raadgevingen van Jle schilder Kees van Dongen Leven wordt licht! „Schilder alles wat U onder de hand komt" l GEDISTINGEERDE EENVOUD EN PERFECTE COUPE PRINS NAAR TANGANJIKA Ondanks regen vrolijk feest Puck Straathof -vele functies- nu getrouwd BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 (Van onze Brusselse correspondent) HET is een klein pamfletje in octavoformaat. ..Mieux Vivre" oftewel „beter leven" staat links boven op het omslag. aaronder in een groene-zeep kleurige koperdiepdruk een produktie van een zelfportret van Cézanne en dan in kapitalen: ^eindre, met in kleine lettertjes daaronder: par Van Dongen. Zo "g ik het geschriftje liggen tussen een stapeltje brochures in een russels antiquariaat. Mieux Vivre blijkt een reclameblaadje, dat in 1937 werd uitgegeven or de heer J. Bonthoux, apotheker te Villefranche. Hij moet een mend fabriekje hebben gehad van tabletjesdie formule Jacquemaire 60 heetten. Misschien bestaan ze nog wel, ik weet het niet want ik ben lukkig niet genoeg met de Franse farmacie op de hoogte. Mag men tacht. pagina's publiciteit in het blaadje geloven dan hielpen of helpen e tabletjes voor vele kwalen. A est ut t geschilderd, u opnieuw moet begin- /IfftlloUKl* nen. u de kuur moet voortzetten. maar u kunt altijd inplaats van de boel blauw en rood te schilderen al les overschilderen met wit of groen; bij alles moet men doorzetten en het voornaamste is dat men schildert; de kleuren zyn van weinig belang. In ieder geval is het aan te raden 'swinters blauw en geel te gebrui ken want die kleuren vervangen de afwezige zon. Wanneer u een huisje met een tuin en een (pas op de) hond bewoont kunt u de gevel van uw woning schilderen, de stammen van de bo men in uw tuin. de bloempotten, het hondehok of de hond zelf. de slaap kamer van uw vrouw, de piano of het radiotoestel van uw dochter. Maar wat u het meeste zal bezig houden. een werkje dat bijna zo ontspannend is als vissen, is het verven van de spijlen van het ijze ren hek rondom uw tuin. Het is heel moeilijk maar met een beetje vlijt komt men al een heel eind. zonder zich zelf al te erg onder de verf te smeren. k bespaar u de opsomming er- n. Het schijnt zeker geweest te dat men. wanneer men er twee dag bij de maaltijd innam, na dagen reeds ver aan de beterende nd was. Het blijkt dat het beter ren zich op vele manieren kan ma- jj esteren want er zijn ook afleve- '^gen verschenen over de muziek, hond. de auto, de bloemen, het ^etballen, slapen, de wijnoogst e.d. ■recteur artistique" van het blaad- was George Besson, de thans be- criticus, wiens uitmuntende dragen men nog iedere week in lichtelijk communistische getin- Parijse weekblad „Les lettres tiQaises" kan lezen. Men mag onderstellen dat hij er in 1937 een t men in het vakjargon pleegt te men schnabbel aan heeft gehad, ieder geval heeft hij het goede 5 gehad, zijn oude vriend Kees Dongen voor dat nummer een [al praktische raadgevingen (zo de ondertitel) te vragen. Ge- de merkwaardige manier van iven, met zinnen van twintig en een overvloedige interpunc- lijkt het me aannemelijk dat het ikel een eigenhandig werk van schilder is. Soals men wellicht weet, eft deze ook nog een boekje op naam staan, het in 1927 bij immarion verschenen: Van Don- raconte lei la vie de Rembrandt parle, a ce propos de la Hollande, femmes et de l'art. Er is daar- later ook een Nederlandse ver ing verschenen onder de titel: embrandt, Holland, vrouwen, nst". F Naar het schijnt Is hat boekje I hter, naar het manuscript van de 1 hllder, hier en daar herschreven. heb er hem eens naar gevraagd 1 lar het antwoord, dat hy toen f, was op z(jn zachtst ontwijkend. praktische raadgevingen zijn