Ondanks de bezwaren bouwplan goedgekeurd IDEE '62" GEOPEND J Bekende boerderij wordt verkocht ACTIEF WERKEN AAN CHRISTELIJKE EENHEID Frequentiewisselaar in beslag genomen jj Raad van OEGSTGEEST bijeen Protesten en onderzoek in A'dams ontgroeningsschandaal Succesvolle proef strafbaar Buurtvereniging Deyleroord BEURS VAN AMSTERDAM LETDSCn DAGBLAD DONDERDAG 11 OKTOBER 1963 If In een vergadering, die tot 's nachts één uur duurde heeft de raad van Oegstgeest drie belangrijke punten behandeld. Daar de burgemeester wegens vakantie afwezig was, werd de vergadering —4voorgezeten door wethouder J. F. M. Steenmetser. Allereerst was aan de orde goedkeuring van het uitbreidingsplan In onderdelen .Oegstgeest Noord-Oost 1962". L Namens zijn fractie verklaarde mr. lm p. J. G. Kapteyn (PvdA) dat er veel V waardering: voor dit plan bestaat. De j variatie van hoog- en laagbouw is jeer aantrekkelijk. Hoewel de spre- kers namens de andere fracties het plan groots van conceptie noemden, waren er toch wel bezwaren. Deze waren voornamelijk gericht tegen de hoogbouw die zelfs tot 12 verdiepin- gen was geprojecteerd. Mevr. P. H. Smits-Witvliet (VVD) had grondige bezwaren tegen de thans voorgestelde vormgeving. Mr. j. G. Bergmeijer <KVP) en de heer N. van Weizen (Prot. Chr.) vreesden 1 dat het geprojecteerde winkelcen- Itrum te groot is. Ook waren zü niet I gelukkig met flatbewoning tot 12 I woonlagen. Langdurig werd gesproken over de bezwaren die de bewoners van de I Adm. de Ruyterlaan hadden inge- I diend tegen de nieuwe opzet aan de ^overzijde van de vijver vóór hun wo- iiungen. Deze bewoners hadden te 'jennen gegeven in beroep te gaan bij Ged. Staten, eventueel bij de Kroon. Het merendeel der bezwaren werd door de voorzitter bestreden. T.a.v. het nieuwe winkelcentrum heeft het A .P.M. dat de bouw op zich neemt, contact met voorlichtingsinstanties op middenstandsgebied opgenomen. Het opgezette winkelcentrum zou wel verantwoord zijn. Het A.M.P. (Alg. Mijnwerkersfonds) is op de hoogte van de bezwaarschriften van de bewoners van de Adm. de Ruyter laan. De grond tegenover deze laan heeft het A.M.F. in optie. Mr. Bergmeijer meende dat het goed is dat er beroepsinstanties zijn die de vragen objectief bekijken, zo dat de rechten van deze burgers ge waarborgd zijn. Wethouder M. van der Voet, die [plan uniek noemde vroeg de raad het unaniem te aanvaarden. Bij •mining bleek dat er elf vóór- en vier tegenstanders waren. om «ei LEIDERDORP Verkoopshow 5 Mevrouw Gallas heeft gistermiddag In „Irene" een verkoopshow van 8 middenstanders geopend. Een doch tertje van één van de deelnemers bood bloemen aan. Deze show bedoelt een soort huis houdbeurs te zijn, waarop de huis vrouwen vooral die zaken getoond worden, die men niet direct verwacht in eigen dorp te kunnen kopen. Mevrouw Gallas vergeleek de beurs met de Femina te Rotterdam; de deelnemers hebben dus hoofdzakelijk met vrouwen te maken. Zij vestigde er de aandacht op, dat zij bij haar rondgang gezien had, dat zelfs de nieuwste snufjes op allerlei terrein niet ontbreken. Ook hedenavond en vrijdag zal de beurs geopend zijn van 2.30 tot 5 uur en van 7.3011 uur. Elke avond om 8. 9 en 10 uur wordt er een mode-show gehouden. fii Dodelijke val van schoorsteen De heer Joh. de Lange is gister morgen bij het opklimmen van de schoorsteen, die hij aan het bouwen was op het terrein van de gemeente reiniging te Sneek (Fr.) die tot 15 meter hoogte was opgebouwd, ver moedelijk bij het overstappen van de kleinijzers op het werk, naar beneden gevallen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was bijna 57 jaar; en al gedurende 31 jaar in dienst bij de N.V. Industrie en Schoorsteenbouw „De Ridder". De begrafenis is bepaald op a.s. Baterdag 12 uur op de Algemene Be graafplaats te Leiderdorp. Woensdagmiddag 17 oktober, om 8.30 uur, zal burgemeester Gallas het nieuwe winkelcentrum aan de Frede- rik Hendriklaan openen. De in deze gemeente gehouden collecte voor het nieuwe