I Films vtin deze I week in Leiden I Ook Nederland helpt kindernood lenigen My Geisha: vrolijk verrassend blijspel Gero-casseffe Sprankelende kleurenfilm met een vijftal bekende sterren Het rundvee op de VEBO Fa. Boekkooi PRIJZENREGEN OP VEBO Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 22 september 1962 Tweede blad no. 30763 CASINO Temidden van zovele films, die mank gaan aan een gebrekkig scenariois My geisha" een verademing door het origi nele gegeven. En zo ontstond, onder regie van Jack Cardiff, een sprankelend blijspel-uit-de-filmwereld. in technicolor en voor het brede doek verfilmd tegen de achtergrond en in de prachtige kleuren van het nog altijd geheimzinnige Japan. Tot het charmante resultaat droegen zeker ook de hoofdrolspelers bij: Shirley Mac- Laine. Yves Montand. Edward G. Robinson. Bob Cummings en Yoko Tanieen verdienstelijk vijftal, dat geknipt is voor de hun toebedeelde rollen. TRIANON Zij, die van films met mensenhorden houden, kunnen hun hart ophalen bij de film „De Mongolen". Daarin maken wq kennis met de horden van Djengis Khan - 1240. dus lang geleden! die Europa willen binnen trekken, aangevoerd door zoon Ogotai. De Hertog van Krakau (Polen) besluit een afgezant naar Djengis-Khan te sturen om te onderhandelen. teneinde Europa voor 'n algehele catastrofe te behoe den. De enige Poolse stad. die de Mongolen al veroverd hebben Susdal is het hoofdkwartier van de oorlogs zuchtige Ogotai. En nu krijgt men de strijd te zien tussen Djengis-Khan die zyn wereldveroveringen moe is en de zoon, die de oorlog persé wil doorzetten. Naast de laatste bevindt zich Ogotal's minnares Huluna: een schone intrigante, die letterlijk voor niets staat. Zij vermoordt zelfs de op zijn oude dag vredelievend geworden Djengis-Khan. opdat haar geliefde de absolute heerser van het Mongo- lenrijk wordt. De onderhandelingen tussen de vre- desdelegatie onder aanvoering van de Hertog van Krakau lopen nu van zelfsprekend op niets uit en er ont brandt een verwoede strijd, waarin de Polen gedwongen worden zich te rug te trekken in hun eigen moeras sen. Het is een verschrikkelijke aan blik mannen en paarden in het water te zien verdwijnen en werkelijk: de doodsangst staat op de gezichten van deze arme dieren te lezen. Ook de Dubbele rol van Shirley MacLaine Het middelpunt van deze vrolijke komedie is zonder twijfel Shirley MacLaine, die twee rollen voor haar rekening nam: die van de beroemde filmster Lucy Dell, echtgenote van regisseur Paul Robaix (Yves Mon tand» en die van Yoko Mori, een geisja, die de hoofdrol speelt in de verfilming (in Japan zelf) van Puc cini's Madame Butterfly. Er is geen reden om de lezer over die dubbele rol in het onzekere te laten. Paul wil nu eens een film maken zonder zyn echtgenote, met wier spel hij totnutoe steeds zoveel succes heeft gehad, dat hij zichzelf als de „echt genoot van een bekend actrice" gaan beschouwen, die zonder de medewerking van zyn vrouw niet in staat is een goede film ie maken Maar Lucy is vindingrijk, vooral dankzij de medewerking van produ cer Sam Lewis (Edward G. Robin son!). Ook zij gaat naar Japan en waagt het zich uit te geven voor jeisja. Dit is allerminst een gemak kelijke opgave voor een niet-Japanse. die juist is komen aanwaaien. Want een echte geisja (wel te onderschei den van de imitatie, die het oudste vrcuwelijke beroep ter wereld pleegt te beoefenen) doet er vele jaren over om een voortreffelijke danseres, zan geres bespeelster van de „samisen", actrice en bovenal opgewekte gast- viouw in eet- en theehuizen te wor- dei'.. Maar Shirley-Lucy ondergaat werkelijk een verbluffende gedaan teverwisseling: Lucy is als Yoko Mo ri nauwelijks van een echte geisja te onderscheiden, waardoor zij de rol van Madame Butterfly weet te be machtigen. Dat dit tot vele compli caties leidt, ligt voor de hand. Dat is juist de kracht van deze spannende en tegelijk hoogst amusante film, waarvan we het toch nog verrassen de slot niet zullen verklappen. Dit levendige, geestige film, wel vol verrassende wendingen en