Nog zestien vermisten van de vliegramp op de oceaan Nijmegen ontkent Rijk te hebben opgelicht flmtoua Drie kleuters gedood Dij vreselijk ongeluk Mogelijk nog dit jaar akkoord EEG-Londen Twaalf doden en 48 Diepe rouw in Spangen overlevendenonder wie vele gewonden Wellicht aanklacht tegen de aanklager WEERBERICHT Scandinavisch VN-legertje? RUSSISCHE RAKETTEN VOOR IRAK Nu een Aristona kopen DENEMARKEN-NEDERLAND en wat vindt u van Finnbrod? GOEDE BEKENDEN ONDER ELKAAR! teuws ^Opgericht 1 maarl 1860 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 No. 30763 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de Atlantische Oceaan bij Ierland werd vanochtend het zoeken voortgezet naar overlevenden van de noodlanding van een Super- Constellation op zee. Er waren op dat tijdstip nog zestien ver- misten, naar wie door zeven schepen gezocht wordt. De leiding van het opsporingswerk berust bij het Canadese vliegdekschip Bonaventura, dat met behulp van vliegtuigen, het weerschip Juliette en een schip van de Amerikaanse kustwacht, de Owasco, het gebied blijft afzoeken. Intussen vervoert het Zwitserse schip „Celerina" de niet-gewonde overlevenden naar Antwerpen. Een aanvankelijke mededeling, dat alle overlevenden door de Bona ventura naar Ierland zouden worden gebracht, blijkt niet juist te zijn. Bij de door verscheidene schepen en een groot aantal vlieg tuigen gevoerde reddingsactie werden 48 overlevenden en twaalf stoffelijke overschotten gevonden. De vermisten zijn negen Amerikaanse militairen, drie vrouwen, twee kinderen en twee leden van de bemanning. Combinatie van geluk en veel vakmanschap Noodlottig spel op tie rails Een verschrikkelijk ongeval waarbij drie kleine kinderen in de leeftijd van twee tot bijna vier jaar zijn gedood, heeft zich, zoals wü in een deel van onze vorige editie nog konden mel den, gistermiddag omstreeks kwart voor twee voorgedaan op de spoor lijn nabij de Delftshavensebrug te Rotterdam. De kinderen die in het westelijk stadsdeel van Rotterdam woonden, j I speelden in het zand dat in de buurt van de spoorlijn wordt gestort voor uitbreidingswerkzaamheden. De kleu tertjes zijn via de zandberg op de spoorlijn gekomen waar de trein Hoek van HollandRotterdam kwam aan- denderen. De wagenvoerder van de trein zag tot zijn grote schrik plot seling de drie kinderen op de rails. Hij bracht onmiddellijk de reminstal- latie in werking, maar in een fractie van een seconde voltrok zich het ver schrikkelijke drama. De kinderen wer den op slag gedood. Diepe rouw heerste in dat gedeelte van Spangen, waar de kinderen, de bijna 4-jarige Frits van Buren, de 2-jarige Peter A. G. van Luijn en de bijna 4-jarige Johannes van Vliet hebben gewoond. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het Djjkzigt- ziekenhuis te Rotterdam. Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend: Deskundigen zijn van mening, dat captain Murray's prestatie om midden in de nacht op de storm achtige Atlantische Oceaan te dalen een wonderbaarlijke combinatie is geweest van geluk en technische be kwaamheid. Terwijl een van de motoren nog functioneerde, had hij de kans om de manier van dalen te beïnvloe den, maar hij stond voor een pijni gende keuze: moest hij de voorschrif ten opvolgen en het ontredderde toe stel neerzetten parallel met de el kaar eindeloos opvolgende schuim- ruggen van de enorme brekers of juist dwars er tegen in en dus tegen de harde wind die, naar de navigator hem had gezegd, vlak bo ven de zeespiegel woei, waardoor de landingssnelheid met bijna de helft zou kunnen worden verminderd? Het grote risico hierbij was dat, als het vliegtuig recht op een golf zou aan stormen, dit dezelfde gevolgen zou hebber als een botsing met een ste