De Gaulle's plannen zijn een slag voor democratie N IE U W-GUI MORGEN IN V.N. In de toekomst nauw overleg van premier Macmillan en Gemenebest „Verbittering" onder ambtenaren N.-Gninea Innerlijk evenwicht radicaal verstoord (§uc/ §)Tte Brood-nodig voor moderne mensen! WEERBERICHT Meeste deelnemers althans voorlopig tevreden gesteld Dr. J. P. Bannier voorzitter van VN-commissie Geen toekenning van verlof Gegrepen door ziekenauto Piet de Haas naar Lisse teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 No. 30761 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur A van Dieaoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Slngel Le,aen ülr0110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vergelijking met de Ver. Staten belachelijk (Van onze Parijse correspondent) Volgens een traditie, waar van hij bij andere belangrijke politieke aanleidingen al eerder voorbeelden had gegeven, heeft het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, gisteren in ten regeringsvergadering alle ministers de biecht afgenomen. En het onderwerp waarover de generaal zijn ministers verzocht hun oordeel en dieptste gevoe lens uit te spreken, betrof dit keer zijn voornemen de grond wet te wijzigen door volgende maand een nieuwe referendum Ie organiseren. Formeel gezien wordt een uit- praak van de regering door de rondwet op dit ogenblik zelfs na- rukkelijk vereist. De constitutie be- laalt n.l., dat een referendum op oorstel van de regering moet wor- en voorbereid. Niettemin was het erzoek van De Gaulle met ietwat ndere motieven omkleed. Op de laatste bijeenkomst van de (gering had hij de ministers doen reten, dat in zijn ogen de betekenis an het referendum zo belangrijk as, dat hij zich tevoren overtuigen rilde dat de complete regering nu als én ma-n achter hem staat. Fundamentele kritiek op de plan- len van de generaal van de kant an een minister zou, in zjjn ogen. epaard met diens aftreden moeten aan. Na afloop van de zitting van isteravond, die de abnormale lange jjd van vierenhalf uur heeft ge- uurd, bleek echter geen enkele mi- ister zijn portefeuille ter beschik ing van het staatshoofd te hebben esteld. Op dit moment lijkt het gewaagd it de omstandigheid de conclusie te rekken, dat ook alle ministers uit olie borst en van ganser harte zou- en hebben ingestemd met het begin- tl en vooral de procedure van een rondwetsherziening, zoals de preni- ent der republiek die nu voor ogen bat. Minachting Hoe weinig belang het staatshoofd iverigens aan de inzichten van zijn ünisters hecht, blijkt intussen ook log wel uit het feit, dat zijn radio- ii televisieboodschap, die vanavond m 8 uur over de grondwetewijziging rordt uitgezonden, gisteren al lang up de band was opgenomen, toen de xcellenties hun op- en aanmerkin- ea nog moesten maken. Advertentie Kent het nieuwe brood voor mo derne mensen? Het is Finnbrod, het diepdoorbakken veredelde knacke- bröd, met alle kracht van de volle roggekorrel. Finnbrod is verrukke lijk van smaak en voedzaamv houdt beslist slank ènis en blijft knappervers. Dus voortaan ook op maandag-ochtend een ovenvers ont bijt! Geniet dag in dag uit van Finn brod. Fantaseer en combineer met alle soorten beleg. In wit en bruin, maar altijd even fijn! HIER EN DAAR NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond, zonnige perioden en droog weer, behoudens een enkele Jerspreid voorkomende bui in de «istprovincies. Koude nacht en och tend met plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Morgenmiddag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind uit loordelijke richtingen. 