Verkeersregeling nodig voor Straat van Dover Scheepvaartlanden stellen plan op Congres Oosters Genootschap door prof. Bosch geopend A.L. Mennes ten grave gedragen NOORD-BORNEO BEDUCHT VOOR DE PHILIPPIJNEN Oranje-elftal naar Tokio Waar (luizend schepen per dag passeren BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Thema: Oosterse poëzie Prof. dr. F. I). K. Bosch, voorzitter an het Oosters Genootschap in Ne erland. hoeft vanochtend n het inouck Hurgronjehuis aan het Ra- enburg het zeventiende huishoude- ijke congres van 't genootschap ge pend. Het is een tweedaags con- res, waarop de aanwezige orienta- sten zich voornamelijk zullen hezig- ouden met de Oosterse poezie. Prof. Bosch heette in het bijzonder [en Belgische deputatie van onénta- sten welkom en hoopte, dat hun anwezigheid zal mogen leiden tot 'n auwere samenwerking tussen noord n zuid ook wat betreft de studie van ,et Oosten. De parabel van Boeddha, die taande aan een Lotusmeer drie wa- erplanten beschrijft, bracht prof. losch tot de uitspraak, dat er alle euwen door drie soorten mensen ge feest zijn: zy, die de waarheid ge- Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit zijn ge- jromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschritt getiteld: Tetrapeptidedenvaten verwant aan iet actieve centrum van enige Hy- Irolitische enzymen", de heer H henhuis geboren te Den Haag en hans wonende te Delft. Promotor tas prof. dr. E. Havinga; tot doAor n de geneeskunde op proefschrift ge- ïteld „De veranderingen in de pro- actinegehalten van hypofyse en se- um onder invloed van geslachtste- ■oiden, bepaald met een nieuwe me- .hode". de heer O. L Wolthuis, gebo- en te Sanga Sanga Dalem Ned. Oost- [ndie (thans Indonesië» en thans itonende tc Leiden. Promotor was j prof. dr. S. E. de Jongh. De promotie J leschiedde Cum Laude; tot doctor in ie gen eeskunde op proefschrift geti- eld: Perinatale sterfte in Neder land". mevr. J. H. de Haas-Posthu- geboren te 's-Gravenhage en :hans wonende te Wassenaar Promo tor was prof. dr. P. Muntendam. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht, tie heren C. W. Lunsingh. Scheurleer (Utrecht), H. P. Ruinen te Laren (N.-H.i en A N. Zijlstra «Oegstgeets» coct. ex. vrije studierichting in de ju ridische faculteit, de heer Ph. H. Maas te Amsterdam; kand. ex. ge- ichiedenis de heer H. G. Matthes (Leiden Subsidiëring mensae en studentenhuizen Het ligt in het voornemen van de ninister de gebruikelyke investe ringskosten van de algemene mensae foortaan voor lOOTc te subsidiëren, ildus de Memorie van Toelichting >p de begroting voor Onderwijs, iunsten en Wetenschappen. Het subsidiëringspercentage voor oedgekeurde investeringskosten van e verenigingseettafels blijft op 50% ehandhaafd. welk percentage in het ferleden eveneens gold voor de al gemene mensae. Het maaltijdsubsidie van 30 cent roor de in de algemene mensae en in de verenigingseettafels genuttigde naaltijden zal daarentegen met in gang van 1 september 1963 komen te (ervallen. Ook ten aanzien van de subsidië ring van de studentenhuizen is een lieuwe regeling getroffen. Ingevolge leze regeling zal voor de studenten kamers in de kosten waarvan de Centrale Stichting Studentenhuis- restiging niet meer k fonds perdu Jijdraagt, een subsidie worden ver eend in de exploitatie. Bij een in- resterinc van f 10.000 per student is flie subsidie gelijk aan de annuïteit ran een lening van f3000 met een looptijd van 40 en een rente van 9 's jaars. Dit bedrag van f3000 is aan te merken als het z.g. onren dabele gedeelte van de investering, Verband houdende met extra voor- tieningen ten aanzien van de stu dentenhuisvesting, ten dienste van het onderwijs. Uitgaande van een on rendabel gedeelte van de investering van f 7000. zal de maandhuur van de nieuw te bouwen studentenkamers in het algemeen uitkomen op f 46.50 plus f 23.50 servicekosten is f 70. Te verwachten is. dat dit huurbedrag in elk geval zal kunnen worden ge handhaafd tot 1966. Bij de in dat jaar te verwachten landelijke huur- ronde zal onder ogen kunnen worden gezien of er aanleiding bestaat, in verband met het landelijk huurpeil, de huren der studentenkamer op nieuw te herzien. LEGER DES HEILS OP 3 OKTOBER Ter gelegenheid van het 3 oktober feest belegt het Leger des Heils woensdagavond om 7 uur een grote openluchtsamenkomst aan de Mare. 