Hooggestemd, luisterrijk galaconcert in Amsterdam Adenauers opvolging weer actueel in Bonn Rebellie in Zuid-Kasai tegen Leopoldstad EEN ONDERZOEK GEWOONTEN T.V.- NAAR DE KIJKERS GRIEP! Magistrale leiding van Bernard Haitink Da JUBILEUM CONCERTGEBOUWORKEST Waardevol cultuurmonument kunst kAleiöoscoQP Nieuw plan: aanblijven tot 64 en dan Bondspresident worden Chefarine .4 GOEDKOOPSTE EIGEN HANDDOEK Iets over de programma's op zaterdag- eu zondagavond Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 oktober 1962 Vierde blad no. 30771 Steun aan het Auteur Benielnians Advertentie (Van onze kunstredactie) HET was een puur genot, weer eens onder de ban te komen van de fascinerende kleurenrijkdom, de klankverzadiging, de fantastische discipline, technische feilloosheid en in Mahler! de verstilling, welke van het roemruchte, van traditie door drenkte Concertgebouworkest tijdens het Galaconcert ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan, uitging. Dat Concertgebouworkest bewaart ook in het heden, onder de leiding van een jong dirigent als Bernard Haitink volledig de kostbare erfenis, ons geschonken door grote voorgangers, in het bijzonder die van Willem Mengelberg. Ge behoeft het weer éénmaal te horen en ge weet het haarfijn: het Concertgebouworkest is een cultuurmonument van onvervangbare waarde, waarop de Amsterdammernee, iedere Nederlander trots mag zyn en waarvan elke muziekliefhebber het zeer speciale fluïdum steeds opnieuw intens ondergaat. Sandbergbeleid I Negentig kunstenaars (schilders, schrijvers, architecten, beeldhouwers en fotografen) hebben zich met een I verzoek tot B. en W. van Amster dam gewend om het huidige beleid van het Stedelijk Museum te conti- I nueren en bij de keuze van een nieu we directeur de voorkeur te geven aan een kandidaat van wie verwacht kan worden „dat hij in de geest van de huidige directeur en met eigen persoonlijkheid zal werken". „Wie meent, dat het vertrek van de heer Sandberg een periode van Burgemeester Van Hall noemdeTegen kwart voor elf was het volstrekt anders gericht museum- het Concertgebouworkest een der concert beëindigd en vertrok H.M. beleid zal moeten inluiden, moet er- belangrijkste muziekinstellingen ter weer. Na afloop hebben de Staats- mee rekening houden, dat de realisa- wereld en merkte op: ..de muziek is secretaris van O. K. en en het tic van die opvatting slechts kan re- getrokken uit de provinciale sfeer, gemeentebestuur van Amsterdam al- sulteren in een algehele afbraak van waarin zij tot ver na de 19e eeuw Ie aanwezigen ongeveer 2000 hetgeen de heer Sandberg. daartoe verkeerde". Ook hij huldigde uitvoe- j een luisterrijke ontvangst aangebo- door uw college in staat gesteld, tot den. stana heeft gebracht". H. I -64- overleden Hoevele illustere, internationaal befaamde dirigenten hebben het niet om zijn uitzonderlijke kwaliteiten in die 75 jaar geprezen? En als men in dit vermaarde Con certgebouw het oog richt naar de balustrades der balcons, ziet men er de beroemde namen van grootse componisten, wier werken door het orkest veelvuldig zijn uitgevoerd, waardoor het tot een waar „cultuur centrum" is uitgegroeid: een burcht voor de muziek in haar allerschoon ste wezen! Wij hebben gisteravond het hoog gestemd galaconcert bijgewoond en lieten in de geest dankbaar de talloze muzikale herinneringen de revue passeren, welke het orkest ons in de loop der jaren heeft geschonken. Wij zijn tijdens het beluisteren van het programma voor de zoveelste maal tot de conclusie gekomen, dat dit orkest de Nederlandse muziek- naam door de jaren heen handhaaft op een onaantastbare en onweer staanbare wijze, waardoor de dank baarheid van de toehoorders warm, groot en diep kan zijn! I at programma bestond uit de Ouverture „Le Carnaval Ro- main" van Hector Berlioz, waarvan de weergaloos knappe in strumentatie het