ZEKER 600 DODEN IN SPAANS RAMPGEBIED Strijd spitst zich toe om toelating negerstndent DAKREPARATIE! Hulpverlening nu op volle gong gekomen Vierde poging van Meredith afgelast PAPOEA'S SLAAGS IN HOLLAND Oom ivil vermoorde imam opvolgen Rebellion in Jemen krijgen steun van alle stamhoofden LEVENSLANG EIS TEGEN LEIBBRAND Toch fraude in Nijmegen Geen Turkse schepen meer CUBA naar ZWART WEERBERICHT (Due/ Wlïen ws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 No. 30768 LEIDSCH lil DAGBLAD Directeur: E A. E van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WlUe 6ulgel 1 Le,a"n Olro 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f 2.30 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie: 21507 De laatste officiële cijfers van de overstromingsramp in Spanje zijn: 414 doden, 391 vermisten en 202 ernstig gewonden. Volgens de Spaanse vice-premier, generaal Munoz Grandez, zijn er naar alle waarschijnlijkheid tenminste zeshonderd doden. Nog steeds vindt men stoffelijke resten van personen die als vermist waren opgegeven. De hulpverlening is thans op volle gang. Een onafgebroken stroom motorvoertuigen met levensmiddelen en medicamenten was gisteren onderweg naar het rampgebied. Wegen en bruggen zijn provisorisch gerepareerd. De spoorwegverbinding van Barcelona met Madrid en Valencia was gisteren weer hersteld. troffen voor het opvangen van de financiële en andere gevolgen zo- I als eventuele tijdelijke werkloosheid i van de ramp. Naar Spanje Vijf Spaanse arbeiders zijn als ver- j tegenwoordigers yan hun landgeno ten. die in de Twentse textielindu strie werkzaam zijn, gisteravond van de vliegbasis Twente rechtstreeks naar Barcelona gevlogen. Zij zullen contacten leggen met familieleden. organisaties en instanties om inlich tingen te krijgen over het lot van hun familieleden in het rampgebied. De vijf Spanjaarden zijn met het vliegtuig van de Twentse textielin dustrie gegaan. De deputatie staat onder leiding van de heer Wagenaar. die in Barcelona voor de Fabrikan- tenvereeniging Enschede de werving van arbeidskrachten verzorgde. De Spaanse ambassade in ons land heeft inmiddels de Spaanse regering gevraagd om zo spoedig mogelijk lijs ten met de namen van de slachtof fers van de ramp naar Nederland te zenden. Sl eau AFP meldt uit Vaticaanstad dat de Paus de aartsbisschop van Barcelo na een telegram heeft gezonden., waarin hij hem verzoekt zijn diepe deelneming te betuigen aan de zwaar getroffen bevolking. De Paus ver zocht ook zfjn rouwbeklag aan de autoriteiten over te brengen. Het hoofd der R -K. Kerk maakte tevens een belangrijke geldsom over als bij drage in de materiële hulpverlening aan de overstromingsslachtoffers Het genootschap Spanje-Spaans Amerika 'secretaris de heer G. P. de Ridder, Koninginneweg 163. Amster dam), onder voorzitterschap van prof. mr. dr. J. A. van Praag, heeft besloten een actie in het lever te roepen voor steun aan de slachtof fers van de overstromingsramp in Spanje. Bijdragen hiertoe kunnen worden gestort op postgirorekening 226376, het geld zal worden afgedra- j gen aan de Spaanse ambassade in Den Haag. De Spaanse Evangelische zen ling te Utrecht heeft haar gironummer i 95200 opengesteld voor giften voor 1 protestantse slachtoffers van de overstromingsramp in Spanje. Er viel in de nacht van woensdag op donderdag voor de tweede maal achtereen een stortregen boven het getroffen gebied, die de rampspoed van de overlevenden, die probeerden een schuilplaats in de puinhopen te vinden, verhoogde. De ergst getroffen steden zijn in volgorde Rubi, Tarrasa en Sabadell. In de industriestad Rubi zijn 250 per sonen hetzij om het leven gekomen hetzij vermist. Hier werden ruim honderd huizen door het woedende water weggeslagen. In Taras.sa zijn twee fabrieken onder de druk van het water ingestort, hetgeen aan on geveer tweehonderd werknemers het leven heeft gekost. In Barcelona staan vermoeid uit ziende mannen, vrouwen en kinderen in rijen in de hal van het stadhuis, waar foto's zijn uitgestald van nog hiet geïdentificeerde slachtoffers. Een kreet die van tijd tot tijd uit hun midden opstijgt, betekent dat