kunst kalei öoscqqp NU TWEEMAAL MALLE BABBE Ned. Danstheater samen met iet R.O. en Ned. Kamerkoor Moderne mensen kiezen Edet w Sabotage" var verkiezingen in Algerije PETER PIT zoekt fortuin in Amerika rericht 1 maart 1860 Woensdag 19 september 1962 Derde blad no. 30760 jet Residentie-Orkest en het Nederlands Kamerkoor verlenen mede ding aan de twee openingsvoorstellingen welke het Nederlands Dans- oter op 2If september in de Kon. Schouwburg in Den Haag, en op september in de Rotterdamsche Schouwburg geeft ter inleiding van balletseizoen 1962/1963, het vierde seizoen van het Nederlands Dans- <ater. Is hoofdnummer van deze pro- uuna's wordt de integrale sceni- uitvoering gegeven van de Can- ies Profanae de Carmina Bura- van Carl Orff waarvoor John [Ier de choreografie bij het Ne- ands Danstheater heeft ingestu- rd. De uitvoerenden zyn: Willy la Bye, Hannie van Leeuwen, nn Tedley, (als gast) Charles my, Martinette Janmaat, Ge- Lemaitre, Anna Hyde, Aart stegen, een corps de ballet, vier esolisten. het versterkt Neder - is Kamerkoor en het Residentie- est, het geheel onder leiding van dirigent Felix de Nobel. De mon- i van de Carmina Burana ge- edde door de Nederlandse kunst- lder Franz Deckwitz. oor de pauze wordt uitgevoerd Concertino, met als solisten itandra Radius, Christina Gallea, BEURSGEBOUW: CONCERTGEBOUW In de bovenzaal van de Leeu- rarder Beurs zullen op dinsdag 5 september 1962 muzieklief- ebbers kunnen luisteren naar et 75-jarige Concertgebouw- rkest, dat by zijn jubileumtour- ee te Leeuwarden het eerste oncert in 'n provinciale hoofd- tad zal geven. Alhoewel Leeuw- rden over een goed ingerichte chouwburg en concertzaal be- chikt. heeft het gemeentebe- luur toch gemeend het Beurs- ebouw voor één dag in een con- frtgebouw te moeten verande- fen, om de te verwachten zeer rote belangstelling zoveel mo- elük op te vangen. In de Beurs, op vrijdag het landelscentrum voor boter, kaas, ranen en aardappelen, zullen oor deze gelegenheid uitge- reide voorzieningen worden ge- roffen. Niet alleen moeten 1650 itplaatsen worden ingericht, er ïoet ook een amfitheatersge- rijs opgebouwd podium van 180 i2 voor het orkest worden ge- laatst. Ter verbetering van de koestiek zullen de wanden in de aal met stoffen en akoestisch toard worden bekleed. De be- edenzaal wordt gedeeltelijk ter eschikking van het orkest ge leld en verder komen hier de arderobe en koffiekamer voor e bezoekers. Hans van Maanen en Gerard Le- maitre. Na de pauze volgen „De valkuil" met als solisten Alexandra van Rhfjn en de Amerikaanse gast- solist Glenn Tedley, en het nieuwe ballet „Grand pas Espagnol", dat Benjamin Harcarvy met vijf Spaan se dansen van Moskofsky in demi caractère stijl heeft ontworpen. De ze „grand pas" is opgedragen aan Madame Elizveta Andersen-Ivantzo- va, eewezen ballerina van het Bol- shoi" theater in Moskou die deze stijl aan vele van haar leerlingen, onder wie Harcarvy, heeft overgedragen. Het Residentie-Orkest staat voor de pauze onder leiding van de dirigent Louis Stotijn. Huldiging prof. dr. Bernet Kempers Morgen zaï prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, hoogleraar in de muziek wetenschappen aan de Gemeente universiteit van Amsterdam, de leef tijd van 65 jaar bereiken. Als voor zitter van vele organisaties op het terrein van de muziekkunst heeft prof. Bernet Kempers zich vele vrien den verworven. Deze verjaardag is dan ook aanlei ding geworden tot, d«» vorming van een huldigingscomité. dat hem op za terdag 22 september in de kleine zaal van het Concertgebouw een concert zal aanbieden Na afloop daarvan zal een receptie plaats vinden. Het con cert zal zijn gewijd aan de vocale muziek van de Nederlandse compo nist, der 16dP eeuw. Clemens Non Papa. Uitgevoerd worden composities, welke door prof. Bernet Kempers in partituur zijn gebracht en gepubli ceerd. De werken worden ten gehore