Partijenvoorstel voor grondwetsherziening Jbbeltje,' AGENDA snellP^sérvice KAMSTEEG'S DESPOTIE Tegenactie Franse oppositie VIJF JAAR voor inbreker KABINET IN ALGERIJE Tsjombe: geen huurlingen cy lefete Fa. Boekkooi Husqyarna MET EEN ENKEL WOORD IlLL-U: J Papoea's naar Djakarta EH232 LEID5CH DAGBLAD ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 DE nieuwe toestand in het Zuidarabische vorstendom Jemen is nog niet helemaal duidelijk. Zo staat nog niet vast, dat de imam (koning) bij de op stand van woensdag inderdaad het leven heeft gelaten en even min is zeker of het verzet van de revolutionairen het zwaardruk kende koningschap als zodanig gold dan wel de opvattingen van imam Mohammed, die nog maar enkele dagen aan het bewind was na de dood van zijn wrede vader Achmed. Het vreemde feit doet zich immers voor, dat de nieuwe vorst bekend stond als iemand met veel liberaler denkbeelden dan zijn voorganger. Waarom dan een opstand ontketend, nu de toe komst er voor het onderdrukte volk, dat nooit anders dan uitge zogen en geringeloord was, er veel gunstiger uitzag? Het is derhalve niet helemaal uitgesloten, dat de staatsgreep juist werd uitgevoerd door mannen, die vreesden dat de nieuwe koning het land in het vaarwater van Moskou zou bren gen, omdat hij communistische sympathieën zou hebben gehad. Hoe dit zij, kolonel SJallal, de op perbevelhebber van de strijd krachten, die de leider van de om wenteling schijnt te zijn, heeft nog allerminst reden om de dag te prijzen voordat het avond is. Want reeds heeft een oom van de voormoorde imam. prins Seif al- Hassan, die zijn land vertegen woordigt bij de Verenigde Naties, aangekondigd, dat hij zich als de wettige troonopvolger beschouwt. Hoofdofficieren, mohammedaan se topfiguren en tal van stam hoofden zouden hem hebben ge vraagd de leiding op zich te ne men van een „volksbeweging" te gen de opstandelingen, die op geen enkele steun zouden kunnen rekenen. Of die volksbeweging in derdaad zo krachtig is als ze hier wordt voorgesteld, lijkt in Wes terse ogen twijfelachtig: het volk weet nu langzamerhand wel hoe imams regeren en zou dus mis schien wel eens wat anders wil len Daar staat tegenover, dat het, maar al te goed op de hoogte van vorstelijke manieren, weinig behoefte zou kunnen gevoelen aan een rebellie, die mogelijk toch wel weer in bloed zal worden gesmoord. Bovendien, wie weet welke kandidaten voor de troon zich nog komen aandienen: in Jemen mag een ieder, dat aan een vijftal voorwaarden voldoet, naar het imamaat dingen. De laatste voorwaarde is tevens de belang-) rijkste: men moet het konings schap met het zwaard veroveren! Dat betekent dus zoveel als een vrijbrief voor revoluties (Van onze Paryse correspondent) Onder de doortastende leiding van de hoogbejaarde conservatieve oud- premier Paul Reynaud hebben ver tegenwoordigers van verschillende politieke partijen gisteren in Farijs de laatste hand gelegd aan een ont werp voor een grondwetherziening dat dinsdag a.s. in het parlement als tegenvoorstel voor het plan van De Gaulle zal worden ingediend. Het tegenontwerp is door de con servatieven. socialisten en de radica len ondertekend. De katholieke volks republikeinen van de M.R.P. hebben hun steun als party nog niet gege ven. ofschoon verschillende leiders, onder wie de secretaris-generaal en de voorzitter, er privé hun handteke ning al onder hebben gezet. De bestaande grondwet zou, vol gens de partijen, moeten worden ge corrigeerd door Kamerontbinding organisch aan een kabinetscrisis te verbinden. Een clausule waarmee de partijen zich op voorhand vooral wel willen verdedigen tegen de beschul diging dat ze naar parlementaire veten der vorige republieken met hun onophoudelijke kabinetswisselingen zouden terug verlangen. Het succes van het tegenoffensief hangt nu in de eerste plaats wel af van de houding der volksrepublikei nen. die echter pas einde volgende week op het congres bepaald zou worden. Het is echter bekend dat belangrijke voormannen van de MRP als de oud-ministers Pflinlin en Maurice Schumann in hun hart wel wat voelen voor een presidentieel bewind zoals De Gaulle dat nu voor ogen staat. Bovendien zullen deze leiders die kort geleden nog zitting hadden in het kabinet van Pompidou, er vermoedelijk weinig voor voelen definitief naar de oppositie over te lopen zolang hun overwinning bij een komende verkiezingscampagne niet met zekerheid voor het grijpen ligt. En die zekerheid lijkt dubieuer indien die verkiezingen, gelijk ver wacht wordt, aan het referendum gekoppeld zouden kunnen worden. Tot