Oudste bewoners worden zich nu politiek bewust DE HOOGOVEN Slemconventies met grote moeilijkheden Kom er ACHT-er j. Winter: componis van bijzondere klass s n II J j,u Nog vrijwel onbekende Indianen leven in de Surinaamse oerwouden i :v 2 \l HOE WERKT HET! J® M Jl/i-ia K.3,Jiy&as :r j si s§ mi H m "3; - 1 s i r n Kom er ACHT-er Zaterdag 29 september 1962 Pagina 4 personen dus. Hoewel de Indianen een vijandige houding aannamen, gelukte het pater Ahlbrinck gedu rende twee dagen en één nacht in hun omgeving te vertoeven en iets te leren van hun gewoonten. On danks het aanbieden van geschen ken sloten de Wama's geen vriend schap. Zij bleken zeer diefachtig en stalen in de nacht enkele houw ers en geweren van de expeditie leden. De gehele tweede dag. dat pater Ahlbrinck en enkele andere in de buurt van het Wama-kampje vertoefden, hielden de twee jonge mannen zich bezig met het ver vaardigen van gifpijlen, waarvan niemand meer contact met hen gehad. Naar de mening van pater Ahl brinck, die nog altijd in Suri name woont en ons nog dezer dagen zfjn belevenissen met de Indianen heeft verhaald, zijn de Wajarikoele's uitgestorven. Zijn onderzoekingen brachten aan het licht, dat het laatste groepje zich heeft opgelost in de Wajana's. Absolute zekerheid hierover be staat echter niet. Pater Ahl brinck wees ons zelfs een gebied op de kaart van Suriname waar naar zyn mening nog onbeken- (Van onze oorrespondent in Paramaribo) Lange tijd hebben de Indianen, de oudste bewoners van het rassenconglomeraat Suriname, zich verre gehouden van de politieke problemen van hun land. Nog altijd wonen zij voornamelijk in voor de bui tenwereld vrij afgelegen dor pen in de uitgestrekte oerwou den en de enige keren, dat zij naar buiten treden is. wanneer zij in hun typische kledij wor den opgetrommeld om de een of andere feestelijkheid mede luister bij te zetten. Sinds kort schijnen ze er echter naar te streven zich in Suriname enige politieke invloed te verwer ven. Leden van verschillend stammen hebben zich verenigd in een politieke partij, die zich tot doel heeft gesteld de belangen van de Indianen te behartigen en er zich tegen verzet, dat zij alleen worden gebruikt als „pronkstuk ken bij feestelijkheden en demon straties." Terwijl aldus een aantal Indianen probeert een vinger in de politieke pap van hun land te verkrijgen, leven er daarnaast nog rasgenoten verscholen in de uitgestrekte jungle van Suriname, die ieder contact met de buitenwereld ver mijden. Van deze mensen is zeer ueinig bekend, aangezien ze vijan dig staan tegenover elk menselijk wezen, dat niet tot hun stam be hoort en zij dus uiterst moeilijk zijn te benaderen. Oudste De Indianen zUn de oorspron kelijke bewoners van het Ameri kaanse continent en wanneer om streeks 1500 de eerste Europeanen op de noordkust van Zuid-Ameri- ka landen, vinden zij ook het te genwoordige Suriname door dit mensenras bewoond. De komst van de Europeanen heeft overal in Amerika voor de Indianen opret- tige gevolgen gehad. Zo cok in Suriname. In het begin worden zij door de blanken kolonisten gebruikt als slaven op de plantages. Maar voor deze arbeid blijken reeds spoe- Onze bridgerubriek kan later oosts klavertje opgeruimd worden. Hoe op zes ruiten te ko men? Mijn advies: west eén harten oost twee ruiten (volgens het prin cipe: géén haast met sterk spel» west drie ruiten oost drie har ten (forcing na voorgaand bieden) west drie schoppen (de sleutel- zet! West heeft al een vrij niatig spel aangegeven, en kan nu zijn controle in schoppen onthullen) oost 4 klaveren (klaverenaas) west vijf ruiten (zeer sterke rui- tensteun) oost zes ruiten. Mis schien niet uw styl maar toch wel iets om eens over te praten met uw partner! H. W. FILARSKI Bridge vraag dezer week: West gever, NZ kwetsbaar, vier tallenwed st rij d (Zuid) Sch. B. 9. 