Russen mogen op Cuba „vissershaven" aanleggen Abbas proclameert de Algerijnse republiek „Onthoofde'' politie maakt zich zorgen over de rust in Hollandia Amerika zal toezien of militair gebruik gelijk zal zijn mo Regering overweegt invoering kenteken voor bromfietsen Geen brand op de Celerina MAAKT UW HUIS TOCHTVRIJ Schoten in Kwangtoeng NEHROE IN NIGERIE Arrestaties in Argentinië Mica - mica en glas Moskou sluit cousulaten in Rood-Cliina Toenemende spanningen Verf met voldoening (§uc/ Qït'e tettws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 No. 30766 LEIDSCH DAGBLAD ürecteur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gisteren aangekon- Jigd, dat de Russen een „vissershaven" op het eiland zullen aanleggen „ten behoeve van de Russische vissersvloot in de \tlantische Oceaan". In Washington werd in ambtelijke kring gezegd, dat men deze bouw van een vissershaven nauwlettend jal gadeslaan om te kunnen bepalen, of de haven ook voor mili taire doeleinden kan worden gebruikt. „Als het alleen maar om visserij gaat, zoals door premier Castro is meegedeeld, is er geen reden tot bezorgdheid", aldus de verklaring uit Washington. Vermoedelijk aan noordkust De aanleg van de Russische vis sershaven zal naar schatting twaalf miljoen dollar kosten, welk bedrag door Rusland enCuba gezamenlijk zal irorden betaald. Rusland zal voor de technici zorgen en Cuba voor het materiaal. De Russen zullen van de haven gebruik kunnen maken onder een tienjarig contract. Castro heeft niet bekendgemaakt waar de haven tal komen, maar volgens berichten uit Cuba is In de nabijheid van Ba- Over de vliegramp met de Super- Const ellation van de "Flying Tiger Airlines" wordt nader vernomen, dat ce linkervleugel bij de landing op het water afbrak. De passagiers, die lan de linkerzijde zaten, liepen de meeste verwondingen op. Alvorens het toestel op de golven te zetten had de bemanning de passagiers iwemvesten laten aandoen. Toen de vleugel afbrak verdwenen daarmee twee reddingsvlotten. De gezagvoer der was door het vliegtuig gelopen om er zeker van te zijn. dat niemand was achtergebleven. Pas daarna ver liet hijzelf het zinkende wrak. Het rubber vlot, waarop zich de meeste mensen bevonden, was vol water gelopen. Het was echter blij ven drijven en de opvarenden konden worden gered. Een Amerikaanse militair hield het hoofd van zijn ernstig gewonde vrouw boven water tot zij werden opgepikt. Een jong gehuwd paar klampte zich aan el kander vast toen het de sprong van het wrak in de dichte nevel waagde. Zij werden echter door de hoge gol ven van elkaar gescheiden en men kon alleen de vrouw redden. Zij is thans op weg naar haar ouders in West-Duitsland. Het Zwitserse schip „Celerina" zal morgenmiddag met 44 overlevenden in Antwerpen arriveren. Het Cana dese vliegdekschip „Bonaventura". met vier geredden, van wie er drie ernstig zijn gewond, en de lichamen van de omgekomenen, werd heden middag voor Shannon verwacht, waar de gewonden met hefschroef- vliegtuigen van boord zullen worden gehaald. Volgens het Britse minis terie van Luchtvaart zou men voort gaan met het zoeken tot vanavond zes uur. De woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Prest- wick heeft meegedeeld, dat men nog slechts weinig hoop heeft meer over levenden te vinden. Het reddingscoördinatiecentrum in Plymouth sprak hedenochtend be richten tegen dat er brand is ge weest aan boord van de Celerina. Uit deze meldingen over de gewon den had men ten onrechte opge maakt dat op het Zwitserse vracht schip. dat een groot aandeel in de redding van de passagiers en be manningsleden van de Super-Con- stellation heeft gehad, brand was uitgebroken. Advertentie Tochtlatten, tochtband, tochtstrip. H. JANSE heeft 't, Haarlemmerstraat 129 - Tel. 21808 WEERBERICHT PLAATSELIJK ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt en plaatselijk enige regen, maar aanvankelijk in noorden van het land nog weinig be wolking. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingan. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 SEPTEMBER Zon op: 6.33 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 4.45 uur, onder: 18.26 u. Hoogwater te Katwijk te 2.38 en 14.57 uur. Laagwater te 10.44 uur en 22.59 uur. 11 n, o nes aan de noordkust een verhoogde bouwactiviteit waargenomen. De gro te Amerikaanse marinebasis in Gua- tanamo aan de zuidkust van Cuba ligt ongeveer op gelijke hoogte met de zeehaven van Banes. Edwin Martin, Amerikaans onder minister van Buitenlandse Zaken voor Interamerikaanse Zaken, heeft in Philadelphia verklaard, dat geen enkel Russisch wapen naar Cuba is vervoerd door enig schip van een Westelijk land. In de Chinese provincie Kwang toeng, nabij de grens met de Portu gese kolonie Macao, is gistermorgen gedurende vijftien minuten kanon vuur gehoord. De reden hiervoor is niet bekend, maar sinds enige tijd patrouilleren de Chinezen intensief nap'.- aanleiding van explosies die zich in het grensgebied hebben voor gedaan en waar „nationalistische agenten" de schuld van hebben ge kregen Radio Kanton meldde maandag avond dat vier agenten uil Hongkong waren gearresteerd. In de uitzending were" voorts gezegd dat agenten van natioualistisch-China Kwangtoeng binnenkomen onder voorwendsel dat zij familie en vrienden komen be zoeken, maar in werkelijkheid probe ren zij „geruchten te verspreiden, pamfletten uit te geven en sabotage te plegen". Volgens een op Formosa verschij nend blad houden de Chinese lei ders op het ogenblik in Peking een geheime conferentie die tot een nieu we crisis in de Straat van Formosa zou kunnen leiden. „Wij leven in de schaduw van een mogelijke oorlog. Wij bevinden ons in een soort periode van scheme ring Niemand kan zeggen of deze schemering plaats zal maken voor de duisternis van de oorlog of voor het gloren van een nieuwe dag", aldus heeft premier Nehroe van India gis teravond gezegd aan een door de Ni- geriaanse regering in Lagos hem aangeboden diner. Sprekende over de rol van de neu traio landen zei de Indiase premier het te betreuren, dat deze landen niet zelf de vrede kunnen vestigen. Maar zij konden wel een rustiger klimaat scheppen. Nehroe achtte het de plicht van de ri/ke landen de arme te helpen. „Vrijheid en afhankelijkheid kunnen niet naast elkaar bestaan, evenmin als overvloed en ellende". Nehroe merkte ook nog op, dat de geschiedenis gedurende 300 jaar door Europa geschreven was. maar dat dit nu niet meer mogelijk is en dat geen enkel continent de wereld kan overheersen. Zoals bekend heerst er op het ogen blik enige beroering in de V.S. door de kwestie van het gebruik door de Sowjet-Unie en Cuba voor hun han delsverkeer van schepen van Weste lijke landen. Martin zei verder, dat de door de Sowjet-Unie bevrachte Westelijke schepen slechts mestvoeder. levens middelen en machines naar Cuba hebben vervoerd en suiker terugge bracht. Alle aan Cuba geleverde wa pens zijn met Russische schepen ver zonden. De Britse regering heeft de Britse reders verzocht geen goederen naar Cuba te vervoeren, die voor strate gische doeleinden gebruikt kunnen worden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die commentaar gaf op dit verzoek, zei, dat het hier om een „advies en niets meer gold". Zoals gemeld heeft de Westduitse regering het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) laten weten, dat het de handel met Cuba zal verbieden. Bij Vught Romeinse munten gevonden De 5-jarige Rietje Nijsen uit Vught vond dezer dagen een munt je bij het spelen tussen opgeworpen zandheuvels bij ruilverkavelingswerk langs het riviertje de Esschestroom onder Vught, op de grens van Vught en St. Michielsgestel. Een leraar van de Bossche rijks-hbs maakte het Provinciaal Noordbrabants Museum in Den Bosch attent op deze vondst. Een verder onderzoek, dat geleid werd door prof. dr. J. Bogaers uit Amersfoort, had als resultaat, dat in totaal 136 bronzen Romeinse munten, daterend uit de derde eeuw van onze jaartelling werden gevon den. De muntjes, die nog in tame lijk goede staat verkeren, vertonen merendeels de beeltenis van Victori- anus en Petricius, Gallische keizers, die regeerden rond het jaar 250. Vol gens penningkundigen zouden de muntjes tussen 273 en 275 in de Vughtse bodem zijn terecht geko men. Op ongeveer 90 plaatsen in Brabant zijn in de loop der jaren Romeinse munten aangetroffen. Russische actie tegen godsdienst „Alle par tij-organisaties en ideolo gische instellingen moeten systema tisch en doelbewust wetenschappe- lijk-atheistische propaganda voeren", aldus schrijft de „Prawda", het or gaan van de Sowjetrussische commu nistische partij, in een hoofdartikel. „Oude dingen zijn hardnekkig. Zij verdwijnen niet zonder strijd. Niet zo weinig mensen zijn nog steeds door godsdienst geketend". Advertentie TWEE DODEN bij ongeval in Schijndel Een personenauto met drie in zittenden is gistermiddag bij een uit wijkmanoeuvre op de Molendijk in Schijndel tegen een boom gereden. De bestuurder van de auto, de 40- jarige heer Vughts uit Schijndel, en een der inzittenden, de 53-jarige me vrouw J. Schepens-De Baay uit Sint Oedenrode, werden op slag gedood. De heer Schepens werd ernstig ge wond opgenomen in het ziekenhuis in Veghel. Mevrouw Schepens was moeder van negen kinderen. Het ongeluk gebeurde, doordat de heer Vughts met zijn auto te veel naar links uitweek voor een van rechts uit een zandweg komende wa gen Militair gedood bij ongeval in Hollandia Bij een ongeval In de Marineka zerne te Hollandia is gisteren de schrijver der eerste klasse Gerard Kooy om het leven gekomen. Iiy was 22 jaar oud, ongehuwd en af komstig uit 's-Hertogenbosch. Nadere berichten over de toe dracht van het ongeval ontbreken nog. zo deelde de Marine-voorlich tingsdienst mee. De Argentynse brigade-generaal Jorge Rojas Silveyra is gisteren ge arresteerd, nadat hfj zyn ontslag had ingediend als minister van de Lucht macht. Ook een andere brigade-ge neraal is gevangen genomen. Beiden hadden tijdens de jongste gevechten in Argentinië de kant gekozen van de verliezende party, de ultra-rechtse „roden". De arrestaties zijn verricht in op dracht van de opperbevelhebber der Argentijnse Luchtmacht, brigade generaal Cayo. Zoals bekend was het aan de steun van de Luchtmacht te danken, dat de gematigde „blauwe" troepen van generaal "Ongania de overwinning behaalden. De Marine heeft gehoorzaamheid aan president Guido beloofd. In een presidentiële verklaring werd eraan toegevoegd, dat admiraal Clement persoonlijk de verantwoordelijkheid op zich had genomen voor het ma rinecommuniqué an zaterdagochtend jl. waarin stond dat president Gui do verantwoordelijk was voor de cri sis. Zoals bekend heeft de Marine in de slotfase van het conflict zich afzijdig gehouden nadat zij eerst aar zelend en niet daadwerkelijk de „roden" had gesteund. voor uw haard of kachel. A. JANSE - Haarlemmerstraat 129 telefoon 21808 (Van onze Parijse correspondent) In het Palais Carnot in Algiers, waar vroeger de Frans-Alge rijnse Assemblee zetelde, heeft gisteren Ferhat Abbas in zijn nieuwe functie van president der Nationale Vergadering de democratische volksrepubliek Algerije uitgeroepen. Abbas, die tijdens de oorlog vele jaren de voorlopige Algerijnse rege ring in ballingschap leidde, werd op zij.'1 nieuwe post met een grote meer derheid van stemmen gekozen. Van daag moest ook de eerste premier van het onafhankelijke Algerije wor den aangewezen en het scheen van morgen geen twijfel te lijden dat voor die functie de keuze op Ben Bella, voorzitter van het Politieke Bureau, zou vallen. Men verwachtte dat Ben Bella verschillende meer ge matigde figuren uit de vroegere oor logskabinetten zou opnemen in zijn pioeg, waarvan de politieke kleur zo vermoedelijk niet al te agressief zal zijn Ook in zijn proclamatietoespraak liet Ferhat Abbas. die zijn politieke carrière vroeger als Frans Kamerlid gemaakt had, gisteren trouwens nog al bemoedigende geluiden horen. Fer hat Abbas, die in het Arabisch nog altijd heel moeilijk uit zijn woorden komt, wendde zich in het Frans tot zijn gehoor om tot een hechte sa menwerking met Frankrijk op te wekken. Een Fransman is ook tot vice-president van het Algerijnse parlement gekozen. In Parijs rekent men er, aan de hand van die verschillende sympto men. dan ook al wel op dat Ben Bel la althans de eerste tijd van zijn be wind de akkoorden van Evian res pecteren zal om misschien pas later de radicale weg van het Castro-so- cialisme in te slaan, in welke richting een deel van zijn supporters hem se dert maanden al poogt te duwen. Abderrahman Fares, voorzitter