ZOEKLICHT Benito Mussolini door geweld aan de macht Geboortekreten van fascisme in 1913 Verdraagzaamheid is de deugd van lien die in 't geheel geen geloof hebben (Chesterton) BEZINNING WOORD VAN als verrader verbannen nit de socialistische partij LEIDSCH DAGBLAD Onder Mussolini's dictato riale bewind beweegt Italië's economie zich aanvankelijk in opgaande lijn. Maar de democratie wordt langzaam van binnenuit uitgehold. Weinigen maken zich daar echter veel zorgen over. Het gaat immers goed. Dan opent een moord de ogen van velen. Maar het is al te laat middenstanders verdraagzaam zijn tegenover de grote concerns en omgekeerd (koelkasten, mixer enz. oorlog)? Moet de overheid lit gevecht tolereren? Hoever gaat de verdraagzaamheid van de democratie? Is een zaak be slist als 51 voor of tegen is? Denk aan de volksvertegenwoor diging. Moeten wij tolerant zijn tegenover de aanspraken van andere staten? Kan de waarheid verdraagzaam zijn tegenover de leugen? Moeten wij verdraag zaam zijn tegenover mensen, die er meningen op na houden, die wij schadelijk achten voor de samenleving of althans bepaalde personen? men negeren. Hoe heeft Christus de mensen niet laten begaan! Hij heeft het tegenspreken van de zondaren verdragen. Maar Christus' getuigenis is in wezen intolerant. Hij heeft gezegd: ..niemand komt tot de Vader dan door Mij". De weg tot het geluk is er volgens het Evangelie alleen door te gelo ven in Christus. Daarom „ver draagt" een christen, als het goed is. het niet, dat een mens niet in Jezus gelooft. Hij kan daar geen vrede mee hebben. Het zou onbarmhartig zijn, als hij het wel had. Wie, als christen, zó verdraag zaam is. dat hij een ander vol komen vrijlaat, handelt liefde- aan het Humanistisch Verbond. De ruimte om als mens er an ders over te denken, mag daar om aan anderen niet met machtsmiddelen worden ontno men. Zo zal ook duidelijk kun nen worden, dat de kerk 1 let bestaat krachtens bepaalde pri vileges. die ze nog altijd geniet, maar uit de kracht van dg waar heid. die ze heeft te verkon digen. Wie in de overwinning van de waarheid gelooft, kan tolerant zijn. Maar dan anders dan die mensen, waarop Ches terton doelde in zijn geciteerde uitspraak. H. BOUTER, herv. pred. te Leiden. Zaterdag 22 september 1962 Pagina 1 „Ik richt mijn eerste woord tot jullie", schreef Mussolini. Het is een woord dat ik in normale tijden nooit gebruikt zou hebben, maar dat ik vandaag gedivongen ben luid en duidelijk en geheel te goeder trouw uit te spreken, het verschrik kelijke en fascinerende woord: oorlog!" In de bovenhoeken van de voor pagina stonden de stellingen te le zen, die wel beschouwd kunnen worden als de geboortekreten van het fascisme: „Chi ha del ferro ha del pano" (wie ijzer heeft, heeft brood), een citaat van de door Mussolini be wonderde Blanqui, en „La rivolu- zione e un' idea che ha trovato delle baionette" (de revolutie is een idee, die bajonetten heeft gevon den) van Napoleon. Mussolini had het socialisme de rug toegekeerd en ging van dit ogenblik af zijn eigen duistere en kronkelende weg. Op de vergade ring in Milaan probeerde hij zich nog tegen de kretenvan zijn vroe gere kameraden, die hem luidkeels voor verrader uitscholden, te ver dedigen. Maar zijn laatste optreden voor de partij maakte slechts een povere indruk. Muntstukken, proppen papier, zelfs stoelen werden op het podium gegooid en in het algemene tumult verdronk de stem van de toekom stige Duce. „Jullie verspillen je adem", riep hij. „Ik zeg zullie, dat we in de oorlog gedwongen zullen worden"! Maar niemand wilde nog naar de man, die zijn eigen idealen verraden had luisteren. „Jullie ha ten me. omdat jullie me liefheb ben", stamelde hij tenslotte. Geivond En met Italië trok Mussolini ten strijde. Hij was een goed soldaat. Zelf werd hij in 1917 gewond, toen bij een demonstratie een mortier granaat ontplofte. Mussolini was er de man niet naar om de propa gandistische waarde van zo'n ver- wonging te onderschatten: op kruk ken keerde hij terug naar de re dactielokalen van zijn II Popoio d'Italia. Hij zou ze nog lange tijd blijven gebruiken, veel