REBELLEN WINNEN 'T PLEIT IN ARGENTINIË ZWART Algerijnse kiezers steunen Ben Bella Moskou: geen controle op Int. Atoombureau Liberale' generaals naar huis gestuurd Na gevechten en onderhandelingen Vete ADMIRAAL HELFRICH OVERLEDEN Zivaargeschut van Emeljanow K.V.P.-fractie loopt weg uit raadszitting POLITIEKE DEBAT IN DE KAMER BEGINT 2 OKTOBER Kleuter (3) overreden j Op dinsdag 2 oktober en volgende dagen wordt het grote jaarlijkse al- j gemene politieke debat gehouden en (direct wil men de Gasnota bespre- i ken. VN-vliegtuig Katanga in WEERBERICHT neergeschoten (§uc/ Qffeuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 No. 30762 LEIDSCH DAGBLAD Pirecieur. LAL van LHsnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOO* EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De directe oorzaak der onenigheid lag dus in een verschuiving van hoge functies in het leger, waarmee On- gania en zijn medestanders het on eens waren. Waarnemers menen ech ter, dat de crisis de vierde dit jaar de climax was van de vete tussen „nationalistische" groepering in het Op 75-jarige leeftijd is in Den Haag overleden luitenant-admi raal "b.d. C. E. L. Helfrich. oud bevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrachten. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld in de tweede wereld oorlog tijdens de geallieerde strijd tegen de oprukkende Ja panners. Als commandant van de zee macht Nederlands Indië en op perbevelhebber van de verenig de Amerikaanse. Engelse. Nederlandse en Australische marine-eenheden in het Pacific- gebied bij Zuidoost Azië heeft hij in 1942 bevel gegeven tot de slag in de Javazee. Helfrich tekende vöor Neder land de Japanse capitulatie in Tokio. Voor een uitvoerige levensbe schrijving van luitenant-admi raal Helfrich verwijzen wij naar elders in dit blad. gas - water - sanitair HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 leger, waartoe Ongania behoort, en de liberalen, die fel anti-peronistisch zijn. Velen in Argentinië zijn het er over eens. dat algemene verkiezingen de enige uitweg uit de onrustige toe stand zijn. Dat is trouwens ook een van de eisen van het leger: spoedig verkiezingen. r De crisis in Argentinië, die gisteravond zelfs uitmondde in een ware veldslag, is ten einde. De regering heeft weer eens het hoofd gebogen voor een militaire overmacht want dat de rebellerende troepen in de meerderheid waren, lijdt geen twijfel. De opstandige beweging heeft haar doel bereikt: generaal Saravia, de minister van Oorlog, generaal Labayru, chef van de generale staf, en generaal Lorio, de opperbevelhebber van het leger, heb ben ontslag genomen. De onderhandelingen tussen Ar- gentij nse regeringsvertegenwoor digers en rebellen werden van nacht hervat, nadat zich gevech ten hadden voorgedaan tussen tanks van de opstandelingen en artillerie van de regeringstroe pen. Vooral bij Olmos ,75 km ten zuiden van Buenos Aires, is bloe dige strijd geleverd, waarbij ten minste tien militairen zijn ge sneuveld en honderden werden gewond. Vanochtend maakte Alsogaray, de minister van Economische Zaken, die een bemiddelende rol in het conflict heeft gespeeld, bekend, dat de crisis was afgelopen. Het aftreden van de generaals Saravia, Lorio en Labayru, was van het begin af aan door de re bellen geëist. Zoals bekend begon de opstandige beweging begin deze week in het garnizoen Campo de Mayo, nadat drie generaals waren ontsla gen die hadden geprotesteerd tegen de benoeming van Lorio en Labayru. Generaal Ongania nam de leiding van de rebellen op zich. Elf Oostduitsers naar het Westen Elf Oostduitsers, onder wie twee grensbewakers, zijn in de afgelopen nacht naar 't Westen gevlucht. Zij werden niet door de Oostduitse politie opgemerkt. De beide grensbeambten waren in uniform en bewapend, terwijl een van hen z'jn waakhond meebracht. De negen overigen, allen