Diacones- senhuis te Leiden heeft f 412,90 opge bracht. MARKTBERICHTEN Lelden, 11 oktober. Prijzen per kg Appelen 2549, Andijvie 7—16. Pronk- bonen 4058, Snijbonen 100135; Stambonen 85130, Kroten 6-10, Kro ten, gek. 35, Chinese kool 10-15, Groene kool 7-13, Postelein 30-42, Prei 18-24, Spinazie 7-25, Spruiten A 40- 85, Komkommers 61. Per 100 kg: Tomaten A 2530, Uien Plcklers 8-16, Waspeen 10-15, Winter peen 15-16, Witlof 130-163. Per 100 stuks: Komkommers A 24- 58, Sla A 350—22.60. Per 100 bos: Bos- peen 15-34. Aalsmeer, 10 oktober Bloemenveiling Chrysanten gr. bl. per stuk 3054, ge plozen 1025, tros per bos 75210, Anjers: rood 12-27, roze 12-26, wit 10- 22, per stuk. Rozen: Roselandla 3-10, Parel van Aalsmeer 4-12, Geh. Dulsberg 8-21, Pechtold 6-17, Towny Gold 4-15, Mad. Ofman 3-12. Baccarat 20-48, Montezuma 6-17, Florlade 5-15, New- Yorker 6-16, Carol 4-14. Pink Sensa tion 10-25. Nympf 20-45 per stuk. Barneveld, 11 oktober. Coopera tive Eierveiling. Weekaanvoer 1.200.000 «tuks, waarvan 478.820 ln veiling wer den gebracht. Handel redelijk. Prijzen 'Per 100 stuks). Eieren van 47 tot 53 gram f 7.59-f 8.55, van 53-57 gram f 8.61-f9.40, van 57-64 gram f9.71- f21.ll, van 64-69 gram f 12.25-f 12.59. Eierveiling SBE Aanvoer 469.345 «tuks, handel redelijk. Prijzen (per 100 «tuks). Eieren van 49 tot 56 gram f 8.06-f9.13, van 56-61 gram f9.33- f 11.10, van 61-65 gram f 11.13-f 12.80. Eendeëleren van 61-66 gram f 6.60- f8.89, van 68-71 gram f9.37-f9.83. Eiermarkt. Aanvoer 2.300.000 st., handel grote eieren vlug. kleine eieren kalm. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 61-65 gram f 11.80-f 12.50, alg. pr. f12.20, kiloprijs f 1.97. basis 62 gram. Henneëleren van 46-60 gram 17.- tot 111.25, kiloprijs f 1.52-f 1.87 De verkoop van twee terreinen voor villa-bouw aan de Hofdijck werd goedgekeurd. Inzake de verkoop van stroken grond achter de woningen Rijnzicht- weg 29 bleken nog al wat misverstan den te bestaan. De behandeling werd althans uitgesteld tot een volgende vergadering. Boerderij Het belangrijke voorstel tot ver koop van de boerderij aan de Rhijn- geesterstraatweg werd nader toege licht door de voorzitter. Immers oor spronkelijk was alleen die burge meester vóór behoud van deze boer derij en de beide wethouders tegen. Toen de raad het voorstel had aan genomen om te onderzoeken of er gegadigden zouden zijn deze boerderij te kopen met zo weinig mogelijk ver lies van geld en aan huizen voor de gemeente, is opnieuw een tekening gemaakt en ziln er berekeningen op gezet. Nu blijkt, dat een gegadigde voor de behuizing was gevonden en er 8 woningen minder gebouwd kun nen worden, terwijl het geldelijk ver lies f 18.000 zou bedragen waren er wel mogelijkheden om het plan zo op te zetten dat het voor de raad aanvaardbaar was. Er werd al discussiërend betwijfeld of er na de verbouwing nog wel sprake is van een pand met historische waarde. Sommige raadsleden verklaarden niet enthousiast te zijn. Zij wilden evenwel niet tegenstemmen Er werd een lange discussie gevoerd over de heer Heemskerk, die de boerderij nog bewoont en dus elders in de eemeen- te onderdak nodie heeft. Verwacht werd door B. en W. dat een bevre digende oplossing zal worden gevon den, vooral omdat de nieuwe eige naar ir. O. J. Schreuders van goede wille is. Eindelijk Met een stemmenverhouding van 11-4 werd het voorstel aangenomen. Een probleem dat al vele jaren om oplossing schreeuwt is de verbreding van de Geversstraat. Nu door onder handelingen tot minnelijke overeen komst was gekomen, leek het erop, dat deze zaak eindelijk zijn beslag zou krijgen. Op voorstel van enkele leden ging de raad in geheime zit ting, die lang duurde. Het resultaat was dat geen besluit was genomen. Het voorstel is aangehouden en komt dus binnenkort opnieuw aan de orde. In de rondvraag werd door de heer G. Blansjaar een spoedig en grondig onderzoek gevraagd van gemeente woningen in de Javastraat. Hij kreeg hierbij steun van mevrouw Smits- Witvliet. De voorzitter zegde onderzoek toe. Ditzelfde raadslid wilde weten of B. en W. bereid zouden zijn bemid delend op te treden inzake de melk- sanering. De destijds beroemde ver- trouwensraad kan met de melkhan delaren niet tot overeenstemming komen over de prijzen van enkele produkten. Een en ander werd nog door mevr. Smits-Witvliet nader uit een gezet. De voorzitter zal nagaan of er voor B. en W. een taak in deze is. Tenslotte informeerde mevr. Smits naar de ligging van woonschepen in de Haarlemmertrekvaart. Ook in dit geval werd onderzoek door de voor zitter toegezegd. 