Zonder as-afzetting,mijnheer! kunst Verl ade Ry-Kingl HOOGOVENS IN SCHOTLAND MET SLUITING BEDREIGD Clair bleef fris in „A nous la liberie'' Kostelijke persiflage voor K. en O. "s Filmstudiekring kAleióoscoop HUIS VAN GOGHS VRIEND DOKTER GACHET TE KOOP SHELL - UW VRIEND LANGS DE WEG! knackebröd Gevolg van conflict over vraag of een stenen blok baksteen is Lastige vragen over bouw van bungalow voor ex-burgemeester Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 10 oktober 1962 Vierde blad no. 30777 RENÊ Clair's "A nous la liberté" de film waarmee K. en O. 's Filmstudiekring gisteravond in de filmzaal van de Universiteit het seizoen opende is al meer dan een kwart eeuw oud. maar nog altijd springlevend. Dat de belangstelling ditmaal gering was moet vermoedelijk worden toegeschreven aan het feit. dat dit werk ruim anderhalf jaar geleden nog eens in een van de Leidse bioscopen heeft gedraaid. Toch kunnen we ons levendig voorstellen, dat menigeen het desondanks graag opnieuw heeft willen zien. Want deze satire op tal van aspecten van het moderne leven is opmerkelijk fris gebleven. fbiologit geeft een indrukwekkende 'opsomming van de vele voortreffe lijke kwaliteiten, waarover de homo sapiens beschikt. Een amusant effect wordt bereikt door deze uiteenzetting te demonstreren aan het leven van een vrijgezel. Lichte toets Opmerkelijk is. dat Clairs spot met het systeem van de lopende band in deze film vijf jaar ouder is dan het soortgelijke gegeven in Chaplins „Modern Times". Honend plaatst Clair het leven van Emile en Louis in de gevangenis naast dat van de arbeidsslaven in de fabriek van gram mofoons, die laatstgenoemde na zijn ontsnapping in korte tijd tot een succes heeft weten te maken. Emile heeft zijn tijd moeten uitzitten en als deze romanticus luierend naar de wolken ligt te kijken, wordt hü opge pakt en in de fabriek van Louis te werk gesteld. De herkenning tussen de twee vroegere vrienden kan na tuurlijk uitblijven. Clair is er in geslaagd die confrontatie tussen de zakelijke Louis en de naar liefde en vrijheid hunkerende Emile op vaak zeer geestige wijze uit te beelden. Zo zakelijk is Louis overigens niet of hij voelt wel degelijk de andere levens sfeer van zijn vriend aan, waarnaar hij steeds meer gaat terugverlangen. En als dan bovendien Louis' kwalijke verleden in de figuren van chan terende boeven aan zijn deur be gint te kloppen, besluit hij, juist op het hoogtepunt van zijn carrière als fabrikant, terug te keren naar het vrolijke en onbezorgde leven van landloper. Samen met Emile danst hij het vrije bestaan tegemoet. De lichte Franse toets van dit meesterwerk maakt deze kostelijke persiflage ook nu nog tenvolle ge nietbaar. Daarbij komt, dat „A nous la liberté" een van Clairs eerste ge luidsfilms is geweest en dus als ex periment met het toentertijd nieuwe element ook uit filmhistorisch oog punt zeer boeiend is. Vooraf draaide een in stijl bij Clair aansluitend filmpje over de mens en zijn eigenschappen, „L'homme". Een hoogleraar in de R.S.O. van Berlijn in Groningen Een van de belangrijkste culturele evenementen in de Berlijnweek te Groningen was gisteravond het op treden van het Radio Symfonie Or kest van Berlijn, in de tot de laat ste plaats bezette symfoniezaal. Dit concert werd door vele autoritei ten. o.w. de ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland in Neder land, dr. J. Lóns, de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen mr. C. L. Fock, en de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, bij gewoond. Het orkest stond onder lei ding van de dirigent van het Noor delijk Filharmonisch Orkest, de heer Roelof Krol. Nadat de volksliederen waren ge speeld volgde de Akademische Fest- ouverture op. 80 van Joh. Brahms. Daarna werd uitgevoerd het concert voor viool en orkest in d gr. T. opus 77 van Brahms, waarbij als solist optrad de