hter niet zo geschaafd, als dat Ëen men voelt erook veel Van Dongen achterstaan, het ook zij, bet is een amu- nt artikel, dat ik zonder preten- ts heb vertaald en waarbij ik de irieuze zinsbouw en langademig- I ld der zinnen zo nauwkeurig mo- tlijk intact heb gelaten. M at schilderen V geeft i ».anneer men voorbij een huls W\/ in aanbouw gaat en men I V V hoort zingen, kan men er ze- ïr van zijn dat het schilders zijn, Ie dat doen. De andere ambach- f n houden zich stil, het geluid van erktuigen of machines overheerst li er zijn ook beroepen en bezig- I tden, die iets nijdigs hebben, en de ens die zo'n beroep of zo'n bezig- eid zonder vreugde uitoefent Is I kwijls droevig. E Maar het schilderen doet de schil- er zingen, het schept een goed hu- eur en vreugde en het verjaagt I e zorgen. Wanneer u geldzorgen ebt, wanneer u ruzie hebt met uw 1 ste vriend, wanneer u moeilijkhe en hebt in uw huwelijk, is het be- r in plaats van te gaan krijsen, iplaats van het servies stuk te I toien of inplaats van u door de inhoop te laten meenemen bij de rogist op de hoek een potje verf te open en uw spiegelkast blauw of tod, de wanden en het plafond van 1 w kamer groen of roze te schilde- en. i Schilder alles wat u onder de-hand I omt, bedek alles met kleur en ogen- likkelijk zullen al uw zorgen in ook verdwijnen, al uw kwalen zul- n genezen, u zult geen dokter meer odig hebben, u zult geen last meer ebben van uw zenuwen, uw hu- teur zal gelijkmatig worden zelfs Is u de verf niet zo hebt opge- racht. in een woord: u zult geluk- ig zijn en u zult bemerken dat zingt! Natuurlijk is het zo dat anneer na enige tijd alles bij is Koop potten verf Noodzakelijkerwijs schildert u met kleuren waar u van houdt en op die manier schept u zich de omgeving, die u het meest nodig hebt, u voelt zich thuis, zelfs wan neer u de huur niet hebt betaald. U zult zonder enige zorg de leugens In de dagbladen lezen en u zult de wereld bekijken met de niet liegende glimlach van de superioriteit. Wanneer u klaar bent met deze eerste probeersels d.w.z. de pro beersels voor het schilderen, en wanneer u denkt dat u niets meer te schilderen hebt, is het mogelijk, met alle vrije tijd, die we tegenwoordig hebben, met de hoge belastingen, die u nog moet betalen, met de verlan gens naar weelde van uw vrouw, die niets begrijpt van de democratie, met de stijgende kosten van levensonder houd en de steeds devaluerende frank, is het mogelijk herhaal ik dat u af en toe toch nog wordt bevan gen door kleine crises van slecht hu meur: wel, koop dan maar weer wat potten verf, probeer uw muren te schilderen zodat het lijkt of ze met kostbaar hout zijn bekleed, schilder uw plafond hemelsblauw, uw meu belen in namaak-mahonie, schil der uw gordijnen goud, uw beddela- kens roze, schilder uw familiewapen op uw onderbroeken, bloemen op uw hemden en gelukkige landschappen op de ruiten van uw vensters die uit zicht geven op een sombere binnen plaats.U zult uw woning mooier maken, u zult uw leven op duizend manieren mooier maken zonder dat het nodig is naar het café te gaan. U zult het leven lichter inzien zefs wanneer u uw plafond zwart schil dert, de muren grijs en de vloer wit en u zult zingen ondanks het feit dat uw pak onder de vlekken zit. En wanneer uw vrouw kritiek op u heeft omdat zij altijd in de contramine is, ga dan niet redetwisten: haal uit de kast, waar u uw potten verf opbergt een grote kwast, een flinke bus prui- sisch blauw en smeer uw echtgenote in tot zij haar mond houdt. U zult dan rust in uw huishouden hebben en vreugde in uw hart. U wordt gelukkig! U zult, door het gebruik van kleur, door de schilderkunst, meer zelfver trouwen hebben