bovenal Nacht van de Adelaar „Ril-of-ik-schiet" Rex Ondanks de wat sombere voorspelling: „U zult geen oog dicht doen na het zien van deze film" heb ben we heerlijk geslapen, nadat we ln het theater aan de Haarlemmer straat de „ril-of-ik-schiet"-griezel- film „De nacht van de Adelaar" had den gezien. De bijgelovigheid waaraan iedereen zich wel eens bezondigt, is voor Sydney Hayers aanleiding ge weest om dit filmpje te maken. Toen Hayers bijna met zijn produkt gereed was moet hij gemerkt hebben, dat hij het verhaal met te .weinig echt griezelwerk had gegarneerd. Hij be sloot dan ook om alles alsnog goed te maken en het einde van de film vol te proppen met alles wat maar even griezelig is: een manklopende juffrouw in het halfduister een bloeddorstige, mensenetende adelaar, hypnose, vuur, gegil, kortom te veel van het goede. Zoekt U een van 140.— of f 400.—. v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. De Gero_specialist. BAZAAR LEGER DES HEILS Reeds jarenlang houdt het Leger des Heils in de maand september haar z.g. oogst-feest en zendingspo ging. In deze poging wil het Leger uit drukking geven van haar dankbaar heid aan God voor hetgeen de aarde heeft voortgebracht en proberen een deel daarvan af te zonderen voor de in nood verkerende landen en de zen- dingsgebieden. Het oogst- en dankfeest, dat zon dag in het Legergebouw gehouden wordt geeft dan ook een beeld te zien van bijeengebracht fruit en veld gewassen. Een deel daarvan met ve le andere ingezamelde goederen zal maandag en dinsdag een plaats vin den in de grote verkoopbazaar, die maandagmiddag geopend wordt. Yves Montand en Shirley MacLaine in de Paramount- komedie "My Geisha". boeiend door de ongewone entourage van allerlei facetten uit het Japanse leven, zal zeker belangstelling trek ken. Niet alleen door de rolbezetting, die van uitstekend gehalte is, of door de fraaie kleuren, maar vooral ook door het scenario, dat nu eens iets méér is dan een vervelend en on waarschijnlijk verhaaltje, zonder overigens in zwaarwichtigheid te vervallen. CHEMISCH REINIGEN VERVEN Dieven hebben het weer moeilijk Geprolongeerd STUDIO heeft de film „Dieven hebben het weer moeilyk" geprolon geerd. Het is een in alle details ver zorgd filmwerkje doortrokken van een wat vage, maar toch zeer reële humor. In tegenstelling tot b.v. „La Viaccia" kan men in „Dieven heb ben het weer moeilijk" een zeer in getogen Claudia Cardinale zien. regisseur André de Toth heeft blijk baar voor niets gestaan Hoe dan ook: na al die lugubere gevechten komen de Polen tenslotte toch als overwinnaars uit het slag veld: zij wisten blijkbaar beter de weg door het drijfzand dan de schrikaanjagende Mongolen Ogotai is door dit alles zijn hoofd volkomen kwijt en pleegt zelfmoord. Maar wat de hoofdzaak is: Europa is van de vreemde indringers bevrijd en daarover kan men zich na alle doorgestane ellende tenslotte wel verheugen. Er komt in dit verhaal ver bijsterende ontzetting om de hoek kijken, maar met „film-kunst" heeft dit geval niet veel te maken MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ NVSH BEGON HET NIEUWE SEIZOEN De afdeling Leiden van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her vorming heeft het winterseizoen in- I gezet met een filmavoud in de grote zaal van rest „Den Burcht". Voor deze filmavond bestond vrij veel be langstelling. vooral van de zyde van i de jongeren. De avond stond onder 1 leiding van de voorzitter van de af- deling, de heer D. J. Jasperse. Er werd een vrolijk tekenfilmpje ver- toond, waarin de aanwezigen duide- I lijk werd gemaakt, dat de liefde het altijd wint. Na de pauze werd de film „Meimaand in Parijs" vertoond, een wat ingewikkeld en geforceerd familiedrama, met het grote Franse lentefeest als achtergrond. De hoofd rol werd vertolkt door niemand min der dan de bekende Franse chan sonnier Yves Montand. De voorzit ter gaf de aanwezigen tijdens de pauze een overzicht van de activitei ten der afdeling in de komende win termaanden. AFSCHEID RIJ DE LICHTFABRIEKEN De heer C. J. Brouwer