Tijl Uilenspiegel heeft in werkelijkheid geleefd Geen regel zonder uitzonderingen Tellen en gissen.... passen en meten.... Het Museum Molln vertelt U ervan Hij wilde de sociale revolutie Zaterdag 22 september 1962 Pagina 4 (Speciale medewerking) WIE tijdens zijn vakantie verzeild mocht geraken in het stadje Mölln, idyllisch gelegen tussen de grote steden Hamburg en Liibeck, moet niet vergeten het museum dat is ingericht ter nagedachtenis van Tijl Uilenspiegel, te bezoeken. Een figuur uit het rijk der fantasie? Een legende, die zich afspeelde in het Vlaamse plaatsje Damme en te boek werd gesteld door De Coster in zijn werk ..Legende van Uilenspiegel en Lamme Goed zak"? Of zou de deugniet, die wij ook kennen als hoofdrolspeler uit het (verloren gegane) Nedersaksische volksboek uit het einde der 15de eeuw toch hebben geleefd? Er zijn een eeuw later hoog- en nederduitse boeken geschreven die deze figuur tot middelpunt hadden. Bieden die houvast? Luistert naar hetgeen de bewaarder van het Uilenspiegel-museum in Mölln U vertelt als U toont belangstelling te hebben voor de man die wij eigen lijk alleen kennen als platvloerse schelm. bleek uit een oorkonde die in een OÜna vergane bronzen koker zat: Thylly Claaszen uit Mollen (Mölln) nar en wijze raadgever van de Hertog van Lauenburg. Nar-raadgever Hoe vreemd het moge klinken, bewaarder Willy Oldag vertelt in prachtig gekozen bewoordingen overde beginperiode van Hitier. In de jaren dertig bemoeide Alfred Rosenberg, de kuituurminister met zijn rassentheorie, zich ook met Till Eulenspiegel. Rosenberg had al zo veel oude vertrouwde stellin gen omvergegooid, dat hij ook de ze figuur uit het oude volksboek wilde „ausradieren". Nazi's of geen nazi's, de bewo ners van mölln wilden toch niet zo gauw worden beroofd van hun Eulenspiegel. Want lag deze figuur hier niet begraven? Staat er op een steen in de muur van het kerkje met: „Anno 1350 is dusse sten up gehaven und Till Uhlenspiegel let hier under begraven"? Zelfs de Gauleiter formuleerde een zacht protest tot de „grote baas" in Ber lijn. Het antwoord van Rosenberg luidde: „Als jullie zo aan Till Eulenspiegel zijn gehecht dan moe ten jullie ook maar bewijzen dat de man werkelijk heeft geleefd. Lukt dat niet dan gooien wij alle boeken over hem overboord". In prof. Kierberg, hoogleraar in de geschiedenis, vonden de vrien den van Tijl een medestander. De hoogleraar stelde in archieven een onderzoek in. Tevens zou het stof felijk overschot van Uilenspiegel moeten worden opgegraven. Om de werkzaamheden te camoufleren zette de S.A. (Sturmabteilung van de nazi's) de berg waarop het kerkje en het kerkhof ligt, 's nachts af terwijl er werd gegraven. De krant vermeldde, dat er een onder zoek werd ingesteld naar het ont staan van de hoogte waarop de kerk ligt. Men wilde zogenaamd een antwoord op de vraag: heeft de natuur of hebben mensenhan den de heuvel gevormd Bij deze bodemonderzoekingen, zo heette het in de krant werd een begraafplaats blootgelegd en er kwamen zeven skeletten voor de dag. Zes bleken te zijn van adel lijke lieden, het zevende was, zoals „Geen fabel Het cultuur-ministerie kon Uilenspiegel niet langer naar het rijk der fabelen verwijzen en erken de dat hij heeft geleefd. Merk waardig, de man die het volk van Mölln en vele anderen hun vriend Tijl Uilenspiegel