Rel rond rede van Cubaan in Algemene Vergadering WEER EEN OOSTBEKLIJNER BIJ ZIJN VLUCHT GEDOOD Dorticos doet felle aanval op Amerika Baby te vondeling in keuken GEHANDICAPTEN KRIJGEN EIGEN DORP (ARNHEM) Ongeregeldheden in uiden van Rusland z TUMULT OP TRIBUNE - VECHTPARTIJ BIJ DE DEUR i" een doos op aanrecht WEERBERICHT Veel slachtoffers bij verzet tegen de hogere prijzen Russen weigeren protesten van de Westerse mogendheden Drie Duitsers uitgeleverd (§uct ffJlte teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 OKTOBER 1962 No. 30776 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De zaal van de Algemene Vergadering der VN is gisteren het toneel geweest van luidruchtige demonstraties tegen en voor het Cubaanse regime. Dit gebeurde tijdens een rede van president Dorticos van Cuba, die een heftige aanval deed op de Verenigde Staten. Hij werd herhaaldelijk onderbroken door tegenstanders van zijn regering op de publieke tribune. Aan de andere kant werd zijn toespraak keer op keer ondersteund door applaus van voorstanders op de galerij en van afgevaardigden van commu nistische landen. Op een gegeven moment werd het tumult zo erg, dat VN-ivachten ver scheidene personen, onder wie vrouwen, van de tribune moesten ver wijderen. De voorzitter, de Pakistaan Zafroella Khan, dreigde de tri bune te laten ontruimen als de interrupties zouden voortduren. Voor de ingang van het VN-gebouw in New York kwam het zelfs tot een gevecht tussep, voor- en tegenstanders van Castro. Vier vechtersbazen werden gearresteerd. Bevreesd voor ordeverstoringen hadden de VN-autoriteiten geen pu bliek tot de zaal van de Assemblee toegelaten. Alle delegaties beschikken nisatie van Amerikaanse Staten en stappen moest nemen om het ver trouwen van haar buren terug te winnen. Stevenson stelde voor. dat Cuba zou beginnen met het verbreken van de vele banden met de SowjetUnie. „Laat Cuba", zei hij, „ophouden met serviel te zijn jegens Rusland." Hij kenschetste de beschuldigingen van Dorticos aan het adres van Amerika als „uit de lucht gegrepen". deel oori Zowel uit de felle taal die Dorti cos bezigde, als uit het rumoer dat de communisten in de zaal en op de tribune maakten, kan men afleiden dat de Sowjet-Unie en haar satellie ten er nog altijd een voordeel in zien de spanning tussen Amerika en Cuba te vergroten. Anderzijds hopen Cubaanse vluchtelingen eveneens te profiteren van de steeds toenemende ergernis over Cuba in de Verenigde Staten. Wat Dorticos zei, had men onge veer verwacht. Hij beschuldigde Amerika van agressie en blokkade alsmede van minachting voor de Ver enigde Naties. Doorgaans is een rede van een staatshoofd in de Assemblee vrij gematigd van toon. Dat Dorticos zich van die traditie niets aantrok was echter geen grote verrassing. i J De Eindhovense politie kent de moeder van een van welstand bla kende baby, die zondag in het holst van de nacht op het aan recht in de keuken van een kin derloos echtpaar in Eindhoven werd aangetroffen. Dit echtpaar was een paar dagen op reis. Hun buren, die de hond zou den verzorgen, haalden het dier zondagavond om zes uur op en brachten het tegen middernacht terug. Tot hun verbazing en ontsteltenis vonden zij toen een flinke karton nen doos op het keukenaanrecht van 'het lege huis. Daarin lag een flinke, goedverzorgde baby. Een jongen van ongeveer tien dagen oua. Bij deze levende midder nachtelijke vondst lagen een zuig fles en een fopspeen. hi Ziekenhuis De door de buren gewaarschuwde po litie ging onmiddellijk aan het werk om te trachten de lieden, die het kind in huis brachten op te sporen. De baby werd voorlopig onderdak gebracht in het Binnen- ziekenhuis. Op de doos stonden een firmanaam en een codenummer. Het was ech ter niet mogelijk langs deze weg een aanknopingspunt le vinden. Uit omgeving Aangezien de vrouw van het uitste- dige echtpaar diverse malen de verzuchting heeft gesis akt gaarne een kind te willerr hebben, werd vermoed, dat het kind afkomstig is uit een kring, waarin men met wensen, doen en laten van het echtpaar op de hoogte is. Merk waardig is, dat het kind waar schijnlijk door de voordeur geruis loos het huis werd ingesmokkeld, namelijk toen de hond door de bu ren werd uitgelaten. Na onderzoek is de politie tot de slotsom gekomen, dat een haar be kende ongehuwde vrouw de moe der moet zijn. Waarschijnlijk wilde zij haar kindje door de familie la ten verzorgen. Tot nu toe heeft men de verblijfplaats van de moe der nog niet kunnen vaststellen. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: In de nanacht en ochtend plaatse lijk mist, overigens overwegend zon nig weer met ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon op: 6.54 uur; onder: 17.59 uur. Maan op: 17.03 uur; onder: 2.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.05 en 12.39 uur, laagwater te 8.12 en 20.34 uur. Dit i ummer bestaat uit 16 pagina's echter over een aantal kaartjes, waarmee zij genodigden een plaats op de tribune kunnen bezorgen. Van die mogelijkheid is kennelijk druk gebruik gemaakt. Oost en West heb ben elkaar overigens niet veel te ver wijten inzake het tumult, want er waren zowel demonstranten voor als tegen Castro. Zij die scheldwoorden naar de Cubaanse president riepen, spraken Spaans en waren voor een belang rijk deel waarschijnlijk vluchtelin gen uit Cuba. Zij die adhesie betuig den, hadden vermoedelijk kaartjes gekregen van de communistische af gevaardigden. Dorticos beschuldigde de VS van komplotten om het regime van Castro omver te werpen door middel van sabotage, ondermijning, voorbe reidingen voor invasies, persoonlijke aanvallen, spionage e.d. Hij vroeg de Assemblee een veroordeling uit te spreken van „zulke agressieve daden" als de Amerikaanse pogingen om Cu ba aan een economische blokkade te onderwerpen. Hij zei, dat Cuba bereid is met de VS te onderhandelen over een rege ling van de geschillen. Cuba wenst zijn revolutionaire ideologie niet naar andere delen van het Westelijk half rond uit te voeren. Maar als het eiland wordt aangevallen, zou het terugvechten, en dit zou kunnen uit- lopen op een nieuwe wereldoorlog, al dus Dorticos. die hierbij verwees naar de solidariteit die de Sowjet Unie heeft betuigd. Zijn rede werd gevolgd door een applaus van een volle minuut, voornamelijk van de zijde van het Oost-blok maar ook van een aantal Afrikanen. Perscon ferentie Wanneer een staatshoofd spreekt is het geen gebruik dat een vertegen woordiger van een ander land hem van repliek dient. Had deze traditie niet bestaan, dan zou Stevenson na mens Amerika ongetwijfeld terstond hebben gereageerd. Thans zei hij al leen, dat hij in de zaal niets zou zeg gen. Daarbuiten echter improviseerde hjj na afloop onmiddellijk een persconferentie. Hij wees erop, dat het regime-Castro geen vrije verkie zingen aandurft en dat buitenlandse communisten Castro en de zijnen in het zadel houden. Stevenson zei, dat als de Cubaanse regering wilde on derhandelen over vermindering van de spanning rond Cuba, zjj deze zaak moest voorleggen aan de Orga- Naar verwacht wordt zal eind no vember het eerste concept gereed komen voor de plannen voor een dorp. waar niet meer te revalideren lichamelijk gehandicapten in de toe komst definitief zullen kunnen wo nen. Hiermee zal een eerste stap ge zet zyn tot de realisatie van een pro ject, waarvan gezegd mag worden, dai het in de gehele wereld zijn weerga niet vindt. In de bosrijke omgeving van Arn hem is inmiddels reeds grond aan gekocht. Het eerste concept-plan, dat gemaakt is door een speciale ontwik kelingscommissie, streeft ernaar een leefgemeenschap te creëren, die de normale „samenleving" zoveel moge lijk benadert. Zo zullen in dit dorp huizen, pleinen, plantsoenen, win kels, speelterreinen, een postkantoor, een stadhuis en wegen te vinden zijn, net zoals dat in iedere gemeente het geval is. Met dit plan is naar schatting een bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid. Vele zwaar gehandicapte patiënten vinden een tijdelijk verblijf in een der revalidatiecentra van ons land, daar 'n keur van specialisten op me disch, pedagogisch, onderwijs, sociaal en arbeidstechnisch gebied al hun krachten inspannen om voor deze pa tiënten de terugkeer in onze maat schappij mogelijk te maken. Tereinde echter voor patiënten, voor wie opname in een revalidatie centrum uit medisch oogpunt geen zm heeft, toch een menswaardig be staan te creëren, heeft de voor dit doel in het leven geroepen stichting „Het Dorp" het initiatief genomen om in Arnhem een dflrp te