burgers, ontsnapten via verschillende wegen. Ofschoon zowel de rebellen van Campo de Mayo als de regeringsge trouwen in Buenos Aires beweerden, dat de troepen in het binnenland op hun hand waren, leek het er toch wel op dat ae opstandelingen in de meer derheid waren. De rebellen kregen gisteren versterking van een tank eenheid uit het zuiden en een regi ment bewakingstroepen uit de hoofd stad zelf. Generaal Enrico Rauch nam uit naam der opstandelingen het bevel van het garnizoen van de provincie Salta over. De marine verklaarde zich in een communiqué bereid de orders van de regering op te volgen. De luchtmacht heeft zich in het conflict afzijdig ge houden. Waarschijnlijk heeft de Argentijn se regering tot „capitulatie" besloten, toen de rebellen hun voornemen be kend maakten om naar Buenos Aires op te rukken. Hoewel de rebellen dus hun zin hebben gekregen, werd er van ochtend nog melding gemaakt van troepenbewegingen. Beschuldigingen (Van onze Weense correspondent) Het voornaamste vraagstuk, waar mee het Internationale Atoombureau in Wenen zich tijdens de nieuwe zit tingsperiode bezighoudt, is de moge lijkheid van controle op zulke atoominstallaties en kernreactors, die door bemiddeling van het Inter nationale Atoombureau aan ontwik kelingslanden worden geleverd. De Verenigde Staten en een groot ge deelte van de Westelijke gedelegeer den zijn voor een dergelijke inspectie en controle, omdat het Internationale Bureau de zekerheid dient te hebben, dat de door haar bemiddelde atoom energie alleen voor vreedzame doel einden wordt gebruikt. Met zwaar geschut sprak het hoofd van de Russische delegatie, prof. Emeljanow, zich gisteren hiertegen uit. Volgens hem willen Amerika en het. Westen deze controle alleen ge bruiken als middel in de koude oor log. Het Atoombureau zal volgens hem niet tot taak hebben controle uit te oefenen, doch alleen een weten- schappelijk-technisch lichaam te zijn tot steun van ontwikkelingslanden op atoomterrein. Prof. Emeljanow i uitte zeer ernstige beschuldigingen tegen de Verenigde Staten en de Westelijke gedelegeerden. Ofschoon i hij vorig jaar de jaarvergadering van i het. Atoombureau had verlaten, om dat de Zweed Eklund tot voorzitter t was gekozen, verscheen hij nu weer als hoofd van de Russische delegatie, j Of de vroegere Russische ambassa- I deur in ons land Ponomarenko als opvolger van Molotow deel zal uit- I maken van de Russische delegatie is nog niet bekend. Om de ontwikke lingslanden voor de Sowjet-Unie in te palmen, deed Emeljanow het voor stel om in elk van deze landen zes geneeskundige centra en natuurkun dige laboratoria op te richten en 300 studie-stipendia ter beschikking te stellen van ontwikkelingslanden. De Sowjet-Unie zal bereid zijn om een derde van deze onkosten op zich te nemen en bovendien 50 kilo uranium- 237 alsmede 7 pond natuurlijk ura nium te leveren, voorgesteld dat het Internationale Atoombureau zijn steun geeft aan deze plannen van de Sowjet-Unie. Dit voorstel wordt dooi de Westelijke delegaties weliswaar theoretisch begroet., maar men twij felt aan de oprechtheid van dit aanbod, omdat de staten van het oostblok zeer sterk achter zijn met het betalen van hun contributies voor het vrijwillige studiefonds van het Atoombureau. In Sittanl De tien leden van de K.V.P.