dusver heeft De Gaulle, voor zien van zijn televisiecamera's en vooral zijn indrukwekkende acteurs- capaciteiten, elk referendum, zoals men weet, glansrijk gewonnen. Niet temin mag de redactie en de aan vaarding door drie centrumpartijen van het tegenontwerp nu in elk geval wel worden beschouwd en gewaar deerd als een eerste aanloop tot een positieve daad, waarmee het parle ment op de voorgenomen grond wetsverkrachting van de zijde van het staatshoofd generaal De Gaulle van plan is te reageren. Advertentie VOOR CHEMISCH REINIGEN VERVEN Ben Bella, dc eerste premier van het onafhankelijke Algerije, heeft gisteravond zijn kabinet aan het parlement voorgesteld. Vice-premier is Rabah Bitat, minister van Bui tenlandse Zaken Chemisti Mohamed en minister van Defensie kolonel Boemedien, stafchef van het Bevrij dingsleger. Volgens waarnemers is het meest opvallende feit dat kolonel Boeme dien het terrein van de politiek be treedt. Hij was een van de eerste bondgenoten van Ben Bella in de strijd om de macht nadat Algerije onafhankelijk was geworden. Ben Bella verklaarde op de bij eenkomst van het parlement dat Al gerije in 1961 voor neutralisme had gekozen. De nieuwe staat is tegen machtsblokken en steunt de VN. De werkloosheid, een der grootste proble men omdat er twee miljoen werklo zen zijn, zal worden bestreden. Er zal een landhervorming worden uit gevoerd en Algerije zal worden ge ïndustrialiseerd. De premier zei verder dat het be vrijdingsleger spoedig in het gehele land tot een verenigde macht zal worden gemaakt en taken krijgt die in vredestrijd passen. Het zal zowel een sociale als economische taak ver vullen. In een zitting, die tot ver in de nacht duurde, heeft het Algerijnse parlement met overweldigende meer derheid zijn vertrouwen in het kabi net van Ben Bella uitgesproken. De vergadering werd door 179 van de 196 leden van 't parlement bijge woond. Van hen stemden 159 voor en slechts 1 tegen het kabinet; 19 leden onthielden zich van stemming. IS het al droevig te moeten vaststellen, dat in een lid staat van de Verenigde Na ties als Jemen een toestand van volstrekte oosterse despotie heerst, weinig minder verhef fend is de toestand binnen de grenzen van een ander lid van de wereldorganisatie: Ghana. Dit land, dat 200.000 km2 beslaat in „het achterhoofd" van Afrika (en dus zesmaal zo groot is als Neder land, maar slechts de helft van het aantal inwoners van ons land telt), heette vroeger Goudkust. Helaas, het is er, politiek gezien, tegenwoordig allesbehalve goud wat er blinkt. President Kwame Nkroemah, voorheen bekend als een van de knapste politici van het nieuwe Afrika (mede door zijn voortreffetlijke opleiding!), ontwikkelt zich meer en meer tot een autocraat, die alle oppositie ter zijde schuift. De kwalificatie „despotie" is misschien wat te sterk, maar „tirannie" is zeker niet overdreven, nu Nkroemah het zelfs nodig vindt zich „osa- gyefo" te laten noemen, wat vol- gens sommigen „sterke man", vol gens de meesten echter „verlos ser" betekent. Toen de Angli caanse aartsbisschop daarop kri tiek oefende, mocht hij ten spoe digste het land verlaten. En hij mocht van geluk spreken, want van de oppositie zitten er al dui zend in de gevangenis (zonder rechtsgeding veroordeeld tot vijf Jaar) en de rest heeft het land verlaten, zoals prof. Busia. Van een vrije pers is geen sprake. De president, tevens premier, heeft het vetorecht tegen alle besluiten van de Kamer en er is trouwens nu nog maar één politieke partij, de Convention Peoples partij van de heer Nkroemah zelf. Nu zullen ook de Afrikanen wel heel wat „nemen" zolang zij te eten heb ben. Maar toen de president bo vendien aankondigde, dat de schatkist leeg was, dat de buik riem moest worden aangehaald en dat er nieuwe belastingen zou den worden geheven, is het gaan rommelen. In korte tijd zijn er al drie bomaanslagen op president Nkroemah gepleegd, waarbij hij wonder boven wonder niet of nauwelijks werd gewond. Al bij al is de ontwikkeling in Ghana, dat aanvankelijk een model voor het Jonge Afrika leek te zullen wor den, een droevig verschijnsel: een intellectueel zeer geschoold lei der. kennelijk niet in staat tot scheppende arbeid, zakt ziender ogen af naar het platvloerse ni- Tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de rechtbank te Amsterdam een 39- I jarige timmerman uit de hoofdstad veroordeeld wegens vier hem ten laste gelegde inbraken van een serie van meer dan zestig in het afgelopen Jaar. Deze straf had de officier van Justitie ook geëist tegen deze recidi vist, die acht vonnissen