West wil Oost over de Berlijnse de hand reiken Muur heen SPECTACULAIRE PROCESSIE TROK VANDAAG DOOR ROME bijna 3000 prelaten in de sint pieter bijeen Nieuwe berechting 13 norstad is oorlogsmisdadigers Soekarno stuurde zijn invasievloot zee op Het doel is 0111 samen Avondmaal te vieren Concilie geopend I tevreden over Beschuldigd van moord op 180.000 joden NAVO-kraclit De kerken van Europa Kennedy nas op de hoogte Geen absoluut oordeel meer te le Rechtbank beslist KODAK hoeft camera s veren PERSOONLIJKE LENINGEN GEMEENTEL IJKE KREDIETWEZEN 'Happy-ending' in zaak van de vondeling-baby LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 Advertentie gegevens omtrent de concilievaders bevat. Binnen vijf minuten heeft dat wonderlijke elektronische brein dan de nauwkeurige volgorde van voorrang aangegeven en tevens weet het secretariaat hoeveel concilieva ders er aanwezig zjjn. Onder het gebeier van alle klokken van Rome. van de machtige bourdons tot de snel kleppende kloosterklokjes toe. is vanochtend de spectaculaire stoet van een kleine drieduizend prelaten uit alle wereldstreken de Sint-Pietersbasiliek te Rome binnengetrokken om een aanvang te maken met het door Paus Johannes bijeen geroepen algemene concilie van de R.-K. Kerk. het tweede dat in het Vaticaan, en ditmaal in de Sint-Pieter zelf, wordt gehouden. initiatiefnemer van het concilie, Zijne Heiligheid de Paus, bis schop van Rome, een vurig eer betoon te brengen en de concilie vaders te verwelkomen" Grootse indruk Een soortgelijk proces wordt ge volgd bij het tellen van de stemmen, j Alleen gebruikt men dan groene kar- tonnetjes, waarop de woorden ..pla- I eet". ..non placet" en „placet justa i modum" tja. neen en ja met be- paalde wijzigingen In overeen stemming met die drie woorden zijn er weer drie vierkantjes, waarin de j stemgerechtigde steeds met een mag- netische potlood een kruistekentje moet zetten. Nu gaan de twee won derlijke machines aan het werk. De eerste verandert dat kruistekentje in een gaatje, door middel waarvan de tweede machine onmiddellijk de stemmen kan tellen. Wanneer een van de stemgerechtigden niet pre cies het kruisje op de juiste plaats heeft gezet te hoog of te laag dan zorgt de machine ervoor dat de ze stem als ongeldig wordt be schouwd. Bij het tellen wordt dan bekendgemaakt hoeveel ongeldige stemmen er zijn uitgebracht. Dat al les gebeurt in de tijd van twintig minuten. Er worden 2600 karton netjes geteld en onderscheiden, een werk waarvoor anders ongeveer acht uren nodig zouden zijn. Wanneer een der stemgerechtigden in plaats van het magnetische potlood een ander potlood gebruikt, functioneert de machine niet. Deze hele appara tuur wordt bediend door vijf specia listen. twee van de fabriek, die de machines heeft geleverd, en drie functionarissen van het Vaticaan. Westduitse justitie tot dusver in I behandeling heeft genomen. Naar verwachting zal het pro ces minstens twee maanden duren. I Terecht zullen staan dertien voor- I malige bewakers van een „vernieti gingskamp" in Kulmhof. ongeveer zeventig kilometer van de Poolse stad een begin orden gemaakt mei ^d2yaene''Zcra dórden bShuldlIS: de berechting van dertien oor- bevinden zich in hechtenis. Aan de logsmisdadigers. aan wie moord cverige zeven wordt medeplichtigheid i on aaa j j ten laste gelegd. Drie van de dertien op 180.000 joden. c.q. mede- >varen na de oorlog bij de Westduit- plichtigheid daaraan ten laste se politie werkzaam en werden later wordt gelegd. Dit zal een der e j^e jgo.000 slachtoffers, van wie in grootste processen