wilde ontnemen, werd juist degene die na 600 jaar zekerheid bracht omtrent hetgeen nog niemand had kunnen bewij zen. En de Möllners zijn Rosen berg in 1945 als oorlogsmisda diger gehangen te Neurenberg er nog dankbaar voor De museumbewaarder kan u een middag bezig houden als hij zijn visie op Tijl Uilenspiegel geeft en die opvatting heeft hij niet van zich zelf. Het museumpje, geves tigd in een romantisch oud vak werkhuis aan een schilderachtig marktpleintje, is namelijk eigen dom van twee hoogleraren die het als hun hobby beschouwen. Uilenspiegel, zo vertelt de schat bewaarder van het museum, moet een man zijn geweest, die een sociale revolutie wilde. Het gewone volk had het bitter arm in de middeleeuwen. Bovendien was het dom gehouden. Uilenspiegel wil de met zijn grappen de arme sloe bers duidelijk maken, dat er iets zou moeten gebeuren om uit de ar moede en onderdrukking te gera ken. In het Staatsarchief te Braun schweig staat dat Uilenspiegel te Kneitlingen is geboren in 1300. Zijn vader was Claus Claaszen, zijn moeder neette Wiepke Claaszen, een marktkoopvrouw. Tijl diende de vorst van Braunschweig als nar, maar ook als raadgever. Hij kan naar Mölln zijn gekomen als die naar van de dochter van de vorst die met de Hertog van Lauenburg huwde. Het is niet uitgesloten dat de vrij revolutionaire ideeën die Tijl Uilenspiegel voorstond hem waren ingefluisterd door zijn broodheer. Die kon echter weinig zeggen terwijl de nar dit beroep was sinds 1310 door de Duitse kei zer beschermd kon beweren wat h(j wilde. In het museum zijn verscheidene zaken die verband houden met Uilenspiegel. In een middeleeuws- altaarkastje wordt achter een glas plaat de §chedel bewaard die tij dens de opgravingen voor de dag kwam. Er is een kist. beslagen met ijzeren banden, die in 1710 in het kerkheuveltje werd gevonden. In oude geschriften wordt beweerd dat dit de kist is die ter sprake komt in de beschrijving van de dood van Uilenspiegel. De door de pest uit gemergelde Tijl zei tegen de nota belen: „Als ik dood ben, zullen jul lie steenrijk zijn." Maar uit de kist kwamen stenen. Op het marktpleintje aan de voet van de kerkheuvel, is in 1951 een beeld van Uilenspiegel opgericht. De Duitse filmkomiek Günter Lüders heeft model gezeten. Bu rgemeester kreeg een nat pak Toen het beeld met de nodige plechtigheid werd onthuld, be wees Lüders dat de geest van Tijl Uilenspiegel nog leeft. Hij ver liet plotseling de rijen van notabe len en genodigden, rende de heuvel op, drukte zijn oor op de grond waaronder het graf van Uilenspie- Onze schaakfabriek Een algemene regel in het schaak spel luidt, dat men een directe aan val op de vijandelijke Rochade- slelling, meestal gepaard met een pion-opmars, niet moet beginnen alvorens de eigen ontwikkeling is voltooid. Zulk een aanval zal dus pas in het middenspel begonnen mogen worden en niet reeds in de openingsfase. Echter, geen regel zonder uitzon deringen. Er zijn voorbeelden, waarbij zulk een voortijdige aanval succes oplevert. Weliswaar was de aanleiding dan een verkeerde ont wikkeling in de opening door de tegenstander. In de volgende stelling zette zwart met Lc8-d7 voort en wit trok ten aanval. h4xg5t, Kh7-g8 (op 5... Kg6 zou volgen 6. Dh5\ Kf5; 7. Th3 enz.) 6. Thl-h8v!, Kg8-f7 (op 6... Kxh8; 7. Dh5t en g5-g6!) 