3. H. V. 10. R. A. H. 5. KI. A. B. 7. 3. 2. West past - noord past - oost drie harten - wat moet zuid doen? Antwoord elder* op deze pagina Eén van de grote struikel blokken, zelfs voor goede spe lers, is het spel waarin slem slechts mogelijk is doordat één van de twee partners over een belangrijke renonce of single- ton (enkele kaart) in een bij kleur beschikt. Deze spellen, die met de populaire slemcon venties als Blackwood of 4- Klaver niet uit te bieden zijn. vereisen soms gespecialiseerde slemconventies die vele toer- nooi-spelers onvoldoende be heersen. Sch Ha H V 5 3 Ru A H 9 8 3 KI V8 6 4 8 3 XT Sch A B 10 6 4 2 Ha B 10 2 Ru 10 2 KI 3 2 Sch 7 5 Ha A 74 Ru V B 5 4 KI A B 7 5 Sch H V Ha 9 8 6 Ru 7 6 KI H 10 9 N w o z Noord gever, allen kwestbaar. Ve le paren misten met de NZ-spelen het goede eindbod van zes ruiten; enkele boden het wel en een paar geluksvogels kwamen in zes harten, dat door de 3 3 verdeling in troef te winnen is (uitkomst schoppen probeert u het maar eens). Noords beste openingsbod is zon der twijfel één ruiten; een 5-4-4-0 verdeling met goede vijfkaart, moet men in principe met de langste kleur openen. Na één ruiten zegt oost één schoppen, waarop zuid het beste doet twee klaveren te bieden. Zuids spel is te sterk voor drie ruiten (dat de meeste spelers te recht als niet-forcing spelen), en zuid moet thans een bod vinden dat forcing voor een biedronde is. West steunt vermoedelijk tot twee (misschien drie) schoppen maar noord heeft hierna geen moeilijk heden meer. Zijn spel is door zuids twee-klaverbod zóveel waard ge worden, dat hij zonder twijfel drie <of vier) schoppen mag zeggen; dit bod in de kleur der tegenpartij, op dit biedniveau, moet als een controle-tonend bod worden be schouwd met sterke steun voor partners kleur. Zuid, die nu weet dat ruiten en klaveren prachtig aaneensluiten en die bovendien hartenaas heeft, be hoeft geen moeite meer te hebben: hij zou direct zes ruiten kunnen bieden maar kan eventueel expe rimenteren met 5 Sansatout, de z.g. groot-slem-forcing; noord zou 7 klaveren moeten zeggen, als hij Heer-Vrouw heeft en 6 klaveren met mindere troefsteun. Hierna kan zuid passen, of naar ruiten te rugkeren. Ik geef echter de voor keur aan een direct zes ruitenbod de situatie in harten en ruiten is onvoldoende controleerbaar om groot-slem te wagen. Een lezer zond mij nog dit pro bleem: Antwoord op bridgevraag dezer week: Deze situatie is gemakkelijker te beoordelen in een viertallenwedstrijd (robberbridge), dan zulks zou zijn in een parenwedstrijd. Zuid heeft natuurlijk een aardig spel. maar waar noord reeds paste, is de kans op een manchebod toch niet bijster groot. Indien zuid past, loopt hij weliswaar de kans een deelscore te missen maar geen risico in een kostbaar contract te eindi gen, wat kan gebeuren als hij b.v. doubleert. Zonder twijfel is het een grensgeval tussen bieden en passen, doch de zwakte in schoppen en de twee verliesslagen in harten maken het waarschijnlijk dat zuid met bieden niet veel kan winnen. Bovendien komt noord nog eens aan de beurt en een goede noordspeler zal met b.v. zes schoppens en een paar hoge kaarten in zijn spel. nog wel iets kun nen ondernemen, vooral als west op drie harten zou pas sen. Kinderen zijn in de gehele wereld hetzelfde. Zij hebben plezier en lachen of hebben verdriet en huilen, zoals dit kleine Indianemeisje. dig de in het algemeen zeer vrij heidslievende Indianen veel min der geschikt dan de uit