Betekenis van toerisme neemt nog steeds toe: Tl JONGENS PANTALON Groeitempo economie aanzienlijk geremd Twee nieuwe plannen voor kwestie-Berlijn KREYMBORG WOENSDAG NUKISÓ „Zo nodig textiel tegen kostprijs meer spreiding ruimte-tijd hulp particulier initiatief verdere ontsluiting strand Reeds meer dan 3000 zelfbedieningszaken STAATSSECRETARIS GIJZELS IN NOTA Bevordering Spreiding Plannen Betere bestrijding van pijn en griep! Ckefarine.4 Export loopt groot gevaar Economische wetgeving Labour-plan afgestemd op Mannerl leim-linie vroegere Textielhandel dreigt de levensmiddelenhedrij venj rericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 september 1962 Vierde blad no. 30763 (Van onze parlementaire redacteur) e bevordering van het toe- Cis in de eerste plaats een van het particuliere initia- en zal dit ook moeten n. De centrale overheid t hierbij slechts een alge- n stimulerende, ordenende ïelpende taak, die onder be lde omstandigheden een tlbewuste subsidiepolitiek kan ^paden. staatssecretaris van Economi- Zaken, drs. F. J. W. Gijzeis, dit tot de Tweede Kamer in nota inzake het toerisme. Deze is de tweede, die in de loop der i over het toerisme aan de ede Kamer is aangeboden. Zij idelt in het bijzonder de econo- \e kanten van het toerisme. De isecretaris merkt op, dat sinds erschijnen van de eerste nota 1956J de betekenis van het toe- \e in onze samenleving in ver met de algemeene wélvaarts- ing nog aanzienlijk is toege en. Hij verwacht, dat het bedrag bestedingen door binnen- en ilandse toeristen in ons land 1960 en 1970 zal verdubbelen. 960 werd deze som geraamd op Ijard gulden waarvan de helft rekening van buitenlanders. 1970 wordt dus een stijging tot Ijard verwacht. acs. Gij zeis meent dat voor het isl ten van een dergelijke omvang h< bet toerisme in ons land een rij tering in tijd en ruimte en een slevere propaganda nodig zijn. art dit niet dan zou ons land concurrentie met andere lan- niet voldoende buitenlandse toe- kunnen aantrekken en even voldoende mogelijkheden kun- bieden aan de eigen bevolking. te hebben opgemerkt, dat par- >re organisaties reeds uitste- werk hebben verricht komt de Isman tot zijn conclusie over 'houding tussen overheid en lulier initiatief. De staatssecre- stelt zich tot taak de bevorde- van een systematisch gebruik le toeristische mogelijkheden in rland, verbetering van de logies- nmodatie en een grotere sprei- Ook denkt hij aan de bevorde- van de voorlichting in het bul- nd. bewindsman kondigt een aantal leidsbij dragen inzake het toeris- an. Op de begroting voor 1963 5.000 opgenomen voor aanvulling statistische gegevens en onder- naar de verschillende beweegre- van binnen- en buitenlandse iten. Ten behoeve van een e ruimtelijke spreiding van het me wordt voor subsidies f 4 mil- uitgetrokken i.p.v. f 1.5 miljoen, ubsidiëring hoeft niet beperkt te n tot de probleemgebieden. De re hotelkredietbeschikking wordt >r toegepast doordat niet alleen s, café-restaurants of motels kredietverlening ln aanmerking u in, maar ook bungalowparken g) n deze bedrijfsmatig woonruim te lor vakantieverblijf ter beschik- stellen en tevens diensten ver- De ANW (Algemene Neder- e Vereniging voor Vreemdelin- trkeer) zal in haar buitenland- propaganda enige wijzigingen rengen. De subsidiëring aan de wordt verdubbeld tot f3 mil- S[ Op bepaalde voorwaarden i de ANW in 1963 nog ten ei ste f 1 miljoen extra. 