Lastige strijd voor oranje r I Sonny Liston slaat Patterson knock-out Toespraak president Tito verzoenend ank ELEK SCHWARTZ HEEFT ER HARD HOOFD /j\' Let op Madsen en Enoksen Q y Co ca Brezjnew in Joego-Slavië O Sportsplïnters y Co uj CQ Papoea 's weigeren vorstin te blinddoeken aS lp?e"c'lt 1 maart 1860 leren Woensdag 26 september 1962 Vierde blad no. 30766 eldlnj Advertentie a t-m SpOSt - -me'Qn*" Vif.WlftAAQ Bezet programma tennisploeg De Nederlandse tennisploeg be- reski taande u*t Willem Maris, Evert dineider en Jan Hajer zal naast de ifficiële landenwedstrijd tegen Iran kosfe ip 27 en 28 september a.s. in Tehe- naii an ook nog een interlandwedstrijd pelen tegen Griekenland en wel op stJen 4 oktober a.s. in Athene. Beide wedstrijden zullen volgens het Davis- mpsysteem worden gespeeld. Het Ne- e'ecferlandse drietal heeft een druk pro- orlamma in het vooruitzicht, want jet alleen moeten zij in enkele da- en een tweetal landenwedstrijden 1 pelen, maar verder ook nog een •P«fweetal exhibitiewedstrijden, name- op zondag 30 oktober in Abadan op maandag 1 oktober in Masjid- -Suleiman. Schaakolympiade Het Nederlandse schaakteam is door een puntenverdeling tegen tie rsjecho-Slowakije (2—2) 'doorge it, drongen tot de finale van de schaak- jzet olympiade, die in Verna wordt ge- eve^houden. De gedetailleerde uitslag van de 'j ontmoeting, waarin Nederland, dat voldoende had aan een gelijkspel, |£fl'reer voorzichtig speelde, was: dr. EuweFilip Vi, Pachmann— Xmner BouwmeesterHort I të—FichtlPrins Vè. De voorlopige eindstand in groep luidt: 1 Zuid-Slavië 27,5 pnt, 2 '8Nederland 25 pnt, 3 Tsjeco-Slowa- fcje 25 pnt, 4 Polen 22.5 pnt en 3 af- hel gebroken partijen, 5 IJsland 21 pnt. Finland 19.5 pnt, 7 Frankrijk 15.5 pnt en 3 afgebroken partijen. 8 Uru guay 12 pnt. 9 Luxemburg 5,5 pnt en lafgebr. partij. 10 Cyprus 1% pnt en 1 afgebr. partij. Leidse Schaakbond De indelingen voor de LSB-com- petitie zijn bekend. In totaal 48 tien- allen zijn ingedeeld, in groepen van |8 verdeeld over 3 klassen en 6 afde lingen. Ie klasse: Noordwijk, Alphen I, Philidor II, LSG III, LSG II. Phi- lidor III, Voorschoten I, Boskoop I. IIA: Alphen II, Nieuwkoop I, Lei derdorp I. Bodegraven II. Bodegra ven I. Leiderdorp II, SPW I. UBSassenheim I, Leithen I, Rijnsburg I, Katwijk II, Katwijk I, Philidor IV, Roelofarendsveen, Zwar te Pion. IIIB: Boskoop I, Hazerswoude, 'Aarlanderveen, Alphen V, Alphen IV, Nieuwkoop II, Revanche, Kou- derkerk II. IIIB: Leithen II, Koudekerk I, Alphen III, Voorschoten III, SPW Valkenburg. Philidor VI. IIIC: Voorschoten II. VTL, Rijns burg II, Leithen III Sassenheim II. Katwijk III, Philidor V, Black and White. hij in 1958 twee goals tegen Dene marker. scoorde, Henk Groot, Swart en Keizer geven er tegen harde ver dedigers de voorkeur aan een eindje om te lopen. Vraagtekens Kopenhagen, dinsdagavond Elek Schwartz heeft er een hard hoofd in! ,,Die Deense voetballers vormen een enthousiaste, harde ploeg", was het commentaar van de KNVB-coach op de wedstrijd DenemarkenNederland. „Ze spelen zich volkomen leeg en zullen proberen om ons in het begin te overdonderen. Dat doen al die Skandinavische teams. In de laatste wedstrijd tegen Noorwegen in Oslo b.v. Onze jongens waren nauwelijks ver moeid, toen ze van het veld stapten. Maar een paar Noren moesten uitgeput de kleedkamer worden ingedragen. Dat is het verschil, onze tegenstanders geven zich volledig en dat doen ze woensdag ook, reken erop. Wij geloven dat Elek Schwartz in deze kwestie gelijk heeft. Over het spel van de Nederlandse semi-profs ligt vaak een zekere matheid. De Deensr amateurs spelen frisser, zij vestigen de indruk voetbal nog steeds