Verkeer in ons land „veiliger" geworden Vlees is schaars in DDR MIDDENBERM BEVEILIGING IS IN STUDIE AGENDA Statistiek wijst uit: Conferentie Cuba over Pracht handen Gunstige resultaten najaarsbeurs BUISMAN DOET ER EEN SCHEPJE BOVENOP Moskou wil conferentie over handel MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat op 2 oktober een Informele conferentie van Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken zal worden gehou den over de toestand in Cuba en andere wereldvraagstukken. Verwacht Het verkeer in ons land is de afgelopen jaren relatief veiliger wellicht j wordt dat de Verenigde Staten de zelfs aanzienlijk veiliger geworden dan de thans beschikbare cijfers kunnen weergeven. Tot deze conclusie komt het Ver bond voor Veilig Verkeer in zijn jaarverslag over 1961. Uit de statisti sche gegevens wordt geconcludeerd, dat het aantal doden per eenheid ver keersintensiteit vorig jar lager was dan ooit tevoren. De intensiteit, zo wordtin het ver slag met reden vermoed, nam toe, maar bleef daarin toch achter bij de toeneming van het aantal motor voertuigen, terwijl de gegevens over de verkeersintensiteit maar weinig of niets zeggen over het zich storm achtig ontwikkelende bromfietsver- keer. Verkeersramp „Bij alle wellicht hoopgevende ten- denzen en relatieve ontwikkelingen blijft de verschrikking van de jaarlijks weerkerende en in omvang toene mende verkeersramp onverminderd van kracht", aldus het jaarverslag. Daarin wordt weer een lans gebro ken voor wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de verkeersveilig heid. De door de minister van Ver keer en Waterstaat toegezegde alles omvattende nota betreffende de verkeersonveiligheid lokt het Ver bond voor Veilig Verkeer uit een waarschuwing te laten horen: van de nota mag geen direct effect op de erkeersonveiligheid worden verwacht, indien niet ingrijpende en werkelijk constructieve maatregelen daarop volgen. Hamea-Gelei De directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft gisteravond medegedeeld, dat vrijwel in alle branches, die op de najaarsbeurs ex poseerden, goede zaken zijn gedaan. In de meeste gevallen overtroffen de resultaten van deze beurs die van de najaarsbeurs 1961 met vijftien tot dertig procent. Zowel kwantitatief als kwalitatief Is het bezoekersaantal verbeterd. Dit geldt ook voor de buitenlandse be zoekers, van wie het aantal 22 pro cent hoger was dan het vorige jaar. Er werden vele en goede orders ge- plaats, die deels verband houden met de komende winterse feestdagen doch anderzijds, naar het oordeel van vele firmanten responderen aan een gro tere kooplust bij het publiek. De deelnemers, die iets minder te vreden bleken waren met name te vinden in de sectoren van parfume rie-artikelen en cosmetica, horloges en klokken, bijouterieën, baby- en kleuterartikelen. Goed is de verkoop geweest in de lederwaren, speelgoederen, glas, aar dewerk, porselein, luxe- en huishou delijke artikelen, couvert-artikelen, de kunstnijverheid en kantoorbeno digdheden. De deelnemers aan de textieljaar- beurs in de Julianahal op het Croese- laanterrein waren bijzonder tevreden over de kwaliteit van het buitenlands bezoek. Vooral de zogenaamde ex- portdagen, waarvoor alle relaties van de exposanten waren geïnviteerd, hebben veel buitenlanders naar de beurs gebracht. Dit gold met name voor de sector woningtextiel, die dan ook bijzonder tevreden is. In totaal kwamen ruim 1100 inko pers uit meer dan 30 landen naar de Textieljaarbeurs. Buitenlandse kle dingfabrikanten toonden belangstel ling voor toekomstige deelneming aan de textieljaarbeurs. De Oostduitse regering heeft scher pe kritiek geoefend op de collectie ve boerderijen en alle sectoren van de voedingsindustrie wegens „moei lijkheden" bij de vleesvoorziening. Op keuterboeren werd een beroep gedaan om zich op het fokken van varkens en pluimvee toe te leggen. In een regeringsverklaring wordt gezegd dat extra vlees moest wor den ingevoerd om de tekorten te dekken, die ontstaan zijn door de „zeer ernstige voedselsituatie na de mislukte oogst van 1961. Door on voldoende zorg bij het fokken, het verwaarlozen van orde en reinheid in de stallen en verkeerde voeding zijn buitensporige verliezen aan vee geleden", aldus de verklaring. Er zou ook niet voldoende gedaan worden om vooruitstrevende wetenschappe lijke methoden in de landbouw toe te passen. Volgens de verklaring is door de tekorten van vorig jaar van een