nen muur. Op klaarlichte dag zou een da ling op zee met gunstige wind en met de beschikking over motorkracht zonder ernstige schade mogelijk zijn. Murray's knappe prestatie is ge weest, dat hjj het toestel in duister nis tijdens een storm op het water deed dalen zonder voldoende motor- kracht om een eventuele verkeerde manoeuvre te corrigeren. Het vliegtuig is nog een uur na het neerkomen blijven drijven, het geen bewijst dat de cabine vrijwel onbeschadigd was gebleven. Zorgzame collega De geredde passagiers danken hun leven behalve aan captain Murray ook aan de Amerikaanse vlieger luitenant Joseph K.* Lewis, die enke le uren na zijn vertrek uit Prestwick met een transportvliegtuig met 18 passagiers Murray's eerste noodsig nalen opving. Deze deelde mede nog slechts op twee motoren te vliegen. Lewis keerde terug om Murray naar Shannon te vergezellen en hij was boven en achter hem toen Murray seinde. „Mijn derde motor geeft het op. Ik ga de zee in" (I'm going to ditch). Lewis begreep dat het zijn taak was precies de plek te weten waar Murray zon neerkomen. Het was een kwestie van leven of dood. Hij seinde terug: „Bericht ontvangen. Zal bij u blijven". Een minuut later lag de Flying Tiger in de ruwe oceaan. Lewis cir kelde vijf uur lang over de plaats van de ramp en dirigeerde een groot aantal schepen en vliegtuigen naar de vlotten. Dankzij aan parachutes hangende fakkels was het hele ge- biea zo helder als op klaarlichte dag VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 september Zon op: 06.31 uur; onder: 18.31 uur. Maan op- 03.42 uur; onder 18.04 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 2.01 en 14.23 uur, laag water 9.55 en 22.20 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België gefotogra* feerd tijdens het officiële bezoek dat zij aan Namen brachten. De burgemeester van Nijmegen, rar. Ch. M. J. H. Hustinx, heeft vanmiddag op een persconferentie ten stadhuize de berichten als zou de gemeente Nijmegen het Rijk voor vele tonnen hebben opge licht, categorisch ontkend. van gemeentewerken van Nijmegen en het College van B. en W. uit het archief heeft gestolen. Moeilijkheden Op vragen over de persoon van de heer Van Mil verklaarde burgemees- Volgens deze berichten zouden hoge Nijmeegse gemeente-ambtena ren in het kader van de afwikkeling oorlogsschade op grond van opzette lijk vervalste stukken grote extra uitkeringen voor hun gemeente heb ben verkregen. De projecten waarmee op deze wij ze zou zijn geknoeid, omvatten on der meer de schouwburg, het stad huis. het hoofdbureau van politie en de St. Stevenstoren. De berichten berusten op mededelingen van een niet meer in dienst zijnde gemeente ambtenaar, de heer Henri van Mil, die bij de officier van justitie in Den Haag. mr. dr. J. C. Maris, een aan klacht over deze zaak heeft inge diend. Verdwenen Bij de beschuldiging is een brief in net geding gebracht van cie dienst gemeentewei-Ken van Nijmegen aan net College van burgemeester en wethouders van Nijmegen, geaateerd 19 oKtooer 19s2. Het scnnjven gaat over ae plannen voor ae scnouwourg van Nijmegen, die door ae toenma lige directeur van gemeentewerken waren uitgewerkt. Volgens de heer j Van Mil zou dit document vervaist zijn, hetgeen hij onder meer baseert I op onregeimatigneaen in het machi-1 nescnrnt en op een taalfout die in een ambtelijk stuK van 1932 zeker niet zou zijn voorgekomen. Burgemeester Hustinx heeft van morgen een onderzoek ingesteld in het gemeente-archief. Daar bleek, dat de pagina's twee en drie van de brief nog aanwezig waren. Pagina één was uit het archief verdwenen. Geielseliets Ook werd in de beschuldiging ge sproken over een gevelschets, die bij de stukken van de dienst gemeente werken zou