99 (Van onze Amsterdamse correspondent) Drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs heeft vanmorgen in de Europahal van het R.A.I.-gebouw te Amster dam de tentoonstelling van huishoudelijke appartuur „Idee 62" officieel geopend. Raad unaniem in weerzin (Van onze Amsterdamse correspondent) Alle fracties van de Amsterdamse gemeenteraad hebben zich gisteren achter een verklaring van het PvdA- raadslid, prof. mr. J. van der Hoe ven geschaard waarin de incidenten bij de ontgroeningen bij het Am sterdams studentencorps weerzin wekkend worden genoemd. Prof. Van der Hoeven legde zijn verklaring af Paus opent concilie God wil, dat (die mensen worden gered Nadat in de Sint-Pieter de plechtige pontificale hoogmis was opgedragen door de deken van het Heilig College, kardinaal Tisserant, heeft Paus Johannes XXIII het concilie geopend. In zijn toespraak zeide de Paus, dat de R.-K. Kerk het haar plicht acht .actief te werken aan de christelijke eenheid. De grootste zorg van het algemeen concilie is deze, dat het heilig erfdeel van de christelijke leer worde behoed en doeltreffender onderwezen". De Paus merkte verder op. dat de kerk de voorkeur geeft aan het ge- bru;k van „het geneesmiddel barm hartigheid" boven een strenge hou ding tegenover fouten. ..Zij treedt de noden van vandaag liever tegemoet met he: demonstre ren van de waarde van haar leer dan met veroordeling. Zowel de eenheid der christenen als de eenheid van het mensdom moeten groeien volgens het plan Gods, die wil dat alle mensen wor den gered. Een volkomen eenheid kan niet zonder de hulp van de ge hele geopenbaarde waarheid, waar mee de ware vrede en het eeuwige heil nu eenmaal verbonden zijn, worden bereikt. „Het is jammer, dat het gehele Dc PTT heeft bij een radiohande laar in Deventer, de heer F. Kreb- bers, de frequentiewisselaar in beslag genomen, waarmee de heer Krebbers enkele dagen geleden bij een proef- uitr.ending ervoor heeft gezorgd, dat een deel van Deventer het tweede Duitse programma ontving. De PTT ging tot deze maatregel over omdat de heer Krebbers geen zendmachti ging bezit en dus de telegraaf- en telefoonwet heeft overtreden. De heer Krebbers vond de inbe slagneming „een ellendige geschiede nis". Het gebruikte apparaat is in feite in de handel verkrijgbaar en wordt bijvoorbeeld gebruikt bij toe passing van het centrale anten nesysteem voor flats. Zijn idee is PAARDESPORT Tineke Zwolsman naar Madrid Vele uren later dan het reissche ma aangaf zijn hedenmorgen vroeg de Engelse en Nederlandse deelneem sters aan het Europese springkam- pioenschap van het vliegveld Zes tienhoven naar Madrid vertrokken. Nederland wordt op deze ruiterwed- stryden, die van 12 tot en met 17 ok tober worden gehouden, slechts door één deelneemster vertegenwoordigd, n.l. Tineke Zwolsman die de paar den Medrano en Imcompris ter be schikking heeft. Irene Jansen, die ook voor dit Europese kampioenschap was ingeschreven, heeft zich name lijk moeten terugtrekken Zij heeft twee dagen geleden bij een val van haar paard een heupfractuur opge lopen en is in het ziekenhuis opge nomen. Mist en een zwaardere lading dan aanvankelijk door de reizigers opge geven was, maakten dat 't thansport- toestel nog uren aan de grond moest blijven. Een deel van de bagage moest overgebracht worden naar een lijn- toestel. dat in de loop van de dag naar de Spaanse hoofdstad vertrok om dc problemen waarmee de la- dingmeester worstelde op te lossen. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Albertus R.. z. v. E. Oos tendorp en J. N. J. Amersfoort, Peter Joh., z. v. P. F. Vissers en M. J. Brinkman; Renatus C G„ z. v. G. C. van Velzen en M. J. van Scnie; Wil helmus H. Q„ z v. H. C. J. van Elk en J. L. van der Putten; Elisabeth L. P., d. v. A. J. M. Goddijn en E. G. J. van der Zalm: Beatrijs A. J. M., d. v. S. L. Th. J. van Agt en A. E. A. M. Ross. Ondertrouwd: A. Dassen en T. K. J. van Burg. Getrouwd: B. H .M. van Stijn en G. M. van der Hulst; C. E. S. Arps en G. F. J. A. Teeuwen; J. H. Dibbetz en J. H. Laterveer; C. Hoogstraten en M .de Bruin; D. Ravensbergen en W. C. F. J, de Wolff; W. van Hilten en E. J. M. van der Putten. slechts een gebruik van dit apparaat voor andere doeleinden, nl. de toestel- bezitters in de gelegenheid te stellen meer zenders te ontvangen, zonder dat zij in hoge kosten vervallen. Straalzendertjes worden overal in de bergstreken van Duitsland. Oos tenrijk en Italië veel gebruikt om daar de ontvangst mogelijk te ma ken. Do reikwijdte bij de proef verle den week in Deventer genomen, was door de afgeschermde antenne zo miniem, dat slechts een klein deel van de stad het tweede Duitse pro gramma goed kon ontvangen. Maar, aldus de heer Krebbers, ook bij een versterkte doorgave waarmede de hele stad zou worden bereikt, zou geen storing van welke uitzending dan ook plaatsvinden. Van de zijde van de PTT wordt nog opgemerkt, dat de inbeslagne ming van de frequentiewisselaar en het proces-verbaal, dat tegen de heer Krebbers is opgemaakt, hun oorzaak alleen vinden in het feit dat de heer Krebbers geen zendvergunning bezit. christelijke gezin deze zichtbare een heid in de waarheid nog niet ten volle heeft bereikt. De R-K Kerk ach: het daarom haar plicht actief hieraan te werken, opdat het grote geheim van deze eenheid, die Jezus Christus met vurig gebed op de voor avond van zijn offer aan de Vader afsmeekte, worde vervuld". Drievoudig licht De Paus zei, dat de eenheid, die Christus voor Zijn Kerk wilde, met een drievoudig licht schijnt. De eer ste straal is de eenheid van de rooms-katholieken onderling, „die al tijd voorbeeldig en standvastig moet zijn". De tweede straal is „de een heid in gebed en vurig verlangen, waarmee die christenen, die van de ze apostolische stoel zijn gescheiden, streven naar vereniging met ons". Ten derde is er „dc eenheid in ach ting en respect voor de katholieke kerk, waarmee degenen die niet- christelijke geloofsovertuigingen aan hangen zijn bezield". De Paus die in 't Latijn sprak, zei da: eerder gehouden algemene con cilies „dikwijls werden gehouden on der de moeilijkste omstandigheden, veroorzaakt door tussenkomst van burgelijke autoriteiten". Paus Jo hannes drukte zijn „diepste bezorgd heid" uit over het feit „dat zeer veel bisschoppen die ons zo dierbaar zijn hier door hun afwezigheid opvallen, omdat zij gevangen gezet zijn we gens hun trouw aan Christus, of door andere beperkingen worden ge hinderd". Tien maanden voor flessetrekkerij Om gefortuneerd te lijken en daardoor indruk te maken op een weduwe, met wie hij in het huwelijk wilde treden, heeft een 51-jarige magazijnbediende uit Leiden in de eerste zes maanden van dit jaar goe deren ter waarde van enkele duizen den guldens gekocht. Vanmorgen veroordeelde de Haagse rechtbank hem conform de eis tot tien maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, wegens flessetrekkerij. De man heeft links en rechts op afbetaling gekocht, in totaal voor f3.500,—. Na zijn aanhouding bleek dat o.a. een trouwdiner van f 1000, en kleding met een waarde van bijna f 500 niet betaald waren. Burgemeester woonde vergadering bij Burgemeester en mevrouw Geertsema hebben gisteravond in Deyierhuis de jaarvergadering bezocht van de buurtvereniging Deyleroord en omgeving. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer F. L. G. Bode. Uit het jaarverslag van de secre taresse, mevrouw S. C. Ressing-Klaa- sen bleek, dat de vereniging op ver schillend terrein activiteiten aan de dag heeft gelegd. Er werden ver schillende evenementen georgani seerd voor de jeugd. Het Sint-Nico- laasfeest werd door 179 kinderen be zocht. aan een eierzoekwedstrijd na men 121 kinderen deel. Voor dc wed strijden die op Koninginnedag in de buurtschap gehouden werden, meld den zich niet minder dan 250 jongens en meisjes. De zomerspelen op het terrein achter de Deylerweg die gedurende drie weken in de zomer vakantie werden gehouden, trokken gemiddeld 32 kinderen. Dat een leur- wedstrijd in het verenigingsorgaan „Deylerom" een groot succes werd konden de aanwezigen op de verga dering met eigen ogen constateren; de werkstukken waren er tentoongesteld. Het orgaan „Deylerom" zag in maart van het vorig jaar het levens licht; het mag zich in een grote be langstelling verheugen. Van de machtiging die het bestuur op de vorige algemene vergadering kreeg tot het uitbreiden van het bestuur werd gebruik gemaakt door benoeming van de heer G. Ruitenbeek. De ver eniging kwam, dank zij de activitei ten van mevrouw Hollestelle-Wesselo en de heer Noordervliet in het bezit van een eigen vlag. De vereniging bushalte aan het Rozenplein. Bij het gemeentebestuur werd aangedrongen op verbetering van het wegdek van verschillende straten in de buurt schap. B. en W. antwoordden op dit verzoek vermoedelijk in 1963 de Cro- cusstraat, de Hyacinthstraat en de Narcislaan zullen worden herstraat. Een verzoek van de buurtvereniging om achter de Wethouder Huibregtse- school een speelterrein in te richten had nog niet het gewenste resultaat. Op het ogenblik gaat de vereniging na of er voldoende belangstelling be staat voor het oprichten van een rol- schaatsclub voor kunstrijden en rol- schaatshockey. Is dat het geval dan zal contact worden opgenomen met het gemeentebestuur om een deel van het betoncomplex, dat zich ach ter de voormalige HTM-remise be vindt beschikbaar gesteld te krijgen als rolschaatsbaan. B(j de bestuursverkiezing werden mevrouw Ressing-Klaasen en de he ren A. Slot (vice-voorzitter) en W. M. van den Brink (penningmeester) herkozen. In de plaats van mevrouw Chr. Renkema-van der Meydcn die zich niet herkiesbaar had gesteld werd tot bestuurslid benoemd me vrouw A. A. M. Smink-Keysers. Na de pi uze hield men zich gerui me tijd bezig met het aloude kien spel, waarvoor het bestuur een aan voerde een actie veor een abri bij de tai prijsjes had beschikbaar gesteld. omdat het gebeurde zijns inziens niet alleen het ASC betreft, maar ook het aanzien van de stad Amsterdam en zijn Universiteit in het geding is. Burgemeester mr. G. van Hall zei in zijn antwoord dat het college van B. en W. ook zeer is geschokt door de berichten over de ontgroeningsex cessen. Hij vertrouwde erop. dat de rector-magnificus zich diepgaand met het gebeurde zal bezighouden en het college van curatoren zich zal bera den over het nemen van verstandige maatregelen. Breed onderzoek Het onderzoek dat de rector-mag nificus, prof. dr. J. Kok, op verzoek van de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaayer, doet instellen middels een door hem ingestelde commissie, strekt zich uit tot de excessen tijdens de groentijd in het algemeen. Verwacht wordt dat het onderzoek geruime tijd zal vergen. Het bedreigen van de groenen „Dachautje spelen", de scheldwoor den. welke de kroegcommissie joodse groenen heeft toegevoegd, en de mis handelingen, die hebben plaatsgehad, hebben in Amsterdam in brede kring verontwaardiging gewekt. Het „von nis" van de senaat van het ASC, waarin de betrokken sociëteitscommis sieleden worden berispt, is vervat in een toon, die weinig serieus aandoet. Het feit dat de senaat heeft getracht het gebeurde te bagateliseren en de vergoeilijken waarbij aan de ernst van het gebeurde voorbij wordt ge gaan. heeft velen onaangenaam ge troffen. Integere commissie Ook wekte het bevreemding (en waarlijk niet alleen