op het gebied ait prcces sprake is. zijn volgens de van oorlogsmisdaden zijn. d,e de Op 12 november zal in Bonn Dinsdag was onze Romeinse cor respondent in de gelegenheid de con- ciliezaal te bezoeken. Zij maakt wer- Wanneer een concilievader de ba kelijk een grootse indruk. siliek binnenkomt, krijgt hy nog voor Het is een zaal van 100 meter lengte hy in de vergaderzaal komt een wit en 26 meter breedte. In het midden kartonnetje, waarop ln een vier- ïs een gangpad van 6 meter breedte. J kantje het woord „adsum" (aanwe- Aan weerszijden daarvan zijn am- fitheatersgewijze de zetels van de patres. Die van de bisschoppen zijn bekleed met groen laken, die van de patriarchen zijn paars bekleed en Gezien het feit, dat het gisteravond en ook nog in de nacht regende in Rome, was men er beducht voor geweest, dat de processie niet ge heel vólgens plan zou kunnen plaats vinden. Maar vanochtend, een uur voor het tijdstip van de aanvang der plechtigheid, brak de zon door boven het grote ovaal van het Sint- Pietersplein. Voorop in de stoet liepen de ge heim-kamerheren in hun prachtige uniformen, de procuratoren van het Heilig College, dan twee bescheiden figuren: de biechtvader van de Paus en zijn huisprediker, monniken in hun eenvoudige habijt. Na een aantal functionarissen het jongens- en man nenkoor van de Sixtijnse kapel in toog en superplie, weer een aantal gewone waardigheidsbekleders van het hof. vervolgens de leden van de kerkelijke rechtbank, de Rota, en in eens een heel aparte groep: een priester met de tiara van de Paus. een drager met het wierooksvat en een subdiaken en helpers met de pauselijke gewaden. Dan begint de lange stoet van con- cilie-vaders, abten-generaal, prela ten nullius, abten nullius, etc., en als hoofdgroep de primaten, patriarchen en het tachtigtal kardinalen. Omringd door de edelwacht volgde de Sedia Gestatoria, de zetel waarin de Paus wordt gedragen. De Busso- lanti, de vertrouwelingen van de Paus die in het verleden aan zijn ka- i ros vooraf gingen, liepen vlak voor de Sedia Gestatoria. De pauselijke zetel werd gedragen door de „Sediari" in karmozijnrode mantels. Paus Johan nes is getooid met zijn hoge gouden mijter. Zijn handen zijn gestoken in rode handschoenen, aan zijn voeten draagt hij met goud bestikte muiltjes. De stoet werd besloten door de pre laten van het pauselijk huis en zijn leken-dignitarissen, de algemeen oversten van orde en congregaties en tenslotte de lagere medewerkers aan het concilie. De pauselijke gendarmerie vormde een dubbele haag tussen de processie (en de toeschouwers. De stoet werd geflankeerd door leden van de Zwit serse garde. Paus gaal te voet verder Aan de ingang van de Sint Pieter stapte de Paus van zyn draagstoel en ging hij te voet verder. Hij heeft hiermee willen uitdrukken, dat hy van nu af als bisschop onder zijn broeders telt en dat zü allen, de va ders en hij, gelijkelijk overleggen. Hy ontblootte het hoofd bij het binnen gaan in de kerk. De Paus begaf zich naar het altaar, dat vooraan in de vergaderruimte was opgetrokken en bief het „Veni Creator Spiritus" (Kom, Schepper Heilige Geest) aan °m de hemelse bijstand af te smeken over het werk van het concilie, dat een serie vraagstukken gaat aanvat en om het christelijke leven tot ver nieuwing te brengen en de praktijken van de kerk voor zoveel mogelijk aan de nieuwe tijdsomstandigheden aan Ie passen. Het gezang, dat door de basiliek schalt, wordt door de Sixtijnse zan gers overgenomen. Daarna begon de Plechtige mis opgedragen door kar dinaal Tisserant, de deken van het