Encjuete onder 8500 Leidenaren over chronische ziekten DUITSERS KOPEN WEINIG BLOEMEN De kinderreclitspraak moet menselijk zijn I ft Doel is peiling van behoeften aan verzorging en verpleging burgerlijke stand van leiden L. A. MENNES OVERLEDEN Edet- toppunt van zachtheid DIENSTREGELING CITOSA Gewijzigd m.i.v. 30 september )pgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 september 1962 Tweede blad no. 30766 De grote vorderingen op medisch terrein en de revolutionaire j sociale verbeteringen der afgelopen decennia zijn er de oorzaak 3 van geworden, dat veel meer aandacht dan in het verleden nodig cj is voor die ouderen, die te kampen hebben met chronische ziekten ingcn 9ebreken en die verpleeg- of verzorgingsbehoeften hebben bjwaarin thans In zeer onvoldoende mate kan worden voorzien. Men heeft zelfs weinig inzicht in de behoeften aan verpleeg- en ^verzorgingstehuizen voor chronische zieken, omdat daar nimmer een systematisch onderzoek naar is ingesteld. Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft enige tijd geleden het Nederlands Instituut voor Praeventieve iGeneeskunde te Leiden verzocht, een dergelijk onderzoek te organiseren. Dit instituut heeft dit onderzoek ter hand genomen en Leiden (als vermoedelijke voor het land ..gemiddelde" samen- 2i.leving) uitgekozen om aan de hand van een uitgebreide steekproef ^2 t°t een oordeelsvorming te geraken. In maart van dit jaar vond een proef-enquête plaats, dezer igen gaan de formulieren voor de ..grote enquête" de deur uit en het institwtf hoopt, dat men uit de resultaten daarvan voldoen de gegevens xal kunnen verzamelen. Daartoe is echter een zo 7.groot mogelijke medewerking van de bevolking van Leiden van 3yi bijaoftder belaag. beantwoording ake mc Enqwete-formulieren worden ver- sonden naar ongeveer 8500 Leide- 13. ïaren van 40 jaar en ouder. Deze rrens van veertig jaar is vrij wllle- J3- ceurif gekozen. Op jeugdiger leef- L ijd komen chronische ziekten, die citj en verpleeg-of verzorgingsbehoefte V cheppen. niet in groten getale voor. raqdoch men kan de grens niet veel 17. loger leggen zonder het gevaar te .open. dat men belangrijke aantal- en chronische zieken buiten be- ichouwing laat. Deze 8500 personen omvatten on- L jeveer een kwart van de Leidena- euren van 40 jaar en ouder. Dank zij ïwsien in het vroege voorjaar gehou- len proef-enquete heeft men kun- ïen vaststellen, dat deze omvang fan de enquete voldoende is. De keuze van d« geënqueteerden tot stand gekomen doordat de af- ling bevolking van de gemeente •iden elke vierde persoon van veer- ig jaar of ouder heeft aangewezen. )e keuze is dus geheel aan het toe- 10 pal te wijten geweest. Dit is van ;la' lelang om objectieve cijfers te ver- |3 (rijgen. g In verband daarmede is het ook het grootste belang, dat de gc- t^dresseerden gegevens over zichzelf en niet bv het formu- iie|iier invullen of laten invullen met cu gegevens van een ander, bv de echt- jenoot. Men zou hiertoe in de ver- r leiding kunnen komen indien bv de 'rbJgeadresseerde in het geheel geen icijchronische kwalen had te melden, de echtgenoot of echtgenote, die niet leen formulier krijgt toegezonden. juist wel. Een dergelijk „overdoen" van de formilieren zou lelden tot bei onjuiste conclusies over het voorko- 3 -4 men van chronische ziekten in het algemeen, omdat de willekeur die de steekproef nodig is daarme- 6 3 de verloren gaat. Proefenquête was groot succes rie De proef-enquete van maart om 2250 personen. Meer dan 98 van hen heeft de toegezon den formulieren toen ingevuld en geretourneerd. Men hoopt thans, met ,J]ide grote enquete, eenzelfde gunstig 5 0 resultaat te