in Amster dam!) dat de justitie, op bij de politie ingediende klachten, niet tot een in andere gevallen normaal onderzoek en eventuele strafvervolging is over gegaan, welke houding overeenkomst met de uiterst lankmoedige houding, die de Amsterdamse politie de laatste tijd ten aanzien van meerdere rel letjes van vlegelachtige studenten heeft aangenomen. Velen hebben met voldoening ken nisgenomen van de samenstelling van de universitaire onderzoekscom missie. Deze bestaat weliswaar geheel uit oud-leden van het Amsterdamse Studenten Corps, maar hun integri teit is boven alle verdenking verhe ven. Zij zijn mr. D. Giltayzveth, raadsheer van het Gerechtshof te Amsterdam, mr. H. G. Stibbe, advo caat en procureur en oud-deken van de orde van Advocaten te Amsterdam mr. J. Heintz, vice-president van de Amsterdamse Rechtbank, dr. N Lubsen, arts der Universitaire Ge zondheidszorg te Amsterdam, en mr. H. W. P. de Vries, substituut-offi cier van Justitie te Amsterdam. ASV veroordeelt incidenten bij ontgroening scherp Tuchtmaatregelen onvoldoende geacht De Algemene Senaten Vergadering, het lichaam waarin het collegium en de senaten der erkende studenten- corpora gebundeld zijn, stelt er prijs op om te verklaren, dat zij de ge dragingen van enkele Amsterdamse corpsleden ten opzichte van enige joodse adspirantleden van het ASC volkomen ontoelaatbaar acht. Met de Illustrissimus Senatus Stu- diosorum Amstellodamensium be treurt zij het gebeurde bijzonder en spreekt zij er haar unanieme afkeu ring over uit. Het komt de andere le den der A.S.V. bovendien voor, dat de door de I.S.S.A. tegenover de be trokken corpsleden getroffen tucht maatregelen niet in overeenstemming zijn met de ernst van het voorgeval lene. Het schynt hun toe, dat leden, die op deze wijze optreden, hun plaats in de corpora niet kunnen rechtvaardigen en de verantwoorde lijkheid voor een groentijd niet mede dienen te dragen. De A.S.V. zal de I.S.S.A. horen naar aanleiding van zijn maatregelen met betrekking tot deze zowel binnen als buiten een corps onaanvaardbare gebeurtenissen. Reeds in het eerste uur trok het grote voorlichtingscentrum met de op ware grootte nagebootste modellen van een viertal woningen in oude en gemoderniseerde vorm, alsmede het compleet ingerichte „ieders huis straks", de meeste belangstelling van de tentoonstellingsbezoekers. Het 16 de bedoeling, dat men kijkena in de ze ingerichte woningen ideeën opdoet voor de aanschaffing van appara tuur. die het wonen comfortabeler kan maken. Deze apparaten zijn In het voorlichtingscentrum vervolgens te zien en te vergelijken wegens een overzichtelijke opstelling van de di verse merken. Tenslotte kan men be paalde merken en modellen nader bekijken in de stands van de fabri kanten en importeurs. Tijdens een eerste rondgang over de tentoonstelling vielen ons de vele nieuwe uitvoeringen van volautoma tische wasmachines op. Op de grote Philipsstand wordt naast de voor Ne derland nieuwe koelkasten als novi teit een half-automatische wasma chine geïntroduceerd, waarvan de prijs echter nog niet is vastgesteld. Naast de wasautomaten zijn het de keukens, die grote aandacht opeisen. Het aantal fabrieken, dat keukenin richtingen in ons land op de markt brengt, is opnieuw met enkele geste gen Verdere noviteiten: nieuwe types Stevenson aclit na de huidige proeven kernstop mogelijk Adlai Stevenson, leider der Ame rikaanse afvaardiging naar de Ver enigde Naties, heeft gisteren voor de Politieke Commissie verklaard, dat het na voltooiing der huidige reeksen kernproeven die door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie worden genomen „wellicht mogelijk zal zijn een veelomvattend verdrag te slui ten, waarin alle proeven met kern wapens worden verboden". „Ofschoon de kracht der door de Sowjet-Unie teweeg gebracht kern wapenontploffingen die van de over eenkomstige Amerikaanse explosies verre overtreft, zijn de Verenigde Staten ten volle bereid reeds nu geen verdere