gaan bou wen, waar deze blijvend gehandicap ten in een eigen gemeenschap onder deskundige leiding kunnen leven en zo mogelijk werken. Een aantal instanties en bedrij ven heeft steun toegezegd om dit projecl te helpen verwezenlijken en het benodigde geld bijeen te brengen. In Alkmaar ..begon gisteren weer de victorie". Op feestelijke wijze wordt daar jaarlijks dit historische wapenfeit herdacht. Zoals bij de Leidse drie-okto- ber-feesten is dan ook daar een optocht het hoogtepunt van de feestviering. Ditmaal waren de praalwagens gewijd aan oude en nieuwe liedjes. Deze foto toont "Lady of Spain". „Mariner" ruim tien miljoen km van de aarde Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft bekendgemaakt dat de Amerikaanse „Mariner", het ruimteschip dat on derweg is naar Venus, zich maandag middag om een uur op 10.508.577 km van de aarde bevond. Het ruimte vaartuig moet nog 52,5 miljoen km afleggen voor het Venus op 14 de cember op een afstand van ongeveer 14.00C km passeert. De „Mariner" werd op 27 augustus gelanceerd. Vol gens de Nasa is het radiocontact met het ruimteschip nog steeds goed. Avondklok en ook afsluiting voor vreemdelingen In het gebied van Rostow, in zuid-Rusland, hebben zich onge regeldheden voorgedaan, aldus deelde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mede. In Nowotsjerjask, een in dustriestad omstreeks 70 km ten noordoosten van Rostow, zou- Generaal Hoffmann met delegatie naar Moskou Zowel van Oostduitse als van Westduitse zijde werd van ochtend vroeg in de rivier de Spree gedregd naar het lichaam van een man, die gisteravond om het leven gekomen moet zijn. toen hij omstreeks half elf een poging deed de vrije wereld te bereiken. De man was nog maar een twaalftal slagen van de wes- telijke oever verwijderd de ri vier is ter plaatse 150 meter breed toen hij door Oostduit se zoeklichten werd beschenen en zeker vijftig salvo's door de Vopo's op hem werden afge vuurd. De man stak de armen omhoog en verdween onder wa ter. Toen de Oostduitse kogels de westelijke oever bereikten, beantwoordde de Westberlijnse politie het vuur. maar pas toen een Westberlijnse politieofficier vijf salvo's met zijn automati sche geweer had gelost zweeg het Oostduitse vuur. Ter gelegenheid van de ope ning van de baby- en kleuter vakbeurs in Hilversum warden daar gisteren een groot aantal i ge middag. De Friese vierling drielingen en de Friese vierlin- genoot kennelijk van de voor- gen ontvangen voor een gezelli- stelling. De Russische ambassade in Ber lijn heeft geweigerd protesten van de drie Westelijke mogendheden in ontvangst te nemen tegen de „flag rante schending" van de vier-mo- gendhedenovereenkomst toen zater dag j.l. aan een ambulance de toe gang tot Oost-Berlijn geweigerd werd door Oostduitse volkspolitie De pro- testboodschappen waren gelijklui dend. Van Russische zijde werd ken baar gemaakt, dat ambassadeur Per woechin weigerde de bezwaren te ac cepteren. Een Oostduitse militaire delegatie onder leiding van generaal Heinz Hoffmann, de minister van Defensie, is gisteren per vliegtuig naar Mos kou vertrokken. Het bezoek vindt plaatsop uitnodiging van de Rus sische minister van Defensie, maar schalk Rodion Malinowski. De dele gatie zal tien dagen in Rusland blij ven om militaire eenheden en le- gerscholen te bezoeken. Het bezoek van Oost-Duitslands hoogste militai re leiders aan Rusland is het eerste in zijn soort. Wat de VS van Bonn verwachten Onze correspondent in Bonn tele foneerde hedenochtend: De Verenigde Staten verwachten, dat West-Duitsland eigen voorstellen en initiatieven in de kwesties-Duits- land en -Berlijn zal ontwikkelen, zo zei de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt gisteren op een pers conferentie in Berlijn, even voordat hij naar Bonn vertrok, waar hij van daag bondskanselier Adenauer ver slag zou uitbrengen van zijn erva ringen in Amerika. Brandt verklaarde: Kennedy en zjjn regering zijn vastbesloten de vryheid van Berljjn te verdedigen en er is dan ook geen sprake van, dat er op dat punt onenigheid zou bestaan tussen Washington en Bonn. Maar er is meer nodig. Het politieke aanzien van de Bondsrepubliek is nu I zo zesr toegenomen, dat men in de Verenigde Staten verwacht, dat de Westduitsers in hun eigen