bereiken. De vragenfor- leimulieren zijn op enkele punten iets az, gewijzigd ten opzicht van maart, or doch in grote lijn gelijk gebleven. erlHet ligt in de bedoeling, dat de 2250 ei Indertijd geënqueteerden niet ander maal een formulier toegezonden krijgen. De indertijd verkregen ge gevens zullen wel bij die van de „grote" enquete worden gevoegd. .01 De Leidse huisartsen hebben me st dewerking toegezegd om het onder hoek zo goed mogelijk te doen sla- io gen- .o» Eenvoudig werk Verreweg het grootste deel van de vragen behoeft slechts met ja of nee 3( beantwoord te worden, en de ge- .51 hele invulling van het vragenfor- -r muiier behoeft niet meer dan onge- PdtrcAAnliilfa I wr 6611 kwartier in beslag te ne- r*rsuonii|n« men Ret ig de bedoeling dat de for. muiieren binnen acht dagen na ont vangst worden geretourneerd. Binnen deze termijn van acht dagen zal ook via de televisie aan dacht aan dit Leidse onderzoek wor den besteed. In het VPRO-program- ma ..Ziek zijn - beter worden" zal de revaiidatie-arts A. C. van Swol op 2 oktober omstreeks half tien des avonds enkele woorden wijden aan de landelijke betekenis van het sla gen van het onderzoek. Voorlopig wil het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde zich tot dit zuiver Leidse onderzoek beper ken. misschien volgt later nog een soortgelijke steekproef in enkele om liggende gemeenten. Inzicht nodig De resultaten moeten een inzicht geven in de vraag, hoeveel verpleeg- bedden, verplegend personeel en ver- zorgsters er eigenlijk nodig zouden zijn om de mensen met chronische kwalen, die hulp behoeven, deze te kunnen verstrekken. Men is er wel zeker van. dat er op dit gebied zeer grote tekorten bestaan, maar hoe groot deze tekorten nu werkelijk zijn is niet bekend In alle landen treedt dit verschijnsel op sinds, zoals reeds gezegd, het terugdringen van vele andere ziekten de chronische kwa len enerzijds meer doet optreden en anderzijds meer aandacht daarop doet vestigen. De organisatoren hopen, dat de volledige medewerking van alle ge ënqueteerden de gegevens zal ople veren om op dit gebied klaarheid te verkrijgen. Het zal dan later een beleidskwestie van het ministerie zijn om tot realisatie van de geble ken behoeften over te gaan. WIJ FOTOGRAFEREN DE 3 October optocht IN KLEUR. Kleurenfoto's de volgende dag in onze etalages. FOTO HOLVAST, APOTHEKERSDIJK 27 i wee jaar cel voor lastige ex-minnaar Een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en reclas- seringstoezicht heeft de rechtbank in Amsterdam vanochtend opgelegd aan de 29-jarige Amsterdamse decoratie schilder. die het zijn ex-verloofde in het begin van dit jaar op allerlei manieren lastig maakte. Eerst met huisvredebreuken, later mishandelde hi; de beschermer van zijn ex-min nares met een fles. De officier van Justitie had wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en meermalen gepleegde huis vredebreuk een gevangenisstraf van een jaar zonder aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en reclasse- ringstoezicht geëist. Nadat de ver houding tussen het 22-jarige meisje en verdachte was verbroken, zou hij steeds pogingen hebben gedaan zijn buiten-echtelijke kind ie zien Twee maal verschafte hij zich toegang tot do etagewoning in de Tuinstad Os dorp waar het meisje woont. In de nacht van 20 mei bleef het niet bij een woordenwisseling, er kwam ook een scheermes en een ka potgeslagen fles aan te pas. Verdach te had die avond vijftien glazen jene ver gedronken. (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in allq prijzen. Subsidie voor werk van prof. Bottelier Het bestuur van het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën heeft besloten, voor de jaren 1963, 1964 en 1965 een subsidie van f 50.000 per jaar beschikbaar te stellen voor het onderzoek, dat prof. dr. C. J. F. Böttcher te Leiden doet naar het verband tussen vetverbruik en athe- rosclerose. GEBOREN Heleentje Allda, dr van J. van Duin en M. de Vreugd; Franciscus. zn van A. Rijsbergen en J. Rijsbergen; Pauhna Wllma Gerarda. dr van J. T. van Wely en T. M. Marsé; Carl Anne. zn van A. Volbeda en S. C. J. Hamerllng; Kla- zlna dr van N. Zwanenburg en M van Duijn; Theodorus Julius, zn van A. H. Klink en J. de Wit; Geertrulda, dr van C Hegeman en M. W. Jansen; Thomas Johannes Benjamin, zn van I. BH. M. Rubbens en B. A. M. van Iersel; Petrus Antonlus Joannes, zn van F v d. Klauw en W. Witteman; Leonard Hen drik zn van H. R. Bult en A. Rlezen- kam'p; Adrianus. zn van L. A. Hoge- wonlng en M. de MoolJ. GETROUWD P. Bekooy en G. van Musscher. OVERLEDEN C M Verloop, 19 uur, dochter; J. Ollemans, 87 Jr. man; J. Schneider, 85 Jr. man. J. Wasslnk. 73 Jr. e.v. A. van Es; H. J Kruljswljk. 70 Jr nvm; J. Bronsgeest. 72 Jr, man J. Geskus, 6 weken, dochter. Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam en zijn echtge note hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Cinetone-stu- dio's in Duivendrecht, waar zij getuige waren van opnamen voor de Nederlandse speelfil n „De overval". Van links naar rechts André van den Heuvel, mevr. Van Hall mr. Van Hall. Duny Sprock (die zelf betrokken was bij de overval in de bezettingstijd op de gevan genis in Leeuwarden)Yoka Berretty en Jan Blaaser. Van 1923-1951 directeur van de Leidse Markt- en Havendienst In de ouderdom van 77 jaar is gisteren overleden de heer L. A. Mennes, oud-directeur van de Leidse Markt- en Havendienst. Ruim 27 jaar (van 19231951) heeft de heer Mennes in deze kwaliteit zijn krachten aan deze belangrijke tak van dienst gegeven en in die tijd de Leidse veemarkt in de ogen van agrarisch Nederland een vooraanstaande plaats bezorgd. Groot was in dit verband ook het aandeel, dat hij als bestuurslid vanaf de oprichting had in alle Vebo-activiteiten. De heer Mennes, die 15 juni 1911 te Rotterdam tot marktmeester werd benoemd, was aldaar in de eerste wereldoorlog tevens belast met de omvangrijke werkzaamheden van het Gemeentelijk Rantsoeneringsbureau. Een verantwoordelijke positie, als men bedenkt, dat alleen in het top jaar 1917 voor een bedrag aan f. 17 miljoen werd uitgegeven. Na in 1919 tot hoofd-marktmeester te zijn bevorderd, werd de heer Mennes op 15 september 1923 be noemd tot directeur van de Markt en Havendienst te Leiden. Nog maar kort in functie, ontwierp de heer Mennes een plan. dat beoog de aan de onhoudbare situatie, welke sedert jaren op marktdagen in de omgeving van de Breestraat, Vis- en Botermarkt bestond, een einde te maken. Tientallen kaasbrikken, welke in een lange file in deze omgeving stonden opgesteld, leverden hier een grote hindernis voor het verkeer op. j Zijn plan om de verwaarloosde ge- i bouwen van het Kon. Mil. Invaliden- huis in de omgeving van de Middel- i weg en huidige Kaasmarkt af te 1 breken en het vrijkomende terrein j als kaasmarkt in te richten, werd aanvaard. In 1927 werd hier de eerste markt gehouden. Acht jaar latei- werd onder zijn leiding een belang rijke uitbreiding aan het huidige vee marktterrein gegeven. Ter gelegen heid van deze uitbreiding nam de heer Mennes in nauwe samenwer king met de heer J. W. Bonda het initiatief tot de oprichting van de Vebo, met als resultaat, dat nog in hetzelfde jaar (1935) een tentoon stelling kon worden gehouden. Van de overige verbeteringen, welke de heer Mennes in de