Belgie verwacht nog meer arrestaties van O.A.S.-ers Provincies nemen deel aan bouw kerncentrale SPOORWEGEN IN BRAZILIË BEZET Ajoel) Klian poogt nog Londense conferentie uit impasse te halen In een verlaten villa bij Namen werden documenten ontdekt PHILIPS T.V. WEERBERICHT Politieke spanning gisteren tot een uitbarsting gekomen FLIM lang Duikers een meek onder water (9ud tyfie lertws Dpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 No. 30757 LEIDSCH DAGBLAD [Directeur. E A E van Lnshoeck jhjofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische politie heeft zoals reeds in het kort gemeld |n de nacht van donderdag op vrijdag zes personen gearresteerd, die worden verdacht van activiteiten ten behoeve van de OAS, de Franse terroristische organisatie, die o.a. verantwoordelijk is ^oor de moordaanslagen op generaal Dc Gaulle. Zowel de par ketten van Brussel en Verviers als het Belgische ministerie van justitie betrachten intussen de grootste geheimzinnigheid. Minis ter Vermeylen van Justitie heeft tegenover journalisten ver klaard, dat hangende het onderzoek in het belang van de zaak jiicts kan worden meegedeeld en hij heeft gewaarschuwd voor ontijdige onthullingen. zich onder de gearresteerden ook Broizat en Sergent, twee Fransen, die eveneens bij verstek ter dood zijn veroordeeld wegens subversieve ac ties, zouden bevinden. De arrestaties van de laatste 36 uur vinden hun oorsprong in de ontdek king in een verlaten villa te Profon- deville, enige kilometers ten zuiden van Namen, van een aantal koffers met documenten. De Belgische vei ligheidsdienst kon daaruit afleiden dat het plan bestond voor het ves tigen van een OAS-organisatie in België. Zij kwam tevens op de hoogte van een aantal adressen en namen. Deze villa, „Les Tourelles" geraamd, was door de eigenaar via een ver huurkantoor tijdelijk afgestaan. Drie mannen en een vrouw hebben er enige tijd gewoond. De veronderstel ling bestaat, dat de vrouw waar schijnlijk de zuster is van Pascal Bertin, de man die op de uitkijk stond bij de aanslag op generaal De Gaulle bij Petit Ciamart. Bij haar thuis waren de samenzweerders vóór de aanslag bij elkaar gekomen. VALSE PAPIEREN Op grond van het materiaal dat te Profondeville werd gevonden heeft men toen vrijdag in de vroege och- Arsenaal in huis bij Spa gevonden Het was overigens reeds enige tijd lekend, dat de Belgische veiligheids- lienst op zoek was naar aanhangers an de OAS en naar hun eventuele lelgische helpers. Enige weken gele en had de Franse gezant in Brussel e Belgische regering meegedeeld, dat 'arijs wist dat er op Belgisch grond- ebied OAS-activiteiten werden be- reven.Frankrijk verzocht daarom de lelgische regering de grootste acti- riteit te betonen. Aanvankelijk is er enige verwar ing in de berichtgeving over deze laak geweest, omdat er ook te Namen Irie arrestaties waren verricht. Het dijkt echter dat deze arrestaties niets net de OAS-kwestie hebben uit te taan. Ook is het gerucht verspreid, lat zich onder de gearresteerden ko- onel Argoud, een van de voorman- len van de putsch der militairen in pril 1960 in Algerije zou bevinden. )at bericht is eveneens van Belgische :ijde officieel ontkend. Bevestigd noch ontkend wordt het gerucht, dat tend te Kreppe bij Spa een huis om singeld. Via een luidspreker werden de bewoners gesommeerd het te ver laten. Dat deden zij na vijf of zes waarschuwingen. Het bleken drie jon gemannen van een jaar of dertig. Zij zeiden in het vreemdelingenlegioen te zijn geweest. Eén van hen beweerde dat hij Spanjaard was, de anderen vertelden, dat zij Zwitsers waren. De papieren bleken echter vervalst. Be kend was dat zij werden geravitail leerd door een auto, die volgens het nummerbord aan iemand te Brussel toebehoort. Er