Oxford maakt indruk van een volledig bezette stad De Gaulle zal Franse volk weer toespreken Nu ook inschrijving van neger-studente Hard tegen hard in Brits spoorconflict <§«J WL Meredith ingeschrevenWalker in arrest Antwoord op tegenvoorstel van oppositie Het feest van Leiden's Ontzet: Hoe laatwatwaar MINIEME KANS I)AT STAK INC, NIET DOORGAA T Ontvette melk goede voeding jeuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 OKTOBER 1962 No. 30771 LEIDSCH ■O34, DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 binnen te rukken met troepen. Hy sprak - ten onrechte - van de soe vereine staat Mississippi. De centrale regering zou een einde kunnen maken aan het bloedvergieten, indien zij zo wel Meredith als de troepen zou te rugtrekken van de universiteit en uit Mississippi. Wat üe figuur van Walker aan- univcrsitcit van Mississippi en generaal-majoor Adwin Walker deciding'8gehadover^de^ federale (Van onze correspondent in Washington) De neger Meredith is thans als student ingeschreven aan de Barnett ging zelfs zover, dat hy be- gezegd, dat by de onlusten in Oxford weerde, dat de centrale regering in niemand gedood of gewond is door Washington de gemoederen in Mis- schoten van de federale agenten. Er sissippi eerst in vuur en vlam had waren slechts vier kogels afgevuurd gebracht om zo een excuus te hebben op een brandslang waarmee studen ten de federale agenten bespoten, zei hy. Voor het overige waren al leen traangasgranaten gebruikt. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de federale agenten Meredith op het terrein van de universiteit zullen blij ven vergezellen zolang het nodig is. „Zij zullen hem niet alleen laten zo lang er nog enig gevaar voor hem bestaat", aldus de woordvoerder. (die, ironische speling van het lot, ten tijde van de onlusten in Little Rock, Arkansas, de federale troepen leidde!) is gearresteerd als opruier. Aan de oppervlakte is de rust nu teruggekeerd, maar dit geschiedde eerst nadat twee doden waren gevallen, 75 mensen werden gewond en niet minder dan 179 personen waren gearresteerd. Overigens is het de vraag of men werkelijk van „rust" kan spreken, nu reusachtige Globemasters over de stad scheren om troepen en materieel aan te voeren, nu duizenden soldaten in de stad Oxford gelegerd zijn en zich op bedreigde punten hebben ingegraven. Op elke straathoek staan soldaten op wacht. De zes ingangen van het rechtsgebouw worden door militaire patrouilles bewaakt. Elke auto, die de stad in- of uitrijdt, wordt gevisiteerd en op de buitenwegen rijden politiepatrouilles. Beschuldigingen van Barnett Oxford is dus een volledig bezette stad: via een speciale luchtbrug arri veerden 6000 man federale troepen, 4000 man infanterie, 1800 nationale gardisten en 800 man U.S. marshals (politiemannen). Inmiddels heeft president Kennedy een telegram ge stuurd aan de directeur van het Franse persbureau Agence France Presse, waarin hij zegt. dat het Ame rikaanse volk diep geschokt is door de dood van de Franse journalist Paul Guihard. Uit regeringskringen wordt vernomen, dat de Amerikaan se federale recherche een onderzoek instelt naar de omstandigheden van de dood van Guihard, die pas een uur op de plaats van de incidenten aanwezig was toen een kogel hem trof. Advertentie fijn Gouverneur Barnett van Mississippi heeft zijn lezing van de situatie ge geven. de marechaussee gekenschetst als een schietgrage, nerveuze troep, die in paniek zelfs de politie van Barnett in de rug geschoten had. troepen in Little Rock, maar sinds dien is hij grondig van opvatting ver anderd, zodat deze voormalige ge neraal-majoor thans aan de zijde stond van de studenten, die tegen de inschrijving van Meredith in verzet waren gekomen. Walker is in moei lijkheden geraakt toen hij als mili tair commandant in Duitsland ver kiezingspropaganda maakte onder de manschappen. Hy kreeg officieel een reprimande en nam daarop zijn ont slag. Vervolgens trachtte hij zonder succes gouverneur van Texas te wor den. Gisteravond is Walker in een cel van het medische centrum van de federale gevangenis in Springfield opgesloten. In