gekregen en u wordt flinker, u gaat meer geld ver dienen en opgepast! wanneer men een beetje begint te verdienen, wordt het leven gecompliceerder: men eet te veel, men neemt taxi's, of men koopt zelf een auto, men loopt niet meer genoeg en men loopt te veel of helemaal niet meer, men gaat naar de schouwburg, naar het café, men zet de bloemetjes bui ten, men wordt ziek, men laat thuis een badkamer maken en u vervalt van kwaad tot erger, tenzij u zich herinnert dat er in uw buurt een W eer muziek Het Woubrugse fanfarekorps was sinds een paar jaar in ruste. De vereniging bestond nog wel, want er was een be stuur, er waren leden en men bezat mooie instrumenten, al leener was geen belang stelling. Als gevolg een dorp zonder muziek bij bijzondere gelegen heden. Geen muziek bij ko ninklijke verjaardagen. Geen serenade bij een 40- of 50-jarig huwelijksfeest, zoals gebruike lijk was. Dit kan. moet en zal anders worden, staat in de uit nodiging, die verzonden werd voor een bijeenkomst teneinde ,,De Muziek" nieuw leven in te blazen. Dinsdagavond vond deze bij eenkomst in de rechtkamer van het Oude Raedthuys plaats. De voorzitter, de heer J. W. Keessen, zette het doel van deze avond uiteen en hoopte dat onder de talrijke aanwe zigen, die aan de oproep ge hoor gaven, vooral de jonge ren, als actief lid zouden toe treden. Elf nieuwe leden traden staande de vergadering toe. o.w. drie dames, zodat de ver eniging nu 24 leden telt. Besloten werd om maandag avond a.s. te beginnen meteen onderlinge repetitie. De voorzitter durkte zijn grote tevredenheid uit over het succes van deze avond en hoopte dat in de toekomst dit succes zich zal voortzetten. (Van een bijzondere medewerkster Het modehuis De Groot, Breestraat, bracht een uitgebreide collectie pakjes en deux-pièces, die door de perfecte coupe en het prachtige materiaal, van een gedistingeerde eenvoud waren. Zes mannequins toonden deze collectie gisteravond in restaurant Van der Heijden. kaar geslagen, wat een mooi effect geeft. De bijpassende hoeden in de meest smaakvolle kleurencombinaties van velours, vilt of gevlochten fluweel, v/aren afkomstig van Messcher's Modehuis. De kapsels van de man- raquins werden verzorgd door kap salon J. P. van der Blom. Hedenavond vindt een reprise van deze show plaats. kunstenaar, u koopt tubes olieverf, een schildersezel, een doek, u begint met een portret van uw vrouw, die met een glimlach poseert want zij denkt dat zij mooi is en bij de foto handelaar in olieverf voor kunst schilders woont. U gaat zijn winkel binnen, u houdt zichzelf voor een graaf, u schildert, u valt niemand lastig, u bent een rustig en vreed zaam mens, u kijkt naar de natuur, u hebt belangstelling voor alles wat geschilderd is. voor plaatjes, u wordt weer kind en u bent gelukkig. Het pakt U! Wat u schildert, komt er weinig op aan! U zult spoedig be merken dat u geen genie bent, zelfs geen schilder, maar u hebt het toch te pakken, u houdt van de schilderkunst en omdat u steeds meer Kees van Dongen in 1937 toen hij de hierbij gepubliceerde ..Praktische raadgevingen voor het schilderen" heeft geschreven geld verdient koopt u schilderkunst, schilderijen, en u begint een verza meling van dingen, die altyd mooi zyn. U zit graag thuis, in uw eigen interieur en u bent rijk. U werpt een verstrooide blik in de kranten, u interesseert u helemaal niet meer voor politiek, noch voor moorden, u zoekt de rubriek „beeldende kunsten" die u niet zult vinden, maar dankzij uw geschilderde meubelen, uw ge schilderde muren, uw schilderijen te gen uw muren hebt u de vrede ge vonden, dat kostbare bezit dat die Hitier heeft verloren sedert hy is op gehouden met