proefnemingen meer te doen, zodra wij over betrouwbare middelen beschikken om vast te stellen dat de Sowjet-Unie eveneens geen proeven meer neemt en hiertoe ook niet meer zal overgaan", aldus Stevenson. De Amerikaanse delegatieleider meerde dat de Algemene Vergade ring, door ten deze een krachtige houding aan te nemen, „een nieuwe wederzijdse reeks van proeven met kernwapens kan voorkomen". Receptenbloc weggenomen Een 44-jarige Leidse chauffeur is is vanmorgen door de Haagse recht bank voor diefstal van een recepten- blok uit het Academisch Ziekenhuis te Leiden veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest waarvan vier maanden voorwaardelijk. Daarnaast kreeg hij voor overtre ding van de opiumwet twee weken hechtenis met aftrek van twee weken voorarrest. Met vervalste recepten, afkomstig uit het door hem gestolen bloc, heeft de man in april van dit jaar tot drie keer toe de beschikking gekregen over palfiumtabletten (een verdovend middel)) De chauffeur, di eal vijf keer eerder voor soortge lijks overtredingen is geverbaliseerd, gebruikte het middel tegen ernstige rugpijnen. De eis tegen hem was tien maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Nieuwe uitgaven I>e kroniek van Travnik, door Ivo Andric. De vos op zolder, door R. Hughes. Verschenen ln de Dolfijnreeks bij uitg. De Fontein. Utrecht. Poe Ban en zyn olifant, door R. R. Harry, .la boelaan (le Zoeloejongen, door Lola Bower. Toveren op zaterdag, door E. Fenton. Geïll. jeugdboeken, ultg.: C, P. J. v. d. Peet, Amsterdam. 52 weken tulnieren In woord en beeld, door B. J. Galjaard en J. A. van Dijk. Geïll. Uitg.: Kosmos. Amsterdam. Verboden toegang voor liet geweten. De brief wisseling tussen Hlroshima-plloot C. Eatherly en Günther Anders. Geredi geerd en ingeleid door R. Jungk. Ultg.: Moussault, Amsterdam. Hoe verzorgen w(j onze bond? door G. van Herwaarden. 4e druk. herzien en bijgewerkt door dr. E. J. Voüte. Uitg.: Kosmos. Amsterdam. ijsbereidingsmachines. elektrisch® poetsmachines voor auto's en meu bels, elektrische snelkookpannen, di verse uitvoeringen koffiezetappara ten en haardrogers. De huisvrouw, die haar woning in richt met de moderne apparatuur, die op de Idee 62 is te vinden, houdt tijd over. Die tijd kan ze besteden aan schoonheidsverzorging en in de glazen zaal brengt een expositie on der de titel „van baby tot lady" haar met tal van adviezen op weg. Negen schoonheidsspecialistes staan gereed om de tentoonstellingbezoeksters te behandelen met moderne schoon heidsmiddelen. Op de Idee 62 is een fröbelklas in gericht, waar kinderen tot zes jaar worden beziggehouden, terwijl de ouders de tentoonstelling bezoeken. De Idee 62 is tot en met 21 okto ber geopend. BEURSOVERZICHT NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND AMSTERDAM, 11 okt. De stemming voor de internatio nale waarden is vanmiddag nauwe lijks prijshoudend geweest ten op zichte van het slotniveau van giste ren. De omvang van de handel was, weer zeer gering. Philips echter lag wat gedrukt op f 137.50 (f 139.30). Aku's en Unilever slechts een weinig lager. Hoogovens die 6% punt lager openden op 518 daalden tot 513 als gevolg van zeer geringe vraag in een lege markt. Aandelen Kon. Olie hielden zich vrij goed. Genoemde aandelen wor den in Wall Street opnieuw getipt. Zij worden door een firma aldaar be schouwd als de favorieten onder de internationale oliewaarden. Aanvankelijk zag gisteren in Wall Street het koersverloop er zeer goed uit. Even voor het slot gingen de eerder op de dag behaalde koerswin sten echter weer grotendeels verloren als gevolg van winstnemingen. Men is tegenwoordig met geringe marges tevreden. De Nederlandse hoofdfond sen lagen er verdeeld waarvan Phi lips lager. Kon. Olie hoger noteerde. KLM brokkelde op de Newyorkse beurs verder af. Dit fonds kwam vandaag op het Damrak met een ad viesprijs van f46 op het laagste peil sedert de introductie. De handel in de scheepvaartsector was minimaal. De stemming was ge