verrijkt met Bollenexporteurs moeten de Amerikaanse markt heroveren José Rolz Bennet in Hollandia ZUIDAFRIKANERS GAAN HUN GROOTSTE RIVIER TEMMEN Inboedel gentleman-oplichter in Den Haag onder de hamer Moderne meubelen en Perzische tapijten Buurtschap BURGERVEEN CLUBHUIS een WAKKER GEWORDEN DOOR VERNIETIGEND RAPPORT Te deftig Partij Nkomo verboden in Z.-Rhodesië Bemodderd en nat Haagse autodieven in Boskoop gepakt Ook na fiat van V.N. Nog vele problemen rond Nieuw-Guinea Verouderde verkoop - methoden Bevloeiingswerken in Oranje kosten drie miljard gulden Van Wassenaar naar Wenen kericlit 1 maart 1860 Vrijdag 21 september 1962 Vierde blad no. 30762 f In de vakbladen zijn uitvoerige uitnodigingen geplaatst, die ge richt zijn aan de exporteurs van bloembollen. „Komt allen en neemt deel aan de discussie-bijeenkomsten over de verbetering van de verkoopmethoden". De Commissie Marktontwikkeling en Ver- koopkunde plaatste deze oproepen en hoopt op een goede deel neming. Deze commissie wordt zowel gevormd door vertegenwoor digers van kwekers als van exporteurs-organisaties. Deze cur sussen zijn hard nodig, want de bloembollenexporteurs dreigen met hun verkoopmethoden achter te raken bij de andere branches, die een aanslag doen op dat gedeelte van de consumentengulden, waar de „luxe" uit betaald moet worden. De met jeugdig elan gelelde ver eniging van oud-leerlingen van de Bykstuinbouwschool te Lisse komt s 3de eer toe, het eerst dit probleem te hebben aangepakt. Zy organiseer de tot de vorige winter cursussen, die een beetje te deftig werden be gonnen onder de naam „De psycho logie van de verkoop". De vereniging heeft er behoorlijk succes mee geboekt, vooral bij de jongere mensen. De ouderen gelo ven niet zozeer in die psychologie van de verkoop. Ze doen het al zo lang en het is al zo lang goed ge gaan, dachten ze. Totdat er een ver nietigend rapport werd uitgebracht door een Amerikaanse instituut voor marktonderzoek, dat de verkoopme thoden van de bloembollenmensen verouderd noemde. Tussen de regels door is de verbazing te lezen over het feit, dat deze mensen bij deze methoden toch nog aan een vrij grote omzet zijn gekomen. De terug gang echter van de verkoop en de vooruitgang van die van de Japanse bollen was toch wel uit die verouder de methoden verklaarbaar, aldus de Amerikanen. Er is daarna enorm geconfereerd, aanbevelingen zijn gedaan en een daarvan, een meer gedetailleerd on derzoek op de Amerikaanse markt is uitgevoerd. Een Amerikaanse agra rische deskundige op de markt trok daar drie maanden rond met de Ne derlandse „verkooptechnicus", de heer F. W. Hering. De ervaringen van deze twee heren met bloembol len zijn „geënt" op de kennis van de verkooptechnieken en zodoende een cursus samengesteld. Het heeft weinig zin een duur onderzoek te verrichten als de resultaten niet wor den uitgedragen. Conservatief Nu zijn- de exporteurs van bloem bollen, die zeker drie tot vier maan den van het jaar in het buitenland vertoeven, toch conservatief. En goed zelfs, want landbouwers zfjn lang zeer conservatief geweest en de han del ook. Uit beide groeperingen ko men cV» «cporteurs voort. Een aan tal zeer gunstige uitzonderingen is ook te vinden. Want juist dit zyn de mensen, die het gehele probleem van de verkoop durfden aanpakken. Ze weten zeer goed, dat zij ook niet kunnen blijven bestaan als anderen meer en meer achterraken. Het is unfair om achteruit te gaan trappen. Niemand zal nu er zoveel tam tam wordt gemaakt over die verslechterde verkoop durven bewe- ilas ■^,-4 thi Ol ren, dat de exporteurs het vroeger altijd verkeerd hebben gedaan. Het enige verwijt, dat men hen kan ma ken is, dat ze te hard hebben ge werkt