loop der jaren heeft ingevoerd, noemen wij nog de verplaatsing van de zaterdagse poe lierwarenmarkt van de Bloemmarkt naar de vrijdagse veemarkt; het op één centraal punt samenbrengen van de 3 oktobermarkthet aanbrengen van een automatische weeginrichting; het aandeel, dat hij heeft gehad in de elektrische verlichting van de zaterdagse r arktde instelling van vaste ventersplaatsen in de stadhet onderbrengen van alle bode-diensten op de Kaasmarkt; de verplaatsing van de groenteveiling en ten slotte een aantal belangrijke wijzigingen t.a.v. de havendienst. Daarnaast is de heer Mennes in de bezettingstijd nog opgetreden als gemachtigde voor de Voedselvoorziening in het district Leiden en heeft hij in de hongerwin ter deel uitgemaakt van de Verzor- gingsraad Leiden. LANDELIJKE VERDIENSTEN Ook in landelijk verband heeft men op zeer verschillende wijze van Nw-Guinea Koerier niet verschellen Het in Hollandia verschijnende dagblad „Nieuw Guinea Koerier" is reeds twee dagen niet verschenen. De eigenaar en de enige vakbe kwame zetter zijn maandag gerepa trieerd. Het dagblad is overgenomen door de r.k.-missie. De nieuwe Pa- poeazetter maakte maandag zo veel zetfouten, dat het zetsel onmogelijk tijdig kon worden gecorrigeerd. Hoe wel gisteren vroeger werd begonnen en men besloot de vier pagina's te rug te brengen tot twee, is de krant die dag evenmin verschenen. L. A. MENNES de capaciteiten van de heer Mennes geprofiteerd. Zo heeft hij in 1922 mede de Vereniging van Hoofdamb tenaren bij het marktwezen in Neder land opgericht, van welke vereniging hij 20 jaar secretaris en 8 jaar voor zitter is geweest. Bij zijn afscheid werd hem van deze vereniging het ere-lidmaatschap aangeboden. Voorts was hij voorzitter van de Gem. Commissie ter bestudering van het Verkeersvraagstuk. lid van de landelijke commissie tot verbetering van het vee-vervoer en lid van de Di' •■enbeschermingsraad. De heer Mennes, die ook ruim 25 jaar zitting had in het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging, heeft vele publikaties op het terrein van het marktwezen het licht doen zien. Zjjn vele verdiensten werden in april 1949 erkend met de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal vrijdagochtend a.s. om 11 uur op de begraafplaats van de Groene Kerk te Oegstgeest plaats vinden. Prijsuitreiking in „De Kleine Burcht" Tijdens de ledenvergadering van de Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging, gehouden in „De Kleine Burcht", gingen enkele agen dapunten vlug onder de hamer van voorzitter P. Zwanenburg door. Het hoogtepunt was de prijsuitreiking voor de jongedierendag, die op 1 september in het clubhuis Ooster kwartier werd gehouden. De prijswinnaars waren: Hoenders: Succes Hermelijn, hen, G. J. Bloe- mendaal, ereprijs. Duiven: Krulduif rood mi). J. de Mey, ereprijs; D. B. Tuimelaar zwart <v». J. de Mey. ere prijs. Konijnen, klasse A: Vlaamse Reus. kon. grijs imi, L. Laman, 2de ereprijs; Vlaamse Reus, wit <m>. R. Wolting, A-bekroning. Konijnen, klasse B: Vlaamse Reus, wit (v), R. Wolting, 2de ereprijs. Vlaamse Reus, wit v P. Hemerik, ereprijs B. Ko nijnen, klasse C: Vlaamse Reus, wit (m), C. P Splinter, le ereprijs. We rner Blauw <m>. P Zwanenburg, 2e ereprijs. Konijnen, klasse D; Vlaamse Reus, wit <vi. C. P. Splinter, le ere prijs. Wener Blauw <v», P. Zwanen burg, 2e ereprijs. Vlaamse Reus, wit I (mi.'J. Laman. ereprijs. Alaska (m>. A. v. Duivenvoorde, 2e ereprijs. Ko- j nijnen, klasse F: Franse Hangoor, bont (v), D. Bavelaar, 2e ereprijs. Alaska (v), A v. Duivenvoorde, lei ereprijs. Nesten: Alaska A. v. Dui- j venvoorde, ereprijs. Besloten werd de clubtentoonstel-1 