op zijn straf- i blad heeft staan. Bij een groot aan tal van de inbraken had verdachte's 24-jarige vriendin uit Amsterdam ge assisteerd. Zij werd veroordeeld tot j tien maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest plus toezicht van de reclassering gedurende de proef tijd van drie jaar. Tegen deze voor malige kinderverzorgster, die nog een blanco strafblad had. was twaalf maanden waarvan vier voorwaarde- j lyk geëist. In haar vonnis liet de rechtbank meetellen dat verdachte reeds her haaldelijk voor soortgelijke misdrijven j was veroordeeld, anderen tot soort gelijke misdrijven heeft gebracht en i bovendien het grote aantal der in- braken. President Tsjombe van Katanga heeft berichten „als zouden er in het Katangese leger weer buitenlandse huursoldaten dienen, vergeleken met verhalen over „zeemonsters en ver schrikkelijke sneeuwmannen". In een antwoord aan het hoofd van de V.N. in Kongo. Gardiner, zei Tsjombe verder, dat „bij ondervin ding" was gebleken, dat de verhalen over huursoldaten opduiken ..telkens wanneer een aanval op Katanga wordt voorbereid" Gardiner had en kele dagen geleden het Katangese staatshoofd geschreven dat de volke renorganisatie onweerlegbare bewij zen heeft dat huurlingen naar Ka- tanga terugkeren en dat dit land be zig is zich te bewapenen. President Tsjombe stelde voor. dat de V.N.-commissie inzake huurlingen, waarin ook Katangezen zitting heb ben. weer in functie zal treden. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Egyptische kritiek op Kennedy Het Egyptische dagblad Al Akhbar heeft gisteren het besluit van de Amerikaanse president om raketten aan Israël te leveren „een op de Ara bische wereld gerichte aanval" ge noemd. Volgens het blad zou Kenne dy hiermee voor de verkiezingen in november stemmen willen winnen. Advertentie CHEMISCHE WASSERIJ Jean Rey: Ook associatie met EEG politieke stap Jean Rey, een lid van de EEG- commissie, heeft verklaard dat de associatieverzoeken van de neutrale landen Zweden, Zwitserland en Oos tenrijk in Brussel niet slecht ont vangen zijn. Maar we verbazen ons wel over hun verzoek om een regeling die opzegging van de associatie bij de gemeenschap mogelijk maakt, zo zei hij. Rey. die dit zei op een persconfe rentie in Oslo, voegde hieraan toe dat de EEG-landen „de associatie zien als een politieke stap en politiek enga gement als het allesoverheersende beginsel". Rey verklaarde voorts dat de on derhandelingen over toetreding van Noorwegen tot de EEG eind januari of begin februari zouden aanvangen en hij voorspelde dat ze niet lang zouden duren. Hij verwachtte dat de onderhan delingen met Engeland tegen Pasen zullen kunnen worden afgesloten. Advertentie Eén naaimachine kan maar de handigste zijn 7 Typen vanaf f 285.- De machines wor- den gaarne voor U gedemonstreerd. Het verplicht U tot niets. C. F. MEERPOEL BREESTRAAT 171 LEIDEN. BINNENLAND. deeld, dat het de Koningin heeft be haagd de scheidende bankdirecteur te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. IF LUISTER NAAR\ Radio Luxemburg 208 meter g| zondag 12 uur I Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 uur Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire chocolade hagel veau van een alleenheerser, die op ellerlel manieren zijn slinkend gezag tracht te schragen Bij fc.B. zijn met ingang van 1 oktober de kapitein ter zee. tijdelijk schout bij nacht. L E. H. Reeser. en de kapitein ter zee tijdelijk comman deur. P. Cool, bevorderd tot schout b(j nacht. Belden biyven hun functie bekleden van respectievelijk comman dant strijdkrachten Nieuw Guinea en plaatsvervangend stafofficier mate rieel Koninklijke Marine De statlons-assl6tent G. J. J. Aaams (33) Is gisteren op het station V/eert door een militaire trein gegre pen De man liep een schedelbasls- ïractuur op en werd overgebracht naar het ziekenhui® te Weert, waar hij leteT ls overleden. Het ongeluk ge beurde, toen de man met een perron t-e de perfonf tlon over ging. De Haagse wethouder van Econo mische Zaken heeft gistermiddag met enig ceremonieel de tachtigste „Da- mesbeurs" in de Houtrusthallen ge opend Nadien opende de Mexicaanse am bassadeur ln ons land dr. Rafael Puentes het op de tentoonstelling aanwezige paviljoen „Oud en modern Mexico", dat markante zaken van zl|n land in beeld brengt. Luchtpostcorrespondentie voor cla militairen, die aan boord van het nu. „Seven Seas" uit Nleuw-Gulnea naar Nederland terugkeren, kan tot er met 17 oktober ter post worden bezorgd. Het zai gedurende de reis r.aar drie tussenhaiens worden ge zonden Het adres