roep van 29 Oostduitsers ruipt door tunnel onder IMuur door In gesloten auto's door nat Den Haag Verklaring ten gunste van prof. Leibbrand Gemenebest voor een moeilijke taak: opstelling communiqué Verhoging salarissen ministers 1 Meisje (13) op avontuur met kermisklant Pearson verwijt de Canadese leider Diefenbaker „vitterij" Rijtoer op Prinsjesdag Leiding legergroep zond een geheim executiebevel uit Gewonde in La Courtine Martino naar Nederland Weer rebellie in leger vaii Argentinië (§uc/ ?ÏCteuws -.Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 No. 30760 LEIDSCH DAGBLAD icteur; E. A fi. van Dishoeck J Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Meesterstukje van technische studenten Het is een groep van 29 Oostberlijners qelukt via een tunnel Ier Ulbrichts Muur door naar de Franse sector van West- •lijn te ontsnappen. Aan deze opzienbarende vlucht, die zater- jochtend reeds heeft plaatsgehad, werd pas gisteren bekend- eid gegeven, toen men zeker wist dat de tunnel door instortingen nbruikbaar was geworden. De vlucht van de 29 Oostduitsers betekent een record in de crtien maanden dat de Muur bestaat. De grootste groep die oordien naar West-Berlijn was ontkomen, bestond uit 28 per- onen. De tunnel was gegraven door Westberlijnse technische tidenten. West-Berlijn raakt niet uit- ipraat over het meesterstukje an de studenten, die al in mei iet de aanleg van de tunnel ouden zijn begonnen. De tunnel egon in een kelder aan de Westberlijnse kant van de Ber il auerstrasse en liep naar een lint minstens 165 meter ver op )ostberlijns gebied. De onder- rondse vluchtweg was voorzien elektrische verlichting en chtverversing. Zelfs was er en automatisch alarmsysteem oor de ondergrondse werkers oor het geval de Oostberlijnse grenswacht lastig mocht wor- Ondanks al deze grondige voorbe- idingen werd de massale vlucht van e groep van 29 toch een hachelijke aderneming. Door de zware regen- il van de laatste dagen was het iter in detunnel namelijk gestegen i dreigde elk moment instortingen, j p het laatste ogenblik moest zelfs Westberlijnse brandweer eraan te is komen om water uit de tunnel eg te pompen. „De twee jongeman die het laatst uit de tunnel kro- waren doorweekt", vertelde een jlitieman. Een lid van het Westberlijnse stadsbestuur heeft meegedeeld, dat men in West-Berlijn al enige tijd op de hoogte was van de tunnelaan- leg. Het is de zesde maal sinds de oprichting van de Muur op 13 augus tus 1961 dat een grote groep naar West-Berlijn is uitgeweken. Op 5 de cember kwamen 24 Oostduitsers ille gaal met een trein in het Westen aan. Op 24 januari bereikten 28 per sonen via een zelfgemaakte tunnel West-Berlijn. Twaalf bejaarden ont kwamen op 5 mei eveneens door een tunnel. Op 8 juni voeren acht man nen en vijf vrouwen met een plezier boot over de Spree naar het Weste lijk stadsdeel. Op 12 juli volgde weer een vrij grote groep. Drie jongens Drie jongens van 13, 14 en 15 jaar hebben maandagavond een gat gemaakt in de dichtgemetselde kelderdeur van een leegstaand huis op de grens van Oost- en West- Berlijn en zijn naar het Westelijk stadsdeel gevlucht. Westberlijnse voorbijgangers hielpen het gat ma ken, toen de jongens door op de kei- derdeur te bonken hun aandacht hadden getrokken. Een voltallig peloton van de Oost- duitse grenswacht heeft op 18 juli een plan beraamd om naar West-Duits- land te vluchten, maar is door ver raad van drie mannen aan de com munistische autoriteiten overgeleverd, aldus is gisteren door de Westduitse grenspolitie bekendgemaakt. De 36 Oostduitse manschappen en onder officieren zouden via de grens bij Duderstedt de sprong naar de vrij heid wagen. Veertien uur voordat zij hun plan konden uitvoeren, werden de soldaten gearresteerd, ontwapend en naar de