gebracht door het Nederlands Ka merkoor, onder leiding van Felix de Nobel en de Nederlandse CantoriJ on der Maarten Kooy. Mime-school van Will Spoor De pantomimespeler Will Spoor opent op 1 oktober in samenwerking met zijn collega Rob van Reyn een mi- meschool waar een beroepsopleiding voor mimespelers en een aanvullen de opleiding voor toneelspelers, ca baretiers, dansers en zangers zal worden gegeven. Ook krijgt een werkgroep voor belangstellenden on derdak in de school, die voorlopig huisvesting heeft gekregen in een localiteit aan de Olofspoort in Am sterdam. De opleiding omvat zgn. mime- corporel (een door Dscroux gelan ceerd mime-systeem) pantomime en algemeen vormende vakken, zoals lichte acrobatiek, tap-dance en tekst behandeling. Als docenten zijn aangezocht Car rie Prins. Gastlessen zfjn in voorbe- rie Prins. Gstlessen zijn in voorbe reiding van Etienne Decroux (leer meester van o.m. Marcel Marceau) en van Maximilien Decroux uit Pa rijs. De leider-oprichter van de eerste Nederlandse mimeschool, Will Spoor, studeerde en werkte van 1951 tot 1956 in het „Theatre de mime Etienne Decroux" in Parijs, waarna hij o.m. een wereldtournee maakte met Marcel Marceau. GRAFISCHE EXPOSITIE ALPHEN AAN DEN RIJN Een omvangrijke en boeiende ver zameling grafisch werk van leden van de Vereniging van beoefenaars der gebonden kunsten GKF zal van 27 september tot en met, 6 oktober ge. exposeerd worden in het produktie- gebouw van de N V. Samsom aan de Prinses Margrietlaan te Alphen aan den Rijn. Deze expositie heeft in het begin van dit jaar reeds sterke aan dacht getrokken in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Zij zal donder dag 27 september 's middags te vijf uur geopend worden door de heer W. A Crouwel, in zijn kwaliteit als be stuurslid van de GKF Première van „De Grot" Zaterdagavond 29 september zal de Haagsche Comedie in de Kon. Schouwburg te Den Haag de premiè re geven van „De Grot" (La Grotte) van de Franse auteur Jean Anouilh. De medewerkenden zijn: Myra Ward, Lies Franken (als gast), Do van Stek, Maria de Booy, Camille de Vries, Albert van Dalsum. Paul Steenbergen, Frans van der Lingen, Bas ten Batenburg, Broes Hartman, John Koch. Guido de Moor, Man fred de Graaf en Jules Royaards. De regie is van Joris Diels, die te vens de vertaling heeft verzorgd. Dat is Edet toiletpapier, het zachtste dat er is! Zachter en daarom béter. Beter voor een goede persoonlijke verzorging, voor frisheid en hygiëne in huis. Kies daarom Uw toiletpapier even zorgzaam als Uw toiletartikelen. Vraag voortaan Edet, produkt van het moderne Zweden voor moderne Nederlanders die weten hoe het hoort 1 Edet, m wit, «r, geel of groen, bevat ca. 350 vel per rol - bijna 3 x zoveel ah een rol grwoc* closetpapier. Edet King Size (alleen m wit) bevat ca. 500 vet per rol - bijna 4 x zoveel als een rol gewoon closetpapier. herese Neumann in Konnersreuth overleden i onze correspondent in Bonn) Konnersreuth ls gisteren The- e Neumann op 64-jarige leeftijd gevolge van een hartaanval over- en. Zoals bekend, droeg Therese umann de wonden van Christus het Kruis, de zogenaamde stig- ta. Tijdens de vastentijd van 1926 dden de stigmata zich bij haar w het eerst getoond. Sindsdien rhaalde zich deze gebeurtenis tij- is elke paasperiode. Daaraan was plotselinge genezing van blind- id en verlamming"voorafgegaan. Therese Neumann was de oudste n elf kinderen van een kleermaker, was een vroom, maar niet buiten- roon begaafd kind. Na de lagere looi werd zij dienstmeisje. In 1918 'am er een keerpunt in haar leven, !n zij door een zwaar ongeluk ja- alang aan het bed werd gekluisterd, ereneenhalf jaar was zij blind en delijk geheel verlamd. Op 19 april 8 herkreeg zij plotseling het ge- htsvermogen. Het stoffelijk overschot zal zater- 1 om 10 uur in Konnersreuth »rden bijgezet. lomplot verijdeld in Venezuela De Venezolaanse minister van Bin- inlandse Zaken, Perez, heeft giste- n meegedeeld, dat. de politie een an van de communistische partij en !n beweging van revolutionairen om ch meester te maken van verschei- sne radiostations in Caracas en an- »e uit te schakelen heeft verijdeld, ot dusver zijn ruim zeventig arres- ities verricht. Zes Nederlanders in V.N.