Heilig College. Na de mis brachten de prelaten hun eerbetoon aan de Paus, die vervol gens de geloofsbelijdenis aflegde, hier door de anderen gevolgd. De Paus wgon de litanie van alle heiligen en zegende bij een onderbreking de deel nemers aan het concilie. Het evangelie werd eerst in het la- i hjn en dan in het Grieks voorgelezen. Met name trok een van de rappnr- Hierna hield de Paus zijn openings- i ten te velde tegen de absolute oor- gespraak. delen, die zo gemakkelijk in Oost en West gevold worden, ook in de Het interieur van de grote Conciliezaal, waarin vandaag de openingsplechtigheid plaatsvond die van de kardinalen met rode zij de. Wat ons het meest heeft getrof fen is het zogenaamde mechanogra- fisch centrum, dat gebruikt zal worden voor verschillende doelein den. Hoewel het veel kleiner is. her innert het centrum aan die. welke gebruikt worden bij het lanceren van ruimteraketten. Het geheel be staat uit twee enorme machines, die in staat zijn binnen zeer korte tijd de meest halsbrekende berekeningen 0. i w te maken. De ene telt het aantal '""heden in de Sint Pieterskerk, be- 'kleed met pauselijke gewaden en draagt een tiara op het hoofd. ren gemonteerd, om het leven bracht. ge- De NAVO heeft thans volledig ver trouwen in haar kracht om een Sowjetrussische aanval te weerstaan, aldus verklaarde generaal Lauris Norstad. de bevelhebber van de strijdkrachten der Noordatlantische Verdragsorganisatie, gisteren op een afscheidsdiner in Parijs in verband met zijn aanstaande vertrek uit de actieve dienst. Op de door het „Franse Verbond voor de Atlantische gemeenschap" in Parys gegeven afscheidsbijeenkomst zei de NAVO-bevelhebber. die na zes jaar deze post bekleed te hebben op 1 november door generaal Lyman Lemnitzer wordt opgevolgd, dat de toestand er. toen hij het bevel over de Amerikaanse luchtmacht in West- Duitsland kreeg, niet zo rooskleurig uitzag. „De vraag van de dag was toen in welke maand van dat jaar de oorlog zou beginnen. Thans zal niemand in het verbond, ondanks de kwestie-Berlyn, deze vraag meer stellen. In 1962 kunnen wjj voor het eerst beginnen aan een vooruit geschoven verdediging", aldus gene- Advertentle In hot kamp bij Kulmhof arriveer den vanaf december 1941 dagelijks transporten joden uit het getto van i raai Norstad. Lodz. Bij aankomst werd hun ver- Hij verklaarde, dat men met de teld da. zy na een bad en medisch j verdediging zo ver is gevorderd, dat onderzoek in Duitsland tewerk zou- de NAVO haar kan gaan uitbreiden den worden gesteld. De mensen, zo- (tot de meer naar voren gelegen ge- wel mannen als vrouwen en kinde- bieden in de NAVO-landen. CONCILIENUMMER VAN ren. moesten zich ontkleden en wer- ■--met het opschrift Grote eer aan niet-kath. waarnemers? Als wy juist zyn ingelicht, zou den de 28 waarnemers, die door de verschillende niet-katholieke kerken naar dit concilie zijn afgevaardigd, by de openingsplechtigheid plaats nemen onmiddellijk links van de pauselijke troon, tussen de Paus en het beeld dat Petrus voorstelt. Dit beeld is, als steeds bij grote feeste- OSSERVATORE ROMANO den via bordjes d' do"hf»" bl' »U"lt legriUb n de p)aats bezettfn ,.aren ln 2%?