horen. Vanmorgen zijn in het gemeentehuis van Nijmegen de originele gevelschetsen getoond. Met nadruk verklaarde burgemeester Hustinx, dat deze stukken authentiek zijn. Met betrekking tot valse claims betreffende verloren gegane inven tarissen van het stadhuis en het po litiebureau zei de burgemeester, dat hier voortdurend overleg is geweest tussen de gemeente Nijmegen en het Rijk. Kostbare inventarissen, die bij de oorlog verloren gingen, werden ge waardeerd en door nieuwe vervan gen. Dit is in zeer nauw overleg ge gaan met de betrokken diensten in Den Haag. Het college van B. en W. van Nij megen zal vanmiddag bijeenkomen om te beslissen of tegen de heer Van Mil een aanklacht zal worden inge diend. De burgemeester van Nijme gen is n.l. van mening, dat de heer Van Mil het autenthieke stuk van de correspondentie tussen de directeur ter Hustinx te weten, dat deze oud ambtenaar van de gemeente Nijme gen een alleszins verdienstelijke functionaris was. die echter voort durend in ernstige financiële en huiselijke moeilijkheden verkeerde. De gemeente heeft hem bij herhaling gesteund, doch ten slotte pogingen in het werk gesteld hem te dwingen zelf de alimentatiebetaling voor zijn rekening te nemen. Mogelijk, aldus de burgemeester, heeft dit wrok gewekt, die nu op deze wijze wordt afgereageerd. Kort voor de heer Van Mil zelf ontslag uit de gemeentedienst nam, heeft hfj te genover zijn chef verklaard, dat hij „over iets beschikte". Als men het mij moeilijk maakt, dan kan ik ook wel wat doen", aldus was te begrijpen uit zijn woorden. Klaarblijkelijk heeft hij toen reeds gezinspeeld op deze do cumenten, aldus het hoofd van de afdeling financiën. Een voorlopig onderzoek heeft uitgeutezen, dat uit de gemeentearchieven geen andere documenten worden vermist. Het is zeer goed mogelijk, dat de eigenlijke onderhandelingen tussen de EEG en Engeland over de Britse toetreding tot de Euromarkt nog vóór Kerstmis worden beëindigd, al dus officiële kringen in Brussel. Het optimisme waarvan de Belgische mi nisters Spaak en Fayat na hun be sprekingen in Londen blijk hebben gegeven „steunt op zeer realistische overwegingen". Op de meeste punten is overeen stemming bereikt. Er zijn nog twee kwesties die in hun geheel moeten worden uitgewerkt, namelijk de bij zondere regelingen voor Hongkong en voor Nieuw-Zeeland. Met het zoe ken naar een overeenstemming over deze twee punten zou „niet meer dan drie maanden gemoeid behoeven te zijn", aldus onze zegslieden in Brus sel. Edward Heath, de Britse ondermi nister van Buitenlandse Zaken en eerste onderhandelaar met de EEG, zal begin volgende week besprekin gen voeren met Bondskanselier Adenauer in diens vakantie-oord in noord-Italië. Vandaag zou hij in Bonn een onderhoud hebben met de ministers Erhard en Schroder, don derdag overlegt hij in Rome met le den van de Italiaanse regering. Ook op andere „fronten" is de EEG actief. Binnenkort (een definitieve datum is nog nietvas tgesteld) zullen onderhandelingen beginnen tussen de EEG en Israël over het Israë lische associatieverzoek. Het is de be doeling, dat voor het einde van het jaar de „eerste ronde" zal zijn vol tooid. Inmiddels zal de Europese commis sie op korte termijn inleidende be sprekingen gaan voeren met de re gering van P e r z i De EEG wil zijn activiteiten in het Midden-Oos ten mede met het oog op de po litieke gevolgen namelijk niet be perken tot Israël. De ministerraad van de EEG heeft gisteren in Brussel een Zwitserse ver tegenwoordiger gehoord met betrek king tot een eventuele regeling tus sen Zwitserland en de Euro- markt. Zwitserland wenst onder allo omstandigheden zijn neutraliteit te bewaren (waardoor het niet in aan merking komt voor het lidmaatschap van de EEG. maar wel voor associa tie) en zal nimmer zijn bankgeheim prijs geven. Zweden hoopt uitgenodigd te worden zo heeft minister Gunnar Lange in Washington verklaard zijn aanvraag tot associatie nader toe te lichten, of anders onderhandelin een te mogen beginnen. Lange hoor te dat met deze invitatie niet gewacht zou worden totdat Engeland zal zijn toegetreden. De Noordse ministers van Defensie zullen in oktober in Kopenhagen een voorstel bespreken om een permanen te Scandinavische V.N.