dit centrum worden zieken behandeld en mensen, die psy chiatrisch onderzocht moeten wor den. Walker is in Springfield onderge bracht omdat hij niet in staat bleek een borgtocht van 100.000 dollar bij een te brengen om op vrije voeten te worden gesteld. Een woordvoerder van het Amc- Meredith heeft de autoriteiten van de universiteit laten weten dat hij niet aan studentenactiviteiten zal deelnemen en alleen colleges zal vol gen. Hij kreeg een twee-kamerwo ning in een der universiteitsgebou wen toegewezen nadat hij had mee gedeeld dat zijn vrouw elders zal blij ven wonen. In New Orleans heeft een woord voerder van de Nationale Bond voor emancipatie van gekleurden aan een plaatselijk blad meegedeeld dat ook een negermeisje om toelating tot de universiteit van Oxford zal vragen. Advocaat Jack Greenburg. die de kwestie-Meredith heeft behandeld, zei dat op het ogenblik de nodige formaliteiten worden vervuld en dat tot dusver geen moeilijkheden wa ren ondervonden. Volgens onbevestigde berichten zou meer dan de helft van de interne studenten van de universiteit van Mississippi gisteravond het studen tenhuis verlaten hebben. Vele ouders zouden gekomen zijn om hun zoons rikaanse ministerie van Justitie heeft I en dochters naar huis mee te nemen. Koningin fuliana heeft gister avond in het Concertgebouw te Amsterdam het galaconcert bij gewoond ter herdenking van het j 75-jarig bestaan van het Con certgebouworkest. Dirigent Ber nard Haitink overhandigde de Koningin de eerste grammo foonplaat van de eerste symfo nie van Mahler, gespeeld door het jubilerende orkest. fantastlseti Donderdag voor radio en tv (Van onze Parijse correspondent) Aan de vooravond van de „rentree" van het parlement, dat vandaag voor het eerst sinds de vakantie in Parijs bijeen is ge komen, heeft gisteren het Ely- sée bekendgemaakt, dat donder dag president De Gaulle zich opnieuw via radio en televisie tot het Franse volk zal richten. Men mag deze onverwachte aankon diging wel beschouwen als een teken dat in het Elysee de oppo sitie van het parlement en der partijen tegen de procedure, die het staatshoofd voor de grond wetsherziening heeft menen te moeten kiezen, nu niet langer wordt 'onderschat. Die oppositie, waarip op de gaul listen en tot dusver een deel der volksrepublikeinen na, nu alle par tyen zijn opgenomen, heeft de laat ste dagen dan ook weer versterking van nieuwe bondgenoten gekregen, wier gewicht zeker niet mag worden onderschat. Zo heeft na de voor zitter van de Senaat, de kleurling WEERBERICHT Temperatuur boven normaal, maar kans op regenbuien Het KNMI deelde hedenmorgen om 10 uur mede': Terwyl bij IJsland een depressie aanwezig is, handhaaft zich boven Rusland een omvangryk hogedruk- gebied. Tussen de twee luchtdruk systemen in voeren zuideiyke winden warme lucht naar onze omgeving. Deze lucht is geleidelijk onstabieler geworden, zodat er in ons land enkele regen- of onweersbuien voorkwamen. De luchtdrukveranderingen in onze omgeving zijn op het ogenblik niet groot. Het ziet er daarom naar uit, dat de temperatuur ook morgen boven normaal zal zyn, waarbij de kans op enkele regen- of onweers buien blijft bestaan. Het officiële weerbericht, dat het KNMI om kwart over elf verstrekte en dat geldt van heden- tot morgen avond, ziet er als volgt uit, ver- onderlijke bewolking met pk. tsehjk enkele buien. Znvakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. De zelfde of iets lagere temperaturen. DINSDAG 4 OKTOBER Zon op: 06.44; onder: 18.13 uur. Maan op: 12.20; onder: 21.