schilderen. Sclitirmanii op tie tweede plaats Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de uit voerende raad van de „Unesco" te Istanboel by het opstellen van een voordracht voor de benoeming van een nieuwe directeur-generaal van deze organisatie de meeste stemmen heeft gegeven aan de Fransman Maheu. Deze is waarnemend direc teur-generaal van de Unesco gewor den nadat de Italiaan Veronese om gezondheidsredenen als directeur- generaal was afgetreden. Van de vier kandidaten kreeg mr. C. W. A. Schürmann, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, na de heer Maheu de meeste stemmen. De Algemene Vergadering van de Unesco zal in november in Parijs de nieuwe directeur-generaal benoemen. Prins Bernhard is vanmorgen van Soesterberg naar Tanganjika ver trokken voor een verblijf van enkele weken. De Prins, die onder meer vergezeld wordt door zijn adjudant, luitenant kolonel C. C. Geertsema, en door prof. dr. J. F. Nuboer, zal zich in Tanganjika tezamen met ambtenaren van het desbetreffende regerings departement aldaar op de hoogte stellen van de wildbescherming. Voorts zal de Prins op 5 oktober aanwezig z(jn bij de officiële opening van de Kilombere-suikerfabriek dooi de minister-president van Tanganjika de heer Kawawa. Deze suikerfabriek is door Nederlands initiatief en met gebruik van Nederlands en ander kapitaal tot stand gekomen. ZéUt vu f-zusi. VOORHOUT De volksfeesten zijn maandagavond begonnen. Het weer lokte niet erg aan, maar toch waren er heel wat jongelui, die aan de lampionoptocht meededen. Op het feestterrein aan gekomen, was het burgemeester P. M. F. Smolders, die zijn gemeente- naren prettige dagen toewenste. Het Lunapark trok meteen al veel be langstelling, vooral van de zijde van de jeugd. De ouderen verzamelden zich in de café's voor het prjjsbiljarten, kruis jassen en bridgen. Winnaars waren: Prijsbiljarten: 1. H.Roozen, 2. H. v. d. Berg, 3. P. Hermans, 4. J. v. Schooten. Prijs jassen: 1. J. Zwetsloot, 2. M. Hoek, 3. C. Koster, 4. W. Floot, en 5. J. Hoogervorst. Bridgen: Groep Blauw: 1. Gebr. v. Kesteren, 2. dames HolthausZwetsloot, 3. dames Bor— Leferink. Groep Groen: 1. J. Lefe- rinkN. v. Dam, 2. echtpaar Homan en 3. de heren BouwBos. Klaver jassen: 1. Cees Bel, 2. Joop van Steijn, 3. dhr. Bogema, 4. N. v. Kem pen, 5. P. de Jong. De feesten op dinsdag zijn niet rooskleurig begonnen. De kinderspe len en de kinderoptocht van de hoogste klasse zyn niet doorgegaan. Onderhandelingen zijn gaande om deze op een eerstvolgende woensdag middag te houden. De kinderen heb ben wel hun traktatie gehad. Voor de lagere klassen was er poppenkast in het Parochiehuis. De Ronde van Voorhout trok ondanks de regen veel belangstelling. Veertig renners van de wielersport vereniging .Swift" te Leiden en „De Bataaf" te Halfweg, kwamen aan de start. Eerste werd J. Fransen, 2. H. Schouten, 3. M. Snijder. 4. C. Zomer, 5. J. de Jong, 6. W. Griffioen, 7. P. van Dongen, 8. P. v. d. Berg, 9. B. Odyk en 10. P. v. Engelen. 's \vonds begaven velen zich naar het feestterrein, waar veel vermaak was. De door de plaatselijke midden stand aangekochte feestverlichting brandde ook voor het eerst, tot te vredenheid van het publiek. In haar parochiekerk van de H. Pius X te Alphen aan den Rijn is dinsdagmorgen onder grote belang stelling mejuffrouw Puck Straathof gastvrouwe van het studiecentrum „Ons Erf" te Berg en Dal, een in stelling van de Nederlandse atholie- ke agrarische organisaties, en dio cesaan voorzitster van de L.T.M. en nationaal voorzitster van de Katho lieke Nederlandse Jonge Boerinnen Bond met de heer P. Duynhoven in het huwelijk getreden. Al deze functies aanvaardde zy anderhalf jaar