een heerlijk spel te vinden, dat je met hart en ziel moet beoefenen. Bij vele Nederlandse voetballers lijkt het meer een routine-kwestie gewor den te zijn in de trant van „die pre mie zullen we dan ook nog maar even meepakken als het niet te moei lijk wordt". Indien deze mentaliteit over onze ploeg hangt dan verliezen we. Wordt er enthousiast en met inzet van alle krachten gestreden, dan heeft de oranjeploeg een redelijke kans op winnen, mits de defensie niet te veel opdringt, want de Denen heb ben altijd teams gehad, die met snel le uitvallen treffers wisten te pro duceren. Veel succes in Italië kwamen spelen. Enoksen en Madsen bedankten voor de eer ..Zij voelden zich in eigen omgeving prettiger", zeiden ze. „Bovendien wa ren ze in hart en ziel amateur". Maar in ons Kopenhaagse hotel verblijft momenteel weer een met lires rin kelende voetbal-Italiaan en die zegt: ..Allemaal nonsens, dat z.g. volbloed amateurisme van de jongens. Ze wil len natuurlijk meer centen hebben. Daar hebben ze gelijk in, zou ik ook O As 's morgens a rif m Denemarken oogst, de laatste tijd op voetbateebied veel succes. De De nen staan bovenaan in de competitie voor Skandinavische landenploegen. Zij versloegen Finland, Noorwegen en Zweden. Finland (in Helsin ki) en Noorwegen zelfs met 61 Linksbinnen Enoksen en midvoor Madsen waren de grote figuren van die slachtpartijen. Zij toonden zich zulke doortastende aanvallers, dat zelfs Italiaanse clubs geinteresseerd raakten. Iemand van de vereniging Genua vloog naar Kopenhagen en bood elk van de heren f 130.000 als ze Wereldkampioen on ltroon d De Amerikaan Sonny Liston gisteravond te Chicago wereldkampioen zwaargewicht geworden door de titelhouder, zijn landgenoot Floyd Patterson, na 2 minuten 6 seconden in de eerste ronde k.o. te slaan. Het gevecht was vastgesteld op 15 ronden. Liston, die tevoren had verklaard, in de eerste ronde een einde aan het gevecht te zullen maken, ging bijzon der doelbewust te werk.Patterson, die volgens insiders in dit gevecht einde lijk zou kunnen bewijzen een waar dig kampioen te zijn, kreeg geen schijn van kans. De onzekere titel houder werd vanaf de eerste gong slag volledig overklast door zijn bijna 11 kg zwaardere rivaal, die hem als een enorme schaduw door de gehele ring volgde. De eerste stoten van Sonny Liston misten nog de zuiverheid, maar ver rieden niettemin reeds zijn formida bele kracht. Een rechtse uppercut mis te het gezicht van Patterson maar net en ook de fameuze linkse van de uitdager had nog niet 't gewenste resultaat. Patterson veerde even op, toonde zich even agressief als zijn tegenstander en plaatste enkele tref fers, evenwel zonder voor een drei ging te kunnen zorgen. Initiatief Toen Liston het tijd vond gewor den om het initiatief definitief naar zich toe te trekken, was het einde van het gevecht nabij. Solide, pijn lijke rechtsen en linksen op het li chaam vormden de inleiding tot de ..finale". Pattersons knikkende knieën verrieden, dat de kampioen „stormrijp" was. Opmerkelijk koel bloedig dreef Liston zijn rivaal voor zich uit, haalde hem uit zijn even wicht met een aantal snel op elkaar volgende stoten. Een harde linkse op het hoofd deed de kampioen vertwijfeld een bescher- SONNY LISTON mende vuist omhoog brengen naar de plaats waar hij was geraakt. Even nog aarzelde Sonny Liston, misschien onder invloed van de keet van schrik, die door het stadion ging. Toen volg de de door vele tegenstanders zo ge vreesde en voor Patterson fatale link se hoek op de kaak. In zijn val kreeg de titelhouder nog een rechtse op de kin en een tweede linkse mee. Het bleek voldoende voor een k.o. Floyd Patterson sloeg als 'n blok