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.12 en 18.27 uur; laagwater te 2.04 en 14.13 uur. Monnerville, die in de republikeinse hiërarchie onmiddellijk na het staatshoofd komt, gisteren ook De Gaulies directe voorganger, Renc Co- ty de plannen van het staatshoofd van de hand gewezen. Zo sprak Monnerville op het con gres van de Radicale Partij van een verkrachting met voorbedachten ra de van de constitutie, terwijl Coty, die nog altijd lid is van de consti tutionele raad, de woorden plebisciet en „grondwettelijke staatsgreep" in de mond moet hebben genomen. In politieke kringen wordt vooral de felle stellingname van Monnerville wel de belangrijkste gebeurtenis ge noemd dat zich in de binnenlandse staatskunde van Frankrijk sinds de putsch van ex-generaal Challe in Algiers zou hebben voorgedaan. Redenen Terwijl vandaag dus in het Palais Bourbon de Nationale Vergadering bijeenkwam om een tegenoffensief te lanceren in de vorm van een contra-voorstel voor een grondwets herziening, werd er in de wandel gangen nog altijd druk gediscussieerd over de redenen, die De Gaulle ge had kan hebben om alle partijen nu opnieuw en bijna welbewust tegen zich in het harnas te jagen. Dat hij de parlementariërs, van wie hij vindt dat zij zich hinderlijk tus- I sen hem en het volk dringen, nooit I de tederste gevoelens heeft toegedra- j gen is zeker geen geheim. Maar aan- i gezien hij zelf in 1958 in de nieuwe 1 grondwet een zij het bescheiden plaats voor de parlementariërs en de politieke partijen heeft ingeruimd, was het uiteraard redelijk geweest te j verwachten dat hy de wederzijdse be trekkingen tenminste niet nodeloos zou doen verslechteren. Dat hij ech ter een tegengestelde gedragslijn heeft gevoerd, zou uit twee beweeg- i redenen verklaard kunnen worden. Ten eerste omdat het autoritaire bloe eenvoudig gekropen heeft waar het niet gaan kon en De Gaulle zijn natuurlijke onlustgevoelens je gens de „tussenpersonen" gewoonweg niet wist te beheersen. Doch het is evenmin uitgesloten dat hij welbewust het parlement heeft willen tarten, omdat hij zich, na het einde van de Algerijnse oorlog, nu sterk genoeg acht de politieke partijen een genade slag toe te brengen. In die gedachtengang past trou wens ook de inzet van de grondwets hervorming, die immers voorziet in een verkiezing van het staatshoofd door het ganse volk inplaats van door de 80.000 notabelen, op wier schouders die taak nu nog rust. Wanneer De Gaulle zijn referendum volgende maand weer winnen mocht, dan zal hij zichzelf na zijn ambts- Nieuwe Canadese ambassadeur De 58-jarige Frederic Bull, die de afgelopen vijf jaar Canadees am bassadeur in Japan is geweest, is nu tot ambassadeur in Nederland be noemd. Dit is gisteren *n Ottawa be kendgemaakt. Bull is de opvolger van C. P. He- bert, die 29 juli in Den Haag over leed. Op de feestdag van Leiden's f Ontzet zal ons Blad niet ver- schijnen. Onze kantoren zullen f f morgen ook de gehele dag ge- f t sloten zyn. r Dit nummer bestaat uit 14 pagina'» periode dus opnieuw kandidaat kun nen stellen, zopder tevoren die nota belen ofwel partijvertegenwoordigers te hoeven ontzien. Met of zonder parlement, waarte genover hij in elk geval constitutio neel geen enkele verantwoording heeft af tz leggen, zou De Gaulle dan opnieuw voor zeven jaar alle macht in handen hebben, in de hoop zyn vele ambitieuze plannen binnen en buiten Frankrijk ten uitvoer te kunnen brengen. In het licht van deze strategie, die dc president nu wordt toegedicht, kan de „rentree" van het parlement vandaag inder daad als een historisch moment wor den beschouwd. Doch in eik geval mag men wel zeggen dat de partyen enerzijds en De Gaulle anderzijds, sinds hy in 1947 vrijwillig afstand deed van de macht, nooit zo scherp en verbeten tegenover elkander heb ben gestaan. 7.30 uur n.m. 8.0012.00 uur n.m. 7.00 uur v.m. 7.309.30 uur v.m. 8.00 uur v.m. 8.15 uur v.m. 9.1510.15 uur v.m. 9.30 v.m. 10.0012.00 uur v.m. 10.30 uur v.m. 1.005.00 uur n.m. 7.00 uur n.m. 8.00—10.30 uur n.m. 11.00 uur n.m. Dinsdag 2 oktober Taptoe vanaf de Kaasmarkt. Lunapark Schuttersveld Woensdag 3 oktober Reveille Stadhuisplein Uitdeling haring en wittebrood in de Waag. Koraalmuziek' Van der Werf park o.l.v. Herman Stenz Poppenspel Onderwater's Theater „Miniatuur" 8.158.45 uur: Rolschaatsenbaan Bothstraat 9.009.30 uur: Lage Morsweg hoek P. C. Hooftlaan 9.4510.15 uur: Bevrijdingsplein 10.3011.00 uur: Zeemanlaan Muzikale exercitie en vendelzw aaien Drusla- Gilde op de Kaasmarkt Militaire Parade (Stadhuis Breestraat) Museum „de Lakenhal" geopend Herdenkingsdienst Pieterskerk. Spreker: ds. H. Bouter Historische optocht „Vivat Oranje" De Kluchtspelers met „Potasch en Perlemoer met „Vakantie" in Schouwburg Toneelvoorstelling Leidse Chr. Oranjevereni ging in gebouw „Prediker" Cabaretvoorstelling Stadsgehoorzaal Luisterrijk vuurwerk op het Schutters veld Het Lunapark op het Schuttersveld is op 3 oktober vanaf 's morgens 9 uur de gehele dag geopend. noemde minister Marples de onbe- schaamdste man met wie het bonds- bestuur ooit te maken heeft gehad. 