miljoen ton graan en vijfmiljoen ton aardappelen dit jaar een voed seltekort van 2.5 miljoen ton ont staan. Door vertraging in de oogst 1962 is de toestand verergerd. De collectieve boerderijen hebben bevel ontvangen voor eind oktober de wetenschappelijk berekende voe dingsschema's in te voeren om „in korter tijd 'ettcre varkens te kwe ken". De overgangsperiode tijdens de col lectivisering van voormalige parti culiere boerderijen zou gedeeltelijk aan de veeverliezen hebben bijge dragen. De ervaring op particuliere boerderijen wordt „niet langer vol- diende" geacht. Het vlees is in Oost- Duitsland gerantsoeneerd. Teleurstellend Het Verbond acht het teleurstel lend, dat nog in zoveel kringen ook ln de beide Kamers der Staten-Ge- neraal aan het nut van verkeers- opvoeding en zelfs aan de mogelijk heid van mentaliteitsbeinvloeding wordt getwijfeld. Naar het inzicht van het Verbond dient aan de ver- keersmentaliteit de grootst moge lijke prioriteit te worden verleend. De ombuiging van de mentaliteit acht het verbond wel mogelijk, waarbij het verwijst naar de positie ve resultaten van grootscheepse voorlichtingscampagnes ln het bui tenland en van de voetgangerscam pagne. die het Verbond in oktober en november '61 in Nederland voerde. Vier beehlen uit een Westduitse kerk gestolen (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland zijn uit een kerk opnieuw waardevolle houten beelden gestolen: uit de eenzaam ge legen Walpurgis-kapel in Vorchheim zijn vier houten beelden verdwenen. Het belangrijkste ervan dat uit de 16-de eeuw stamt is een afbeel ding van de heilige walpurga. De an dere drie kunstvoorwerpen stammen uit de Barok-periode. Het staat vast, dat de dieven over valse sleutels van de kerkdeur beschikten, die zij na hun vertrek weer afsloten. Het heeft daarom enige dagen geduurd voor de koster van de kerk de diefstal ont dekte en de politie belde. Het is de belangrijkste diefstal van kunstvoor- worpen in de Bondsrepubliek sinds op 7 augustus van dit jaar uit een bede vaartskerk in Volkach een beroemd beeld van Tllmann Riemenschneider werd geroofd. Van dit beeld ont breekt nog steeds elk spoor, hoewel een beloning van 100.000 mark voor het vinden ervan is uitgeloofd. kwestie van de Sowjetrussische be wapening van Cuba ter sprake zal brengen en nauwere samenwerking tussen de Amerikaanse republieken bij de huidige politieke en economi sche campagne tegen het regime- Castro zal nastreven. In de Amerikaanse Senaat werd dinsdag een resolutie ingediend waar in wordt aangedrongen op instelling van een interamerikaans militair bondgenootschap om de weg te berei den voor een mogelijke invasie op Cuba door vluchtelingen. De resolu tie werd ingediend door de Demo cratische afgevaardigde van Florida, George A. Smathers. die zei dat een militaire actie misschien nodig zal zijn om Cuba van Castro en het com munisme te bevrijden. Tevens werd een resolutie ter vorming van een Cubaanse regering in Ballingschap, tezamen met bovengenoemde, bij de commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat ingediend. Een militaire rechtbank in San tiago de Cuba heeft de vorige week de 59-jarige biochemicus MacDonald tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „contrarevolutionaire activiteit". MacDonald, die van Ja maica afkomstig is en op de Ame rikaanse marinebasis in Guantananio werkte, werd op 22 april gearresteerd. Nieuwe voorzitter van Algemene Vergadering De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft, gisteren met 72 stemmen tot. voorzitter eekozen Muhammad Zafroella Khan, een Westers-gezinde Pakistaan. Het Sow jetrussische blok steunde de Ceylonese professor G. P. Malalasekera, die 27 stemmen kreeg. Vervolgens werden Roeanda, Boe- roendi, Jamaica en Trinidad en To bago toegelaten als lid van de Ver enigde Naties, zodat het aantal leden-landen op 108 is gekomen. Zaffroella Khan is in de V.N. re cordhouder langdurig spreken. Hij heeft, eens een rede van negen-en- een-half uur gehouden over de kwes- tie-Kasjmir een geschilpunt tussen zün land en India. Als voorzitter staat hij echter als onpartijdig- scheidsrechter boven de V.N.