KLETSPRAAT", ZEGT IR. DOYER UIT NODI GING ZWANEZANG VAN DE TENOR TITO SCHIPA: 73 JAAR Amsterdam aanvaardt plan mnsenm van gogh Verdachte viervoudige moord gearresteerd OPEL 1500 Nok steeds vitaal! w Strijd tegen Johannes Bron en zijn aardstralenkastjes De „twist" deed hem goed! N.v. HET MQTQRHUIS Ruim halve eeuw glansrollen Grote waardering voor geste Duidelijk Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 11 oktober 1962 Derde blad no. 30778 Advertentie Opel 1500, een 5-persoons wagen met comfortabele zitplaatsen voor allemaal, een interieur dat getuigt van standing en luxe, en een bagageruimte die U nimmer voor problemen stelt. Daarbij heeft de Opel 1500 - (f6.390.- af dealer) een krachtige en pittige 1500 cc-motor van 55 PK. die ook lange trajecten tot een genoegen maakt. Inderdaad, de Opel 1500 is een volwaardige automobiel; niet duurder dan een kleine wagen, maar met een afwerking die U slecht* bij veel hogere prijsklassen zoudt verwachten. Vraag een proefrit. Uw wagen staat klaar. En wij ook! STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 ONLANGS heeft de nu ruim een halve eeuw zingende 73- jarige tenor Tito Schipa in het stadhuis van New York het eerste van een serie afscheidsconcerten gegeven. Zij «uilen het besluit vormen van een der grootste zangcarrières ven dtze eeuw. In de volgende maanden zal de grote Schipa in diverse Ameri kaanse steden nog eenmaal optreden. „Overal heb ik gezongen, behalve in Japan", zegt hij. „Ware neer ik de kans daartoe had gekregen, zou ik ook daar voor het voetlicht zijn verschenen". In zijn donkere haardos is nog een grijze haar te bespeuren en jir. gespierde gelaat vertoont nog jeen enkel rimpeltje. In 1956 ver luide deze nog zo vitale man zijn jatste opera-rol. Hij trad toen op „L'élisir d'amore" van Donizetti, frelke uitvoering in de Romeinse ope- i plaats vond. In 1957 maakte hy er. val. waarvan de gevolgen hem tperkingen hebben opgelegd, zodat I niet meer zoveel kon optreden Is vroeger, toen hij ook in Moskou p de planken stond. Jongeren studeren niet hard genoeg ..Boris Chaliapin leerde mU lie- eren van Rimsky-Korsakoff. die ik deze tournee zal zingen", zegt thipa, die vyf talen spreekt, er in Kh: zingt en voornamelijk met zijn inden het woord voert. „Die Rus- reageren bijzonder impulsief, «iereen kuste me. In myn 52-ja- ige carrière heb ik nooit zoveel Dthousiasme meegemaakt!" Hoewel Schipa van geboorte Ita- aan is werden de V.S. zijn tweede iderland. Hij heeft nu het plan om n New York of Los Angeles, in wel- t steden hij een huis heeft, een Schipa-conservatorium" te stichten, aar jongeren zich in de muziek kuil en bekwamen. „Op het ogenblik ecf ik les in Rome", vertelt hy, de jonge mensen hebben tegenwoor- lig goede stemmen, maar zij stude- en niet hard genoeg. Zij willen te oe! geld verdienen, zelfs in zang- ollen, die hun helemaal niet liggen". Het geheim van zijn kunst at is nu het geheim van Schipa's ongelofelijk lange loopbaan? In het algemeen ►egint de stem toch na het passe en van de 50 aan volheid en glans e verliezen? Tito Schipa zegt hier zelf over: Aoordat ik myn debuut maakte stu deerde ik zes en een half jaar. Ik ludetrdc deze tijd bizonder inten- lef. Ik heb mijn stem nooit mis- »uikt. ik rook niet, ik eet niet veel bovendien eet ik nooit rood vlees, 'erdei waak ik over ir.ijn gezond heid. forceer mijn stem nooit en ik |eb nooit vocale oefeningen gedaan, unneer ik wil controleren hoe het Det mijn vocale conditie gesteld is, jjuak ik alleen dit geluid „Hier bij maakt hij een afschrikwekkend, schurend geluid, dat doet denkeh aan een luchtstoring in een oud ra- tiio-toestel. Schipa's favoriete vertolking was de titelrol in „Werther" van Mas senet. waarin hij zyn groot acteer talent kon uitleven. Amelita Galli- Curci, die hij volgende maand in Californië een bezoek wil gaan brengen en Lucrezia Bori, beschouwt hij als de prettigste