nam gis teren in de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit afscheid van di rectie, chefs en collega's in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In de directieka mer werd de heer Brouwer dank ge bracht voor alles wat nij gedurende zijn 48-jarige loopbaan voor het be drijf heeft gedaan. Bij de. waarde rende woorden en beste wensen voor de komende pensioentijd sloten zich de chefs van de heer Brouwer gaar ne aan. De voorzitter van de perso neelsvereniging bood een afscheids geschenk aan. terwijl mevrouw Brou wer bloemen in ontvangst mocht ne men. wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ Huis voor ontspoorde meisjes Engeltjes LIDO De films, die zich afspe len in vrouwengevangenissen zijn vaak naar een en het zelfde thema gemaakt. De vrouwen zijn engeltjes en de gevangenisdirecteur is de grootste schelm die er rondloopt en behoorde eigenlijk achter de tralies te zitten. „Huis voor ontspoorde meisjes" maakt op deze geijkte regel geen uitzondering. Erica is een van de meisjes. Zy is in verwachting als zij met een ver oordeling van vijf jaar de gevange nis binnenkomt. Dat is geen uitzon dering, want vele vrouwen die enkele jaren in deze Amerikaanse gevan genis moeten „opknappen", zijn aan staande moeders. De onmeedogende wet schrijft echter voor, dat de kin deren niet langer dan tot de leeftijd van drie jaar in deze verderfelijke omgeving mogen doorbrengen. De moeders moeten maar zien. dat zij voor die tijd hun kind bij familie of kennissen hebben ondergebracht. Zo niet, dat wordt het op de adoptie- lyst geplaatst en zien zij het nooit meer terug. „Huis voor ontspoorde meisjes" schets de strijd van de onschuldige Erica voor het behoud van haar kind. als zij na drie jaar niet voor waardelijk in vrijheid wordt gesteld. CHEMISCHE WASSERIJ Un icef-ka a rtena die De Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, vraagt ook dit jaar weer de aandacht voor de nood. die alom nog in de wereld heerst, met name voor de kinderen in de ontwikkelings gebieden. Hoewel leder land een regerings- bijdrage in dit fonds stort de Ne derlandse bijdrage is voor het ko mende jaar verhoogd van f 300.000 tot f 500.000 is het op deze wijze verkregen geld bij lange na niet toe reikend voor de uit te voeren projec ten: het inrichten van gezondheids centra, voedselvoorziening aan moe der en kind, schoolvoeding en onder wijs. De verkoop van nieuwjaarskaarten over de gehele wereld ten bate van dit fonds opbrengst vorig jaar f 4,5 miljoen helpt mee de noden te lenigen. De verkoop van deze Unicef-kaar- ten neemt jaarlijks toe. In 1955 werd verkocht 10.000 doosjes, in 1960 55.000 doosjes en vorig jaar niet minder dan 70.000 doosjes. Zeven kunstenaars uit zes landen stelden ook dit jaar weer hun talent belangeloos beschikbaar, met als re sultaat twaalf prachtige kunstwerk jes. die in dozen van tien stuks wor den verkocht. Voor het eerst wordt dit jaar in ons land een speciale Unicef-kaart verkocht, die groter is dan de andere. Het is een bijzonder mooi reproduktie van een glas-in- lood-raam, dat door de Zwitser Max Ingrand werd ontworpen en waaraan hij de naam „De Herder" gaf. Het Nederlands comité Unicef in Den Haag krijgt ieder jaar zoveel aanvragen te verwerken dat er spe ciaal voor de verkoop van de nieuw jaarskaarten tijdelijk een winkeltje geopend wordt ten behoeve van de verkoop ervan. Het is gevestigd aan de Molenstraat in Den Haag. Voorts kunnen de kaarten besteld worden per giro door zoveel m&al f 4 als men doosjes of zoveel maal f 0,80 als men Irgrand-kaarten wil hebben, te stor ten op giro 7515 ten name van Uni cef Den Haag. De heer S. J. van den Bergh. de nieuwe voorzitter van het Nederlands Unicef-comité, deelde mee, dat het comité in 1961 in totaal f 858.000 ont vangen heeft. Daarvan was f 125.000 afkomstig van de in samenwerking met de Novib en Unesco gevoerde anti-hongeractie, f393.000 van de ac tie Unicef-Melkfonds. f 280.000 van de opbrengst van de nieuwjaarskaarten en T 60.000 van particuliere giften. In oktober zal