1 aandacht besteedt de staats- r' taris in zijn nota aan de sprei van het toerisme, wat betreft en tijd. Een nijpend vraag- is de concentratie van het toe- in sommige gebieden tijdens C aide periodes Niet alleen voor «risten zelf, maar ook voor het jfsleven is vermindering van "overbelasting belangrijk. Op de is men gebaat bij een zo gelfjk- mogelijke bedrijfsbezetting. e 1962 is de bevordering van de 5, ntiespreiding vastgelopen. Nog ,15 is het niet mogelijk gebleken richt te brengen in de spreiding (fakanties naar beroepen, bedrij- i scholen en plaatsen. Toch zijn l! liet alle mogelijkheden uitgeput, de schoolvakanties kan er nog irden gedaan en ook ziet drs. Is mogelijkheden in voortgezette iganda tot het nemen van va- e buiten het topseizoen. Mis- a zou het bedrijfsleven door i educties hieraan kunnen mee- en. lijn nog verscheidene aantrek- c gebieden die weinig worden 1 :ht, hoewel ze over vrij veel e beschikken. Ais mogeiijkhe- tot ruimtelijke spreiding worden emd: verdere ontsluiting van het dzeestrand tussen Iloek van en Den Helder. Deze strook 10 km lang, maar ligt ook op igen gedeeltelijk verlaten. Ver- veetle 5-jarenplan uratom gereed tweede vijfjarenprogramma Euratom voor onderzoek en in- rlngen in de periode 1963-1967 istgesteld. Nederland draagt in osten voor een becrag van 22 len gulden bij. met inbegrip van asten die ons land nog verschul- is uit hoofde van het eerste fenplan. t inwerkingtreden van de over- omst inzake de vestiging van onderzoekcentrum van Euratom etten en de overdracht van de ilux-reactor zullen omstreeks be- oktober van dit jaar plaatsvin- Een en ander deelt minister De i mee in de begroting voor Eco- Ische Zaken voor 1963. Universiteit Mississippi buigt het hoofd Het bestuur van de universiteit van Mississippi heeft besloten toe te geven aan de uitspraak van een fe derale rechter, waarbij de universi teit gelast werd een negerstudent tot de universiteit toe te laten. Advertentie dere ontsluiting van het strand stuit echtei op enige andere belangen, zo als de functie der duinen voor de drinkwa tervoorziening. 2 het deltagebied geeft nieuwe spreidingsmogelijkheden voor water sport en oeverrecreatie (Veerse Meer). Ook zjjn er de randmeren van de IJsselmeerpolders en het Friese merengebied. 3. de bos-, hei- en zandgronden in het oosten en zuiden des lands kun nen eveneens tot ruimere spreiding van het toerisme bijdragen. Om een betere spreiding te berei ken wijst drs. Gijzeis erop, dat niet alleen landelijk, maar ook plaatselijk het maken van nauwkeurige plannen nodig zal zijn. In de nota wordt, zoals gezegd, ge wezen op de financiële steun door de overheid. In bijzondere gevallen zal deze voortaan ook buiten de zoge naamde probleemgebieden kunnen worden verleend. Van groot belang zijn ook goede verkeerswegen, die aantrekkelijke ge bieden bereikbaar maken. Voor het particuliere initiatief is er nog een ruim werkterrein voor het totstand- brengen van toeristische attracties, aldus de nota. De regering verwacht een verdere ontwikkeling van de hotelbouw. Naar verwachting zal het hotelbezoek in absolute zin nog toenemen. Tussen 1955 en 1960 is het aantal bedden toegenomen van 90.000 tot ruim 97.000. De staatssecretaris deelt mee, aat het „plafond" voor de kredietver lening ten bate van hotelaccommo datie is voorlopig verhoogd van f 2.5 miljoen tot f 10 miljoen. De hotelkre- öietbeschikking-1962, waarvan hier boven reeds sprake was, zal een soe peler toepassing krijgen dan de vo rige regeling. De zogenaamde kampeer- en aan verwante bedrijven hebben zich sterk ontwikkeld. Ter voorkoming van over bezetting in de kuststreek is een grotere spreiding over het land ge wenst. Procentuele verdeling van de bui tenlandse gasten naar land van her komst in de periode mei-september. 