Concertgebouwor kest de kans bood alle schitterende facetten van zijn superieure kunde te openbaren. Voorts de nieuwste compositie van de eveneens jubilerende, want 70- jarige veelzijdige Hendrik Andries- sen. diens symfonische fantasie „Ma- scherata", bestaande uit vier „chara des". een boeiend en feestelijk wisse lend spel van scherts en ernst, in de grond een „commedia dell'arte", door Andriessen innerlijk gespeeld met zijn vrienden Arlecchino. Pierrot en Colombina. Leandro, Ottavio en Scaramuccia. Een spel, rijk aan contrasten en complicaties, ironisch in de stijlver schillen en in de raak illustratieve karakterisering der diverse perso nages, een plezierig fris, gematigd modern en muzikantesk geschreven stuk. waarmee Andriessen zijn ge zonde muzikaliteit en compositori sche bekwaamheid opnieuw overtui gend bewijst. Deze compositie was door Andries sen speciaal in verband met het jubileum, aan het Concertgebouw op gedragen en geschreven in opdracht van de gemeente Amsterdam. Volkskundedag te Arnhem rig het orkest en zijn prestaties. Mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Concertgebouw N.V. zeide o.a. verheugd te zijn over het feit, dat het orkest door een Nederlandse di rigent wordt geleid en dat Neder landse musici de eerste lessenaars bezetten. Een grote zorg blijft z.i. I echter het dreigende gevaar van geestelijke en lichamelijke overspan- j ning van dirigenten en orkestleden door de talrijke orkestdiensten. Mr. de Jong Schouwenburg bood tenslotte namens het bestuur een kostbare oud-Italiaanse viool aan. I Deze werd in 1754 gebouwd door de meester-vioolbouwer Giovanni Bap- tista Guadagnini uit Milaan. Een der concertmeesters zal deze viool in den vervolge bespelen. In de pauze onderhield H.M. de Koningin zich in de Spiegelzaal met de bestuursleden van de Ned. Orkest Stichting en het Concertgebouw N.V. De beide concertmeesters Herman Krebbers en Jan Bresser werden aan de Koningin voorgesteld, dirigent Haitink bood de eerste grammofoon plaat aan van de Eerste Symfonie van Mahler, gespeeld door het Con certgebouworkest: de plaat draagt een speciaal opschrift. Hy mocht op het podium een dankbaar gestemde hulde in ont vangst nemen. Het ware element Tot besluit na de pauze Gustav Mahlers typisch Oostenrijks ge tinte „Eerste Symfonie". Mahler en het Concertgebouwor kest: in de periode van de Mengel- bergcultus onverbrekelijk tezaam ver bonden. Het was alsof de „oude, hoewel niet steeds ..goede" tijd inderdaad her leefde met al die lang vertrouwde Mahlerklanken in het oor: getuigend van romantische natuurbeleving, verknochtheid met het volkslied en sfeerscheppend mysticisme. Men mag over Mahler denken hóe men wil: ondanks het aanleunen op Schubert, en Bruckner, zijn er toch zóveel originele verrassingen Met als climax de bekende canon „Frere Jacques, dormez vous?" en de parodistische treurmars een ware trouvaille in Mahlers tijd gevolgd door de krampachtige en verbeten verscheuringen van „een in het diepste verwond hart". Mahlers* hevig bewogen hart, waarin smart en wanhoop heerste Een geladen-expressief besluit van een grootse avond. Ook al kan men het betreuren dat hieraan geen so listische medewerking werd verleend, waardoor overigens het volle accent op het bezield spelende orkest, dat hier volkomen in z(jn ware element was. kwam te liggen! Een orkest, dat onder Haitinks het ambt van Bondspresident, magistrale leiding voortgaat een I glorieus voorbeeld voor andere orkes ten te z(Jn! Na de slotakkoorden van Mahler's symfonie barstten de ovaties los: zowel voor Hatink als de 105 orkest leden. Talrijke bloemstukken werden aangedragen. Bob Verslraete naar Japan De 41-jarige acteur Bob Ver st raete. die in het afgelopen seizoen by de toneelgroep Centrum speelde, is van Schiphol naar Japan ver trokken Hij maakt naar dit land oen door de Unesco