ling te houden op 24 en 25 november j a.s. I Tuinfeest van de „Vogelenwijk" Feest was het zaterdag voor de jeugd van „De Vogelenwijk" op de speeltuin aan de Nachtegaallaan. Begunstig door mooi weer zijn de wedstrijden vlot verlopen De belang stelling voor de prestaties van de kinderen was groot. De uitslagen luiden: Step-handicaprace voor jongens van 5 en 6 jaar: 1. Bennie Ditmar, 2. Kees Bouwens, 3. Maarten Vervoort. Wasknijprace voor meisjes van 5 en 6 jaar: 1. Ernestine Morsink, 2. De- siré Brandwijk. Door geef voetbal voor jongens van 7, 8 en 9 jaar; gewonnen door de ploeg: Hans Versteeg. Jacq. Plouvier. Fred van Leeuwen, Ronald de Tombe en Hans Jongeleen. Bloe- menrace voor meisjes van 7, 8 en 9 jaar: 1. Marga Josemans, 2. Mieke de Rooy, 3. Nora Bokma, 4. Elly de Wit. Hindernisrace voor jongens en meis jes van 10. 11 en 12 jaar; gewonnen door de ploeg: Wil Pruisen. Anneke van Rijn. Klaartje van Rijn, Ria van der Voorden en Jidi Karim. Fiets- handicaprace voor jongens en meis jes van 13 en 14 jaar: 1. Kees van Seggelen, 2. Leo van Leeuwen, 3. Fe lix Julien, 4. Niels Vervoort. Zeep kistenrace voor jongens en meisjes van 10 t/m 14 jaar: 1. Theo van de Nagel en Niels Vervoort, 2. Leo van Leeuwen en Felix Julien. Prijs ge kostumeerd voetballen: Theo van de Nagel als „Dokter Snijgraag". Prijs gekostumeerde zeepkistenrace: Paul en Hans Versteeg als „Moeder en baby". Mindervaliden kunnen 3 oktober naar optocht Dank zy de bemoeiingen van de afdeling Leiden van de Alge mene Nederlandse Invalidenbond, zullen de zieken en mindervaliden ook dit jaar in de gelegenheid wor den gesteld om. rustig zittend op een van de mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omge ving van de Sociëteit Minerva, de 3 oktoberoptocht gade te slaan. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede, niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat vanaf de school. Breestraat 80 tot het Belastingkantoor no. 40. Zij, die niet of moeilijk kunnen lo pen, kunnen worden afgehaald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schriftelijk aanvragen. De plaatsbe wijzen kunnen vrijdagavond van 8- 9 uur in „Ons Centrum" aan de Hooigracht worden afgehaald op ver toon van een bewijs van invaliditeits- rente. ongevallenrente. lidmaat schapskaart van de A.N.I.B. of zus terorganisatie. Inrichtingen, ziekenhuizen enz. dienen zich te wenden tot het secre tariaat van de Alg. Ned. Invaliden- bond, V. d. Duijnstraat 19, Leiden, tel. 21855. Advertentie Produktschap neemt proef (Van onze Haagse correspondent) Het Produktschap voor Siergewas sen zal in Duitsland een proef laten nemen met de verkoop van bloemen in „supermarkten", zelfbedienings zaken. warenhuizen en andere detail- bedrijven. Het produktschap ver wacht. dat de Duitse huisvrouwen zeker bereid en geneigd zullen zijn meer bloemen te kopen indien zij dichter bij de bloemen of de bloe men dichter bij haar zullen worden gebracht. Bloemen koopt men in Duitsland hoofdzakelijk in speciaalzaken. En deze zaken leveren hoofdzakelijk bloemen voor bijzondere gebeurtenis sen, zoals met Kerstmis, Pasen, Moederdag, Valentijndag en bij hu welijken, begrafenissen en bezoeken aan ziekenhuizen. Bovendien gebeurt dit in het algemeen tegen een vrij hoge prijs. Dit mag bij het kopen van bloemen, die als geschenk moe ten dienen, niet zo'n groot bezwaar zijn, voor huishoudelijk gebruik is een hoge prijs echter wel degelijk een rem voor de verkoop. De Duitsers zijn dan ook geen grote bloemenkopers een van de drie Duitsers koopt nooit bloemen en nog geen vijfde deel van de bevolking kan tot de geregelde afnemers gerekend worden. Straathandel