makkelijker. Cultures verwaarloosd. De staffellening was vast. Op de incourante markt werden participatiebewijzen „Immofund" verhandeld van f 1040 tot f 1080. Obligaties van de 4lening 1962 (derde lening) Bank voor Ned. Ge meenten, die morgen in de notering komen, werden reeds verhandeld op 100 3/8%, tegen een ultgiftekoers van 100. WISSELKOERSEN Londen 10.08*4—10.00%; New York 3.60A—3.60A; Montreal 3.34%-SJ4% Parijs 73 49—73.54; Brussel 7.23*4— 7.24%; Frankfort 89.92%—«9.97%; Stockholm 69.90%—69.95%; Zürich 83.28—83.33: Milaan 57.99%—58.04%; Kopenhagen 52.01—52.06; Oslo 50.38 —50.41; Wenen 13.95*4—1106%: Lis sabon 12.58—12.59 Donderdag 11 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— vorige Slotkoers koers v. heden. Ned. '58 4% 100*4 100*4 Ned. '59 4% 100% 100*4 Ned. '60-1 4% 100% 100% Ned '60 II 4% 100% 100% Ned '59 4% 99 A 99% Ned. '60 4% 991 99|| Ned '61 4% 99 H 99 H Ned. '53 3% 95% 95% Ned Gb obi 3% 78'i b 78% Ned '47 3% 90% 91% Ned. '51 3% 95 95 Ned '53 I-II 3% 93% 93% Ned '50 I-II 3% 93% 93*4 Ned '56 3% 86% 87 Ned '48 3% 84 Ned bel cert 3% 87*4 88% Ned. '54 i-n 3% 89 89% Ned •55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91% 91*4 Ned •37 3 91 91 Ned. G.b obi '46 3 92*45 Ned. dol. In '47 3 88% 88% Ned Inv. cert. 3 98%* 981 Ned 62-64 3 9911 100 Indië *37 3 99H 99% Indië *37 A 3 95 A 95% Ned. won b.l. '57 6 107 A 100% 107A Ned. w.bJ. '58 4% 100% vorige Slotkoers koers v. heden. 106x 104% 91% 82 82 87 86*4 87% 86*4 83*4 84 81% 81% 91% 91% 92% 92% 92% 92 92% 86% 87% 96% 87% 88% 103*4 104 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 104% 105% Ver. HVA-mU. 120% 119 349% 347% Deli Mij cert. 139 80 139 50 Hoogovens cert. 523% 511*4 Philips gem bez. 139 40 137.50 Unilever cert. 128.10 127.40 Oordtse Petr 650% 650*4 Kon P (50 A f 20) 142.70 142.30 Holl Amer lijn 114 113 Java China Pak 135 134 KLM 46.50 46 Kon Ned. St.boot 138 135 Kon Paket Mij 132 133 Stoom Mij Ned 131 131 Niev Goudr cert 104% 104% v. Ommeren cert 244*4 240 Kon Rott Lloyd 122 121 N Scheepsv Unie 119% 119% NIET ACTIVE OBLIGATIES ProvJ en Gem.leningen A'dam '47 (3%) 3 95 idem 48 (3%).. 94*4 R'dam '52-1 (4%) 99 ld. *37 I-n (3%) 94*4 Z-Holl '55 4%.. 98% Bankwezen Bb N.Gem 58 5% 103% ld. NWB'52 (4%) 98% BVG rsbr f500 214% BVG rsbr *52 145 Indnstr Obligaties Philips Dol! "51 89% 96 95% 94 *4 103% 98% 214% 145 89% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam 56 12% A'dam '56 II 2% A'dam'58 m 2% Eindhoven '54 Enschede ^4 2% Den Haag"52 12% Idem II 2% R'dam '52 12%.. Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2%.. Z.-Holl. 1957 2% Zuld-Holl. '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnstelUngen Interunl® f50.-.. 175 175 Robeco 199 199 Unltas f50.- 443 451 Ver. Bez. v. 94 f50 118 117.50 Amst. Bank 375 374% Cultuurbank 32 31 Holl Bank U eert. 225% 224% Ned. Handelmij. 340 337 Rott. Bank 358 355% Twentsche Bank 307 307% Senembab 350 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat BorsumiJ-Wehry Calvè Delft eert. ElectrolasmlJ K. Pap. v Gelder K. Ned. Grofsm. Holl Constructie Ing. bur. v. Bxilj Internatio v. Kemp. en Beg. Kon. Zout Ketjen Leidse Wolspxij MUller en Co NB Ned Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd Mij Ver. Touwfabr Walvisvaart Wernlk's BetmiJ Wilton Fefj en oord v. Wijk - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Bill ton 2de r430 Kon. Petr (f20) 140.- 592 590 219 215 67% 67 667 550 555 256 251% 154b 156 463 458 190x 187x 195 195% 164*4 163 693% 690% 392 390 321 318% 489 53.60 53.50 417 415 396 394% 91% 91 191% 382 80 383% 120b 80 121 425 140.— Amertk. fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem 8 teel Citlea Service General Motors.. Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 20% 58% 38% 29% 47% 54 62A 32 31% 30% 41% 20A 58% 38 29A 47% 53% 62% 31% 32 29%d 41% VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Bieden 0 Laten x Ex-dividend d Exclaim 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7