langer dan nodig was. Kon er voor de oorlog nog enige twijfel aan bestaan welke weg Mus solini zou gaan, na de oorlog was het ook voor hemzelf duidelijk, dat hij het socialisme voorgoed de rug had toegekeerd. Fel richtte hij zich tegen zijn vroegere par tij broeders, de pacifisten, die een gelukkige af loop van de oorlog voor Italië in de weg hadden gestaan. Donderend richtte hij zijn stem tot de vetera nen, tot de „overlevenden" tot wie hij zichzelf vol trots rekende. Allegaartje En zo verzamelde Mussolini een vreemd allegaartje van ontevrede nen om zich heen: teleurgestelde socialisten, syndicalisten, republikei nen, anarchisten en zomaar-revO- lutionairen. Bij dat groepje kwa men ook nog heel wat rusteloze sol daten, van wie velen hadden be hoord tot de beruchte arditi, de commando's van 't Italiaanse le ger. Sommigen, hiervan werden zelfs door de politie gezochtmet deze mensen, van wie velen zonder meer als uitvaagsel konden worden gekarakterisseerd, werd een legertje Oorlog Tegen het begin van 1915 kon Mussolini met voldoening op z'n verraad van 1913 terugzien. De eerste wereldoorlog was in volle gang en reeds had hij meer aan hangers gevonden voor zijn fascis tische ideeën dan hij door zijn ver raad aan de socialisten had verlo ren. Het vaderland gaat boven het socialisme, was zijn stelregel, die gretig gehoor vond bij nationalis ten en vele duizenden jongeren, bij chauvinistisch ingestelde arbeiders en bij intellectuelen en schrijvers, zoals Gabrielle d'Annunzio, die ge loofden, dat deelneming aan de oorlog Italië dichter naar de een heid zouden voeren. En zo, gesteund door een golf van nationalisme, ge voed door de angst, dat de vrijheid in gevaar was, verklaarde Italië op 24 mei 1915 de oorlog. „Van nu af aan", zo schreef Mussolini, „zijn wij allen Italianen en niets dan Italianen. Nu staal staal moet ont moeten, welt één kreet op uit onze harten: leve Italië. Mussolini spreekt zijn aanhangers vanaf het balcon toe. Reeds in februari 1918 pleitte Mussolini voor een sterke regering met een nog sterkere man aan het hoofd, „een man die doortastend en energiek genoeg is om schoon schip te kunnen maken". Drie maanden later liet hij bij een door geheel Italië verspreide rede doorscheme ren, dat hij die dictator zou kunnen zijn. de fascio di combattimento, ge vormd. Even vreemdsoortig als zijn aan hangers waren Mussolini's politieke ideeën: 80 pet belasting op oorlogs winsten, confiscatie van eigendom men van de Kerk, annexatie van Dalmatië, opheffing van de beurs en overhandigen van de industriële leiding aan de arbeiders waren zo enkele van de punten van dit pro gram, dat op het kiezerspubliek maar weinig indruk maakte. Bij de verkiezingen van 1919 bleek dit duidelijk: de fascisten kregen slechts 4.000 stemmen. Grote kans Mussolini's grote kans kwam, toen de regering de onrust in het land tengevolge van de na-oorlog- se economische labiliteit die zich in tal van opstanden en stakin gen uitte niet in de hand bleek te kunnen houden. Achter deze op standen en stakingen zocht men een toenemende invloed van het bolsjewisme. In dit troebele water was 't voor Mussolinie goed vissen. Mussolini slaat een parade gade. Leghorn en Genua werden socia listische gebouwen door de fascis tische squadristi aangevallen en in brand gestoken. In Milaan werd de drukpers van Avanti vernield. Twee maanden later dreigde Mussolini op een partijcongres in Napels: Wij zullen naar Rome marcheren en de macht aan ons trekken tenzij ons deze vrijwillig in handen wordt gelegd". Rome, Rome schreeuwde de claque. Ro me, Rome. donderde het uit de monden van 40.000 fascisten In oktober marcheerden zij. Op de 27ste van die maand braken fascistische onlusten uit in ver schillende steden. Vier leidende fascisten, bekend geworden als het quadrumviri: generaal De Bono, Cesare Maria de Vecchi, Italo Balbo en Michele Bianchi, rich ten een ultimatum tot de rege ring. De volgende ochtend begon de mars naar Rome in vier mas sale colonnes. De regering wilde de noodtoe stand afkondigen, maar koning Victor Emmanuel die bevreesd was dat dan burgeroorlog