's Avonds vindt in de korpszaal een filmvoorstelling plaats. Vertoond zal worden de Cefa-film: Telefoonspion. OPBRENGST BAZAAR LEGER DES HEILS De bazaar ten bate van het jaar lijkse Oogstfeest van het Leger des Heils heeft netto ruim f 1068,- opge bracht. POSTZEGELVERZAMELAARS BIJEEN Onder leiding van de heer A. W. raselaar, die ditmaal de plaats in nam van de voorzitter, de heer A. de Best, kwam de Leidse Ver. van Post zegelverzamelaars in het Geref. Jeugdhuis bijeen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Alphense zusterver- om tot nadere samenwerking te ko men om op deze wyze tot grotere ruilmogelijkheden te komen. De Leidse collega's werden uitgenodigd om maandag 12 november a.s. ken nis te komen maken in hotel Toor te ilphen. Na het opmaken van de balans van de rondzenddienst adviseerde de kas- controlecomm. tot dechargering van de administrateur, de heer J. Spijker. De heer J. Schafer hield deze wond een causerie over Europa zegels, de voorlopers daarvan en de (ogelijkheden om hierin te gaan specialiseren. Met enkele tientallen dia's werd getoond hoe men zo'n verzamelingkan opbouwen. De veiling van 40 kavels bezorgde de heer A. Ouwehand niet veel moei lijkheden. Tenslotte werd er bij de rondvraag op gewezen dat na morgen aan het filatelistenloket aan het postkantoor geen zegels van Nieuw-Guinea meer verkrijgbaar zullen zijn. Tot voorzitter van de Stichting Hervormde Jeugdzorg is benoemd de Jeugdpredikant, ds. A. J. Lamping. vonden hebben, zij die de waarheid nooit zullen vinden en zij, die naar stig naar de waarheid zoeken. Prof. Bosch sprak de wens uit. dat de con gressisten er blijk van zullen geven tot de laatste categorie te behoren. Tijdens voorgaande congressen vroeg men zich vaak af, of het wel zin had om voor een wetenschap als de oriëntalistiek, die toch zoveel ver schillende gebieden bestrijkt, ëén congres te houden. Het gaat om wat ons verbindt en niet wat ons scheidt, aldus prof. Bosch. Het voorgaande congres was gewijd aan een bepaald onderwerp, dat door verscheidene sprekers, die verschillende deelgebie den van de Oriëntalistiek vertegen woordigden, werd behandeld De Oos terse poëzie in het onderwerp van dit congres. De congressisten zijn in gedeeld in secties, en kunnen behalve over de Oosterse poëzie lezingen op een ander terrein bijwonen over on derwerpen, die hun speciale belang stelling genieten. Wat ons verbindt, aldus prof. Bosch, is ons streven om uit te stij gen boven de oppervlakte van onwe tendheid en vooroordeel. Door de kennis van het oosten te ontwikkelen, kunnen wij bijdragen tot een beter wederzijds begrip tussen Oost en West. Hierna verklaarde prof. Bosch het congres voor geopend. Goed gekleed Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat (Van een bijzondere medewerkster) Onder het motto „Goed gekleed van 's morgens vroeg tot 's avonds laat" liet V. en D. gistermorgen en tweemaal 's middags door vier man nequins. de laatste herfstmode tonen. De onmisbare regenjas werd in al lerlei variaties gebracht. Zeer prak tisch voor ons klimaat zyn de mantels met een gewatteerde voe ring, die in een felrode kleur getoond werd. Er was ditmaal veel aandacht be steed aan de kleding voor de jonge vrouw. Vlotte deux-pièces in compo- séstoffen, voorzien van rokken met uitwaaiende plooien waren er te kust en tekeur. Alhoewel het jonge meisje gemak kelijk modieuze getailleerde mantels kan dragen, staan de wijdvallende jassen met capevormige rug toch al tijd vlot. Voor de rijpere vrouw zagen wij beeldig afkledende japonnen in de prinsessenlijn, waarbij het accent werd aangebracht door een strikje of schuine bies. Jersey is nog steeds fa voriet. Men toonde hiervan zowel deux-pièces, als japonnen en zelfs een bruin mantelkostuum met 3 4 jas. Het viel niet moeilijk een keuze te doen uit de prachtige collectie man tels. Zeer'apart was een kerrykleuri- ge velours jas met ingenieus doorge stikte naden. Voor de dames met een smallere beurs