gesubsidieerde studiereis van 6 maanden en wordt a us begin april van het volgend jaar cp Schiphol terugverwacht. Tijdens de komende vrij uitgebrei de reis door Japan gaat hij zich op de hoogte stellen van de tradities van het Japanse toneel en de In vloed daarvan op het moderne Ja- p.inse toneel.. Na zijn terugkomst moet hij een uitvoerig rapport aan de Unesco uitbrengen. Duitse onderscheiding voor Haanstra's Zoo De korte film „Zoo" van Bert Haanstra, een humoristische impres sie uiit een dierentuin, die met de z.g. „verborgen camera" is verfilmd en die reeds in verscheidene landen sterk de aandacht heeft getrokken, heeft thans een belangrijke West- duitse onderscheiding gekregen. De film is namelijk he" predikaat „waar devol" van de Filmbewertungsstelle in Wiesbaden verleend. De Filmbewertungsstelle te Wies- baden is een semi-officiële Westduit- se instelling, die aan korte en lange speelfilms of documentaires van bij zondere betekenis predikaten toekent: „waardevol" of „bijzonder waarde vol". Reeds verschillende Nederlandse films hebben een dergelijk predikaat verkregen. De Amerikaanse schrijver en schil der Ludwig Bemelmans is in zyn wo ning in New York op 64-jarige leef tijd overleden. Tot het laatste toe was Bemelmans actief bezig. Hij werkte aan een nieuwe editie van zjjn beroemde serie kinderboeken over „Madeline" en aan een nieuw boek dat „The street where the heart lies" zou heten. Het zal in januari worden uitgegeven. Bemelmans schreef in totaal 40 boeken. Bemelmans werd geboren in Tirol. Zijn vader was een Belgisch schilder. Toen hij 16 jaar oud was —in 1914 kwam hij naar Amerika. Elise Menagé Challa - 74 -overleden Te Amsterdam is in de ouderdom van 74 jaar de zangeres Elise Menagé Challa. weduwe van de acteur Louis van Gasteren, overleden. Zjj heeft haar echtgenoot slechts enkele maan den overleefd. De uitvaart is in alle stilte op Westcrveld geschied. Elise Menagé Challa ontving voor haar opleiding aan het Amsterdams Conservatorium, dat toen onder lei- el ing stond van Daniël de Lange. Haar studie voltooide zij in Duits land. waar zy enige tijd verbonden is geweest aan de Hamburgse Opera. Als kunstenares ontwikkelde zy zich vooral in de concertsfeer. Zij was een indrukwekkende soliste by uit voeringen van belangrijke koorwer ken. zong onder Willem Mengelberg in composities van Mahler cn in Pa rijs zelfs in werk van Schörberg. dat toen nog als uiterst progressief gold. Door ziekte moest zy in het midden van de jaren dertig haar carrière onderbreken. Bij haar rentrée in het concertleven specialiseerde zij zich als voordrachtkunstenares op volks liederen, waarin zij met haar expres siviteit en intelligentie buitengewone dingen deed. Wie haar in haar grote tijd ge kend hebben behouden de herinne ring aan een stralende persoonlijk heid. (Van onze correspondent in Bonn) Voor de variatie is de opvol ging van Adenauer weer eens het onderwerp van gesprek in Bonn. Aanleiding daartoe is een artikel in de ..Politische Mei- nung" van Erich Peter Neu mann. christendemocratisch af gevaardigde in de Bondsdag. In dit artikel betoogt Neumann, dat Adenauer rijn carrière moet af sluiten door zich in de zomer van 1964 kandidaat te stellen voor De huidige bekleder van dat ambt. Krone, hetgeen de oude heer uit Rhöndorf ook als Bondspresident een groot deel van de macht zou la ten. Of dat allemaal zomaar zal lukken is natuurlijk sterk de vraag. De uit voerende secretaris van de CDU, Dufhues, is in dit spel natuurlijk nog een belangrijke figuur. Wel opvallend is dat Dufhues juist het afgelopen weekeinde in Karlsruhe heeft ge zegd, dat het niet zeker is dat Erhard als kanselier Adenauer opvolgt. Daarover moet de partij nog uitvoe rig beraadslagen zo verklaarde hij. Enigszins tegen de stroom in zei de christen-democratische fractie-voor zitter, Von Brentano. dezer