0 Slot pag. 2 Advertentie (Van onze Londense correspondent) Er is gisteravond laat een on verwachte wending gekomen in het Engelse spoorwegconflict. Greene, de algemene secretaris van de Nationale Unie van Spoormannen, is namelijk uitge nodigd vandaag te spreken met dr. Beeching, de voorzitter van de Britse transportcommissie, welke de genationaliseerde spoorwegen beheert. Maar de kans lijkt miniem dat de voor woensdag uitgeroepen nationale spoorwegstaking nu nog zou kunnen worden voorkomen. De uitnodiging aan Greene volgde op een dramatisch televisie-interview door de BBC van Greene en van de minister van Transport, Ernest Mar ples. De laatste zat in de studio, doch Greene, die in Brighton is, werd op lange afstand geinterviewd. - V' BHHHli Een telegrafisch overgebrach te foto van de onlusten in de Amerikaanse U niversiteitsstad Oxford. Opgewonden studenten bekogelen militairen, die zorg den. dat de negerstudent Mere dith kon worden ingeschreven. Marples nodigde tijdens een felle discussie tussen beiden Greene uit om zich in verbinding te stellen met dr. Beeching. die bereid was Greene vandaag te ontmoeten, zodat hij het standpunt van de Britse transportcommissie inzake raadple ging van de bond de kern van het conflict zou kunnen ophelderen. Greene vroeg om een uitnodiging zwart op wit. welke hij later kreeg in de vorm van een telegram van de minister. Het bondsbestuur verklaarde daar op verbaasd te zyn over de gehele ontwikkeling. Dr. Beeching had na melijk enkele uren voor het televisie gesprek verklaard dat hij geen heil zag in een ontmoeting met de vak bondsleiders en dat hij niets had aan te bieden! Van de zijde van de bond werd verder betoogd dat vakverenigings bestuurders in de toekomst uiterst voorzichtig zullen moeten zijn, voor dat zij opnieuw zullen deelnemen aan radio- of televisie-uitzendingen, wel ke misleidend voor het publiek kun nen zijn. Indien de door Marples ge dane stap slechts een poging is ge weest om de figuur van de regering en van de transportcommissie te red den, dan is er geen kans meer om de staking te voorkomen. Als de transportcommissie haar zonder raadpleging van de vakbond aangekondigde plan om 18.000 tech nici en arbeiders van de werkplaatsen te ontslaan, niet intrekt, zal de sta king doorgaan, zo verklaarde de spoorbond vannacht, onderstrepende dat dr. Beeching zelf duidelijk had verklaard dat hy niets heeft aan te bieden. Wanneer de toestand ook na het gesprek met Beeching blijft zoa' deze daarvoor wa*. zal het hard te gen hard gaan. De Nationale Unie van Spoorman nen en de Transportarbeidersbond dreigen nu al met herhalingen van de 24-uursstaking gedurende deze maand en november en dan met de steun van het Londense busperso- neel indien verder besluiten aan gaande de reorganisatie van de spoor wegen achter de rug van de bond zouden worden genomen. Greene De eiwitten, mineralen en vitami nen van ontvette melk, samen met de kracht van volkoren roggemeel vormen de waardevolle voeding, die onder de naam Finnbrod steeds meer in de smaak valt. Knappend, door en door krokant Finnbrod is een heerlijk ontbijt, een ge zonde lunch en zet niet aanl Gewoon met boter en normaal beleg. Koop een pak, wit of bruin. Finn brod hoort bij elke broodmaaltijd. Uit het Leldsch Dagblad van 2 Oct. 1862: Z.M. de paus heeft aan zijn peetkind prinses Pia ge schonken als reliquie: een stuk van den sluyer der H. Maagd en een doorn van de kroon van Jezus, gevat in edelgesteenten. Men verneemt dat meer dan 400 mannen en jongens zich hebben aangegeven om deel te nemen aan de volks spelen: mastklimmen, ring steken, wedloopen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1