van het voorlopige uitvoerende bewind, droeg de bevoegdheden van dit or gaan aan Abbas over. De premier van de Algerijnse voorlopige regering, Ben Khedda, deed in een telegram hetzelfde wat betreft de bevoegdhe den van dit lichaam. De Sowjet-Unie heeft besloten haar twee nog bestaande consulaten in communistisch-China tegen het einde van de volgende maand te sluiten. Volgens vooraanstaande Rus sische diplomaten zou de instand houding van de consulaten in Sjanghai en Harbin „niet langer gerechtvaardigd" zijn. De werkzaam heden zouden worden overgedragen aan de Sowjetrussische ambassade te Peking en enkele bestaande han dels- en scheepvaartvertegenwoordi gingen. Diplomatieke waarnemers in de communistisch-Chiness hoofdstad geloven, dat het afnemende aantal Russische technici en toeristen in China en de hernieuwde uittocht van Witrussen de voornaamde redenen voor het sluiten van de consulaten vormen. Zij hechten er niet veel poli tieke waarde aan. Wat de Witrussen betreft Sinds het begin van dit jaar zou den ongeveer duizend Witrussen toestemming hebben gekregen om communistisch-China via Hongkong en Macao te verlaten. Tevoren was het voor deze mensen moeilijk het land uit te komen, hoewel er reeds een vrij groot aantal kort na het aan de macht komen van de communis ten in 1949 was vertrokken. Het be treft hier christenen uit Wit-Rus- land, die zich spoedig na de Russi sche revolutie van 1917 in China, voornamelijk het noordwesten, ves tigden. Vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Oliver, die benoemd is tot bevelhebber van de Neder- landse zeestrijdkrachten als op volger van vice-admiraal L% Brouwer In Nieuw-Guinea Ned. militairen in dienst van de V.N. Nederlandse dienstplichtige militai ren, kunnen als zij dit wensen, na I oktobe' nog enige maanden als VN- ambtenaar op Nieuw-Guinea blijven werken De Verenigde Naties hadden hiertoe een verzoek gedaan aan da Nederlandse regering. Het gaat hierbij in hoofdzaak om technische krachten, die zullen wor den ingezet bij de instandhouding van de vitale diensten tijdens het overgangsbestuur van de Verenigde Naties. Ook Britse chartervliegtuigen zul len binnenkort ingeschakeld worden bij de repatriëring van Nederlanders uit Nieuw-Guinea. Op donderdag 27 september wordt een Bristol Britan nia schroefturbine toestel van de Britse maatschappij Cunard Eagle met 104 ambtenaren aan boord uit Bangkok op Schiphol verwacht. Zowel op 29 september als op 2 ok tober zal voorts een Super-constella- tion van de Australische maatschap pij Qantas (een dochteronderneming van dc- BOAC) met 85 repatrianten uit Biak op Schiphol arriveren. (Van onze Haagse correspondent) De regering overweegt voor bromfietsen een verzekeringsbewijs voor te schrijven, dat duidelijk zichtbaar aan de bromfiets moet worden gehecht. Aan de hand van de letters en cijfers op de desbetreffende plaat kan dan worden nagegaan, bij welke verzekeraar en op wiens naam de verzekering is afgesloten. Dit wordt opgemerkt in de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake aansprakelijkheidsverzekering mo torrijtuigen. In het voorlopig verslag over het wetsontwerp had de desbetreffende Kamercommissie indertijd bepleit, handwagens met hulpmotor niet door vrijstelling van de verplichte W.A.-verzekering uit te sluiten. De regering heeft zich nu bereid ver klaard deze zienswijze te volgen. TTit Vimöiwnimicon «'"c; yor- der de vraag gesteld, of het wettelijk „monopolie" dat aan W.A.-verzeke raars wordt toegekend niet tot mis standen zou kunnen leiden, b.v. met „zwarte lusten" waardoor bepaalde personen g^en enkele verzekeraar be reid zouden kunnen vi"den tot dek king van het risico. De regering acht dit echter onaannemelijk, aldus de memorie van antwoord. Gezien bestaande concurrentie op verzeke- ringsgebied zal iemand, die geen be kende „brokkenmaker" is en die een hoVinovTUk motnrriituiqr hepft. vrijwel Prof. De Quay ontving giste ren de voorzitter van het Euro pese Parlement in Straatsburg, de Italiaanse politicus Gaetano Martino. die gisteren voor een tweedaags bezoek in ons land arriveerde. steeds dekking kunnen vinden bij een bestaande verzekeringsmaat schappij. Voor bonafide