%£SSZ.Vw«d Kulmhof UM» jodrn omkomen. kamer binnenstroomden. aanwezige concilievaders en wyst automatisch aan welke plaats zij moeten innemen volgens hun titel, rang en hiërarchische anciënniteit. De andere geeft in een ommezien het aantal uitgebrachte stemmen. Wij zullen proberen te beschrijven hoe deze machines werken. Elektronisch brein zigl staat vermeld. Daarop moet hy met een magnetisch potlood zyn Als dit inderdaad het geval is, dan zou dit een zeer grote beleefd heid betekenen tegenover de niet- katholieken belijdenissen. want het zou inhouden dat deze waarnemers dichter by Paus Johannes zouden zitten dan de meeste kardinalen. Al leen de tien kardinalen, die de raad van voorzitters vormen teen hunner is. zoals men weet. kardinaal Al- frlnk) zitten nog dichter bij de Paus. Deze heeft aan zijn rechterhand de president van de Italiaanse repu bliek, Segni, en de grootmeester van de souvereine militaire orde van Malta, Fra Angelo de Mojana. Zij zitten rechts van de Paus. daar het naam schrijven. De op die manier protocol van het Vaticaan deze ingevulde kartonnetjes verdwijnen plaats heeft gereserveerd voor bui- dan in de machine, welke reeds alle I tenlandse staatshoofden. De Vaticaanse krant „Osservatore Romano" is vandaag met een spe ciaal concilienummer verschenen. waarin o.m. boodschappen van wnrni op uniaaiErassen oc eüs- i r staatshoofden zijn gepubliceerd. kamer binnenstroomden. charge optreden. Dezen wonen in Is Deze boodschappen zyn afkomstig raël en hebben ook getuigenis af ge- van president Kennedy, president De Andere joden moesten de lijken in legd in het proces tegen de oorlogs- Valera van Ierland, generaal Franco oen h.ervoor ingericht crematorium misdadiger Adolf Eichmann, die na van Spanje, president Schaerf van verbranden of in massagraven be- zijn berechting in Tel Aviv dit Jaar Oostenrijk, president Foead van Li- giaVen Toen begin 1945 de Russische |werd opgehangen, banon, president Segni van Italië, van de presidenten der drie Afri kaanse republieken Liberie. Senegal en Opper-Volta en van kanselier j Adenauer van West-Duitsland. Op een der pagina's is een grote j foto van de Paus afgedrukt, op een andere een in kleuren uitgevoerde afdruk van de afkondigingsbul van het concilie. Het Sowjetrussische persbureau I „Tass" maakte hedenmorgen in zijn j bericht over de opening van het con- j cilie melding van de aanwezigheid van vertegenwoordigers van de r.-k. kerken uit Litauwen, Polen. Honga rije, Tsjecho-Slowakije en Bulgarije. Er wordt echter met geen woord ge sproken over de aanwijzing van twee waarnemers voor het concilie door de Russische Orthodoxe Kerk, waar van sprake zou zijn. De burgemeester van Rome. Glau- co Delia Porta, heeft aan de Paus een gouden pen geschonken om de documenten van het concilie te teke nen. Indonesië had in augustus een invasievloot van ongeveer 120 schepen, met minstens 14.000 man aan boord, op zee. Zij voeren naar West Nieuw-Guinea toen de onderhandelingen met Neder land gaande waren. Dit heeft luitenant-kolonel Soedar- to. chef-staf van deze invasiesstryd- krachten, gisteren meegedeeld. Hij zei voorts, dat Indoneische lange af stand-bommenwerpers, bewapend met raketten, in gereedheid waren gebracht voor een aanval op vlieg velden in Nieuw-Guinea. Soedarto is thans commandant van de Indone sische luchtlandingstroepen in Nieuw-Guinea. De aanvalsdoelen van de invasie vloot waren Biak en Hollandia. De invasie werd afgelast, toen het waar- J schiinlijk werd. dat de onderhande- lingen gunstig verliepen. Soedarto voegde hieraan toe, dat president Kennedy ervan op de hoog te was. dat de invasievloot zee had gekozen en dat hij in Zuid-Oost- Azié geen openlyke oorlog wilde. Daarom heeft hij op de Nederlan ders druk uitgeoefend om met In donesië tot overeenstemming te ko men. aldus Soedarto. Advertentie De conferentie van Europese kerken, die vo rige week te Nyborg werd gehouden, heeft in haar slotzitting een aantal