„WIJ ZIJN GESCHOKT IN DEN MORIAEN" vitamol LEIDSE RAAD HERDACHT OVERLEDEN WETHOUDER Plechtig en indrukwekkend „Uitmuntend bestuurder, die groot vertrouwen genoot"" Het werk kun Mode dit seizoen zeer vrouwelijk en elegant gaan beginnen Kon. brons voor L. Arbouw -JJpgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 september 1962 Tweede blad no. 30760 „Wij zijn geschoktwij zijn geroerd en wij begrijpen uifciet Maar het is, alsof onze overleden vriend Stolp als aatste levensopdracht had ontvangen, ons in herinnering te irengen de diepe zin van de woorden, „Mijne wegen zijn niet iwe wegen". Wij buigen het hoofden proberen te lanvaarden". Aldus sprak gisteravond niet alleen de burgemeester, doch vooral de mens 'an Kinschot toen hij in een daartoe speciaal belegde buitengewone zitting an de Leidse raad het plotseling overlyden van wethouder S. M. Stolp K: erdacht. 1 „Wij zyn geschoktdaarvan was gisteravond in deze plechtige n tevens indrukwekkende zitting ook duidelijk iets te merken. In de zaal raarvan de gordijnen ten teken van rouw gesloten waren en allen in diepe rtttilte beseften waarvoor men gekomen was, hadden met de vrijwel voltallige aad, ook plaats genomen de oud-wethouders, de heren J. C. van Schaik en G. Hagens wethouder Jongeleen was met vakantie in het buitenland .ft et lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer D. van der Kwaak, die 1111 het Leidse College van B. en W. indertijd werd opgevolgd door wethouder tolp. mr. M. J. Blok, oud-chef van het Kabinet van de burgemeester, alle r< loofden van dienst en vele oud-raadsleden. jlrote belangstelling Een speciale plaats was gereser- eerd voor de kinderen en de milie van de overleden wethouder l ie deze buitengewone raadszitting veneens bijwoonden en door het tï ollege van B. en W. werden bin- t engeleid. Ook de publieke tribune was deze tJvo»4 dicht bezet. Op de plaats van hem, die in ezc zitting werd herdacht lag een oef bloemen De burgemeester, die deze avond z loeite had zijn ontroering te ver- e' irgen, gaf na zijn inleidend woord en karakterschets van de overleden ethouder. Steven Marinus Stolp, nog slechts einige dagen geleden met algemene j istemming opnieuw gekozen tot I ethouder der gemeente, is voorgoed 1 an ons heengegaanOp 54-jarige lieftijd, in de volle kracht van zijn ven. werd hij geroepen door Hem, ie, naar zijn diepste overtuiging, as de Kracht van zijn kracht. Aan zijn laatste levensopdracht, 2 aarvan ik, aldus spreker zo juist ritewaagde, zijn talrijke, even mooie N i zinvolle, voorafgegaan. Stolp m erd immers geroepen om, uitgerust iet uitnemende gaven van geest en n, art, te bouwen aan een groot en lodsdienstig gezin, aan een uitste gerenommeerd accountantskan- ior, aan het welzijn van het Kerk- l0; enootschap, dat hem dierbaar was 1 reden dat wij hem op dit mo- 1 lent in het bijzonder gedenken man de belangen van de gehele Leid- 1gemeenschap, die hij vanuit zijn ltpristelijk-politieke overtuiging dien- Alle functies, die hij bekleedde, 'zjttch vooral zijn wethouderschap, Jadden zijn bijzondere liefde verwor- a, n. Hij heeft ze vervuld met volle- ge inzet van al zijn krachten en iet een bezielende toewijding. Hij beschikte daarbij, aldus de N irgemeester. over een uitstekend Jerstand, waardoor hij zich snel in 1 iteenlopende problemen kon inwer- 2 en. Als wethouder van Financiën irwierf hij zich dan ook het ver- K ouwen van de gehele Raad. In de ^pingen van zijn collegae-wethouders in andere gemeenten was hij zeer ezien en hoog gewaardeerd om zijn ekwaamheden. rl! Dienen van gemeenschap Zijn dienen van de gemeenschap N erd gekenmerkt door grote onbaat- ichtigheid en geschiedde op uiterst insicntieuze wijze. Men kan ervan e'rertuigd zijn, dat hij zich dagelijks vraag stelde, of hij zijn taken wel 1 (danig verrichtte als van hem let alleen in eigen kring, maar ook i aarbuiten werd verwacht. 