21 SEPTEMBER Zon op: 6.23 uur; onder: 18.43 uur. maan op: 23.36 uur; onder: 15.07 [lur. Hoogwater te Katwijk te 8.34 en 21.04 uur, laagwater te 4.06 en 16.25 uur, Dit nummer bestaat nit 16 paglna'9 Die op- en aanmerkingen betref fen. althans in de parlementaire kringen, zowel het principe als de uitvoering van de revisie. Zoals men weet, wenst De Gaulle, dat in het vervolg het staatshoofd niet meer door een college van on geveer 80.000 kiesmannen, parlemen tariërs en notabelen, maar door het ganse volk zal worden gekozen. Hjj ziet deze uitbreiding van het kiezers korps als een noodzaak teneinde het gezag van zijn opvolger te kunnen verhogen. De Gaulle verwijst daar bij bovendien naar andere landen, speciaal naar Amerika, waar de hoogste autoriteit, de president, daadwerkelijk regeert, maar zijn prestige dan ook aan een directe ver kiezing van het hele volk ontleent. Ander voorschrift Tegenstanders van De Gaulle's grondwetsherziening leggen allereerst wel de vinger op de plaats waar deze vergelijking toch duidelijk mank gaat. Verdere versterking van het gezag van de president der republiek, die in Frankrijk alle macht in zijn han den concentreert, zou desnoods, al dus deze critici te verdedigen zijn, indien gelijktijdig ook de positie van het parlement, als tegenwicht werd versterkt. Van de grondwetsrevisie, gelijk De Gaulle zich die voorstelt, kan inte gendeel worden voorzien, dat het evenwicht tussen uitvoerende en wet gevende macht nog veel radicaler dan nu al het geval is zal worden verstoord !- Nog veel scherper, en in elk ge val algemener, is de kritiek, die in politieke en parlementaire kringen wordt geuit op de weg. die De Gaulle volgen wil om dit doel te bereiken. De grondwet schrijft in artikel 39 voor herzieningen duidelijke richtlijnen voor, waarbij de beide Kamers de voorstellen van de regering in eerste instantie moeten bestuderen om ze vervolgens in stemming te nemen. Mogelijkheid Intussen is het laatste woord over deze kwestie nog zeker niet gezegd. En in het bijzonder zijn de ogen nu wel gericht op het parlement, waarvan gehoopt wordt, dat het zich straks bij machte zal tonen een eigen voorstel, in positief democratische geest, ter herziening van de grond wet in te dienen en aan te nemen. In dat geval zouden de plannen van het staatshoofd op zeer losse schroe ven worden gesteld en zal de gene raal zijn strategie ingrijpend moeten herzien, tenzij hij de grondwet, die in 1958 niettemin voor zijn persoon lijk gebruik werd gesneden, dan maar helemaal als een versleten af dankertje in de kast zal willen han gen. Van onze Amerikaanse correspondent) In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal de resolutie inzake Nieuw-Guinea morgenmiddag aan de orde komen, waarbij over de uitslag geen twijfel kan bestaan. De volgorde van sprekers wordt be paald door het alfabet. Indonesië krijgt daarom eerst het woord, daar na Nederland. Minister Soebandrio zal voor Indonesië spreken en ambas sadeur Schürman voor ons land. Nadat over de resolutie is gestemd, zal secretaris-generaal Oe Thant de vergadering uiteenzetten, welke maat regelen hij denkt te nemen. De gehele behandeüng behoeft niet meer dan twee uur te duren, doch men weet nooit of sommige landen hetzij voor hetzij na de stemming nog een duit in het zakje willen doen. Met name is nog niet bekend of soms de Sow- jet-Unie en Australië het woord wen sen te voeren. Tot zover onze Ame rikaanse correspondent. Papoealeider Nicolaas Jouwe heeft gistermiddag op Schiphol zijn diepe teleurstelling uitgesproken over dit besluit van de secretaris-generaal. ..Die is blijkbaar van plan het ak koord zonder voorafgaande debatten in stemming te brengen en het er op die manier zo geruisloos mogelijk door te drukken", zei de heer Jouwe, die samen met zijn landgenoten Kasiepo en Womsiwor gisteren uit Biak in Nederland aankwam. Van een kort oponthoud maakte hij gebruik om in Den Haag met staatssecretaris Bot te