violist Zino Francescatti. Na de pauze volgden nog variaties op een thema van Paganini van Blancher en de „Daphne et Chloë"- suite nummer 2 van Ravel. Het enthousiasme ontlaadde zich in een langdurig applaus. Aan dit concert ging vooraf een ontvangst in de raadzaal van het stadhuis door dr. J. Löns waar vele autoriteiten hun opwachting kwamen maken. Moge herinnering in Anvers beivuurd l (Van onze Parijse correspondent) HET huis van dokter Gachet in Auvers. waar Vincent van Gogh de laatste maanden van zijn 'even gesleten heeft en waar hij ook, naast zijn broer Theo, onder een eenvoudige steen begraven ligt, is door de nabestaanden van de medicus te koop aangeboden. Op 17 mei 1890 begaf Vincent, wens uitgesproken dat het huis van wiens gezondheid toen al een zware ds dokter zal kunnen worden aange- knauw gekregen had. zich voor het kocht door de Franse staat of door eerst en voor het laatst naar Auvers. een vermogend kunstenaar opdat de 40 km van Parijs, waar de mecenas- herinnering aan van Goch in medicus Gachet. vriend van Cézan- Auvers. dat hem zo dierbaar was, ne, Pissarro en Guillaumin, hem had blijvend in ere worde gehouden. uitgenodigd. Slechts iets langer dan twee maanden zou Vincent wonen in i Auvers, waar hij echter een aantal wr zijner schoonste en beroemdste doe ken, de kraaien op de akkers, het café en het kerkje, geschilderd heeft. Aan zijn broer Theo heeft Vincent zijn indrukken over het donkere en dramatische landschap ook in woor den uitgedrukt. „Auvers is mooi, diep mooi", zo schreef hij kort voor zijn dood", je bent hier volop buiten en het land is even karakteristiek als schilderachtig." Nu in Nederland dankzij het offer vaardige begrip van Vincent's erfge namen en van de overheid de nage dachtenis van de geniale schilder blijvend wordt geëerd door een eigen museum met zijn belangrijkste schil derijen aan hem te wijden, is het te wensen dat ook het huis van dokter Gachet als monument bewaard zal kunnen blijven. In Parijs is al de Strawinsky-triomf in Leningrad De Amerikaanse componist Igor Strawinsky is maandagavond in Leningrad een triomfale ont vangst ten deel gevallen, ter ge legenheid van zijn eerste concert in de stad waar hij 80 jaar gele den werd geboren. Hij dirigeerde twee van zijn composities. „Ode" en Orpheus". Zijn Sacre du printemps" werd gedirigeerd door de Amerikaanse orkestleider Ro bert Kraft, die hem op zijn Rus sische tournee vergezelt. De wer ken werden uitgevoerd door het Filharmonisch Orkest van Lenin grad. In Leningrad heeft Strawinsky in het begin van deze eeuw zijn mu zikale opleiding gekregen van Rims- ky-Korsakow. Het concert van maandagavond werd geheel door de Russische radio en televisie uitgezonden. Vanochtend keerde Strawinsky terug naar Moskou, waar premier Chroesjtsjow hem morgen zal ont vangen. Kinderboekenweek Opening 26 oktober De Kinderboekenweek 1962 zal ge houden worden van 27 oktober t m 3 november a.s. en wordt op vrijdag 26 oktober in Amsterdam geopend met het uitreiken van de prijs voor het kinderboek 1962. Behalve de prijsuitreiking vindt op deze openingsavond de Amsterdam se première plaats van het toneel stuk „Planten zonder wortels" van Arnold Wesker, gespeeld door de to neelgroep Studio. Arnold Wesker is een praktisch idealist, die poogt dat wat wy on der cultuur verstaan bij de massa te verbreiden. De moeilijkheden die zich hierbij kunnen voordoen heeft Wesker in zijn stuk „Planten zonder wortels" beschreven op een manier die verraadt hoe zeer hem de mate rie ter harte gaat. Ter gelegenheid van de Kinder boekenweek wordt traditie getrouw ook dit jaar weer een geschenkboekje uitgegeven. Dit Kinderboekenweek geschenk 1962 gaat over de avonturen van Keesje Kruimel, opgetekend door de tienjarige Hans Dijkhuis. Cohens „Hegestratos" in Vestzaktheater Het Vestzaktheater, dat zich o. m. ten doel heeft gesteld het werk van minder