DE LANGSTE DAG" BEZORGT PARIJS EEN LANGE NACHT ERVAREN CHAUFFEUR ELEKTRICIEN DREEF Corrector in Waddinxveen houdt de gemoederen nog steeds bezig Geplaatst in betonnen put CREMATIE ADMIRAAL HELERICH Walter Schirra moet in ruimte goed kijken en vele zaken filmen Reconstructie van moord in Amsterdam y> Spectaculaire première van spectacu la ire oorlogsfilm Pseudo-arts in Tilburgs ziekenhuis Bestellingen Parf. Smittenaar BAK ZELF HOLLANDIA TRICOTAGEFABRIEKEN N.V. enkele jongemannen FA. H. COMPEER MICA MICA TOONKAMERS JESSE ELECTRO APPARATEN FABRIEK eerste monteurs meisjes TE KOOP 4 KAMERFLAT Auberge De Kieviet enkele knechten VERKOOPSTER 'De Vooruitgang' geboorte verloving ondertrouw overlijden familie berichten Mosley in VS Vijf O.A.S.- moordenaars de cel in Gebed voor Nieuw-Giiinea LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 Al ruim een half jaar staat op het terrein, waar in de Oranje- wijk in Waddinxveen de sport velden zullen komen te liggen een kastje, dat zou moeten die nen als ..corrector" voor de wa- ter-doorlatendheid van de toe komstige speelvelden (drie voet balvelden en een rolschaats- baan). Het kastje, geplaatst in een betonnen put, heeft reeds heel wat stof doen opwaaien! Het gemeentebestuur van Waddinxveen wil de maker van deze .corrector", de oud-Wad- dinxvener J. Bron, in de ge legenheid stellen aan te tonen, dat de waterdoorlatendheid van de bodem er door wordt ver beterd. Het terrein waarop de sportvelden zijn geprojecteerd is van een uitzon derlijk slechte structuur, zodat een dure drainage is vereist. De heer Bron beweert echter dat hij in staat is met zijn kastje die structuur van de grond te verbeteren, dat het ter rein beter water zal doorlaten en dus na regenval minder dras zal zijn. Het kastje „bestrijkt" een gedeelte van het terrein. Binnen de „actiera dius" van het kastje dat iets te maken zou hebben met „aardstralen" zou dan een verschil moeten zijn te constateren met het overige deel van het terrein. De gemeenteraad van Waddinx veen. die informeel met dit experi ment op de hoogte was, kreeg op 30 augustus jl. voor het eerste de gele genheid om in het openbaar hierover te discussiëren. De raadsleden kon den kennisnemen van rapporten, die de Ned. Gront. Mij., die bij het ex periment was ingeschakeld had uit gebracht over deze kwestie. De rap porten schijnen vrij negatief te zijn geweest. Toch meende het gemeen tebestuur, dat uit de grafieken van de metingen, die worden verricht, enig verschil te kunnen constateren tus sen de grond binnen en buiten het „stralingsbereik" van het wonder- kast.ie. Vier van de dertien raadsle- Bij Piet Gijzenbrug Bromfietser op overweg gedood De veertigjarige P. Zwaan uit Noordwijk is gistermiddag om streeks drie uur op de met automa tische halve overwegbomen beveilig de spoorwegovergang bij Piet Gij zenbrug door 'n trein aangereden en op slag gedood. De man was per bromfiets op weg naar zijn werk te Hillegom. Terwijl de halve bomen gesloten waren, de knipperlichten brandden en verscheidene automo bilisten en wielrijders op het passe ren van de trein uit Amsterdam wachtten, reed de bromfietser over de linkerhelft van het rijwielpad par does de overweg op. De juist met een snelheid van ruim honderd kilometer passerende trein slingerde de bromfietser, die vader van acht kinderen was, een heel eind naast de rail weg. den eisten stopzetting van dit experi ment. De overigen (hoewel sceptisch tegenover de proefnemingen staande) waren van mening dat B en W. het experiment nog maar enige tijd moesten voortzetten als dit de uitvoe ring van de aanleg van de velden maar niet stagneerde. Om de „corrector" wat te helpen zal nu de helft van de oorspronkelijk noodzakelijk geachte drainage wor den aangelegd. Zou