-frac tie hebben gisteravond uit protest tegen de aanwezigheid van de heer C. B. N. H. Servaes als wethouder de vergadering van de gemeenteraad van Sittard verlaten, toen deze nog maar nauwelijks was begonnen. De heer Servaes heeft enkele dagen geleden bedankt, maar is krachtens de wet nog acht dagen na deze Terwijl waarnemend secretaris- generaal Oe Thant toezietwis selen de Nederlandse vertegen woordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann en de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken. dr. Soebandrio de ratificatie-documenten uit be treffende het akkoord over Nieuw-Guinea. Wetsontwerpen aangenomen (Van onze parlementsredactie) Zonder hoofdelijke stemming en viijwel zonder discussie heeft de Tweede Kamer gistermiddag in korte tijd een aantal wetsontwerpen aan genomen. Een ontwerp had betrek king op een tijdelijke verdere verho ging van ongevalsuitkeringen, tijde- In kartonnen doos De nieuwbenoemde gouver-\in Willemstad. De nieuwe ge- Ivernementshuis waar hij in een neur van de Nederlandse Antil- zagsdrager. mr. N. Debrot. op zitting van de Staten zijn ambt len maakte zijn officiële entree weg van de kade naar het Gou- aanvaardde. In de Tulpstraat te Voorschoten heeft zich gistermiddag om kwart over vyfeen dodelijk ongeval voor gedaan, waarvan het 3!.--.jarig jon getje C. H. Fennes het slachtoffer is geworden. Een vrachtauto, bestuurd door een 22-jarige chauffeur uit Wassenaar, sloeg komende uit de Kempenstraat de Tulpstraat in. Uiterst rechts van de weg tegen de stoeprand stond een grote kartonnen doos, waarin het jongetje zat. Of de chauffeur de doos niet op gemerkt heeft, is niet bekend. Hoe wel hij kalm reed heeft hij de doos overreden. Het jongetje was op slag dood. Toen de chauffeur voelde, dat hij over iets heen reed is hij onmiddellijk gestopt. lijke verhoging van renten krachtens de invaliditeitswet alsmede een kin- derbijslagvërhoging. De voorgestelde verhogingen staan in verband met de huurverhoging die onlangs van kracht is geworden. Verder aanvaardde de Kamer on der meer een wijziging van de som voor de kosten van een regentschap (van f450 000 tot f750.000). Staatssecretaris Bot gal ten slotte nog op verzoek van de heer Blom (PvdA) een verklaring ever de ver lofregeling voor ambtenaren op Nieuw-Guinea. Er is geen sprake van. dat verlof zou zijn geweigerd. Wel is het zo dat er geen „proportio neel" verlof bestaat. De Tweede Ka mer behandelt volgende week don derdag (27 september) het wetsont werp bijzondere voorzieningen Nieuw-Guinea. Tevens zal zij zich die dag beraden over de voorstellen van de commissie inzake de nieuwe werk wijze van de Kamer. Het betreft hier jeen proefneming, waarbij voorlopig jdrie begrotingshoofdstukken van te ivoren in openbare commissievergade ringen zouden moeten worden besproken. raadszitting raadslid en wethouder. De heer Servaes heeft bedankt uit protest tegen de zijns inziens onde mocratische handelwijze van de K.V.P. Hij heeft ook het lidmaat schap van deze party opgezegd. Zoals gemeld, eiste de KVP in Sit tard alle vier wethouderszetels op, ofschoon zij in de raad de kleinst mogelijke meerderheid had. De heer Servaes. die door de K.VP. niet als wethouder werd gewenst, werd geko zen dank zij de steun van de Ka tholieke Democratische Partij (KDP). De brief van de heer Servaes, waarin hij als raadslid en wethou der bedankte, ontlokte enkele spre kers scherpe kritiek. In dit schrij ven gewaagt de heer Servaes van „onvoorstelbare gebeurtenissen, wel ke hij in onze Westerse democratie voor onmogelijk had gehouden en die hem en zijn gezin na de wet houdersverkiezingen op 4 september diep hadden getroffen". Van de zijde van de KDP werd het heengaan van de heer Servaes betreurd. Een van de K.D.P.-raads- leden merkte op: „De woorden, die ondergronds jegens de heer Servaes zijn gebezigd, zijn te slecht om ze hier zelfs maar te noemen". Ondanks vijftien minuten schor sing van de vergadering keerden de KVP-raadsleden niet terug. Bij de voortzetting van de vergadering wer den de geloofsbrieven van de nieuwe KVP-leden. de heren L. Nijsten en Th. Wessels, in orde bevonden, zo dat de komende vergadering, waar in beide heren de zuiveringseed moe ten afleggen, de K.V.P. weer de meerderheid in de gemeenteraad van Sittard zal brengen. DEZELFDE TEMPERATUUR De Bilt venvacht van heden- tot morgenavond half tot zwaar bewolkt met hier en daar een buitje. Over wegend matige wind tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). WATERSTANDEN Zon op: 6.24 uur; onder: 18.40 uur. Maan op: uur: onder: 15.