kunst kaleiöoscQQp „DE GROT" van Jean Anouilh: somber, ook flitsende humor LES FRERES JACQUES MEESTERS IN KLEINKUNST Belijdenis van eigen onmacht door auteur Leden Nationale Ballet achter Sonia Gaskell JAARBEURSGEBOUW - Vredenburg - Utrecht Vier hoge hoedensnorrenmaillots Première hij Haagsche Comedie: Feike Asma concerteerde in de Pieterskerk Niet aanvaardbaar rommelig program Lutherse Jeugdbond 75 jaar Opnieuw eenhoofdige leiding LETDSCH DAGBLAD MAANDAG 1 OKTOBER 196* Expositie „KIND EN KLEUR" De expositie „Kind en kleur" betreffende werkstukken van kinderen, welke thans onder pa tronaat van de School voor es thetische vorming in de Laken- hal wordt gehouden, kan hart verwarmend genoemd worden. Niet slechts door de sponta- niteit, waarmee kinderen plegen te werken, maar ook door de dikwijls frappante resultaten. Het zijn natuurlijk niet allen .kunstenaars in de dop", hoewel veel van het ingezondene onmis kenbaar talent verraadt, maar wel kan vastgesteld worden dat een deel van Leidse schoolgaan de jeugd het hart verpand heeft aan een kunstzinnige liefhebbe rij. En we kunnen dan herhalen wat wij reeds in de aanhef schreven: het ls hartverwarmend. Opmerkelijk is bij alle verschillen in opvatting en onderwerp het soms reeds goed ontwikkelde vorm- en kleurgevoel. Zelfs by de allerjongsten is dat het geval ongeacht het nog zeer kinderlijke in de uitwerking. Dat de kleurcompositie niet „volwassen" is, ligt voor de hand, maar daar sta,at een ongewone frisheid tegenover. Dat spreekt niet alleen bij de geëxposeer de werkjes geselecteerd uit een groot aantal maar ook uit de „overgeschoten" tekeningen, die de heer Volkers ons getoond heeft. Wij raden ieder aan deze interes sante expositie te gaan zien. Voor velen zal zij een openbaring zijn. De school voor estetische vorming is een jaar of acht geleden met be hulp van het Departement Leiden van de Mij. tot Nut van 't Algemeen gestart in een door de Gem. Leiden beschikbaar gestelde lokaliteit aan de O.L. School Langebrug. Dit jaar ging de school over naar een uitermate geschikt zolderlokaal aan O.L. School „De Valk" op het Schuttersveld-hoek Rijnsburgersingel. Doel is via opgaaf van de scholen voor lager onderwijs de kinderen, die daar grote liefhebberij voor tonen in de gelegenheid te stellen in hun vrye tyd te komen. Er wordt getekend, ge schilderd, geboetseerd enz. op woens dagen 14-15.30. donderdagen van 16.15-17.45 en zaterdagen van 14-15.30 Advertentie Grote jaarlijkse beurs voor particulieren H *-« mm F"* mr—m Dagelijks van 10 tot 10 uur op: mJ fc{l Rl L"j IJl Ijl |>J 4000- meubelshow HBS 029 023 023 029 021 021 B29 021 Organisatie: H. H. de Klerk Zn R. S. Stokvis Zonen 4000^ meubelshow 1586 inzendingen, o.a. Pastoe Meubelen Tar 'ten I li noleum Krommenie Gaefor- nuizen/ G- Plan Turiiture i u.tix Mo- dulinia Keukens Royal System I Kom pas Stoften King Size Tapijten Fasfo Geisers Mah Yong. Wandmeubelen Oansk Stil Mobel Arusha Tapijt Erres Stofzuigers - Vloerwrijvers Hotel Tapijt 't Spectrum Meubelen Nationale Deense Meubel Inzending Cellist Orobio de Castro overleden In de nacht van vrijdag op zater dag is de cellist Max Orobio de Cas tro op 75-jarige leeftijd in zijn wo ning te Den Haag overleden. De heer Orobio de Castro werd In Amsterdam geboren, waar hij op 8-jarige leeftijd zijn studie bij de muziekpedagoog J. Mossel aanving. Na afloop van diens onderricht stu deerde hij korte tijd bij Pablo Ca sals te Parijs. Hij trad op 19-jari- ge leeftijd onder Landon Ronald op te Londen, Birmingham, Berlijn, Leipzig, Wenen enz. Van 1915 tot 1918 was hij eerste solocellist aan de Philharmonie te Berlijn, gedurende welke tijd hij veel op eigen gelegenheid concerteerde en o.a. met Richard Strauss persoonlijk diens cello-sonate uitvoerde. In 1919 keerde hij naar Nederland