belangrijke conclusies aanvaard, die neerkomen op een intensiever con tact tussen de kerken onderling, een gezamen lijke studie van Europese problemen door kerken uit Oost- en West-Europa en versteviging van het tamelijk losse verband, waarop deze kerken tot nog toe steunden. Aan een „show" van een heid, die de ware tegenstellingen onder de man tel der liefde bedekt, bleek men geen behoefte te hebben. Een eenstemmige „boodschap aan Europa" kwam er dan ook niet uit, zij zou slechts een idealistische slag in de lucht gebleven zijn.|be&int om te zien naar de massa- Want een dergelijk samenzijn van 63 zo uiteen- Se! lopende kerken uit 21 Europese naties, 14 uit west- en 7 uit oost-Europa, brengt bijvoorbeeld op het politieke vlak onoverbrugbare tegenstel lingen aan de dag. De Berlijnse muur wordt door de een als een bescherming beschouwd, door de ander als een onduldbare knechting. Kerken in het westen juichen over het algemeen de E.E.G. toe. die in het oosten vrezen een ver dieping van de kloof, die de volken thans reeds scheidt. Niettemin getuigen de eindrapporten der vier secties, waarin de 220 deelnemers drie dagen van gedachten hebben gewisseld, van de vaste wil elkander als christenen vast te houden en in geloof aan dezelfde Heer bijeen te blijven. Daarin zal het zoeken van de vrede een eerste plaats blijven innemen, ook al zal elk getuigen in die richting of verdacht of geëxploiteerd worden. Maar daarom zijn er nog wel praktische stappen ter overbrugging van de politieke en godsdienstige kloof in Europa mogelijk. De conferentie bepleitte, dat er in de kerken van Oost en West over en weer voor elkaar gebeden zal worden, in Moskou voor Lon den, in Parijs voor Boedapest. Dat er meer informatie zal worden uitgewisseld, niet zozeer in theologische zin als wel door eenvoudige literatuur voor gemeenteleden. De kerkelijke pers van alle landen, zo mogelijk ook radio en televisie, kunnen hier een belangrijke, voorlichtende rol gaan spelen. land» in de slotzitting, en hij be pleitte een ernstig pogen om op de volgende Nyborg-conferentie te ko men tot een gemeenschappeiyke vie ring van het avondmaal. Naast direct kerkelyke problemen hielc de conferentie zich bezig met de vragen, die de huidige situatie in Europa stelt, zoals bijvoorbeeld het probleem van de allengs duizenden buitenlandse arbeiders, die in andere lander. ver van hun gezin werden. Een bijdrage van de Raad voor Kerk en Samenleving van de Nederlands Hervormde Kerk leidde de discussie daarover in. Het bleek allerminst eer specifiek Westeurcpees vraag stuk te zijn. Ook in Polen en an dere oostelyke landen verschuiven de massa's van het platteland naar de steden. Vandaar dat een vaste Gistermiddag ivas de Aula Sancta Dei, de centrale beuk van Sint Pieter, die voor de deel nemers aan het concilie is inge dekt, ter bezichtiging voor het Publiek opengesteld. öe burgemeester van Rome hee/t tot zijn burgers eenprocla- Het zoggen van de eenheid der fltte gericht, waarin hij ver- ^erk bjyft een directe opgave Wij Maart: „Ik nodig u uit tezamen zyn daarin nog geen stap verder ge- Met het meentebestuur aan de komen, zei bisschop Sigg (Zwitser- kerken. I)e kerk in Engeland is heel anders dan die in Frankrijk, de kerk in Polen anders dan in Tsjecho-Slo wakije. De politieke scheiding is niet de eni-rc in Europa, ook de kerken onderling zyn verschillend en ver deeld. zy deze mensen zo goed mogeiyk zullen kunnen helpen. Daaronder vallen dan ook de buitenlandse stu denten. vaak uit andere werelddelen, die zich doorgaans zeer eenzaam voelen