Plan van Brandt voor een referendum in W.-Berlijn jongeiis Vleding Sleepboot vergaan: 2 Nederlanders vermist Onderhoud van Rush: met Gromiko bleef zonder resultaat De Gaulle ontbindt Franse parlement Gorkum vreestdat fraude vau deurwaarder in tonnen loopt VLAK VOOR BUENOS AIRES Onlusten in Gekapseisd bij een berging Natuur in de war Maanschot in voorbereiding (9trc/ Qtte trnws ALBANIË? WEERBERICHT Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 8 OKTOBER 1962 No. 30775 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E: van üisnoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1. Lemen Olro no 5.05S Hoofdredacteur: J. Brouwer f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Is dooi de Westduitse politie wegens brandstichting aangehouden, aldus is gisteren ln Hof, West-Duitsland, be kendgemaakt. De uitkijkpost aan de Oost-West- duitsc grens werd zaterdagochtend vroeg in brandgestoken. De Oostduit- se grenspolitie heeft langs de grens gepatrouilleerd in de hoop de dader te vinden. De Westduitse politie arresteerde de man, toen deze in het dorp vol trots aan de mensen vertelde dat hU met een bosje hooi door de grensversper- ringen was heen geglipt en daarop de post in brand had gestoken. De boer. wiens naam niet bekend werd gemaakt, werd later op vrije voeten gesteld. Vandaag zou hij voor de rechtbank verschijnen. De Verenigde Staten zouden overwegen een referendum in West-Berlijn te houden om een tegenwapen te hebben bij een eventuele Russische aanval in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Dit bericht het Newyorkse blad „Daily News", dat zegt, dat het plan afkomstig is van Berlijns burgemeester Willy Brandt en dat het de instemming zou hebben van Bonds kanselier Adenauer. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en zijn Sowjetrussische ambtgenoot Gromiko hebben zaterdag een onderhoud van viereneenhalf uur gehad over de kwestie-Berlijn. Na afloop van het gesprek zei Rusk tegen journalisten: „Wij zijn nog even ver als toen wij begonnen". Het betrof hier de tweede ontmoeting van de ministers sinds het begin van de Algemene Vergadering der Ver. Naties. Gisteravond had Rusk een bespre king met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. De Panamese sleepboot „Atlantico", die voer met een Neder landse bemanning, is gekapseisd in het „Indio-Channal" tussen het vuurschip „Recalada" en de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Sindsdien worden twee Nederlandse beminningsleden en twee Argentijnen vermist. Het ongeluk gebeurde, toen de „Atlantico" hulp verleende aan het gestrande Oostduitse vrachtschip „Karl Marx Stadt". Vluchteling neergeschoten „De aanwezigheid van Amerikaan se troepen In Berlijn staat buiten el ke discussie", aldus verklaarde burge meester Willy Brandt zaterdag bij zijn terugkeer van een bezoek van zeven dagen aan Amerika. Het bo venstaande was hem gebleken tij dens zyn besprekingen met Ameri kaanse leiders. President Kennedy had hem gezegd, dat de wil van de Westberlijnse bevolking beslissend is. De nieuwe Westduitse ambassadeur in Moskou. Horst Gröpper, zal geen mogelijkheid voorbij laten gaan de betrekkingen tussen de Bondsrepu- liek de Sowjet-Unie te verbeteren, al dus verklaarde hy zaterdag voor de Westduitse televisie. Gröpper ver trekt in de tweede helft van deze maand naar de Sowjetrussische hoofdstad. Onze correspondent in Bonn tele foneerde: Oostberlijnse autoriteiten weiger den zaterdag aan een Britse ambu lancewagen de toegang tot Oost-Ber- lijn. toen de Britten het communis tische stadsdeel binnen wilden rij den om hulp te gaan verlenen aan een 21-jarige