moet de volgende gege-» vens bevatten: rang. naam en voor letters, registratienummer, onderdeel, a b m s ..Seven Seas". Napo 5500 60. Utrecht-Station. De president van de Rotterdam se rechtbank heeft bij uitspraak ln kort geding de eisen van enkele uit zendbureaus van stenotypistes tegen uitgevers en hoofdredaoteur van een groot landelijk dagblad afgewezen. De krant behoeft een geplaatst ar tikel niet te rectificeren. Sedert gisteravond hebben 250 000 mensen de Frans Halstentoonstelling in Haarlem bezocht. De tentoonstelling ls nog tot en >ealchtlgen. BUITENLAND. De operatie, die de secretaris generaal van de Noordallantlsche Ver- dragsorganlsatle. mr D U. Stikker, moet ondergaan, zal niet zoals aan vankelijk gemeld was. in Parijs doch ln Washington geschieden. Naar ver wacht wordt zal mr. Stikker over en kele dagen vertrekken. Van de zijde van de NAVO werd opgemerkt, dat de operatie, dile 1-n het waiter Reed-zie kenhuis zal plaatsvinden, van onder zoekende aard ls en dat men niet geloofde dat het Iets ernstigs ls. Vier Roemeense jazz-muslcl, die zondag uit Oost-Berl(jn. waar zij op traden. verdwenen, zijn vermoedelijk naar West-Berlijn gevlucht zo ls do r het antl-conmunlstische informatie bureau Weet gemeld. Een van hen ls de 22-Jarige Eugen Clceu. die ln Oost-Europa als een van de beste Jazz-planlsten wordt beschouwd. met morgen te bezie BIJ een verkeersongeval ln de om geving van de Beierse plaats Starn- berg ten zuiden van München zijn donderdagavond zeven mensen om het leven gekomen en zes gewond. Een autobusje waarmee elf Britten van de oktoberfeesten ln München naar hun vakantieverblijf ln de Oostenrijkse plaats Sankt Anton terugkeerden, kwam ln botsing met een vracht auto. De Oostenrijkse bestuurder van het busje en zes Britten vonden de dood. Wanhopig over de weigering van hun ouders om in een huweiyk toe te stemmen hebben twee Jonggellef- den ln Saigon zich met olie overgo ten en vervolgens hun kleding ln brand gestoken De pijn was echter zo hevig dat zij van hun zelfmoord poging afzagen cn ln een rivier spron gen om het vuur te doven. Het paar is thans, hoewel gewond, toch geluk kig. want de ouders geloven nu wel dat deze liefde echt was en zij heb ben hun weigering ingetrokken. De Nlgeriaanse regering heeft een verbod Ingesteld tot publikatie door pers en radio van berichten over de veiligheid van de staat en van de namen van personen, gearres teerd op grond van cfe bestaande nood wet. De Britse minister van Buiten landse Zaken. Lord Home, heeft het voorzitterschap van de NAVO-raad voor het komende Jaar op zich geno men. aldus ls gisteren in Parys be kendgemaakt Het voorzitterschap rouleert ln alfabetische volgorde on der de vijftien landen van het Atlan tische bondgenootschap. In de Sowjet-repuollek Azer- btldsjan zijn vier mensen tot de dood door de kogel veroordeeld, omdat zU bii overvallen op fabrieken in totaal ZH 000 roebel (ongeveeT 150 000 gulden) hadden buitgemaakt Bij een der overvallen vermoordden zij een bewa ker. In Moskou ls een Rus ter dood veroordeeld, omdat hij een politieman had doodgestoken. Tezamen met een vriend had hy. onder invloed van sterke drank, aan de oever van de Moskwa badgasten lastig gevallen. Toen enkele politiemannen hem wil den aanhouden, viel hij een van hen met een mes aan en verwondde hem dodelijk. Zijn vriend werd tot zeven Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Britse ministerie van Lucht vaart heeft gisteren gewaarschuwd dat sneeuw, modder en water op de startbanen het opstijgen veel gevaar lijker kunnen maken dan deskundigen tot dusver meenden. De toestellen zouden niet moeten trachten te ver trekken wanneer er meer dan twaalf mm. modder of water, of n <er dan 76 mm. droge sneeuw op de baan ligt. In de Indiase staat West-Benga len zijn waarschijnlijk 23 mensen ver dronken toen de boot waarin zll op de rivier de Ganges voeren, omsloeg Zeven ir ensen konden de wal bereiken. Een 40-Jartg gemeenteraadslid van Kaapstad, een neger ls gisteren tot vier Jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. veroordeeld omdat hij een zelfgemaakte bom bij de achteruitgang van de stedelijke gevangenis had neergelegd. Eenentwintg afgevaardigden van het nationale Papoea-congres zijn vandaag met een Hercules-vliegtuig van de Indonesische luchtmacht van Biak naar Djakarta gevlogen. De Nederlandse autoriteiten hadden daartoe een landingsvergunning ge geven. In de delegatie zijn geen le den van de Nieuw-Guinearaad opge nomen. Leider is Wajoi. Verder zijn in de delegatie enige als zeer anti- Indonesisch bekend staande Papoea's opgenomen: Mozes Roemainum. voor zitter van de Partai Papua Merdeka (Papoea Vrijheidspartij) en Tambe- ran, leider van de partij van de Moe- Joestam in Merauke. Iedereen is be nieuwd of deze mensen „bekeerd" uit Djakarta zullen terugkeren. Advertentie VOOK HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Kunstkron. 