terug. In 1924 werd hij als opvolger van de heer J. Mossel tot hoofdleraar aan het Amsterdams Conservatorium be noemd. Van 1945 tot 1953 was hij hoofdleraar aan het Kon. Conserva torium te Den Haag. Sensatie om Vince Taylor J Sensatie op het Grand Gala: toen Russ Comvay monter zijn vingers op de toetsen van een vleugel drukte, zag het publiek in het programma, dat de „twister" Vince Taylor en zijn playboys gingen komen. Tegelijk zag het, hoe in een lange rij 150 statig in het zwart geklede heren mo0ilijk een plaats je zochten op het midden-podium. Men ging er recht voor zitten, v ant dit kon een dolle boel wor den! Helaas: het waren de playboys nietVince Taylor had er geen zin in. Hij was niet van plan zijn ge zicht voor de televisie te laten zien. Met zijn groep wenste hij al leen uit het duister tevoorschijn te komen en dat was voor de tv gezien de hele opbouw van de shoio een onmogelijkheid. Bo- vendien rekende hij 20 minuten nodig te hebben om het voor hem ongebruikelijke publiek in trance te krijgen. Willem Duys bleef onvermurw baar: tien minuten en geen se conde méér. De Parijs-Amerikaanse nozem wilde alweer zijn koffers pakken. Later heette het, dat hij na de uitzending op het toneel zou uit eenzetten, waarom hij niet ivilde optreden, maar om twee uur in de nacht kwam er dan toch nog een optreden van. Een optreden van 20 minuten, dat veel voeten in de aarde had. Van achter een scherm op het toneel drongen geregeld heftige woordenwisselingen tot de zaal door. Als dat wat lang ging duren, zetten de mannen van Edelhagen met „the-show-must-go- on"-ge- zichten maar weer manmoedig een nummertje in. Maar het dek sels lawaai barstte na veel twijfel wel degelijk los en ieder keek er met een wat onwennige grijns naar. Het was een luidruchtig „daar wordt aan de deur geklopt!" Vincent Taylor van hoofd tot voet een-en-al-leer, mummelde nauwelijks zichtbaar woorden in de microfoon en hikbeweegde over zijn ganse lichaam. Kortom, het waren geen heren om op de thee te vragen, deze playboys! (Van onze kunstredactie) „Zij zijn mousserend als champagne, smakelijk als cognac, edel moedig als bourgogne en bedwelmend als calvados". Tot deze spirituele uitspraak kwam de Franse toneelschrijver Marcel Archard. toen hij een optreden van Les frères Jacques had bijge woond. Een uitstekende edfinitie. zoals bleek, want ook in het Haagse gebouw van K. én W. bracht deze verfrissende cocktail die Les frères Jacques heet de zaal in een uitbun dige roes. biet luid klappende publiek kon niet genoeg krijgen van de sprankelende, ondeugende en sfeervolle liedjes. Het eiste en kreeg twee toegiften. Het applaus groeide uit tot een staande ovatie. (Van onze Kunstredactie) HET nieuwste stuk van de grootmeester van het Franse toneel Jean Anouilh „De Grot" ("La Grotte") is zaterdagavond in de Kon. Schouwburg te Den Haag bij de Haagsche Comedie in première gegaan. „Dames en heren", zegt Paul Steenbergen, die de figuur van de schrijver Anouilh uitbeeldt, na afloop: „lk hoop. dat U de tekort komingen van de auteur zult willen vergeven. Dit is het stuk. dat hij niet heeft kunnen schrijven „Vreemd", zult U zeggen. En toch is het zo. Ondanks alle vlijmend vernuft, waarbij het intellect van de toe schouwer „op scherp" moet staan om Alle „bon mots" en alle waarheden ook waarheden als koeien! naar volle waarde in zich op te nemen. Anouilh, schrijver van talloze „pie ces roses" en „pièces noires", doet hierin kennis maken met een van zijn „pièces grincantes", verbeten en wrang, maar ook met een dosis flit sende humor, als gold het een bou levardstuk. In die humor openbaart Albert van Dalsum als de politie commissaris weergaloos knap een zeldzaam voorkomend facet van zjjn groot talent. TEGENSTELLING Anouilh lijkt voor 't eerst zichzelf te presenteren: hij schetst de moei lijkheden, verbonden aan'het schrij ven van een toneelstuk, waar hij, naar ons gevoel, toch niet is „uit"- gekomen. Al te zwaar moet men dit alles overigens niet nemen. Ogenschijnlijk een thriller, waar aan men de titel „Wie. heeft de keu kenmeid vermoord"? zou kunnen ge ven, grijpt hij daarin toch wel veel hoger, hij houdt zich ook bezig met de psyche der personages. En dan het allervoornaamste: een karakteristieke typering van de „bo venlaag" en de „onderlaag", waarin de mensheid van zo omstreeks 1900 streng gescheiden was, daarbij met een kennelijke sympathie voor de laatste. De „bovenlaag" is een gra- feliike familie, de „meesters", hui zend in de luxieuze salons op de 1ste verdieping van het kasteel, de „on derlaag" leeft in de donkere, lu gubere keuken daaronder: de grot. Scherp en wreed is dat contrast. Daarmee wordt men geconfron teerd met overwonnen standpunten en begrippen, wel geldig voor 1900, nu totaal verouderd. De handeling wordt, ook door mid del van „flash backs" in moderne zin beschreven. Maar de controverse „oud-nieuw" is er desondanks. Het slot ls sterk melodramatisch, op het huilerig-volkstoneelachtige af. terwijl soms te lang gerekte dialogen inzin kingen tot gevolg hebben De vraag wie de keukenmeid ver moord heeft, is niet zo belangrijk. De politiecommissaris komt ons dat vertellen, als we 't allang weten. Wel belangrijk is de sterk originele en knappe benadering van het gege ven. waarin menselijke hardheid met roerende momenten de boventoon voerc, met tenslotte, ondanks alle cy nisme, nog een vleugje hoop op iets beters. DE SPELERS Iets van de problemen, waarvoor de anders zo introverte Anouilh zich geplaatst ziet, wordt volkomen aan vaardbaar en natuurlijk geëxposeerd door Paul Steenbergen, wie de ge beurtenissen tenslotte uit de hand lo pen Myre Ward is superieur in de rol van dc indertijd door de graaf (be heerst. rustig en voornaam gespeeld docr Frans van der Llngen) verlei de keukenmeid. Zij blijft tot haar sterven van hem houden. Tijdens die stervensscène gaat 't bepaald ouderwets theatraal toe. Var. de andere rollen noemen wij die van Van Dalsum ah de politie commissaris. Zijn „komiekerigheid" overschrijdt met zuiver gevoel nergens de grens van het kluchtige. Nog zij met ere genoemd de se minarist-grafelijke bastaardzoon, vertolkt door Guido de Moor. Diens samenwerking met het keukenmeisje Adèle (Do van Stek», frappeert door sterk spel. Vele anderen voegen zich tevredenstellend hierbij. Ondanks de min of meer romme lige verscheidenheid in „De Grot" geborgen, wordt toch een zekere een heid gewaarborgd door de regie van Joris Diels, ondersteund door het grandioze décor van Harry Wich, die er in slaagde de aan het ontwer pen 'hiervan verbonden problemen lofwaardig op te lossen. Anouilh is er o.l. niet In geslaagd de inhoud van dit tamelijk statische gebeuren, waarin Pirandellotrekken onmiskenbaar zijn, constant boeiend te maken. Feike Asma concerteerde vanwege de Stichting „Orgelcentrum" in de Pieterskerk, waar naar schatting 300 toehoorders verenigd waren. Daar concerteerden deze zomer vóór hem Blankenstein. Engels en De Klerk. Deze meesters worden gemeten naar de hoogste maatstaven. Het lijkt redelijk om Asma. die nog wijder verspreide naam en faam bezit, aan hen te toetsen,zeker in de hoofdkerk van een universiteitsstad. Niettemin voorspellen wij dit stuk, dat de elementen van thriller, me lodrama. persiflage, aanklacht, paro die, tragedie en zelfs blijspel als een cocktail dooreen mengt, een reeks succesrijke voorstellingen, voorname lijk door het spel van de „grote drie": Myra Ward, Steenbergen, Van Dal sum H. Vier snorren, vier strakke vesten, vier hoge hoeden en vier warte maillots: Les athletes completes de la chanson. Overal ter wereld, waar de