hel dan lukken de gronden voldoende droog te krij gen dan zou toch nog f 6000 op de drainering worden bespaard! „Akkoord is niets anders dan een bedekte annexatie" De Senegalese minister van Bui- Itelandse Zaken, Doudou Thian, heeft 1 in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verklaard, dat het I akkoord inzake westelijk Nieuw-Gui- nea „niets anders is dan een bedekte j annexatie". „Het is zeer verrassend, dat dit moest gebeuren onder de auspiciën van de VN", zei hij: „Als het ene land een ander land opeist, I moet de daad van zelfbeschikking I voorafgaan aan de overdracht en niet volgen na de overdrachten". I Thian zei „ofschoon Senegal tegen de stelselmatige weigering van som mige landen tot dekolonisatie is, het is ook tegen het abandonneren dat het koloniale vraagstuk niet oplost. Welke voorzorgen ook zijn getroffen om zelfbeschikking te verzekeren, Se negal gelooft, dat de Papoea's geen zelfbeschikking zal worden verleend". Onder buitengewoon grote belang stelling is gistermiddag het stoffe lijk overschot van de donderdag overleden luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich te Westerveld gecre meerd. De Koningin had zich bij deze crematie doen vertegenwoordigen door haar adjudant i.b.d. vice-admi- raal b.d. jhr. 'E. J. van Holthe, en de Prins door zijn adjudant luite nant-ter-zee-vlieger eerste klasse G. Pauli. Tol de ongeveer 400 belangstellen den, die de vlootvoogd op zijn laatste gang begeleidden, behoorden de mi nister van Buitenlandse Zaken mr. J. M A. H. Luns, de staatssecretaris van Marine, de heer P. J. S. de Jong, de bevelhebber der zeestrijdkrach ten vice-admiraal L. Brouwer, de plaatsvervangend chef staf van de generale staf, generaal-majoor E. d'Engelbronner, de plaatsvervangend chef van de Luchtmachtstaf, gene raal-majoor E. den Toom, de com mandant der zeestrijdkrachten in Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwyk, voorts vele oud en nog actief dienen de vlagofficieren der Koninklijke Ma rine en opperofficieren van Land en Luchtmacht en talrijke vertegen woordigers van organisaties op mari tiem gebied. Toen de lange stoet de ontvangst aula verliet werd de grote krans van witte anjers van 't Koninklijk paar voor de met een paars kleed bedekte baar uitgedragen. In de aula van het crematorium lagen en stonden een achttal kransen en talrijke bloem stukken rond de met de admiraals vlag gedekte baar. Er waren bloemen van de Koninklijke Marine, de Ko ninklijke Vereniging „Onze Vloot", de vereniging van Marineofficieren, het Veteranenlegioen Nederland, de Vereniging van Nederlandse Koop vaardijkapiteins 1943, de stich ting „Door de Eeuwen Trouw", de nationale vereniging „Het Zeilend Schoolschip en het Zeekadettenkorps Den Haag. In de aula voerde alleen vice-ad- miraal Brouwer namens de Marine het woord. Een van de zoons van overledene, de heer A. C. Helfrich, dankte voor de overstelpende be langstelling en sprak een bewo gen afscheidswoord namens zijn moeder en de kinderen. De oud- hoof dvlootpredikant, ds. J. H. Sil- levis Smit, las enkele gedeelten uit de Bijbel en bad het „Onze Vader Terwijl de kist daalde speelde het or gel het Wilhelmus. Nu aanrandingen in en bij Franeker Dat het niet alleen in grote steden voor jonge meisjes gevaarlijk is 's avonds zonder geleide alleen op straat te lopen is thans weer geble ken, zowel in Sexbierum als in Fra neker. In Sexbierum werd een 18-jarig meisje, wonende onder Pietersbierum, toen zij in de nacht van zondag op maandag jl., na op visite te zijn ge weest, zich alleen naar huis begaf, door een 24-jarige man aangerand. Het meisje meldde zich later vol komen overstuur bij de Rijkspolitie, die daarop de. dader van zijn bed lichtte en in de kazerne van de Rijks