ennedy: „Cuba is nu nog een ernstige bedreiging" „Niet meer namokken" Hoge politie-officieren zijn massamoordenaars DAKREPARATIE Akkoord regering Stichting SER-rapport over lonen 1960 fimtotu Washington houdt de I toestand echter wel scherp in het oog i De Quay in Senaat: ëuc/ ,s Voorlopig geen loonstop ZWART WEERBERICHT Vrachtwagen zakt door brug Opzienbarende arrestaties in W.-Duitsland Opening der Staten Generaal teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 No. 30756 EIDSCH DAGBLAD :teur. A van Dishoeck AlpoldxeóacteurJ Brouwer DAGBLAD VOOR i^RlDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.30 per maand, t 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 llte (Van onze correspondent in Washington) 6 7 biao President Kennedy heeft gisteren aan het begin van zijn pers conferentie opnieuw een belangrijke verklaring afgelegd over !uba. Hij verzekerde zijn gehoor en zijn volk dat hij volkomen staat is de noodzakelijke maatregelen te nemen, indien Amerika zijn bondgenoten op het Westelijk halfrond werkelijk vanuit iba bedreigd zouden worden. De Amerikaanse regering zal de f'ïtuatie scherp in het oog houden. Tot dusverre zag Kennedy y^chter geen reden om van een ernstige bedreiging te spreken. dat hij op dit ogenblik militaire interventie door de Ver- ,m«jnigde Staten niet gerechtvaardigd acht. De president wenste ks,|een agressie te gedogen, doch evenmin het initiatief tot agressie nemen. d Drie redenen voor verklaring dent Kennedy had drie redenen voor zijn ernstige, weldoordachte verklaring: de openbare mening In Amerika begint werkelijk verontrust te ra ken, nn Russische wapenen in be langrijke hoeveelheden worden opgesteld in wat de Amerikanen min of meer als hun eigen achter tuintje beschouwen; Kennedy's Republikeinse tegen standers kunnen onder deze om standigheden succes verwachten van de aantijging dat de regering passief is; ij!t) een extra waarschuwing aan de communisten om Cuba niet tot een uitvalsbasis te maken is zeker op zijn plaats. Dat Kennedy de opwinding over !uba enigszins gevaarlijk, acht, bleek it zijn vermaning dat de Amerika nen meester moeten blijven van ,"ioofd en zenuwen. Het gepraat over ,si orlog kan maar beter beperkt blij- ki en tot kringen in Moskou en Ha- ranna, zo kon men uit de woorden an de president concluderen. Kennedy wees erop dat Castro's egime er zowel economisch als po litiek slecht aan toe is. INDIA EN CHINA verwijten elkaar i grensschenclingen India en Rood-China beschul- ligen elkaar van grensover- :hrijdingen: volgens Nieuw- 'elhi zouden de Chinezen een sjlndiase post in het gebied van Tawang aan de noordoostgrens 'an India bij Tibet tot op en- iele honderden meters gena- lerd zijn, met overschrijding de internationale (Mac- [raahon-) grens. Maar volgens c:Peking hebben juist Indiase ^troepen deze grens overschre den en een steunpunt in Tibet levestigd. Volgens India vormt e Macmahon-grcns de juiste e]grens tussen India en Tibet. In 'eking is tevens bekendge maakt, dat Indiase vliegtuigen in de afgelopen dagen verschei dene malen het Chinese lucht ruim in het omstreden gebied hebben geschonden. Advertentie De populariteit vail Castro in Latijns-Amerika is sterk gedaald. Onder het voorwendsel een aanval van Amerika te duchten, probeert Castro zjjn bewind te versterken met communistische hulp. De Ameri kaanse regering zal alles doen opdat niet een werkelijk dreigende toe stand zal ontstaan. Minister van Buitenlandse Zaken Rusk zal binnenkort bepaalde voor stellen doen aan zijn Latynsameri- kaanse collega's. Ook met de NAVO- bondgenoten zal worden overlegd, evenals met de leiders der Cubaanse uitgewekenen. Kennedy bezit voldoende volmacht om krachtige maatregelen te nemen indien de situatie zulks zou vereisen. Gisteren heeft de Senaat met alge mene stemmen (76 tegen 0) de pre sident volmacht verleend om indien dit gewenst is 150.000 reservisten op te roepen. Zou het zover komen dat de president een nationale noodtoe stand afkondigt, dan kan hy nog veel verder gaan in zijn acties. In antwoord op een vraag zei Ken nedy later nog tegen een actie te zijn die niet nodig is. doch voor aïle actie die wel nodig is. Op deze wijze trachtte de president bij voorbaat de kritiek te ontzenuwen, dat hij onvol doende op zijn tellen past. Uiteraard moet