1 Hij stelde dan ook aan zichzelf de 'jloogste eisen en hij heeft er voor over wij kunnen beoordelen vol- 2 dig aan voldaan. Met hem is dan ook helaas m uitmuntend bestuurder heenge- (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f 400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. in zijn innerlijk. Zij echter, die daar toe wèl in de gelegenheid waren, hebben zich aan zijn warm kloppend hart mogen verwarmen. Gelovig mens Bovenal echter zal de persoon van wethouder Stolp, aldus spreker, in onze herinnering voortleven als een bijzonder sterk gelovig mens, wiens leven geheel werd gedragen door zijn godsdienstige overtuiging. Tot die overtuiging behoorde on der meer zijn geloofsinzicht, dat niets van hetgeen op deze wereld geschiedt zonder zin is. Het stond voor hem vast als een absolute zekerheid. Zonder enige twijfel kunnen wij ons ervan overtuigd houden, dat hij vanuit dit geloofsinzicht ook zijn on verwacht geroepen worden heeft verstaan èn aanvaard. Uit deze gedachte vloeit voor ons allen, maar bovenal voor zijn innig bedroefde vrouw en kinderen, een ware vertroosting. gaan, die allen, die met hem hebben samengewerkt, in dankbaarheid zul len blijven gedenken. De persoon van wethouder Stolp, aldus de burgemeester, zal in onze herinnering voortleven als iemand, die geneigd tot nuchter oordelen zich nimmer liet verleiden tot een j sprekend namens de gehele Raad, overhaast oordeel. Daarbij betoonde tegenover mevrouw Stolp, de kinde ren en de gehele familie te getuigen van onze oprechte deelneming en hen Trouwe vriend Mijn vrouw en ik. aldus de burge meester. verliezen in de heer Stolp een trouwe vriend. Voor de harte lijke steun en het medeleven, die wij van deze oprechte christen in zo rijke mate ontvingen, brengen wij uit het diepste van ons hart innige dank aan God. Het is mij een behoefte, mede ook hjj bovendien een grote mildheid wanneer het anderen gold. Had hij zich eenmaal een over tuiging gevormd, dan plaatste hij zich met zijn gehele persoon er ach ter. Nimmer bereid zijn diepste over tuiging te verloochenen, trachtte hij haar echter steeds zó te vertolken, dat de door hem zozeer begeerde harmonie met zijn omgeving niet werd geschaad. Het was moeilijk zijn gevoelsleven op zijn juiste waarde te peilen, om dat hjj zelfs zijn naaste medewerkers niet gemakkelijk een blik toestond toe te wensen, dat God hen de kracht zal geven, deze zware beproe ving te aanvaarden in de geest van de overledene, overeenkomstig het gebed van de Heer zelf: „Uw Wil ge schiede". Mr. C. J. Woudstra. die zich na mens de raad bij deze woorden aan sloot, zeide dat het verscheiden van de heer Stolp niet alleen een groot verlies is voor het College, doch ook voor de raad. Stolp, aldus spreker, begreep het waarom van de dingen en had de gave om zijn standpunt in klare taal uiteen te zetten. In zijn optreden, dat vertrouwen wekte, legde hij een grote mate van be scheidenheid aan de dag. Daarnaast was hij steeds behulpzaam en vrien delijk en open van karakter. Eigen schappen. waardoor hem reeds spoe dig het vertrouwen van de raad werd geschonken. Leiden, aldus mr. Woud stra, had in hem een eminent stads bestuurder. die zijn gaven in dienst van de gemeenschap stelde. Onze deelneming, aldus spreker, gaat in deze droeve dagen uit naar de familie Stolp. Moge God, die de steun was van uw man en vader, U allen de kracht geven dit verlies te dragen Nadat staande enkele ogenblikken stilte in acht waren genomen, sloot de voorzitter deze