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.50 en 22.33 uur; laagwater te 5.04 en 17.35 uur. De Algerijnen hebben gisteren in betrekkelijke rust hun eerste parlement gekozen. De opkomst was bijzonder groot80 procent van het kiezerskorps ging ter stembus en daarvan heeft naar schatting 95 procent de lijst die door het Politieke Bureau was opgesteld, goedgekeurd. Omdat er, zoals bekend, in elk district maar één lijst was ingediend, zijn alle kandidaten dus gekozen, soms zelfs tegen hun eigen wil. Zo is Boedjaf, die zich enkele dagen geleden uit protest had teruggetrokken, gisteren toch gekozen verklaard. De verkiezingen zijn vrijwel zon der incidenten verlopen Alleen in de omgeving van Algiers kwam het tweemaal tot een schietpartij tussen guerrilla-strijders van willaja 4 en gendarmes. Daarbij liepen drie gen darmes en een vrouw verwondingen op Aanstaande dinsdag komt ruim tuee maanden na de machtsover dracht Algerye's eerste parlement in Algiers bijeen. Er wordt dan ter stond een regering gekozen, waarvan naar alle waarschijnlijkheid Ben Bella wel dc premier zal zijn. Daar na zal het parlement een grondwet voor de nieuwe Algerijnse republiek n.netcn ontwerpen. HQH ag va: Dit blad bestaat uit 22 pagina's moet uiteraard wel als een "nieuwe en belangrijke overwinning voor Ben Bella worden beschouwd, ofschoon hij tevoren zijn gevaarlijkste concur renten stuk voor stuk van het toneel had weten te verwijderen. Men kan met zeggen dat het Algerijnse volk gisteren met overtuiging partij voor Ben Bella en tegen Ben Khedda, de officiële premier der voorlopige rege ring, heeft gekozen. Een keuze was er niet meer, doch door niettemin in groten getalen van hun stemrecht ge- biuik te maken, hebben de Algeriinen, zo lijkt het. zich vooral wel uitge sproken voor een snelle hervatting dei economische activiteiten. De acti viteiten om alsnog de dreiging van een hongerwinter af te kunnen wen den De zege, die hij gisteren op zijn rivalen boekte, zal daarom door het Algerijnse volt' pas als een nationale overwinning worden begroet, wan neer Ben Bella eerst de economische en politieke wissel heeft gehonoreerd, die hij gisteren al op ae toekomst liet trekken. Belgen vermoord Gisteren zijn ongeveer 13 km ten westen van Algiers de lijken gevon den van een in België geboren Alge rijn en zijn vrouw. Het vermoorde echtpaar, De Theux, was woensdag avond ontvoerd door plaatselijke guerrilla-strijders. Van de Theux was bekend, dat hjj niet aan politiek deed en bij zijn mohammedaanse personeel geliefd was. Een ander Bel gisch echtpaar is gisteren ontvoerd. Vorige week zyn vijf Belgen ver moord. Khider van het Politieke Bu reau heeft verklaard, dat de ontvoe ringen en moorden het werk zijn van ongeregelde bendes „waartegen streng zal worden opgetreden". Het Internationale Rode Kruis heeft de Algerijnse leider Ben Bella (om inlichtingen gevraagd over de i verblijfplaats van ruim duizend per sonen, die sedert het bestand in Al gerije zijn verdwenen. Voorts werd verzocht vertegenwoordigers van het Rode Kruis bij vermisten, die in ge vangenschap verkeren, toe te laten. Een Dakota van de Verenigde Na ties met tien Zweden aan boord is gisteren nabij het Katangese dorp Kamoenza neergeschoten, zo heeft het secretariaat van de volkerenorgani satie in New York bekendgemaakt. Alle inzittenden zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder kon uit een voorlopig rapport van het hoofd van de VN in Kongo Robert Gardi ner, worden opgemaakt, dat het toe stel door vuur „van niec nader vast gestelde herkomst" omlaag was ge haald. Vanochtend zou bij het aan breken van de dag een reddingsploeg met hefschroefvliegtuigen naar het bewuste gebied gaan, beschermd door jachtvliegtuigen