geleden, nadat zij te voren vele jaren haar krachten had gegeven aan de plaatselijke organi satie van de L.T.M. in nauwe sa menwerking met de L.T.J. Aanvankelijk richtte mevrouw P. van Duynhoven-Straathof haar aan dacht op het onderwijs. Zij behaal de in snel tempo aan de Katholieke Kweekschool Sint-Lucia te Rotter dam een serie aktes met inbegrip van de hoofd-akte, maar erg lang heeft zij de vergaarde kennis niet aan het katholiek onderwijs dienst baar gemaakt. Haar idealen bleken op landelijk niveau te liggen, name lijk bij de agrarische jeugdorganisa ties. Haar huwelijk betekent het ein de voor haar maatschappelijke func ties, welke zij omstreeks de jaarwis seling allemaal hoopt te beëindigen, om zich definitief in Bovenkerk te vestigen. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tuseen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. De Parijse journalist Charles Fegdal vroeg Van Dongen in 1925 om een foto. Hij stuurde hem toen deze karikatuur van Zyg Brunner. Die is vooral zo aardig omdat de te'-enaar heeft aangeduid hoe Var Dongen een wat bleu vrouwtje schilderde als een excentrieke vrouw van de (eventueel: halve) wereld. Bij Modehuis De Groot Het materiaal van de pakjes is gro tendeels jersey. Een groot deel van de collectie bestaat uit de bekende Hanro pakjes. Hiernaast werd ook veel kamgaren en Shetlandwol ge- i bracht. De mantelpakjes hebben alle korte j jasjes, zijn van voren vaag getail- 1 leerd en vallen van achter recht. I De rokken zyn soms recht, doch meer gerend of voorzien van uitwaaiende plooien. De kragen zijn klein en vaak Ivan fluweel. In de pakjes wordt dik- wijls een cravatte gedragen van zijde 1 in een afstekende kleur. Zeer en vo- i que is een mantelkostuum met 2 I rokken. Er was veel variatie in kleu- I ren. De meest voorkomende tinten j waren grys, groen, cognac, blauw, zwart en prachtige contrasterende ruiten. Er was een oneindige variatie in tricot deux-pièces, bestaande uit rokken met jumpers. Heel mooi wa ren de jumpers met een voor- en achterpand van ingeweven plissé. Origineel vonden wij de pakjes waar onder een pullover in een afstekende kieur werd gedragen. De getoonde japonnen waren ver vaardigd uit vyella, kamgaren of jer sey. De modellen zyn aansluitend met een gladde rok of voorzien van laag ingezette plooien, die soms asymmetrisch waren ingezet, zoals bij een cognackleurige jurk. De liefhebbers van de wintersport konden hun hart ophalen aan de prachtige pullovers en vesten, die op Helanca pantalons in contrasteren de kleuren gedragen werden. Voor after-ski waren er beeldige pakken van zilverbrokaat en zuiver zijden stietch. Twinsets toonde men in een rijk kleurenassortiment op effen of op geruite rokken. De cocktailtoiletten van jersey, zij de of fluweel waren merendeels zwart. De modellen zijn van voren hoog aan de hals en in de rug gedecol leteerd. Soms wordt de stof over el- 30500 30500 30500 HAZERSWOUDE HET VERHAAL VAN MAURITS De Jongeren Organisatie van de Holl. Mij van Landbouw kwam voor het eerst in dit winterseizoen in ver gadering bijeen. Als spreker trad op de heer J. B. Oosterwelder uit Amsterdam. Hij had als onderwerp „Maurtis een rij ke lui's zoontje". Hij vertelde hoe een door zijn ouders bedorven zoon in een vakantiekamp verzeild raakt. Eerst weet Maurtist met zichzelf geen raad in dit kamp maar latei- vindt hij het zo prettig daar dat hy vraagt om er nog een week te blij ven. In de eerste week was Maurtis zo veranderd dat men hem verzocht om leider te worden over jongens van 6 tot 8 jaar. Later kwam Mau- rits in het bestuur van een jeugd club in Amsterdam. Na verloop van een paar aaar verscheen hij niet meer op de