18.30 Instr trio en solist: Jazzmuz. 18.60 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nws 19 10 Act, 19.25 Pianorecital: moderne muz. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Popul. klassieken. 20 50 Vragenbeantw. 21.00 De platenkoffergevar. progr 21 45 Operettemuz. 22.20 Rep. Landdag St. Adalbert 1962 te Rotterdam. 22.30 Nws 22 40 W\) lulden de zondag in. 23.00 Moderne muz. 23.55-24.00 Nws Hilversum II, 298 m. VARA: 18 00 Nws en comm 18 20 Gram. 18.30 Theaterorkest. 19 00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling: Gesprek over heroriëntatie der Kerken 19 45 Gram 19.55 Deze week. lezing VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tango- Rumba-ork. en zangsollsten. 20.30 Grand Gala du Dlsque uit Schevenln- gen (I. d pauze: 21.45-22 00 Socialis tisch comm; 22 00-22.10 Nws). 23.30 Lichte gram 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 15.00 Weekend-kroniek: cul tureel progr. en reportages. 17.00-17.30 V d. kind. 19.30 Langs berg en dal. dierenfilm. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Televlzler. 20.30 Grand Gala du Dlsque 1962 te Sche- venlngen. 21.45 De Sjaal, film (dl. VI - slot). 22 15-23.30 Grand Gala du Dlsque te Schevenlngen. Advertentie OUDE VEST 189 TEL. 24214 IIA ARL.STR. 42A - TEL. 21797 ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. Pieterskerk: Orgelconc. Felke Asma. 8-9 uur n.m. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefl-bewe- glng. Spr. mevr. mr. J .M. Kunst. 11 uur vjn. Herfstlntocht NRV.: Vertrek Stad huisplein, 8 uur vm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's Getuigen. 4 30 en 6.30 i uur n.m. Openbare lezing. 3 uur njn. Rest. Royal. Volle Evangelie-zending Evang. J. Zijlstra. 10 uur v.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Film „The four families". De film wordt Ingeleid door mx. A. H N. Ver- wey, conservator voor de afdeling In dia. 2.30 uur n.m. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Open Deur-werk herv. gemeente. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. MAANDAG Rest. Van der Heijden: Ned. Kath. Middenstandsbond. Praatavond. 8 uur nam. Ulo-school Van den Brandelerkade 24a: Receptie 40-jarig Jubileum D. Voortman. 5-7 uur n.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Rest. Royal. Volle Evangelie-zending. Evang. P. 'imbert. 8 uur n.m. WOENSDAG Prediker: Leldse Chr Oranjevereni ging Chr Toneelclub uit Alphen speelt „Een meisje om te stelen". 7.30 uur n.m. Schouwburg: ..De Kluchtspelers". „Potasch en Perlemoer met vakantie". 7 uur n.m. Hotel Central: Ver. voor Facultatieve Crematie. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Rest. De Doelen, WD Spr. S. J. v. d. Bergh over „Liberalisme, nu en morgeiv'. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezaal: (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van G. de Wit 2-5 en 7-9 uur nm. (tot 8 oktober). De Lakennal- Daa 10-4 uur .zondue 1-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling van werk stukken „Kind en kleur" van Leidse school voor aesthetlsche vorming. iTot 23 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Jean-Paul Vroom. Werkdagen 10- 5 uur; zond. 1-5 uur (tot 29 oktober). Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Luchtfoto en archeolo gie" Dagelijks 10-5 uur; 's zondags 1-5 uur (t/m 30 september). Rilksmuseum Geologie en Mineralo gie, v d Werfpark 1: tentoonstelling geologie van Nederland 'Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Rilksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ientoonstelüng .Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; s zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden. Dage- Ulks 10-5 uur zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur zondag 1-4 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis: Natuurwetenschappen (Steenstr. la* Tentoonstelllni VOOK ZONDAG 30 SEPTEMBER Hilversum I. 402 m. KRO; 8 00 Nws. 8.15 Klass. kamer- muz. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis NCRV: 9.30 Nws en water6t. 9 45 Geestelijke liederen. Convent van kerken: 10.00 Geref. Kerk dienst 11.30 Gewijde muz. en geeste lijke liederen. 