in bloemen zoals wij die kennen, is er in Duitsland niet. Het is daarom dat het Produkt schap voor Siergewassen naar moge lijkheden zoekt de verkoop van bloe men te stimuleren. Het produktschap heeft zich laten voorlichten door het Nederlands Economisch Instituut en door de Duitse „Rationalisierungs- gemeinschafft". De commissie markt onderzoek had zich reeds op 5 sep tember uitgesproken voor het opzet ten van een praktijkproef, die zou kunnen worden georganiseerd in sa menwerking met de Duitse „Rationa- lisierungsgemeinschaft" in Keulen, een Duits warenhuisconcern of fili aalbedrijf en een Nederlandse expor- teurscombinatie van bloembollen, snijbloemen en boomkwekerygewas- sen. De proef wordt zoveel mogelijk op commerciële basis uitgevoerd tenein de zo betrouwbaar mogelijke uitkom sten te verkrijgen. Edet toiletpapier, het zachtste dat er is! Het beste ook. Gemaakt voor moderne mensen, die gesteld zijn op goede persoonlijke verzorging. Men sen die hygiëne belangrijk vinden. Zo kiezen zij hun toiletartikelen, zo wensen zij ook Edet toiletpapier. Edet uit Zweden, voor moderne Nederlanders die weten hoe het hoort Moderne mensen Mezen Edet Edet, m wit, rose, geel o) groen, bevat ea. 350 vel per rol - bijna 3 x zoveel als een rol gewoon closetpapier. Edet King SÏ2e alleen in wit) bevat ca. 500 vel per rol - bijna 4 x zoveel als een rol gewoon closetpapier. Mr. A. H. van Giesen Kinderrechtspraak kan niet zonder menselijk element De Raad voor de Kinderbescherming en de justitiële instellingen op het gebied van het Kinderstrafrecht hebben volwassen mensen uit de maat schappij nodig, die niet alleen van goede wil zjjn, maar die bovendien be kwaam zyn (of zich de bekwaamheid wilen verwerven) kinderen te helpen zodat zy vanuit een eigen normbesef tegen de normale moeilijkheden van het maatschappelijke bestel bestand zijn. Hoe perfect de rechtsregels nog zouden worden aangevuld, het zal nimmer mogelijk zijn alléén door het toepassen daarvan een kind een goed iid van de maatschappij te doen worden. Het moet worden geholpen bij de ontwikkeling tot een vollediger mens-zijn. Aldus mr. A. H. van Giesen, oud- kinderrechter te Zutphen, in zijn causerie „Kinderrecht, theorie en praktyk" voor de Nederlandse Ver eniging voor Pedagogiek, afdeling Leiden, in het Logegebouw aan het Steenschuur. Het recht is een complex van re gels, door een bevoegde macht sa mengesteld, en het heeft de maat schappelijke gedragsregels als in houd. Het kind treedt voortdurende in contact met de maatschappijmet ouderen in gezin, clubs, e.d., met jongeren op school, in de omgeving waarin hij leeft. In het strafrecht wordt een 18-ja- rige als meerderjarige beoordeeld, doch hij is in feite nog niet volwas- De directie van de Autobusdienst- onderneming Citosa N.V. heeft be sloten met ingang van 30 september a.s. een aantal wijzigingen in de dienstregeling aan te brengen! Deze wijzigingen zjjn weliswaar niet van ingrijpende aard, maar toch belang rijk genoeg om er aandacht aan te schenken. Een en ander komt neer op enige inkrimpingen, die enkele zeer vroe ge ritten op de zaterdagmorgen be treffen. De invloed van de 5-daagse werkweek Iaat zich bij deze ritten zodanig gelden, dat men het juister heeft geacht deze te laten vervallen. Daartegenover worden by wyze van proef enkele uitbreidingen aan de dienstregeling gegeven. ISRAËLISCHE JONGEREN IN LIBANON IN ARREST Veertien Israëlische jongeren in velduitrusting en gewapend met ma chinepistolen zijn gisteren in zuid- Libanon gearresteerd toen zij op weg waren naar het dorp El Hadi?