1955 1961 West-Duitsland 23 43 Verenigden Staten 13 11 Engeland 11 11 Frankrijk 9 6 België en Luxemburg 9 5 Overige landen 35 24 Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. SHBff Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige elripverpakklng 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Wet reservisten goedgekeurd O O Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met 342 tegen 13 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd dat president Kennedy machtigt zo nodig 150.000 reservis ten onder de wapenen te roepen. Het ontwerp was al eenstemmig door de Senaat aanvaard Het Huis verwierp een serie amen dementen waarvan een de presi dent machtigde zo nodig een mil joen reservisten op te roepen. De Amerikaanse minister van De fensie, MacNamara heeft op 13 sep tember in een besloten vergadering van dc commissie voor militaire za ken van het Huis van Afgevaardig den gezegd, dat de huidige interna tionale crisis, te oordelen naar de militaire behoeften en de mogelijke militaire operaties, de ernstigste is sinds de Koreaanse oorlog. MacNamara was door de commis sie ontboden naar aanleiding van het verzoek van president Kennedy om machtiging voor het onder de wapenen roepen als 150.000 reser visten dat nodig mocht zijn. MacNamara heeft op 13 september verder verklaard, dat zijn ministe rie een plan bestudeert voor ver sterking van de luchtmacht en mo dernisering van de bewapening van de grondstrijdkrachten. Advertentie Totaal 100 100 Procentuele verdeling van Neder landse vakantiegangers in Nederland naar de verschillende toeristenge bieden. Badplaatsen Veluwe, Het Gooi, Utrechtse Heuvelrug Zuidelijke provincies Oosten van het land Watersportgebieden Rest van Nederland Totaal 1954 1960 20 22 19 20 13 16 7 6 3 4 38 32 100 100 (Van onze parlementaire redacteur) Verdergaande stijging van de Ne derlandse arbeidskosten boven die i het concurrerende buitenland kan de ontwikkeling van onze uit voer ernstige schade berokkenen. Dit merkt de minister van econo mische Zaken, drs. De Fous op in de begroting van zijn departement voor 1963, na eerst al geconstateerd te hebben, dat het groeitempo van de Nederlandse economie, dat in de jaren 1959 en 1960 bijzonder hoog was. sedertdien aanzienlijk is afge nomen. De opwaartse druk op lonen en prijzen, en de spanningen op de arbeidsmarkt manen tot grote waak zaamheid. Het blijven voeren van een stringent prijsbeleid is volgens de minister juist in de huidige situa tie van grootbelang, omdat vóór alles moet worden voorkomen dat de druk op het loonpeil die bij de gespannen arbeidsmarkt toch al groot is, nog eens zou worden versterkt als bij de loononderhandelingen de prijsontwik keling mede een rol zou gaan spelen. Een noodzakelijke voorwaarde tot het slagen van het prijsbeleid is het voeren van een loonbeleid, dat erop gericht is om loonkostenstijgingen, die uitgaan boven de produktiviteits- ontwikkeling te vermijden. Industrialisatie- nota eind 1962 Omstreeks de jaarwisseling zal minister De Pous bij de Staten-Ge- neraal een nota indienen betreffen de de industriële ontwikkeling in het tijdvak 1957 tot 1962, de zogenaam de derde industriaiisatieperiode. In deze nota zal ook aandacht worden geschonken aan de toekom stige verdere uitbreiding van de in dustrie. De minister deelt dit mede in de begroting voor Economische Zaken voor 1963. De objectieve voorlichting van de consument wil de bewindsman in 1963 stimuleren door de overheids bijdragen voor vergelijkende waren onderzoeken van het Consumenten Contact Orgaan te verhogen. De mi nister zal met zijn ambtgenoot van justitie nagaan of en op welke wijze een aanvullende wettelijke voorzie ning kan worden getroffen om de consument beter dan tot nu toe het- geval was te beschermen tegen even tuele „notoir misleidende reclame of deszelfs gevolgen". Blijkens de begroting van Econo mische Zaken voor 1963 zal de indie ning op korte termijn