was de «bruine tweed mantel met suède kraag, heel mooi. Ook toonde men enkele persianer bontjassen met nertskragen. Voor de liefhebsters van de wintersport bracht men Helanca pantalons met warme truien. Zeer origineel was een after-ski ensemble bestaande uit een gebrocheerde Helanca pantalon, met lurex pullover, waarover een lange avondrok werd gedragen. De qocktailjaponnen van satin du- chesse. cloqué kant of crêpe, in felle kleuren of zwart hadden ieders be wondering. De lange bruidsjapon was vervaardigd uit Engels kant. Opvallend bij de accessoires waren de lange Chanel sierspelden, die in allerlei variaties op de japonnen ge toond werden. Jubileum J. Robbers Dinsdag is het 40 jaar geleden, dat de heer J. Robbers als leerling in dienst trad bij de firma E. J. Brill, Na zijn leertijd volbracht te hebben, werd hij al spoedig opgeleid in de Oosterse lettertypen en meer speciaal in het Beirouth-Arabisch. Geruime tyd werd hem de verzorging toever trouwd van de Concordance op de Koran in deze taal. Sinds enkele ja ren zet hij ook het programma van de wereld-omroep in het Arabisch en weet dit feilloos met dag- en uur indeling „op te maken". Vele belangstellenden hebben van ochtend op het kerkhof bü de Groe ne Kerk te Oegstgeest de dinsdag overleden heer A. L. Mennes naar zijn laatste rustplaats begeleid. De heer Mennes was oud-directeur van de markt- en havendienst te Leiden. Hij heeft bovendien ruim 25 jaar een bestuursfunctie in de Vebo en de afdeling Leiden van de Neder- 1 landse Reisvereniging bekleed. Vooraf werd in de Groene Kerk een korte rouwdienst gehouden onder leiding van ds. G. F. Callenbach. De diénst werd bijgewoond door wet houder ïr. J. J. G van Hoek. de heer M. Weima. de huidige direc teur van de markt- en havendienst, vertegenwoordigers van de afdeling Leiden der NRV, oud-hoofden van diensten en de voorzitter van de Vebo en ir. P. Buck. Ds Callenbach noemde de thans overledene een man met een eigen levensstijl, die geen roofbouw op het lever, pleegde. Hij had begrip voor zijn medemens, voor wie hij altijd klaar stond. De heer Mennes leefde als een gelovig man in de verwach ting van de heerlijkheid Gods. Zyn omgang met zijn medemensen heeft altijd iets weerspiegeld van de lief de» van Jezus Christus. Ds Callen bach sprak naar aanleidine van enkele verzen uit het eerste boek van d< Corinthiërs. Na de dienst begaven de aanwe zigen zich naar de begraafplaats waar ir. Buck als enige namens de Vebo een korte toespraak hield waar in hij de overledene dankte voor al les wat hij voor Leiden en in het bijzonder voor de Vebo is geweest. Namens de familie dankte ds. Cal lenbach de aanwezigen voor hun be langstelling en medeleven. Engelsen zijn geen Nederlanders" In ecu hoofdartikel in de „North Borneo News and Sabah Times" wordt gezegd dat als de Philippijnen van plan zijn in Noord-Borneo de zelfde tactiek toe te passen als Indo nesië in West-Irian, de bevolking van Noord-Borneo gereed moet zijn om zich te verdedigen met alle middelen die ter beschikking staan. Duits plan voor NAVO-vliegtuig in uitvoering De Westduitse luchtmacht hoopt in ongeveer twee jaar een Duitse versie gereed te hebben van een NAVO- vliegtuig dat loodrecht kan opstijgen. Dit heeft generaal Kammhuber. af tredend inspecteur-generaal van de Westduitse luchtmacht, aan journa listen meegedeeld. Met de voorberei dende werkzaamheden aan een der- gelyk toestel, dat zowel de eigen schappen van een jachtvliegtuig als die van een bommenwerper moet be zitten, is in 1957 in diep geheim door verscheidene Westduitse vliegtuigfa brieken begonnen. In juli van dit jaar heeft een proefexemplaar enkele vluchten gemaakt. Behalve dit model had nog geen enkele van de tien ver tikaal opstijgende typen uit de V.S Engeland. Frankrijk, Nederland en Italië tot dusver de NAVO tevreden gesteld. aldus de generaal. „Vriendschapsmaand" Sticlllillg adviseert ALBANIË HOUDT over bakkerslonen DE SCHIJN OP Dit wordt opgemerkt naar aanlei ding van de reis van de heer Osmena, Philippyns onderdaan, naar Indone sië. waar hij gezegd zou hebben dat Indonesië zyn stryd om West-Inan niet gewonnen heeft door „liefdes brieven