-politiek. Khan is rechter ge weest in het, Internatioale Gerechts hof in Den Haag. HU is 69 Jaar. (Van onze Haagse correspondent) Het aantal ongelukken, dat wordt veroorzaakt door auto's, die door de middenberm van de Rijkswegen schieten en op een tegemoetkomende wagen botsen, neemt onrustbarend toe. Bijna altijd zijn de gevolgen van dergelijke botsingen fataal, vallen er één of meer doden en zwaargewonden. Tegen dit euvel moet iets gedaan worden. Dit ziet men bij Rijkswater staat terdege in, maar wat zal men moeten doen om het werkelijk afdoen de te bestrijden f In Duitsland en in Amerika, waar gelukken de kop in te drukken. Hier Synode Chr. Geref. Kerken bijeen De generale synode van de Chr. Geref. Kerken in Nederland heeft in haar gistermorgen gehouden zitting besloten uit te spreken, dat de kerke raden erop moeten toezien dat het streefbedrag van f 0.85 per ziel voor de theologische school te Apeldoorn moet worden bereikt. De naam van de school wordt nu theologische ho geschool. Vervolgens heeft de synode zich bezig gehouden met de zendingsza ken, waartoe ter zitting aanwezig was ds. A. Bikker, zendingspredikant in algemene dienst in Utrecht, die de gemaakte opmerkingen uit de ver gadering beantwoordde. Zij keurde de handelingen van de- putanten goed en droeg hun op op de volgende synode een ontwerp voor herziening van de zendingsorde in te dienen alsmede een ontwerpregeling voor emeritering van zendingsarbei ders. Na de behandeling van het rap port van deputaten voor de evange lieverkondiging onder Israël, dat werd goedgekeurd, heeft de synode opnieuw behandeld het rapport voor de ambtelijke bearbeiding van de schippers. Zij keurde de voorgestelde conclusies goed en machtigde depu taten deel te nemen aan een socio logisch onderzoek mits de kosten daarvan de f 1200 niet te boven gaan. Hierna ging de synode in comité ge neraal. Nieuwe uitgaven De trein reed door het dal, door G, Hebbellnck. Ik ken die man niet, door A. Oor lof. Uitg.: De Arbeiderspers, Amster dam. Schepper ln Gods hand. De roman van het leven van Michelangelo, door Irving Stonen, deel 3. Ultg.: Hollandla Baarn. De gezagvoerder, door G. Griffin Ultg.: De Fontein, Utrecht. Het Chinese lakscherm, door R. van Gullk. Ultg.: W. van Hoeve, Den Haag. Manta, door Hans Hass. 4e druk. Pappa's vrouw, door Thyra F. BJorn, 4e druk, Pockets, ultg.: Hollandla, Baarn. Het heldere uur, door Jan Mens. Ultg.: Kosmos, Amsterdam. Het verbroken zegel, door J. Ness. Ultg.: NHM-serie, 'a Hertogenbosch. Koffie... gezelligheid. En BUISMAN doet er een schepje bovenop. Een schepje BUISMAN bovenop de koffie maakt de smaak nog rijker. Dat is een oude wijsheid, die veel jonge, gezellige huisvrouwen meekregen. HOE U UW KOFFIE OOK ZET... MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (OOK POEDERKOFFIE) VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. NCRV: 18.05 Week van de Koorzang. 18.30 Het Spektrum. lezingen, 18.45 Zangrecital. 19.00 Nws en weerber., 19.10 Week van de Koorzang: Neder landse Leger des Hellskoren, 19.30 Ra diokrant. 19 50 Klass. kamermuz., 20.10 Week voor de koorzang: omroep or kest. koren en solisten. 21.00 Week voor de koorzang: Ga zélf zingen, klankbeeld. 21 10 Metropole-orkest en zangsoliste. 21.50 Kanttekeningen. 22.00 Internationale Ensemble-Parade. 22.30 Nws.. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte orkestmuz. en zangsolls- te. 23 25 Lichte grammofoonmuzlek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. VARA: 18 00 Nws. en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dansorkest en zangsollst. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19 30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws.. 20.05 Pro menade-orkest en zangsolisten ope rettemuziek. 20.35 Wekelijkse notities. 20.45 Een vlooi op de pof. hoorspel. 22.15 Grammofoonmuz., 22.20 De sport halverwege. 22.30 Nws.. 22.40 Holland Festival 1962: Strijkkwartet: Moderne muz., 23.15 Jazzmagazlne, 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS 17 3017.45 Internationaal jeugdjour naal. 20.0020.20 Journaal en weer- overzlcht. AVRO: De toestand ln de wereld. 20.35 Pla's Boogie, Jazzprogr., 21.30 De sjaal (Das rote Halstuch), detective-film, 22.00—22.30 Literaire ontmoetingen. VOOR DONDERDAG 20 SEPT. Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws., 7.15 Grammofoop- muz„ 7.45 Morgengebed en overweging, 8.00 Nws., 8.15 Pluk de dag. 8.50 Voor 34 Chinese posten op Indiaas gebied Indiase ambtenaren hebben aan de pers meegedeeld, dat Chinese troe pen sinds mei van dit jaar 34 con troleposten hebben ingericht op ge bied dat India als het zijne be schouwt. de verkeersintensiteit groter is dan bij ons, houdt men zich al geruime tijd bezig met dit vraagstuk. Proe ven werden in deze landen genomen met de z.g. geleide-rails, holle ijze ren profielen, die op geringe hoogte aan paaltjes worden bevestigd en die tot taak hebben een door de berm schietende auto op te vangen. In Amerika is men niet tevreden over deze geleide-rails en met gaat ertoe over deze te vervangen door ijzer gaas-netten, die de wagens minder terugkaatsen, waardoor het gevaar voor aanrijdingen op de eigen rij baan wordt verminderd. In Duits land is men wèl content met de rails, maar men past er toch ook wel een ander middel toe: een dichte haag van een soort wilde roos, die volko men in staat is een zich er in bo rende auto op te vangen. Maar hier voor heeft men een brede midden berm nodig en bovendien is de grond niet overal geschikt voor de wilde roos. Bij Rijkswaterstaat is men al lang bezig met het maken van studies over de beste methode deze vreselijke on- De Sowjet-Unle heeft in een brief welke gisteren door de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gro- miko, aan secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is overhandigd, verzocht „de kwestie van het beleggen van een interna tionale conferentie over handel" op de agenda van de Algemene Verga dering te plaatsen. In een begelei dend memorandum wordt gezegd, dat een dergelijke conferentie hoofdzake lijk ten doel zou moeten hebben het stichten van „een permanente orga nisatie voor de internationale han del, die alle gebieden en alle landen zonder enige uitzondering omvat". In het begeleidende memorandum bij het Sowjetrussische verzoek om „de kwestie van het beleggen van een internationale conferentie over han del" o£ de agenda van de Algemene Vergadering der VN. te plaatsen, wordt een aanval gedaan op de „dis criminerende en restrictieve" gevol gen van de Europese gemeenschap pelijke markt. Het is voor alle lan den, in het bijzonder voor de onder ontwikkelde staten van Azië. Afrika en Latijns-Amerika, van toenemend belang dat de internationale handel weer in de normale toestand wordt gebracht, aldus staat in het memo randum te lezen. In vele landen be staat „gerechtvaardigde bezorgdheid voor de toekomst" door de vorming van „zulke exclusieve groeperingen als de Euromarkt". die discrimine rende en restrictieve maatregelen in de internationale handel doet toe nemen, zo wordt verklaard. en daar heeft men proefvakken met geleide-rails ingericht, zoals op rijks weg 4a (Ypenburg-Amsterdam) en op rijksweg 12 (den Haag-Duitse grens). Op het oude deel van rijks weg 12 kan men op enkele plaat sen gevlochten draad zien toegepast. De geleide-rail is al aanvaard als afzetten aan de buitenkant van de rijkswegen, bijvoorbeeld waar een weg in een brug overgaat en op an dere punten, waar het gevaar bestaat dat een wagen van de weg afraakt en in de diepte duikt. Voor dit doel zijn bij de industrie grote bestellin gen vangrails geplaatst. Op het ogenblik is in het Oosten rijkse Salzburg een congres op ver- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anthony, z. v. T. de Raad en D. E. van Gorsel; Eric, z. v. R. Wlllemsz Geeroms en C. A. Verbaan; Klaas. z. v. D. de Vries en E. Koffeman; Mare, z. v. I. Fishman en G. C. Erkelens; Wilhelmina. d. v. J. van Gent en M. Bey; André, z. v. H. Hogers en M. Reijngoud; Jacobus Johannes, z. v. W. de Vogel en P. S. Jansen; Annlnka. d. v. G. Geerts en C. G. M. Vanraes; Bas Jan. z. v. R. J. Nlkkels en K. Dijkhui zen; Hendrina. d. v. J. Duivesteln en J. E. Stokhuijzen; Richard Jacobus Alexander, z. H. F. A. Mooyman en D. T. Poelstra. GETROUWD T. G. J. Zegers en P. A. M. van der Poel. OVERLEDEN C. van der Kamp. 38 J e. v. G. P. Kennis; E. Zevenbergen, 62 J„ wed. v. H. J. Rijskattip; E. M. Brugma. 93 J wed. v. H. Schieving; J. S. Bijden- dijk, 93 J., wed, v. I. C. de Regt; M. Outshoorn. 76 1wed. v. G. Koolhaas; A. de Jongh, 87 J„ man; J. Demmenie. 80 J„ man; H. van Dalen, 86 J„ man; S. M. Stolp, 54 j., man; M. van Dorp, 32 J„ man; A. Paauw, 77 J„ echtgen. v. W. van der Kwaak; M. E. Visser, 84 J.. echtgen. v. J. de la Rle; J. C. Lakerveld, 73 J„ wed. v. C. v. d. Lelie; D. van Egmond. 