7. Ddl-h5-, g7- g6; 8. Dh5-h7t, Kf7-e8; 9. Dh7xg6 mat. LADDERWEDSTRIJD Opgave CXIX I 4 A w l i i i f A 11 1 1 1 I i 4) li i i 2 2 B 4 B Dus 1Lc8-d72. h2-h4! (met de bedreiging Lxh7t en Pg5). 2. f7-f6; 3. Pf3-g5! f6xg54. Ld3xh7t (een tweede stukoffer) Kg8xh7; 5. Kom er ACHT-er 1. muts man 2. neus ballon 3. onderste trap trede is lager 4. paal trapleuning 5. berg op schilderijtje 6. kettinghouder 7. tafelpoot 8. raam deur rechts boven Aan het Marktpleintje in Mölln. een stadje tussen Ham burg en Liibeckligt een ro mantisch vakwerkhuis. Hierin is het Tijl Uilenspiegelmuseum gevestigd. Dit is het beeld van de schelm „verdwenen". Tijl die écht heeft bestaan, niet alleen een grappen maker was maar ook een wijs man die wie weet hoeveel jaren zijn tijd pc puitse fUmkomiek Günter vooruit was, heeft dus zijn popula riteit niet verloren. Lüders heeft model gezeten. Zelfs 600 jaar nog niet. gel was en kwam terug. „Mijne he ren", sprak de komiek, „mijn voor ganger heeft mij zo juist iets in het oor gefluisterd. Burgemeester, kunt u met de ene hand de duim van Tijl vasthouden en met de andere hand het water tegenhouden. Lüders had van tevoren bekeken dat het mogelijk was zonder een nat pak te krijgen. De burgemees ter wilde het wel eens proberen met als resultaat dat hij een zwart nat gelegenheidspak opliep. De ene voet van het standbeeld heeft niet de diepe doffe brons- kleur doch glimt bij regen en zon neschijn. Het verhaal gaat dat het geluk brengt wanneer men Tijl in het voorbijgaan onder de zool krab belt. De gids zegt bij de rondlei ding altijd: „Maar dat. dames en heren, is natuurlijk bijgeloof". Als hij na de rondleiding van zijn mu seumpje het gezelschap nakijkt zijn er evenwel altijd enkele mensen die heel schuchter toch even over Tijls voetzool strijken Nog populair Ereburger van Mölln, en een groot vriend van Uilenspiegel was niemand minder dan George Bernhard Shaw. Een pla- pluelle in de muur van de heuvel houdt deze feiten in herinnering. Deze Ierse toneelschrijver, overle den in 1950 heeft zich veel moeite en kosten gegeven om de Möllners hun museumschatten terug te be zorgen die tijdens de bezetting van het stadje door de Engelsen waren Onze bridgerubriek Er is véél vereist, elk contract dat de tegenpartij speelt op de meest kansrijke manier tegen te spelen. Om te beginnen moet men goed opletten bij het bieden, zodat men in staat is conclusies te trekken uit datgene wat werd geboden maar ook uit het geen niét werd geboden. Daarna moet men, nadat de uitkomst door u of uw partner zorgvuldig overwogen werd, in het begin goed opletten of de uitkomst kansen op succes biedt. Tenslotte moet men proberen zo snel mogelijk een beeld te krijgen van wat de partner en de gesloten hand in handen hebben een opgave die men door tellen, gissen, passen en meten tot een goed einde moet zien te brengen. Zuid kwam met k-averen 10 op tafel (west) de klaverenhee noord nam met klaverenaas en speelde de 2 bij. In slag 2 vervolgde noord klaveren 5 oost de klaveren zuid de acht en op tafel genunii met klaverenvrouw. In slag 3 werd ruiten 9 van tal gespeeld noord ruiten 4, oost ruiie 8 en de vraag is thans, hoe waarom zuid verder moet tegenspe len? Probeert u de oplossing eens: vinden, alvoren verder te lezen. OplossiiM Bridgevraag dezer week: Zuid- Sch. 7 3. Ha V, Ru. V 10 8 5 4. KI. A 9 7 5 4. Oost gever