligt. Ret van historische betekenis Veebeoordeling in Woerden In Woerden is gisteren de natio nale veebeoordelingswedstrijd gehou den van de drie centrale landbouw jongerenorganisaties, de Katholieke Nederlandse Jonge Boeren- en Tuin- dersbond de Nederlandse Christelijke Plattelandsjongerenbond en de Plat telands Jongerengemeenschap Neder land. By de keuring van het. zwartbonte veeslag ging her. kampioenschap naar P. J. Kramer (Houwert) 258 punten. Tweede werd J Wiering <Hoog- karspel) 256.5 punten en derde D. Stuij (Hoornaan 233 punten. Bij de beoordeling van het zwart- blaar Groninger veeslag werd kam pioen J P. van der Stoel (Zoeter- woude) 258 punten. Tweede werd J. Straathof «Rijpweteringt 241 punten en derde K. F. Meijer (Den Andel) 239 punten. President Kennedy heeft gis teren het wetsontwerp voor uit breiding van de handel getekend een gebeurtenis die inmiddels door de Internationale Kamer van Koophandel in Parijs reeds is begroet als een „historisch be sluit". De nieuwe wet geeft Kennedy machtiging te onderhandelen J over omvangrijke tariefverlagin gen met de EEG en andere met de VS bevriende landen. Kennedy heeft nu voorts de be voegdheid alle invoerrechten voor produkten waarin de wereldhandel voor 80 procent of meer in handen is van Amerika en de EEG-landen, te verlagen of geheel af te schaf- Paus Joannes XXIII zegent de menigte voor de St.- Pieter tijdens de openingsplech tigheid van het concilie. fen. en de invoerrechten op een groot aantal produkten over een pe riode van vijf jaar met vijftig pro cent te verminderen. De president mag tevens de rechten en andere beperkingen op elk tropisch, agra risch en bosbouwprodukt verminde ren of intrekken, mits de Euromarkt vergelijkbare concessies doet en mits het produkt niet in belangrijke hoe veelheid in de VS wordt geprodu ceerd. Wat het binnenland betreft voor ziet de wet in verstrekking van aan passingssteun aan getroffen maat schappijen of arbeiders die werkloos worden als gevolg van de nieuwe wetgeving. Kennedy verklaarde, dat de wet het Amerikaanse deelgenootschap met de landen van de Atlantische gemeenschap zal versterken en een tegenwicht zal vormen voor de drei ging van het wereldcommunisme. In een resolutie van de commissie voor handelspolitiek van de Interna tionale KvK wordt gezegd, dat het besluit een keerpunt in de Ameri kaanse politiek betekent. De resolu tie dringt er bij de regeringen van de vrije wereld op aan. zonder uitstel de gelegenheid te grijpen die wordt geboden om tot grotere vrijheid in de internationale handel te komen door het openen van verdere wereld omvattende tariefonderhandelingen binnen het kader van de zgn. alge mene overeenkomst inzake tarieven en handel. Prins Bernhard is gistermiddag om half twee teruggekeerd van zyn reis naar Tanganjika. De Prins vertrok op 19 september om zich op de hoogte te stellen van de wildbescherming. Vijf oktober was hij tegenwoordig bij de opening van een suikerfabriek in Kilombero, die op Nederlands initiatief en gedeelte lijk met Nederlands kapitaal tot stand kwam. Daarna was de Prins nog enige dagen in Porte Ercole in Italië. De Prins keerde terug met een regerings-Friendship op het vliegveld Soesterberg. I Prinses Beatrix heeft gisteren in Den Haag een lezing bijge woond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Insti tute of Social Studies. De Prin ses in gesprek met mevr. T Onoe uit Japan en mej. L. Qu- reshi uit Pakistan. Boer door wespen doodgestoken Een boer in Joue-Etiau, in West- Frankrijk. is door wespen doodgesto ken toen hij bij het ploegen een wes pennest verstoonde De man werd vele malen in zijn hals gestoken en stikte. LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 OPKLARINGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met plaatselijke opkla ringen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 OKTOBER Zon op: 7.00 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 18.24 uur: onder 6.26 uur. i Hoogwater te Katwijk te 2.41 en 15.02 uur; laagwater te 10.54 en 23.16 uur. (Dit hes'aat u!t 26 p „Een bloedbad" noemde een Austra lische radioverslaggever, die zojuist is teruggekeerd van een tocht naar di verafgelegen Baliemballei in westelijk Nieuw-Guinea, de gevech ten. die daar hebben plaats ge had tussen christen-Papoea's en omwonende stammen. Tachtig Pa poea's werden daarbij gedood en zeventig gewond. Een Australische missie werd aan gevallen door meer dan duizend met pijl en boog bewapende Da- ni's, heidense Papoea's Zij wilder, de missie en de omliggende do? r»g-- firS? ch^Vgieliikw L7- poea's, platbranden. Zo'n tachtig dorpen werden tot de grond toe afgebrand. Vele mannen, vrouwen en kinderen werden vermoord. De aanval duurde vijf dagen en werd toen door de Papoeapolitie afge slagen. De secretaris van de missie vertelde da* de aanval begon tijdens een kerkdienst op 30 september. Vijf dagen later, toen de politie de aanvallers verjaagd had waren er in dit deel van de vallei nog slechts afgebrande hutten en ge blakerde bomen over. Tijdens de verbit:scvee*t.v.» h«=-%_ - nog getracht met een