Kennedy duchten, dat in de verkiezingsperiode dit thema zal worden misbruikt, maar al speelt de verkiezingstactiek een rol in deze periode, men moet vaststellen dat de onrust over Cuba bij velen oprecht is en los staat van de campagne. Tot zover onze correspondent in Washington. Roder dan ooit" 99* „Wij voelen ons nu meer dan ooit communisten, en wij geloven nu nog meer in de onoverwinnelijke marxls- tisch-leninistische doctrine", aldus verklaarde de Cubaanse minister voor de strijdkrachten, Roul Castro, gisteren in een rede tot aspirant officieren in Matanzas. Hij noemde de Russische beloften voor militaire hulp aan Cuba „een aansporing tot de vrede en de ontwapening. Vliegtuig met buigzame vleugels Het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart heeft giste ren een openbare demonstratie ge geven met een nieuw zweefvliegtuig met buigzame vleugels, dat een voor loper is van toestellen, die ruimte vaarders na een ruimtevlucht een veilige directe landing moeten waar borgen. Het toestel werd door een vliegtuig weggesleept en op een hoogte van twee kilometer losgelaten, waarna het bijna vier minuten later een perfecte landing maakte. Prof. De Quay aan het woord tijdens de besprekingen in de Eerste Kamer over het akkoord over Nieuw-Guinea. Links de ministers Toxopeus en Luns. rechts de ministers Visser. Zijl stra en Beerman. (Van onze Utrechtse correspondent) De regering heeft haar plannen om de begin volgend jaar aflo pende CAO's tijdelijk te verlengen en dus een loonstop in te voeren, voorlopig opgeschort. In een gesprek met drs. Roemers, I voorzitter van de werknemersdelega- 1 tie in de Stichting van de Arbeid, en j met ir. J. Bosma, plaatsvervangend i werkgeversvoorzitter in de Stichting, i heeft de regering dinsdagavond be- loofd het advies te vragen van de j Sociaal Economische Raad over de l economische situatie in 1963. Dit ad vies, dat vóór 1 november a.s. moet worden uitgebracht, zal bepalend zyn voor de loonpolitiek in '63, aldus is overeengekomen. Loonstop Aanvankelijk had de regering op 13 juni j.l. de Stichting van de Ar beid meegedeeld op grond van de economische situatie een loonstop te willen invoeren. Daarbij was echter het SER-advies over de nieuwe vorm van de loonpolitiek nog niet ter sprake gekomen, omdat de regering nog geen tijd had kunnen vinden dit te bestuderen. Na een studie van dit advies zouden regering en Stichting begin september weer bijeenkomen. Nadat dinsdag de Stichting eerst in tern had vergaderd, hebben de beide voorzitters van dit orgaan de mi nisters De Pous (Economische Za ken), Veldkamp .Sociale Zaken) en staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken», bereid gevonden het loonpo litieke beleid voor '63 te gronden op een SER-rapport. In liet midden Hierbij blijft in het midden of het bestaande structurele kader van de LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Minder koude nacht. Morgen aanvankelijk zonnig weer, later meer bewolking met tegen de avond kans op regen Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind en iets war li (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 SEPTEMBER Zon op: 6.13 uur; onder: 18.57 uur. Maan op: 20.00 uur; onde- 7.35 u. Hoogwater te Katwi. te 3.45 en 16.12 uur, laagwater te 12.0-' uur. loonpolitiek (met aanwijzingen van de regering en met het college als toetsingsinstantie) wordt gehand haafd, of dat de regering zich zal laten overtuigen door het SER- advies. Volgens dit advies zullen de half jaarlijkse SER-rapporten over de al gehele economische toestand basis moeten zyn voor het loonpolitieke beleid. Mocht ertoe worden overge gaan het loonbeleid volgens het SER- advies in te voeren, dan kan het thans aan de SER gevraagde rapport dienen als eerste halfjaarlijkse rap port. Een met 20 ton aan goederen ge laden vrachtwagen is gisteren door de uit 1850 daterende Rietmansbrug over het Overysselsekanaal in de gemeente Diepenveen gezakt. Geen wonder, want de brug had een ma ximumdraagvermogen van 2 ton. De brug werd totaal vernield. De vrachtwagen kwam gedeeltelijk in het kanaal terecht. Een man, die langs het kanaal woont, betrapte de chauffeur er op. dat deze na het ongeval het bord dat het maximumdraagvermogen var. de brug aangeeft, in het water wilde gooien. Huiverig De vorm, waarin de