ANDERE EUROPESE LANDEN GRIJPEN KANS IN MEXICO ALS't "JONGE" MOETZUN! V^S^/pjySec Wf i Weer campagne tegen de godsdienst in de Russische vakbonden BEZITSVORMING IN SOWJET-UNIE DUNK Gemaskerd man overvalt eafclioudster Naïef lE«afll&! Land met vele mogelijkheden dat in ruime mate stabiel is Husqvarna Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 september 1962 Vijfde blad no. 3076S (Van onze Roermondse correspondent) De Heerlense recherche speurt in tensief naar de man, die in de nacht van maandag op dinsdag de Heerlen - se cafehoudster, mevrouw K. van £>ijk in haar slaapkamer heeft over vallen. Dezelfde dader is mogelijk ook schuldig aan brandstichting in het café van mevrouw Van Dijk. Ook heeft hij vermoedelijk uit dit café een toonbankapparaat en een bedrag van f350 geroofd. Die nacht verliet mevrouw Van Dijk om ongeveer half één het café om naar het tegenover de zaak ge legen flat te gaan. Toen zij even la ter in haar slaapkamer het licht uit draaide en in bed wilde stappen, hoorde zij de slaapkamerdeur piepen en zag zij een man met een zwarte doek voor zijn gezicht de kamer bin nenkomen. Verstijfd van schrik gilde de caféhoudster om hulp. Haar gil len werd echter gesmoord door een hevige slag met een hard voorwerp op het hoofd. De aanvaller ging de kamer uit en niemand heeft verder iets van hem gezien. De vrouw wist nog naar het raam te lopen en riep daar om enkele voorbijgangers. Even later vonden die voorbijgangers haar bewusteloos in de kamer. Een vrien din van mevrouw Van Dijk en haar 2-jarig dochtertje, die in de kamer ernaast sliepen, hadden van het voorgevallene niets gemerkt. De poli tie was nog met het onderzoek ter plaatse bezig, toen uit het café aan de overkant brand werd gemeld. Voordat de brandweer ter plaatse was en de brand had bedwongen, was de inventaris van het café voor een groot deel in vlammen opgegaan. Wel kon men nog vaststellen, dat een toonbankapparaat en het geldkistje met f350 waren verdwenen voordat de brand uitbrak. Twaalf man enkele Ameri kanen, Britten en Fransen, een Deen en een Australiër zijn woensdag uit Gravesend bij Lon den in "Everyman the third", een bootje van ruim 13 Va meter leng te, vertrokken voor een tocht naar de Sowjet-Unie, waar zij willen protesteren tegen de kern proeven. De kapitein is dr. Earle Rey nolds, een Amerikaan die in Hi- rosjima woont. Het gezelschap wil via Oostende, Amsterdam, Hamburg, Kopenhagen en Stock holm naar Leningrad varen. Het plan is om dan van Leningrad de tocht voort te zetten tot Moskou over rivieren en kanalen. In Mos kou willen de twaalf vergaderin gen beleggen, vlugschriften ver spreiden, de Russen proberen over te halen dienst te weigeren en tenslotte betogingen tegen het vestigen van raketbases organi- Advertentle 1 'ïJ (Van onze correspondente in Mexico) Een mededeling, die president Adolfo Lopez Mateos onlangs een staande ovatie van bet Mexicaanse Congres bezorgde, toen hij zijn vierde jaar- boodschap uitsprak, luidde als volgt: „Bij decreet van 18 maart 1938 ver klaarde de regering van de republiek ten behoeve van het algemeen belang en ten gunste van de natie alle eigendommen van de verschillende olie maatschappijen en subsidiaire ondernemingen onteigendVandaag Ls het een eer voor mij om het land mede te delen, dat gisteren de laatste afbetaling is voldaan van 's lands schuld, welke bij die onteigening van de olie-industrie werd gemaakt bijzijn van regeringsautoriteiten uit handen van de Mexicaanse minister van Financiën in ontvangst mocht nemen Engelse oprichter De maatschappij ,.E1 Aguila" werd I in 1912 door een Engelsman Lord Cowdry. in Mexico opgericht. Er be stond toen al een reeks kleinere maatschappijen, waaronder ook de Shell-maatschappij „Corona". Lord Cowdry een financier die alleen in het groot placht te denken en te on dernemen en die in Mexico al in havenbouw en spoorwegen zat, had eveneens grote plannen voor ..El Aguila" en kocht ..Corona" op. De Sheli-maatschappij bleef daarna al leen met ongeveer 19 percent van de bijna 15 miljoen aandelen in de „Aguila" geinteresseerd en had na de aldus opgeheven „Corona" geen directe belangen meer in Mexico. Door deze gang van zaken is de Shell hier dus ook nooit onteigend. „Shell International" en „El Aguila" intus sen bleven in de loop der jaren con tact met elkaar onderhouden, zoals bijvoorbeeld in de vorm van een ad vies-contract. Ooi: leende Shell, met zijn grote internationale ervaring, vaklieden Schuld afbetaald voor onteigening van olie-industrie Furieus van enthousiasme was het applaus, dat op deze woorden volg de en dat een complex van emoties uitdrukte. Patrotisme en de triomf van Mexico's onafhankelijkheid klon ken er doorheen, maar ook gerecht vaardigde trots, dat Mexico zich po litiek en economisch zo betrouwbaar en stabiel had getoond, dat het in staat was in de loop van vijftien jaar een enorme schuld van meer aan 130 miljoen dollar af te beta len aan de maatschappij „El Aguila" <De Adelaar» die in 1938 de grootste der bestaande oliemaatschappijen in Mexico was. Het was een Nederlander, ir. Dick L Asjes, president en directeur-ge neraal van deze maatschappij fla ter „Compania Mexicana de Petroleo el Aguila S.A." genoemd) die het ilaatste bedrag van 8.689 257.5 dollar in eer plechtige ceremonie en in van verschillenden nationaliteit aan „El Aguila" uit, die ais president konder optreden. Aldus beeft de laat ste vier jaren een Nederlander aan het hoofd van „El Aguila" gestaan. Sinds de onteigening in 1928 bleef de maatschappij administratief voort- draaien hoewel met een zeer ver- internationale financiële transacties. Zware dobber De afbetaling aan „El Aguila" was een zware dobber voor Mexico en eerst negen jaar na de onteigening wei u daarmee een aanvang gemaakt. Maar sindsdien heeft dé regering zich „uiterst strikt" zoals de woor den van ir. Asjes luidden, aan het in 1947 gemaakte afbetalingscontract gehcuden. „Ik zou tegenover de pre sident van de republiek en zijn emi nente medewerkers", aldus ir. Asjes bij de aanvaarding van de laatste afbetaling, „onze diepe voldoening willen uitdrukken voor de nauwge zetheid waarmee die regering de overeenkomst is nagekomen, niette genstaande de moeilijke omstandig heden van de laatste 15 jaar". Over een goed half jaar, waar schijnlijk omtrent mei 1963, zal nu over de verdere toekomst van „El Aguila' door de aandeelhouders wor den beslist. Er zal dan dus een be sluit worden genomen om of de maatschappij te laten voortbestaan lin welke vorm dan ook er is ten slotte nog een tien miljoen dollar kapitaal beschikbaar of om te li quideren. In het laatste geval zal de dan volgens de wet oorgeschre ven vijf jaar tijd worden gegeven om de nog lopende zaken af te wik kelen. Shell-maaf schappijen Interessant is inmiddels, dat Shell hier in de jaren-'50 opnieuw een eigen maatschappij hee't opgericht: „Distribuidora Shell de Mexico S.A.", waan an de heer A. Racotta directeur is. Nu is sinds de vestiging van Me xico's nationale olie-industrie <Pe- .troleos Mexicanos, in de wandeling „Perr.ex" genoemd» de situatie hier |zo. dat geen buitenlandse maatschap pij het recht krijgt om in Mexico te boren, te exploreren of te exploi teren. te raffineren of olie en olie producten te transporteren. Shell heeft zich daarom in Mexico bepaald tot het invoeren van eigen produk- ten als bijvoorbeeld anti-insekten- middelen, chemische producten voor mdusirie. etc. Maar aan Shell-maat- schappy in deze vorm is het nadeel \erborden, dat de Mexicanen in de loop der jaren deze produkten zelf gaan produceren. En zodra ze dat in voldoende hoeveelheden doen, wordt import dier produkten gecon- troieerd en dan opgeheven. Dal wil echter allerminst zeggen, dai er voor maatschappijen als de Sheil niet legio andere mogelijkhe den in Mexico zijn. Men hoeft maar aan de zich hier sneluitbreidende chemische industrie te denken. Het is alleszins geoorloofd voor buiten landse maatschappijen om Pemex' geraffineerde produkten derivaten te maken Buitenlands initiatief en ka pitaal hiervoor wordt zelfs van harte aangemoedigd door de regering. En Esso Mobiloil en Dupont zyn op dit uitgebreide gebied ieder op zijn wijze zeer actief. Nieuwe fabrieken Pemex wil ongeveer