van de V.N. Gardiner heeft de Centrale Kongo lese regering en 'de Katangese rege ring verzocht, alle militaire bewe gingen in het betrokken gebied te staken. Hy verbond hieraan de waar schuwing. dat de jachtvliegtuigen van de VN die de reddingsoperatie moe ten dekken, zouden schieten als zij verdachte activiteit zouden bemer ken. Het reddingswerk wordt geleid van de VN-bas:s in Kamina. Volgens AFP maakte het ongewa pende vliegtuig een gewone verken ningsvlucht. Kamoenza ligt op 50 km ten noordwesten van Kabongo nabij de grens van Kasai. Volgens een betrouwbare Katan gese bron is het vliegtuig door Kon golese militairen bij het spoorweg station Kamoenza, ongeveer 280 km ten noorden van Kamina, neerge haald. Twee Westduitse raketspecialisteii naar EGYPTE? (Van onze correspondent in Bonn) j De verdwenen Westduitse raketspe cialist dr. Heiz Krug, uit München, is hoogstwaarschijnlijk in het geheel niet dood, maar in het geheim naar Cairo verhuisd. De politie van West- Duitsland heeft in samenwerking j me», Interpol gisteren aanwijzingen ontvangen, die dit vrijwel zeker ma- j ken. Ook de tweede raketdeskundige, ir. Wolfgang Pilz uit Stuttgart, is ont voerd noch vermoord. Hij is eveneens naar Cairo verhuisd. Het staat wel vast, dat de anonieme brieven, die twee kranten in München ontvingen en volgens welke dr. Krug niet meer in leven zou zijn, geen enkele waarde hebben en, zoals de politie van het begin af aan vermoedde, van iemand afkomstig zijn, die zich gewichtig wil voordoen. Er is zelfs reden aan te nemen, dat dr. Krugs echtgenote, die ook de angst had geuit dat haar man ontvoerd was, het spel, dat de raketspecialist by zijn verdwijning heeft opgevoerd, heeft meegespeeld ter camouflage. Waarom dr. Krug overigens op deze vreemde wijze bij zijn vertrek naar Egypte is te werk gegaan, is niemand precies duidelyk. Ultimatum over Zuidwest-Afrika De speciale VN-commissie voor Zuidwest-Afrika stelt in een aan de volkerenorganisatie uitgebracht rap port voor, aan Zuid-Afrika een korte termijn te stellen om uitvoering te geven aan de door de Algemene Ver gadering aangenomen resoluties over dit gebied. Indien Zuid-Afrika dit zou weigeren, aldus het rapport, zou de assemblee de mogelijkheid moeten overwegen om Zuid-Afrika het be heer over het gebied te ontnemen. De commissie verklaart dat er een „politieke ramp met onafzienbare ge volgen" uit voort zou kunnen vloeien, indien deze kwestie niet snel en op bevredigende wijze wordt geregeld. S Inventaris van jj Ivruger-wildpark In Zuid-Afrika's „Nasionale Kruger-wildtuin", bij afkorting békend als „Krugerpark" leven g H nog vele tienduizenden wilde g dieren. In het fraai verzorgde g B „Suid-Afrikaanse Panorama" u H wordt de volgende inventaris ge- J geven (uiteraard globaal omdat een nauwkeurige opgave niet mogelijk was): 1 000 olifanten,™ 5 1 000 leeuwen. 5.000 buffels. 2 500 nijlpaarden. 2.000 giraffen, 8.000 zebra's, 7.500 gestreepte gnoes. 1.000 „zwartwitpens", 6.000 koe- does soorten antilopen)200 jachtluipaarden en 500 luipaar- den. En dan zijn er nog een kwart, miljoen „rooibokke", on- a geacht wilde honden en ver- g scheidene soorten jakhalzen. g Advertentie SFEERVOL DINEREN in Het Oude Koningshuys van 1628 Hongaarse Shaslick - 6 soorten vlees met karaf wijn f6.50 Kinder diner f3.25 SASSENHEIM Uit het Leidsch Dagblad van 22 Sept. 1862: Een zekere Fitch te New York gaf per advertentie te kennen een middel te weten om aan de conscriptie te ont komen tegen betaling van één dollar. Na ontvangst van dit bedrag gaf hij den raad: Neem direct dienst bij het vrijwilligersregiment. Promotie a/d Leidsche Hoogeschool. In de godsge leerdheid de heer Abraham Kuyper. van Maassluis met een academisch proefschrift „Joannis Calvini et Joannis a Lasco de ecclesia sententa- rium inter se compositio".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1