gevallen is steeds wel een oplossing te vinden. Daarom voelt de regering er niet voor in mogelijke gevallen het waar borgfonds in te schakelen. Dit fonds is niet bedoeld om zich op de ver- zekeringsmarkt te begeven. In antwoord op gestelde vragen of de wet niet dient voor te schrijven, dat het verzekerd bedrag onbeperkt dient te zijn, wordt er in de memorie van antwoord op gewezen, dat het wel voor de hand ligt. dat invoering "?n een stelsel van onbeperkte dek king in vele gevallen een aanzien lijke premieverhoging zal medebren gen. De regering meent dan ook te moeten vasthouden aan het stelsel van beperkte dekking. De bedragen kunnen overigens pas definitief wor den vastgesteld tegen de tijd, dat de wet in werk!ng zal treden, aangezien rekening dient te worden gehouden met de dan heersende omstandig heden. Als maatstaf moet gelden, dat een geruime dekking voor alle niet- abr.ormale schaden aanwezig be hoor f, te z||n. Infiltranten lieten wapens achter De politie te Hollandia neemt aan, dat Indonesische infiltranten, die na het staken van het vuren per duik boot by Hollandia zyn geland en verleden week met tegenzin, onder druk van de VN, zyn gerepatrieerd, wapens hebben achtergelaten voor de pro-Indonesische Indey-groep, die bij het vliegveld Sentani woont. Het achterlaten van wapens ver scherpt de gespannen situatie rond Hollandia, waar pro-Nederlandse Biakkers en pro-Indonesische Se- roeiers wachten op een uitbarsting van de vyandeiykheden. Het explosiegevaar is toegenomen, doordat de politie in Hollandia vrij wel al haar Europees kader heeft verloren. De opvolger van 't Neder landse hoofd van de stadspolitie is de nauweiyks Nederlands sprekende Papoea Zeth Itaar. Hij is een be kwaam bestuursambtenaar, die snel een inspecteurscursus heeft gevolgd. Het hoofd van de uitvoerende dienst van de stadspolitie is thans de Pa poea Pieter Wamea, die 24 jaar er varing bu de politie heeft. Beiden zyn onlangs benoemd tot Inspecteur tweede klasse. Ongerust De nieuwe politiechefs vertelden, dat zü zich ernstig ongerust maak ten over de rust en orde te Hollandia. Drie mobiele groepen van de politie worden bulten Hollandia. op het be kende strand „Base G" in gereed heid gehouden voor eventuele orde verstoringen. De toeneming van de jarenlange spanning tussen Biakkers en Seroei- ers is gekenmerkt door het vertrek van Seroeiers uit Hollandia-binnen, uit vrees voor actie van de fel pro- Nederlandse Biakkers by het weg vallen van het politieapparaat. De Seroeiers. afkomstig van het eiland Japen, de geboorteplaats van Silas Papare concentreerden zich rond de vurig pro-Indonesische Pa poea Indey, woonachtig aan de noordkust bij Hollandia en berucht om illegale acties en hulpverlening aan de groep duikbootinfiltranten. moest opbrengen. Deze aardige man is wanhopig, omdat de Nederlanders hem zo snel deze voor hem te zware taak opdroegen. Twijfel De politie te Hollandia is er van overtuigd, dat de Indonesische com mando's voor hun gedwongen ver trek naar Indonesië lichte wapens en handgranaten achterlieten voor de groep Indey, om de Seroeiers te gen de Biakkers te beschermen. De rust tussen de elkander scherp beloerende groepen is slechts dan te handhaven, indien het gezag van de politie voortduurt. Maar daarover be staat na het wegvallen van het Euro pese kader grote twijfel. Ook in Biak wacht men in span ning af, als gevolg van de „onthoof ding" van het politieapparaat. Ner- ger? wapperen nog Nederlandse vlar- gen en reeds heeft de politie kleine schermutselingen tussen Papoea's onderling en soms met Europeanen gemeld. De brooddronken nieuwe be stuursambtenaar Sarmi lag de ver- antwoordelykheid van de nieuwe taak zo zwaar, dat hy troost zocht by het bier, waarna de eigen politie hem Advertentie Een produkt van de Sikkens Groept Uit het Leidsch Dagblad van 26 Sept. 1862: Z.M. heeft benoemd tot procureur der arrondisse- ments rechtbank te Leyden Mr. L. D. Suringar, advocaat aldaar. Bij de aanbesteding ten behoeve van de Algemeene Landsdrukkerij, was de heer J. H. Zuur van Leyden de minste inschrijver voor de le vering van kaarsen tot 71 40/100 het Ned. pond.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1