12.00 Koorzang. KRO: 12.15 Zlgeunerork 12.25 De Spring plank: progr. voor jonge nieuwe ar tiesten, 12.50 Bultenl. comm. 13.00 Nws. 13.05 Operaprogr. m. comm. 13.45 De Kerk ln België, lezing. 14.00 V. d. kind. 14,30 Omroepork. en solist. 15.30 Universiteitszondag, gesprek. 15.40 Lichte gram. 15.55 De hand aan de ploeg, lezing. 16.00 Sport. 16.30 Nabije en verre horizonten, gesprek v. vluch telingen. IKOR: 17.00 Ned. herv. kerk dienst. 18.00 Het Geladen Schip, kri tieken. 18.30 De Kerk aan het werk. act. 18.40 In gesprek met de wereld, lezing NCRV: 19.00 Nws. uit de ker ken. 19 05 Samenzang: Geestelijke lie deren. 19.30 De Openbaring aan Jo hannes. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Oproer In Wadway, hoorsp. 21.00 Ka- mermuz 21.40 Rep. Landdag St. Adel- bert 1962 te Rotterdam. 21.50 Koor zang en Instrumentaal ens. 22.20 Con cilie Journaal. 22.30 Nws. 22.40 Avond gebed. 22.50 Lichte ork.muz. 23.20 Lich te muz. 23.55-2400 Nws. Hilversum II. 298 ni. VARA: 8 00 Nws., postduivenber. en soc. strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer. gevar. progr. 9 45 Geesteiyk leven, toespraak. 10.00 Strijkork. en klarinet. 10.30 Lieve oudersIXX. brieven van beroemde kinderen. 10.50 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ls de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Knipperlicht: progr voor alle weggebruikers. 14,00 Boekbespr. 14.10 Ned. Strijkkwartet: klass. muz. 14.50 Koorzang. 15.00 Hou tschappen (Steenstr. la), lng: Historische Nederl. t de ontwikkeling der fy siologie. Werd. 10-16 uur: 's zondags 13-16 uur (t.e.m 30 september). BIOSCOPEN Studio: „De 6maak van honing". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.16 uur; zond. en woensd. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Het zotte leven van graaf Bobby". Al. Dag. 2.30. 7 9.15 uur; zond. en wo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Luxor: „Helden sterven Jong". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. en wo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Doorbraak". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. en wo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Alles de lucht int" Al, Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur.. Rex: „Tarzan en Tanya". 14 Jr. Dag. 2.30. 7.15 en 9 15 uur; zond. en wo. 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Liefde wordt duur ge kocht". Astra-theater - Wassenaar: vrijdag 8 uur. zat. 7 en 9.15 uur. zond. 7 en 9.15 uur „De Liefde van Hercu les". 14 Jr; ma. en wo. 8 uur „De Waarheid over Rosemarle". 18 Jr. Donderdag 8 uur „Terug over de Rijn". 18 Jr. Zondag- en woensdag middag 2.30 uur „De nieuwe avontu ren van Dlck Trom". A.l. Je aan Je woord, literaire quiz. 16.00 Lichte ork.muz.. koor en zangsollste. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Latijns- Arr.erikaanse muz 17.30 V. d. Jeugd. 17 50 Nws.. sportuitsl en sportjourn. VPRO: 18 30 Korte Ned. herv. kerk dienst IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19 30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 The Mikado of: De stad Tltlpu. operette. 21.00 Paul Vlaanderen en het Margo-mvsterle. detective hoor spel. 21.40 Lichte ork.muz. 21 55 Ned. Strijkkwart.klass. muz. 22.30 Nws. 22 40 Act, 23.00 Nwe Franse gram. 23.25 Noorse ork werken. 23.55-24.00 Nws. Radio - Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toorn vliet - uitzending dienst voor belang stellenden; 4 uur ds. P. N. Kruyswyk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16 45-18.00 Rep. Paardesport te Duindlgt tussen dravers van Ned. en België, 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport ln beeld. NCRV: 20.30 De reis van hun leven, filmrep 20.45 Muzikaal progr. 21.05 Zon op Hlrosjlma, TV-spel. 22.15 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 in. 12.10 Kritieken. 12 55 Weerber. 1300 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Brlevenbeant- woordlng. 14 00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork conc. I. d. pauze: 15.19-15.34 Lezing. 16 15 Klankb. 17.00 Hoorspel. 17.35 Voordr. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte ork muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr 20.25 Llefdadlgh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Voordr. 21.34 Klass. kamermuz. 22.00 Nws. 22.10 Interview. 22.50 Epi loog. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02- 23 35 Klass. kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Verzoekprogr. 13.30 Gevar. muz 14.00 Gevar. progr 14.25 Liedjes. 15.00 Fllmkron. 