werd een valstrik uit gezet. waarin deze echter niet liep. De gendarmes zagen geen auto ver schijnen. Indiase troepen naar grenspost India heeft versterkingen gezonden naar de grenspost in Thag La, in het gebied van Tawang aan de Indiase noordoostgrens, waar volgens eerdere berichten Chinese troepen oprukken. Volgens in Sjilong in Assam ont vangen berichten bevinden de Chi nese troepen zich aan drie kanten van de Indiase grenspost. Het zou echter niet tot een treffen zijn ge komen. De post ligt op ongeveer 20 km van het punt waar de grenzen van Bhoetan, Tibet en het Indiase noordoostelijke grensgebied samen komen. De drie hadden het er redelijk goed van kunnen nemen. Overal in het huis vond men blikken conserven en volle en geledigde flessen. Op de zol der vond men een waar arsenaal: vier mitrailleurs, vele pistolen en mu nitie. In Brussel verwachtte men gister avond. dat nog meer arrestaties zul len volgen. Haagse politie zoekt naar ampullen Een vrouw heeft gistermiddag om streeks half één in de omgeving van het Westeinde in Den Haag van en kele jongens een ampul aangeno men. Later bleek, dat deze ampul ..pantopon" bevatte, een middel, dat nadelig is voor de gezondheid, spe ciaal bij kinderen. De onbekende jongens hadden de vrouw verteld, dat ze een hele doos met dergelijke ampullen hadden gevonden. Omdat de jongens nog niet achter haald zijn. heeft de Haagse politie gistermiddag in de ruime omgeving van het Westeinde via geluidswa gens de medewerking van het pu bliek gezocht en de jongens gevraagd zich te melden. Dit om ongelukken te voorkomen, daar het gebruik van het middel positief schadelijk is. Van auto geschud meisje overleden Het 18-jarige meisje Maria van Laar, dat vorige week zaterdag bij Heerlen door een auto werd aan- géreden, op de motorkap terecht kwam en vervolgens werd afge schud, is vanochtend vroeg aan de gevolgen van haar verwondin gen overleden. „.V*' Noord-Holland is gistermiddag de eerste provincie geworden, die heeft besloten deel te nemen in de op te richten naamloze vennootschap, welke de bouw en de exploitatie van een kern energiecentrale in Nederland ten doel heeft. Provinciale Staten namen dit besluit met algemene stemmen. Met de bouw van een dergelijke centrale, waarvoor een koninklijke goedkeuring nog moet afkomen, zou in 196If kunnen worden begonnen. De kosten worden geraamd op 90 miljoen gulden. De bouw zal ongeveer vier jaar in beslag nemen. In de komende dagen zullen ook andere deelnemende elektriciteitsbe drijven hun beslissing nemen of ze al dan niet aan de NV zullen deel nemen. Noord-Holland besloot tot een deelneming van 63 aandelen met een maximum van f4.725.000. De provinciale staten van Groningen hebben nu een voorstel voorgelegd gekregen om deel te nemen met 29 Ierseke stond gisteren in het teken van het oester- en mossel- feest ter opening van het seizoen. Op de Oosterschelde werd een vlootschouw gehouden. Advertentie SFEERVOL DINEREN in Het Oude Koningshuys van 1628 Hongaarse Shaslick - 6 soorten vlees met karaf wijn f 6.50 Kinder diner f3.25 SASSENHEIM IETS KOUDER Blykens het overzicht, dat De Bilt om tien uur verstrekte zal er morgen meer bewolking zijn, waaruit echter slechts weinig regen zal vallen. De wind zal zwak tot matig bijven, maar gaan waaien uit westelijke richtin gen. De middagtemperaturen zullen iets lager zijn. 15 SEPTEMBER Zon op: 6.15 uur; onder: 18.55 uur; Maan op: 20.26 uur; onder: 8.59 u. Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 16.56 uur; laagwater te 0.30 en 12.47 uur. H7/9 hoogwater te 5.15 en 17.38 uur laagwater te 1.16 en 13.28 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. aandelen tot een maximum van f 2.175.000. Gedeputeerde Staten van Groningen wijzen er op. dat het ze ker in de eerste vijftien jaar nog geen rendement van de investeringen verwacht kan worden. Niettemin be velen zij de Provinciale Staten van Groningen aan het voorstel aan te nemen, omdat de exploitatie van de reserves kolen en olie op steeds gro tere economische moeilijkheden stuit. Bovendien zijn die reserves niet van onbeperkte omvang. Ver wacht wordt, dat naast de aandeel houders/provinciale elektriciteitsbe drijven. Euratom voor f 23.4 miljoen en de Nederlandse Staat voor 15 mil joen gulden zullen bedrijven. Overigens is nog niet officeel be kend, waar de centrale gebouwd zal worden. Vermoedelijk zal het Geer- truidenberg worden. V olkssteniiiiing op 6 januari In de reeds lang gespannen politieke situatie in Brazilië is het gisteren tot een uitbarsting gekomen: de regering van Bro- cbado da Rocha trad af, het algemeen vakverbond, dat vier- miljoen leden zegt te hebben, heeft een nationale staking uit geroepen, de opperbevelhebber van het vierde leger in Noord- oost-Brazilië kondigde voor zijn gebied de staat van waakzaam heid af en militairen bezetten gisteravond de spoorwegen en strategische stellingen in Rio de Janei ro. President Joao Goulart heeft een beroep gedaan op de bevolking de rust te bewaren, maar heeft nog geen aanwijzing gegeven, wanneer de benoe ming van een nieuwe premier te verwachten is. Premier Da Rocha verdedigde zijn aftreden met te wijzen op het feit, dat het overheersend conservatieve parlement slechts twee van zijn 21 voorstellen goedkeurde. De naaste aanleiding voor zijn aftreden was echter de weigering van het parle ment in oktober een volksstemming te laten houden over herinvoering van* de presidentiële regeringsvorm. Toen president Janio Quadros een jaar geleden aftrad en vervangen werd door Goulart werd de macht van de president aanzienlijk inge krompen ten gunste van de pre mier. Goulart wenst nu echter de bevoedheden van zijn voorganger terug te krijgen. In het parlement is nu een voor stel aanvaard om de volksstemming te houden op 6 januari. Een meer derheid van de 16 leden tellende so- I ciaal-Democratische Partij (van oud- 1 president Juscelino Kubitschek) was AMERIKAANSE Marine is bij Cuba waakzaam Een functionaris van de Ameri kaanse Marine heeft medegedeeld, dat de marine haar waakzaamheid ten aanzien van uit Cuba vertrek kende schepen, dan wel schepen die daarheen op weg zijn, heeft ver hoogd. Vanuit Florida en de Amerikaanse basis Gyuantanamo op Cuba zijn het gehele etmaal door patrouillevliegtui gen in de lucht, terwijl in de Carai- bische wateren een aantal schepen, voornamelijk torpedobootjagers, een oogje in het zeil houdt. Ook de pa trouillering in het luchtverkeer is de afgelopen drie weken verhoogd. Volgens genoemde functionaris houden in alle Europese havens Amerikaanse ambtenaren en agen ten het scheepvaartverkeer in de ga ten. Van elk schip dat Cuba als be stemming heeft, zijn zij reeds vóór het vertrek op de hoogte. Luitenant-kolonel uit Oost-Duitsland naar bet Westen De Westberlijnse Senaat (stadsbe stuur) heeft gisteravond bevestigd, dat de 36-jarige luitenant-kolonel Martin Lof fier naar West-Berlijn is gevlucht. Loffler, die sinds 1960 be velhebber was van bet nabij Ber lijn gelegen eerste Oostduitse gemo toriseerde regiment infantierie, is op 8 dezer naar West-Berlijn gevlucht, waar hij zich onverwijld bij de po litie vervoegde. Hij bevindt zich thans in West-Duitsland. Als reden voor zijn vlucht had Loffler opgegeven dat hij het niet meer met zijn geweten in overeen stemming had kunnen brengen om nog langer Oostduits officier te zijn. Loffler is in de rang de hoogste Oostduitse militair, die sinds 13 augustus 1961 naar West-Berlyn is uitgeweken. NAVO krijgt nog meer Polaris- onderzeeërs De Verenigde