bekende auteurs onder de aandacht van het publiek te brengen. heeft 't toneelspel „He gestratos" van Jozef Cohen in stu die genomen, en zal daarvan nog dit seizoen de première geven in het kleine theatertje in de Balthasar Floriszstraat te Amsterdam, onder regie van Wim Burkink en met mu ziek van de componist Joch«m Slot houwer. Jozef Cohen schreef een groot aan tal romans, novellen, hoorspelen en toneelstukken. Hij ontving verschil lende bekroningen voor zijn werk o. a. van de gemeente Groningen, van de gemeente Amsterdam (voor zijn novelle „De tocht van de dronke man") en in België van een com missie onder voorzitterschap van Herman Teirlinck. Niet alle as stemt tot voldoening! As in de verbrandingsruimte van uw automotor leidt tot vermogenverlies en hoger brand stofverbruik! Daarom gaan steeds meer automobilisten over op„SHELLX-100Mul- tigrade, de éérste motorolie die geen as- afzetting veroorzaakt in de verbrandings ruimte. Extra voordelen: een schonere motor die minder slijt en blijvend laag benzine-verbruik! Andere voordelen van „SHELL X-100" Multigrade zijnge- makkelijk startenook bij strenge kou! direct na koude start goede smering! absoluut veilige smering bij hoge rijsnelheden! De luchtbeweging in de verbrandingsruimte wordt door aanslag verstoord. Links een schone motor met goede, rechte een vuile met slechte vulling van de cilinder. Gevolg: vermogenverlies. GROTE GIFT VOOR TONEEL De Amerikaanse Ford Stichting heeft bekendgemaakt, dat zij aan negen erkende toneelgroepen in de VS giften van in totaal 6.1 miljoen dollar heeft gegeven. Naar verluidt is dit het hoogste bedrag dat een Amerikaanse filantropische instelling ooit op toneelgebied heeft gegeven. WEDUWE VAN MAURITS DEKKER OVERLEDEN Kort na haar echtgenoot, de let- kundige Maurits Dekker, is maandag overleden mevrouw H. C. Dekker Van Assen. De stoffelijke overschot ten van het echtpaar zullen vrijdag op Westerveld worden gecremeerd. Onlangs ontving Jozef Cohen het erelidmaatschap van de Vereniging van Letterkundigen. Tot nog toe werd nog nimmer een stuk van Co- hen door een Nederlands beroeps gezelschap opgevoerd. Per pak bruin of wit 85 cent. i j Accordeonconcours in Rotterdam Op 15 december zal te Rotterdam een solistisch concours worden ge houden door de werkgemeenschap van Nederlandse accordeon- en mondharmonica-organisaties. Het betreft hier een eerste poging van de werkgemeenschap om op een verant woorde culturele en pedagogische ba sis een dergelijk concours te hou den. Op 28 oktober houdt de Vereni ging van Gitaristen voor Nederland en België „Constantyn Huygens" in het Goois Muzieklyceum te Hilver sum haar jaarlijks festival. Inleidin gen worden gehouden door Willem Pelemans over „Belgische gitaarmu ziek" en André Jurres over „Neder landse muziek en gitaarmuziek". Elektronische gitaarmuziek en Ne derlandse en Vlaamse volksliederen worden ten gehore gebracht. (Van onze Londense correspondent) Er doen zich al lange tijd grote moeilijkheden voor bij een van Engelands grootste staalbedrijven, namelijk bij Richard Thomas and Baldwin, in Ebbw Vale in Wales. Ook de Schotse hoogovens van deze groep zijn hierbij betrokken. Dit concern wordt met sluiting bedreigd als gevolg van de langdurige staking van een groep metselaars, welke zich nog steeds uitbreidt. Dit is een van de in Engeland helaas veelvuldig vorkomende onder linge conflicten over werkverdeling en afbakening tussen verschil lende vakbonden. De metselaarsbond beweert dat hét inbreneen van dolomietblokkpn ln 1 wi P'aats thans wordt inge nomen door nieuwe industrieën, b.v. op het gebied van elektronische pro- De Engelse delegatie bij de in I over de associatie van Engeland I Brussel heropende besprekingen bij de E.E.G. In het midden de Britse onderminister van Buiten landse Zaken. Edward Heath. aanbrengen van dolomietblokken in de ovens, welke thans de plaats