Westbérlijner. die door mannen van de communistische volkspolitie was neergeschoten bij het verlenen van hulp aan vluchte lingen. De Westberlijner bevond zich in een huis in het communistische deel van de stad. In dat huis was het begii: van een tunnel, die naar het Westen leidde en waardoor zaterdag ochtend vroeg al een echtpaar naar het Westen was ontkomen. De West berlijner wachtte evenewei nog op 'n grotere groep vluchtelingen die door de tunnel wilde vluchten, toen hij gesnapt werd door de communisti sche politie, die hem neerschoot. De Britse ambulancewagen wilde hulp aan de gewonde gaan geven, nadat eerst al aan een Westberlijn se ambulance bij de muur de toe gang geweigerd was. Ook de Brit ten kregen dus geen kans De Oost duitsers zeiden dat zij zelf in staat waren hun gewonden tc verbinden. Westelijke ambulances staan klaar by de muur om hulp te gaan verle nen in het oostelijke stadsdeel sinds de Oostberlijnse politie in mei j.l. de door communistische kogels zwaargewonde Peter Fechter zolang zonder hulp op de grond liet liggen dat hij stierf. In de nacht van zaterdag op zon dag is een 18-jarige Oostberlijner raar het Westen gevlucht. Hij slaag de er in op het dak van een huis aan dr- Bernauerstrasse te klimmen, waarna hij in een voor hem opge houden vangzeil sprong. Hij liep geen verwondingen op. In de nacht van gisteren op van daag zijn drie leden van de Oost duitse volkspolitie, in de leeftijd van 18 tor 22 jaar, naar West-Berlyn uitgeweken. Zij zwommen gedrieën eer grensrivier over zonder opge merkt te worden door de Oostduitse grenswachten. Hij kon niet zwijgen Eer. Beierse boer. die er trots op was een uitkijktoren van de commu nisten in brand te hebben gestoken, In opdracht van het Italiaanse aan nemersbedrijf „Alfi" in Rome werd de „Atlantico" door het scheepstrans- portbedrijf „N.V. Redwijs" uit Baarn uitgebracht van IJmuiden naar Bue nos Aires. Eind juli vertrok de in ons land gebouwde sleper uit IJmuiden om eerst drie onderlossers naar Douala in West-Afrika te brengen. Vervolgens stak de „Atlantico" de At lantische Oceaan over. De sleepboot (met een bemanning van acht kop pen) zou zaterdagmiddag in Buenos Aires zijn aangekomen en had reeds een Argentijnse loods aan boord ge nomen. Ook een opvarende van het daar liggende lichtschip was aan boord van de sleepboot. Zaterdag ochtend echter trof de „Atlantico" de gestrande 9632 ton metende „Karl Marx Stadt" aan. Bij een poging om dit schip weer vlot te brengen brak de kabel tussen beide schepen, waarna de sleepboot kapseisde. Met de kiel boven het water uitstekend bleef de „Atlantico" ronddrijven. Naast de twee Argentijnen werden door kapitein R. Schoonderwoerd uit Voorburg als vermist opgegeven de eerste machinist J. Wessels (37) uit Enschede en de matroos P. van der Wees (46) uit Delft. Volgens de laatste berichten uit Buenos Aires is de berging van de „Atlantico" in volle gang. 1 Het prachtige najaarsweer 8 I van de laatste twee weken r heeft moeder natuur in het Middenlimburgse land danig 8 i parten gespeeld, ln de tuin van de neer J. J. Henckens is zaterdag een tweede oogst «g f aardbeien geplukt. Toen en- kele weken geleden de aard- l beienplanten daar voor de g tweede maal dit jaar in bloei 5" kwamen, dachten de inwo- 5 ners van Roosteren „het zal wel niets worden". Zij kregen ongelijk. Zaterdag aten de kinderen van de familie l Henckens een heerlijke, met l aardbeien belegde boterham. 