Afrika aan gevoerde negerslaven en het aan tal Indiaanse slaven neemt daarom steeds meer af. Doordat de kolo nisten de beste stukken grond voor zich opeisen, worden de oorspron kelijke bewoners terug gedrongen naar afgelegen en soms onherberg zame streken Maar zelfs daar le ven ze niet altijd even rustig, om dat soms goudzoekers of andere avonturiers de rust komen versto ren. In het Suriname van vandaag wonen naar schatting nog ongeveer 5.000 Indianen, die tot verschil lende stammen behoren. In het noorden wonen de Arowakken en Karaiben en in het meer afgelegen zuiden zijn de Wajana's en Trio's gevestigd. Al deze stammen zijn zeer vredelievend en onderhouden veel contact met de buitenwereld. In het zuiden leven ook de vrij wel onbekende Indianen. Door hun vijandigheid is het slechts enkelen gelukt contact met hen te krij gen. Bijna 25 jaar geleden slaag de men daar voor de laatste maal in. Onbekend In 1938 trok een expeditie onder leider van pater W. Ahlbrinck het oerwoud van Suriname in, op zoek naar de Wajarikoele's en Wama's, twee Indianen stammen, waarvan niet veel meer bekend is dan de naam. Deze expeditie, die bijna een half jaar in het oerwoud verbleef, slaagde er inderdaad in contact te krijgen met de Wama's. Dichtbij de bronnen van de rivier de Oele- mari ontmoetten zij een groepje wilde Indianen, bestaande uit; een oude man, een oude vrouw, twee jongemannen, twee jongevrouwen, elk met een klein kind en twee jongens van naar schatting resp. 12 en 8 jaar oud. In totaal tien ze aan het eind van de dag over een aanzienlijke hoeveelheid be schikten. Het leek de expeditieleden niet raadzaam wederom de nacht daar door te brengen, zodat zij te rug trokken naar hun boten, waar de rest van de expeditie op hen wachtte. Toen Pater Ahlbrinck de volgende dag naar het kampje te rug ging bleken de als nomaden levende Wama's te zijn weggetrok ken. Zij waren voorgoed verdwe nen, want sinds die dag heeft Indianenvrouwen in hun typische kledij. WEST: Sch 5 Ha A V 10 8 3 Ru H V B 6 KI B 7 4 OOST: Sch V 8 Ha H 9 7 5 Ru A 10 8 5 3 KI A 6 Enkele malen was slem gemist, maar ook was 6 harten geboden, dat kansloos down ging bij uitkomst in schoppen. Zes ruiten wordt ge wonnen op wests vtffce harten I De mijn-en hoogovengebieden I vormen de zwarte vlekken in I het landschap, maar men heeft I nu eenmaal kolen en stoal nodig. I Dit geschiedt in een hoogoven (30 m), waonn van boven afwisselend lagen Ijzerertsen bevatten naast ijzer andere elementen. Een molecule rood-ijzererts bijv. ziet er onge veer zo uit. Zuurstof verbindt zich nog liever met koolstof dan met ijzer. Zo kan men met koolstof (als kool- monoxyde) ijzer uit zijn erts vrij maken. kooi- - kool- epks monoxyde,J dioxyde de Indianen zouden kunnen leven. „Er zyn zelfs tekenen, die daarop zouden kunnen duiden", vertelde hij, „maar als ze er zit ten, zullen het zeer waarschijn lijk Wama's zijn. Stiefmoederlijk Door het Surinaamse gouverne ment zijn de Indianen, wat ver zorging betreft, tot op heden zeer stiefmoederlijk bedeeld. Missie en zending zijn echter zeer actief on der de Indianen. Zij houden zich niet alleen bezig met de prediking van het christendom, doch vaak zorgen zij ook voor geneeskundige verzorging. En dit is van groot be lang, daar onder de Indianen en kele gevaarlijke ziekten voorkomen, zoals yaws, tuberculose en malaria. Het kan zijn nut hebben, dat de Indianen zich politiek hebben verenigd in de opgerichte vereniging de Indiaanse Partij (VXP.). Mis schien zal deze partij in staat zijn om de noden van de oudste be woners van Suriname aan de be voegde instanties voor te leggen. Er wordt beweerd, dat de India