om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen buiten het vak. Hun klantenkring was een van de factoren hierby, want zij verko pen een zeer apart artikel aan apar te winkeliers, namelijk hoveniers en broeiers. bloemisten, efficiënte wijze kan leiden. Hoe deel je reisroutes in? Hoe bewerk je een rayon? Wat kost elk rayon, heeft De ontwikkeling van de supermar- het nut in een bepaald gebied te blij- kets heeft echter alles op zijn kop ven of er een reclame-campagne op gezet of noem het de branche-ver- te zetten? vaging. Die ontwikkeling is in de Er is voor ng. I Verenigde Staten echter al lang aan de gang cn dat hebben ze wellicht niet gezien. Op die uitzonderingen na dan. Zo gauw er concurrenten op de markt kwamen, zoals de Ja panners en de exportcijfers onpret tig begonnen te dalen is een aantal mensen wakker geschrokken. Leren de exporteurs veel nieuws bij. Oude doorgewinterde rei zigers werkend op het vroeger zo goed lopende systeem van improvi satie hebben bij de inleidingen tot de discussies de eigen fouten onder kend. Het wordt moeilijk om een „all round" reiziger te worden, want in dezelfde bladen worden cursussen aangekondigd op cultuurtechnisch vlak. Deze vertegenwoordigers moe ten en bloemisten op de hoogte brengen van de laatste ontwikkelin gen op het gebied van het forceren van bloembollen. En dus zal ook hier de specialisatie niet lang meer op En nu wordt de reizigers verzocht in de schoolbanken te gaan zitten. Daar zullen ze moeten leren, hoe men een winkelier kan steunen bijm zijn activiteiten om bloembollen te zichlaten wachten, verkopen. Dat betekent, dat men de winkelreclame moet kennen. Maar F eewerkt worden om ook moet de exporteur weten in wel- E rmoet liard Kewer™ ™orae" om ke verpakking de consument de bol- de achterstand in te halen. Maar len zal willen kopen. Hij moet de bloembollenexporteurs zyn actieve detailhandelaar kunnen helpen bij mensen, die een groot aanpassings- het bepalen van zyn prijzen en ïede- re ondernemer moet ook weten hoe vermogen hebben en dus zullen hy de gehele verkoop op de meest ook hier wel weer in slagen. De diplomaat José Rolz Betnnet (Guatemala), de waarnemend chef van het kabinet van de V.N.-secre- taris-generaal, Oe Thant, is in Hol landia aangekomen. Hy zal als ver tegenwoordiger van Oe Thant met gouverneur Platteel besprekingen voeren over de overdracht van het Nederlandse bestuur in westelijk Nieuw-Guinea aan de V N. Op het Sentani-vliegveld verklaarde hij, dat „het voornaamste doel van de V.N. is voor een geleidelijke overgang van het bestuur te zorgen, waarin de voortgang van het normale leven op alle gebieden zal zyn gegarandeerd". Hij zal daarvoor een beroep doen op de regeringen van Nederland en In donesië, op alle organisaties en op het Papoea-volk. Hij zei, dat bij zijn vertrek uit New York nog geen definitieve beslissing was genomen over de benoeming van een V.N.-bestuurder voor Nieuw- Guinea. De onderhandelingen over deze benoeming zullen volgens hem echter spoedig tot een resultaat lei den. Zo spoedig mogelijk na 1 okt. zullen, naar hij verder verklaarde, V.N.-functionarissen naar Nieuw- Guinea komen om de vacatures van Nederlandse ambtenaren op te vul len. Over het aantal functionarissen kon hij geen mededelingen doen, daar hij niet op de hoogte was van het aantal Nederlandse ambtenaren dat in Nieuw-Guinea wenst te blij ven. Het aantal internationale func tionarissen zal evenwel zo laag mo gelijk worden gehouden, alhoewel de eerste eis van de V.N. uiteraard blijft de voorziening in de essentiële be hoeften te waarborgen. De regering van Zuid-Afrika heeft een reusachtig plan aan gekondigd om 's lands grootste rivier, de Oranje, te „temmen". Dit wordt het grootste bevloeiingswerk ter wereld, dat maar liefst dertig jaar in beslag zal nemen. De kosten worden geschat op drie miljard gulden. Dammen, tunnels en kanalen zullen dit machtige brok natuur moeten bedwingen en moeten zorgen voor een goede verdeling van het beschikbare water. Premier Sir Edgar Whitehead van Zuid-Rhodesië heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Zimbabwe Afrikaan se Volksunie (Z.A.P.U.) tot verboden politieke partij is verklaard. Van de zijde der politie is meegedeeld dat 26 leidende functionarissen van deze partij gisteren zijn gearresteerd. Het federale ministerie van Defen sie heeft leden van bet vrijwillige re- pi servekorps van land- en luchtmacht opgeroepen ..om het burgerlijk gezag in Zuid-Rhodesië bij te staan". De voorzitter van de Z.A.P.U, Josua Nkomo, heeft tijdens een persconfe rentie in Loesaka, Noord-Rhodesie, het onmiddellijk bijeenroepen van een constitutionele vergadering ge- eist, om „het land voor ondergang te behoeden". Hij ontkende, dat zijn partij verantwoordelijk zou zijn v?°r recente gevallen van geweldpleging en brandstichting in het land. Nkomo, die na besprekingen- met Kenneth Kaoenda, de nationalis tische leider van Noord-Rhodesië gis teravond naar Salisbury zou terug keren, is daar niet aangekomen. In Gezaghebbende Zuidrhodesische kringen neemt men algemeen aan. dat hij naar Tanganjika is gegaan om daar een „regering in balling schap" te vormen. In geheel Zuid-Rhodesië was het gisteren rustig Br werd intensief door de politie gepatrouilleerd, vooral in de nabijheid van de hoofdstad, vaar de automobilisten hun papieren moesten laten zien. Amerikaans-Chinees gesprek in Warschau De ambassadeurs van de VS en coinmunistisch-China in Warschau, respectievelijk John Cabot en Wang Ping Nan, hebben gisteren een ge- dachtenwisseling gehad van bijna twee uur. Hoewel de twee diplomaten niet wilden meedelen, waarover zij hadden gesproken, vermoedt men dat het ging over het neerschieten van een verkenningsvliegtuig van het type U-2 van nationalistische-China boven het Chinese vasteland. De re gering in Taipeh had dit toestel in de VS gekocht. De ambassadeurs hadden elkaar op 23 augustus het laatst ontmoet. Zij stelden toen hun volgende gesprek vast op 11 oktober. Deze bijeenkomst, is nu uitgesteld tot 25 oktober. Het gesprek van gisteren zou op Chinees verzoek zijn gehouden. (Van onze Haagse correspondent) In een van de Haagse veilingzalen wacht op het ogenblik een collectie „moderne en antieke meubelen, schilderijen, fraai kristal, serviezen. Perzische tapijten", kortom een luxueuze inboedel op verkoop door twee deurwaarders, een van 's Rijks belastingen, en een die handelt in opdracht van de curator in een faillissement. Het meubilair sierde tot voor 7 jaren een grote Wassenaarse villa, dicht bij kasteel „Oud-Wassenaar", dezelfde villa aan de Groen van Prinstererlaan die nu de ambtswoning is van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Toen woonde er een koopman van Oostenrijkse nationaliteit, Hans Otto Ernst Gazda. Hij was, wat men pleegt te noemen, een man van allure. Hij had vrienden en relaties in de hoogste kringen. In maart 1953 logeerde in zijn villa in het diepste geheim ex-koning Peter van Joegoslavië. Maar 2 jaar later werd Gazda gearresteerd omdat gebleken was dat hij enkele van zijn invloedrijke vrienden met een groots opgezette zwendelpartij bijna 2 ton afhandig had gemaakt. Hij wist gedaan te krijgen dat hij ontslagen werd uit voorlopige hechtenis. Hij wist zelfs toestemming te krijgen voor een korte buitenlandse zakenreis. En van die reis is hij nooit in ons land teruggekeerd „Man van allure'' compleet. Daarna kwam