vier vrolijke Fransen virtuoos begeleid door pianist Pierre Philippe optreden worden zij met dezelfde geestdrift ontvangen. Het geheim van hun succes is niet moeilijk te raden. Ondanks de taalbarrière er eaat veel van de flitsenc? woordspelingen en ondeugende grapjes in het radde Frans verloren vormen de mimiek en de danspassen een voldoende com pensatie Hun belangrijkste troef blijft echter ongetwijfeld hun weer galoos knappe eenheid. „Dat komt omdat wij elkaar allen tijdens de repetit'e en de voorstelling zien. wy bemoeien ons niet met eikaars privé- leven. anders zou die harmonie spoe dig verstoord zijn", zegt André Bel- lac. de leider en stichter van de groep. Op het programma stonden 25 chansons. Een afzonderlijke bespre king zou ons te ver voeren „Wij zullen dus volstaan met het noemen van enkele hoogtepunten. Daar was als eerste „Les pasteurs", dat wy vier jaar geleden al zagen. Vier En gelse predikanten die een avond in Parijs doorbrengen, moeten de vol gende dag al weer vertrekken omdat zy platzak zijn. Een sfeervol .Amours de 19 ponts" werd gevolgd door het schalkse ..La violoncelliste", de oude vrijster, die haar instrument als haar minnaar bespeelt. Ontroerend door het ridicule was de sandwichman, de man die bekneld tussen twee recla me borden over de straat wandelt. In ..La souris d' Angleterre" en „Les catcheurs" spotten Les Frères Jac ques speels met de menselijke eige naardigheden. Frans Hals: 265.000 bezoekers De Frans Halstentoonstelling Is gisteravond gesloten. Tijdens de laat ste twee dagen is zjj door 15.000 per sonen bezocht, waardoor het totaal aantal gestegen Is tot 265.000. Opmerkelijk was het aantal jeug dige bezoekers, dat 25 bedroeg. De oplagen van de catalogus in het Ne derlands en het Frans zijn uitver kocht. Van die In de Engelse en Duit se taal ls nog een klem aantal be schikbaar. Hebben kerkelijke jeugdorganisaties hun tijd gehad? De Nederlandse Lutherse Jeugdbond heeft het afgelopen weekeinde In Amsterdam zijn 75-jarig bestaan gevierd. In de Augustanakerk hield zon dagmiddag staatsraad M. Ruppert, voorzitter van de bond Maarten Luther, een jubileumrede over Kerk-Jeugd-Europa. Na een beschouwing over het verleden behandelde de heer Ruppert de plaats van de NX.J.B. binnen het kader van de oecumenische jeugdbeweging. Hij beantwoordde prof. dr. J. C. Hoekendijk, die in zjjn toespraak tot de oecumenische Jeugdraad be- Twee van de groep „Les frères Jacques" zjjn broers. Geen van hen heet Jacques. Hun theaternaam heb ben zjj ontleend aan de Franse uit drukking „faire le jacques", dat wil "len" .'"die avonii toogd hwft. dat d« kerkelijk, jeugdorganisatie, hun tijd gehad hebben en gestand doen. Met het atletische ge mak waarmee zij met het chanson omspringen, maakten zjj het optre den voor het vervende Haagse pu bliek tot een belevenis. Zo zeer dat na het nummer „Les boites a musl- que" de toeschouwers niet ophielden „bis" te roepen voordat hun verzoek was ingewilligd. (Van onze Kunstredactie) Het Nationale Ballet gaat het nieuwe seizoen in met Sonia Gaskell als directrice en dat betekent zoveel als een eenhoofdige leiding. Van de oorspronkelijke opzet, die verleden jaar voorwaar de scheen te zijn voor de subsidieverlening, blijkt weinig meer over: Mascha ter Weeme zal het komende jaar geen enkele functie in het ballet uitoefenen en mr. H. J. Waage. die voor „zakelijke aan gelegenheden" te boek staat, zou er nauwelijks aan te pas komen, want de zakelijke leiding is in feite in handen van mevr. Gaskell en haar administratieve rechterhand Joanita Lee. Zowel mevrouw Ter Weeme als mr. Waage blijft echter deel uitmaken van. het Natio nale Ballet. dat wij de moed moeten hebben ze te laten sterven. Met betrekking tot de confessionele wereldorganisaties riep prof. Hoekendijk zelfs op tot