buitengewone raadszitting. Aankoop tachtig afzethekken Voor de afzettlne van wegen en weggedeelten bij bijzondere gebeurte nissen beschikt, de gemeente over houten en ijzeren palen, waaraan touwen worden bevestigd. Aan deze wijze van afsluit ine zijn verschillende bezwaren verbonden. De houten pa len moeten in de grond worden inge graven terwijl bij verwijdering de ontstane gaten moeten worden opge vuld en aangestraat. De losstaande ijzeren palen hebben tot nadeel, dat bij opdringen van het. publiek gevaar voor omverlopen van de afzetting be staat. Voorts vormen de touwen geen voldoende afscheiding, omdat het pu bliek er vrij gemakkelijk over heen kan klimmen of onder door kan krui pen. Het gevolg van een en ander is dat deze touwafzettingen slechts in beperkte mate dienst, kunnen doen. Teneinde doeltreffender afsluitin gen mogelijk te maken, hetgeen mede met het. oog op het. personeelsgebrek bij de politie gewenst is. achten B. en W die daartoe ook een voorstel aan de raad doen het van belang over te gaan tot dP aanschaffing van zgn. politie-afzethekken, welke ook in andere steden worden gebruikt. Deze hekken zijn voorzien van spijlen en kunnen door middel van haken en ogen aan elkaar worden gekoppeld. Voorlopig kan worden volstaan met de aankoop van 80 hekken heteeen. met. inbegrip van enige bijkomende kosten, een uitgave zal vergen van f. 6.500,—. Voorts kunnen de tran- Lezers schrijven. Gerda Kraan Wanneer de Europese kampioene op de 800 rntr. Gerda Kraan gister avond dezelfde indruk van de Leidse politie heetf gekregen, zoals ik die kreeg, dan zal dit niet al te groots geweest zijn. Toen hónderden mensen bij het Station stonden te wachten op haar aankomst, versoheen plotseling haar wagen midden in een stroom van bussen en auto's, zodat het enthou siaste publiek te laat bemerkte, dat Gerda Kraan reeds voorbij was. Ternauwernood kon het muziek korps nog voor haar wagen gaan lopen, maar de ohaos die daarna ontstond was enorm. Haar wagen werd geflankeerd door N.Z.H.-bussen en auto's, terwijl de bus met geno digden en het bestuur van De Ba taven alle moeite had door de chaos heen te komen. Bij de Stadsgehoorzaal werd de chaos nog groter, omdat tot het laatste moment het verkeer op de Breestraat gehandhaafd bleef. Waarom moest dit zo gebeuren? Had men voor deze Europese kam pioene het verkeer niet kunnen om leiden? Het inhalen van Gerda Kraan zou voor het Leids politiekorps een reden geweest kunnen zijn. haar collega agente te bewijzen hoezeer ook zij haar prestatie wist te waarderen- Uiteindelijk heeft Leiden niet ieder Jaar een Europese kampioene. Met dank voor de plaatsing. B. Diergaarde. CONCERT VAN ZAIDEE PARKINSON Vrfjdag 5 oktober a.s. zal de jonge Amerikaanse pianiste Zaidee Parkin son een recital geven in de boven zaal van de Stadsgehoorzaal. Het programma vermeldt werken van i Beethoven (Sonate op. 28), Chopin, Debussy en Schumann (Davids- I bündlertanze) Een jonge, levensfrisse huid - hoe kunt u die behouden of. herwinnen? Hier is het wetenschappelijke antwoord dat miljoenen vrouwen dankbaar stemt: Vitamol. Vitamine- cosmetica die het tekort aan opbouwstoffen in uw huid weer aanvullen. Nieuwe levenskracht door reddende vitaminen...nieuwe charme door Vitamol! Vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Vitamol Dagcrème: De volmaakte bescherming. Vitamol Nachtcrème: De beste voedingscrème. In tuben 4.25 Toen ds. A. J. Lamping aan het begin van dit jaar voor de eerste maal binnen kwam in dat gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht zei hij: ..Daar mocht wel eens wat aan gedaan wor den". En gelijk had hij. De muren waren verveloos en de kamers somber. Echt geen ge