spreken. Gistermiddag reisde hij met zijn collega's door naar New York. Minister Luns is vandaag van Zes tienhoven naar Engeland gevlogen, waar hij onder-minister Heath zal ontmoeten. Minister Luns zal met hem enige besprekingen voeren over de EEG, over de mogelijke aanslui ting van Engeland bij de EEG en over de verschillende problemen, die daarmede verband houden. Minister Luns zal dus inderdaad niet aanwe zig zijn in de Ver. Naties als daar de resolutie van Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea aan de orde komt. Vermoedelijk zal minister Luns niet voor begin oktober naar New York vertrekken. Generaal Maxwell D. Taylor, voorzitter van de Amerikaanse verenigde chefs van staven, brengt een officieel bezoek aan Indonesië als gast van de Indo- Russisch protest De Russische vertegenwoordiger bij het „Centrum voor de veiligheid in de lucht boven Berlijn" heeft protest aangetekend tegen de vlucht die een Amerikaanse helikopter gistermiddag boven Oost-Berlijn heeft gemaakt. Dit is meegedeeld door een Ameri kaanse militaire woordvoerder. Hij voegde hieraan toe dat de Ameri kaanse helikopter een routine-vlucht had gemaakt en dat deze vluchten volkomen normaal zyn. „Haarkloverij" Na een eventuele verwerping mo gen de voorstellen door middel van een referendum worden voorgelegd aan het volk, dat dan dus fungeert als hoogste arbiter tussen uitvoerende en wetgevende macht. Generaal De Gaulle heeft de tegenwerpingen al als haarkloverijen van staatsrechts geleerden van de hand gewezen en hij wil zich het tijdsverlies.dat met dit „formalisme" gepaard zou gaan, dus maar liever te sparen. In werkelijkheid heeft men eerder de indruk, dat De Gaulle, nu het Al gerijnse drama voor Frankrijk is ge liquideerd, zich sterk genoeg waant, om de krachtproef te riskeren met de politici van het parlement, die hij altijd wel voornamelijk als las tige en vooral nutteloze querulan ten heeft beschouwd. Dat De Gaulle in geval van een nieuw, en vierde referendum inder daad weer een klinkende en massale overwinning zou mogen boeken, lijkt zeker niet onwaarschijnlijk. Doch ze ker is eveneens, dat hij de kansen op een herleving of vernieuwing van de democratie in Frankrijk dan te vens een nieuwe en misschien een fatale slag zou toebrengen, terwijl juist in d e richting nog altijd de hoogste garanties zijn gelegen voor een normale aflossing van de wacht, wanneer mettertijd de generaal van het toneel mocht verdwijnen. Britse premier kan nu vrijer ademhalen (Van onze Londense correspondent) De belangrijkste gemenebest conferentie, welke misschien ooit gehouden is, eindigde gisteren met een lang communiqué, dat achter de schermen nogal moei lijkheden had opgeleverd, doch door de premiers in een slotzit ting toch nog vrij snel (in ander half uur) kon worden afgedaan. Maar mef een stuk papier zijn de problemen nog lang niet opge lost. Integendeel, de speculaties over de toekomst van het Ge menebest duren onverminderd voort. De meeste deelnemers zijn echter voorlopig tevredengesteld. Maar de Gemenebestpremiers schorten hun eindoordeel over Engelands plan tot toetreding tot de E.E.G. op totdat de on derhandelingen in Brussel zijn geëindigd. De premiers erkennen nogmaals dat het Gemenebest geen recht van veto bezit en dat alleen de Britse regering beslissen moet over al of niet toetreden tot de E.E.G. Londen gaf het Gemenebest de belofte, dat de Britse onderhandelaars volledig rekening met zijn verlangens zullen houden, maar een garantie, dat En geland erop zou staan, dat alle Ge menebest-eisen zouden worden inge willigd alvorens tot de E.E.G. toe te treden, is dit natuurlijk niet. Ieder een weet, dat het een kwestie zal zijn van geven en nemen. Macmillan kan nu vrijer adem halen, omdat de conferentie niet heeft