gevangenis van Nordhau- sen overgebracht. Verklaring VS O Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in een verklaring opnieuw het Wes telijke standpunt herhaald, dat de Sowjet-Unie de viermogendheden- status van Berlijn niet eenzijdig kan opheffen. Dit als antwoord op de maandag door Tass verspreide ver klaring, waarin dit standpunt werd verworpen. „Aangezien wtf het volledig oneens zyn met de beweringen van Tass, schijnt uitgebreid commentaar in dit stadium weinig ter zake to doen. Deze verklaring bevat niets nieuws. De Russen beweren dit steeds op nieuw. Wij hebben ons standpunt herhaaldelijk en zeer duidelijk uit eengezet. Dit standpunt is aan allen bekend en verwerpt ten duidelijkste alle eenzijdige veranderingen van de status van Berlijn". De Westduitse Bondsregering heeft in een officiële verklaring eveneens de Russische beweringen verworpen. De Sowjet-Unie heeft in 1948 op on wettige wijze de samenwerking met de Westelijke mogendheden afgebroken, aldus de verklaring. Franse functionarissen in Parijs zeiden dat de Sowjet-Unie niet het recht heeft de verantwoordelijkheden in Berlijn eenzijdig te veranderen of op te heffen. Zij noemden de Russi sche beschuldiging, dat de Westelijke mogendheden een NAVO-basis in Berlijn hadden ingericht, ongegrond. Afbreken Een voorstander van geweldloos heid uit India, Zoetsji, heeft aange kondigd dat hij op 2 oktober, de ge boortedag van Gandhi, zal beginnen met het afbreken van de Muur tus sen West- en Oost-Berlijn. Hij heeft gisteren de hoofdcommissaris van po litie van West-Berlijn en het Oost duitse staatshoofd. Walter Ulbricht, per brief laten weten, dat hij vanaf die dag regelmatig stenen uit de Muur zal halen. In zijn brief aan Ulbricht schreef hij: ..De Muur bewijst dat U aan de macht bent zonder instemming van de bevolking. Ik nodig U uit, op mij te schieten zoals U dat op schan dalige wijze op vele weerloze vluch telingen heeft gedaan". Zoetsji heeft reeds eerder verschei dene malen geprotesteerd tegen de toestand in de Oostzone. Hij is en kele keren door de Oostduitse volks- politie gearresteerd, maar werd tel kens spoedig vrijgelaten. In Noordwijk gepakt Een jongen en een meisje vervoeg den zich maandagavond bij een woning in het Langeveld te Noord- wijk en verzochten de bewoner om onderdak. Toen zij echter bemerkten, dat hun namen en adressen aan de politie moesten worden opgegeven, toonden zij ineens geen belangstel ling meer voor een tehuis en wandel den snel verder. Dit wekte achter docht en men waarschuwde de politie. Een patrouille toog op onderzoek uit. Op de Langevelderlaan troffen de politiemannen het jeugdige paar hongerig en koud aan. Samen had het nog tien cent op zak. Zij werden naar het bureau ge bracht en daar bleek al gauw. dat het meisje, groot voor haar leeftijd, maar 13 jaar oud, zondagavond uit de ouderlijke woning te Zaandam was weggelopen in gezelschap van de jongeman, die 17 is. Zij had deze knaap ontmoet op de kermis in Zaandam, waar hij knecht was in een sensatietent. De jongeman, afkomstig uit Baren- drecht, trok al enkele weken met kermisexploitanten door het land. Hij bleek een pupil van een inrich ting voor jongens te Hoenderloo, waarin hij na een verlof, niet was teruggekeerd. Terwijl de politie en de dodelijk ongeruste ouders naar het meisje aan het zoeken waren, had het paar 's nachts onder het dekzeil van een schuit in Haarlem gebivakkeerd. De jeugdige zwervers zijn ter beschik king van de kinderpolitie te Zaan dam gesteld. Iedereen wil een steentje bijdragen (Van onze Londense correspondent) De Gemenebestconferentie in Londen is gisteren aan het neteligste gedeelte van haar taak begonnen, namelijk de op stelling van het slotcommuniqué. Dit is immers niet alleen van formele betekenis, doch als