bouw waar de Leidse jeugd zich op haar gemak zou voelen. In die tijd schreven wij: „De dominee is een man boordevol plannen". Die plannen waren nog wel wat vaag, maar gisteravond hebben wij kunnen zien wat ds. Lamping be doelde. Het is een gezellig huis ge worden. Het is niet helemaal zo'n verbou wing geworden als de dominee zich had voorgesteld. Een architect ver telde hem, dat een grondige ver bouwing ongeveer f 40.000 zou kos ten. Ds. Lamping schrok. Zoveel geld kon hij nooit bij elkaar krijgen. Toen zijn daar op nummer 44 aan de Hooglandse Kerkgracht enkele jongeren zelf begonnen met schilde ren, bikken en breken. Er kon een gunstige regeling getroffen worden met de aannemingsmaatschappij D. Stigter en Zn. Met enige trots kon ds. Lamping gisteravond dan ook het gebouw, dat indertijd de naam „In den Moriaen" kreeg, heropenen. De grote zaal heeft een ingrijpende verandering onder gaan. De muren hebben een vrien delijke kleur gekregen en op een van de kleine wanden prijkt een muur schildering die aangeboden werd door jeugdouderling P. C. de Boer De kleine kamer, vroeger een doods vertrek, dat zich ongetwijfeld zeer goed leende voor het houden van ernstige vergaderingen, is bijzonder gezellig gemaakt. Fleurige gordijnen, een nieuwe vloerbedekking en gezel lige zitjes geven de kamer het aan zien van een echte huiskamer. V. D. toonde gevarieerde eollectie (Van een bijzondere medewerkster Het gaat wiet de mode als met zovele zaken: er is niets nieuws onder de zon. Dat wil niet zeggen, dat er geen nieuwe mode is. Integendeel deze is dit seizoen juist zeer vrouwelijk en elegant. Zij is evenwel ge ïnspireerd op die van de vorige eeuw. Daarom is men modieus met een getailleerde mantel of japon en een mantelkostuum ivaarop een roman- sport- en onderhoudskosten voor dit j tische blouse gedragen wordt met een volant of kantje. jaar worden gesteld op f. 2000,—. Deze modieuze noviteiten werden gistermorgen en tweemaal 's middags door 4 mannequins bij V en D ee- toond. Er was in deze show veel aandacht besteed aan de mantels Deze waren vervaardigd uit velours, bouclé en Shetland wol. Het meest „en vogue" zijn de modellen met de aangesloten, even verhoogde taillelyn. Meestal valt de rug glad of is deze van lange coupenaden voorzien. Hierdoor ont staat de z.g. dooslijn. Behalve de ge tailleerde mantels waren er ook rui me met raglan of vleermuismouwen. De klassieke camelmantel werd even eens getoond. Hiernaast zagen wy modellen met een verlaagde taille. Het accent werd aangegeven door een laaggeplaatste ceintuur. Er waren verscheidene pakjes in tricot en Shetland wol. Deze waren eveneens aan de voorkant getailleerd en van achter recht vallend. Een uit zondering hierop maakte «zoals Dior dit brengti een zwart bouclé kos tuum voorzien van een geheel recht vallend 3 4 jasje met loshangende H ij gaan door „Onze wensen", aldus ds. Lamping „zijn nog niet allemaal in vervulling gegaan. Zo mist de huiskamer nog „Dames-Contact" kiest voorzitster Mevrouw J. M. Mentink-Van der laauw is gisteravond tijdens een ndanks het slechte weer nog goed ezochte vergadering in de Boshut an de Hoflaan met algemene stern- ten gekozen tot voorzitster van het Barnes-Contact" van de St.