aan de Nederlanders tc schryven". Het blad wfjst erop dat de Britse bescherming van Noord-Borneo ook na de totstandkoming van de federa- j tie van Malesië zal voortduren over eenkomstig een defensieverdrag met het Verenigd Koninkrijk. „Het zal goed zyn dat de Philippijnen dit be denken", zegt het blad. ..Engelsen zyn niet precies hetzelfde als Neder landers". Voorts wordt betoogd dat krante artikelen, volkomen onware berichten en regeringsverklaringen in de Phi- lippynen slechts ten doel schynen te hebben de gevoelens tegen de Britten op te zwepen en het Philippynse volk blind te maken voor het feit dat de aanspraken op Sabah (Noord-Bor neo» volkomen ongegrond zijn. Het blad zegt zegt zeker te weten dat geen enkele gemeenschap in Sa- bah. zelfs niet de kleine Philippynse kolonie, verlangt dat het land onder heerschappij van de Philippynen zal komen. Albanië zal met ingang van 7 ok tober een „Albanees-Russische vriendschapsmaand" houden.In een bericht van het Albanese persbureau Ata wordt gezegd dat de maand een „machtige manifestatie" zal zyn waarby „de werkende bevolking van Albanië uiting zal geven aan haar liefde en dankbaarheid jegens de broederlyke volkeren van de Sowjet- Unie". Er zullen onder meer grote open bare bijeenkomsten worden belegd en lezingen e.d. worden gehouden. Zoals bekend verbrak de Sowjet- Unie in december 1961 de diploma tieke betrekkingen met Albanië, na het 22ste congres van de Russische communistische partij in Moskou waarop het Albanese regime werd ge kritiseerd wegens het in stand hou den van de stalinistische persoons- verheerlyking. VOORSCHOTEN De heer P. T. van den Heuvel slaagde, aan de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam voor het kandidaatsexamen in de economische wetenschappen. Het Bondsbestuur van de KNVB heeft het Nederlandse amateur-elf tal ingeschreven voor het Olympisch voetbal toernooi. De ploeg zal zich via de voorronden voer het toernooi in Japan moeten plaatsen. Eind van dit jaar zal de F.I.F.A. de indeling van het voor-toernooi, waarbij waar- schijnUjk rekening wordt gehouden met de geografische ligging van de deelnemende landen, vaststellen. De partijen bij de CAO in het bakkersbedryf hebben gisteren weer vergaderd over de werknemerseisen voor de nieuwe CAO. die per 1 okto ber as. in zou dienen te gaan. Men is niet tot een akkoord geko men. Er is besloten het advies van de Stichting van de Arbeid te vragen, om zodoende te trachten een oplos sing te krijgen voor de achterstand, die het bakkerspersoneel ten opzichte van andere bedryfstakken heeft. Zo als bekend willen de werknemersor ganisaties: a. een verkorting van de werkweek van 48 tot 45 uur. b. een loonsverhoging van 5 procent, c. een toeslag van 50 procent voor het werk op zaterdac. De stichting zal woensdag a.s. bij eenkomen met de partyer Daarna zullen werkgevers en werknemers weer samen om de tafel gaan zitten. Het ziet er naar uit dat er binnen afzienbare tijd een verkeers regeling zal komen in de drukst bevaren zeestraat van de wereld, de Straat van Dover. Al enkele jaren maken vooral de stuurlieden van de schepen die geregeld van deze route gebruik maken, zich zorgen over de steds groter wordende verkeerschaos in deze smalle zeestraat waar per dag ongeveer duizend schepen in beide richtingen varen. Vooral in de nacht kunnen zij bijna niet meer wijs worden uit de vele boord- en toplichten van de talrijke schepen die zij rondom waarnemen en steeds groter wordt dan ook het gevaar voor aan varingen. De grote scheepvaartlanden van West-Europa hebben enige tijd geleden de koppen bij elkaar gestoken door middel van de daartoe geschikte organisaties, teneinde te komen tot enige regeling die de zorgen van de navigators moeten verlichten en het gevaar van aanvaring moet reduceren. Daaraan werkt ook Nederland mee. koers of route te volgen als hij dit j niet. in verband met artikel 29 van de internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee (eisen van goede zeemanschap) ver antwoord acht. Het kan immers voorkomen dat een kleine kunstvaar- der in zeer slecht weer ergens onder de kust een schuilgelegenheid wil zoeken en dan van