staking. Uit ervaring weten we nochtans dat we. dit doende, sommiger wrevel opwekken. En wel omdat Asma, in relatie te zien met zijn leermeester Jan Zwart exponent is van een sociologisch verschijnsel, van gevoe lens er. bewondering, van een onkri tische waardeschatting, die het mu zikale vlak te buiten gaan. Niet interessant Toef kunnen we in de gegeven si tuatie niet anders. Een kwalitatief rommelig programma als het vol gende is hier niet te accepteren: Jan Zwart. Sweelinck, Bach, Türke, Mer kel, Widor, Hendrik Andriessen, As- ma. Türke's en Merkel's koraalvoorspe len zijn stemmige, zo niet aandoen lijke stukjes, die uit de romantiek van de tekstwoorden geconcipieerd zjjn en niets interessants bevatten. Widor's Andante Cantabile, eindi gend in een harpeffect, is composito risch eigenlijk even goedkoop. Het Scherzo heeft onmiskenbaar artistie ke allure en ls door Asma dienover eenkomstig gespeeld, als een kunst stukje van charmerend luchtige speelsheid en met een magnifieke registratie. Zwart's Voorspel op „Halleluja, lofgezongen" en Asma's Finale op Ps. 138 hebben, functioneel in de ere dienst toegepast, hun niet geringe waarde. Maar concertwaarde mogen we er toch niet aan toekennen. De gevolgde procédé's zijn goeddeels al te gemakkelijk. Het klonk en vloeide echter allemaal briljant, zo niet zwie rig. hoewel Asma in zyn eigen Finale zich als het ware buiten adem ging spelen in een jagend opdrijven. De registratie in Bach's Praelu- dium in e kon ons weinig bekoren. De stemmen hadden zich kernachti ger en minder verzwaard tegen el kaar moeten aftekenen. Het „geeste lijk worden" kwam niet. De ruimte om en het licht op de stemlijnen bleven uit. Daarvoor was veel meer exactheid nodig. Voorts rekenen we Bach s koraalvoorspel „Erbarme dich mein" (vermoedelijk uit een kantate), ondanks de een kruisgang suggere rende ostinate bas, niet tot Bach's sterke composities. Jubilarissen Tenslotte blijven twee jubilarissen te noemen. Allereerst de 400-jarige Sweelinck met vier Variaties op „Al- lein Gott in der Höh sei Ehr", waar bij we slechts opmerken dat het ter dege mogeljjk Is om op het Pieters kerkorgel de Sweellnck-klank dich ter te benaderen. Ten tweede de 70-jarige Hendrik Andriessen. wiens kerngezonde Toccata met virtuoze kunde werd neergezet, zy het dat (vooral na het Franckiaanse Inter- mezzo-tje) precisie en doorzichtig heid gaandeweg verminderden. Sonia Gaskell, die tien jaar gele den in ons land begon met haar ballet-recital en sindsdien met ware hartstocht doende is geweest om ons land op balletgebied enige betekenis te geven, is kennelijk niet van plan zich iets aan te trekken van de pa pieren plannen, die ambtenaren van O.K. en W. en het Amsterdamse ge meentebestuur met de over het bal let nooit uitgedebatteerd rakende ge meenteraad op de achtergrond, voor het Nationale Ballet hebben ge maakt. „Er is mij destijds immers gezegd, dat ik de algehele leiding zou krijgen", zei ze. „Ik zou trouwens niet kunnen werken als ik niet pre cies weet wat er in mijn gezelschap gebeurt, ook op zakelijk gebied. ZU sprak deze woorden tydens een persconferentie in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Sonia Gaskeel wil de open kaart spelen en op duide- lyke wyze demonstreren, dat haar beleid wordt gesteund door haar ar tistieke staf en haar danseressen en dansers. Dit in weerwil van recente publicaties volgens welke er allerlei interne moeilijkheden zouden zyn gerezen. recht had op 14 dagen vakantie en dat zy gedurende die twee weken doorlopend in contact ls gebleven met haar administratrice. De ver houding van Marianne Hilarides tot De heer Ruppert achtte deze op roep daargelaten of hy in alle opzichten verantwoord is begrij- pelyk in zoverre hy gericht is tot de vele Jeugdorganisaties van kerken die eenzelfde beiydenis bezitten. Dat de talryke denominaties van calvinis tische origine pogen tot samensmel ting te komen. ïykt veelszins gebo den. De opwekking tot overlyden of tot staking kan echter, aldus spre ker, niet tot de Lutherse jeugdbewe ging gericht zijn. Hanhaving. verdie ping en versterking van de Lutherse jeugdbeweging heeft de schUn van onoecumenisch handelen.in werke lijkheid kan het echter de beste by- drage tot de eenwording der christe nen zijn: de Lutherse Kerk is immers de kerk van het verenigde midden tussen de R.