uit zou bre ken, weigerde een dergelijk besluit te tekenen. Terwijl de fascisten Rome naderden, poogde de nu krachteloze regering nog te red den wat er te redden viel en zij bood de fascisten verschillende re geringszetels aan. Maar Mussolini, die de volledige macht binnen handbereik zag, weigerde. Tenslot te kwam er een "telefonische op roep uit Rome, waarbij hij voor een gesprek met de koning werd uitgenodigd. „Ik had deze grijze hal", zo zei Mussolini in zijn eerste rede voor de Kamer van Afgevaardigden, nadat hij de opdracht van koning Victor Emmanuel een nieuwe re gering te vormen, had aanvaard, „kunnen veranderen in een ge wapend kamp van zwarthemden in een bergplaats van lijken. Ik had de deuren van het. parlement kunnen dichtspijkeren". Maar, zo verklaarde Mussolini, hij had dit niet gedaan, omdat hij een demo cratisch bewind wilde voeren. En inderdaad, daar leek het ook wel op. In wezen echter was Mus solini's regering niet parlemen tair: Mussolini was niet naar Ro me gekomen om te presideren over een coalitie, maar om persoonlijk Een onverdraagzaam mens is tegenwoordig haast syno niem met een onuitstaan baar mens. Chestertons woord maant ons echter tot voorzich tigheid. Zo simpel liggen de zaken niet. Prof. Van Ruler, hoogleraar in de theologie te Utrecht, heeft eens geschreven: „Op het eerste gezicht lijkt de gedachte van de verdraagzaam heid, vooral in onze moderne Westerse wereld, volmaakt van- ze J»f sprekend en ook volmaakt doorzichtig. In dat eten zou ik nu graag enig roet willen wer pen". Dat de verdraagzaamheid grenzen heeft, zullen we allen wel willen toegeven. Maar waar liggen ze?? Ik noem een paar voorbeelden: in hoeverre moeten perieur. Prof. Jansen Schoonhoven heeft in dit verband in zijn in- naugurele rede vorig jaar gespro ken van „spanningvolle toleran tie", niet uit overwegingen van democratie, maar op grond van Gods handelen. „Ofschoon het de kerk niet met rust laat, dat niet ieder het Evangelie aan vaardt. erkent zy tegelijkertijd de vrijheid van hen. die dit Evangelie niet aanvaarden", zo heeft de Hervormde Raad voor Kerk en School eens geschreven gevoeld. Weliswaar was de vrije meningsuiting ernstig beknot en werden vele dagbladen verboden. Weliswaar werd tegenstanders van het regime het leven zo lastig ge maakt, dat zij in voortdurende vrees moesten leven door fascisti sche knokploegen half dood gesla gen te worden. Weliswaar was het parlement spoedig gereduceerd tot een verzameling van ja-knikkers en viva-roepers. Maar waarom zou men zich daarover zorgen maken? Het ging immers goed? Tot een ernstig conflict kwam het pas, toen de vooraanstaande socialist Giacomo Matteotti, een rijke landeigenaar uit Rovigo, in 1924 vermoord werd. Op 13 juni werd zijn lichaam gevonden in een ondiep graf 20 km buiten de stad. Hij was in het bezit geweest van documenten die bijzonder be zwarend waren voor de fascisten, documenten waarin de meest weer zinwekkende pandelingen van de partijbeulen aan het licht kwa men. De moord op Matteotti deed een, golf van verontwaardiging over Italië spoelen. Een golf die echter niet meer sterk genoeg bleek Mus solini's regime omver te werpen. Integendeel, na enkele maanden felle aanvallen op zijn beleid met een merkwaardige kalmte aan zich te hebben laten voorbijgaan, greep Mussolini in. Het was het einde van de kleine schijn van vrijheid, die in Italië nog was overgebleven. Op 3 janu ari 1925 kondigde Mussolini aan, dat hij, en alleen hij. de politieke morele en historische verantwoor ding voor alles, wat sinds hij aan het bewind was gekomen gebeurd was, droeg. „Italië", zo zei hij, „wil vrede, werk en rust. Ik zal het deze dingen geven, met liefde als het kan, met geweld, indien noodzakelijk EEN OP DE BOEKENMARKT Als christen vraag ik: geeft het Evangelie hier richtlijnen? Wan neer we er op letten, hoe God met ons omgaat, dan blijkt God zeer verdraagzaam, maar toch ook onverdraagzaam. Zeer ver draagzaam, want God maakt van geen machtsmiddelen ge bruik om ons te dwingen te le ven zoals Hij het bedoelt. God geeft, de mensen een enorme vrijheid. Hij duldt