en in de kerken een open ge meenschap moeten vinden. Dat leid de de blik naar een ander thema: de hulp der Europese kerken aan de ontwikkelingslanden, aan kerken in Afrika en Azië. De enige niet-Euro- peaan dr. Paul Verghese. een der secretarissen van de Wereldraad van Kerken, hield daarover een rede. die vele westerlingen aanvankelijk moei lijk verkroppen konden. Hij achtte de goede bedoelingen van duizenden jongeren, die nieuwe Afrikaanse en Aziatische staten „binnenvallen" om ergens van dienst te zijn, tamelyk waardeloos. Is dat niet veelal een teken van de leegte en armoede van de Westerse kerken, die aan hun eigen volken het evangelie niet kun nen bijbregen. Het Westen sust zyn schuldige geweten, bevlekt met een eeuwenlang kolonialisme, met een demonstratie van goedheid door het afschuiven van overvloed. De lerentie liet zich door deze kritiek. s,aan d« Europese kerken nen. Polen en joden zyn doorgaan: anoniem gestorven en begraven. Op hun graven wordt zelfs niet vermeld, waarom zij omgekomen zyn De Duitse kerk wil als een te- 11< ken der verzoening hun laatste rust- j plaatsen een waardiger verzorging geven. Voor de „Aktion Sühnezei-1 chen" vroeg praeses Wllm ook toe- I gang tot de Oostelijke landen. De1 actie heeft niet de bedoeling iets „goed te maken" <er is een mate van leed en onrecht, dat niet goed te maken is), maar een broeder hand toesteken aan vroegere vijan den en slachtoffers. Daartoe hebben Duitse jongeren reeds projecten uit gevoerd in Engeland, Nederland, Noorwegen en Israël. De Duitse kerk zou graag hetzelfde werk doen in Rusland, Polen en Tsjecho-Slowa kije Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. DIENST VOOR KASBEHEER EN STUOHUIS - LEIOEN POSTBUS 160 - TEL. 20270 Jeugdraad, I UJ" ,a.n Stolt, die bepleitte, dat christelijk. Dt^rS if ,,e geschiedenis van de baby, die jeugdleiders meer in contact zouden 1 oiuyier ai. ii treden met de leiders van de com munistische jeugd in landen achter het ijzeren gordijn. In Duitsland (en daar niet alleen!) maken jon geren, die zulke contacten wagen, zich nog altyd zeer verdacht. Keerpunt Het waren zulke praktische voor- (Van onze Haagse correspondent) De president van de Haagse recht bank heeft gisteren de eis van De Gruyter in het kort geding tegen Kodak N.V. over de levering van 10.000 camera's voor de speelgoedre clameactie van De Gruyter afgewe zen. Toch was de president van oor deel dat De Gruyter onrechtmatig is behandeld, maar by een belangen afweging is het belang van Kodak Van eenzelfde blik over erenzen I (ter storinK van de gesloten ver heen getuigde de secretaris van de iSSte?"1dan^a? va" S r^nvter VOn Duitse Oecumenische Jeugdraad, j. -n Gruyter. Op e I deze gr< Gruyter Kodak zou 10.000 fototoestellen le veren aan De Gruyter voor de re clame-actie van dit bedrijf. Nadat 500 camera's waren afgeleverd wei gerde Kodak de nog resterende 9.500 toestellen te leveren, omdat De Gruyter de voorwaarde voor deze le vering niet zou zyn nagekomen. Kodak heeft een beroep gedaan op de toezegging, dat er geen normale Idoorverkoop zou plaatsvinden en dat stellen, die de conferentie een nieuw de winkelprijzen geen geweld zouden geluid meegaven. Misschien als een worden aangedaan. Van een uitdruk- stille. maar dan voorname kritiek op kelnke toezegging op dit punt is eeh- de omvangrijke serie lange, vaak zeer ter geen sprake, meende de president, beschouwelijke referaten, werd de j °e camera's zouden gedistribueerd vraag gesteld: „Waar zijn hier eigen- worden via een bonnen-spaarsysteem lijk de gewone