de aanbevolen route moet afwyken. En de gezag voerder die om welke reden dan ook de aanbeveling aan zyn zeelaarzen lapt en een ongeluk veroorzaakt, zal i latër voor de Raad voor de Scheep vaart waar moeten maken dat hy een gegronde reden had de aanbeve- I ling in de wind te slaan. Met deze maatregelen om het scheepvaartverkeer „in de nauwte" te gerieven is men er echter nog niet Er bestaat altyd nog een krui send verkeer en dat zal een volgende stap dienen te zyn, evenals wellicht een regeling van scheepvaartverkeer op do zuidelyke Noordzee, dat heden ten dage ook zeer intensief is. Spanjaarden voor onderzoek naar Barcelona Met ernstige gezichten stonden gisteravond om tien uur vyf Span jaarden, vier uit Enschede en éën uit Oldenzaal, voor het vliegtuig van het Twents vliegsyndicaat p de vliegbasis Twenthe. Vergezeld van een tolk die de werving van Spaan se arbeiders voor Nederland voor de fabrikantenvereniging in Enschede heeft behartigd, vertrekken zy naar het overstromingsgebied in Spanje om nieuws te weten te komen van hun familieleden en van die van hun in Twente achtergebleven Spaanse collaga's Dat zyn er ongeveer 350. Zeer veel in Twente werkzame Span jaarden wonen in de zwaargetroffen steden Tarrasa en Sabadell en men kan zich dus de grote ongerustheid voorstellen, waarin zy verkeren over de lotgevallen van de familieleden, die zy ginds hebben moeten achter laten. Om kwart over tien verhief het vliegtuig zich boven de grondlichten van de startbaan en zette koers naar Barcelona, waar het vanmor gen omstreeks half zes is geland. Wanneer de Spanjaarden zullen te rugkomen is nog niet vastgesteld. Sluikhandel in de Som jet-Unie Een officiële vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie, vijf Russische zeeliecien en verscheidene handelaars in buitenlandse deviezen, juwelen, horloges en kleding zyn door een rechtbank in Leningrad tot gevange nisstraffen veroordeeld, zo meldt het blad „Sowjet-Rusland" Deze zaak was ontdekt door uitspattingen van de vyl zeelieden. Het bleek dat zij in he: buitenland goederen hadden gekocht, deze heimelijk de Sowjet- Unic binnenbrachten en daar tegen buitenlandse deviezen verkochten. De officiële functionaris, die hier bij betrokken zou zyn, was werkzaam in „een aan de Sowjet-Unie gren zend kapitalistisch land", aldus het genoemde blad. Hij zou zich schul dig gemaakt hebben aan deviezen- handel Het onderzoek in deze kwes tie duurt nog voort. Het is mogelijk dat de man. hoewel hy in Leningrad is veroordeeld, nog eens terecht zal moeten staan voor deviezenhan- del. waarop de doodstraf staat. Enkele maanden geleden heeft zich in de Sowjet-Unie een zelfde geval voorgedaan. Toen ging het om het smokkelen door verscheidene perso neelsleden van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot. De lei der van deze groep, Rokotow. bijge naamd „Iwan de eenoog", is inmid dels terechtgesteld. Hec initiatief tot een dergelijke re geling nam de Franse capitaine de fregat L. Oudet die de aandacht op de steeds gevaarlijker wordende vaart in de Straat van Dover vestigde in een artikel dat in september 1959 in het Franse scheepvaartblad Journal du la Marine Marchande verscheen. Het plan-Oudet. als we het zo mo gen noemen, behelst het creëren van een „verkeersplein" in het kanaal van waaruit een routeverdeling zou plaats hebben. Dit plan oogstte niet veel bijval bij de deskundigen van de scheep vaartlanden, omdat het moeilijk uit voerbaar werd geacht. Niettemin was het van historische betekenis want Oudci had de alarmklok geluid en deze klonk voldoende door om het vraagstuk niet in de ijskast te doen belanden. De diverse navigatie-instituten van Engeland. Frankryk en Duits land gingen zich met dit urgente vraagstuk bezig houden en voor Ne derland deed dit de nautische com missie van de Koninklijke Neder landsche Reeders-vereeniging. waar in onder andere ook zitting heeft oud-kapitein A. Wepster, die momen teel een functie bekleedt bij de nau tische dienst van de Holland-Ame- rika Lijn. Toen, als reactie op de suggesties van Oudet, de Belgische gezagvoer- dei Poll een plan ontwierp voor het instellen van twee vaarstroken, ging