tegen het canvas, probeerde zich bij de achtste tel van arbiter Sikora nog wel op te richten, doch Liston bleek zyn sloperswerk niet half te hebben ge daan. Wel slaagde Patterson er nog in, juist bij de tiende tel overeind te komen, doch de bokshouding kon hy niet aannemen en terecht werd Son ny Liston dan ook tot wereldkam pioen zwaargewicht uitgeroepen. Ipswich Town 10-0 tegen Floriana De Engelse leaguekampioen Ipswich Town heeft gisteravond op eigen terrein in een wedstrijd voor de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor landskampioe nen met 100 gewonnen van Floria na uit Malta. Bij de rust leidden de Engelsen met 6—0. Ipswich Town had de eerste wed strijd ook gewonnen (41). Na Braassem niet 330 inschrijvingen Alsof het hoogseizoen was, zo druk liepen de inschrijvingen ditmaal voor de Na-Braassemwedstrijden, welke a.s. weekeinde zullen worden gehou den. We tellen in de 18 wedstrijdklas sen niet minder dan 330 inschrijvin gen, zodat dit voortreffelijke besluit van het grote nationale en interna tionale seizoen opnieuw een grote krachtmeting belooft te worden tus sen de cracks in verschillende wed strijdtypen. Het grootste aantal deelnemers treffen we aan in de Finnjollenklas- se, waar niet minder dan 37 deel nemers, onder wie tevens nog de Belgen Jacques Rogge en J. P. Bou- mans, elkaar voor de laatste maal in dit seizoen de eer der overwinning zullen betwisten. Na de Sternklasse met 28 deel nemers. de 16 M2 Streepklasse met 27, de Valkenklasse met 26 komen de Flying Dutchmandeelnemers met een totaal van 25 deelnemers, een veld zoals men bijna op geen enkele na tionale wedstrijd bijeen ziet. We zijn overigens wel benieuwd hoe de vorige week geboren nieuw kampioen zich thans in dit grote veld van deel nemers zal verdedigen. Er zijn evenwel nog meer belang rijke wedstrijden aan het slot van het seizoen. In de Regenboogklasse wordt tenslotte beslist over de Bas van der Meer-wisselprijs, waarvoor de resultaten van de Braassemweek en en de Na-Braassem gelden. Cor Kist heeft met 5108 punten de leiding in deze steeds interessante race naar de fraaie schaal, die in 1958 het eerst werd verzeild. Op hem volgen in punten ir. G. A. Bakker en Cor van Staveren, elk met 3330 punten en vervolgens J. C. van der Velde met 3205 punten. Het zou al raar moeten gaan, Indien de prijs niet bij een van deze vier terecht zou komen. Verder zal er in deze Na-Braassem nog een nieuwe wisselprijs worden verzeild, beschikbaar gesteld door de Pampus-zeiler E. A. Labouchère. Alle uitgeschreven wedstrijden gel den voor deze wisselprijs. Het internationale karakter van deze wedstrijden wordt tenslotte nog bepaald door de deelname van de Belg C. Rogge in de Vaurienklasse. De wedstrijden vangen zaterdag om half twee aan, terwijl er zondag wederom twee starts zijn, aanvang 9.30 en 13.00 uur. Doelman Lagarde in actie bij de training in het niet al te best verlichte Kopenhaagse Idroets- park. doen. Het is gewoon een kwestie van lover en bieden. Maar nu is Torino op dc markt gekomen en die biedt meer dan Genua, en u zult zien dat ze naar Italië gaan!" Laten we afwachten, de signor zou zich wel eens kunnen vergissen. Maar houdt u vanavond op uw televisietoe stel maar die nummers negen en tien van de Denen in het oog. Niet leuk De Deense voetbalbond vindt het trouwens helemaal niet leuk dat u die wedstrijd kunt zien. De voetbal officials hebben toestemming gege ven om alle interlands van Dene marken uit te zenden. De Deense T.V. betaalt daar f 30.000 per wed strijd voor, maarde voetbalbond heeft een strop. Het publiek blijft namelijk thuLs bij het toestel zitten. Ook vanavond verwacht men maar ccn half gevuld