de waarheid spoedig aan het licht: de machines voor f 10.000 gekocht in een Ame rikaanse dump in Oostenrijk behoor den toe aan 'n n.v.'tje waarvan Gaz da zelf eigenaar was. Gazda zelf had dus aan zijn nieuwe n.v. de waarde loze machines die later voor f 3.400 van de hand werden gedaan met de week onder de hamer komt. een winst van ongeveer f 170.000 ver kocht. De justitie werd in de zaak ge moeid. Gazda werd gearresteerd, maar wist te ontkomen aan de wre kende gerechtigheid. Het enige, dat nog aan zyn optreden herinnert is een kostbare inboedel, die de volgen- groot zwendelaar In de rechtzittingen, die in 1959 achtereenvolgens voor de Haagse Rechtbank, het Haagse Gerechtshof en het Amsterdamse Gerechtshof aan zijn zaak werden gewijd, werd de voortvluchtige koopman gekarak teriseerd als „een internationale op lichter", „een fantast", „een groot doener". Hij werd by verstek veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Intussen had de Nederlandse fis cus, die ook nog enige zaken met de gevluchte koopman te regelen had, beslag gelegd op de inboedel van de villa. Het meubilair en wat er verder in de villa werd aangetroffen, werd opgeslagen in een Wassenaarse meubelbergplaats. Dezer dagen is het daaruit te voorschijn gehaald om de volgende week te worden verkocht, „a contact, zonder opgeld", zoals het in de aankondiging heet. Op 1 februari van dit jaar (1962) werd het faillissement van Gazda, „laatstelijk gewoond hebbend te Wassenaar, thans wonende te We nen" uitgesproken. Vandaar dat na de verkoop door een deurwaarder van de belastingen, ook een deel van de inboedel zal worden verkocht door een deurwaarder, die handelt in op dracht van de Curator in dit faillis sement. PRECISIE-FABRIEK Hans Otto Ernst Gazda deed voor het eerst van zich spreken in 1950 hij was toen 34 jaar toen hij de Nederlandse pers inlichtte over grootse plannen voor het stichten van een precisie-fabriek op het ge bied van wapens en springstoffen. De fabriek zou in Venlo worden geves- tidg en op den duur aan 500 700 speciaal op te leiden arbeiders werk bieden. De fabriek zou zich gaan toe leggen op de fabricage van ontste kers voor granaten, tijdsontstekers, van een nieuw, nog geheim type uurwerken met schokontstekers, paste scheikunde en precisie-tech- werktuigen voor diepzeeonderzoek, camera's voor vliegtuigen en sche pen, enzovoorts. Gazda had. zo ver telde hij, zyn plannen besproken met de Nederlandse generale staf, met de technische dienst van het leger en met het ministerie van Economische Zaken. Zijn plannen zouden nie mand een cent kostende f10 f 15 miljoen die voor het stichten var het bedrijf nodig waren zou hij zeif uit eigen middelen financieren, zo vertelde hij. OUDE MACHINES Enige jaren bleef het stil rond de veelbelovende plannen. Maar in maart 1953 kwam er weer nieuws: Gazda had opgericht de N.V. Techno Chemie, maatschappij voor toege- niek, gevestigd te Amsterdam. Het kapitaal van de vennootschap be droeg f 400.000 verdeeld in 4.000 aan delen a f 100, waarvan er 3.700 wa ren volgestort n.l. 2.300 aandelen, dus f230.000 door enige goede relaties van Gazda en 1.400 door hemzelf. De eerste daad van de nieuwe N.V. was het aankopen voor f 180.000 van een aantal machines, die geplaatst zouden worden in een fabriek te Rucphen. Toen, geruime tyd later, een van de aandeelhouders eens een kijkje ging nemen in het nieuwe bedrijf bleek, dat de machines nog ingepakt stonden en dat er helemaal niet ge werkt werd. Er werd een nader on derzoek ingesteld: de machines ble ken totaal onbruikbaar te zijn voor het gestelde doel, verouderd en niet Twee jeugdige Hagenaars, resp. 18 en 22 jaar oud brachten de nacht van woensdag op don derdag