de zaak aan het rollen. Poll meende deze vaarroutes zou in het midden gescheiden zyn door een boeieniyn en dus zowel oost-west verkeer als west- oostverkeer verwerken. De noordelijke route zou bestemd zyr. voor schepen die byvoorbeeld in een haven aan de Engelse zuidkust of in Londen zouden moeten zijn. De rcute onder de Franse kust langs zou dan bestemd zyn voor schepen, die Franse havens of de andere kant uit Belgische, Nederlandse. Duitse, of Scandinavische havens als bestemming zouden hebben De hele regeling heeft een groot hoofddoel, het scheepvaartverkeer, dat altijd neiging heeft zyn route onde: de Engelse zuidkust te nemen, meer te spreiden over de volle breed te van de Straat van Dover, waar- i door bereikt zal worden dat de route onder de Franse wal. die niet popu lair i:., meer in het verkeer zal wor den betrokken. De belanghebbenden van de West- europese scheepvaartlanden staken de koppen bij elkaar en formeerden j een werkcommissie. die enkele malen bijeer. kwam om het probleem op al zijn merites te bezien en een eind rapport op te stellen met een con clusie Voor Nederland nam kapi tein Wepster aan deze besprekingen deel. Compromis Aangezien de Reedersvereeniging var oordeel was dat men. vór een regeling te formeren, in brede kring dat het scheepvaartverkeer het best de gebruikers van deze zeeweg diende gebaat zou zyn met twee vaarroutes, te horen en hun oordeel te vragen, een onder de Engelse wal en een zo hield kapitein Wepster een en- onder de Franse kust langs. Elk van Van Dalsuinprijs voor P. v. cl. Linden OEGSTGEEST De beer D. J. C. Heyl slaagde aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het kandidaatsexamen genees kunde 11a. Burgerlijke Stand Geboren: Astrld C d v. K Elion en M. B Wafelbakker; Monique Chrd. v. G H. W. Lignac en P. C. de Bruijn; Joost, z v. J. Leeuwenburg en P. A Zwaan; Joost. z. v. J. Parmentler en J. A. R van der Burgh: Elsje, d v. P A. Krijgsman en N. Fillppo; Eelco A» A z. v. A. H. C. van der Zalm en A. D. van Berge Henegouwen. Ondertrouwd: J. H Dibbetz en J H Laterveer; W van Hilten en E. J. M, van der Putten. Getrouwd: J. H. F. Versteeg en C J. Lindeman: K H. Khaw en D. P E Barrade; H Broekstra en G. P. A Kemperman; A. A. J. Waals en M. A. van der Sanden. De gemeente Amsterdam heeft aai. de acteur Peter van der Linden de Albert van Dalsumprijs toegekend voor de beste toneelprestatie in een Nederlands stuk in het seizoen 1961 1962. Peter van der Linden verwierf de prijs voor zijn rol van Joren in „De gecroonde leersse" van Michlel de Swaen, dat het vorige jaar door de captain Dove van de British Rail quete die hij bij de werkcommissie ter tafel bracht. Het is mede aan deze enquete te danken uat men een brecer inzicht in het probleem kreeg, wat resulterde in het aanvaarden van wat men een compromis kon noemen. In het eindrapport dat op een op 18 oktober te houden slotzitting van j dc werkcommissie zal worden opge- I steld, zal als aanbeveling voorkomen het instellen van twee afzonderlyke routes, een voor het oost-west ver keer. onder de Engelse wal in feite dus een ëénrichtmgverkeer waardoor een schip weinig of niets te maken zal hebben met tegenliggers. Van oorsprong is dit plan een idee van Kroll verwacht geen spanning om Berlijn De voormalige Duitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, gelooft niet dat er voor november zich een dramatische ontwikkeling ten aan zien van Berlijn zal voordoen. Die in druk had hy uit gesprekken met Chroesjtsjow gekregen, aldus zegt hy in een persgesprek met dr. Gerhard Frey, de hoofdredacteur van de in München verschijnende „Deutsche Soldatenzeitung und Nationalzei- tung". Wat er na november zou ge beuren weet Chroesjtsjow' zelf waar schijnlijk ook nog niet tot in bijzon derheden. Wel zou na november rekening ge houden moeten worden met het slui ten van een apart vredesverdrag tus sen de Sowjet-Unie en de D.D.R., maar dat zou ook nog een jaar kun nen duren. Dat hangt allemaal van de algemene gang van zaken af Na het sluiten van een apart vredesver drag zouden volgens Kroll de mili taire verbindingen van het Westen met Berlyn verbroken worden, maar de burgerlijke vermoedelijk niet. Er waren overigens nog vele mogeiyk- heden om een apart vredesverdrag te voorkomen, aldus Kroll. Kroll zei voorts van mening te zijn^ dat de aanleg van de Beriynse muur voor Moskou propagandistisch gezien als een boemerang heeft ge werkt. Chroesjtsjow had tegenover hem toegegeven, dat hij er niet erg gelukkig mee was. maar dat hy het wel had moeten doen. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteravond mee, dat het ministerie niet op het interview in de „Deutsche Soldatenzeitung" zal ingaan Christendemocratische afge vaardigden uit de Bondsdag hebben hun verwonderine te kennen gegeven dat Kroll juist dit extreem-rechtse blad als spreekbuis voor politieke verklaringen heeft gebruikt. BEURSOVERZICHT MEEVALLENDE STEMMING AMSTERDAM. 28 sept. De stemming voor de internatio nale waarden is vanmiddag meege vallen wanneer hierby rekening wordt gehouden met de iets lagere slotkoersen van Wall Street, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen en de zwakkere tendentie, die de West duitse beurzen vandaag te zien ga ven. De handel voor de laatste dag van deze beursweek was in de Phi lips- en Kon. Olie hoek vry levendig. Dit dankte het Damrak aan de ac tiviteit van de arbitrage. Aandelen Kon Olie werden voor Londense re kening gekocht, terwyl daarnaast in dit fonds vraag aanwezig was van lokale zyde. Men koopt de stukken uit rendementsoverwegingen, mede gezien door het feit. dat de Kon.1 Shell-groep het interim dividend over 1962 heeft verhoogd. Hieruit concludeert men dat het jaardivi dend over 1962 boven dat van 1961 zal uitkomen. Gedaan werd voor de olie-aandelen f 139.30, tegen een voorgaande slotprys van f 139.10. Aanhoudende vraag stuwde de prys omhoog tot f 139.60. Philips schommelde rond het slot van don derdag op f 137.20. Unilevers liepen op van f 128.50 tot f 129.10 (f 128.60). Aku verbeterde by na 1 punt tot 3564 terwyi Hoogovens een puntje daalde tot 525. In de scheepvaartsector was de handel minimaal. De koersverliezen beperkten zich in deze afdeling A circa 1 punt. Ook de leidende cultu res waren merendeels fractioneel ger. In de staatsfondsenhoek hield de zwakke stemming van gisteren ook vandaag aan met geringe omzetten. De markt staat hier onder druk van de as. lening Bank van Nederlandse Gemeenten groot f 100 min. In de lokale afdelingen werden aandelen van Gelder Papier 15 pun ten lager op 265 geadviseerd nadat dit fonds gisteren reeds 6 punten la ger noteerde. De resultaten van dit concern over 1962 zullen, aldus de di rectie, bij die van 1961 ten achter biyven. Met een dividendverlaping (I960: 14 moet rekening worden gehouden. In de Amerikaanse a*" ling werden certificaten van 6% converteerbare obligaties Imperial Chemical Industries" onveranderd op 1104 geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 sept. Londen 10.074—1008; New York 3.59%—3.594; Montreal 3.34ft-3.34,»g Parys 73.40—73.45: Brussel 7.23— 7.23 4: Frankfort 89.91—89.96: Stock holm 69.8469.89; Zurich 83.15' 83204; Milaan 57.934 57.984-Ko penhagen 51.94 4 51-99 4 Oslo 50.27 50.32; Wenen 13.9413.95; Lissabon 12.56%—12.57 4. Vrijdag 28 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. 30500 30500 30500 vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 44 101A§ 100H Ned '59 4 4 IOIt^X 100 Li Ned '60-1 44 101A 100H Ned '60 II 44 101*4 100% Ned '59 4V< 99% 99% Ned '60 4V« 994 954 Ned '61 4*4 99% 94 Ned '53 3% 954 93% Ned Gb obi 34 78 87 Ned '47 34 90% Ned '51 34 96*4 88 Ned '53 I-II 34 94 89 Ned '56 3 4 93% 89 Ned. '48 3V4 874 914 Ned bel cert 3)4 86x 914 Ned '50 I-II 3V4 88*4 924 Ned '54 I-II 3*4 894 88% Ned '55 I 3*4 894 98% Ned. '55 II 3V< 91% 99% Ned •37 3 91% Ned G.b obi '46 3 92% 95ft Ned dol In '47 3 89 Ned Inv cert. 3 98% 5 Ned 62-64 3 99% Indië -37 3 99% Indië 37 A 3 954X Ned. won bJ '57 6 107 Ned. w. b.l. '58 44 100 ACTIEVE AANDELEN Nieuwe Komedie onder regie van ways, onder wie de Engelse Kanaal- Erik Vos werd uitgebracht. boten resorteren. Dit plan zetten de j j Engelsen aanvankelyk in de ijskast ïan der L"lden ;ak's'nds maar het werd kortgeleden weer te- 1958 deel uit van het gezelschap de voorschijn