nen in Suriname uitsterven. Indien dit inderdaad het geval is, dient er met allebeschikbare middelen naar gestreefd te wor den dit te voorkomen. De Indianen vormen met hun eigen taal en cultuur een uiterst interessant deel van 't Surinaam se rassenconglomeraat. Hun uitsterven zou een gevoelig verlies voor het land betekenen. Is het daarom niet gerecht vaardigd de Indianen als oudste bewoners een streepje voor te ge ven? ©- O O ©-•= Q &- Slak,gevormd uit ertsonzuiverheden en toeslag; drijft op ijzer. De verbrandingslucht wordt verhit in „Cowpers", die eerst heet gestookt worden met ovengas en dan hitte af geven aan doorstromende lucht. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeninge vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegi Onze damrubriek Tot degenen, die de Ne derlandse ..damproblematiek" hebben opgebouwd, behoort de Twentse componist J. H. J. Winter. In ons damdistrict is hij niet zo bekend, wat wel te wijten zal zijn aan zijn afge legen woonplaats. Winter heeft triomfen geboekt in vele compositie-wedstrijden. Zijn grootste activiteit viel in de jaren 1930 1940. Tegenwoor dig maakt Winter, die niet zo jong meer is, nog maar zelden een probleem. Helemaal laten kan hij het echter niet en zo af en toe verrast hij met een bij drage in noordnederlandse kranten, die aantoont dat zijn scheppende kracht nog altijd aanzienlijk is. Hieronder volgt een viertal stan den van zijn hand, waarby wij wijzen op de merkwaardige samen stelling van het vierde probleem. In het bewerken van dit gegeven is hij zeer sterk en wy menen dat hy de schepper van deze typische wending is. De voornaamste bronnen waar in men zijn werk kan aantreffen zijn het „Officieel orgaan van Pro vinciale Groninger Dambond", de „Noord-Ooster" en „Ons Orgaan Nog minder is bekend dat er zelfs twee Winters zyn. De hierboven ge noemde problemist heeft een broer H. N. J. Winter, die eveneens een uitstekend componist is. Daar laatstgenoemde jarenlang in het voormalige Nederl. Oost-Indië ver bleef is zijn werk nog minder dan dat van zyn broer tot het Neder lands dammend publiek doorge drongen. Zonder twijfel demonstreren de vier hieronder gegeven standen de schoonheid van het damspel in bij zondere mate. Vier composities van J. H. J. Winter No. I 1 2 3 4 5 5 ,J jS Li es Z.: 7/10, 13, 15, 16, 18, 20. W.: 21, 24, 29, 33, 38, 40, 43, 44. No. III 12 3 4 3 j_ f'J T' ■""i rt'Tisr O O. "1 rT" ?T ^4- S f Jj Sfm 'IS "1 HS Z.: 2. 4, 7/9, 13, 15, 23, 26. W.: 19, 22, 24, 25, 27, 28, 36, 411 No. IV 12 3 4 i a m <4 i Z 3. 10 13. 15, 18. 21, 22, 27. W 25, 29, 32. 33, 37, 38. 40. 44. 45, 49. 1. een afbeelding op bord is omge draaid 2. muizegat is groter 3. vrouw op trap ontbreekt 4. haar vrouw zit ho^er 5. mond jongetje 6. paraplu is wandelstok geworden 7. steen in muur ontbreekt 8. slot is veranderd Z.: 12, 13, 14 dam, 19, 22, 25, 27,1 36. W.: 16, 21, 30, 32, 38, 39, 43, 45,1 50. Voor alle standen geldt „1 speelt en wint". Goede oplossingen van onze 5 probleemoploswedstrijd kwani binnen van H. Barendse, W. v. Blom, P. Olivier, C. J. Hakemuld C. Spaargaren, W. v. Putten, 1 van Biezen, allen te Leiden; en van den Berg, Katwijk aan Z Na de gebruikelijke loting won 1 van Biesen, Beethovenlaan 79, L den de prys van f5,-, die van f2 ging naar de heer W. v. d. Blo Acaciastraat 25, Leiden. De oplossingen waren No. I. 33-28, 48-43. 47-41, 49- 39x17, 45x1, 1x18, wint. No. II: 37-31, 47-41, 29-23, 35^ 28x39, 34x1, 1x6, wint. No. III: 46-41, 48-42, 37-32, 34- 32x1, 1-6, 6x27, wint. No. IV: 49-44, 44-40, 27x18, 26-! 38-32, 42-38, 48-42, 40-34 en 45: wint.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18