twintig fabrie ken oprichten voor het maken van petro-chemische grondstoffen, waar van op het ogenblik pas slechts en kele staan en in bedrijf zijn. Dit betekent dus. dat er grote toekomst mogelijkheden zijn voor fabricatie in Mexico van produkten, die deze di verse grondstoffen verwerken. Dupont is inmiddels al in zee ge gaan met de regering (via Pemex» en anderen staan op het punt dit voorbeeld te volgen, vertrouwend waarvoor alle reden bestaat dat deze samenwerking de maatschap pijen alle vrijheid tot handhaving van hun bednjfspolitiek laat. Overigens behoeven verwerkende induslrieèn geen vrees meer voor onteigening te hebben. Mexico is po litiek ook een dagje ouder en erva rener geworden. Het nationalise ringscomplex zit Mexico niet zo hoog meer als juist onafhankelijk gewor den Naties. Bovendien is het land politiek zeer stabiel en vandaar dat het ook economisch een vast beeld vertoont. Communistische persorganen heb ben de aandacht gevestigd op een bovenmatig sterk ontwikkelde hang naar persoonlijk eigendom, die in ve le delen van de Sowjet-Unie nog niet schijnt te zijn verdwenen. In het laatste nummer van de „Kommunist", het belangrijkste blad van de Russische communistische partij op theoretisch gebied, deed men een aanval op de Russische bur gers, die „de slaaf van hun bezit" zyn geworden. En het orgaan van de communis tische jeugd-organisatie, de Komso- molskaja Prawda lanceerde onlangs in een weekeinde-editie een scherpe aanval op de „cultus van het prive- bezit", die zich manifesteert bij de boeren, die „meer aandacht besteden aan hun moestuin dan aan de be langen van de collectieve boerderij". Volgens het blad hebben sommige boeren in het nog niet opengelegde gebied van Kazakstan te veel belang stelling voor hun dasja's (landhui zen) en hun auto's. Kommunist wees er in een lang artikel, handelend over het thema van het privé-eigendom in het Sow- jet-bestel op. dat er in de verschei dene Sowjet-republieken diverse ge vallen zijn voorgekomen waarbij das ja's en andere gebouwen, welke aan burgers toebehoorden, werden ont eigend. Deze mensen hadden het geld. hiervoor op „oneerbare" wijze verdiend, zo schreef het blad. Vermoedelijk sloeg dit op persoon lijke eigendommen, die waren ver kregen met gelden verdiend boven het normale loon en soms zelfs door het verrichten van wederrechtelijke handelingen. In zekere gevallen, die de perken te buiten gingen, heeft dit tot terechtstellingen geleid. „Wij zijn niet tegen privé-eigen- dom" verklaarden de schrijvers van het artikel in „Kommunist" „maar we zijn tegen de neiging zichzelf te verrijken ten koste van de Sowjet- gemeenschap. Wij zijn tegen bezit, waarbij de grenzen van het redelijke worden overschreden en de eigenaar tot een slaaf van zijn bezittingen wordt". In het artikel werd het geval aan gehaald van een ingenieur bij een kogellagerfabriek in Koebitsjew wien landhuis en auto hem „geheel in be slag namen". „Er zijn mensen voor wie privé- eigendom de belangrijkste drijfveer in het leven is maar de meeste Rus sen hebben zich losgemaakt van de hen beheersende macht van het be zit". Het blad nam echter de moeite zichzelf te verdedigen tegen wat het noemt „burgerlijke laster" die be weert, dat de communisten alle soor ten van bezitsvorming willen afschaf fen. „Dat is niet waar. het kenmerk van het communisme is niet de af schaffing van de eigendom maar de liquidatie van de eigendom met in- plaats daarvoor het openbaar bezit". „Kommunist voorspelde een tijd waarin het volk van de Sowjet-Unie zal kunnen beschikken over alle goe de dingen des levens in dezelfde gro te mate als brood nu in de restau rants verkrijgbaar is. De hoeveelheid goederen die bur gers onder het communisme zullen bezitten, zo schreef het blad zal zijn „natuurlijke" begrenzing hebben, zo als de „natuurlijke eetlust en het geweten" oververzadiging zullen voorkomen. tijdschrift groeien deze sekten snel aan. vooral in de Oekraïne. Het tijd schrift „Philosophische Vragen" wees onlangs op zwakke plekken die in de Sowjet-propaganda voor het atheïsme zouden bestaan. Veel buitenlandse