dagen, dat het gepraat over Adenauers op volging nu eens uit moet zijn. „Ik zal niet bijdragen aan de miserabele en Llibke. zou dan namzlijk mzt pon-' PilnUJta discussie over onze reep sioen willen gaan. Volgens Neumann nngscnef aldus Von Brentano. die In het openluchtmuseum te Arn hem heeft een landelijke volkskunde dag plaats gevonden, georganiseerd door het beraad voor het Nederlandse nationaal en Internationaal Inneemt, volksleven en het Nederlandse Volks- Dit hoge peil ls niet alleen een na- Toespraken Dracht en praal omgaven deze grandioze, door H.M. de Konin gin, talrijke ministers, ambassa deurs en andere autoriteiten, bijge woonde avond. Vóór het podium één ware bloe menzee. Ovaties, toen het orkest In vier groepen naar omlaag kwam en de leden, met voor het eerst Herman Krebbers aan de eerste lessenaar, hun zetels innamen. Het Wilhelmus klonk op, staande aangehoord. Hierop volgden de feesttoespraken, ingeleid door dr. G. M. Greup. voor zitter van de Ned. Orkeststichting (beheerster van het orkest), die allen welkom heette. Staatssecretaris mr. Y. Scholten bracht zijn gelukwensen namens de regering over. gewaagde van de hoge plaats, die het orkest kundig genootschap. De kernvraag de men stelde was: „Welke invloed ondergaat de volks cultuur van de kunstenaar en anders om?" Deze vraag werd eerst beantwoord door mevr. prof. dr. H. VVagenaar Nolthenius, die een charmant muzi kaal antwoord gaf. door opnamen op een bandrecorder te laten horen en door zelf met oen duidelijke stem en kele aria's en liederen te zingen. „Er is altijd een wederzijdse beïn vloeding van volksmuziek en vakmu- ziek geweest", zei mevr. Wagenaar Nolthenius. „Men treft in liederen bundels uit de He en 18e eeuw opera- overblyfselen van Mozart oa. aan. In Venetië en Napels constateert men een binnendringen van operawijsjes in het volkslied en in Duitsland was het eveneens het geval. Het zeer oude en vaak authentieke volkslied is voor grote kunstenaars aanleiding geweest het geheel of gedeeltelijk op te nemen in hun werken. Tenslotte wees zij op de Napoli- taanse schat van volksmelodieën die in eigen gebied haar waarde hebben behouden, maar elders in Europa zijn gedegradeerd tot café-muziek. Prof. dr. H. van der Waai, (Leiden) die een uitstekende inleiding hield over dg doorwerking van volkscultuur in de hogere kunst, zei dat omstreeks 1908. toen de hogere kunst de Renais- tionaal. maar ook een landsbelang. Hij hoopte, dat het orkest de grote internationale reputatie in de toe komst zal behouden en opvoeren, door het aantrekken van de best be schikbare krachten. Hierop maakte hij de hiernaast vermelde Koninklijke onderscheidin gen bekend. Roemeens bezoek aan Indonesië De Roemeense president Gheroghe Gheorghiudej en de premier Ion Gheroghe zijn gisteren in Djakarta gearriveerd voor een bezoek van twee weken aan Indonesië. President Soekarno zei in een rede ter begroeting van de gasten dat zou Adenauer dan tot de zomer van 1964 kanselier moeten blijven. Zijn plaats zou moeten worden ingenomen door een inmiddels aangewezen en „klaargestoomde" opvolger. Niet door minister van Economische Zaken Erhard. „Deze geniale man kunnen wij als leider der economie niet mis sen", aldus Neumann. Er zou weinig reden zijn zich op te winden over de woorden van de heer Neumann, indien deze een wille keurig Bondsdaglid was. Maar de 50- jarige Neumann is meer dan dat. Hij is de oprichter en directeur van het Allensbacher instituut voor opinie onderzoek en als zodanig is hij één van de belangrijkste raadslieden van Adenauers partij wat betreft de openbare mening. De socialisten weten zelfs dat Neu mann in diep geheim allang een on derzoek instelde naar de vraag: welk percentage van de kiezers zal een kandidatuur van Adenauer voor het Bondspresidentschap steunen? Het antwoord zou hebben geluid: 76 pro cent. Geïnspireerd