tegenspeelsters uit zyn gehele loopbaan. Een van de meest opwindende ogenblikken in zyn muzikale loop- baar. was voor hem het moment De tenor Tito Schipa. toen h*f tijdens 3ijn af scheid stoumee kt ons larrd ook in Volendsm kwam ztnyen. Na zijn aankomst in een hotter zong hij temidden van Volendamse kinderen een lied. waarop hij voor de eerste keer zyn eigen operette „Prinses Liana" kon regisseren. Ook componist Naast mijn zangstudie, studeerde ik ook compositieleer", vertelt hij. I „Ik heb twee missen en enige po pulaire liedjes geschreven, die ik tij dens myn concerten dikwijls ten ge- hore bracht. Het zijn romantische J liedjes, maar ik houd ook wel van andere genres, zelfs, als het goed I wordt gedaan, van rock and roll, de cha-cha-cha en de twist. Verleden jaar zei myn arts my, dat myn on willige been door dansen wat beter in het gareel zou komen, dus ben ik mij maar op de twitst gaan toe leggen Het heeft my nog veel goed gedaan ook!" Zonder hoofdelijke stemming heeft de Amsterdamse gemeente raad gistermiddag het voorstel betreffende het Rijksmuseum Vin cent van Gogh te Amsterdam aanvaard. De raad besloot dat de gemeente de kosten voor de verwerving van enkele villa's aan de Paulus Potterstraat, de Van de Velde- straat en het Museumplein, waar het museum komt. zal dragen. Ook zal de gemeente zorg dragen voor het slopen van de panden en het bouwrijp maken van het terrein. Goede plaats Alle raadsfracties uitten hun grote waardering voor de geste van de fa milie Van Gogh, om in samenwer king met het Rijk een speciaal mu collectie thans is ondergebracht! een gewichtig deel van het geëxposeerde moet afstaan, is de einduitkomst van de regeling stellig positief", aldus mr. Van den Bergh. Hij was van mening dat de daad van de familie Van Gogh niet hoog Opening Studiotheater met „Gelukkige dagen" D* toneelgroep „Studio" heeft gis- Watond ais opening van haar eigen ■tater in gebouw „De brakke grond" n de Nes te Amsterdam de première 'teven van Samuel Beckett's „Ge- "Mfe dagen" in de vertaling van acoha van Velde. De voorstelling [erd o.m. bijgewoond door de Staats ecretaris van O.. K. en W., mr. Y ^bollen, het hoofd der afde kt Kunsten van dit ministerie, dr. Hulsker en Amsterdamse wethou- f voor Financiën en Kunstzaken, ■r R. van den Bergh. Er wordt in dit theater gespeeld wn open podium, ontworpen door jtn Vesseur, waarbij er geen toneel eis en er geen gordijn en voet- icht meer zijn. In dit stuk komen slechts twee fi- wen voor: een vrouw de hoofd- —die vertolkt werd door Andrea Jfj.xburg, en een man, gespeeld door Novons. Kees van ïersel voerde regie en Wim Vesseur had het pPGe decor ontworpen. Aan slot beloonde de zaal beide spe- er, regisseur met een hartelijk Pwus, terwijl op het podium tal- We boeketten werden neei elegd. .omdat de aankoop van een derge lijke collectie astronomische bedra gen zou vragen". Hij wilde ook de huidige directie van het Stedelijk Museum betrekken in d? huldiging. „De gemeente is minder passief geweest dan men zou vermoeden- De afgelopen jaren heeft de gemeente in deze zaak steeds be hoorlijk meegespeeld". Volgens de wethouder zal de be stemming van de vrijkomende ruim te in het Stedelijk Museum nog moe ten worden bekeken. seum in Amsterdam te stichten, waar genoeg kan worden gewaardeerd, o.a. een groot aantal werken van Vin- cent van Gogh in het bezit van de familie kan worden onderge bracht. Ook de gekozen plaats voor het nieuwe museum aan het Mu- |seumplein (bij het Stedelijk en het Rijksmuseum) vond men over het al gemeen zeer goed. Het terrein zal „om niet" ter be schikking van het Rijk worden ge steld voor de bouw van het museum waarvan ir. V. W. van Gogh de ver eiste inhoud schat op 25.000 kubieke meter. De gemeente zal over gaan tot onteigening van de bewuste pan den door middel van een nutswet. B en W. zullen een voorstel indienen voor de financiële regeling