aangedrongen op herhaling van Gisteren is opnieuw een troepje artiesten naar Nieuw-Guinea vertrokken om op te treden voor de militairen. Willy Alberti. Tonny BakkenesWillêke Al berti, Jan Pruis en Mieke Tel- kamp op de trap van het vlieg tuig voor het vertrek van Schip hol. deze bijeenkomst voordat het eind besluit zal vallen. Alleen heeft hij zich verplicht tot het nauwste ver dere overleg met het Gemenebest. Door de conferentie is Engelands positie in Brussel ongetwijfeld verge makkelijkt, omdat het Gemenebest er niet aan denkt de Britse regering de voet onnodig dwars te zetten en de zaak verder aan het gezonde verstand overlaat, waarover de Britten geluk kig in overvloed beschikken. Men kan niet zeggen, dat de conferentie de handen van de Britse regering in Brussel heeft gebonden. Integendeel, zij kan thans met gro ter gezag dan tot nog toe voor be paalde wensen van elk Gemenebest- land afzonderlijk in de bres springen, hoewel deze wensen niets sensatio neels bevatten. De nadruk ligt op de totstand koming van nieuwe algemene inter nationale goederenovereenkomsten. Aan de politieke kant van de E.E.G. heeft men in het communiqué hele maal geen aandacht besteed. Trou wens, versterking van de vrije wereld, door middel van de opheffing van de economische tweedracht in Europa en inschakeling van het Gemenebest in een wereldwijd handelssysteem, is reeds zijdelings een politiek belang van de bovenste plank. Eventuele verdere ontwikkelingen heeft men wijselyk laten rusten. 9 Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Washington) De Nederlander dr. Jan Paul Ban nier is gisteren gekozen tot voorzit ter van de Vijfde Commissie (Ad ministratie en Budgettaire» van de pas begonnen zeventiende zitting van de Algem. Vergadering der Verenig de Naties. In deze Vijfde Commissie worden de financiële zaken behan deld en tijdens deze zitting zouden de besprekingen daar bijzonder be langrijk kunnen worden. Het Inter nationaal Gerechtshof heeft onlangs de V.N. advies gegeven omtrent de verplichting voor alle leden mee te betalen aan acties, waartoe de Al gemene Vergadering besloten heeft. Het Hof is van oordeel, dat zulk een verplichting inderdaad bestond. Het is nog niet zeker of deze kwestie ineens in de plenaire zitting zal wor den behandeld dan wel eerst in de Vijfde Commissie. Komt zij eerst in de commissie, dan krygt dr. Bannier een zware taak. Bannier, die thans 65 jaar oud is, bezit een grote er varing in het V.N.-werk. In 1950 en opnieuw van 1954 tot heden was hij lid van de Nederlandse delegatie in de Alg. Vergadering. In 1952 en 1953 was n\j de vertegenwoordiger der V.N. in het technische bijstands- programma in Ceylon. Van 1950 ,<f is dr. Bannier directeur van de af deling internationale technische bij stand van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. nesische stafchef, generaal Na- soetion. Generaal Taylor in specteert in gezelschap van zijn gastheer (links) de erewacht op het vliegveld Kemajoran bij Dja karta. Naar in Hollandia wordt vernomen heeft de Nederlandse regering besloten om de ambtenaren die uit Nieuw-Guinea terug keren en nog z.g. proportioneel verlof te goed hadden, dit verlof na hun terugkeer niet meer toe te kennen. Deze maatregel heeft onder de ambtenaren ernstige teleursteUi^j gewekt. Van de zijde van de vakorgani saties werd in antwoord op vragen meegedeeld, dat men reeds had ge rekend op toekenning van achter stallige verlofmaanden in Nederland. Iedere Nederlandse ambtenaar, die in Nieuw-Guinea werkzaam is, kreeg voor iedere vier dienstjaren een half jaar extra verlof teneinde dit door te brengen in Nederland. Bij het georganiseerd overleg hadden de ambtenarenorganisatiei de regering gevraagd na terugkeer in Nederland verlof tegoed toe te kennen over alle volle jaren, die een ambtenaar na het laatste verlof in Nieuw-Guinea had gediend. Nu de regering het verzoek oiet heeft ingewilligd ach ten de vakorganisaties in Nw-Gui- nea „verbittering" ten opzichte van de regering de enige mogelijke hou ding. Nadat uit Nederland bericht was gekomen, dat de regering alle door de ambtenarenorganisaties ge stelde eisen redelijk achtte, had men aangenomen, dat verloftegoed in Ne derland zouden kunnen worden opge nomen. De afdelingen in Nieuw-Gui nea van de Algemene RK.