worden be vorderd van: een prij zennoodwet, een regeling van het recht op de industriële eigendommen, een wetsontwerp inzake goedkeu ring van het Benelux-verdrag met eenvormige wet inzake de waren- merken, een wijziging van de vestigingswet bedrijven 1954, wijziging uitverkoopwet 1956, wijziging wet op de Kamers van Koophandel, verlenging werkingsduur tot 1 januari 1964 van de wet inzake af- betalings-overeenkomsten. De ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf is in de afgelopen jaren niet ongunstig geweest. Medio 1962 was het aantal zeifbedienings- bedrjjven gestegen tot ca 3100. Bij het begin van dit jaaar waren er 50 supermarkten. Een en ander zegt minister De Pous ln de begroting voor Economische Zaken voor 1963. De vrees wordt wel geuit, zo zegt hij verder, dat de middenstandson derneming terrein zal verliezen aan het grootbedrijf. Als men evenwel de omwikkeling over een langere perio de beschouwt, moet worden gecon stateerd, dat het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf thans niet veel kleiner is dan voor de oor log. Het overheidsbeleid gaat uit van het. principe, dat de verschillende bedrijfsvormen in de uitoefening van hun economische functie gelijke kansen dienen te hebben. De mid denstander zal efficiënt moeten wer ken en zijn functie zodanig verrich ten, dat de behoeften van de afne mers het best worden bevredigd. Het voldoen aan deze twee voorwaarden is de minimumeis voor het behoud van de eigen plaats. Dit kan in be paalde omstandigheden inhouden, dat een samenwerking met bedrijfs- genoten wordt aanvaard, en dat men afstand doet van een deel van de zelfstandige beslissingsbevoegd heid. Het laatste onderdeel van de am bulante handel, waarvoor nog een vestlgingsbesluit ln voorbereiding is, vormt de ambulante handel in bloe men en planten. De commissie advie zen vestigingsregelingen uit de SER heeft hierover reeds advies uitge bracht, evenals over de nauw hier mede samenhangende kleinhandel in bloem en planten en het hovenniers- bearyf. Het ligt in het voornemen van de minister te bevorderen, dat deze regelingen worden samengevat in één vestigingsbesluit. Voorts is de voorbereiding van de vestigingsbesluiten voor de elektro technische bedrijven en voor het ge hele complex van de metaalbedrij ven ver gevorderd. Gisteren zijn twee personen om het leven gekomen in de buurt van Markelo toen een bus je bij het passeren van een grote vrachtwagen werd klemgereden en een andere auto op de bot sende wagens vloog. De be stuurder en een inzittende van het busje werden gedood. Britse diplomaat ontslagen wegens meningsverschil Volgens de Londense Daily Tele graph bestudeert de leiding van de Labour-partij een plan voor een ver dedigingssysteem aan de westelijke zijde van de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Het plan is ontwor pen door defensiedeskundigen uit de partij en is aan de leiding van La bour voorgelegd. Uitgangspunt was de opvatting, dat de geallieerden zich niet snel genoeg uit hun bestaande stellingen zouden kunnen ontplooien om binnen' twee etmalen een Russische aanval over de grens op te vangen. Dit zou be tekenen, dat Russische tanks voor uitgeschoven geallieerde eenheden zouden kunnen binnendringen, waar door het moeilijk zou zijn kernwa pens te gebruiken. Het plan is afgestemd op de Finse „Mannerheim-linie" uit de Fins-Rus sische oorlog van 23 jaar geleden. Pas na een bombardement van drie weken werd die linie doorbroken. Volgens de Daily Telegraph om vat het plan mijnenvelden gesteund door gefortificeerde posten, die in vredestijd voortdurend worden be mand door ongeveer 200.000 solda ten, in hoofdzaak Duitsers, plus an dere NAVO-troepen. Als de mijnen