Staten zullen nog meer met Polaris-raketten uitgerus te onderzeeboten ter beschikking van de NAVO stellen, aldus heeft de Amerikaanse plv. minister van De fensie, Roswell Gilpatric verklaard, tijdens besprekingen, die hij met zijn Westduitse ambtgenoot Strauss in Bonn heeft gevoerd. Tijdens de NAVO-conferentie, die in het afgelopen voorjaar in Athe ne werd gehouden, hadden de Ver enigde Staten reeds de beschikbaar stelling van zes van deze „Polaris- onderzeeërs" toegezegd. Minister Gilpatric gaf nogmaals uiting aan de vastbeslotenheid der Verenigde Staten om. in geval van een aanval op het NAVO-gebied, al le krachten in te zetten die voor de verdediging van het gebied der ver dragsorganisatie in zijn totaliteit noodzakelijk zijn. Ook herhaalde hij de verzekering van president Ken nedy omtrent de vastberadenheid der Verenigde Staten om hun ver plichtingen en verantwoordelijkhe den jegens de NAVO ten volle na te komen. Chinees protest in Washington De regering van communistisch- China heeft gisteren een verklaring uitgegeven, welke een „zeer krachtig protest" tegen de Verenigde Staten bevat in verband mef de recente vlucht boven Chinees grondgebied van een U-2-toestel, afkomstig van een luchtbasis op Formosa. In deze verklaring, die gisteren aan de correspondenten in Peking werd uitgereikt, wordt gezegd, dat het toe stel onder „rechtstreekse controle van de Verenigde Staten" stond en dat dit lanH verantwoordelijk is voor de „flagrante ae.essie" tegen China. China heeft sinds oktober 1959 drie andere „Amerikaanse spionagevlieg- tuigen" neergehaald, aldus de ver klaring verder, en de jongste vlucht was geenszins een toevallig of op zichzelf staand incident. voor het voorstel, evenals 64 leden van de partij van Goulart. Een speciale parlementscommissie heeft echter een verklaring uitge geven, dat het houden van een volks stemming over uitbreiding der pre sidentiële bevoegdheden onwettig zou zijn, omdat het amendement op de grondwet, waardoor de bevoegd- heden beperkt werden, slechts door j een nieuw amendement kan worden I opgeheven waarvoor goedkeuring door een tweederde meerderheid in I het parlement nodig zou zijn. I Advertentie Persoonlijke LANGE MARE 66 Prettige betaling. Zoals gemeld, zat zij bij haar ver loofde op de fiets, teen zij door een 25-jarige Hongaar uit Hoens- broek op het rijwieipad werd aan gereden. Zij kwam op de motorkap terecht en viel er na 200 meter af. doordat de bestuurder een zig zagmanoeuvre uitvoerde. De man reed door. Hij werd later gearres teerd en legde een volledige be kentenis af. Twee Franse duikers, Albert Falco en Caude Wesly, hebben gisteren hun intrek genomen in een tien meter on der het oppervlak van de Middel landse Zee gelegen „onder water woning", „E ogenes" genaamd. Zij zullen daar een week lang verblijven. Hun verblijf onder water is van alle gemakken voorzien. Er zijn twee comfortabele bedden, kookgelegen heid, telefoon en televisie. Op gezette tijden zullen zü hun woning verlaten voor het doen van onderzoekingen, uiteraard ook onder water. Het experiment is georganiseerd door de Franse onderwateronderzoe ker Jacques Yves Cousteau. Op de veemarkt in Den Bosch werd de keuring verricht voor de dertigste nationale trekpaarden- tentoonstelling. Een van de [raaie dieren tijdens het voor draven. Advertentie Ondanks het lawaai en het moeilijker bereiken van onze zaak tijdens de verbetering van de Haar lemmerstraat. loont het de moeite om onze zaak te bereiken. U vindt bij ons, kwaliteit, lagere prijzen en vak manschap. Goud. Zilver. Juwelen, Horloges, Klokken. Cassettes. Wij danken U by voorbaat voor Uw moeite. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207. Prinses Beatrix naar Duitsland Prinses Beatrix, is gistermiddag onverwachts van Schiphol vertrok ken naar Frankfort. Vandaar reisde de Prinses, die vergezeld was van haar particuliere secretaresse en een rechercheur van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis naar Caub aan de Rijn (Did) oip daar een ver gadering bij te wonen van da European Working Group (Europe se Werkgroep). Deze groep is voort gekomen uit een aantal besprekin gen, welke in juni jl. in Caub zijn gevoerd op initiatief voor het voor lopig Comité Europese Jongeren. Krachtige overredingspogingen van premier Macmillan in ver trouwelijk beraad met zijn col lega's van het Gemenebest heb ben hen ook gisteren nog lang niet overtuigd, dat Engelands aansluiting bij de EEG het Gemenebest als geheel en de leden-staten afzonderlijk ten goede zal komen. Deze twijfel werd gisteren onder woorden gebracht door generaal Ajoeb Khan, president van Pakistan, tijdens een bijeenkomst met de Buitenlandse Persvereniging. De president lichtte toe. waarom hij (zoals wij reeds meldden) van daag naar Parijs zou vliegen voor een ontmoeting met president De Gaulle „Pakistan en andere Gemenebestlan- den zijn er niet gerust op dat zij onder Engelands toetreding tot de Euromarkt niet te lijden zullen krij gen. Pakistan is bezig zijn industrie op te bouwen en exporteert steeds meer behalve grondstoffen ook ge rede produkten. Het is voor ons een „brandende kwestie" of wy voor onze fabrikaten ook toegang zullen krij gen op de Euromarkt. Wij zijn er he lemaal niet zeker van. Ik heb daar om het idee geopperd van een eco nomische verbreding der Euromarkt. Dit kan geschieden door andere lan den toe te staan zich economisch by de EEG aan te sluiten, zonder nood zakelijk dit ook in politiek opzicht te doen. Dit denkbeeld verdient ge loof ik ernstige overweging, want wy bevinden ons op een kruispunt van wegen in de historie. De Euromarkt kan de kern worden van iets groots in de wereld, met het Gemenebest als de brug tussen Oost en West. Maar zij kan zich ook ontwikkelen tot een in zichzelf welvarend geheel, doch dan ten koste van andere landen met een minder ontwikkeld indstrie- apparaat. Gebeurt dat, dan zal het Westen op veel sterkere tegenstand stuiten dan thans reeds het geval is". Intussen is ter Gemenebestconfe rentie rustig voortgang gemaakt met de gedetailleerde bestudering van de financiële en economische conse quenties van Engelands overgang naar Europa voor de Gemenebest- landen. Waarschyniyk zullen volgen de week de plenaire zittingen hervat worden en zal dan blyken in hoe verre de afwijzende houding der meeste delegaties ten gunste van Engelands toetreding gewijzigd is. Doch het heeft er voorlopig alle schijn van dat de conferentie in een soort impasse is geraakt. De Britse regering blijft meer dan ooit over tuigd van de noodzaak Engeland tot de Euromarkt te doen toetreden. De Gemenebestlanden zien eveneens deze noodzaak in, doch evenzeer vre zen zü voor zichzelf en voor de sa menhang van 't Gemenebest ernsti ge nadelige gevolgen, daar de Britse markt, vooral de voedselmarkt, voor vele hunner produkten zo niet ge sloten dan toch moeilijker toegan kelijk gemaakt zal worden. BREESTRAAT 173 Hooftstraat 88 - Alphen Uit het Leidsch Dagblad van 16 Sept. 1862; (Advertentie) Eene juf frouw, modiste en tout genre, vroeger te Brussel en thans hier te lande werkzaam zijn de, zag zich gaarne hier ter stede in eene fatsoenlijke conditie geplaatst. Brieven onder Letter L. H. bij P. v. de Weyer, Utrecht. In de Tijdspiegel van de vorige maand las men: „De mieren zijn een onsterk, de konijnen een magteloos en de Leidenaars (pars pro toto) een strijdlustig volk" Dit naar aanleiding van Za- terdagavondoproeren op Bo ter- en Vischmarkt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1