1 Niet ver van Roosteren ligt het dorpje Buchten. Daar is een vink, die ze „niet alle- 1 maal meer heeft", zoals de algemene opinie luidt. Het l beestje begon eind september l nog met het bouwen van een i nest en is zich van niets en niemand wat aantrekkend, l aan een flinke legpartij be- gonnen In Amerika treft men voor bereidingen voor een nieuw schot op de maan. Volgens een zegsman van het bureau voor de ruimtevaart zou de proef misschien al binnen de twee weken kunnen worden genomen. De Amerikanen hebben dit jaar al twee maal een raket in de richting van de maan gestuurd. Het eerste schot, in januari van dit jaar, was een misser en het tweede, in april, trof de van de aarde afgewende kant van de maan, hoewel het op de andere kant gericht was. Auteur Maurits Dekker overleden Te Amsterdam is gistermiddag na een vrij langdurige ziekte op 66-jarige leeftijd overleden de letterkundige Maurits R. J. Dekker. Hij werd op 17 juli 1896 in Amsterdam geboren en verwierf grote bekendheid door zijn vele romans, alsmede door zijn na de bevrijding verschenen toneelstukken. In 1938 ontstond rumoer om zijn boekje „Hitier, een poging tot ver klaring" dat door de justitie in beslag werd genomen. De auteur werd tot een boete van f 100 veroordeeld we gens belediging van een „bevriend staatshoofd". Tot zijn voornaamste romans be horen: „Homo Cantat". „Zijn wereld" „Waarom ik niet krankzinnig ben", „De aarde splijt'. „Amsteerdam", „De man die een ander was", „Brood", „Reflex". „Aan beide kanten van de drempel", „Oranje trilogie", „Mordje de Jood" „De laars op de nek", „Jo zef duikt", „De knopenman", „Am sterdam bij gaslicht" en „De afgrond is vlak voor uw voeten". Voor het. toneel sechreef hij o.m.: „De laatste minuut", „Willem van Oranje", „Panopticum", „De wereld heeft geen wachtkamer". .X>e andere wet", en „Voor wie zij zingt". In 1949 werd hij onderscheiden met de kunstenaars-verzetsprijs en in 1955 met de Marianne Philipsprijs. David de Jong liet in 1946 een bio grafie over hem verschijnen. In Perzië weer een aardbeving Bij een aardbeving, die vrijdag avond in het op ongeveer 720 kilo meter ten oosten van Teheran ge- I legen dorp Ahmadabad grote ver- J woestingen aanrichtte, zijn zes men- sen om het leven gekomen. Een groot i aantal inwoners liep verwondingen I op. Het Perzische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat er militairen en medische teams naar het getroffen gebied onderweg zijn. De vorige maand zijn, zoals bekend, by een hevige aardbeving in Perzië ongeveer 11.000 mensen om het leven gekomen. (Van onze Parijse correspondent) Georges Pompidou, die vrijdag ochtend door de Nationale Ver gadering, werd weggestemd, zal desondanks even zo vrolijk als premier met zijn volledige ploeg in functie blijven. Het parlement wordt daarentegen wel naar huis gestuurd. Dat zijn de twee conclusies die het staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, zoals wij voorspelden, dus uit deze eerste kabinetscrisis van de Vijfde Republiek heeft getrokken. Volgens de officiële commentaren moet het staatshoofd deze paradoxa le beslissing hebben genomen inge volge zijn interpretatie van het ge schil tussen Parlement en regering, dat hij het volk door middel van het referendum op 28 oktober wil la ten beslechten. Door het parlement te „straffen" en de regering te sparen kan ech ter wel op zijn zachtst worden gezegd dal de president zich niet al te zorg vuldig heeft gehouden aan de bo- venpartijdige rol van arbiter, die de grondwet hem niettemin voorschrijft. Wel heeft het staatshoofd zich za terdagmorgen nog gekwetep van zijn constitutionele plicht vóór de „de missionaire" premier ook de voorzit ters der beide kamers in consultatie Paus Johannes XXIII reisde afgelopen week per pau selijke trein naar Loreta en As- sissie om daar te bidden voor het welslagen van het Concilie, dat donderdag in de St.