-leger in Kongo Het politieleger van de VN in Kon go omvat, blijkens een bekendmaking van de volkerenorganisatie, op het ogenblik 17.973 man. afkomstig uit twintig landen. Het grootste contin gent (5.735 man) levert India, ge volgd door Ethiopië met ruim 3 000 man. Nigeria met ruim 1.700 man, de Maleise federatie met ruim 1.600 Koningin en Prins verlaten Huis ten Bosch voor de rijtoer door Den Haag. man en Tunesië met iets meer dan 1.000 man. Het kleinste aandeel is van Brazilië. nJ. twee man. gevolgd door Nederland met zes man. Andere landen, die bijdragen leve ren zijn: Argentinië, Oostenrijk, Ca nada, Kongo, Denemarken, Ghana, Ierland, Italië, Liberia, Noorwegen, Pakistan, Sierra Leone en Zweden. PREMIÈRES VAN „HET MASKER" De Stichting Jeugdtheater „Het Masker" zal het komend seizoen haar premières in Den Haag spelen. Op 28 september wordt gespeeld „Freuleken", een blijspel van Her man Roelvink. onder regie van Frans Zuidinga. Daarna volgen „De on schuldige", blijspel van Frits Hoog- welder. „Les Romanesque" van Ed- mond Rostand, „De rode Pimpernel" van mr. H. Planten en „In de spie gel" van J. B. Priestley. In speciale voorstellingen voor de jeugd brengt „Het Masker" twee premières van de jonge Nederland se auteur Henk Voges. te weten „Arlecchiono en de blauwe vogel" en „De vingermannetjes" voorts „De avonturen van Pinocchio" van Peter van der Linden. Het Algerijnse politieke bureau van Ben Bella heeft gisteren meegedeeld dat de leiders van het vierde politie ke en militaire district (het gebied rond Algiers) trachten de komende verkiezingen in de gebieden van Blida en Orleansvile met gebruik van machinepistolen te saboteren. Deze mededeling werd gedaan na een spoedbijeenkomst van het bureau. Er werden strenge maatregelen aangekondigd om het .duivelse plan' tot sabotage van de verkiezingen, die donderdag zullen worden gehouden, te verijdelen. Voorts werd gezegd dat de bevol king in de desbetreffende gebieden „onder terreur" leeft van officieren van het vierde district. Geslaagde lancering van Minufeman De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdagavond een geslaagde proef genomen met een intercontinentale Minuteman-raket. De raket kwam na een vlucht van 4.800 kilometer op een tevoren vastgestelde plaats in de Atlantische Oceaan terecht. Zij bevatte nagenoeg alle elementen die een wapen „gevechtsklaar" doen zijn, zo werd nog meegedeeld. De „Minu- teman" zal waarschijnlijk de vol gende maand in operationeel gebruik kunnen worden genomen. België schort hulp aan Boeroendi op België zal zijn technische hulp aan Boeroendi opschorten omdat de autoriteiten van het op 1 Juli onaf hankelijk geworden gebied een nieuw proces willen openen tegen de moordenaars van een inheemse prins. Het besluit tot een nieuw proces wordt als een belediging voor België beschouwd. De moordenaars waren door Belgen berecht. De Prinsessen Margriet, Beatrix en Irene tijdens de tocht naar de Ridderzaal. In het Frans Halsmuseum te Haarlem is thans de tweede versie van het schilderij Malle Babbeaan de tot en met 30 september durende Frans Halsten toonstelling toegevoegd. Het werk is afkomstig uit de Gemalde Galerie des ehemals Staatlichen museum te Berlijn-Dahlem en hangt thans naast de „Malle Babbe" uit het Metropolitan Museum of Art in New York. De directeur van het Berlijnse museum dr. C. Muller Hofstede, heeft het in Haarlem bezorgd. Tijdens een gesprek zeide hij, dat het de bedoeling is de Berlijnse „Malle Babbe" te restaureren en meende, dat de aanwezigheid in