in nemen van baksteen, de taak is van de metselaars en niet van de staal- arbeiders, die daarmee belast zijn. De eis is gegrond op het feit. dat het in de open ovens al geruime tijd de praktijk is de staalarbeiders de binnenkant daarvan te laten voor zien van losse poederachtige dolo miet Maandag is reeds de eerste fase van de sluiting begonnen. Donder dag of vrijdag zullen zes open ovens buiten werking worden gesteld in dien het conflict dan niet is opge lost. Het Britse verbond van vakver enigingen doet een poging overeen stemming tussen de beide bonden te bereiken. De situatie, waarbij eindeloos worde gedebatteerd of een stenen blok een baksteen is of niet en waar bij iedereen halsstarrig aan zijn ver meende rechten vasthoudt, zou, wan neer het niet zo tragisch was, het onderwerp kunnen vormen voor een komische film. Maar de werkgelegen heid in Zuid-Wales verkeert in ge vaar, omdat deze vreemd lijkende staking ertoe zou kunnen leiden dat dit hoogovenbedrtjf voorgoed zijn poorten zal moeten sluiten. De kwestie, dat door wijziging van de techniek er plotseling geen plaats meer blijkt te zijn voor vaak met moeite verworven vakbekwaamheid, vormt een van de grote problemen in de gehele Britse industrie. Engeland gaat door een crisis, wel ke voortvloeit uit een nieuwe techni sche omwenteling, niet alleen wat bepaalde traditionele arbeidsproces- dukten, moeten Inkrimpen, hetgeen leidt tot plaatselijke en regionale werkloosheid, zolang de herscholing onvoldoende ls aangepakt. Ook is er geen oplossing gevon den voor het probleem van de ver plaatsbaarheid van arbeidskrachten, welke weer nauw verband houdt met het woningtekort. Daarbij komt nog een psychologische moeilijkheid. Evenals in het spoorwegconflict eisen de meeste overtollig geworden arbei ders nieuw werk in hun eigen woon plaats of streek, omdat zij weigeren naar elders te vertrekken. De maatregelen tegen de struc tuurwerkloosheid, waarmee de Brit se regering al ruim 30 jaar geleden begonnen is, blijken ln de huidige omstandigheden onvoldoende te zijn nu het nieuwe emplooi zich in het zuidoosten om Londen concentreert waar een nieuwe randstad „van 20 miljoen mensen" bezig is te ont staan. In raad Idaarderadeel (Fr.) (Van onze Groningse correspondent) Burgemeester en wethouders van Idaarderadeel (Fr.) zullen in de eerstvolgende raadsvergadering enige interessante vragen te beantwoor den krijgen over de bouw van de bungalow van de vroegere burgemees ter R. Walda. Indien de geruchten, die in het watersportcentum Grouw de ronde doen. een grond van waar heid bevatten, zullen die vragen niet gemakkelijk te beantwoorden zijn. De vorige maand heeft de ge meente afscheid genomen van bur gemeester Walda, waarna deze is vertrokken en zich heeft gevestigd in een bungalow temidden van de bossen van Beetsterzwaag. De teke ningen voor deze particuliere wo ning schijnen, volgens de volks mond, geheel of gedeeltelijk ver vaardigd te zijn door het Bureau van Gemeentewerken, dat ook het toezicht op de bouw zou hebben ge had. Enkele raadsleden hebben sen betreft. Traditionele bedrijfstak- I schriftelijk aan het college van B en W. gevraagd otf de geruchten op waarheid berusten en of de gemeen te hiervoor schadeloos is gesteld. Tevens vragen zij of het ooilege van B en W van oordeel is. dat de ge meente alsnog schadeloos gesteld moet worden. En zo ja, hoe denkt men dit te regelen? Deze vragen zullen donderdag door B en W worden behandeld en een week later in de raad. Wilskracht Mevr. Rosemary Sumter, een moeder van drie kinderen uit KaKapstad, studeert, niettegen staande het feit dat ze geheel ver lamd is en kunstmatig adem haalt, voor een graad in Engels en Duits. Omdat het zo'n „hoogst interessant onderwerp" is, doet ze er ook nog criminologie bij. Mevr. Sumter is in 1931 in Duitsland geboren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7