velden het offensief niet zouden op vangen, zouden de geallieerden kern wapens moeten gaan gebruiken bij een vijandelijke doorbraak. Volgens de Daily Telegraph worden ook nog andere defensieplannen bestudeerd door Labour. Plan-Mcdermott De Britse diplomaat Geoffrey Mc dermott, cue met ae rang van ge zant het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken m uerlyn vertegen woordigde totdat hij emd juni on- verwaems „met het oog op oe ge zondheidstoestand van zyn vrouw" werd gepensioneerd, heeit in net Britse zondagsblad The Observer een plan ontvouwd voor een verdeling van Duitsland in drie delen. Deze Qfciing m de westuuitse Bondsre publiek, de (Oost)Duitse Democrati- scne rtepubliek en West-Benyn zou weliswaar een voorlopig karakter dragen maar zy zou wel de eerste twintig jaar moeten worden besten digd. net plotselinge vertrek van Mcder- mott uit West-neriyn schijnt in wer kelijkheid zyn oorzaak te vinoen in net xeit, aat oeze diplomaat aaiuien- lyk van mening verscnilt met zyn regering over ue ten aanzien van Duitsland te volgen politiek, dit blykt ook uit het artikel in The Observer. De 49-jarige Mcdermott gaat er van uit, aat ue Westduitse bevolking geen belang stelt in Berlijn en dat alleen de vVestduitse pontici deze kwestie onverantwoordeiyk noog op nemen, voornameiyk als stok om ae oonugenoten mee te slaan. Voorts gaat ue senryver van het artikel er van uit, aat zeker een aantal Duit sers ijvert voor een eigen kernstrijd macht. De toestand in Oost-Duits- land moet men, zyns inziens, rea listisch oezien. De verzetsgeest daar acht hy met hoog, vergeleken byv. met de nouding van de Cyprioten te genover de Britten vóór de onaf hankelijkheid van Cyprus. Bovendien is de muur in Berlyn gebouwd door Duitsers, die bovendien met enthou siasme dit bouwwerk bewaken en op vluchtende landgenoten schieten, al dus Mcdermott. Apart gebied Zijn plan houdt ln dat de „Grote Vier" verklaren, dat de hereniging van Duitsland hun doel op lange ter mijn is. Over ongeveer 20 jaar moet de situatie opnieuw worden bezien. De huidige grenzen van Duitsland worden erkend, zo ook het bewind in Oost-Duitsland. Berlijn wordt beschouwd als apart gebied. In de praktijk zal het er op neerkomen, i dat dit gebied alleen het Westelijke stadsdeel omvat. Berlijn sluit akkoor den met de mogendheden waarvan het in redelijk aantal troepen op zijn gebied wil hebben. Uitslui tend troepen van de V.N. hiervoor te gebruiken zou, volgens Mcder mott, tot een chaos leiden. De „Gro te Vier" moeten de vrije toegang tot Berlijn worden gevestigd. De drie de- ke organen van de V.N. moeten in Berlijn worden gevestigd. In drie de len van Duitsland moeten tot de vol kerenorganisatie toetreden. Tenslot te moeten zij de genoemde overeen komsten onderschrijven, waarbij an dere staten als waarborgen welkom zullen zijn. Lof voor Brandt Over het werk van de geallieer den in Berlijn schrijft Mcdermott, dat de VS gewoonlijk actieve en be sluitvaardige officieren naar Ber lijn sturen, terwijl de Britse com mandanten meestal niet ver van hun pensionering staan en weinig poli tieke ervaring hebben. In zijn artikel zwaait Mcdermott lof toe aan burgemeester Brandt van West-Berlijn en aan generaal Clay, de adviseur van president Kennedy in de kwestie-Berlijn. Volgens hem is het aan de vastberadenheid van de Amerikanen te danken, dat de Russen met hun eisen geen succes hebben gehad. De Britten hadden weliswaar luid verkondigd dat zfj niet zouden toegeven, maar zij had den verder niets gedaan. De Gaulle tenslotte had zich cynisch afzijdig gehouden. Aan het eind van zijn artikel komt Mcdermott tot de slotsom dat het Westen Berlijn niet in de steek kan laten, maar dat er zeker