-Pieter be gint. De laatste keer, dat een paus met de pauselijke trein reed was in 1863. toen Paus Pius IX naar Velletri reisde. Voor de Italianen was het een grote ge beurtenis de pauselijke trein te zien. Langs de routes dromden duizenden mensen samen om de Paus met gejuich te begroeten. De Paus voor een der trein- ramen met naast hem de Italiaanse premier, Fanfani. te ontvangen. Tjjdens die ont vangsten moet de generaal er echter niet volledig in zijn geslaagd zijn persoonlijke gevoelens te verbergen. Want terwijl premier Pompidou en de eveneens gaullistische president der Nationale Vergadering, Jacques Chaban-Delmas, ieder een half uur in het kabinet van het staatshoofd mochten vertoeven, heeft de voorzit ter van de Senaat. Monnerville, slechts recht op een onderhoud van welgeteld 85 seconden gehad. Maar Monnerville, die van radicalen huize is, behoort dan nu ook tot de lei ders van de oppositie en op het con gres van zijn partij heeft hij vorige week in Vichy De Gaulle van „ver raad aan de grondwet" beschuldigd. Heel diep op de oorzaken van de huidige crisis zullen de beide heren dus wel niet zyn in gegaan en men wist in het Elysée zelfs te verzekeren, i dat De Gaulle zijn gast bij binnen- komst en afscheid niet eens waardig had gekeurd hem de hand te druk ken. De 26 miljoen kiezers zullen de komende twee maanden dus driemaal naar de stembus moeten. Eerst op 28 oktober om ja of nee te zeggen op het voorstel van De Gaulle om toekomstige presidenten bij volks stemming te verkiezen en daarna nog tweemaal om de volksvertegen woordiging te kiezen. Er is nog geen datum vastgesteld voor de parle mentsverkiezingen. In politieke kring spreekt men van 11 en 18 november I of 18 en 25 november. DE MEEST PRACTISCHE Aan de voet van de Oldehoeve in het centrum van Leeuwarden is zaterdagmiddag door mej. Ve ronica Bay, een kleindochter van vijlen Pie ter felle s Troelstra. een standbeeld onthuld van de staatsman. Dit gebeurde in aan wezigheid van oud-premier dr. W. Drees. prof. dr. Vondeling, oud-minister Suurhof en vele oude partijgenoten. Het monu ment is vervaardigd door de Am sterdamse beeldhouwer Hildo Krop. (Van onze Dordtse correspondent) Tientallen inwoners van Gor kum hebben dit weekeinde hun aandeel geleverd in de becijfe ring over de vorderingen, die men heeft op de gearresteerde deurwaarder. Er worden totaalbedragen ge noemd variërend van f. 100.000 tot f. 200.000, maar pas na onderzoek van de inbeslagge- nomen dossiers (7 kisten vol) zal het tekort vastgesteld kun nen worden. In eerste instantie gaat het om de som van f. 6000.- welke de deur waarder via een dwangbevel had ge- ind voor een Gorkumse handelaar. Het was de rekening voor twee bil jarten, geleverd aan een klant, die zo traag was in het betalen, dat de handelaar via het kantongerecht het bedrag liet invorderen. Na enige tijd bleek hem. dat de schuld aan de deurwaarder was betaald. Deze droeg het geld echter niet af. De verbolgen winkelier klom in -lijn pen en schreef een brief aan de minister van Justi tie. waardoor de zaak aan het rol len kwam. Het werd een ware lawine. Nu de ruim 50-jarige deurwaarder in hech- I tenis is genomen, blykt zyn wanbe- heer tientallen bewoners van Gor- kum en omgeving gedupeerd te heb- ben. Een kolenleverancier kwam juist met nieuwe klachten. toen het fail- I lissement was uitgesproken en de I centrale recherche met het onder- I zoek was begonnen. Klachten over de deurwaarder werden overigens al I jarenlang gehoord, maar men weet i de trage gang van zaken meestal aan j slordigheid, wanbeheer en