door Adenauer zelf zou Neumann hierop zijn opvol gingsplan hebben gepubliceerd. Dit alles lilkt zeer waarschijnlijk. Allang is bekend dat Adenauer er niet voor voelt in 1963 als kanselier af te treden, zoals bij de kabinets formatie met de liberale coalitie partners was afgesproken. Zonder meer kan de dan 87-Jarige evenwel niet aanblijven en het is daarom voor de hand liggend dat Adenauer naar mogelijkheden zoekt om tot 1964 als kanselier aan te blijven. Neumanns voorstel klopt dan pre cies. De lacune van de kanseliers opvolger zou Adenauer wellicht we ten te vullen met zijn stroman vond dat men uit respect voor Ade nauers levenswerk over zijn aftreden moest zwijgen. Advertentie KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Bij K.b. zijn benoemd tot f Officier in de orde van Oran- J je Nassau mr. J. W. de JongJ Schouwenburg, voorzitter ban f de Raad van bestuur van het f Concertgebouw NV in Am- J sterdam, te Aerdenhout en de J heer P. C. Heuwekemeijer, di- J recteur van de Ned. Orkest- f stichting tot beheer van het f Concertgebouworkest te Am- sterdam, wonende aldaar; en tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: mej. L. M. C. Wijngaarden, violiste bij het Concertgebouworkest te Am- sterdam, wonende aldaar. J De onderscheidingen wer- J i den hin gisteravond uitge- reikt ter gelegenheid van het i jubileumconcert in het Con- J reiki i jubii t cert[ 4 door certgebouw te Amsterdam door staatssecretaris mr. Y. Scholten. In heel Portugal z(jn vlugschrif ten verspreid van de „Patriottische raad" waarin aangespoord wordt tot „georganiseerde antl-fasclstlsche actie" Bidden in plaats van slopen De Indiase pacifist Tafeswar Zoet- sji heeft gisteren meegedeeld, dat hy zijn plan om de Berlijnse Muur van daag. de geboortedag van Gandhi, mei een hamer te gaan slopen, heeft opgegeven. Hij is nu voornemens elk weekeinde bü de Muur gebedsbijeen komsten te doen houden. De Westberlijnse autoriteiten had den eerder gisteren verklaard, dat zy Zoetsji zouden tegenhouden, wan neer hy naar de Muur aan de zone- grens zou gaan. Advertentie Vier middelen in één lebiet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Glutn buis)* 20 Ublsttsn f 0.80 Hndigs siripverpitting 40 Ublslitn f 1.50 Voordiiigs Kaoon 100 tsblittin f 3.50 Haitink erelid Van Mahler Gesellschaft Prof. dr. Erwin Ratz. president van het Internationale Mahler Gesell schaft. heeft gistermiddag in het Concertgebouw te Amsterdam het erelidmaatschap van genoemde ver eniging verleend aan Bernard Hai tink Prof. Ratz herinnerde aan de nu bjjna 60-jarige nauwe verbinding tussen Gustav Mahler en het Con certgebouw Orkest, dat hij „hét" Mahlerorkest noemde. Hy zwaaide lof toe aan de huidige dirigent die door uitvoeringen van de Eerste, Vierde en Vijfde Symfonie en van „Das Lied von der Erde" reeds ge toond heeft de capaciteiten te bezit ten om de grote Mahlertraditie van Amsterdam voort te zetten. Hy sprak dp hoop uit dat Bernard Haitink in de toekomst zijn belangstelling ook op de minder bekende werken van Mahler, met name de Zesde. Zeven de. Achtste en Negende Symfonie zal richten. Bij deze gelegenheid bood prof. Ratz de heer Haitink de par tituur van de Zevende Symfonie aan, die als eerste deel van de nieuwe kritische uitgave van Mahlers werken is verschenen. systeem om ieder personeelslid een „vandaag geheel Indonesië vrU is van het Nederlandse kolonialisme". Hy dankte de bezoekers voor hun aan houdende steun in tie worsteling ter bevryding van Westeiyk Nieuw- Guinea. Voorop gesteld: u bent er toch óók tegen Tegen die onplezierige (en onzindelijke) handdoek voor algemeen gebruik? Goed dan. Een ander systeem! En dan liefst een systeem dat niet kostbaar is. Eigenlek: het beste èn het goedkoopste. Het is er. Hier ziet u het. De centrale Kongolese regering ,op te volgen. Volgens een woordvoer- heeft de noodtoestand afgekondigd der van de VN zyn de opstandelin- sance-basis prijs gaf. allerlei criteria jn Zuid-Kasai. nadat daar een deel gen in de minderheid. Radio-Bak- uit diverse primitieve gebieden be- van de gendarmerie dat op de hand wangu zou nog in handen zyn van vruchtend konóen inwerken op de van „koning" Albert Kalondji is. in de troepen die trouw zyn aan Leo- ho; ere kunst. 