politie te Franeker opsloot. De man is reeds meei malen met de politie in aanraking geweest en werd onlangs nog opgesloten in een der cellen van het Harlinger politie bureau, omdat men hem dronken on der Midlum, liggend op het rijwiel pad, had aangetroffen. Hij had toen ongeveer 25 borrels gedronken. Diezelfde avond laat werd even buiten Franeker, op de Schalsemer- weg een 16-jarig meisje uit Peins, op weg naar huis gegrepen door de 21- jangf man uit Leeuwarden. Het meisje, dat van haar werk in Frane- keradeel kwam, werd van de fiets ge sleurd, sloeg op de vlucht en liep dwars door een sloot, maar de jonge bruut bleef haar achtervolgen en wist haar te grijpen. Gp het gegil van het slachtoffer kwam een fiet send echtpaar uit Peins toesnellen. De man werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hü werd evenals de man uit Sexbierum opgesloten in de kazerne van de Rijkspolitie te Franeker. Zy zullen allebei morgen voor de officier van Justitie te Leeuwarden worden geleid. Als Walter M. Schirra op 3 okto- schijnselen op aarde: bergen, vul ber zijn zes rondjes om de aarde beschrijft, zal hij een aantal bijzon dere taken te vervullen krijgen. Een ervan is gemakkelijk, daarbij be hoeft hij slechts te kijken. Dan zul len er van de aarde af lichtkogels van bijzonder sterkte worden afge schoten. Schirra moet proberen deze lichtkogels waar te nemen. De andere taak is wat gecompli ceerder. Hij moet met een 35 mm handcamera opnamen maken van belangwekkende geologische ver- De moord op de 55-jarige J. K. Ter- möhlen is gistermiddag gereconstru eerd op het terrein van het toekom stige Rembrandtpark aan de Jan Evertsenstraat in Amsterdam-west. Het stoffelijk overschot van de ge huwde kantoorbediende werd in de nacht van 19 op 20 augustus in een sloot op dit opgespoten land gevon den. Het had daar al 24 uur gelegen. Bij de reconstructie, die bijna twee uur duurde waren behalve de ver dachte, een 23-jarige expeditieknecht bij een ochtendblad aanwezig de rechter-commissaris mr. L. W. F. H. Omt'c en de substituut-officier van Justitie mr. L. van den Berge. Een legertje rechercheurs, van wie en kele met politiehonden, en parket wachters in burger, had het terrein afgezet Honderden nieuwsgierige Amsterdammers sloegen de schouw, die tegen vier uur was algelopen op een afstandje gade. De reconstructie geschiedde in opdracht van de rech ter-commissaris, die wilde nagaan of inderdaad verwezenlijkt kon worden, wat de verdachte bij zijn bekentenis na vier dagen verhoor heeft ver klaard. De officier van justitie mr. Van den Berge herhaalde na afloop, dat dc behandeling van deze straf zaak waarschijnlijk met gesloten deuren zal geschieden. kanische vlakten, meteoorinslagen en gletsjers. Ook moet hij delen van het heelal op de gevoelige plaats vast leggen. De ruimtevaartdeskundigen zijn bijzonder geboeid geraakt door de veelal amateuristische opnamen van eerdere astronauten. Zij zijn van mening, dat de films hen kunnen helpen een soort houvast te vinden voor de interpretatie van hetgeen men op de maan en de planeten ziet. De opnamen van de aarde, vanaf een zeer grote hoogte, zullen de ge leerden in staat stellen te bepalen wat bepaalde beelden betekenen. Behalve de fakkels die worden af geschoten, wil men ook nagaan of Schirra vanuit zijn cabine lampen zal kunnen zien van drie miljoen kaars, die bij Durban in Zuid-Afri- ka zullen worden ontstoken. De fakkels zullen in Woomera (Australië) worden afgeschoten. (Van onze Parijse correspondent) De oorlogsfilm die onder de titel van ,£)e langste dag" de waar heidsgetrouwe herinnering "bedoelt op te roepen aan de 6de juni 1944, toen de geallieerden in Frankrijk landden om Europa van de nazi horden te bevrijden, heft gisteren bij zijn