stadion. Overigens zijn vele Denen ervan overtuigd dat hun elftal in het Idroetspark gaat winnen. „Nederland verloor van Noorwegen, dat wij met 61 klop ten", zeggen de Deense optimisten. „Maar zij versloegen de Antillen mei 80 en wij maar met 31", aldus het commentaar van de in de minderheid zijnde pessimisten. Onze mening? De Deense defensie heeft de naam niet al te sterk en gauw „aangeslagen" te zijn. Een vroeg Nederlands succes kan dus de inlei ding vormen voor een ruime zege. Maar. die verdediging is ook hard en daar zijn onze aanvallers niet gek op. Een man als Prins lacht er natuur lijk om, die zal onmiddellijk van re plies dienen, maar Van der Linden, die ze hier in het oog houden omdat Het eerste „brandende probleem" voor de interland, waarvoor hogere premies gelden dan tot dusverre, I (f350 voor een gewonnen wedstrijd, f 250 voor een gelijk spel en f 150 voor een nederlaag) is dus: zullen onze aanvallers, die zondag in de competitie met z'n vijven één goal maakten, nu wel in vorm en hard genoeg zijn? Er zijn echter meer vraagtekens. Van Wissen, Pronk en Wiersma red den 't met hun ongecompliceerd spel wel tegen de Denen, maar iviuher, Renders en Lagarde ook'' Muller was er ir. de oefenwedstrijd van het voor lopig Nederlands elftal tegen PSV vorige week volkomen uit en Renders dekt naar onze smaak niet straf ge noeg* En Lagarde? Een keeper, die vele voortreffelijke wedstrijden heeft ge speeld, maar wij vinden hem iets te klein en momenteel te zwaar. De Sportclubkeeper, die door het uitvallen van Peter van der Merwi zijn tweede interland speelt, krijgt het zeer moeilijk. De verlichting in het Idroetspark leek ons vanavond bij de lichte training van het Ne derlands elftal voor hoge ballen te schel en voor schuivers te donker. En dat is niet zo prettig, als doel man, wanneer er bij de tegenpartij schietlustige heren als Enoksen en Madsen rondlopen. Het Amerikaanse 12-meterjacht „Weatherly" heeft de vijfde race om de America-Cup tegen de Australi sche uitdager „Gretel" (waarde f2,5 miljoen) gewonnen met een verschil van 600 meter. Mei de vierde zege van het Ame rikaanse jacht werd de wedstrijden reeks beslist en de Australische uit daging overtuigend afgewezen. Daar mee hebben de Verenigde Staten voor de achttiende achtereenvolgende maai in 111 jaar. de in 1851 ge schonken bokaal succesvol verdedigd. Drie Chinezen hij India gedood Communistisch-Chinese en Indiase militairen waren gisteren nog steeds slaags in een strijd aan ae Indisch- Tibetaanse grens, die reeds enkele dagen gaande is. Drie Chinese grens bewakers werden maandag gedood en twee officieren gewond, aldus heeft het Chinese persbureau Nieuw China gisteren bekendgemaakt. Volgens het persbureau hadden In diase militairen de zogenaamde Mcmahonlyn overschreden en een Chir.ese grenspost bij de Tsje-Jao- brup, in het gebied van Tsjedong, overvallen. Advertentie LU m A* 's middags V* Jong Oranje deelt met Denen: 2-2 Het elftal van Jong Oranje heeft gisteravond te Veendam met 22 gelijkgespeeld tegen de Deense jeugd- ploeg, bestaande uit spelers beneden de 23 jaar. Bij de rust leidden de Denen met 21. De doelpunten van Jong Oranje werden gescoord door linksbinnen Bosveld (5de min) en linksbuiten Adelaar (59ste min). Voor de Denen scoorden rechtsbinnen Throst '6de min) en rechtshalf E. Soerensen (26ste min). Er waren 10.000 toe schouwers. Bepaalde verschillen, die tus sen onze beide landen bestaan, behoeven geen belemmering te vormen voor een blijvende samen werking. Ik wens kameraad Chroesjtsjow geluk, welslagen en een goede .gezondheid toe". Aldus de Joegoslavische president maar schalk Tito in de toespraak op het