opnieuw een overledene door zijn of haar nabestaanden werd herkend. De 22-jarige Spaanse Eulalia del Arbol vertelde een verslaggever van DE RAMP IN SF M\IJ E Reuter onder tranen: „Mijn moeder en mijn zeven broers en zusters zijn in ons huis verdronken En het ge beurde zo plotseling. Wij hadden het licht uitgedaan, om naar bed te gaan. En toen stroomde eensklaps het. water met donderend eeweld ons huin binnen. Alien verdronken, behalve ik, die niemand kon zien of helpen". En de 42-jarige Manuel Hidalgo, die zich in het huis van een vriend bevond, toen de ramp zich voltrok, zei: „Ik kon woensdagochtend om vier uur eindelijk mijn huis bereiken. Maar er was niemand meer in. Mijn vrouw en vier kinderen waren door het. water meegesleurd." In het rampgebied zijn thans dui zenden Spanjaarden dakloos. De mi nister van Volkshuisvesting. Arjona heeft verklaard, dat zo spoedig mo gelijk vierduizend woningen zullen worden gebouwd. Generaal Grandez heeft meegedeeld, dat de regering al les in het werk zal stellen om het ge troffen gebied te helpen. Fabrieken, die weer worden opgebouwd, zullen modern worden ingericht. Waar no dig zullen voorzieningen worden ge- (Van onze correspondent in Washington) De strijd over de toelating van de negerstudent James Meredith tot de universiteit van Oxford in Mississippi spitst zich meer en meer toe. Gistermiddag zou Meredith Voor de vierde maal een po ging hebben gedaan zich te laten inschrijven. Niet minder dan zestig man van de federale marechaussee zouden hem vergezellen om de inschrijving in feite te forceren. Toen echter bleek dat gou verneur Barnett van Mississippi de universiteit had omringd met een politiemacht van vierhonderd man. besloot het departement van Justitie in Washington om althans voorlopig van de poging af te zien. De politie die de universiteit zou .verdedigen", droeg helmen en was voorzien van gasmaskers! goed ding dat de Republikeinen pre sident Kennedy in deze kwestie tot dusverre niet afvallen. Oud-president Eisenhower noemde gisteren de hou ding van gouverneur Barnett nier te verdedigen Daar moest iets tegen gedaan worden, volgens Eisenhower. Hij gaf persoonlijk de voorkeur aan het gebruik van de marechaussee in- plaats van troepen. I WEST-NEDERLAND OP GEL' JKE SCHAAL] Vijf pro-Nederlandse Biakkers zijn gisteravond in Hollandia slaags qcraakt met ongeveer tien Seroeiers, die bekend staan om hun Indonesische sympathieën. De Papoea's gingen elkaar in het centrum tan de stad met kupmessen, stokken en stukgeslagen bierflessen te lijf. Toen alle Biakkers gewond waren, vluchtten zij dc bioscoop Orient'' aan de Oranjelaan binnen. Een van hen, die een ruit had ingeslagen, moest onmiddellijk met een slag aderlijke bloeding naar het ziekenhuis worden gebracht. Toen de andere Biakkers gewond en bloedend met messen en stokken de donkere bioscoopzaal binnenvluch ten, ontstond onder het handjevol bezoekers onmiddellijk een grote paniek. Men trachtte allemaal tege lijk door de kleine uitgang naar bui ten te rennen. Inmiddels was echter de Papoeapolitie vanuit het tegenover de bioscoop gelegen hoofdbureau in actie gekomen. Met geweren in de aanslag wisten de agenten de orde buiten enigszins te herstellen. De vier gewonde Biakkers werden allen naar het politiebureau ge bracht, waar zij voorlopig werden verbonden. Van de Seroeiers werden er drie gevangen genomen en in ver zekerde bewaring gesteld. Tijdens de vlucht uit de bioscoop werd een Nederlandse vrouw door de Papoea's vastgegrepen, maar een PTT-ambtenaar en een marine-offi cier wisten haar te ontzetten. Nau welijks een uur na het gebeurde was de rust in Hollandia weergekeerd. De film, die tijdens de ontstane paniek gewoon had doorgedraaid, was gestopt en de bioscoop was onmid dellijk gesloten. Alleen een plasje bloed voor de bioscoop en een aantal gebroken ruiten en bierflessen waren de stille getuigen van de vechtpartij. In het hoofdbureau werden de aangehouden Seroeiers in hun cel ondervraagd. Later werden vier in het Ziekenhuis verbonden Biakkers in hun met bloed besmeurde kleren naar het bureau gebracht om aan de tand te worden gevoeld. Alle