van deze aangelegenheid. Positieve uitkomst De wethouder voor de Kunstzaken mr. R. van den Bergh zei zeer ver heugd te zijn met de eensgezindheid in de raad over het plan van het Vincent van Gogh-museum. „De overeenkomst is gunstig omdat de Van Gogh-collectie voor ons land be houden blijft en omdat de werken wederom in Amsterdam zullen wor den ondergebracht. Hoewel het Ste delyk Museum (waar de Van Gogh- (Van onze Haagse correspondent) Ingenieur Cornelis Doyer (42) heeft een ton op tafel gelegd. Honderdduizend guldens, als inzet van een nieuwe uitdaging aan het adres van de „naturopaat" Johannes Bron uit Ede, die de laatste tijd zeer veel publiciteit heeft getrokken met zijn aard stralenkastjes. Hij wil aantonen, dat aardstralen kastjes. zélfs van het fabrikaat-Bron waardeloos zijn en hij is bereid om daarvoor heel veel geld als inzet op tafel te leggen. Nu zijn er natuurlijk meer men sen. die niet in 's heren Brons be weringen geloven véél meer naar men vrijelijk mag aannemen maar de heei Doyer is tot nu toe de eni ge onder hen. die heeft gezegd: „Beste meneer Bron, als u de waar heid spreekt en dat aantoont krygt u honderdduizend gulden Niet weggooien Waarom doet dat nu juist deze di recteur van een Asser machinefa briek? „Omdat", zegt hy, „Naar mijn mening geld nooit mag wor den weggegooid. Geld interesseert me geen fluit, zolang ik genoeg heb om behoorlijk te leven, maar als mijn honderdduizend gulden, die ik overigens niet kwijt zal raken aan meneei Bron, bewerken dat andere mensen zich nog eens bedenken eer zij zc'n kastje aanschaffen, dan be spaar ik een hoop geld. Voor ande ren". Het is een boeiend schaakspel aan het worden tussen de technicus Cor- Niet alleen heeft hy In vele de len van het land by particulieren zyn volstrekt niet ingewikkelde ap paratuur kunnen opstellen, zélfs een gemeente, het landelijke Waddinx- veen in Zuid-Holland, heeft de heer Bron toestemming gegeven zo'n kast je te zetten bij een voetbalveld in aanleg. Wat wil ir. Doyer met zijn hon derdduizend gulden? Hetzelfde als met dt f. 75.000.- en de f. 50.000.-. die hij eerder als beloningen in het vooruitzicht stelde, w anneer Johannes Bron onder onpartijdig toezicht kans zou zien de werking van zyn kastjes waar te maken. De heer Doyer wil uitgemaakt zien. dat Johannes Bron kletspraat jes verkoopt. NEDERLANDSE COMEDIE MET GRAHAM GREENE Woensdag 24 oktober geeft de Ne derlandse Comedie in de Kon. Schouwburg de Haagse première van „De lankmoedige minnaar" (The Complaisant Lover», het derde to neelstuk een komedie van Graham Greene. Onder regie van Ank van der Moer spelen Ko van Dijk. Ellen Vogel en Guus Oster de rollen, die by de wereldpremière in Londen, drie jaar geleden werden vertolkt door Sir Ralph Richardson. Phyllis Calvert en Paul Scofield. kunst kaleiöoscoQP SENSATIE IN FRANS DORPJE (Van onze Paryse correspondent) In het dorpje Origny-Sainte-Be- noite, in het Franse departement van de Aisne, heeft de politie de Algerijn Kadoer Mehjaoei gearres teerd onder de verdenking dat hy maandag een viervoudige moord zou hebben gepleegd op de 66-jarige apo theker Lagente, diens vrouw, zwager en de schoonvader van een zijner dochters. Toen maandagmorgen ce werk vrouw in de winkel aan de slag wil de gaan, trof zy de heer des huizes dood in de keuken aan. badend in zyn bloed. De drie andere lichamen werden even later in de kelder ge vonden. Het onderzoek van de medi sche deskundige wees al gauw uit dat de vier slachtoffers om het leven zijn gebracht doordat zij van ach teren met flessen op hun schedels waren geslagen. Geen enkel levend wezen hadden ton. Castleton, Muncie .New York. de daders blijkbaar achter willen Aubumdale. N?w Wilmington. West laten en zo was ook de kat van de Liberty en Alliance. In New York zal apotheker afgemaakt, gedanst worden in het .Institute of 1 De politie heeft moeite te geloven rehabilitation", waarvan