het ware een „boodschap" aan de Zes van de Euromarkt. De algemene verwachting is, dat de conferentie vandaag met een verklaring voor de dag zal komen, maar het wikken en wegen zal zeker tot het laatste ogenblik voortduren. Intussen heeft de Canadese liberale lei der Lester Pearson gedreigd met een motie van wantrouwen tegen Diefenbakers conserva tieve regering, wanneer het par lement op 27 september bijeen komt. Pearson beschuldigde Diefenbaker van „vitterij" en een „steriele" houding tegen over Engelands toetreden tot de EEG. Diefenbaker zal in Lon den dus terdege rekening moe ten houden met de oppositie. Premier Holyoake van Nieuw-Zee- land za! vrijdag een bezoek brengen aan Parijs om met De Gaulle over dc EEG te praten. Premier Nehroe van India zal donderdag een bezoek brengen aan de Franse president. Zoals bekend heeft president Ajoeb Khan van Pakistan zondag een j onderhoud met De Gaulle gehad, j Ajoeb Khan zal op uitnodiging van 1 president Kennedy op 24 en 25 sep tember in Washington vertoeven. Macmillan had gehoopt dat de andere premiers genoegen zouden nemen met een algemene tekst, welke op voorzichtige manier de wensen van het Gemenebest zou laten doorschemeren, daarbij de Britse regering in Brussel de grootste mate van armslag latende. Het Britse ontwerp in deze zin werd echter door de conferentie verworpen, zodat men na anderhalf uur onverrichterzake uiteenging! Gisteravond zwoegden men aan een nieuwe tekst. De Gemenebest premiers sturen aan op bewoordin gen, welke hun bepaalde extra- waarborgen bieden. Zij willen, dat de Britse regering zich verbindt con crete oplossingen te vinden voor sommige van de in Brussel naar de toekomst verschoven zaken. Het regende dan ook amendementen. Premier Menzies van Australië stelde zelfs een hele reeks wijzigingen voor. India, Pakistan en Ceylon dienden groepsgewijze amendementen in. Prinses Beatrix naar Philippijnen (Van onze Haagse correspondent). Prinses Beatrix zal in de loop van de maand oktober een bezoek bren gen aan de Phi lippijnen. Hoewel de datum van het bezoek nog niet is vastgesteld, zal deze binnen enkele dagen worden gepubliceerd. ïn Manilla zijn reeds verschillende maatregelen getroffen om de Kroon prinses een grootse ontvangst te be reiden. Aangezien bovendien elk van de veertien overzeese Gemenebestdele gaties onmogelijk met lege handen naar huis kan keren, willen zij alle maal iets toevoegen, dringen aan op positieve toezeggingen en willen niets weten van een weinigzeggend com muniqué, dat min of meer als een pleister op de wonde van de menings verschillen zou dienen. Macmillan probeert echter uitdrukking van ge detailleerde wensen zoveel mogelijk te vermijden, hoewel hij beloofd heeft daar in Brussel natuurlijk rekening mee te zullen houden. Dit gaat som mige Gemenebestpremiers echter niet ver genoeg. (Van onze Haagse correspondent) Uit de thans ingediende be grotingshoofdstukken blijkt, dat ook voor de ministers salarisverhogingen worden ingevoerd. De verhoging be draagt 10 all duizend gulden per jaar. Daardoor zal het basis-salaris stijgen tot ongeveer f 50.000. Voor sommige ministers is dit bedrag nog iets hoger. Ook voor de staatssecretarissen wordt het salaris met ongeveer 25 De onbarmhartige regen van Prinjesdag, waarmede de Prinses sen 's ochtends in de open calèche op zo'n onplezierige wijze hadden kennis gemaakt, heeft het 's middags noodzakelijk ge maakt, dat de traditionele rijtoer door Den Haag in auto's moest worden gemaakt. De aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard bij de Ridderzaal voor de opening van het nieuwe parlementaire jaar. Om tien voor vier gleden drie auto's wee van Huis ten Bosch. In de voorste zaten de Koningin en Prins. Daarachter volgden de twee oudste Prinsessen