vechtenden verkeerden onder de invloed van alcohol. Het politie korps, dat sinds de laatste dagen, nu het gehele Nederlandse kader is ver trokken uit Papoea's bestaat, heeft voor vanavond versterking aange vraagd voor het geval zich weer moeilijkheden zouden voordoen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie maakte gisteravond bekend, dat men de poging had afgelast met het oog op de mogelijkheid van bloedvergieten en het ontstaan van gewelddaden op grote schaal. Robert Kennedy zei, dat Meredith uiteindelijk tot de universiteit zou moeten worden toegelaten, maar dat niet bekend was wanneer hij een nieuwe poging zou doen. „Als het niet langs vreedzame weg zal kun nen gebeuren, zal de federale rege ring ervoor zorgen dat de thans in het geding zijnde orders worden uit gevoerd, welke actie daarvoor uitein delijk ook nodig moge zijn", aldus minister Robert Kennedy. Een legerafdeling van 110 man is op weg naar Mississippi om de fede rale politie bij te staan die er op moet toezien, dat James Meredith aan de universiteit van Oxford wordt toegelaten. Volgens het ministerie van defensie zullen zij zich niet rechtstreeks in het geschil mengen. Gouverneur Barnett moest heden middag voor het Federale Hof te New Orleans verschijnen omdat hij een order van het Hof had genegeerd. Het is zeer goed mogelijk dat hij verstek zou laten gaan. Met spanning wacht men af of het Hof in dat ge val zijn arrestatie zal gelasten. De gouverneur van de eveneens zeer conservatieve deelstaat Alabama heeft zich solidair verklaard met Barnett in een brief, die hij giste ren aan president Kennedy richtte. Robert Kennedy houdt zich persoon lijk voortdurend met de zaak bezig. Dc voornaamste besluiten worden natuurlijk genomen in overleg met zijn broer de president. Het is een H.K.H. Prinses Beatrix heeft gisteren in de Westerkerk te Amsterdam de herdenking van het 10-jarig bestaan van de Nederlandse Orde van Advoca ten bijgewoond. De deken van t deze Ordt. mr. L Salomonsort geleidde H.K.H. naar haar plaats. volutionaire comité, dat de macht in Jemen heeft overgenomen. De tekst is uitgezonden door Radio Sana'a. „Ons volk heeft gedurende honder- poging tot moord, den jaren een lijdensweg gekend als J geen ander volk. Het tfas afhanke- I lijk van de wil van één despoot, die ieder mededogen miste. De ene stam j werd tegen de andere opgezet. Zon der vorm van proces werden on- schuldigen ter dood gebracht", aldus de proclamatie. De proclamatie gaat verder: „Alle De openbare aanklager heeft gis teren levenslange gevangenisstraf geëist in het proces te Stuttgart tegen de internationaal bekende ver- keersdeskundige professor Kurt jLeibbrand die ervan beschuldigd is in augustus 1944 als commandant van een Duitse compagnie in Frank rijk Italiaanse vrijwilligers van zijn onderdeel te hebben laten doodschie ten. Aanklager Fritz Schneider zei in zijn requisitoir dat Leibbrand in minstens 22 gevallen schuldig was aan moord en in elf gevallen aan Dc burgemeester van Nijmegen imam. hebben het volk van z(jn go.- tooVerieTmil ÏÏE van Den Haag, bekendgemaakt. en die van hun familie te stillen. Voor het volk was er slechts verne dering, honger en ziekte". Volgens radio-Sana'a kan het volk nu „een niuew democratisch leven en een socialistische toekomst" tege moet zien. „Lijdensweg ten einde" De opstandelingen, die in het Zuidarabische staatje Jemen de imam hebben vermoord en een republiek hebben gesticht, heb ben het leger verzocht het land te besturen zolang er nog geen kabinet is gevormd. Alle vlieg velden zijn gesloten, vermoede lijk uit vrees voor een tegenzet van de familie van de vermoorde imam. Prins Seif, hoofd van de Jemenitische delegatie bij de V.N., beschouwt zich namelijk als erfgenaam van de troon. Hij j is een oom van de vermoorde imam Mohammed. De rebellen zijn hun actie woens- dagavond begonnen. De imam, die weigerde aan de eisen van de op standelingen te voldoen, verschanste zich in zijn paleis, dat vervolgens door de aanvallers onder vuur werd genomen. De imam en zijn volgelin gen zouden in de puinhopen van hetDe Turkse minister van Buiten gebouw zijn