'opstand gekomen was tegen de an- poldstad. Men moet enerzijds duidelijk ver- dere rendarn.es die hel bewind In I Volgens sch.1 maken tussen de z«. popu- Leopoldstad trouw zijn. laire" kunst die vaak niet veel an ders is dan een technisch onbedreven nabootsine van hogere voorbeelden, en anderzyds de eigeniyke „volks kunst". waarin het waardegevoel is bewaard. „Nu sinds eeuwen de kun- betrouwbare kringen in LeoptTldstad zyn nationale Kongolese troepen per vliegtuig naar Loeloea- Het is niet bekend welke rol Ka- burg overgebracht, het garnizoen dat londii zelf bij de revolte speelt. Hy ontsnapte onlangs uit een gevange nis in de omgeving van Leopoldstad. waar hy was opgesloten nadat een oewaara. ..iiu Miiua uc - w - stenaars niet meer principieel afwy- einde was gemaakt aan de staat die zend behoeven te staan tegenover de h|Mn Znld-Kasal^jiad uitgeroepen. producenten van volkscultuur, wordt De centrale Kongolese regering het voortbestaan van de volkskunst heeft alle gendarmes in Zuid-Kasai dagelijks meer bedreigd" aldus prof. gelast alleen bevelen van de buiten- Van de Waal. I gewone staatscommissans K" igologo In deze handige wandautomaat bevinden zich 500 verse, frisse, papieren handdoe ken van speciale kwaliteit: sterk absor berend, niet-vezelend, prettig van greep. Handen vlug droog. Personeel tevreden met goede voorziening en u: hebt het systeem gekozen dat volgens nauwkeu rige berekeningen de beste en voorde ligste oplossing is voor een lastig pro bleem. Informeer eens bjj: HANDEL MIJ „EC0N0MATICn N.V. Prinsengracht 7*7 Amsterdam tel. t\2206 postbus lOSê Van onze t.v.-medewerker) Het mag als bekend worden beschouwd, dat de omroepvereni gingen. de een vroeger de ander later, zich zijn gaan bezighouden met het luister- en kijkonderzoek. Kostbare jaren van experimen teermogelijkheden waren weliswaar voorbij, maar anders dan in de ons omringende landen en vooral ook in Amerika, ontbrak hier de drang om uitputtend op de hoogte te raken van de kijkgewoonten en de reacties van de kijkers op het gebodene, omdat commerciële motieven daartoe niet drongen. Met andere woorden: het reclame- element in de t.v. dwingt de producent uit zelfbehoud na te gaan hoe zijn publiek reageert en is samengesteld, op straffe zijn om roepbedrijf naar de kelder te doen gaan. Hier te lande ontbrak die prikkel tot zelfbehoud. het dichtst by Zuid-Kasai is gelegen. Intussen heeft de voornaamste ver tegenwoordiger van de VN in Kon go. Gardiner, een verzoek van Ka londji van de hand gewezen om voor hem by de centrale regering tussen beide te komen. Gardiner liet weten, dat Kalondji -elf maar contact met lem, tydens een gemengde Jordaans- de regering in Leopoldstad moest op- Israëlisch» bijeenkomst van de wa- Jordanië betuigt spijt aan Israël Jordanië heeft gisteren in Jeruza- penstilstandcommisie, spijt betuigd I was veroorzaakt. Nadat de kleine VPRO op eigen houtje lets in deze richting had on dernomen. hebben de grote vier ieder voor zioh een begin met het onderzoek gemaakt. De NTS wilde niet achterblyven. want één der trekken van dit ge splitste optrekken naar meer ken nis, is dat men de ander niet delen laat in de uitkomsten van zyn on derzoek. Wel zyn de componenten verenigd in een werkgroep, waarin de in him dienst getreden sociologen zitting hebben en deze werkgroep nu heeft, zoals NTS-voorzitter Schüttenhelm ons mededeelde, een rapport opge steld met aanbevelingen voor ge- me ensoh appel ijke