ruimte is voor onderhandelingen. Het Briste ministerie van Buiten landse Zaken heeft naar aanleiding van het artikel laten weten dat Mc dermott slechts zijn persoonlijke op vattingen kenbaar heeft gemaakt. Deze opvattingen kwamen niet over een met die van het Foreign Office. Waarborg kwaliteit. Terlenka 55/45, unie en multicolors. Alleen gel dig 26 september a.s. j voor leeftijd 6 jaar kl. stijging p. m. Haarlemmerstraat 143 - Leiden (Van onze Amsterdamse correspondent) ..Indien een of ander concern dezelfde politiek, die is gevoerd met ijskasten en mixers ook met textiel gaat voeren, zal het antwoord van de textielhandel zeer afdoende zijn: wij staan klaar om: als het moet reeds morgen te starten met de verkoop van soortgelijke artikelen tegen kostprijs". Dit dreigement tekenden wij op uit de mond van de heer C. de Jong, pre sident-commissaris van de Inkoop combinatie Nederland N.V. die giste ren ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor een nieuw gebouw van deze organisatie aan de Westlandgracht in Amsterdam in een rede de waarschuwende vinger op stak tegen de supermarkets: „Wij zoeken geen strijd, maar indien nodig zullen wij deze niet schuwen!" Desgevraagd zei de heer De Jong. dat, zijn inkoopcombinatie en andere organisaties van textieldetaillisten al le voorbereidingen hebben getroffen om bij een textiel actie van de levens middelen concerns onmiddellijk een Autobotsing in België 3 doden, 12 gewonden Op de weg van Brussel naar Char leroi heeft zich zondagnacht een ge compliceerd verkeersongeluk voorge daan, waarbij drie Belgen zyn ge dood en twaalf personen zijn gewond. Twee auto's botsten frontaal te gen elkaar, waarbij drie Inzittenden op slag werden gedood en vier ern stig werden gewond. Het ongeluk gebeurde bij een dancing, van waar uit onmiddellijk hulp aan de slacht offers werd geboden. Een derde auto kon niet meer op tijd remmen en reed op de groep mensen in. De wa gen raakte een aantal omstanders, sloeg om en vloog in brand. De be stuurder en zijn echtgenote kon den met zware verwondingen uit de brandende auto worden gered. Deze tweede aanrijding veroorzaakte onder de hulpverlenenden zes gewenden. Enkele van de slachtoffers zijn er erg aan toe. Over de oorzaak tast men nog in het duister. tegenactie te beginnen. „Wij zullen ons echter houden bij textiel. Wij hebben van de industrie medewerking gekregen om de artikelen inderdaad tegen kostprijs te kunnen verkopen". Bij deze actie zal ongeveer 75 pro cent van de 16.000 textielwinkeliers betrokken zijn. Verwacht wordt ech ter, dat de overige niet georgani seerde detaillisten zich zullen aan sluiten. De Inkoopcombinatie Nederland N.V die is gevestigd aan de Prinsen gracht te Amsterdam, waar men tal loze confectiebedrijven vindt, is met 570 aangesloten winkeliers de groot ste Inkoopcombinatie, die niet op confessionele grondslag rust, de jaar. UJkse omzet bedraagt f. 250 min (7 procent van de binnenlandse textiel - omzet), hetgeen meer is dan welk ander Amsterdams bedrijf zware industrie of rederijen inbegrepen bereikt. President Guido benoemt ministers President Guldo van Argentinië heeft gisteren luitenant-generaal Benjamin Rattenbach cn schout-bij nacht Carlos Colungia benoemd tot resp. minister van Oorlog en minis ter van Marine. AUe Argentijnse admiraals hebben aan de nieuwe minister van Mari ne, schout-bij-nacht Carlos Kolun- gia, hun ontslag aangeboden, ten einde de reorganisatie van de Ma rine te vergemakkelijken. Hierdoor zal minister Kolungia in staat zijn de geest van de Marine meer in overeenstemming te brengen met de hieromtrent door de Argentijnse strijdkrachten geuite verlangens.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7