in een auto Een wagen met de twee jongste Prinsessen sloot de stoet, die door het ontbreken van de gebruikelijke bereden escorte aan zienlijk minder fleurig was. De duizenden toeschouwers langs de route, gehuld in allerlei regenwe- WEERBERICHT KANS OP NACHTVORST De iiBlit verwacht vam heden- tot torgenavond Koude nacht met hier en daar •it en kans op nachtvorst. Morgen Wrdiag zonnige perioden en onge ler dezelfde temperaturen als van- &ag. Droog weer, behoudens een nfcele verspreid voorkomende bui in 5 kustprovincies. Zwakke tot matige «ordelijke wind. Opgemaakt te 11.15 uur). 20 september on op 6.21 uur: onder: 18.45 uur. faan op: 22.46 uur; or.der: 14.07 uur. 'oogwater te Katwijk te 7.35 en 20.01 "or, laag water te 3.20 en 15.37 uur. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Minister drs. W. de Pous, minister van Financiën ad inte rim, arriveert met zijn echtge note en kinderen bij liet gebouw van de Tweede Kamer, waar hij gistermiddag de Miljoenennota aanbood. Treinongeluk in Brazilië Tengevolge van het ontsporen van een trein nabij Belo Horizonte in zuidoost-Brazilië zijn gisteren der tien mensen om het leven gekomen en veertig gewond. Tiros VI maakte eerste foto's De zesde Amerikaanse weersatelliet van het type Tiros, die gisteren van af Cape Canaveral is gelanceerd, heeft foto's naar de aarde gezonden, die tot de beste behoren die men ooit uit de ruimte heeft verkregen, zo hebben Amerikaanse functionarissen op Cape Canaveral verklaard. De foto's, die door de satelliet wor den gemaakt, zijn echter even dui delijk en helder als goede luchtfoto's. De 127 kilo wegende Tiros, die met behulp van een "hor-Deltaraket is gelanceerd, draa't in 98.7 minuten om de aarde met een snelheid van meer dan 27.000 km per uur. De verste afstand tot de aarde is 707 km, de kortste 680 km. De satelliet maakte tijdens zijn tweede baan rond de aarde foto's van Noord-Italië, Sar dinië, Egypte, Ethiopië en de Golf van Aden. Mogelijk zelfs twee telegrammen (Van onze correspondent in Bonn) Voor het eerst is gisteren in het proces legen de internationaal be kende verkeersdeskundige prof. Kurt Leibbrand een getuige verschenen, die een ontlastende verklaring af legde. Het betreft hier de door Leib- brands verdedigers opgeroepen voor malige luchtmachtofficier Paul Su- lek, die zegt dat er in de zomer van 1944 door de leiding van de 19de legergroep, waartoe ook Leibbrands eenheid behoorde, tenminste één ge heim bevel is uitgegaan volgens welk partisanen. deserteurs en saboteurs onmiddellijk moesten worden geëxe cuteerd. Leibbrand, die reeds sinds drie weken in Stuttgart, terechtstaat., wordt ervan beschuldigd in augustus 1944 in de buurt van Avignon 26 Ita liaanse arbeiders te hebben geëxe cuteerd zonder daartoe bevel te heb ben ontvangen. Hij zou juist op grond van dit ge heim bevel van de 19de legergroep hebben gehandeld. Paul Sulek was tij dens de tweede wereldoorlog in Zuid- Frankrijk bij het leger werkzaam als specialist voor gecodeerde telex-tele grammen. Hij zegt in die periode ze ker één maar waarschijnlijk zelfs twee geheime telegrammen in code over het doodschieten van partisa- nen, saboteurs en deserteurs ,te heb ben verzonden. Hij zelf wi s~ boven dien in de buurt van Avignon in de zelfde periode, waarin Leibbrand de opdracht gaf de Italianen te execu teren door partisanen beschoten. Deze mededeling is van belang, aangezien Leibbrand zich erop be roept, dat Italiaans? arbeiders, die uit zijn genie-eenheid waren gede serteerd, zich bij de partisanen had den aangesloten en zijn troepen on der vuur hadden genomen. rende kledij van gewone regenjassen tot, zware canvastentzeilen, uitten op hartelijke en soms zelfs uitbundige wijze hun genegenheid voor en aan hankelijkheid aan het Koninklijk Ge