onderzoekingen op deelterreinen, waarop vóór het eind van het jaar door het NTS-bestuur beslissingen zullen worden genomen Resultaten van tlrs. Dubbelboer Intussen heeft met name de heer J. Dubbelboer, drs. sociologie, voor zyn werkgever de A.V.R.O.. niet stil en verontschuldigingen aangeboden over de dood van een Israëlische grenswacht. Israël had eerst reeds de Jordaan se verklaring verworpen, dat het schietincident waarby de grenswacht om het leven kwam. door Israëliërs gezeten en over de resultaten daar van deed hy ons enige mededelin gen. Het was deze socioloog gebleken, dat de verlenging van het weekeinde a.s gevolg van de vrye zaterdag ver schuivingen in de programniawaar- dering had opgeleverd, die te be langrijk waren om over het hoofd te worden gezien Destyd6 zette men zich op de zaterdagavond na een vrye middag al enigermate uitge rust voor zyn toestel, maar de vry- dagavond draagt een ander karak ter Men is dan (nog) niet uitge rust. maar in blyde verwachting van dc vrijheid, die in het verschiet ligt. Dit gevoel nu blykt met zich mee te nomen de wens om plezierig, maar bepaald niet te zwaartillend of te uitbundig te worden geamuseerd. De stemming van blyrie verwach ting dient weerslag te vinden in het t.v.-programma, maar het dient niet verstoord te worden door teveel in spanning. De zaterdagavond is een gewone gezinsavond en de t.v. dient met dat typisch Inheemse karakter rekening te houden. De zondag avond blijkt meer nog dan vroeger te worden ondergaan als een avond, waarop men terdege bekomen van de vermoeienissen van de afgesloten u-rku. ek het vooruitzicht cm de Nolgende dag weer aan het werk te moeten als een last ondervindt, een somber vooruitzieht. In de samenstelling van het zon dagavond t.v.-programma is men er nu op uit dat onlustgevoel (dat ze- kei niet een ieder bekruipt) zoveel mogelyk terug te dringen. Met deze faetoren nu is in de samenstelling van het winterprogramma van de A.V.R.O. rekening gehouden. Het is te verwachten, dat de an dere omroepen zich mede hiernaar in het vervolg zullen gaan richten. Want al wisselt men gegevens niet uit, men houdt elkaar wel terdege in de gaten. Geen verslaving Bij een vluchtige blik op de in de AVRO-villa hangende grafieken, is ons één ding duidelijk opgevallen. Uit de evenwydigheid. die de kyk- dichtheidscurve vertoonde met de beoordeling der programma's, zijn vij geneigd het selectievermogen van de Nederlandse kyker hoog aan te slaan. Er ls geen verslaving, die de mensen aan het toestel doet kle ven. Men kykt. omdat het program ma wordt gewaardeerd. De percen tages van de gunstige beoordelingen k<oppen opvallend met die van de kijkdichtheid. een verschijnsel, waarop hy ons weten nooit de aan dacht is gevestigd. Smaken verschil len. maar minder dan men veelal aanneemt. Nieuws van de V.P.R.O. Wat de VPRO betreft kunnen wy mededelen, dat de serie „Onder vuur" versterkt zal terugkeren en wel, omdat twee studenten vervan- pen zullen worden door volledig vol wassen gesprekspartners. Verder staan vier dramatische produkties (dat is ongeveer 10% van het nagelaten werk) van wijlen de Deense verzetspred kant Kaj Munk op het repertoire. Na elke uitzending zal een forum onder leiding van prof Van Hol'k de aan de orde ge stelde problematiek onder de loep nemen. Tenslotte zullen een viertal Kronkels" even zovele uitzendingen besluiten. Met ingang van vrydag a.s zal in het radioprogramma m de na-avond een reeks gesprekken beginnen over de t.v. onder de titel „Verre-kyk^n". Normal.ter is de televisie-uitzending dan afgelopen en daarvan denken ce gesprekspartners drs. Van Nieuwen- huyzen en drs. Van Houte mede ge bruik te maken door van tijd tot tijd „heet van de naald" het zo juist afgelopen t.v.-programma d or enkele critici op de korrel f» 1, I nemen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7