wereldpremière Parijs tevens de langste nacht van het nieuwe seizoen bezorgd. Om half negen traden ongeveer 2.000 Parijzenaars, o.w. veertien ministers en tientallen ambassadeurs, die ongeveer 120 gulden voor een en treebiljet hadden willen betalen, al aan bij het Palais Chaillot. En na de voorstelling verplaatste het publiek zich en bloc naar de Eiffel- toren, waar vanaf de eerste etage Edith Piaf een paar nieuwe chansons ten gehore bracht. Tenslotte stond er dan nog een souper op het programma, zodat het galafeest pas was afgelopen, toen van morgen de vuilnismannen hun ronde begonnen. Maai de feestelijkheden ter ere van de wereldpremière van deze film zijn niet alleen langdurig geweest. Ze gingen ook nog gepaard met een demonstratie van militair vertoon en van rijkdom en weelde, die in zekere zin wel paste bij deze film voor welks vervaardiging produ cer Darryl F. Zanuck evenmin kos ten moet hebben gespaard. Men spreekt tenminste van een budget van 5 miljard oude franken, het hoogste bedrag dat ooit voor een zwart-wit film moet zijn uitgetrok ken. Zo konden ook de Parijzenaars die toevallig geen 15.000 oude franken voor een entreekaartje bij de hand hadden gehad, vannacht vanuit hun slaapkamer het vuurwerk gadeslaan dat tijdens Piaf's optreden vanaf de top der Eifeltoren werd afgestoken. Ook de Amerikaanse, Engelse, Ca nadese en Franse tanks, die 18 jaar geleder op die historische dag aan wal waren gezet, konden duizenden Parijzenaars gisteravond tijdens een oorverdovende parade, waaraan ook nog detachementen Parachutisten, schutters en mariniers deelnamen, kosteloos voorbij zien trekken. Van het feest zelf werd door radio en te levisie trouwend tot diep in de nacht een uitvoerig ooggetuigeverslag uit gezonden. D. P. Spierenburg zal aftreden De heer D. P. Spierenburg zal de zer dagen aftreden als lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap van Kolen en Staal. Hij zou in aanmerking komen dr. J. Linthorst Homan op te volgen als hoofd van de gecombineerde per manente vertegenwoordiging van Ne derland bij de Eudopese Economi sche Gemeenschap en Euratom. De heer Linthorst Homan wordt ge noemd als Nederlands kandidaat or de opvolging van de heer Spierenburg als lid der Hoge Autoriteit. De heer Spierenburg heeft van de oprichting af een rol van betekenis gespeeld in de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. In 1952 werd hij lid van de Hoge Autoritet, zes jaar later,, in 1958, werd hij vice-voorzitter van het col lege. In 1959 en 1961 werd hij weer benoemd als (eerste) vicevoorzitter. In deze functie zou zijn ambtster mijn Pas in december 1963 aflopen. Zijn lidmaatschap van de Hoge Auto riteit zou zelfs tot september 1965 duren. Jongeman tvil flink doen Een stunt van een 13-jarige Am sterdammer om zich in het Tilburgse St.-Elisabethziekenhuis als arts voor te doen heeft eigenlijk meer buiten dan binnen de gemoederen in bewe ging gebracht. De jongeman bleef voor korte tijd in Tilburg. Tijdens het bezoek, dat hij aan het zieken huis bracht, wilde hij wel eens groot doen en zich de allure van een arts aanmeten. Uit de jas van een vrou welijke dokter nam hij een stetoscoop weg en van de geneesheer-directeur, dr. Brandenburg, die afwezig was, diens oproepapparaatje. De jonge man, alias dokter Hofman, zoals hij zich aan enkele zusters voorstelde, liep echter spoedig tegen de lamp. De portier kreeg namelijk argwaan, toen het oproepapparaatje reageerde, ter wijl bekend was, dat dr. Branden burg niet in het ziekenhuis was. De knaap werd snel gevonden en in handen gegeven van de politie. Deze dacht aanvankelijk aan een grap, maar toen de stetoscoop in de zak van de jongeman werd gevonden, heeft men hem toch maar een paar dagen ingesloten in