opnieuw een anti hongeractie starten in samenwerking met de twee genoemde organisaties. In Leiden In Leiden is dan wel geen speciaal kantoortje waar de Unlcef-kaar- ten worden verkocht, maar toch kun nen de bewoners van de Sleutelstad en van vele omliggende gemeenten hun kaarten rechtstreeks bestellen hij mevr. E. C. N. Gorter-Muller, Rijnsburgerweg 161 te Leiden. Mevr. Gorter is de motor van een zo langzamerhand groot geworden or ganisatie die behalve Leiden ook Voorschoten, Rijnsburg, Noord wij- kerhout en Warmond bestrijkt. Mevr. Gorter heeft dit jaar voor een Leidse primeur gezorgd door het samen stellen van de zogenaamde „Leidse doosjes" die tien verschillende Uni- cef-kaarten bevatten. Reeds enkele jaren heeft mevr. Gorter en met haar vele anderen in de omgeving van Leiden zich met deze kaarten-actie beziggehouden om het hoofdbestuur in Den Haag veel werk uit de handen te nemen. De jaarlijkse opbrengsten van het „rayon" Leiden mogen er zijn. Zo droeg een dame uit Warmond vorig jaar het imponerende bedrag af van f766. De totale opbrengst van het gebied was vorig jaar f 9000. Mevr. Gorter en haar medewerksters hopen nu maar dat die opbrengst dit jaar nog groter zal zyn. De gevangenisdirecteur hy is ver liefd op haar zet haar de voet dwars. Hij wil niet, dat zij uit zyn gezichtskring vertrekt. Ondanks af en toe boeiende scènes is het verhaal zelden acceptabel. De directeur is te slecht en de „ontspoor de meisjes" zijn te voorbeeldig. Toch weet deze film een spannend hoog tepunt te bereiken, als de vrouwen in opstand komen tegen de onrecht vaardige behandeling van Erica. Ontwakende driften Griezelen op een onbewoond eiland LUXOR Wie er behoefte aan heeft met een aantal min of meer mooie meisjes op een onbewoond eiland in de Stille Zuidzee te grieze len om een grandioos gevaarlijk menster, kan deze week in het thea ter aan de Stationsweg terecht De Duitser Fritz Bottger heeft het er heerlyk dik opgesmeten bij het schrijven van het scenario en het maken van de film. Geef effect was hem te goedkoop of te grof. Hij laat één man met acht danseresjes een vliegramp overleven en aanspoe len op een onbewoond eiland. Niet helemaal onbewoond, er leeft alleen een geleerde. Of beter, die leefde er, want net als man en meisjes voet aan land zetten is de goede man omgebracht door een kolossale spin. Een heel bloeddorstig beest, want bij de eerste de beste gelegenheid grijpt hy ook onze enige overgebleven man beet. Hoewel hij dat met de dood moet bekopen, kan het dier de man toch zo bijten, dat deze in een gru welijk monster verandert. En dat op een eiland met acht meisjes. Men kan zich de situatie indenken. Geluk kig draven er dan weer twee andere mannen op, die de wanhopige meisjes kunnen opbeuren en haar kunnen bijstaan in hun strijd tegen de grijp grage gruwelklauwen. Tussen de flirtations door vallen er nog wat slachtoffers, maar tenslotte verdrinkt het monster in het moeras en gaan we met zijn allen een betere toekomst tegemoet. Dat Fritz Bottger bij zijn jacht op efiecten zich niet bekommerd heeft om aanvaardbare filmische vormge ving door een verantwoord gebruik van mens en materiaal, zullen de liefhebbers van het griezelgenre dan maar voor lief moeten nemen. Kampioenen 1962 I (Van onze deskundige medewerker) I Allereerst willen we iets rechtzet ten: de eerste der 1'2-jarige zwart bonte stieren was niet de witte Ber- I tus van Suyt Maeslant. Deze was tweede: eerste was de Friese Marco van L. Treur te Leimuiden; wel goed- soortig geheel. Bovenstaande bleek ons toen de j eersten der stieren ter keuring om het kampioenschap verschenen; toen kwam Bertus in de ring maar hy werd vervangen door Marco. I Tot kampioen der zwartbonten werd toen uitgeroepen no. 1 der ouderen, de vierj. zeer goede Arnold, van K.-I. „Vita Nova"; reserve-kam pioen werd de praktisch even goede 1 B dezer rubriek, de 3'.