kwesties eigen activiteiten ontwikkelen. In dit verband zei Brandt, dat de Ame rikanen vonden dat wel heel erg ge- leund wordt op de verantwoordelijk heid van de Westelijke Grote Drie voor West-Berlijn. De burgemeester vertelde verder, dat de Amerikanen uiteraard alles willen doen om een militaire bot sing met de Russen te vermijden. Maar als Chroesjtsjow een botsing wil kan hij hem krijgen, zo zegt men in Washington. In de komende weken zullen de eventuele communistische garanties voor een vrije toegang naar West- Berlijn in het centrum van het di- Schilderijendiefstal Zwitserland heeft het verzoek van de Nederlandse justitie ingewilligd om drie Duitsers uit te leveren. Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de inbraak in het landhuis van jhr. mr. J. H. Loudon te Aerdenhout waarbij schilderijen werden gestolen, waaronder een Rembrandt. De drie verdachten werden een week na de inbraak in Interlaken op een camping aangehouden. Een van hen is inmiddels in Nederland aange komen en in arrest gesteld. De mede verdachten zullen naar verwachting in de loop van deze week worden uit geleverd. Advertentie OMA WIL BEST OP DE KINDEREN PASSEN! Gelukkig is de tijd voorbij, waarin een vrouw alleen goed was voor stoppen, koken en stofzuigen. Zij is uw compag non en kameraad. Vraag oma maar eens op de kinderen te passen (dat vindt zij heerlijk) en laat u zich met uw vrouw eens door en door verwennen in een leuk café of een gezel lig restaurant, waar u desge wenst met de unieke Horeca- cheques kunt betalen. Chequeboekjes a 10.- of f 25.-, in coupures van f 2.50 verkrijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Chequeboekje). den protestvergaderingen 2i}n gehouden en opstootjes zijn voorgekomen. De woordvoerder wilde niet ingaan op berichten dienaangaande in de Ameri kaanse pers. maar Amerikaans® functionarissen zeiden, dat da regering over berichten beschikt, waaruit blijkt, dat er zich onge regeldheden op grote schaal hebben voorgedaan, waarbij ook een aantal mensen om het leven is gekomen. Blijkens door het ministerie ont vangen rapporten, zouden de onge regeldheden zijn veroorzaakt door verhoogde boter- en vleesprljzen, door verhoogde produktie-eisen en door voedseltekorten. Het ministerie heeft geen precieze gegevens omtrent de omvang van de relletjes, doch het staat wel vast, dat er doden zijn ge vallen. De schattingen van het aan tal slachtoffers in de in Washington ontvangen berichten variëren van tientallen tot honderden. De bij de relletjes betrokken personen zouden voor een groot deel jonge arbeiders en technische studenten zijn, die on geveer een zesde deel van de bevol king van Nowotsjerkask uitmaken. Deze berichten vinden een zekere bevestiging in de omstandigheid, dat op 12 juli in deze stad voor een pe riode van twee jaar een avondklok werd ingevoerd, om jongens van on der de zestien jaar 's avonds van straat te houden. Een verdere beves tiging van onrust in het gebied van Rostow wordt gezien in het sluiten, in de afgelopen zomer, van dit ge bied voor vreemdelingen, waar voor allerlei tegenstrijdige rede nen werden opgegeven, aldus ge noemde Amerikaanse functiona rissen. (Advertentie] Overwicht schaadt gezondheid Vandaar dat er van medisch© rijde steeds op aan wordt gedrongen, om het gewicht binnen bepaalde gren zen te houden. Finnbrod, bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk, past prachtig in het moderne dieet. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan, ook al omdat het geen suiker bevat. Normaal met boter en beleg is het heerlijk bij het ont bijt en gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin. Altijd vers. plomatieke overleg staan, aldus Brandt, 'die er de nadruk op legde, dat gemeenschappelijke beslissingen van de Bondsrepubliek en de Weste lijke Grote Drie nodig zij om de gevaren voer de vrije toegang naar de stad af te wenden. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Oct. 1862: i Hollandsche Spoorweg. Op Woensdag 15 Oct. a.s. zal r aanvangen de winterdienst f volgens de dienst-billetten f (Prijs twee cents). De Admin. f J. W. Bake. 1 Het getal nieuw ingeschre ven studenten aan de Hooge- school te Utrecht bedraagt tot heden 42.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1