-Anto- iusparochie in Leiden-Zuidwest. Na erdere aanvulling ziet het bestuur r voor het overige als volgt uit: ievr H. C. Pont-Bemelman tsecr.), nevr'. A. Gottenbos-Stikkelman >enn.), mevr. I. A. de JongDe >ng en mevr. J. P. de RomijnVan Noord (comm.) Voordat het toneel- roepje onder regie van mevrouw tont het toneelstuk „Het onstuimige lichtje" opvoerde, werd nog even de andacht gevestigd op enige toe komstige activiteiten, zoals op 14 no- ember een demonstratie-avond over 'ulshoudelijke artikelen en de excur- ae op 20 november naar een Leeuw ardense condensfabriek. Verder gaan de gedachten uit naar *n discussie-avond, een modeshow. *n bezoekdag aan de KVP in Baarn d in januari een lezing van God lied Bomans over „humor". Het bestuur van liet jeugd centrum ,,In den Moriaen" sa men met ds. A. J. Lamping (tweede van links) geschaard rond het bord, dat ontworpen werd door Henk de Bruin en dat een plaats zal krijgen boven de nieuwe ingang van het jeugd centrum aan de Moriaansteeg. (Foto L.D./Holvast) de open haard. Deze heropening moet dan °ok niet als Iets definitiefs wor den gezien, maar als een fase, als een tussenstation. We gaan door". Het huls is nu ongeveer vijf jaar in het bezit van de Leidse Hervorm de Jeugdraad. Het staat dus, ook nu nog ter beschikking van de gehele hervormde Leidse jeugd boven de 16 jaar. Op 6 oktober echter begint het „clubwerk", het open jeugdwerk, waaraan jongeren van alle gezind ten kunnen meedoen. „In den Moriaen" heeft reeds een bestuur, dat bestaat uit Janny v.d. Eist, Han Trouwee, Hans Janssen, Sarine v. d. Lelie, Babs Wesselius en Wim Schrijver. De ingang van het gebouw is ver plaatst naar de achterzijde aan de Moriaensteeg. Wat vroeger een fiet senbergplaats was. is nu in verge lijking tot het oude aan de Hoog landse Kerkgracht, een riant voor portaal geworden. De gevel van de nieuwe ingang zal versierd worden met het naam bord van „In den Moriaen", dat ont worpen werd door Henk de Bruin. De feestelijke heropening werd gis teravond o.m. bijgewoond door de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, ds. J. Groot namens het moderamen van de Centrale Kerke- raad. de heer H. Zunderman namens de Leidse Jeugd Actie en wika Renes. Deze avond werd ook veel aandacht besteed aan het winterprogramma van „In den Moriaen", waaraan wij vorige week reeds uitvoerige aan dacht besteedden. De werkkamer van het jeugd centrum, die deels is ingericht als kantoortje, deels geschikt is gemaakt voor het voeren van rustige gesprekken"Dit is een knus hoekje van de werkkamer, waar de jeugdpredikant ook zijn spreekuur houdt. (Foto L.D./Holvast) Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doet.ex. Ned. recht de heren L. D. de Bièvre (Wasse naar) en M. Tabaksblat (Den Haag) doct.ex. scheikunde mevr. G. A. ArnoldSchilder (Den Haag) en de heren F. J. C. M. Arnold (Den Haag) en J. F. Steggerda (Lelden); doct.ex. biologie de heren C. C. Tim mer en R. Kokke (Leiden); doct.ex. geologie de heer H. A. van Adrichem Boogaert (Hilversum» (C.L.); doct.ex. pharmacie mej. G. W. Koster (Lei den»; kand.ex. K' wis- en natk. mej. A. M. Piekaar (Leiden); kand.ex. A. wis- en natk. de heer A. A. M. Thys- sen (Leiden); kand.ex. D' wis- en natk. de heer D. W. Haasbroek (Leiden); kand.ex. F. wis- en natk. P. Provo Kluit (Leiden); kand.ex. K. wis- en natk. M. H. den Boer (Lei den); kand.ex. L. wis- en natk. H. T. Tan (Groningen); kand.ex. kunstge schiedenis M. H. Josephus Jitta (Den ren vervaardigd uit popeline in zo wel lichte als donkere tinten. Sportieve kleding, zoals Helanca pantalons, waarop vesten, ruige pul- overs en blouses werden gedragen, waren er te kust en te keur. Heel apart voor de teenagers wa ren de flanelpakjes en een pakje ver vaardigd uit een double face stof in een zwart/wit petita ruitje met aan de andere kant gifgroen. Het pakje werd gecompleteerd met een roman tische zwarte blouse, die in de rok gedragen wordt. Omdat jonge meisjes zo graag combineren, is zo'n pakje een leuk bezit. De grote collectie namiddagjapon nen had veel succes. Zwart domi neerde in deze show. verdere mode kleuren zijn bruin, groen, blauw en rood. De modellen