het, dat op zijn wereld mensen Hem volko- loos tegenover de ander. Dit heelft niets met superioriteits besef te maken, al hebben we, als christenen, het er wel eens naar gemaakt, dat deze indruk is ontstaan. Wél is Christus su- Kunt U de acht afwijkingen in de beide oovensiaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Allerzielen heb ik plotseling be grepen hoe hulpeloos de doden zyn in hun onmacht om zichzelf te helpen". Afgezien van dit laatste anglicisme hoe en waarbij? vraagt de nuchtere roorderlinge. die ik ben. Een heel klein meisje zegt: „Marolleke en Jesuke zijn dikke vrindekes" en bakvissen zijn onder elkaar geestig met: „Je ge laat lijkt wel een barstensklare pompoen" en hoogdravend met: „Is de liefde voor Stefaan voor mij de kostbaarste parel. voor wel ker bezit geen prijs te hoog is?" Wat de schrijfster over „Holland se" boeken zegt trek ik mij per soonlijk aan, n.l. o.a. „Dat de zin nen (daarin) zijn samengelijmd met reuze, knal, tof, joempig Het lezen van deze en soortgelijke boeken van boven de Moerdijk wordt dan ook betiteld als ..water scheppen uit een hol vat". Je zou bijna denken dat dit manuscript was gevonden bij een stoffige ne- gentiende-eeuwse inboedel. Klaas van der Geest. „Het Meisje Vivian". J. J. Tijl. N.V. Zwolle. Dat die „Hollandse" boeken min der gevaar voor de jeugdige geest opleveren dan het schijnheilige gepraat van bovengenoemde Maria Rosseels kan men bewezen vinden in dit plezierige avonturenverhaal van de bekende romanschrijver Klaas van der Geest. Als men even over de onwaarschijnlijkheid heenstapt, dat de jonge stuurman Sam Bullwer visioenen zou hebben, dan kan men geboeid verder le zen. Trouwens, die visioenen zijn eigenlijk niet eens zo abnormaal, want een gezonde jongeman op zee zou best van een lief blond meisje kunnen dromen. Sam is overigens een nuchtere stoere vent. die niet terugdeinst voor een kapiteinsplaats op een wat louche boot, die zich door politieke spionnen niet van zijn stuk laat brengen en die na hoogst gevaarlijke tochten in de verraderlijke zeeën rondom Vuur land, het meisje van zijn dromen in letterlijke zin uit de lucht ziet komen. Hoe dat allemaal in elkaar zit. vertel ik niet wel dat dit een verstandig geschreven verhaal met een gezonde moraal is voor jonge mensen, die niet denken dat het avontuur alleen nog maar op de maan of enige andere planeet te vinden is. Miep Diekmanen de groeten van Elio". Leopold Den Haag. 1962. Miep Diekman is m.i. de meest getalenteerde schrijfster van jeugd boeken in Nederland. Haar intri ges hebben iets zeer persoonlijks, haar mensen en kinderen zijn zo echt, dat je er omheen kunt lopen en haar humor is even verfrissend als haar gevoelige passages ontroe rend zijn. Zo is het ook weer in deze roman. In het woelige, kleu rige Willemstad op Curacao wonen, Elio. Boechi en zijn moeder, sjon Mato en al hun vrienden en ken nissen. Elio is een wijze jongeman die zich echter eenmaal laat ver leiden tot het kopen van een lot: iets waar hij tot nog toe niet toe te krijgen was. En laat hij nu de hoofdprijs winnen van de paarden- loterij! Nu is hij rijk en dat is danig lastig als je niet ontevreden met je bestaan bent. Zijn baas. sjon Mato, wil hem niet langer in dienst hebben. Iedereen zeurt aan zijn hoofd om een tip voor de loterij. Maar onderrussen heeft zyn kleine vriend Boechi groot verdriet, omdat zijn vader verdwe nen is. Op een alleraardigste ma nier worden alle moeilijkheden op gelost en als men het boek uitheeft, is men werkelijk een tijdje op dat wonderlijke eiland Curacao geweest. En dat is misschien nog wel het meest verrassende van dit zuive re boek. CLARA EGGINK Terwijl stakingen en opstanden tegen de enorm gestegen kosten van levensonderhoud steeds veel- vuldiger en omvangrijker werden terwijl in geheel Italië treinen, banken en openbare gebouwen door rebellen werden aangevallen terwijl plaatselijk Sowjets werden gevormd en vele gebieden geheel in handen van de communisten kwamen en socialisten en chris ten-democraten zo verdeeld wa ren dat zij niet een gemeenschap pelijk front konden vormen wier pen de