gehaald en bleek een aan- I Nieuwe Komedie toneelgroep Arena vaardbaar comproims te zijn voor de on cnoplno rloor n m Snontn m Mtt- Ji tegengestelde meningen. De beide en speelde daar o.m. Scapin in Mo Here's schelmestreken van Scapin, dat ruim 150 voorstellingen haalde, Dromio in „Het spel de: vergissin gen" van Shakespeare, dat 175 maal werd opgevoerd en de „duivel" in de „Geschiedenis van de Soldaat", dat in samenwerking met het Brabants Orkest door de Nieuwe Komedie worot uitgevoerd. „De gecroonde leersse" houdt nog repertoire by de Nieuwe Komedie tot het einde van dit jaar Op 27 decem ber zal het stuk voor de televisie worden gebracht. Tot nu toe zyn ruim 120 voorstellingen van „De ge croonde leersse" gegeven. WASSENAAR De heer J. M. Hazenberg slaagde ..zeeroutes" zullen gescheiden worden door een stuk „niemandsland" of be ter gezegd „niemandszee". Geen dwang Het eindrapport zal als aanbe veling worden voorgelegd aan de Ma- ritirn Safety Commission van de IMCO (Intergouvernemental Mariti me Consultative Organisation) waar in de regeringen van de scheepvaart- naties samenwerken en waarin voor elk land de inspecteur-generaal voor de scheepvaart zitting heeft. Deze zal dan een beslissing moeten nemen. Het instellen van een route ring voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Dover zal echter niet meer dan een aanbeveling kunnen zyn en in dit verband opgenomen Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, •/óór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. Amst. Rubber 106 Ver HVA-my 120*4 AKU 355% 356% Deli My cert 142 141.50 Hoogovens cert. 526 520*4' Philips gem bez 137.20 137.40 Unilever cert. 128.65 128.79 Dordtse Petr 631 6334 Kon P (50 f 20 138 10 139.40 Holl Amer iyn 117*4 116% Java China Pak 130 131* KIM 495 48 50 Kon Ned St.boo' 131 *'4 131% Kon Paket Mij 132*4 132 *4 Stoom My Ned 1314 131 Niev Goudr cert 104% 104% v. Ommeren cert 246 247' Kon Rott Lloyd 123 122 N.Scheepsv Unie 120V4 119 aan de Rijksuniversiteit te Groningen worden i.i de zogenaamde zèilaanwij- I voor het kandidaatsexamen genees- i zingen Men kan een gezagvoerder kunde lib. I namelyk niet dwingen een zekere 30500 30500 30500 NIET ACTIVE OBLIGATIES Prov.) en GemJenlngen A'dam *47 (34) 3 100 94% Idem 48 34 94% 94% R'dam '52-1 (44 9C ld. *37 I-II (34 944 Z-HoU *55 4 4.. 984 I Bankwezen Bb N Gem 58 54 1034 103A id NWB *52 (4V498 4 98'. BVG rsbr f500 212 4 2124 BVG rsbr *52 145 145 Industr Obligaties Philips Dol! *51 89 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten vorige Slotkoers koers v heden. 109 91 91 83% 83% 87% 88 87 87% 83% 83% 81 81 91% 92 91% 91ft 93% 91% 91% 86% 87% 97B 96 86% 86% 104 103% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 124 A'dam 56 1 24 A'dam '56 II 24 A'dam'56 III 24 Eindhoven '54 4 Enschede *54 24 Den Haag'52 124 Idem n 24 R'dam '52 1 24. Idem II 24 Idem '57 24 Utrecht '52 24 Z.-Holl. 1957 24 Zuid-Hall '59 24 NIET-ACTIEVE AAND EN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. 175.50 175 Robeco 199 199 Unitas f50.- 455 455 Ver Bez. v 94 f50 125 50 125 Amst Bank 376 380 Cultuurbank 304 31 Holl Bank U eert 2244 223 Ned Handelmy 341 Rott Bank 431 360 Twentsche Bank 315 311 Senembab 350b 350 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. Electrolasmy K Pap v Gelder K. Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur v Bjiy Internatlo v Kemp en Beg Leidse Wolspj-y Müller en Co N B Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd My Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernik's Bet .my Wilton Feyenoord v Wyk - Heringa Zaalberg 596 595 220 219 67 68% 680 680 396 396 280 265 161% 157 458 453x 193 193 1434 1614 162* -4 390 388 315 313 495 495 53.80 53 80 4204 415 793' a 670 I 398 393 92 x 94 185% 188 260 2614 80 B 81 115 x 115 Mijnbouw en petroleum Blllton 2de r. 421 Kon Petr (f 20> 137 Amerik fondsen Canad Pacific R Intern NickeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un States Steel 4204 137.50 21ft 20% 58% 53 4 39 38% 29% 30 48% 47% 51% 51ft 62 62 32ft 31% 31% 32 29% 29% 41% 414 Bieden Laten Ex-dlvldcnd Exclaim

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7