afwachting van wat de officier van Justitie te Breda zal beslissen. De geneesheer-directeur, dr. A. J. C. M. Brandenburg, verklaarde des gevraagd. dat de jongeman geen poging heeft gedaan in contact te ko men met patiënten. Behalve de falanx van sterren uit Oude en Nieuwe Wereld die. soms maar voor een bijkomstig rolletje, aan de film hadden medegewerkt en die voor het merendeel nog was extra luister kwamen bijzetten aan de ga- la-première waren ook verscheidene Franse, Engelse en andere voorma lige verzetslieden aanwezig, wier er varingen en avonturen door de film worden verhaald en uitgebeeld. En verhaald, mag men zeggen, met een voor een Amerikaanse film zeer rede lijke dosis waarheidsliefde. Over het algemeen was tenminste de indruk van de toeschouwers die tot oordelen bevoegd, waren, dat deze film niet alleen imposant is door de gigantische, technische, organisa torische en ook financiële inspan ningen die ervoor nodig moeten zijn geweest, maar ook wegens de door gaans aannemelijke wijze waarop de onvermijdelijke liefdesanecdotes en de romantiek met het verslag van deze ontzagwekkende historische mi litaire operatie vervlochten zijn. Voor Darryl F. Zanuck, de man met de onafscheidelijke sigaar, die gedurende de tien maanden ven de opname de oppervisie over de ze film, waarvoor ook nog zes re gisseurs waren ingeschakeld, op zich had genomen zal „De langste dag" tenslotte ook nog beslissend zijn voor zijn nieuwe positie bij de Ameri kaanse Fox-maatschappij, die hij als directeur-generaal nu van een bank roet hoopt te zullen kunnen redden. De eerste vooruitzichten voor de car rière van zijn miljoenenfilm moeten echter niet onbemoedigend zijn, want één der grootste bioscooppaleizen van Parijs zou Zanuck al garantie voor 600.000 plaatsen hebben gegeven. Op 10 oktober zal Prinses Bea trix de Nederlandse première be woner- van de film „The Longest day" in het Asta-theater in Den Haag. De opbrengst van deze eerste voorstelling zal ten goede komen van de Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers en van de Oorlogsgraven Stichting. Vijftig jaar PBNA Het Koninklijk Tec'nnicum PBNA te Arnhem bestaat vijftig Jaar. Don derdag 18 oktober wordt het jubileum gevierd, waarbij ook tegenwoordig zal zijn de staatssecretaris van O., K. en W.. prof. dr. H. H. Janssen. Er zal dan een openbaar debat gehouden worden over bedrijfsonderwijs. PBNA telt momenteel 28.000 cur sisten en heeft ruim 500 leraren. Met medtwerking van de Koninklijke Vlaamse Ingenieursvereniging zal ook in België een PBNA beginnen. In Engeland zal het Instituut activiteit gaan ontplooien onder de naam In ternational Technical Studies. Russen hinderen vliegtuigen op weg naar Berlijn Amerika, Engeland en Frankrijk achten de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland verantwoordelijk voor het verslechteren van de toestand in Berlfjn en zij wijzen de Russische be schuldiging. dat juist het Westen verantwoordelijk is, met nadruk van de hand. Dit is de inhoud van de ant- woord-nota, welke de ambasadeurs i van de Westelijke Grote Drie giste ren in Moskou hebben overhandigd. In deze Westelijke antwoordnota (repliek op de Russische nota van 5 september) wordt verwezen naar de „muur" en de „wreedheden van de Oostduitse politie". In de Russische nota van 5 september verwierpen de Russen een Westelijk voorstel een conferentie over Berlijn te houden. Het Westen acht deze weigering „onredelijk" en meent, dat de Rus sische regering daarmede een zware verantwoordelijkheid op zich laadt. Twee Sowjetrussische straaljagers hebben dinsdagochtend een Ameri kaans militair vliegtuig in de lucht weg naar West-Berlijn, op ongeveer zeventig kilometer ten westen van het Westberlijnse vliegveld Tempel hof, op