gemeenteleden? Be- en daarmede is Kodak akkoord ge- hoe begrijpelijk ook van een ooster ling en ten dele juist, niet ontmoe digen. Zij voelde de solidariteit met de gehele wereld als een opdracht, die do kerken niet kunnen ontlopen. Daarbij moet men op de koop toe nemen, dat hulp aan de ontwikke lingslanden nog grotendeels aan West-Europa toevalt en daardoor de schijn van een nieuw soort kolonia lisme en bevoogding wekt. Taak tot verzoening waaraan voor een grooc deel niet- theologen zullen gaan deelnemen, onder andere ook jongeren. Daar naast zullen statuten ontworpen worden, waardoor het geheel een vas tere organisatorische vorm krijgt. Ook aan de publiciteit zal meer aandacht geschonken worden. Als de In het verdeelde en door allerlei volgende Nyborg-conferentie in okto- tegenstellingen verscheurde Europa ber 1964 bijeenkomt, zal er naar h:t van vandaag hebben de kerken de zich laat aanzien, veel werk verzet taak tot verzoening. Een poging zyn De Europese kerken hebben daartoe beschreef praeses Wilm 1 daartoe de mouwen krachtig opge- commissie aan het werk zal gaan (Duitsland), die meedeelde, dat de istroopt, om de kerken voor te lichten, hoe Duitse kerk nu, zij het laat genoeg, maar uit vaktheologen?" het beroep van Kodak op dwaling gaat niet óp, want zo Het ziet er naar uit. dat de Ny- I overwoog de president Kodak had borg-conferenties in dit opzicht een kunnen begrijpen, dat de actie van gunstig keerpunt bereikt hebben. Er j De Gruyter alleen zou kunnen sla- zal een aantal permanente werkgroe- gen als de in deze actie opgenomen pen in het leven geroepen worden. artikelen beneden de winkelprijs aangeboden zouden worden. Bij een afweging van de belangen van de partijen weegt het belang van Kodak in deze zaak het zwaarst. Daarom vilde de president, zoals hij het uitdrukte, zich onthouden van ingrijpen De tegeneis van Kodak terugzending van de reeds geleverde 500 camera's werd ambtshalve af gewezen. De gesloten verkooporganisatie van Kodak zal "niet in gevaar komen doordat De Gruyter de beschikking over deze 500 camara's voor haar ac- Ds. G. P. Klijn. tie hoeft, zo overwoog de president. zondag in de keuken van een wo ning aan de Gestelsestraat in Eind hoven tijdens de afwezigheid van de bewoners te vondeling was gelegd schijnt een happy ending te zullen krijgen: de jonge vader en moeder van het kindje hebben trouwplan nen Zij willen, wanneer het huwelijk is gesloten, stappen ondernemen om de baby, die nu nog aan de zorg van de Raad voor de Kinderbescherming is toevertrouwd, weer bij zich te krijgen. De moeder is zoals gemeld gevonden. Zy biykt nog verre fami lie te zijn van het echtpaar, dat zij als voorlopige ouders voor haar baby had uitgekozen. De jonge vrouw, die uit een boerengezin in een van de dorpen in de buurt van 's Hertogen bosch komt, had voor haar familie en de omgeving haar zwangerschap tot het einde verborgen weten te houden. Toen begin oktober de be valling naderde ging zy met haar verloofde „op vakantie" Zoals gemeld hield de ouders een huwelijk tegen. In een door het paar gehuurde tent bracht zy in het Noordlimburgse met niet meer dan de hulp van de ver loofde het kind ter wereld. Besloten werd het kind tijdelijk onder te brengen bij verre familie ln Eind hoven. In de Gestelsestraat aange komen trof het paar de familie „niet thuis'De verloofde, die ter plaatse goeö bekend was. wist echter via de achterdeur binnen te komen, waar na de baby in de keuken werd ge deponeerd in de hoop, dat alles goed zou komen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5