-jarige Vil- leneuve 47 van Jos. C. WesseLngh te Zoeterwoude. Een goede groep allereersten der diverse koeienklassen leverde als kamp oene de beste, sterke, fraaie zevenjarige Afke 56 KS; V. Muiier Cri Cri, f e de dr. mr. W v. d. Bergh S'ichting te Noordwyk. Koe met goede produktie. Reserve-kam pioene werd haar stalgenote. de vijf jarige Leeuwarder 39, V. Willem, f e. dezelfde Stichting, ook een zeer goed- SOOnÜge koe met goede uier en dito produktie. Haar voornaamste rivale was de 1 B na de kampioene, de mooie rechte zwartkop met zeer goede en mooie uier, de zevenjarige Friese Dina 30. V. Roosje's Juweel, van H. J. Kompier te Leimuiden. Gezien het vorenstaande behoeft het niet te verwonderen dat de Dr. mr. v. d. Bergh Stichting met. haar collectie van vier: de twee allereer sten der melkschottcn «3 jaar) en de beide kampioenen de zege der vier- BEKROONDE DIEREN IN LEIDEN Zoals ieder jaar daalde ook gisteren een prijzenregen neer op hen, die met één of meerdere dieren hadden ingeschreven voor de Leidse Vebo-tentoon- stelling. Ook voor de deelnemers (sters) aan de jongeren-wedstrijden lagen vele prijzen klaar. Advertentie OUDE VEST 189 - TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797 Expositie De Wit Vanmiddag is in de Boerhaavezaal, Vrouwenkerksteeg 12, door de heer Volkers, voorzitter van „Ars Aemula Naturae" een tentoonstelling geopend van schilderyen. tekeningen en aquarellen van de heer G. de Wit, leraar aan het Chr. Lyceum alhier. Wij hopen hierop binnenkort terug te komen. Afscheid van directeur Docenten en leerlingen van de Chr. Kweekschool zullen donderdag 27 september in de Stadsgehoorzaal af scheid nemen van hun directeur, mr. dr. K. de Vries, die benoemd is aan de Fryske Akademie te Leeuwarden. Ook zullen zij kennis kunnen maken met de nieuwe directeur, de heer J. J. Siljee uit Oegstgeest. „Losgeslagen" monteur krijgt zeven maanden Een 21-jarige monteur uit Leiden moest zich gisteren voor de Haagse rechtbank verantwoorden voor het stcien van een bromfiets. De officier van Justitie vond, dat verdachte, die na het overlijden van zyn vader „los geslagen" was in de eerste plaats lei ding nodig had. De eis luidde dan ook zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Het vonnis luid de voor verdachte nog iets ongun stiger: zeven maanden gevangenis- strai. waarvan twee maanden voor- waardelyk met aftrek van het voor arrest. Hieronder laten wij slechts de eer ste prijswinnaars en uiteraard ook de kampioensprijzen volgen. Aller eerst de uitslagen van de jongeren- wedstrijd: Veebeoordeling. zwart bont: Jac. de Regt, 88 punten; CJBTB, 229 punten. Zwartblaar: J. P. van der Stoel, 87: Holl. Mij. v. Landbouw 248. Werktuigenkennis: H. Harteveld, 30; CJBTB. 79. Bedrijfs economie: D. van der Hulst, 68; LTJ. 169. Kaas rangschikken en beoorde len: M. Vroege, 45L; H. v. L, 120. Bloemschikken: D J. de Wit-Ooms, 39: HMvL, 108. Stofversieringen: G. Verstegen. 40'-; CJBTB. 186. Vee- beocrdeling zwartblaar, scholen: L. Hoogeveen. Voorhout, 82; NLS. Voorhout. 211. Totaal: HMvL 1066; CJBTB 1056; LTJ 988. Vrije wedstrijd: huishoudboekje: T. Koot, Leidschendam, 3V£ fout. Vruchtenkennis: H. Borstlap. War mond. 18 punten. Warenkennis: C. van der Salm. Zoeterwoude. 5 pun ten GewichtschattenB. Schipper, Zoetermeer. 50 strafpunten. Denk- revue: 1. C. H. M. de Groot, Hazers- woude. 18 punten. Veevoederkennis: C. Alkemade, Wassenaar, 7 punten. Vrije veebeoordeling: G. van der Meer, Hoogmade. De Vebo-fokveedag leverde de volgende resultaten op: afdeling zwartbont, rubriek A. stieren, klasse 1: 1. Arnold, eigenares Vita Nova, Hazerswoude; 1. Villeneuve 47, e. Jos. C. Wesselingh, Zoeterwoude. Klasse 2: 1. Timen. e. Vita Nova. Hazers woude; klasse 3: 1. Haubois Rudolf e. mevrouw M. Vonk-Treur. Leimui den; 1. Marie's Sibbele, e. gebr. Van der Post, Zoeterwoude. Rubriek B. Melkgevende koeien, klasse 4: 1. Afke 56, e. Van den Berghstichting Noordwijk; 1. Dina 30, e. Kompier, Luimuiden; 1. Anna 37. e. Kompier. Leimuiden: 1. Wiets- ke 12. e. mevrouw Vonk-Treur. Lei muiden. Klasse 5: 1 Hermina 4. e. Van den Berghstichting. Noordwijk; 1. Treintje 6, e. Kompier, Leimuiden; 1 Lena 7 e. Gebr. Van der Boon. Luimuiden; 1. Epkje 