prof. Rusk dat de viervoudige moord het werk directeur is 'van slechts één man kan zijn ge- LEDEN BALLET MARJO NAAR DE V.S. Zondag a.s. zal mevrouw Puck Goekoop-Santhagens met vier leden van haar balletgroep Marjo van Schiphol vertrekken voor een tournee van een maand door de V.S. Deze leden zijn: Sylvia Spelter. Conchita Schalkwijk. Tineke Houtkamp en Huib de Groot. Mevrouw Goekoop heeft van de ..Association of Ameri can colleges" het verzoek ontvangen om met leden van haar ballet voor stellingen te komen geven aan de universiteiten van Fredericksburg, Raleigh .Guilford. Greensboro. Tam- Gainesville, Columbia. Wilming- weest. Niettemin weet ze met de ge pakte Algerijn nu wel de hoofdschul dige in handen te hebben. Ofschoon Kadoer tijdens de twaalf uur dat zijn verhoor al heeft geduurd, nog steeds halsstarrig blijft ontkennen, is het belastend materiaal tegen hem toch wel zo zwaar dat de rechter van instructie hem gisteren officieel in staat van beschuldiging heeft ge steld. De Algerijn ls vroeger als bedien de in het laboratorium van de apo theker Lagente werkzaam geweest. Twee jaar geleden werd hij echter ontslagen omdat hij medicamenten had gestolen. Die medicamenten zou den voor de FLN. de Algerijnse ver zetsbeweging, bestemd zijn geweest hoewel het politie-onderzoek op dit punt nooit volledige klaarheid heeft gebracht. In elk geval had de ont slagen bediende by zijn vertrek zijn baas gedreigd dat hij zich nog wel zou wreken. De politie heeft nu dus reden te veronderstellen dat de vier familieleden de rekening hebben moeten betalen van het ontslag van de Algerynse knecht, twee jaar ge leden. nel is Doyer en de „naturopaat" Bron waarin het onbestaanbare is, dat bei de partijen denken met wit te spelen. Ingenieur Doyer heeft toen de stuk ken waren opgesteld, de openingszet gedaan Hoever hij wil doorgaan? In alle rust stelt hij vast: „Ik had nu ook een half miljoen op tafel kun nen leggen, maar dan wordt het zo ongeloofwaardig". Gemakkelijk Aan conventies hecht ir. C. Doyer niet. Hy draagt een heel gemakke lijk. maar niet direct gekleed jasje, loopt op bepaald niet nieuwe schoe ner.. waarvan de veters er los bij bungelen en glimlacht wanneer zyn 68-jarige vriend Petrus Cornells van Hengstem terzyde achter zyn hand opmerkt: „Zijn vrouw moet hem na- kyker., voor hij de deur uitgaat". Hy heeft iets weg van het ouder wetse type der rode jeugdbewegers, met ogen die vergroot in een zil- veromrande bril zeer rustig de wereld in kijken. Uitvinder, met 33 octrooien op zyn naam. Eigenaar van een bloeien de fabriek, die zoveel orders heeft dat een gloednieuwe machine, die het verzetten van grond 49 maal goedko per maakt, niet eens in produktie kan komen. Die kwaliteiten bezit hy óók Cornelis Doyer houdt van een „practical joke". Zijn brief aan pre sident Nasser, waarin hij vergunning vroeg om een gemummificeerde Egyptische kat (nodig by de uit daging aan Bron) te mogen kopen, staat niet zo ver af van een grap. die hij breed lachend vertelt, terwyl Van Hengstem zich gierend op de knieën slaat: in het vrijwel nieuwe autootje van een mevrouw, die het ding een week lang voor zyn deur liet staan zette hy een boordje „Oc casion. 250 gulden" met het tele foonnummer van een politie-instan- tie erbij. Het heeft storm gelopen daar. UNESCO-KUNSTPOCKETS: WAARDEVOLLE UITGAVE Bijzonder fraai van uitvoering zijo de totnutoe verschenen .Unesco Kunstpocketsverlucht met 28 al even fraaie kleurenreprodukties als mede zwart-wit afbeeldingen, uitge geven by J. M. Meulenhoff te Am sterdam. Het zal voor menigeen een lust zijn door middel van deze deeltjes in kort, doch kernachtig bestek ingewyd te worden tot de „Graf- en tempelschil deringen in Egypte" .de „Perzische miniaturen in Iran", de „Romaanse 1 schilderkunst in Spanje" en de „Vroege Russische ikonen. Christiane Desroches-Noblecourt, i Basil Gray. Juan Ainaud en Victor Jasareff