in hun woonplaats nogal luidruchtig door en besloten de uitgaans-avond met het stelen van een personen-auto uit een Haagse straat. Na een nachtelijke rit in de richting van Boskoop waren de plezierrijders des morgens om streeks 4 uur aan het einde van Reijerskoop gekomen waar zij met de wagen in een brede en diepe sloot reden. liepen kans hadden gezien om ook nog de geldlade van een sigaretten automaat te lichten. Het ging daarbij om een bedrag van f. 50, In de loop van de dag werd de in het water liggende auto door een kraanwagen gelicht. De jongelieden zijn inmiddels voor de officier van Justitie in Den Haag geleid. De 18-jarige jongen was reeds vier maanden voortvluchtig uit de inrich ting „De Engh" in Den Dolder. De meerderjarige was vier dagen gele den uit de gevangenis ontslagen. Er zullen twintig krachtcentrales worden gebouwd. Met behulp van het „getemde water" zullen grote gebieden tot vruchtbare landbouw gebieden worden omgetoverd. Er zyn grote gebieden die gebrek aan water hebben want de regenval in Zuid- Afrika is ongelijkmatig verdeeld. Het totale plan staat nu reeds bekend onder de afkorting ORP: „Oranje, rivierontwikkelingsproject". Er ko men drie kolossale dammen: de Ruigtevaileidam. de Van der Kloof- dam en de Torquay-dam. Deze dam. men krygen een hoogte van resp. 60,80 (zo nodig 120) en 60 meter. Deze dammen zullen van kust tot kust voor een keten-van-kracht zor gen. Het eerste stadium van uitvoe ring van het ORP zal de volgende resultaten hebben: er zal een op pervlakte van 55.000 ha voor het eerst bevloeid worden en de op brengst zal 90.000 miljoen gulden zijn. dank zij de vestiging van 14000 boeren. De Kaapse kleurlingen krij gen belangrijke mogelijkheden van ontwikkeling. Duizenden Zuidafrika ners zullen werk kunnen krijgen en ook voor immigranten zullen van het nieuwe project kunnen projecteren, mede door de vestiging van indus trieën en het ontsluiten van ontspan- nings- en toeristengebieden. GROOTSTE BEVLOEIINGSPROJEKT TER WERELD Dit ongeluk trok de aandacht van een nabij wonende landbouwer wiens verbazing ten top steeg toen hij zag, dat de uit de auto komende mannen in allerijl wegvluchtten. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en al spoedig konden de jongelieden worden gearresteerd. Zij werden aan- getroffen bedekt met kroos en mod- om 7 uur op de sintelbaan van het der Gemeentelijk Sportpark. Zy zal we- Alsof alles nog niet genoeg was, i derom onder leiding staan van de bleek na arrestatie bovendien, dat de I heer H. Slingerland uit Sassenheim. Hagenaars in het half uur dat zij I Het ligt in de bedoeling over enige bemodderd en nat in Boskoop rond- weken met ingang van 13 oktober, LISSE Schaatstraining in het Sportpark Evenals voorgaande jaren zal in Lisse vanaf heden iedere dinsdag en donderdag gelegenheid bestaan deel te nemen aan de schaatstraining. De training wordt gehouden des avonds MARKTBERICHTEN Leiden, 21 sept. Aangevoerd 18 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f2.41, le kwal. f2.32-f2.38, Leidse le kwal. tot f 2.50. Handel ma tig. Lelden, 21 sept. Veemarkt. Stie ren 6. melkkoeien 35. prijs f 800f 1050 per stuk handel rustig. Vette koelen 300, f2.40f3 - kg sch. gew„ redelijk. Vare koelen 45, f 475f 900 per stuk, lui. Pinken 10. Vette kalveren 59, f 1.50 f 2,- kg lev. gew. slecht. Vette scha pen 120, f 75f 100. per stuk, matig. Pokschapen 550, f 100f 125 per stuk. f 125 per stuk. vlug. Varkens (zeugen) 33 f 225—1300 per stuk stroef. Schram men 125 f 75—f 100 per stuk, stroef. Gelten 9. Totaal 4135. Rynsburg, 20 sept. Bloemenveiling Flora. Dahlia's: Lipoma 510, Kochel- see 400480, Glory van Heemstede 500560, Ornlthogalum 210270, He- llanten 