12, e. Sandberg, Wassenaar. Rubriek C, gewone produktieklas- se: klasse 6, 1. Leeuwarder 39. e. Van den Berghstichting. Noordwijk: 1. Janke. e. Gebr Van der Boon. Lei muiden: 1. Marie 86. e. Bonda's proef boerderijWassenaar; 1. Geer tje, e. gebr. Van der Boon. Leimui den. Rubriek D. levensproduktieklas- sen. klasse 7: 1. Cnossen 69. e. me vrouw Vonk—Treur, Leimuiden: 1. Zwartje 7, e. Van Wees, Aalsmeer; 1. Eeke 51a, e. Sandberg, Wassenaar. Klasse 8: 1. Grientje's Trijntje 3, e. Kompier. Leimuiden: 1. Dina 32. e. Van Wees. Aalsmeer: 1. Zwaantje 12. e. Van Wees, Aalsmeer: 1. Caro lina 5, e. mevrouw Vonk—Treur. Lei muiden. Rubriek E, melkschotten. klasse 9 Gonda 19, e. Bonda's proefboerderij. Wassenaar; Kaatje 7, e. Kuipers, De Kwakel. Klasse 10: Hermina 7, e. Van den Berghstichting. Noordwijk; Leeuwarder 40, e Van den Bergh stichting. Noordwyk; Afke 41. Kom pier, Leimuiden. Rubriek F. melkvaarzen. klasse 11: Uilkje 10. Van den Berghstichting. Noordwyk: Trijntje 41. Den Hertog. Alphen. Klasse 12: Martina 6. Ver werk. Nieuwveen: Afke 58, Van den Berghstichting. Noordwijk: Annette 10, Bonda's proefboerderij, Wasse naar. Rubriek G. drachtige droogstaande koeien met tenminste een afgesloten melklijst. klasse 13: Trijntje 35. Den Hertog, Alphen: Afke 39. Kompier. Leimuiden. Rubriek H. drachtige vaarzen, klas se 14: Anna 14. Kompier, Leimuiden; Egberdina 48, Van Wees, Aalsmeer. Rubriek I. pinken (enkelingen), klasse 15: Aukje 178. Splinter. Ze venhoven; Marie 94, Bonda's proef boerderij. Wassenaar: Marie 95. Bon da's proefboerderil. Wassenaar: Auk je 176, Splinter. Zevenhoven. Klasse 16: Nienke 6. Kompier. Leimuiden: Neeltje 25, Bonda's proefboerderij. Wassenaar: Gerarda 25. idem; Trijn tje 9, Kompier. Leimuiden. Rubriek J, directe vrouwelijke na komelingen van één stier, ouder dan twee jaar. Minstens 5 stuks van een natuurlijk dekkende stier en tenmin ste 8 stuks van een KI.-stier. Zij mogen van verscheidene eigenaren zijn. klasse 17: Kielewierster Stilma. Vito Nova. Hazerswoude. Rubriek K. directe vrouwelijke na komelingen van 1 stier. Minstens 5 stuks van een natuurlijk dekkende stier en tenminste 8 stuks van een K.I.-stier, klasse 18: Arnold, Splin ter, Zevenhoven. Rubriek L, collecties volbloeden van 1 eigenaar (minstens twee jaar oud en tenminste de helft melker- vend), klasse 19: Van den Bergh stichting, Noordwijk; mevrouw Vonk- Treur, Leimuiden; Kompier. Leimui den; gebr. Van der Boon. Leimuiden. Klasse 20: Van Wees, Aalsmeer; Bon da's proefboerderij, Wassenaar; Van Wees, Aalsmeer. Beste koe uit de produktie- en levensproduktieklasse: Cnossen 69, Vonk-Treur, Leimuidcm. Kampioen stier: Arnold, Vita Nova, Hazers woude. Kampioen koe: Afke 56. Van den Berghst.chting, Noordwyk. Geregistreerd fokvee, afd. blaar koppen, rubriek A, stieren, klasse 1: He.110, Van Santen; Gandhi, Vita Nova. Hazerswoude: Jochern van Meyenhorst, idem. Klasse 2: Marius i van Suttema, Vita Nova, Hazerswou- i de; Baron, Rotteveel, Oude Wetering. Klasse 3: Rudolf van de Wilg, An genent, Woubrugge; Nol van Meyen horst, Verweij, Woerden, i Rubriek B, melkgevende koeien, I klasse 4: Aaltje 32, Angenent, Wou- I brugge; Jopie 2, Mooren, Leimuiden; I Margriet 16. Van Santen. Wassenaar; Gerda 9, Rotteveel, Oude Wetering. 1 Klasse 5: Liesje 4, Verburg, Bodegra- I ven; Clasina 17, Rotteveel. Oude We- tering; Sjanette 2, Belt, Zoeterwoude; Anna 3, Verhaar, Ter Aar. Klasse 6: Billy, wed. Paardekoper, Zoeterwou de; Arda 69, Roest, Zoeterwoude; Dorrie, Kempen, Aarlanderveen. Rubriek C, gewone produktieklas- se, klasse 7: Willy 19, Lip, Hazers woude; Janne 2, Verburg, Bodegra ven; Lyda 5, idem; Minke 8, Mooren, Leimuiden. Rubriek D, levensproduktieklassen, klasse 8: Reina 3. mevr. Straathof van Blokland, Rijpwetering. Klasse 9: Klara 6, Belt, Zoeterwoude; Maar- tje 5, Van Santen, Wassenaar; Willy 11, Van der Lip, Hazerswoude; Nel 6, Verburg, Bodegraven. Rubriek E, melkschotten, klasse 10: Aaltje 50, Angenent, Woubrugge; Aaltje 51, idem; Liesje 5, Verburg, Bodegraven; Aaltje 53, Angenent. Woubrugge; Willy 