zijn resp. de auteurs der toelichtingen, waarmee een verhelde rend en leerzaam inzicht In de on- I derscheidene onderwerpen wordt ge schonken. I Het mag verheugend genoemd wor den .dat tekst en afbeeldingen een niveau vertonen dat zeker in over eenstemming is met het hier op kunstgebied gebodene,. De in vele talen verschijnende se rie „Unesco Kunstpockets" komt met deze uitgave zeker ruimschoots tege* moet aan een levende behoefte. Advertentie Keihard Er is uit de winkella bovendien een bedrag van ongeveer 400 gulden ontvreemd en het was bekend dat de Algerijn plannen had met zyn Franse vrouw en kinderen dezer da gen naar zijn geboorteland terug te keren. Van de apotheker, die een zeer teruggetrokken leven leidde en in het plaatsje hoog stond aange schreven. is niet bekend of hy mis schien nog andere vyanden heeft ge had. Over de affaire-Bron zegt hij: „Die man is keihard. Hij laat zich niet gauw uit het veld slaan. Hij kondigi iets aan. maakt de mensen bang en verkondigt dan met veel 1 misbaar dat het niet mag. Ik wil hem dwingen tot concrete bewijzen". Dat dw-ingen gaat stap voor stap: „Wie van ons beiden het eerste bang wordt, verliest. Maar mij krijgt hij niet klein". De bekwame schaker, die voor dr. Max Euwe tijdens de oorlog in de gevangenis eindspeluitgaven corri- geeroë en er fouten uithaalden schetste het spel met Johannes Bron aldus. „Het lykt op een party schaak met iemand, die mat staat, maar die desondanks verder speelt. Daar kan je mee doorgaan tot de stukken op zijn' Overtuigd van zijn gelijk, wacht Ir. Doyet op zijn kans. Op het foutje, dat Johannes Bron deze belangrijke partij zal kosten: „Hy moet zich één keer verspreken". De heren Bron en Doyer hebben elkaar nog nimmer ontmoet. Per te lefoon hebben zy kort met elkaar gesproken. Ir Doyer zegt: „Op een goeie dag stap ik zo maar by hem binnen. Dan ga ik een kop thee bij hem drinken en dan wil ik weten wat hij kan". Meubelmaken is een kunstambacht... en „Formule" verstaat het, zoals M met eigen ogen zult zien als u naar Waddinxveen komt, vlak bij Gouda. Daar worden uit de edelste houtsoor ten nog meubelcreaties gemaakt, die, elk afzonderlijk of in een compleet arrangement, beantwoorden aan alle idealen van eigentijds wonen... om hun schoonheid, hun degelijkheid, hun doelmatige vormgeving. En achter elk meubel staat het fm-merk als aller hoogste kwaliteitsgarantie. U bent bil Kempkes «n Waddinxveen van harte welkom voor een showroom- bezoek met fabrieks-excurste en een koffiemaalti/d. Op zaterdagen géén excursie, doch wel koffiemaaltijd I teak formule-meubelen !4°/o In prijs verlaagd door afschaffing weeldebelasting Vachten Voorlopig is het wachten op de handtekening van de heer Bron en op dc mummie van de kat uit Egyp te. waar de „naturopaat" vermoede lijk wel van zal zeggen, dat die niet door aardstralen is geconserveerd om zo opnieuw een demonstratie van z;jn kunnen te ontlopen. En dan? N V Kempkes Meubelfa brieken. Toonzelen: Wad dinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Leve ring vla de handel. De Amerikaanse Senaat heeft gis teren. met algemene stemmen en zonder debat, een ontwerpresolutie aanvaard, waarin het Congres ver klaart elke maatregel, het gebruik van geweld inbegrepen, te zullen steunen, om de rechten der Westerse verbondenen ln Berlijn te handha ven. De ontwerpresolutie, die niet door president Kennedy behoeft te worden ondertekend, was reeds eer der door het Huis van Afgevaardig den goedgekeurd. Ingenieur Doyer lacht fijntjes. „Ik heb nóg wat in p tto", zegt hy. „Nog iets moois, maar daar praat ik niet o\€r" Coede schakers Immers, den ken ir stilzwypen een aantal zetten vooruit Intussen zegt de heer Bron alvast: Weet ik veel. wat ze met zo'n kat uit Egypte hebben geflikt Het beest kan wel speciaal bewerkt zijn. Dat zyn die mummies in Wiewerd niet".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9