-K. Kerk en het calvi nisme. Het calvinisme, dat uitnemende verdiensten voor ons volk heeft, bezit helaas een kerkbegrip, dat naar de historie leert onvoldoende waarborg biedt tegen steeds verder gaande scheuringen. Luther heeft geen voortgaande afscheiding gewenst. Hij begeerde slechts een hervorming der katholieke kerk. Dat begeren de Lutherianen nog. De Augsburgse con- „Het leven van Galileï" Zaterdagavond is de Nederlandse Comedie in de Amsterdamse Stads schouwburg voor het voetlicht getre den met de première van „Het leven van Galilei" van Bertholt Brecht on der regie van Ton Lutz. De schryver vertelt en vertoont het conflict van het Nationale Ballet is volgens de de Italiaanse wiskundige en geleerde verklaring steeds goed geweest. Galileo Galilei met de Heilige Inqui sitie in 1633. Dit conflict komt o.a. ArïPflirP lKlllé>tli>n vo°* ult GalUeis beroep op het ge- IPIIIlc: l/««IItIIPll zond verstand inzake de stelling van Verkla ring Mevrouw Gaskell liet de „verde diging" aan anderen over. Namens de commissie, die adviseert in ar- tiestieke zaken, waarin o.a. de bal- letmeesiers, de choreografen en de muzikale leider zitting hebben, las Robert Kaessen een verklaring voor, die tegenover de door mr. Waage geuite beschuldigingen dat mevrouw Gaskell „geen kaas heeft gegeten" van organisatie, overeenkomsten en personeelsbeleid, stelde de successen in het Holland Festival, de opnamen voor de Duitse t.v., de reis naar Pa- rys en de tournee door Spanje wel ke vrywel geheel het werk van me vrouw Gasdell zyn geweest. Over de .verdwyning" van me vrouw Gaskell tydens de Spaanse tournee werd gezegd dat zy Immers Het Nationale Ballet heeft in het seizoen 1961-1962 ondanks de moei lijkheden van het eerste jaar van het bestaan 113 voorstellingen in Nederland gegeven, terw-yi aan 118 opera-voOrstellingen werd meege werkt. Er waren 38 voorstellingen in het buitenland. In totaal bereikte men op deze wyze 300.000 toeschouwers. Bovendien werd zesmaal voor de Ne derlandse televisie opgetreden en er werd een film voor de Duitse t.v. gemaakt. Zy beschikt thans over een ta bleau de la troupe van 112 mensen. Het zal het komende jaar mogeiyk zyn de opera te bedienen met een afgeronde groep, die eventueel met afgeronde groep, die eventueel schap wordt aangevuld. De opera- groep zal ook afzonderiyk voorstel lingen geven, o.a. voor de jeugd. Het repertoire wordt uitgebreid met de volgende werken: „La Sylphi- de" op muziek van Jean Schnitz- haeffer, een ballet dat in 1836 in Ko penhagen in première ging, Daph- nis et Chloe op muziek van Ravel en met choreografie van Scibine, Faust in een choreografie van Rut Page, twee balletten van Pear Lang, Symphonie voor Fun van Chauley, Massine van Balanchine, twee ballet ten van Rudl van Dantzig, waarvan een op muziek van Peter Schat, Illu sie van Conrad van de Weetering op elektronische muziek van Jan 1 Boerman en de balletten Camelion en Judas van Robert Kaessen. Met de Nederlandse Televisiestichting zyn besprekingen gaande over de i opnamen van het ballet Alceste op muziek van Ton de Leeuw. Copernicus. Galilei stelde namelijk dat de aarde om de zon draait en niet omgekeerd, waardoor de aarde niet langer het middelpunt zou zyn van het universum. In de Carnavalsscène