een chao- I tische administratie. De officier van Justitie in Dordrecht schijnt de functionaris al meermalen op het matje geroepen te hebben, maar tel kens rezen er weer nieuwe moeilijk heden. In Gorkum vraagt men zich overigens verbijsterd af. waar al dat geld gebleven moet zijn. De deurwaarder leefde zeer terugge trokken. Hij bewoonde met zijn vrouw een verwaarloosd huis aan de Nieuwe Hoven. De tuin is een wildernis en het geheel maakt een wat spookachtige indruk. Buiten zjjn ambtelijke bezigheden had de deurwaarder weinig contact met stadgenoten en velen beschre ven hem als een eenzelvige, wat ver legen man, die door geslotenheid wei nig vrienden maakte. In deze sfeer van wereldvreemdheid past ook zyn liefde voor honden en katten. In de binnenstad van Gorkum heeft hij eens de beschikking gehad over een oud pand, waarin een troep verwil derde katten huisde. De buren kon den soms niet slapen van het gejam mer. Familie loopbaan Een tragisch aspect van deze zaak is, dat er met een schorsing van de deurwaarder, een einde schijnt te ko men aan een familieloopbaan. De vorig jaar overleden vader van de gearresteerde is tientallen jaren deurwaarder geweest in Gorkum en iedereen spreekt nog met respect over de hoge opvatting, welke deze man had van zijn taak. Zyn optreden was altijd zeer correct en doortastend. De zoon bleek al direct niet opge wassen tegen de taak. deze fami lietraditie voort te zetten. Zijn nieu we kantoor in een torenflat bleek geen verbetering te brengen in de chaotische administratie en zelf maakte hij altijd de indruk van van iemand, die maar niet rond kon komen. Een sterke achterstand is er niet. alleen in diverse incasso's van particulieren, instellingen en de wo ningbouwvereniging in de wijk Zandvoort. Ook de openbare ver* kopingen stagneerden. Pakhuizen in de binnenstad bevatten goederen van mensen, die al jarenlang op de ver koop van hun spullen wachten en zich nu opeens herinneren, dat zij destijds een ameublement, kachels of ledikanten aan de deurwaarder hebben toevertrouwd. De wanorde is dan ook zo groot, dat het onderzoek stellig geruime tijd in beslag zal ne men. draagt een sportjasje van markante tweed - de snit helemaal up to date 10 jaar 34.75 Sportief in combinatie met Terlenka broek 14.75 Uit het Leidsch Dagblad van 3 Oct. 1862: f Advertentie- Lakens en Heer en-Modes. Bauss en v. Beeten, Hoog straat, wijk VU: no. 3, heb- ben de eer de ontvangst te i berigten der nauveauté's in i Fransche en Engelsche stof fen. 4 Een regeringstelegram, ge- dagtekend, Batavia 9 Aug f luidt: Men hoopt den 4en f September het gaz te Batavia f te ontsteken. Verscheidene Griekse dagbladen hebben melding gemaakt van wijd verspreide onlusten, die zich in het zuiden van het communistisch-gere- geerde Albanië zouden hebben voor gedaan. De bladen ontlenen deze be richten, waarvan geen officiële be vestiging kon worden verkregen, aan bronnen in het grensgebied. Albanese verzetsstrijders zouden op verscheidene punten ten zuiden van de hoofdstad Tirana een verkeersweg door middel van explosieven hebben vernield en munitieopslagplaatsen in de lucht hebben doen vliegen. Vol gens deze berichten is in vele dorpen een uitgaansverbod ingesteld en zou den partijfunctionarissen uit veilig heidsoverwegingen hun gezin naar Tirana sturen. ZUIDOOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met in het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 oktober Zon op: 6.53 uur; onder: 18.02 uur. Maan cp: 16.32; onder; 00.56 uur. Hoogwater te Katwijk 11.28 en -. uur, laagwater te 6.40 en 19.15 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1