omgekomen, Alle stam-jlandsc Zaken, Eerkin. heeft gisteren hoofden in Jemen zouden zich ach- in New York meegedeeld, dat Tur- ter de opstand hebben geschaard. kije een algeheel embargo op de „De revolutie Is ontketend om vrij- handel met Cuba heeft gelegd. Mi- held. recht en gelijkheid aan het nls'tr E"km die in Ne» York ver- volk van Jemen te brengen". Dit toe,t n,ct hct °P de Algemene bestudering van de ruimte overeen- I staat in een proclamatie van het re- Vergadering der Verenigde Naties, komstig het in maart bekendgemaak- dat bij een gisteren ingesteld onder zoek is komen vast te staan, dat in een belangrijk oorlogsschadegeval op onregelmatige wijze is getracht een uitkering van het Rijk te krij gen. Door het Rijk is een voorschot verstrekt. Afgezien van de administratieve gevolgen wordt overwogen of deze onregelmatigheid aanleiding zal geven tot strafrechtelijk optreden tegen de verantwoordelijke gemeen teambtenaren. Hangende het onder zoek kunnen geen verdere medede Un gen worden verstrekt, aldus een schriftelijke verklaring un de bur gemeester. Weer Russische kunstmaan De Sowjet-Unie heeft gisteren een kunstmaan gelanceerd, die de naam „Kosmos-9" heeft gekregen. De satel liet bevat instrumenten voor verdere LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige zuidoostelijke wind, later ruimend naar zuidwest tot west. Vannacht minder koud. morgén overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 SEPTEMBER Zon op: 6.36 uur; onder: 15.24 uur. Maan op: 6.56 uur: onder: 19.04 uur. Hoogwatrr te Katwijk te 3.41 en 15.58 uur laagwater te 11.52 uur. Dit blad bestaat uit 28 pagina's zei dat twee Turkse schepen die op het ogenblik naar Cuba onderweg jzijn. opdracht hadden gekregen hun iadirg naar elders te brengen. i Tien schepen onder Turkse vlag hebben tussen Russische en Cu- I baar.se havens gevaren. De handel zal nu worden gestaakt. Eerkin deel- dc mee, dat het Turkse kabinet de beslissing had genomen nadat de Amerikaanse gezant daarom maan dag had gevraagd. j In Londen is van bevoegde zijde vernomen, dat de VS en Groot-Brit- tanni het erover eens zijn, dat er bepaalt geen „panische maatrege len' tegen Cuba moeten worden ge nomen De Amerikaanse regering heeft enkele voorstellen gedaan die op her ogenblik door de Britse re- gerin worden bestudeerd De Brit se regering, zo wordt vernomen, stemt volledig in met het standpunt van president Kennedy in deze kwestie. Door lawine 2.500 mensen ingesloten In de afgelegen Spiti-vallei in het Himalajagebergte zijn 2.500 wegwer kers door een lawine van de buiten wereld afgesneden. Acht verloren het leven. De ploeg heeft voorlopig leef tocht genoeg en staat in radiover binding met degenen die zullen trachten hen te bevrijden. komstig het in maart bekendgemaak te program. De kunstmaan beschrijft een baan. waarvan het verste punt 353 km en het dichtst bjjzjjnde punt 301 km van de aarde is verwijderd. De baan maakt een hoek van 65 graden met de evenaar en de om loopstijd bedraagt 90 minuten. Uit tot dusver ontvangen gegevens blijkt dat de instrumenten aan boord van de Kosmos-9 goed functioneren. Het hoofd van het observatorium van Bochum, Heinz Kaminski, ver klaarde, dat de hoogte waarop de nieuwe Russische satelliet zich be vindt. erop wijst dat het hier een proef betreft voor een latere belang rijke vlucht met een bemand ruim tevaartuig. Uit signalen van de kunstmaan valt op te maken dat de satelliet naar de aarde zal worden teruggebracht, zo zei hij. In de bouwput van Het Ha ringvliet is de bouw van het sluizencomplex thans ongeveer halverwege gevorderd. Begin volgend jaar worden de eerste sluisdeuren geplaatst. Uit het Leidsch Dagblad yan t 29 Sept. 1862: J De eigenaars eener groote banketbakkerij te Buntee f hebben aan het vrouwelijk personeel het dragen van cri~ nolines verboden ter voorko- ming van diefstal. f Advertentie' In Loge- J ment en kcffijhuis de Romijn, J zal op Vrijdag 3 Oct. een J fraaien gouden of zilveren J prijs verbillard worden. De a prijzen worden finaal vereerd J bij J. van Berkel, Manden- makerstceg.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1