kreeg het ten tonele gevoerde vier meter hoge beeld van Galilei (Han Bentz van den Berg> een daverend applaus Na afloop van de uitverkochte voorstelling, die o.a. door de burge meester. mr. G. van Hall, enkele wet houders van Amsterdam en tal van vooraanstaande figuren uit de to neel- en de zakenwereld werd be zocht, mochten de rond 30 meespe lenden een harteiyk applaus en tal ryke bloemstukken in ontvangst ne men. De hoofdrolspeler Han Bentz van den Berg werd een ovatie ge bracht. fessie, die overigens ook door Calvyn is aanvaard, beoogde slechts aan het licht te brengen, dat de evangeli- schen niets anders wilden beiyden dan de kerk der eerste eeuwen. Naar Luthers beiyden is" de kerk tegelijk Instelling van God en gemeen schap van mensen. In de R.-K. Kerk heeft het eerste het lnstitutalre karakter der kerk te veel accent gekregen., In de verschillende calvi nistische kerken is het tweede het vergadering-der-gelovigen-zyn te zeer beklemtoond. In de Lutherse Kerk zyn ambt en gemeente de twee brandpunten van de ene ellips geble ven. Niet alleen t.a.v. het kerkbegrip maar ook Inzake de schriftbeschou wing. de sacramenten en de eredienst vormt het Luthers belyden de brug tussen roomskatholicisme en calvinis me. aldus de heer Ruppert die ten slotte de jubilerende bond opriep die brug ln stand te houden De wereld behoeft de eenheid der kerk meer dan brood. Bovenal vordert de Heer der Kerk die eenheid. Daarom wil len de Lutheranen de band noch met de roomskatholieken noch met de calvinisten verliezen. Tydens het Jubileumdiner in Mar- cantl droeg dr. C. Schroder het pre sidium over aan dr. J. J W. Gun ning, predikant te Den Bosch. Op Ö6-Jarige leeftyd is zater dag in Amsterdam overleden Her man Sjouwerman, die in de Jaren twintig de top bereikte by het boksen, het worstelen en het gewichtheffen. Omstreeks 1920 werd hy amateur zwaargewichtkampioen van Neder land zowel by de boksers als by de worstelaars. Nadien heeft Sjouwer man nog een aantal jaren als be roepsbokser in de ring gestaan. Meer Australisch graan naar China De directeur-generaal van het Australische graanbureau, Perrett. heeft in Hongkong, na een gesprek met leden van de aankoopcommissie van de Volksrepubliek China, ver klaard, dat Australië bereid is zyn graanleveranties aan communistisch- China uit te breiden als de Austra lische voorraden op hun huidige peil biyven. Volgens Perrett zyn de laatste achttien maanden ongeveer drie miljoen ton graan uit Australië naar de Chinese Volksrepubliek uit gevoerd. Kerkelijk Leveu Mgr. Th. Bekkers overleden Mgr. Th. M. T. Bekkers, prato notamus apostölicus en e re-kan un- mik van het kathedrale kapittel van het bisdom Haarlem, overleed zon dagmiddag ln Voorschoten in de ouderdom van 81 jaar. Mgr. Bekkers was riddeT ln de orde van de Ne derlandse Leeuw. De thans overledene is 58 jaar priester geweest. Hij werd in Dor drecht op 23 december 1880 geboren. In februari 1915 werd hij benoemd tot rector van het moederhuis van de zusters dominicanes^, n in Voorscho ten. Van 1927 tot 1950 was mgr. Bek- *er nationaal directeur van de pau selijke ml sale-genootschappen in Ne derland. Aalmoezenier verongelukt De aalmoezenier van de lucht macht P. B. Coppens uit Veghel is ln Arnhem zaterdagmiddag om het leven gekomen by een verkeersonge val. Komend van de vliegbasis Deelen botste hij op de Zypendaalseweg met zijn auto frontaal tegein een vracht wagen. die tengevolge van een slip en daarna door te krachtig afrem men op het linkerweggedeelte van de ter plaatse smalle én bochtige weg was geraakt NED. I1ERV. KERK Beroepen te Ooetwold-Weaterkwar- tler S den Blaauwen. vicaris te Axel te Odoorn H. J. Rood zant te Bel- llngwolde. Bedankt voor Zwarte broek C. van Bart te Ter Aa.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7