hinderlijke wijze benaderd. De Russische straaljagers vlogen op ongeveer negentig meter voor het Amerikaanse toestel langs. De Ver enigde Staten hebben een protest in gediend bij het vier-mogendheden- centrum in Berlijn, dat belast is met de zorg voor de veiligheid in de lucht. Ook een Franse „Caravelle" werd door Russische straaljagers gehin derd door op vfjftig meter langs te vliegen. Ook de Fransen hebben ge protesteerd. Een Westduitse delegatie van vijf, de drie grootste politieke partijen en het verbond van vakverenigingen vertegenwoordigend, heeft gisteren de V.N.-commissie voor de rechten van de mens verzocht te verklaren, dat „de toestand in de Russische be zettingszone en in Oost-Berlijn een voortdurende schending van de men senrechten betekent". bezorgen wij gaarne aan huis. Ons telefnr is 2 5 6 9 8 KOREVAARSTR. 34 met FRISIA'S „Kant en Klaar" pakketten cake - vruchtencake - boter koek - kruidkoek - tulband - kokoskoek, enz. D. P. v .d. Nat Zn., Morsstraat 25 - Tel. 24410 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Drlel G. J. Hintzbergen te Zwijndrecht te Souburg (vac. TJ. M. Haitjemaj (toez.) W. Koole teiWis- sekerke door de Provinciale Kerk vergadering van Zuid-Holland te Krim pen a/d IJssel (nevenpastoraat overg. bep 235) H. Harkema te Zeist te Haarlem-Noord (vac. wijlen dr G. Ph. Scheers) J. Veenendaal te Hillegom. Aangenomen naar Maarn-Maarsbergen (toez.) W. H. de Jong te Nieuwkoop. Bedankt voor Akker- en Murmerwoude J Folkertsma te Wanneperveen. Be noemd tot voorganger Hervormde Evangelisatie te Oostvoome ds. mr. cj. Rovers te Warns (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop (2de pred.pl.) J. Spoelstra te Tilburg te Hengelo (O.) (3de pred.pl.) C. Mak te Maas sluis. Benoemd tot hulpprediker te Montfoort ds. F A. den Boeft te Gro ningen, thans hulpprediker te Help man (Gron.). BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Harllngcn R. J. Voor- haar te Vroomshoop. Bedankt voor Deventer W. Veenstra te Musselkanaal. Van Foreestlaan 1 - Alphen aan den Rijn vragen voor direct voor opleiding in de knipzaal. Aanmelden aan bovengenoemd adres. Voor zo spoedig mogelijk gevraagd een AANNEMERS. EN TRANSPORTBEDRIJF HOGE MORSWEG 108 - OEGSTGEEST - TEL. 01710—23039 Wegens uitbreiding van onze TECHNISCHE DIENST zoeken wy een 5-daagse werkweek; goede sociale voorzieningen; a afwisselend werk. De sollicitant moet in het bezit zijn van diploma Ambachtsschool of een daaraan gelijkstaand diploma. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties dagelijks 25 uur: MORSWEG 60 Alles voor uw kachel. Ellebogen, pijpen, enz., enz. IJZERHANDEL v. d. KUY Beestenmarkt 7. 's Maandags gesloten. SLEUTELS CONSERVEN BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Toonkamers met enorme sortering van eigen fabrikaat en de meest vooraanstaande fabrieken. blijvende service. vraagt voor direct Ververstraat 8 voor montage van elektronische apparatuur. voor wikkel- en montagewerk. 5-daagse werkweek. Winstdeling. Werkkleding. Hoog loon naar prestatie. Aanmelden: Leiden Telefoon 20380 53366 omgeving Acad. Ziekenhuis. 1 oktober leeg te aanvaarden. KOOPPRIJS f36.000.—. Geen telefonische inlich tingen. J.TH. WURZER, Fruinlaan IA - Leiden. Stoeplaan 27 - Wassenaar vraagt voor direct in algemene dienst. Goed loon, tramgeld wordt vergoed. TELEFOON 0 1751—940J. Voor een goed betaalde functie van roepen wy sollicitanten op. Voor hele- of halve dagen. Bij voorkeur met het vak bekend. SCHOENMAGAZIJN Haarlemmerstraat 192, Tel. 23178, b.g.g. 51114. zyn gebeurtenissen die het noodzakelijk maken kennisgevingen aan familie. vrienden en bekenden te verzenden. Schakelt u, om zekerheid te hebben dat u niemand vergeet het LEIDSCH DAGBLAD in. Met zijn 2 4 0 0 0 