van deze japonnen zijn meestal getailleerd. De rokken vallen licht gérend of klokkend. De zwarte jurkjes waren vaak voorzien van een ruche of volant aan de on derkant. Heel apart was een garne ring van apehaar Veel modellen hadden een stola in dezelfde of con trasterende kleur. Heel chic was een zwart pakje met een asymmetrisch knoopsluiting, waarvan de kraag in een stola overging. Tot slot van deze zeer gevarieerde show bracht men een bruidsjapon van Engelse kant met een garnering van batist stro ken, en enkele avondtoiletten van brocaat en zijden georgette. De bijpassende accessoires zoals colliers, handschoenen en tassen wa ren met zorg gekozen. Zeer elegant zyn de hoge laarsjes, voorzien va^ een laag hakje, die in verschillende kleurencombinaties verkrijgbaar zyn. De getoonde hoeden waren ver vaardigd uit melusine, velours, vilt of vooral veel bont. De modellen zyn niet zo groot en staan recht op het hoofd. Sterk favoriet zijn de hoeden met een klein randje, geïnspireerd stola. De getoonde regenmantels wa- 1 op het jagersmodel. Veertig jaar portier Diaconessenhuis Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gistermiddag in het zusterhuis van het Diaconessenhuis concentreerde rond de figuur van de heer L. Arbouw. En daarvoor was dan ook alle aanleiding. Het was deze dag n.l. veertig jaar geleden, dat de heer Arbouw het was nog onder zuster v. d. Brink zijn aanstelling kreeg als portier van deze Inrichting. Van deze functie en dit bleek ook tijdens de toespraken heeft de heer Arbouw „iets weten te maken". Voor patiënten en bezoekers(sters) van deze Diaconesseninrichting was hij een bekende figuur, waarop men als vraag baak nimmer tevergeefs een beroep deed. Wethouder S. Menken, die tijdens de huldigingsbyeenkomst als eerste spreker het woord voerde, wees er o.m. op. dat de heer Arbouw in deze veertig jaar vele blijde, doch ook be droefde gezichten langs zich heen heeft zien trekken. Vooral in een zie kenhuis komt het er op aan hoe de entree is. De heer Arbouw, aldus de wethouder, is er in geslaagd om di rect reeds bij aankomst een sfeer van vertrouwen en berusting te scheppen en dit is mede een belangryk aspect van de gezondheidszorg. Op grond van deze verdiensten was het de wethouder een vreugde te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Arbouw de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verle nen. De directeur-econoom, mr. J. W. Filippo, die mede namens het be stuur van het Diaconessenhuis geluk wensen aanbood, stelde drie eigen schappen van de jubilaris in het licht, t.w. diens gevoel voor ver houdingen, de onopvallendheid van de persoon Arbouw en de onverstoor baarheid. waarmede de jubilaris te werk gaat. Daarnaast heeft de heer Arbouw. aldus spreker, steeds grote ijver aan de dag gelegd en nimmer op het appèl ontbroken. Namens het bestuur bood spreker een enveloppe met inhoud aan. Dr. H. Muller, sprekende namens de specialisten van het Huis, prees de gelijkmatigheid in humeur en ka rakter van de jubilaris, aan wie een soort sleutelpositie leder passeerde hem in handen was gelegd. Ieder, die met U in aanraking kwam. viel het op, dat U de gave bezat om in weinig woorden veel te zeggen. Me de namens zijn collega's bood dr. Muller de heer Arbouw een bedrag onder couvert aan. Nadat zuster Nel (mej. Urbanus» op rijm haar gelukwensen had aangeboden, dankte de heer Arbouw voor de vele prijzen de woorden en de aangeboden ge schenken. Een drukke receptie was hierna het zichtbare bewys hoe zeer de persoon en het werk van de jubi laris op prijs worden gesteld. Wethouder S. Menken speldt de Koninklijke onderscheiding op.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3