club omdat hij van zijn ouders er niet meer naar toe mocht. Het was nl. een christelijke verni- ging en Maurtis zou hier te veel van onder de indruk komen. Na zes jaar ging spreker op bezoek in de strafgevagenis te Breda, waar hy Maurtis ontdekte tussen de andere gevangenen. Maurtis vertelde dat hij onder druk van z'n vader naar een vergadering was gegaan, waar hij door de overvloedige drank twe mensen had doodgeslagen. Toen hij weer bij kwam lag hij in een poli tie cel. Hier vandaan werd hij ge transporteerd naar Breda waar hij veroordeeld werd tot 12 jaa*- gevan genisstraf. Hij hoopte dat zijn vrouw hem al deze jaren trouw zou bly- ven. Wat ook gebeurd is. Na deze tyd is hij z'n vader opgevolgd in het bedrijf. Er waren 4o leden aan wezig onder wie 7 nieuwe. Frans Hals: 200.000 bezoekers Vanochtend werd op de „Frans Hals"-tentoonstelling in Haarlem de 200.000ste bezoekster begroet. Het was mevrouw F. C. C. Hummel Lucardie uit Wassenaar. Zij ontving van de wethouder van O. K. en W., de heer D. J. A. Geluk, die voorzitter is van de tentoonstellingscommissie, een boeket rode rozen en witte anjers (de Haarlemse kleuren), het boek „Van Geertgen tot Frans Hals" en de „Frans Hals"-kalender. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 september Londen 10.08*4—10.094: New York 3.60' i3.60'2Montreal 3.34H— 3.34H; Parys 73.52—73 57; Brussel 7 23%7.24 sFrankfort 90 044— 90.09 4Stockholm 69.92—€9.97: Zürich 83.274 —83.32 4; Milaan 58.05458 101 iKopenhagen 52.03— 52.08; Oslo 50.36—50.41; Wenen 13 96'4—13.9714Lissabon 12.57%— 12.5914. BEURSOVERZICHT UNILEVER HOGER Amsterdam, 19 september Het was vanmiddag alleen Unile ver, welk fonds bij de opening een koersverbetering. ten opzichte van het voorgaande slotniveau, te -zien heeft gegeven. De overige interna tionale waarden moesten zich met koersdalingen tevreden stellen. Het waren vooral de Philipsaandelen die zeer teleurstellend openden op f 149,50, tegen gisteren als slotprys f 151,40. Deze hoek had van mid denkoers aanbod te lijden. Volgens de beurs worden er dagelijks Phi lipsaandelen in Amsterdam ver kocht in verband met overschotten als gevolg van de recente emissie van dit concern. Amerika is steeds met stukken aan de markt waar te genover veelal niet voldoende koop kracht staat. De openingsprijs bleek later op de middag nog te hoog te zyn geweest, want de koers daalde tot f 148.30. Hiertegenover was er in de Unileverhoek middenkoers vraag. Het aanbod in deze hoek voor Ame rikaanse rekening, werd door de loka le vraag zeer goed opgenomen. Hier* door steeg de koers van f 134.40 tot f 134.70 (f 134.20). Kon. Olie paste zich bij de tendentie voor dit fonds in Wall Street aan en lag op f 146.53 circa f 1.40 beneden de voorgaande slotprijs. Aanbod was de oorzaak dat) genoemde aandelen daalden tot f 145.80. waarna tegen het slot weer een herstel intrad tot f 146.50. Aku trok zich van de verdeelde stem ming voor de internationale waar den weinig aan. De rayon-aandelen waren slechts een puntje lager op 366. Voor dit fonds spreken nog steeds de gunstige resultaten van de bui tenlandse dochterondernemingen waarvan vooral „American Enka"' een hartig woordje mee spreken wat de koersvorming betreft. Hoogovens lagen opnieuw in de hoek waar de slagen moesten worden geïncasseerd Verloor dit fonds gisteren 7*4 punt tot 551. vandaag werd 542 gedaan Aanbod in een lege markt is de hoofdoorzaak voor de aanhoudende zwakke stemming voor deze stukken. Na een optimistisch begin met ho gere koersen gingen de winsten gis teren in Wall Street weer verloren als gevolg van verkopen, waartegen over niet voldoende vraag aanwezig was. Kon. Olie deed op de New- yorkse