abonnees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dus het aangewezen advertentie- medium voor Sir Oswald Mosley, de „held" van veel Britten met extreem nationalis tische en racistische Ideeën, is giste ren aangekomen in Amerika, waar hij zal spreken op een forumbijeen komst van de universiteit van Buf falo. Tijdens een interview op het vlieg veld van New York ontkende hij fascist of antisemiet te zijn. Het feit dat hij steeds aan dergelijke bewe gingen gelieerd wordt, weet hij aan de communisten en aan de haast waarmee hij steeds zijn idealen na streeft. „Het fascisme heeft zijn tijd gehad", aldus Mosley, „wij zijn nu nationalistische Europeanen". Hij voegde eraan toe, dat er in zijn be weging geen joden of negers zijn opgenomen. Twee leden van het Amerikaans Congres, de Republikein Seymour Halpem en de Democraat Emanuell Celler, hebben inmiddels aangedron gen op uitwijzing van Mosley. Amerika heeft zelf al racisten ge noeg in eigen land om nog „beruchte fascistische verwekkers van haat" uit het buitenland binnen te halen, al dus Halpem. (Van onze Parijse correspondent' Vijf leden van een OAS-comman- do dat in februari probeerde in een Parijs hospitaal de gaullistische „zwartvoet" Le Tac op zyn ziekbed te vermoorden, hebben gisteren van het militaire tribunaal in Parijs ge vangenisstraffen van vijf tot twaalf jaar gekregen. De advocaat-generaal had 's middags straffen tot vijftien Jaar geëist. De verdediging, die weer door mr. Tixier-Vignancour werd geleid, had op clementie aangedrongen, gezien de jeugd van de beschuldigden en gezien het feit dat hun leider Canal al eer der tot twintig jaar was veroordeeld. Zelf betoogden de beschuldigden, dat zij Le Tac, die in Algerije bij een gevecht met de OAS al eerder zware verwondingen had opgelopen waar voor hij in Parijs indertijd werd ver pleegd, slechts van zijn bed hadden willen lichten zonder hem een haar te krenken. Niettemin was het com mando met een mitrailleur en auto matische revolvers bewapend en werd bij een vuurgevecht in het hospitaal ook een gendarme gedood. Deze onschuldige lezing van de da ders zelf heeft bij het tribunaal ook geen geloof gevonden, ofschoon bij de bepaling van de strafmaat wel met de jeugd van deze moordenaars- uit-politieke-roeping werd rekening gehouden. Van officiële zijde in Madrid is vernomen, dat tien Franse ballingen in Spanje, die lid zijn of geweest zijn van de OAS, verleden week door de Spaanse politie in verscheidene Spaanse havenplaatsen aan de Mid dellandse Zee zijn gearresteerd. De arrestaties geschiedden deels omdat de betrokkenen zich niet geregeld ge meld hadden, deels omdat zU langer in Spanje zijn gebleven dan was toe gestaan. Deze laatste categorie arres tanten zou binnenkort naar Frank rijk worden uitgewezen. Het moderamen van de generale synode der N.H. Kerk heeft voor de kerkdiensten op zondag 30 septem ber de gemeenten opgeroepen tot ge bed en voorbede voor „het volk van Westelijk Nieuw-Guinea in verband met de ingrijpende wijziging in de verhouding tussen Nederland en Westelijk Nieuw-Guinea". Daarnaast wordt de voorbede ge vraagd voor allen, „die onder ver antwoordelijkheid van de Verenigde Naties de voorbereiding en de uit voering van de overgangsmaatrege len voor de overdracht van het be stuur over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië te verzorgen hebben". Gebeden zal worden voor de voort gang van het evangelie in Westelijk Nieuw-Guinea en voor de opbouw en uitbreiding van de Evangelisch Christelijke Kerk, voor herstel van de goede verhouding tussen de vol ken van Indonesië en Nederland en voor de gemeenschap tussen de kerken van Westelijk Nieuw-Guinea, Indonesia en Nederland.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9