16.00 Popul. muz. en nwe gram. 17.00 Gram. m. comm. 18.00 Vocaal en Instrumentaal ens, 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Popul, gram. 22.00 Lichte muz. (22.30- 22.40 Nws.). 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordweatdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.10 Operamuz. 14.45 Barokmuz 15.30 Ope- ramuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Omroep symf. ork.: moderne muz. 19.00 Nws. 20.00 Klass. kamermuz. 21.45 Nieuws 22.15 Dansmuz. 23.00 Amus muz 23.15 Gevar gram. 24 00 Nws 0.15 kamer muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankr()k 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc.: moderne kamermuz. 13 40 Le dernier empereur, hoorspel. 15.60 Francois les Bas-Bleus, komische opera. 17.45 Festival van Montreux: ork.conc.: kamermuz. 19.30 Gram. 20.15 Au paradis avec les Anes. opera. 21.05 Gram. 23.00 Gram. 23.52- 24.00 Nws. Weekelndedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts A. Dlrksen, tel. 34575. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen; Apotheek tot Hulp der Menschheld. Hooigracht 48. tel. 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waarge nomen door apotheek tot Hulp der Menschheld. De Oegstgeester Apotheek. Wllhel- mlnapark 8. tel. 63274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Langezaal. tel. 24855; Llgtenberg. tel. 22630; Pleterse. tel. 24403; Tege laar. tel. 34092 en Jansen, tel. 53024. Te Oegstgeest dokter Held. tel. 52255 Bi) geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (nT diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. O Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 11.00 Gevar. gram. 12 00 Nwg 12.03 Symf. muz. 12.30 Weerber. 12 35 Amus.ork. en solist: lichte muz. 12.50 Progr.-overz. 13.00 Nws. 13.15 Voor d« sold 14.00 Opera- en belcanto-conc 1530 Sportprogr. 17.00 Nieuws. 17.1( Lichte muziek. 17.45 Sportultel. 18.00 Pianorecital 1830 Godsd uitz 19.CX Nws 19.30 Lichte muz. 20.00 Inatrum muz 21.00 Musical. 22.00 Nws. 22 15 Dansmuziek 23 00 Nws. 23 05 Llchti gram. 23 55-24.00 Nws 484 m.: 13 00 Nws 13.15 Gevar muz 15 30 Sportultz 17.00 Nws. 17 45 In ternationaal Festival van Bergen 1962 Ork en solisten: kamermuziek. 19 30 Nws. 21 15 Amusjnuz. 22.00 Wereld- nws. 22.15 Chansons. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 1 OKTOBER Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.25 Harprecltal. 7.35 Sportuitsl. van zaterdag. 7.45 Radio- krant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muziek. 830 Lichte gram. 9 00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9 40 V. d. vrouw. 10.10 Kamermuz. 10.20 Theol. etherleergang. 1105 Geestelijke liederen. 11.35 Lichte gram 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Accordeonorkest. 12.53 Gram. of act. 13 00 Nws. 13.15 Licht ens. 13.45 Lichte muziek uit Italië. 14.05 Schoolradio. 14.30 Symfonische muz.: moderne wer ken 15.00 Gewijde muz. 15 40 Lichte gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Klass. kamermuz. 17 00 V. d. kleuters. 17 15 V d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuttz.Toeris me ln Suriname, door Hendrik de Wit. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30 Verzoekprogr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte gram. v d. teenagers. 19 30 Radiokrant. 19 50 Gram. 20 00 Koor zang 20.20 Geen zeepbel voor Ursula, hoorspel. 21.10 Lichte gram. 21.30 Mo derne kamermuz. 22.00 Pari. comm 22.15 Pianorecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespr. 23 05 Koorzang: Spirituals. 23 20 Lichte ork muz 23.40 Het Evangelie ln Espe ranto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7 20 Soc strijdlied. 7.23 Lichte och tendklanken. 8.00 Nws (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.18 Lichte muz. en zang. 8 53 Lichte'gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Lichte Rus sische ork.werken. VPRO: Op zoek naar eigen wegen, overdenking (20.00). VARA: 10.20 Lichte gram. 11.20 Voor dracht. 11.40 Pianorecital: klass. muz. 12 00 Voor het platteland. 12.05 Dans- orkest en zangsollsten. 12.30 Meded, t.b.v. land- en tulnb, 12.3 Act. of gram. 12 38 Hammondorgelspel. 13 00 Nws. 13.15 Lezing voor de Middenstand, 13.10 Klass en moderne kamermuz. 13 45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Fanfare-ork. 14.20 De rode oktober, hoorsp. 15.20 Muzlek-revue. 16 00 Zes tig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Streekultz gewijd aan Drente. 17.35 Pianoduo. 17.60 Ml lltalr comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18 20 Act 18 30 Licht ens 18 50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlementair overz. 