beurs een stapje terug, Phi lips noteerde er lager doch Unilevers sloten hoger. De Westduitse beurzen waren vandaag iets gemakkelijker. Het Damrak ondervond vanmiddag dus weinig steun van het buitenland en was op zichzelf aangewezen. Deze opgave bleek, gezien het koersver loop, voor de meeste hoofdfondsen te zwaar te zyn. Scheepvaarten en cultures gemak kelijker in een zeer stille markt Staatsfondsen vast met weinig zaken. Woensdag 19 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000. vorige Slotkoers koers v. heden. Ned. '58 44 100} f 1014 Ned. '59 44 100ft 1014 Ned. '60-1 4)4 100} t 1014 Ned. '60 II 4)4 100 }t 1014 Ned. '59 4)4 1004 1004 Ned. '60 4y* loo y8 1004 Ned. '61 4% 1004 1004 Ned. '53 3*i 96 96 Ned. Gb. obi. 34 67*4 Ned. '47 34 90ft 914 Ned. '51 34 964 964 x Ned. '53 I-n 34 954 954 b Ned. '56 34 94% 944 Ned. '48 3% 884 884 Ned. bel. cert. 3% 86x 89 Ned. '50 I-II 34 88*4 Ned. '54 I-n 3y4 90% 90*4 Ned. '55 I Sy4 90% 904 Ned. '55 H 3Vi 924 92*4 Ned. "37 3 92 92 Ned. G.b. obi. '46 3 92A 92ft Ned. dol. In. '47 3 88 89 Ned. Inv. cert. 3 99 At 1004 99 A x Ned. 62-64 3 1004 Indië "37 3 100 Indië *37 A 3 95 h 95 A Ned. won. bJ. '57 6 107^ 1074 Ned. w.b.l. '58 44 100 A 100 A vorige Slotkoers koers v. heden. 109 91 90 4 834 834 89 884 874 874 834 83*4 814 814 924 914 914 914 914 914 924 974 874 974b 87 874 1044 1044 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1084 1084 Ver. HVA-my. 1224 120 A.K.U 367 366 Deli M(j cert. 147 147.— Hoogovens cert. 551 5434 Philips gem. bez. 151.40 148.40 Unilever cert. 134.30 134.60 673 664 Kon. P. (50 k f 20) 147.90 146.40 Holl. Amer. lyn 11674 118 Java China Pak. 130 131 KIM 51 10 51.10 Kon. Ned. St.boot 136* 1364 Kon. Paket My. 1344 136 b Stoom Mij Ned. 1344 1344 Niev Goudr cert. 106 1064 v. Ommeren cert. 240* 242 Kon. Rott. Lloyd 128 127 N. Scheepsv. Unie 123% 124 NIET ACTIVE OBLIGATIES Prov.1 en Gem.Ieningen Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 124 A'dam 56 124 A'dam '56 II 2% A'dam'56 Hl 2% Eindhoven '54 4 Enschede '54 24 DenHaag'52 124 Idem n 2% R'dam '52 I 2^„ Idem n 24 Idem '57 2% Utrecht '52 24.. Z.-Holl. 1957 24 Zuld-Holl. '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interlinie f50.-.. 181 181 Robeco 207.— 206 Unitas f50.- 460 461 Ver. Bez. v. 94 f50 128.50 128 Amst. Bank 376 3754 Cultuurbank 32 3 Ui Holl. Bank U eert. 227 2264 Ned. HandelmiJ. 3564 352 Rott. Bank 357 355)4 Twentsche Bank 311 313 Senembah 350b Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat B orsumij - Wehry Calvè Delft eert. Electrolasmij K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bmlj. Internatio v. Kemp. en Beg. Leidse Wolspxy Müller en Co NJ3. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd. Mij Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wemik's Betmij Wilton Feijenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg A'dam '47 (34)3 95 944 Idem 48 (34).. 94% 944 R'dam '52-1 (44) 99 Id. *37 I-n (34) 94% 994% Z-Holl. '55 44.. 98% Bankwezen Bb N.Gem. 58 54 103% 103% Id. NWB'52 (44) 99 987a BVG rsbr f 500 210% 211 BVG rsbr '52 144% 145 Industr Obligaties Philips Dol) '51 89b 894 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten 600 602 231 231% 70 71 680b 697 395 396 2954 2954 1604 161 455 459 194 1994 199 160 160% 399% 326 y4 325 516 518 57.— 56 10 444 441 824 8234 401 401 954 95% 195 193 260 82b 83 1234 1234 Mynbouw en petroleum Biliton 2de r4354 Kon. Petr. (f20) 145.20 Amerik. fondsen Canad. Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 437 144 21% 21ft 65% 65 39% 39% 31 31 524 514 55 544 67 66% 34% 334 33 32% 30 A 437a 43% h MWMI C

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7