zin. Bij hotel Terminus bij het Hol landse Spoorstation hield de stoet enkele ogenblikken stil. Het, Konink lijk Gezin werd daar gehuldigd door de „V-rijp Internationale Federatie van Gedeporteerden en geïnterneer de- uit. het, Verzet", die daar thans een congres houdt. De Koningin kreeg- bloemen aangeboden van de echtgenote van de secretaris-generaal der federatie, mevrouw Lesage. De Prins ontving van de echtgenote van dp penningmeester een blocnote houder met, het. wapein van de „Ne- 'derlandse Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen" van welke orga nisatie hij beschermheer is. Vier echtgenotes van deelnemers aan het congres boden de vier Prinsessen bloemen aan Bij Huis Ten Bosch, het eindpunt van de route, waren ook weer velen samengestroomd om het, Koninklijk Gezin voorbij te zien gaan. 's Avonds ontving Hare Majesteit de leden van de Staten-Generaal in Huis ten Bosch. Het was de eerste maal, dat dit geschiedde. De 19-jarige dienstplichtige soldaat F. J. M. Kefjsper uit Alkmaar is gis teren op een oefenterrein in La Cour tine ernstig gewond. Bij het afvuren van een bazooka heeft hij in de on veilige zone gestaan, waardoor hij ernstig aan de linkerarm is gewond. Het slachtoffer is opgenomen in het hospitaal te Grutadeur. Hfj behoort tot de 42-ste infanterie pioniers com pagnie. procent verhoogd. Het wordt gemid deld f40.000. Er komt dit jaar nog een wetsvoor stel om de salarissen van de vice- president en de leden van de Raad van State te verhogen overeenkom stig de verhoging van de ambtena rensalarissen. Voorzitter van het Europese parlement De voorzitter van het Europese parlement, de Italiaanse liberaal Gaetano Martino, brengt volgende week dinsdag en woensdag een offi cieel bezoek aan Nederland. Martino, die indertijd als Italiaan minister van Buitenlandse Zaken zijn hand tekening onder het EEG-verdrag plaatste, is in het begin van dit jaar tot voorzitter van het Europese par lement gekozen en maakt nu een reis langs de hoofdsteden van de zes ge- meenschapslanden. Hij zal woensdag door de Koningin in Paleis Soestdijk worden ontvan ger.. Martino wordt dinsdagmiddag op Schiphol verwacht, waarna hij in Den Haag minister-president De Quay en minister Luns zal bezoeken, 's Avonds biedt minister Luns hem een diner aan. Het Argentijnse garnizoen vaji Campo de Mayo bij Buenos Aires rebelleert naar aanleiding van een reorganisatie van de legerleiding. Vanochtend heeft de Argentijnse re gering meegedeeld, dat zij de toe stand in de hand heeft. Oorzaak van de nieuwe crisis is, dal de minister van Oorlog, generaal José Cornejo Saravia, drie generaals heeft ontslagen: Pasqual Pistarini, commandant van de cavalerie, Ju lio Alsogaray, commandant van de eerste pantserdivisie en van Campo de Mayo. en Eduardo Luchesi, plaatsvervangend chef van de gene rale staf. Zij hadden bezwaren ge maakt tegen de benoeming van de gepensioneerde generaals Bernardi no Labayru en Batista Lorio tot resp chef van de generale staf en opperbevelhebber van de strijdkrach ten De generaals Pistarini en Alsoga- ra> hebben geweigerd het hun gege ven ontslag te aanvaarden. De opstandige beweging in Campo de Mayo wil, dat het leger „zijn zui ver militaire rol weer gaat vervullen en geen gewapende bende in dienst van enkele eerzuchtige figuren zal blijven". Volgens onbevestigde berich ten zijn vrijwel alle cavalerie-regi- menten in de provincies Buenos Aires Corrientes en Entre Rios op de hand van de opstandige beweging. t Uit het Leidsch Dagblad van V f 19 Sept. 1862: l Na te Bergen op Zoom op it bier en sigaren te zijn ont- haald, zijn de jongens van de t Kweekschool voor Zeevaart te a it Leiden met de kanonneerboot i i naar Vlissingen gestevend. i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1