fascisten zich op als de redders van het land als de enige macht die het rode gevaar kon bedwingen. Groepen fascisten ge wapend met messen ploertendo ders. revolvers en geweren (die zij na afloop van de oorlog hadden behouden) vielen de communis ten aan met 'n wreedheid en een razernij die spoedig het land in een toestand brachten die niet ver meer van een burgeroorlog was verwijderd. „Rome. Rome In augustus 1922 werd tot gro te woede van het reeds zo be proefde publiek door de socialis ten een algemene staking uitgeroe pen. Mussolini verklaarde dat hij deze staking zou breken indien de regering het niet deed. In Ancona De vergadering van de Italiaanse socialistische partij op de vooravond van Kerstmis 1913 in Milaan is de historie ingegaan als een van de rumoerigste en tegelijkertijd als een van de gedenkwaardigste in de geschiedenis van de partij. Eigenlijk had die vergadering meer weg van een rechtszitting. Verdachte: Be nito Mussolini, 30 jaar oud. ex-hoofdredacteur van Avanti, hoofdredacteur-directeur van II Popoio d'Italia, dat tien dagen tevoren voor het eerst was verschenen. De beschuldiging: ver raad! Want in dit eerste nummer van II Popoio d'Italia had Mus solini op de voorpagina een boodschap gericht aan de jeugd van Italië, ,,de jonge mensen die tot een generatie behoren, waaraan het lot de taak gegeven heeft geschiedenis te maken". Maria Rosseels. „Spieghelken" Lannoo, Den Haag 1962. de leidsels vast in handen te ne men. Hij benoemde zichzelf on middellijk tot minister van Bui tenlandse Zaken en van Binnen landse Zaken en bovendien vroeg en kreeg hij van de Kamer een buitengewone volmacht voor een jaar om de door hem noodzakelijk geachte hervorming door te voe ren. Hervormingen Die hervormingen kwamen er. Mussolini liet op grote schaal openbare werken uitvoeren, ijver de voor de noodzakelijke hervor mingen op landbouwgebied, reisde naar Washington en verkreeg daar een belangrijke reductie van Ita- liës oorlogsschuld aan de VS. Sinds jaren was de koers van de lire niet zo vast geweest. Italië gonsde van de activiteit. Moeras sen werden drooggelegd, grote auto wegen werden aangelegd, nieuwe kanalen werden gegraven, zieken huizen en scholen en spoorwegsta tions verrezen overal, nieuwe uni versiteiten werden gesticht en jon ge bossen aangeplant om de ero sie tegen te gaan. Ofschoon verstoken van zelfs de meest elementaire economische kennis, eiste Mussolini de eer van deze opbloei geheel voor zichzelf op. Het Italiaanse volk in elk geval de meerderheid daarvan geloofde hem onvoorwaardelijk. Het feit, dat men in ruil voor de ze groeiende welvaart iets van zijn persoonlijke vrijheid prijs moest geven. was. zo meende men, een geringe prijs voor zo'n kostbaar goed als materiële welstand. Moord Dit dagboek van een jong meis je, zoals de ondertitel luidt, is uit België komen overwaaien. Nu heb ik over het algemeen groot respect voor de Belgische literatuur, maar voor de journalistieke vlotheid met een diepere ondergrond moeten wij blykbaar by onze zuidelyke nabu ren niet zijn. Tenminste, gezien de vier drukken, die dit boek in zijn vaderland bereikt heeft, mag ik wel aannemen dat dit „Spieg- helken" als een gewaardeerd staal beschouwd wordt van journalistiek van en voor de vrouw. Het meisje Spieghelken dan heeft op instigatie van zuster Ma ria Paphaël een dagboek op touw gezet als een aanloop tot de bezin ning, die een mens op het goede pad moet helpen. Vreemde resulta ten heeft deze optekendrift van een quasi-schoolkind aan het licht gebracht. Ik lees hier b.v. dat „dichters de speciale eigenschap hebben steeds naast de kwestie te gaan discussiëren", wat mij ijs- baarlijke onzin lijkt. Voorts lees ik dat „Greta Garbo de enige film actrice is, die door de high life van de intellectuelen wordt aan vaard". Wat is dat. die „high life van de intellectuelen" en in welk jaar leven we eigenlijk? Ook trof fen mij diepzinnigheden in de trant van „op de vooravond van In het begin van zijn bewind werd de dictatuur trouwens ook nauwelijks als een knellende band

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15