zendings- vliegtuigje de aanvallers schrik aan te jagen door laag over hun hoofden te vliegen Het lukte niet. De dolle Papoea's schoten hun pijlen in de richting van het toestelletje af. In dc missiepost wonen drie Aus tralische gezinnen. Hun lot is nog niet bekend. De Australische in formatiedienst in Londen, die het nieuws over de aanval gisteren be kend heeft gemaakt, meende dat e' geen verband bestaat met de wijzigingen in bestuur over -Guir-rr- Lichtgewicht HEERLIJK WARM, v.a. f 89.50. HAARLEMMERSTRAAT 149 t.o. Janvossensteeg. (Van onze Amsterdamse correspondent Het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding heeft een cheque van f 10.000.geweigerd, die is aangeboden door de stichting „Vrienden van Veronica", de supportervereniging van de com merciële radiozender. Ook het Prinses Beatrixfonds heeft geen geld willen accepteren van deze stichting, die tot doel heeft mo rele steun te verlenen aan Radio- Veronica. Geadviseerd door „televisiedokter" A. C van Swol hebben de Veroni- ca-vrienden echter een zestal orga nisaties bereid gevonden financiële steun te aanvaarden. Gistermiddag zijn in Grandhotel Krasnapolsky te Amsterdam cheques ter waarde van f. 10 000,- uitgereikt aan vertegen woordigers van de Vereniging Anti- rheuma te Amsterdam, de Stichting tot Exploitatie van Astmacentra te Hilversum, de Algemene Nederlandse Invalidenbond te Den Haag en de dr. Winthrop M. Phelps-stichting voor hulp aan spastische kinderen te Amstelveen. Bedragen van f. 5.000 werden uitgereikt aan de stichting „Wij komen" voor het reisfonds voor emigrantenouders en de Haemophi- lie-stichting te Amsterdam. Secretaris van de stichting „vrien den van Veronica" deelde mee. dat tot dusver circa 80.000 radioluis teraars tot de vriendenkring zyn toegetreden en een bydrage van f. I hebben gestort. Volgens de stich- tingsacte mag de stichting geen winst maken en mag aan de be stuurders geen vergoeding worden verstrekt. Het geld dat de stichting meer ontvangt dan voor de uitvoe ring van het doel (o.m. daadwerke lijke en morele steun verlenen aan Radio-Veronica, gefundeerde kritiek leveren op de programma's, het pro pageren van commerciële radio en het trachten een officiële erkenning voor Radio-Veronica te krijgen) no dig is. dient volgens de stichtings- acte ter beschikking te worden ge steld van in Nederland gevestigde liefdadige instellingen met een alge meen doel. Gedurende de wervingscampagne van dc vriendenkring is over de be stemming van de gelden gezwegen, omdat men niet de nadruk op de liefdadigheid, maar op het sympa thiseren met Radio-Veronica wilde leggen. Eerst gisteren zijn de namen van de te steunen instellingen be kendgemaakt. Ir, totaal is thans f. 50.000.- uit gereikt. Het ligt in de bedoeling over enige tijd opnieuw een aantal liefda dige organisaties financiële steun te geven. Advertentie (Van onze Nijmeegse correspondent) i De rivieren in Nederland krimpen in tot 9ioten. Een stevig gebouwd man zou op enkele plaatsen al van de ene oever van de Rijn naar de andere oever kunnen lopen als hij ook fors genoee zou zijn om de kracht van de stroom te kunnen doorstaan. Voor de Waal is de situatie nog het gunstigst. De toegelaten grootste j diepgang voor schepen was gisteren 2.10 meter By Nijmegen werd een stand van ruim 5.80 meter gemeten. Dat ls nog slechts veertig centi- i meter meer dan in oktober 1959. toen dp lage waterstand de schipperij een rampjaar bezorgde. De laagst beken de stand van de rivier werd gemeten in 1947. Toen stond het water nog een halve meter lager dan nu. Maar ook thans zet de val nog door. Iedere dag daalt de waterspiegel met enkele cen timeters en er is nog niets dat wijst op herstel. Inplaats van een fikse en van de bovenrivieren wordt slechts mist gemeld, die het voor de schip pers nog moeilijker maakt om koers te houden in de steeds smaller wor dende vaargeul. In de Nijmeegse in dustriehaven en voor de Waalkade wordt op volle toeren gewerkt Ook voor gemeenten, die thans voor de schippers moeilijk bereikbaar meer zijn Er worden al heel wat vrachten gelost voor Arnhem Almelo en zelfs Aalten. Op het ogenblik arriveren in Nijmegen vooral grote vrachten zand en grind voor de Achterhoek, die hier worden overgeladen op wagons en vrachtauto's. Eén van de gevolgen daarvan is dat bijvoorbeeld de grind- prilzen in de Achterhoek tijdelijk flink zullen stijgen, doch dat geldt voor de meeste vrachten Zo is he denochtend in Nijmegen nog een schip van 1113 ton voor Duitsland ge laden met slechts 520 ton vracht, om dat. anderg de diepgang te groot zou worden. Deze tegenslag beïnvloedt uiteraard voorlopig alle pryze^ vüg Uit het Leidsch Dagblad van 13 Oct. 1862: Het veulen met slechts drie ■pooien geboren in Zuid Be- (nwm ycui/im t/t 6ulu OC" J veland, bevindt zich thans tc Londen. Den eigenaar is f 6000 voor het dier geboden, f Geveilde percelen. Fen speeltuin met icoonhuis gele- i gen buiten de Hoogewoerds- l poort aan H. Rijndijk o^zer t Soeterwoude. Koojyer l-. v. i Vliet te Ley*derdcr< voor i 11512,-.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1