-strijd- i macht tot een totaal van twee- I duizend man in te stellen, die op i korte termijn overal ter wereld J gebruikt zou kunnen worden. Een kleine Zweeds-Noors- Deense werkgroep heeft het plan uitgewerkt. De dienstne ming bij deze speciale strijd macht zou op basis van vrijwil ligheid geschieden en op con tracten voor één a twee jaar. Zweden zou met name voor vliegtuigen en luchtmachtperso- neel zowel als infanterie zorgen, Noorwegen voor vliegtuigen en personeel, transportdiensten, technisch en medisch personeel, j en Denemarken voor transport- cn medisch personeel en mili taire politie. Irak krijgt Russische luchtdoelraket ten voor een gemeenschappelijke Russisch-Ira a kse raketbasis, die over een paar weken operationeel zal zijn, zo meldt het Franse blad „Paris-Presse". De raketbasis zou gebouwd worden in •de woestijn op rond 45 km van Bagdad. Irak zou een overeenkomst met de Sowjet-Unie gesloten heb ben, krachtens welke Rusland ma teriaal, instructeurs en personeel voor de basis zou leveren in ruil voor militaire „faciliteiten". IMMuEBT HET GOED BEKIJKEN M «iKI ARISTONA Woensdag 26 september 19 uur Firmbrod is hèt veredelde knacke- bröd uit Finland. Altijd vers (ook op maandag begint u met plezier te ontbijten), bijzonder smakelijk, voedzaam! Finnbrod is diepdoor- bakken; alle kracht van de rogge- korrel is volledig behouden. Moder ne mensen geven de voorkeur aan Finnbrod. Alleen met Finnbrod is het ontbijt of de lunch pas compleet. Wit of bruin, altijd kersvers! Advertentie «in U noemt de ober bfj zfjn voor naam. Hij weet el wat u het liefst gebruikt. U vindt er altijd Iemand met wie u gezellig kunt bomen. U voelt zich prettig els goede bekenden onder elkaar. Zo is de sfeer in een buurtcafé, waar het goed Is om even bij te komen van de dagelijkse beslommeringen. Waar u uw vrienden eens royaal tracteren kunt als u bij een feestelijke gelegenheid 'n Horeca-cheque- boekje cadeau gekregen hebt. Chequeboekjes f 10.- of f25.-, in coupures van f 2.50 verkrijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59. Den Haag (giro 63.53.00; vermelden; Chequeboekje). c, De Amsterdamse brandweer heeft een nieuw soort brand- I weerwagen in gebruik genomen. Op de wagen is een hydraulisch beweegbn e arm aangebracht met een platform, van waar ge spoten kan worden. Men kan met deze installatie meer plaat sen bereiken dan met een nor male ladderwagen. Bovendien kan men er mensen mee uit brandende huizen halen. De ma ximum hoogte van het platform bedraagt bijna twintig meter. Twintig (loden bij brand in Syrië Bij een brand die gisteravond in het Syrische dorp Jabrie heeft ge woed, hebben twintig mensen het leven verloren. Twaalf personen wer den zwaar gewond. Het vuur ontstond In een hooiberg. fantastisch (Advertentie) Tapperij. Er wordt ter overneming aan- t geboden eene tapperij en slij- t terij met eene Bijzaak - een f Burgerbestaan opleverende, t voor de somma van f500. Franco briefjes aan het bur. f Leidsch Dagblad, t Den 14en Nov. a.s. zal op rechterl. gezag de publieke J verkoop plaats hebben van het kerkgebouw in gebruik i van de geref. gem. onder 't i kruis, benevens de dominé's J woning te 's Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1