noenmaal, dat de Joegoslavische autoriteiten in het regeringsge bouw van Belgrado hadden aan geboden ter gelegenheid van het De vierde partij van de twee kamp schaken tussen de titelhoud- ster Elizavetha Bykova (Rusland) en haar landgenote Nona Gaprindasj- vili is te Moskou na 42 zetten afge broken in een beter stelling voor de uitdaagster. Deze heeft in het duel de leiding met 2 Vi-Vz pnt. De Limburgse atleet Joep Del- noye is gisteravond in de Grote Prijs van Pilsen, een race over 5 kilometer, op de zesde plaats ge ëindigd De wedstrijd werd gewonnen door de Rus Nikitin, die een tijd 'van 14 mir.uten en 11,2 seconden liet af drukken. De tijd van Delnoye was 14 minuten en 19.8 seconden. In het Wembley-stadion te Lon den heeft de vroegere wereldkampi oen Sugar Ray Robinson in een ge vecht over tien ronden een nederlaag op punten geleder tegen Brit Terry Dowi.es. De 42-jarige Amerikaanse veteraan viel in de laatste ronde zo onstuimig aan, dat de 26-jarige Downes ternauwernood aan een k.o. nederlaag ontsnapte. Een groot deel van het publiek begroette de uitspraak van de jury ten gunste van de Brit met een luid gejoel. Voor de insiders was het echter de enige juiste beslissing aangezien, vol gens hen, Robinson slechts één ron de op zijn naam had gebracht: de laatste. M Aa O m <>a l'f, S avonds JC* ank SPAANSE BISSCHOPPEN BEPLEITEN VERBETERING POSITIE LANDARBEIDER De Spaanse bisschoppen hebben aan het einde van de „sociale week" van Valencia gepleit voor een aan zienlijke verhoging van de levens standaard van de landarbeiders. In een gisteren gepubliceerde reso lutie verklaren zij, dat er passende maatregelen noodzakelijk zijn, wil men het levenspeil van de Spanjaar den verbeteren en aansluiting zoeken bij do EEG. Het zorgen voor de land arbeiders is echter in de eerste plaats op grond van gerechtigheid en men selijkheid een ernstige en dringende morele plicht van de huidige gene ratie. Deze plicht tegenover de land arbeiders geldt zowel voor de grond bezitters en ondernemers als voor de staar, zo zeggen de bisschoppen. Zij wensen een verbetering van het cul turele en technische peil van de landarbeiders, een rechtvaardiger verdeling van het grondbezit en be schermende regelingen in geval van werkloosheid. De aartsbisschop van Sevilla, kar dinaal dr. Bueno Monreal, heeft ver klaard dat de bespreking van de po sitie der landarbeiders tijdens de „so ciale week" een antwoord is geweest op do waarschuwing van de pause lijke encycliek op sociaal terrein, .Mater et magistra". tiendaagse bezoek dat de Sowjet- russische president Brezjnew thans aan Joego-Slavië brengt. Tito vervolgde: „De Russisch-Joe goslavische betrekkingen zijn de laatste tijd verbeterd, en wel vooral op economisch en cultureel gebied. En beide landen zijn bereid mede te werken tot een verder gaande ver betering". Joego-Slavië zal ln het vervolg al les in het werk stellen om een verde re ontwikkeling en verdieping van deze betrekkingen te bereiken. De geschillen van het verleden zijn slechts als normale gebeurtenissen te beschouwen, veroorzaakt door een verschillende benadering van vraag stukken, die weer een uitvloeisel is van door de geschiedenis en andere omstandigheden veroorzaakte afwij kende omstandigheden", aldus presi dent Tito. Bij een eerdere gelegenheid had Tito verklaard dat het bezoek van zijn Russische ambtgenoot de gele genheid bood voor een „vriendschap pelijke meningsuitwisseling betref fende internationale vraagstukken èn problemen die speciaal voor onze bei de landen van belang zijn". Hij had hieraan toegevoegd: „Per soonlijke ontmoetingen tussen de staatslieden en het ontwikkelen van betrekkingen op elk gebied