19, Van Ingen, Woerden. Klasse 11: Maart je 18, Van Santen, Wassenaar; Cato 7, mevrouw Straathof, Rijpwetering; Jopie 5, Mooren, Leimuiden. Rubriek F, melkvaarzen, klasse 12: Freule 5, mevr. Straathof, Rijpwete ring; Johanna 47, mevr. Blijleven, Nieuwkoop; 10, Van Leeuwen, Zoe terwoude. Klasse 13: Loes 5, mevr. Straathof, Rijpwetering; Annie 7, Mooren, Leimuiden; Agnes 11, Den Hertog, Alphen. Rubriek G, drachtige droogstaande koeien met tenminste 1 afgesloten melklijst. Klasse 14: Pony, Hoogen- doorn, Zoeterwoude. Rubriek H, drachtige vaarzen, klas se 15: Magda 4 van Asinga, Ange nent, Woubrugge; Matje 9, Mooiën, Leimuiden. Rubriek I. pinken (enkelingen), klasse 16: Tonia 6, Belt, Zoeterwoude; Marian 6, Verhaar. Ter Aar, Grieta 5, Verhaar, Ter Aar; Mientje 2, Rot teveel, Oude Wetering. Klasse 17: Cilia 7. Belt, Zoeterwoude; Grefcha 3, mevr. Paardekoper, Zoeterwoude; Willy 28. Van Ineen, Woerden; Pony 6, mevr. Paardekoper, Zoeterwoude. Rubriek J, directe vrouwelijke na komelingen van 1 stier, ouder dan 2 jaar. tenminste 5 stuks van een natuurlijk dekkende, en tenminste 8 stuks van een K.I.-stier: 1 Frits van Asinga, Angenent. Woubrugge; Knaap van Alma, Vita Nova, Ha zerswoude; Panda. Mooren, Leimui den. Rubriek K, directe vrouwelijke na komelingen van 1 stier, minstens 5 stuks van een natuurlijk dekkende en tenminste 8 stuks van een K.-I.- stier: Herman, Rotteveel. Oude We tering; Reinard, Vita Nova, Hazers woude. Rubriek L, collecties volbloeden van 1 eigenaar (minstens 2 jaar oud en tenminste de helft melkgevend), klasse 20: Angenent, Woubrugge; Verburg, Bodegraven; Van der Lip Hazerswoude. Klasse 21: Mooren Leimuiden: Van Santen, Wassenaar. De beste koe uit de produktie- en levensproduktieklassen: Klara 6. Belt, Zoeterwoude. Kampioen stier: Heino, Van Santen. Wassenaar. Kampioen koe: Aaltje 50, Angenent, Woubrugge. Geregistreerde varkens. Kampioen zeug: 14898, Van Leeuwen, Nieuw veen. Kampioen beer: Bernard B, Roelofs, Nieuwe Wetering. Piétrain: kampioen beer: Jim 034. De Jong, Leerdam. Kampioen zeug: 616, Van Straalen, Zoetermeer. Geregistreerde geitenkampioen geit: Marjan H 353. Oosterhof. Nieuw-Vennep. Kampioen bok: Va lerius H 46. vereniging tot verbetering van het geitenras, afdeling Nieuw- Vennep. Geregistreerde schapen kampioen ooi: no. 10733. J Speelman, Bode- graven. Kampioen ram: no. 1303, Goedhart, Leiderdorp. tallen wegdroeg, gevolgd door een ook zeer goede groep (4) van mevr. M. Vonk-Treur te Leimuiden en vijf tallen van H. J. Kompier en van G. P. Kuipers te De Kwakel die alle een eerste prijs kregen. Enkele tweede prijzen. Van de grotere groepen was de volgorde: C. P. v. Wees. Aalsmeer goed spul met. goede uiers Bonda's Proefboerderij zeer goede melk koeien en weer C. P. v. Wees te Aalsmeer. Kampioen-groep werd uitgesproken het viertal van de Dr. mr. v. d. Bergh Stichting. Van de groepen koeien, afstamme lingen van één stier, werd eerste die van Kielewierster Stilma van „Vita Nova": mooisoortige jonge melkdie- ren, uniforme groep met goede uiers, met o.a. de beide eersten der schotten van de v. d. Bergh Stichting. Tweede prijzen kregen de groepen van de le klas preferente Ad. 21 v. d. Woud- hoeve en de 2e klas preferente Snee- ker Diamant, beide van v. Wees; vooral de eerste wel goed. 1 De groepen pinken hebben we niet I gezien. We zaten uiteraard ook nogal tussen de blaarkoppen, die in ver schillende afdelingen interessante momenten opleverden. Allereerst waren daar de groepen koeien afstammelingen van één stier: acht van K -I. en vijf van natuurlijk dekkende stieren. Hier zegevierde het beste vijftal roodblaarden met heel goede mooie uiers, goed ontwikkelde, meest jonge dieren, dochters van Frits v. Asinga, f.e. H. Angenent te Woubrugge. Als 1B volgde direct het achttal zwarten van Knaap v. Alma, van K.