allen kwetsbaar parenwedsbrijd. Oost past zuid past west één schoppen noord twee har ten oost past wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze bladzijde. Sch. A V 10 5 Ha B 10 7 6 Ru. 9 3 KI. H V 4 N W O Ik stel u voor, uw krachten eens te beproeven op de onderstaande opgave, waarin ge een eenvoudig 3 SA-spel moet tegenspelen: Sch. 8 6 4 Ha. 9 8 3 Ru. A V 7 2 KI. 10 9 8 Robberbridge (viertallenwedstrijd) OW stonden kwetsbaar en het bieden verliep: oost 1 ruiten zuid pas west 1 harten noord pas cost 1 sansatout zuid pas west 3 sansatout allen pasten verder. 1 l! w 1 2 i B i a 4 abcdefgh (Wit: Khl, Dg5, Tb2 en gl. pion nen f3, f5, h2. h3; zwart: Kh7, Df6, Tf8 en f7, pion e5). Wit aan zet, wint een toren. Opgave CXX i I w y i i i 2 a I (Wit: Kill, Db6, Tc2, pionnen b7 g3, h2; zwart: Kb8. De7, Th8, pion nen h5, g4, h3). Wit offert, maar wint toch! Indien u meende, dat dit het al gezaagde kunstje ls, waarbij zui niet met. de vrouw doch met ruitea aas moet nemen, hebt u het mis dergelijke geniale dingen ziin alle; maar goed, als het duidelijk is ze goed kunnen zijn en dat hier helemaal niet het geval. Uit het bieden kan zuid wetq we, dat oost vermoecieliik redelijb kracht in schoppen heeft (want klaveren bleek ook al niet veel bezitten). Uitslagen 1 en 2 kan zuid ookè situatie in klaveren vrij precies al- lezen indien noord een vierkaart die kleur zou hebben gehad, zou ij of de eerste slag niet hebben men, of noord zou niet de 5 tent- gespeeld hebben. Noord kan hebben klaveren Aas-Boer-7-5, voornoemde redenen; bovendienzö de leiderv an het spel de twee: klaver hebben laten lopen. Daa de situatie in ruiten na het spelea in slag 3, evenmin noo- grote gehei men heeft, moet zuid op het ment dat hij aan slag gekomen met ruiten vrouw, zich kunnen rea liseren dat de oorspronkelijke oo>:- hand er als-volgt uit zou kunnea zien: Sch H B 7 Ha. A 2, Ru. H B 101 KI. B 7 6 2. Zuids kansen om het spel don te krijgen, liggen dus in harten - zuid moet in de vierde slag de har ten drie naspelen! Als op tafel del'l of Boer wordt gelegd, dekt noord met hartenvrouw en oost wint. 0oü moet nog een keer in ruiten slag af, en nu kan zuid de hart» negen naspelen. NZ maken d3E twee ruitens, twee hartens en kla veren aas. En als in west de harten 6 geleri wordt zult u vragen? Dat gebeurl niet, tenzij de leider (oost) helder ziende is! oosts normale spel is, tafel op harten 3 een lionneur spelen, in de hoop dat de harten- vrouw en hartenheer verdeeld ten. H. W. Filarsti Antwoord op dezer week: bridgevraag Spelers die gewend zijn dat hun partner slechte volgbod- jes geeft, zullen niet bieden. Weer anderen zullen het oog richten op drie ruiten of drie klaveren, hopende het con tract te verbeteren. Het na deel van zo'n actie is, dat zuid nóg niet weet wat hij moet doen als noord hierna drie harten herhaalt. Indien men er voldoende van kan uitgaan, dat partners harten- kleur in déze situatie lang en sterk zal zijn is er een bod waaraan menigeen niet gauw zal denken, doch dat toch zeer soed kan uitpakken, n.l- drie harten. Dit bod is vooral daarom goed, omdat aange nomen mag worden dat noord in niet veel anders ge ïnteresseerd is dan harten want anders zou hij een in formatiedoublet tot zijn be schikking hebben gehad. J

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 20