-Ambtena ren Vereniging en hét Christelij ke Werknemersverbond op Nieuw- Guinea hebben hun hoofdbesturen in Nederland nadere inlichtingen over deze kwestie gevraagd. Zij wil- meedelen dat bedoelde maatregel het den daarop vooruitlopend echter reeds aantal ambtenaren dat bereid Is na 1 oktober onder VN-bestuur te blij ven. nog geringer zou maken dan het reeds is. Men legde er de nadruk op, dat de regering hij het georganiseerd overleg de indruk gegeven zou heb ben alsof proportioneel verlof na te rugkeer van de ambtenaren alsnog zou zou worden toegekend. Van officiële zijde wordt evenwel vernomen dat het voorstel van de vakorganisaties officiéél nooit door de regering was aanvaard. De 75-jarige wielrijder W. Dijk man is gisteren op de nieuwe rijks weg nummer 41 door Appingedam door een uit Delfzijl afkomstige zie kenauto gegrepen en op slag gedood. De wielrijder, die uit de richting Hoiwierde kwam, stak deze rijksweg over op het moment, dat de zieken auto, met in werking staande sirene in de richting Delfzijl reed. De zie kenauto was opgeroepen voor spoe dige terugkeer in verband met een ongeval in Delfzijl. De zo succesvolle Leidse atleet Piet de Haas, die tot nu toe voor de ver- j eniging Holland uitkwam, zal met I ingang van het nieuwe seizoen de j kleuren van De Spartaan (Lisse) verdedigen. Leibbrand gaf de jongste luitenant bevel tot executie Een getuige in het proces-Leib- brand, een detective, heeft gisteren verklaard dat een voormalige luite nant hem tijdens het onderzoek heeft meegedeeld dat hij de executie van een groep Italianen heeft geleid. De luitenant, Ernst Kimmich, had verklaard dat Leibbrand hem op dracht had gegeven de executie te leider omdat hij de jongste luitenant var de compagnie was. Kimmich hao het teken gegeven het machine geweervuur op de Italianen te ope nen Leibbrand was daarbij aanwe zig, zo zei hij. Kimmich, die eerder zelf als getuig? was opgetreden, had toen niet willen zeggen of hij een dergelijk bevel van Leibbrand had ontvangen. Advertentie Schatkamers ontdekt in villa Schatkamers in een villa Ja, aan de Hoge Rijndijk 25 in Leiden by N.V. Imenexco. U kunt ze zelf bewonderen. Vele fornuizen (Ico- Küppersbusch ovens en koelkasten staan daar in vyf modern ingerichte toonzalen voor u opgesteld Kom kyken. Laat uw blikken en gedach ten eens gaan over die kosteiyke apparaten, gemaakt om u, moderne huisvrouw, van dienst te zajn: Ideaal- keukens, wasmachines, centrifuges, stofzuigers, wastafels, geisers, alum, keukengerei en nog veel meer. Elke werkdag: (beh. 'szaterdags), van 's morgens half negen tot 's avonds half zes, kunt u er binnenlopen. Om vryblyvend rond te neuzen, ideeën op te doen en, waar u dat wenst tekst en uitleg te krygen. Wanneer komt u langs N.V. IMENEXCO HOGE RIJNDIJK 25 - LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van 20 Sept. 1862: Men verneemt, dat een aantal Milanesche vrouwen van den hoogsten stand ver lof heeft bekomen om Gari baldi in zijn gevangenis te bezoeken en hem te verple gen. Z.M. heeft benoemd tot ingenieur 2e kl. voor de dienst van het stoomwezen in Ned. Indië den heer J. W. F. Berand te Leiden. Hij genoot zijn opleiding aan het Ge nootschap M.S.G. alhier.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1