70 J„ man; A. H Slb- blng. 38 J., echtgen. v. C. v. d. Veer. kwestie van de beveiliging van de middenberm uitvoerig wordt bespro ken. Naar dit congres zijn deskundigen van Rijkswaterstaat afgevaardigd, die het oor daar duchtig te luisteren zul len leggen. In het ministerie van Verkeer en Waterstaat is men ervan overtuigd dat binnen korte tijd over de beveili ging van de middenberm een besluit zal worden genomen en dat deze ma terie dan energiek zal worden aan gepakt. want verder uitstel kost do den. Men legde er sterk de nadruk op dat de zeer aanzienlijke bedra gen dat een en ander gaat kosten, in het geheel niets zullen uitmaken keersgebied aïn de gang, wiar de ^atvl%hel(L.van de "««gebruiker vóór alles. WOENSDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Volle Evangelie-zending. 7.45 u. nm. Breestraat 19: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur n.m. Den Burcht (Jacabozaal)Theater Mlnatuur brengt de Musical BB. 8.15 uur nm. LFC-terreln: Llchtwedstrijd voetbal elftal LPSV-Regionaal Woonwagen kamp. 8 uur nm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n.nv Rest. v. d. Heijden: Modeshow firma De Groot. 8 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Haagse Co- medie „Pas op de verf". 8 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Na tuurvriend", 8 uur nm. DONDERDAG Boshuis (Hoflaan): Ned. Chr. Vr. Bond Zuid-West. 8 uur n.m. Hoge woerd 175: Dienstvergaderlng Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Hooigracht 81Humanistisch Ver bond. Spr. Th. W. Polet. 8 uur n.m. Old Dutch (2e Binnenvestgracht 15) Expogé. Spr. majoor b.d. H. C. J. G. Schmidt over „De verhoudingen in Indonesië t.o.v. Nederlanders na de soevereiniteitsoverdracht". 8 uur n.m. Zuiderkerk: Cefa. Film „De herberg van het zesde geluk". 8 uur n.m. VRIJDAG Boerhaave-rest., Boerhaavelaan 188a. Ledenverg.Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nm. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (studiewerk t.b.v. de Wereldbond van Bijbelgenootschap pen) G. H. Wolfensberger te Den Hoorn op Texel door de Provinciale Kerk vergadering van Gelderland als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (Industriepredikant) met standplaats Ede J. van Drenth te Ooltgensplaat. die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar 's-Gravenzande (Evangelische Unie) G. Verschragen te Blljham (Gron.). BINNENLAND Door tot dusver onverklaarbare oorzaak ls de kraanmachinist Van Pel. ln dienst van W, A. Scholten's Aard appelmeelfabriek N.V. te Foxhol, ln de nacht van maandag op dinsdag tussen het drijfwerk van zijn kraan geraakt en daarbij om het leven gekomen. Het onderzoek naar de oorzaak van dit on geval is nog gaande. In het Brabantse plaatsje Hapert is de 18-jarige elektriciensknecht J. Sleddens uit Vessem tijdens zijn werk ln aanraking gekomen met elektriciteit Hij werd op slag gedood. De Jeugdige elektricien was ln verband met ver bouwingswerkzaamheden bezig met het kappen van een gat in een muur. Op een gegeven moment raakte hij met zijn beitel, een leiding, die onder stroom stond. Zowel de Rijkspolitie, de technische recherche als de arbeids inspectie stellen naar de Juiste toe dracht van het ongeval een onderzoek in. In een damesmodezaak in de Kal- verstraat ln Amsterdam is gistermid dag de 58-jarige mevrouw M. Asscher- Knol doordat de hak van een van haar schoenen bleef haken van een trap gevallen. Zij werd naar het Bin nengasthuis overgebracht waar slechts haar overlijden kon worden geconsta teerd. Te Eindhoven is gistermiddag een personenauto op de kruising van de Wolvendijk-Bochtenweg geslipt en te gen twee bomen gereden. Daarbij ls een van de twee inzittenden, de 46- Jarige mevrouw M. J. Bekkers uit Handel, zo ernstig gewond dat zij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. De bestuurder, de 22- Jarige A. C. Vroege uit Eindhoven, werd zwaar gewond. De burgemeester van Almelo, mr. J. M. Ravesloot. heeft gistermiddag het nieuwe station in zyn stad ln ge bruik gesteld door vier trelnbrleven te verzenden naar zijn ambtgenoten in Enschede, Zwolle. Deventer en Har- derberg. de uiterste punten binnen Overijssel. Namens de bevolking bood mr. Ravesloot de Nederlandse Spoor wegen een kunstzinnig uitgevoerd raam in de stationshal aan. Gisteravond zijn met de Toepo- lew-lijnmachine van de CSA negentien leder-, schoen- en kousenfabrikanten van Schiphol naar Praag vertrokken. Op uitnodiging van de Kowo-schoe- nenmachlnefabrlek te Gottwaldow zal 't gezelschap vijf dagen door Tsjecho- Slowakye reizen. Op een van de hellingen van de „Rotterdamse Droogdok Maatschappij" N.V. in Rotterdam is gisteren de kiel gelegd voor het in opdracht van de Koninklijke Marine te bouwen be voorradingsschip, dat de naam „Pool ster" zal krijgen. Dit schip ls het eerste in zijn soort voor de Koninklijke Marine en zal volgeladen een water verplaatsing hebben van 17.000 ton. Men verwacht, dat dit bevoorradings schip begin 1964 aan de vloot van de Koninklijke Marine zal kunnen wor den toegevoegd. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding tegen een 25-Jarlge souteneur en hem bevolen de door hem gehuurde woning ln het huls Fagel- straat 84 te ontruimen. Alleen op grond van wanbetaling (huurschuld van Juni tot en met september) gaf de president deze beschikking.. Het „onbehoorlijk gebruik van gehuurde", dat eveneens door de hulseigenaar was aangevoerd bleef bulten beschou wing. BUITENLAND In Israël volgen op het ogenblik 30.000 mannen en vrouwen een oplei ding voor de bescherming van de bur gerbevolking tegen lucht- en raket- aanvallen. Voorts worden tal van schuilkelders gebouwd. In de omge ving van Tel Avlv zlin maandag oefe ningen met luchtafweergeschut ge houden, terwijl ook de alarmsirenes z(jn beproefd. De democratische partij heeft Robert Morgenthau gekozen als kan didaat voor het gouverneurschap van de staat New York. Zijn Republikeinse tegenkandidaat ln de op 6 november te houden verkiezingen is de huidige gouverneur Nelson Rockefeller. In Londen is maandag op 57- Jarige leeftijd overleden professor Ian Alrdf. hoogleraar in de chirurgie aan de Londense universiteit en directeur van het ziekenhuis van Hammersmith. Prof. Aird kreeg wereldvermaardheid door zijn succes met het scheiden van Siamese tweelingen. Een boer in Ebersrolth bij Re gensburg (Beieren) zag in een mols hoop enige glinsterende geldstukken liggen. Toen hij verder groef, vond hij twêe kruiken met 180 zeldzame du katen. Volgens het dagblad „Al Goum- houriya" ls in Egypte een wet ln voor bereiding tot afschaffing van poly gamie. Slechts ln enige uitzonderings- §evallen zal het huwen van een twee e vrouw worden toegestaan. In Alma Ata, de hoofdstad van de Sowjet-republiek Kazakstan, zijn tal van kelners gearresteerd wegens knoeierijen met kwaliteit en kwanti teit van in hun restaurants aan de gasten voorgezette schotels. Dit had voor hen tot dusver een voordeeltje opgeleverd van rond vierenhalf mil Joen gulden. De Zwitserse commissie voor radio-activiteit meent dat de radio activiteit ln de stratosfeer voor 70 tot 80 procent te wijten Is aan de kern proeven. die de Sowjet-Unie vorig jaar heeft gehouden. De overige 20 tot 30 procent zouden een gevolg zijn van „hete" deeltjes van recente Amerikaan se proeven. In de Westduitse stad Münster zijn gisteren zeven Britse militairen door een krijgsraad tot gevangenis straffen, variërend van één tot drie Jaar veroordeeld op beschuldiging van geweldpleging en vernieling ln het dorp Schneverdlngen. De aanklacht had betrekking op Incidenten tussen Britse militairen en burgers ln dit Noordduitse dorp in Juni j.l. Het Britse radio-observatorium Jodrell Bank. het grootste ter wereld, zal met een tweede radiotelescoop worden uitgebreid. De nieuwe aan winst zal een diameter van 45 meter hebben, tegen 76 meter van de be staande telescoop. In de Costaricaanse hoofdstad San Jose ls ln de nacht van maandag op dinsdag een krachtige bom ontploft voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade. President Nasser van Egypte zal op 12 oktober een staatsbezoek "van een week aan Marokko brengen, en aldaar de topconferentie van Casablancastaten op 18 oktober bijwonen. Tijdens de receptie van een bruids paar ln het voorportaal van een kerk in Mtinchen werd haar koffer met kle ding. toiletartikelen en bruiloftsge schenken gestolen. De politie van Barcelona heeft bekendgemaakt, dat men de drie man nen heeft gearresteerd, die enige tijd geleden drie aanslagen In Barcelona nebben gepleegd. Zij hadden onder meer bommen neergelegd in een uni versltel>. die beheerd wordt door „Opus Del". De drie mannen zouden anar chisten zijn en gehandeld hebben in opdracht van buitenlanders. de vrouw. 9.40 Waterstanden. Schoolradio. NCRV: 10.00 Grami foonmuz., 10.15 Morgendienst, k Week voor de koorzang: Mannenk- KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 zingende kerk: geestelijke Uede- 12 00 Middagklok - Noodklok, i Lichte orkestmuz.. 12.25 Voor de t ren. 12.35 Mededelingen t b.v. land- tuinbouw. 12.50 Actualiteiten. i: Nws., 13.15 Aqul Willemstad: Imp: sies uit het Caraïbisch gebied, l; Platennleuws. 