-I. „Vita Nova", ook heel goede koeien met goede uiers; 1 C werd het zeer goede viertal ruime koeien van Panda, ingezonden door H. F. J. Mooren te Leimuiden. Vier tweede prijzen. Met jonge telgen werd IA Herman van A H. Rotteveel te Oude Wete ring als 1B gevolgd door de acht van Reinard. van „Vita Nova". Met zijn vijftal beste roden wist Angement ook de IA prijs te verove ren van de groepen eigengefokte vol bloeden: beoordeling als boven 1B werden de vijf van C. Verburg te Bo degraven ook goede koeien met goede ruime uiers IC de vijf vrij wel even goeden van H. v. d. Lip te Hazerswoude. Van de grotere groepen werd IA het zeer goede zevental van H. F. J. Mooren te Leimuiden, als 1B gevolgd door de goede zes van W. v. Santen te Wassenaar. Kampioen-groep werden de vijf roden van Angenent. Terecht, hoe wel toch ook die van Mooren zeer goed was evenals de IB van Ver burg. Uit een zeer goed gezelschap al lereersten der koeienrubrieken werd na ampel beraad tot kampioen aan gewezen de 3'i jarige rode Aaltje 50 en tot reserve kampioene de 3' ja rige rode Aaltje 51. beide dochters van Frits v. Asinga, f.e. H. Ange nent te Woubrugge. Prachtsucces Ivoor deze fokker! Pracht-jonee- koeien met heel mooie uiers! Hun voornaamste rivale was de beste koe uit de produktieklasse, de 9 j. Klara 6, v. Reinder v. a. Home. f.e. G. Belt te Zoeterwoude. welke best-typische zwarte ook een heel mooie uier heeft met goed geplaatste spenen; een heel goede melkkoe: 39533 kg melk met goed vetgehalte in zes niet-lange pe rioden. De strijd om het kampioenschap der stieren werd beslist ten gunste van nummer één der oudere: de vierj. Heino van W. van Santen te Wassenaar, een excellente knaap. Reservekampioen werd no. 1 der 12 jarigen de ook heel mooie zwarte Ma- rinus van Suttema, van „Vita Nova", fel beconcurreerd door 1B der oude ren, de rode Gandi van „Vita Nova". Produktie-koeien waren er goede bij beide veeslagen doch de 15-jari"e blaarkop Diena KS. V-Frans, f.e. W. Hagendoorn te Zoeterwoude, spande toch wel de kroon: in 12 perioden ruim 91.000 kg melk oftewel ruim 7500 kg melk per periode van ge middeld normale lengte. Het vetge halte kon een pietsie hoger (pl.m. 3.65%). Zo zouden we nog veel meer over het rundvee kunnen vertellen doch we willen het hierbij laten: het voor naamste van de dag hebben we wel behandeld. Huisvesting voor sneeuw valt.... KERKEN HELPEN GETROFFEN PERZIË Uit rapporten van dr. King, die namens de Wereldraad van Kerken een bezoek heeft gebracht aan het rampgebied in Perzië is gebleken dat het noodzakelijk is de meer dan lCtf.000 daklozen zo spoedig mogelijk huisvesting te verschaffen. Over een weck zal in het getroffen deel van I'erzië sneeuw gaan vallen ten i Ka a nauwe samenwerking met de Kaad van kerken in Perzië. maar ook in overleg met andere hulpverleningsin stanties. voor tenminste 500 gezin nen een huis te bouwen. Zodra de plannen bekend werden gemaakt een volledig dorp te herbouwen, compleet met school, watervoorziening, bad en wasgelegenheid, huisraad, land bouwgereedschappen, vee en zaden, kwamen hierop van kerken in tien verschillende landen, waaronder Ne derland, reeds positieve reacties bin nen. In enkele uren tyds had de Wereldraad van Kerken toezeggin gen tot een bedrag van 350.000 dol lar. Inmiddels is deze som al tot 416.000 dollar gestegen. Vanuit Ne derland werd in afwachting van de inzamelingen die in alle negen kerken, die in contact staan met de Stichting Oecumenische hulp, werden of nog zullen worden gehouden voorlopig 50.000 dollar (ongeveer f. 180.000) toegezegd. De verwach ting bestaat, dat het bedrag dat uit eindelijk beschikbaar gesteld zal kun nen worden, voel hoger zal zijn. Ook de talrijke reeds op giro 5261 van de Stichting Oecumenische Hulp binnengekomen particuliere giften, zullen voor dit project van de We reldraad van Kerken worden ge bruikt. Zondag collecte in Leidse herv. kerken In het kader van de sectie In- ternationle Hulpverlening der Ned. Herv. Kerk wordt morgen in alle hervormde kerkdiensten een schaai- collecte voor dit doel gehouden. Ge let op de vele voorzieningen, welke in Perzie moeten worden getroffen, wordt zondag van Hervormd Leiden een royale gift verwacht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3