380500, Vuurpijlen 700, per 100. Geplozen Chrysanten: Mlgolle 19 —22, Breltner 25—29. Medaillon 26. Regale 24—26, White Hope 25, Evelyn Bush 26—28, Mlllersdale 24—25 per stuk. Phygostegia 3045. Eikenblad 142430, Troschrysanten: Grace 135 Tilly 65—80. Reveil, 75—85, White Hope 125130, Chatworth 80105, Shirly wit 125. Diverse Asters 3652. rustig. Vette lammeren 2232, f90Enkele Asters 2854 per bos. (Van onze Amerikaanse correspondent) Niemand twijfelde eraan, dat de re solutie betreffende het akkoord over Nieuw-Guinea vandaac zonder moei te en misschien zelfs bij acclamatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zou worden aange- de donderdagavondtraining te ver plaatsen naar de Jaap Eden IJsbaan te Amsterdam, waar speciale trai ningsuren beschikbaar zijn met ten hoogste 200 deelnemers op de baan. nomen. Die resolutie zal de secretaris generaal machtigen de taak uit te voeren, die hem in het akkoord is toevertrouwd. Daarmede zyn alle moeilijkheden echter geenszins van de baan. Er be staat in ueze periode een zeer inten sief contact tussen het secretariaat der Verenigde Naties en de Neder - I landse missie by de V.N. Tal van grote en kleine problemen moeten snel worden opgelost. De termijn tot de eerste oktober is bijna vooröy. Een V.N.-bestuurder voor Nieuw-Guinea moet nog benoemd worden en het blyat moeilijk te zyn voldoende internationale figuren te vinden, om het werk van de Neder landse ambtenaren over te nemen. De neigine om Nieuw-Guinea te ver laten is. zoals men weet, onder de Nederlanders vrij groot. Niet alleen onder de ambtenaren, doch ook on der de winkeliers. Dit dreigt de si tuatie moeilijker te maken dan men eerst heeft, voorzien. Anti-Neder- landse radiopropaganda uit Indone sië maakt de Nederlanders in Nieuw- Guinea bezorgd over hun veiligheid in de toekomst. Vandaar, dat Nederland Oe Thant attent heeft gemaakt op het effect van deze radio-uitzendingen. De Ver enigde Naties hebben de uiting van Nederlands bezorgdheid aan Djakar ta doorgegeven. Ook nadat de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw-Guinea zullen hebben overgenomen, zullen vele Ne derlandse belangen in dat gebied de aandacht vragen. Vandaar dat er een Nederlandse verbindingsmissie in Hollandia zaï worden ingesteld. De heer L. J. Goedhart, eerste ambas sadesecretaris by de Nederlandse. VJI.-missie te New York, zal het ko mende weekeinde via Nederland naar Hollandia vertrekken, om daar hoofd van deze missie te worden. Het Papoea Vrywilligerskorps ver liest zyn Nederlandse officieren. De leiding van het. korps zal daarom de volgende week door de Verenigde Na ties worden overgenomen. Een drietal Papoea's, Jouwe, Worn- shvor en Kassiepo. zijn te New York aangekomen, om de behandeling van de resolutie by te wonen en om de stemming in de Verenigde Naties te pellen. Het dorpshuis in de buurt schap Burgerveen bij Leimuiden nadert zijn voltooiing. Dank zij de grote inspanning, die de be volking zich heeft getroost kun nen de plaatselijke verenigingen eind oktober al van dit gebouw gebruik maken. Een bijzonderheid is nogdat de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmermeer Zuid het plan heeft opgevat om dergelijke ge bouwen ook in Nieuw-Vennep. Kaag. Abbenes en andere buurt schappen te doen verrijzen. De foto geeft een beeld van net bijna gereed gekomen dorpshuis in Burgerveen. (Foto Leldsch Dagblad) BODEGRAVEN Voor Perzië De zondag in beide diensten van de Hervormde Evangelisatie gehouden collect eten bate van de slachtoffers in Perzië heeft opgebracht f 1847.96, en die in de gezamenlijke hervormde kerken van Bodegraven en Nieuwer - brug ruim f2.000,-.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7