toeristen in de Sowjet-Unie worden getroffen door het sterke godsdienstige leven, dat zij in veel kerken hebben waargenomen. Daarop werd onlangs nog de aan dacht gevestigd door een delegatie van de Nationale Raad van Kerken in Amerika, die een bezoek van drie weken aan Rusland bracht. Het de legatielid Eugene Black uit Phila delphia zei aan het eind van het be zoek, dat het meest van alles de vi taliteit van de Russische eredienst hem geïmponeerd had. Alle diensten, die hij, bijna elke dag. had bijge woond. hadden steeds in volle ker ken plaats gehad. De Russische vakbonden willen een nieuwe campagne tegen de gods- i/ren beginnen. In de Prawda is melc»ng gemaakt van een besluit van de eentrale raad der bonden om „de wetenschappelijke en atheïsti sche propaganda onder de arbeiders te verbeteren", waarbü dan gebruik gemaakt zou moeten worden van al le publikatiemiddelen. pers. radio en televisie. Tevens zouden er leeszalen voor atheïstische literatuur geopend moeten worden en lezingen op dit terrein georganiseerd moeten wor den. „De popularisering van het atheïs me moest gebaseerd zijn op de emi nente resultaten van de Sowjet-we- tenschap en' op de materialisNsche levensbeschouwing", aldus het be sluit. De vakbondenraad doet een beroep op de arbeiders hun gelovige kameraden van het ongelijk te over- j tuigen. I Dit besluit van de vakbondenraad staat niet alleen. Het afgelopen jaar verschenen herhaaldelijk artikelen in de Sowjet-Unie. waarin op de noodzaak van strijd tegen „godsdien stige overblijfselen" gewezen werd. In 't theoretische tijdschrift „Kom munist" werd het vorig jaar aan gedrongen op de uitroeiing van „godsdienstige sektenmet welke term vooral groepen als de getuigen van .Jehova m Zeven's- 'ten bedoeld worden. Volgens het 'Nederlandse handelsattache de Hiermee wil gezegd worden, dat met de zeer sterke bevolkingstoene ming van ongeveer 3.4 percent jaar lijks. en met de zich hier snel uit breidende markt dit land voor bui tenlandse initiatief aanzienlijke en veel belovende kansen biedt, kansen, die landen als West-I)uitsland, Frankrijk en Japan zó goed begrij pen, dat ze hier de markt hard aan het veroveren zijn. De Duitsers met name begrijpen, wat menige Europeaan nog niet ziet. dat de Mexicanen naast de reeks talrijke Amerikaanse investeringen bij voorkeur de Europese investerin gen zcuden willen zien vermeerderen. Voer een en ander zijn ook psy- chologisch-historische redenen aan wezig. maar het is een feit waarmee Europees' initiatief nog weinig reke ning meë heeft gehouden. Tijdens emonie. de laatste betalings- zitttend links de heer T. Meurs en in het midden ir. Asjes: rechts: de heer P. Maqedo. directeur van de Me xicaanse bank. tevens mede directeur van "Aguila", ZUIVERING HONGAARSE RECHTERLIJKE MACHT Ir. Hongarije zijn een plaatsver vangende minister van Justitie. Fe- renc Ando. twee vice-presidenten van het Hooggerechtshof en negen andere hoge functions- ssen bij de rechterlijke macht afgezet, zo blijkt uit het Hongaarse staatsblad. Waar nemers zien hierin een bevestiging var. eerdere berichten over een nieu we destalinisatiecampagne onder het personeel van de ministeries van Ju stitie en Binnenlandse Zaken. In het begin van deze maand werden vele ambtenaren uu. de com munistische party gezet, omdat zij zouden hebben deelgenomen aan de zuiveringsprocessen ten tijde van Sta lin. Zweedse naaimachines Moderne Zweedse vormgeving. 7 Typen vanaf ƒ285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U tot niets. ÏMEERPOEL Brrpstr. 171 I LEIDEN V.S. wijzen Russisch plan van de hand De Verenigde Staten hebben giste- ren een Russisch voorstel voor een gedeeltelijk verbod op het nemen tn kernproeven, gekoppeld aan een moratorium vcor ondergrondse proe ven van de hand gelezen. Charles Steile, de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de besprekingen over een kernproevtnverbod te Genève. zei dat dit voorstel slechts een herha ling wa- van het Russische ontwerp verdrag van verleden jaar. dat door het Westen met kracht was verwor- Ipen

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17