13.30 Lichte orkestn en zangsollsten. NCRV: 14.00 Repa ge Bondsdag Nederl. Hervormde V: wenvereniging op G.G. te Utrt 14.45 Klass. grammofoonmuz.. Kamerorkest: klass. en mod. mui 16.00 Verkenningen ln de bybel, j Klavecimbel-recital, 16.40 Voor Jeugd, 17.10 Grammofoonmuz., Lichte grammofoonmuz.. 17.40 Be, berichten, 17.45 Metropole-orkest. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.3 nor. gitaar en deklamatle: Jlddlsje deren, 18.50 Sociaal perspektief, lez 19.00 Nws en weerber.. 19.10 Gew muz., 19.30 Radiokrant. 19.50 Pollt: lezing. 20.00 The Yeomen Guard, operette, 21.15 Grammofc muziek. 21.30 Kerkorgelconcert. Muziek voor miljoenen: populfcj klass. muz.. 22.30 Nws., 22.40 Ave overdenking. 22.55 Boekbesprek B 23.00 Accordeonmuz., 23.15 Lli Den Burcht (grote zaal): Filmavond Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, 8 uur nm. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. Insp. Van Andel „Gevaren van de grote stad". 8 uur n.m. Schuttershof: Opening fokvee- en zuiveltentoonstelling Vebo. 10 uur v.m. Schouwburg: K. en O. Haagse Co- medle „Pas op de verf". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en en L.J.A. Jazzconcert Dutch Swing College-band. 8 uur n.m. St.-Ant. Clubhuis: Vebo-modeshow en prijsuitreiking. 1 uur n.m. VeemarktterreinVebo-expositie en zuivelshow. 8.30-12 uur v.m. Zuiderkerk. Cefa. Film „De herberg van het zesde geluk". 8 uur n.m. ZATERDAG Antonius Clubhuls: Smit Röntgen Ontspanningsver. Opvoering van „Je moet er niet mee spelen", 8 uur nm. Boerhaavezaal: Opening tentoonstel- 3 uur nm. de grammofoonmuz., 23.30 Lichte ork muziek en zangsollsten, 23.552 Nieuws. Hilversum II 298 m.: AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Ochtend® 7.20 Ochtendvarla. VPRO: 7.50 I 'j opening. AVRO: 8.00 Nws., 8.15 Lli grammofoonmuz., 9.00 Gym. voor vrouw, 9.10 De groenteman, 9.15 KI pianospel, 9 40 Morgenwijding, 1 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor de k! r ters, 11.00 Kookpraatje, 11.15 Bar' muz., 11.45 In het voetspoor der tenschap, lezing, 12.00 Theater-orllti 12.30 Mededelingen t.b.v. land- tuinbouw, 12.33 Zangrecital met or begeleiding. 13.00 Nws., 13.15 Medi lingen, actualiteiten of grammofc i( muz., 13 25 Beursber.. 13.30 Mill orkest, 14.00 Israëlische en Jlddli volksliederen, 14.20 Flultrecltal en mod. muz., 14.40 Voor de vrc 15.00 Klass. kamermuz., 15.30 Lli grammofoonmuz.. 16.00 Franse cl sons, 16.25 Voordracht, 16.45 Gram foonmuz. voor de Jeugd, 17.10 Voor Jeugd, 17.40 Grammofoonmuz. voo: RO: 18.00 Nws. 18.15 Actuall ten. 18 20 Licht instrumentaal 18.40 Licht Instrumentaal kwintet zangsollste, 18.55 Gespr. brief. Carrousel, een programma dat kanten opgaat, 19.55 Sportprai 20.00 Nws.. 20.05 Radio-kamerorkfC Klass. en mod. muz., 20.55 Dat mijn zaken niet, hoorspel, Lichte grammofoonmuz.. 22 30 Nle: 22 40 Actualiteiten. 23.00 Sportacti l teiten, 23.10 Lichte grammofoonn 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA Clubgebouw „Ons Bulten" (Mar- nixstraat)Tentoonstelling Dahllaver. „Johan Mater" en Fruitteeltclub „Prof. Sprengen" 4-7 uur nm. Doopsgezinde Kerk. Adventkerk: 10 11 uur vm. Bijbelstudie; 1112 uur ds. K. C. van Oossanen. ZONDAG Clubgebouw „Ons Bulten" (Mar- nixstraatk: Tentoonstelling Dahliaver. „Johan Mater" en Fruitteeltclub „Prof. Sprenger" 10 uur vm en 7 uur nm. Hooigracht 81: Humanistisch Ver bond, Spr. dr. J. Cohen, 10.15 u. vm. Hogewoerd 175: Lezing Jehovah's Getuigen. 3 uur nm: Wachttorenstu die te 4.30 en 6.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Ama teur Fotografenver. Spr. prof. dr. J. J. Schermerhorn over abstracte fotogra fie. 8 uur nm. Stadhuis: Zitting van de Gemeente raad. 2 uur nm. Oegst geest: (Witte Huis): Modeshow Firma Van Strien, 8 uur nm. TENTOONSTELLINGEN De Lakennal: Dag. 10-4 uur .zondag 1-4 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Luchtfoto en archeolo gie". Dagelijks 10-5 uur; 's zondags 1-5 uur (t/m 30 september). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage- lyks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis: Natuurwetenschappen (Steenstr. la). Tentoonstelling: Historische Nederl. bijdragen tot de ontwikkeling der fy siologie. Werd. 10-16 uur; 's zondags 13-16 uur (t.e.m. 30 september). BIOSCOPEN Trianon: „La vlaccia" (Huls der on tucht). 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Péché d'amour" (Zondige liefde). 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Dieven hebben het wéér moei lijk". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 14 Jr. Dag. 2.30 en Casino: ..Carthago in vlammen". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Een meisje werd aangerand". 18 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Jazz op een zomer dag". Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „De Blonde Venus". 18 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur; ma. en wo. 8 uur „Koorts ln het Bloed". 18 Jr. Dond. 8 uur „Desiree". Zondag- en woensdagmiddag 2.30 u. „Jerry als ruimtevaarder". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Zuider-Apotheek. Lammenschansweg 7. tei. 23553. De dienst van Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordtt eveneens waargenomen door de Zuider-Apotheek. B(| geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op Jokterstelefoon 22222. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: Memo. 20.30 Fllmkader. 20.35 Muzl programma. 21.15 Als een scherp i dend zwaard A real fine cutting-» TV-spel. 22.2522.35 Samenzang. BUITENLANDSE PROGRAMMA' Engeland. BBC Home Service 33 12.00 Orkestmuziek :klass en muz.. 12.55 Weerber., 13.00 Nws., 1 Twintig vragen. 13.40 Lezing, Schoolradio. 15.20 Gev. muz.. Kritieken. 17.00 Voor de jeugd. Weerbericht, 18.00 Nws., 18.15 In South-East.. regionaal progr1 Planorecital: klass. muz.. 19 30 A sementsmuz., 20 30 Lezing, 21.00 baretlledjes. 21.30 Interview, 2 Nieuws, 22.45 Sopraan en barll duetten. 22.59 Weerber., 23.00 N 23.02 Voordracht, 23.1523.35 Kan muz. Engeland. BBC Light Frogranimi 1500 en 247 m.: 12.00 Populaire grammofoonmui 12 31 Grammofoonmuzlek voor de helders. 13.00 Gev. muz., 13.45 Vooi kinderen, 14.00 Voor de vrouw, Lichte muz.. 15.31 Muziek bij het 16.15 The Dales, dagboek, 16.31 slagen races, 16.35 Grammofoonm voor de jeugd. 17.00 Lichte muz.. 1 Gev. muz., 18 33 Sportber. en uit gen races. 18.45 Hoorspel, 19.00 en Journaal. 19.31 Wedstrijdprogr ma. 20.00 Hoorspel. 20.31 Samenzi 21.00 Vragenbeantwoording. 2 Lichte muz., 22.30 Nws.. sportber ten en actualiteiten. 22.41 Jazzmui 23.31 Lichte muz., 23.55—24.00 Nw NDR/WDR 309 m. 12 00 Amusementsmuz., 13.00 13.15 Orkestconcert: lichte muz., Kamermuz.. 16.30 Barokmuziek. Nws.. 17.50 Muzikaal programma, Nieuws. 19 30 Gevarieerde muz.. Nws., 22.15 Gev. grammofoonmui 23.15 Muzikaal programma. 24.00 0.20 Jazzmuziek. 1.00 Weerbericht gevarieerde muziek. FrankrUk III. 280 en 235 ni. 12.00 Nws.. 12.10 Operaconcert, Hoorspel. 16.15 Moderne kamenr 16 45 Orgelrecital. 18.00 Lichte ork muz., 19.00 Nws.. 20.00 Festival de san^on: Mod. orkestwerken. 22.00 letmuz., 23.10 Klass. kamermuz., Grammofoonmuzlek. 23.532400 N Brussel 324 en 484 m.: 12.00 Nws.. 12.03 Filmmuz. Weerber.. 12.35 Amusementsorkest zang. 12.50 Berichten. 13 00 Nlei 13.15 Klass. kamermuz.. 14.00 Ll( orkestmuziek. 14.30 Kamermuz., Harprecltal, 15.15 Kamermuz.. Beursber.. 16.06 Amusementsmui 17.00 Nws.. 17.15 Voor de klnde 17 50 Lichte grammofoonmuz.. 1 Voor de soldaten. 18.50 Grammofc muziek, 19 00 Nws 19.40 Grammof< muziek. 19.50 Politieke lezing. 5 Populaire klassieke muz., 21.30 Ll< grammofoonmuz.. 22.00 Nws. Lichte orkestmuziek. 22.25 Etnli muz. van Mallorca, 22.5523.00 N 484 m.: 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte gram foonmuz.. 14.03 Klassieke en kamermuziek, 15.03 Lichte muziek Belgische componisten. 16.08 LI grammofoonmuz.. 17.00 Nieuws. Kamermuzkle. 18.30 Populaire klass: muz., 19.30 Nieuws. 20.30 La gra Parade. 22.00 Wereldnieuws. Licht programma, 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Ucht bew. Den Helder onbewolkt Ypenburg onbewolk Vllssingen onbewolkt Eelde mist De Bilt mist Twente mist Eindhoven half bew. Z.-Limburg motregen Helsinki zwaar bew Stockholm zwaar bew Oslo licht bew. Kopenhager licht bew Aberdeen regen Londen zwaar bew Brussel gen. bew. Luxemburg regen Parijs half bew. Bordeaux licht bew Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno WeneD rnnsbruck Belgrado Athene Rome Alaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew half bew. regen zwaar '^ew zwaar bew mist mist zwaar bew licht bew half bew. geh. bew. zwaai bew half bew. half bew. half bew. zwaar bew licht bew. 1? S2 E ES nno 4 13 I n 2 14 1 n 3 14 n 2 13 ntiw 1 12 wstll 13 nno 2 13 no 7 14 n 3 16 nw 1 13 n 4 15 nnw 4 16 n 6 14 n 4 12 zzw 4 9 w 3 16 no 2 18 wstll 16 nnw 6 24 zzw zzw w.stli ono 2 9 10 2 13 2 20 7 11 1 11 4 wstll zzo 4 25 o 2 22 wstll 29 w.stli 27 wzw 2 24

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2