Haarlem van het stuk uit New York een goede gelegenheid is een studie te maken voor de restauratieplannen. Voor dr. Muller Hofstede, heeft het stuk in Haarlem bezorgd, Babbe". Vermoedelijk zijn er in de loop der jaren andere verloren gegaan. De Berlijnse Malle Babbeheeft een grootte van Muller Hofstede in een slechte toestand. Daarom had hij er aanvankelijk bezwaar tegen, het schilderij naar Haarlem te zenden. Vrijdag zal de restaurateur in ons land aankomen en een studie van het stuk maken. De Berlijnfse Malle Babbe" heeft een grootte van 75 x 6!f cm. en is omstreeks 1635 geschilderd. Op de foto hierboven links: Malle Babbe uit New York, die reeds op de tentoonstelling hing, rechts: Malle Babbe uit Berlijn, die gerestaureerd moet worden. Een Jongen, die hoopt in de Ver enigde Staten fortuin te maken, voer gistermiddag aan boord van het vlag- geschip van de Holland Amerika Lijn het m.s. „Rotterdam", de Nieuwe Wa terweg uit. Peter Pit is de naam van deze 27- jarige Brabander, goochelaar zijn be roep en toneelspeler zijn ideaal. Als goochelaar heeft hij al een aanmer kelijke hoogte bereikt. In 1958 werd hij Nederlands kampioen en in het zelfde jaar nummer één bij de we reldkampioenschappen in Wenen. Dat leverde hem een uitnodiging op voor een tournee door de Verenigde Sta ten, Zuid- en Midden Amerika, waar bij hij niet alleen goochelde maar bovendien verschillende rollen in te levisiestukken speelde, o a. in de show van Ed Sullivan. Peter Pit is beslist geen gooche laar van het oude stempel. Feitelijk is hij een „entertainer", die er tus sendoor ook goochelt. In een sati rische conference babbelt hy zijn trucs aan elkaar. Recht toe recht aan goochelen is het niet meer. Het optreden in Amerika bevalt de jonge Brabander zeer goed. Ten eerste meent hij, dat hij er veel be tere kansen heeft op een snelle en lucratieve carrière dan in Nederland: ten tweede is het Amerikaanse pu bliek zeer gevoelig voor satire en zelf spot. Ook ditmaal zal hij behalve met zijn eigen nummer in nachtclubs in verscheidene televisieprogramma's optreden. Daarnaast zal hij lessen velgen in zang, spreken, dans en to neelspel om zo veelzijdig mogelijk ontwikkeld te worden. Met al zijn grapjes blijkt deze jonge goochelaar, die het manipuleren met kaarten en sigaretten oefende als hij van zijn geboorteplaats Geffen bii Oss naar het Gymnasium in Eindhoven fiet ste een heel serieus mens, die begre pen heeft dat amusant zijn veel kun de vereist. Prof. mr. R. P. Cleveringa verlaat staatscommissie Bij K.b. is aan prof. mr. R. P. Cle veringa te De Steeg, oud-hoogleraar te Leiden, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid en voorzitter van de Staatscommissie tot herzie ning van de Nederlandse burgerlijke wetgeving onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem als zodanig bewezen. Tot voor zitter van deze commissie is thans benoemd mr. F. J. de Jong te Den Haag, Raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden en reeds lid van deze commissie. Prinsjesdagconcert in Houtrusthal In de grote Houtrusthal te Den Haag concerteerde gisteravond het Residentie-Orkest onder auspiciën van het Algemeen Haags Comité ter gelegenheid van Prinsjesdag. Onder de bezielende leiding van Eduard Flipse kwamen tot uitvoe ring, nadat door de ongeveer 3500 toehoorders het volkslied was aan gehoord, de ouverture Corolian van Beethoven, waarna de violist Theo De Prinsessen Margriet en Marijke begeven zich van Huis ten Bosch naar de auto's, waar mee des middags de rijtoer door Den Haag werd gemaakt. Olof op uitmuntende wyze het Vi oolconcert van Brahms speelde. In teressant was de vertolking van de eendelige symphonie „Musica Inizi- ale' van de Nederlandse componist Leor. Orthel. De dramatische ouver ture-fantasie Romeo en Julia be sloot dit succesvolle concert.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9