19 15 Regerlngsultz.: van sparen en varen. Een zllvervlootprogr. van Mlep Dlekmann. gepresenteerd door Herman Stok 19 30 Maliënkolder, hoorsp. (dl. 1). 20 00 Nws. 20.05 Lichte muz. en zang. 20 30 Je neemt er wat van mee. quiz. 21.20 Lichte muz. 21.50 Marimba. 22.30 Nws. 22 40 Concertgebouwork.:i klass. en moderne muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPL ATENPROGR AMMA DRAADOMROEP 1. Edvard Grleg: 1. Concert voor plano en orkest In a kl. t. op. 16, Allegro molto moderato, Adagio. Alle gro moderato e marcato. Adrian Aesch- bacher. plano. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn o.l.v. Leopold Ludwlg. 2. Twee liederen: Herfststorm op. 18 no. 4 Ik geef mijn gedicht aan de lente op. 21 no. 3. Klrsten Flagstad. Londens Symphonle Orkest o.l.v. Olvln FJeldstad. 3. Sigurd Jorsalfar. suite voor orkest op. 56. In de hal van de koning (Pre lude). De droom van Borghlld (Inter mezzo). Huldigingsmars. Cincinnati Symphonle Orkest o.l.v. Thor John son. II: Johan Svendsen. Romance voor viool en orkest op. 26. Blame Larsen. viool. Phllharmonlsch Orkest van Os lo o.l.v. Odd Grüner-Hegge. Ill Gelrr Tveltt. Suite no. 4 uit „Honderd volksmelodieën, uit Hardan- ger". Phllharmonlsch Orkest van Oslo o.l.v. Odd Grüner-Hegge. IV: Eyvlnd Alnaes. Twee liederen. Honderd, violen. Verlangen naar de lente. Kristen Flagstad. Londens Symphonle Orkest o.l.v. Olvln FJeld stad. V: Harald Saeverud. Lied van de op stand op. 22 no. 5. Phllharmonlsch Or kest van Oslo o.l.v. Odd Grüner-Hegge. VI: Ludwlg Irgens Jensen. Thema met variaties. Phllharmonlsch Orkest van Oslo o.l.v. Odd Grüner-Hegge. TELE VISIEPROO RAMMA NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 JCVR: 20.30 Victory, do cumentaire over de tweede wereld oorlog. NCRV: 21.05 De moeilijke weg van Elisabeth Blackwell, film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 33» ni. 12.00 Ork.conc.: moderne muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. met comm. 13.40 Schoolradio. 15.00 Oogst- Festival. 16.00 Hoorsp. 16.30 Progr. v. oudere luisteraars. 17 00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber 18.00 Nws. 18 15 In the South-East, reg. progr. 19.00 Ameri kaanse volksliederen. 19.30 Ork.conc. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber. 22.45 Accordeonmuz. 22.59 Weerbericht. 23 00 Nws. 23.02 Voordr, 23.15-23.35 Kamer muz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en >47 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Lichte muz. 13 45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Dansmuziek. 15.31 Muziek bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.35 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 Gevar. progr. 17.31 Gevar. muz. en ber. 18.33 Sport- overz. 18 45 Hoorspel. 19.00 Nws. en Journ. 19.31 Hoorspel. 20.00 Gevarieerd progr. 20.31 Licht progr. 21.00 Hersen- gvm. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22 41 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Nwe gram. 13.00 Nws 13 15 Gevar. muz. 14.15 Fllmmuz. 14.45 Nwe gram. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nieuws 17 45 Dansmuz. 19 00 Nws. 19 30 Or pheus und Eurydike. opera. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23 00 Dansmuziek. 24.00 Nws. 0.20 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 233 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc klassieke kamermuz. 14.25 Gram. 14.30 Hoorspel. 16 00 Nwe gram. 17.00 Kamermuz. 18.05 Kamermuz. van Franse componisten. 19.00 Nws. 20.00 Ork. en viool: klass. muz. 22.25 Oram. 23.10 Idem 23.35 Klass. muz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 314 in.: 12.00 Nws 12 03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landbou wers. 12.42 Lichte gram. 12.50 Beurs ber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Amus.muziek. 16 00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17 00 Nws 17.15 Kamermuz. 17.45 Liederen. 18.18 Ultsl. paardenwedrennen. 18 20 Voor de sold. 18.50 Radlokron. 19 00 Nws. 19 40 In en om de opera... 20.00 Voor de Jeugd. 20.30 Idem. 21.00 Jazzmuziek. 22.00 Nws. 22.15 Popul. muz 22 35 De zeven kunsten. 22.55 Nws. 23 00-23.15 'V.-d. zeelleden. 484 m.: 11.55 Gevar. muz. 12.00 Be richten. 14 18 Klass kamermuz. 16.08 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.15 Nws 17.15 Muziek van Belgische componisten. 18 45 Lichte muz. 19.30 Nws 20 00 Ge var. muz. 20.30 Ork. en solisten: klass. kamermuz. (Om 21.20 Wereldnws.), 22.30 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2