~a. De Israëliërs zyn naar Beiroet overgebracht. De internationale con trolecommissie van de V.N. is offi cieel van het incident op de hoogte gesteld en de permanente bestands commissie werd gisteren in Beiroet verwacht, waar zij een onderzoek zou instellen. De volgende diensten zullen ver vallen: op de zaterdagen: Traject Boskoop, Rotterdam, Zoetermeer Leiden. Alphen a. d. Ryn V 5 58 Zoetermeer V 6.35 Leiden A 7.20 Alphen a. d. Rijn. Traject Nootdorp, Delft. PUnacker, Zoetermeer, Zeven huizen, Gouda: (heeni V 6.10 Zoe termeer A 6.50 Gouda; (terug) V 5.55 Zoetermeer V 6.30 Delft A 6.55 Nootdorp. Traject Leiden, Boskoop. Gouda. Reeuwijk. Bodegra ven: V 5 44 Boskoop V 6.15 Gouda V 6.34 Bodegraven A 6.54 Al phen a. d. Rijn. De uitbreiding op proef betreft de volgende ritten op het traject Bos koop, Rotterdam. Zoetermeer, Lei den. Alphen a. d. Rijn: Maandag t/m vrijdag: Boskoop V 6.32, Waddinxveen V 6.39, Moerkapelle V 6.53. Kruisweg V 7.00, Bleiswijk (dorp) V 7.06. 8.06, Bergschenhoek V 7.15, 8.15, Hille- gersberg V 7.20, 8.20. Rotterdam A 7.37. 8.37. Zend. Zoetermeer V. 12.58. dage lijks 21.58, Stompwijk V 13.11. dag. 22.11, Zoeterwoude V 13.16, dag. 22.16, Leiden A 13.33, dag. 22.33. Zondags: Uurdlenst Stompwijk, Zoeterwoude, Leiden. Dagelijks: Leiden V 22.35, Zoeter woude V 22.52, Stompwijk V 22.57, Zoetermeer A 23.10. Zondags: Uur- dienst Leiden. Zoeterwoude Stomp- wijk. sen Het aantal strafrechtelijk min derjarigen dat tussen 1954—'60 in aanraking kwam met de kinderrech ter. daalde weliswaar van 98 pro cent tot 93 procent, doch de „overge bleven" gevallen liggen veel moei lijker dan vroeger. De biologische rijpwording geschiedt tegenwoordig over het algemeen veel sneller dan ongeveer 40 jaar geleden, maar de maatschappelijke ontwikkeling en aanpassing van de kinderen is ver traagd. Zo ontstaat er dikwijls een con flict, waaronder ook kinderen uit de zogenaamde betere milieu's lijden. De laatsten moeten op andere manie ren door justitie en Raad voor de Kinderbescherming worden opgevan gen dan de kinderen, die vroeger het milieu-beeld van de „strafbare" kin deren bepaalden. Worden wat meer geëleveerde kinderen niet anders be handeld, dan ontstaan vaak gevoe lens van grote haat tegen de maat schappij, die hen ook op dit gebied heeft gekwetst. Een goede reclasse ring is dan niet gemakkelijk te ver wezenlijken. Het menselijk element in de be scherming van kinderen moet blijven dóórwerken. Niet de „koude" recht spraak (die vaak niet anders kan worden uitgeoefend) stimuleert de kinderen tot de ontwikkeling van 'n dragelijk normbesef, maar de mens die naar beste weten tracht hen op het goede pad te brengen. Mi. Van Giesen zei dat bij straf rechtelijk meerderjarigen, die tijdens hun „minderjarigheid" in aanraking en met de kinderrechter, veelal kwamen l._„ vami een diepe wrok heerst, die erop duidt dat ons systeem van kinderrecht spraak wellicht niet goed is. „We kunnen alles nog zo goed bedoelen, doch het kind krijgt toch maar een voogd of voogdes „opgelegd". Wan neer wij het onder toezicht te stellen kind zelf zijn toezichthouder zouden (kunnen) laten uitkiezen, dan zou het kind deze van binnenuit aan vaarden. Daaruit zouden wezenlij ker verbeteringen kunnen voortvloei en", aldus mr. Van Giesen, die tevo ren de ontwikkeling van de kinder rechtspraak in Nederland had be sproken. De nieuwe voorzitter, inspecteur van het l.o.de heer Boogaard, leid de deze eerste bijeenkomst van het seizoen. De oudvoorzitter, de heer Vriend, was niet aanwezig, doch de leden namen het besluit hem als dank voor zyn vele gewaardeerde werkzaamheden ten dienste van de afdeling etn boekenbon te zenden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3