zijn het meest geschikt om wederzijdse ken nis en begrip te doen ontstaan. Joe go-Slavië meent dat het mogelijk is de internationale toestand te verbe teren en geleidelijk aan voorwaarden te scheppen voor het opbouwende wijze oplossen van Internationale vraagstukken, door hiervoor geduldig en volhardend te werken", aldus het Joegoslavische staatshoofd. Ereburger Aan president Brezjnew is giste ren op een speciale bijeenkomst van het Volkscomité (de gemeenteraad) van Belgrado, het ereburgerschap van deze stad verleend. De burge meester van Belgrado. Miljan Neo- ritsjitsj, noemde president Brezjnew „een voorvechter van internationale samenwerking en wereldvrede, een vriend een voorstander van goede betrekkingen tussen onze beide lan den en de eminente leider van de Sowjet-staat". Brezjnew antwoordde daarop dat vriendschappelijke ban den tussen Belgrado en Moskou een goede traditie vormen en de ontwik keling van de vriendschap tussen beide volkeren bevorderen. Twee leden uit het gezelschap van president Brezjnew. Adsjoebei. hoofdredacteur van het blad Izwestia en schoonzoon van premier Chroesjtsjow, cn Senin, vice-premier van de Sowjetrepubliek Oekraïne, boden burgemeester Neoritsjitsj een schilderij aan. Zij zeiden dat dit een geschenk van premie** Chroesjtsjow was en kondigden ar i dat binnen kort nog een geschenk, een biblio theek van enkele duizenden boek werken, zou volgen. Het aanbrengen van een opdruk op de postzegels van Nederlands Nieuw-Guinea, in verband met de overneming van het bestuur door de V.N., heeft nog al wat voeten in de aarde gehad. De Papoeatypografen van de Lands drukkerij bleken niet bereid de op druk aan te brengen, omdat dan de afbeelding van Koningin Juliana zou worden geschonden. De V.N. had de Landsdrukkerij op gedragen ruim honderdduizend gangbare postzegels van Nieuw- Guinea, alsmede briefkaarten en postbladen de opdruk Untea (Uni ted Nations Temporary Executive Authority) te geven. De Unteapostzegels zijn met ingang van 1 oktober gangbaar, met elf waarden. De Nederlandse zegels zijn nog enige tijd geldig en kun nen daarna worden ingeleverd. Bij de hoogste waarden bedekt de zwarte opdruk de ogen van de Ko ningin, waardoor het lijkt of de vorstin is geblinddoekt. Toen deze opdracht de Papoeatypo grafen bereikte, weigerden zij te zetten en te drukken. Ook de over druk voor de fraaie zegels met pa radijsvogels lokte protest uit, doch uiteindelijk lieten de Papoea's hun bezwaren tegen het bedrukken van postzegels met paradijsvogels en cijfers los. Zij bleven echter weige ren de Koningin te „blinddoeken". Nederlandse typografen van de Landsdrukkerij hebben de op dracht in nachtelijk overwerk vol tooid. De voorlopige opdrukop- dracht omvat een postale waarde van bijna 70.000 gulden, in waarden van 1, 2. 5. 10, 17, 25, 30 en 40 cent en 1, 2 en 5 gulden. Zware Russische kernproef Het observatorium van Uppsala In Zweden heeft gisteren een nieuwe Russische kernproef geregistreerd. Het ging hier om een ontploffing m de dampkring met een kracht I van 30 megaton, teweeggebracht in de omgeving van Nova Zembla. Dit is de dertiende Russische kernproef, sinds 5 augustus in Zweden geregi streerd. Alleen de Russische explosie van 5 augustus had een grotere kracht, namelijk 40 megaton. De proef van dinsdag werd in de loop van de mid dag genomen. Alle andere Russi sche kernproeven sinds 5 augustus zijn in de vroege morgenuren geno men. Volgens de Zweedse meteorolo gische dienst bestaat er voorlopig geen gevaar vcor radio-actieve neerslag. Er waait een oostenwind. De radioactieve stofdeeltjes worden "aar noord-Siberië gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7