loonpolitiek wordt gegoten, is dinsdag echter in het midden gelaten. Kennelijk is de regering er nog huiverig voor om de verantwoordelijkheid van het toetsen der CAO's te verleggen van het Col lege naar de Stichting. Het is voor de SER niet eenvoudig om over een zo gecompliceerde mate rie als de algehele economische situa tie op korte termijn een advies uit te brengen. Om vóór 1 november klaar te komen zal de SER snel moe ten werken. Een moeilijkheid vormt voorts het feit, dat in enkele grote bedrijfstak ken als de metaal, de textiel, en de grafische industrie de CAO's per 31 december a.s. aflopen en dat de da tum 1 november de onderhande laars in deze becrijfstakken wel een bijzonder krappe tijd toemeet. Meestal beginnen de onderhande lingen om deze tijd reeds. De vak centrales van werkgevers en werkne mers zullen zich nog intern beraden of het mogelijk is de onderhandelin- I gen tot na 1 november op te schor ten. (Van onze parlementaire redactie) Ook dc Eerste Kamer heeft het akkoord met Indonesië over Nieuw-Guinea aanvaard. Even na middernacht viel de beslissing met 63 stemmen voor en slechts 3 tegen. Daarmee ivas het laatste grote debat in ome volksvertegenwoordiging over wat men is gaan noemen het „probleem-Nieuio-Guinea" of het „drama-Nieuw-Guinea" ten einde. Evenals vorige week de Tweede Kamer voelde ook de Senaat gisteren in overgrote meerderheid, dat een andere oplossing dan overdracht van dit gebied aan Indonesië niet wel mogelijk zou zijn. De minister-president, prof. De Quay, onderstreepte gisteravond nog eens, dat de overeenkomst toch wel positieve elementen bevat, hoewel onze oorspronkelijke doelstellingen niet zijn verwezenlijkt. Al begreep hij, dat voor het akkoord geen geestdrift kon bestaan, hij wees er op dat onder de huidige omstandig heden niet meer kon worden beieikt. „Wij zullen niet mogen na- mokken". zei de minister-president, die hoopte op loyale uitvoering van de overeenkomst door Indonesië, ge lijk wij ook zelf onze verplichtin gen te goeder trouw zullen nakomen, al zal onze aanwezigheid daarginds nog slechts van korte duur zijn. Ook minister Luns (Buitenlandse Dit blad bestaat alt 20 pagina's WALTER SCH1RRA. die waarschijnlijk eind dezer maand zes omwentelingen om de aarde zal maken in een Mercury- ruimtecapsule, gefotografeerd bij een model van dit ruimtevaar tuig. Zaken) herinnerde eraan, dat onze tegenwoordigheid spoedig een einde zal nemen en dat dus het punt van de loyale Indonesië berust. zwaarte- uitvoering b\j De drie tegenstemmers in de Eerste Kamer waren dc heren Al- gra en Tjalma (beiden AH.), als mede de heer Reyers (C.H.). Hoe wel de heer Algra evenmin als de regering een andere oplossing aan de hand kon doen wilde hij een krachtig protest laten horen tegen voldongen feiten en tegen dit „ca pitulatie-akkoord" zoals hij zei. Hij en de beide andere tegenstemmers hadden geen enkel vertrouwen in beloften van Soekarno. (Van onze correspondent in Bonn) De plotselinge arresetatie van drie hoge politie-officieren wegens massamoorden op joden in de eerste oorlogsjaren, heeft in West-Duitsland grote beroering verwekt. De arrestanten zijn de 46-jarige Josef Kuhr. hoofdcommissaris van politie in Frank fort. de 47-jarige Heinrich Plantius. functionaris van het gemeen tebestuur in Frankfort, en de 48-jarige Rudolf Eckert, hoofdcom missaris van politie in Hamburg. Zij worden ervan beschuldiegd als leden van het 306de politiebataljon van de SD in 1941 en '42 te hebben deelgenomen aan of verantwoordelijk te zijn geweest voor de executie van ongeveer twintigduizend joden in bezette gebieden in Oost-Europa. vier nazi's niet eerder voor het ge- Zij werden tenslotte in hun tegen stand nog gesterkt door een opmer king van de minister-president zelf, namelijk dat de Indonesische „ra- cio-hetze" tegen Nederland ook op dit ogenblik nog steeds doorgaat. Van de zijde der Verenigde Naties zou er inmiddels bij Indonesië op zijn aangedrongen hieraan een ein de te maken. De minister-president zei dit in antwoord op kritiek van de communistische mevrouw Van Ommeren, die meende dat er juist van Nederlandse kant nog radio- propaganda tegen Indonesië werd gemaakt. Slot pag. 2 In samenhang hiermee is ook de 57-jarige Adolf Petsch in Büdesbcim gearresteerd. Petsch die als lid van de Sicherheitsdienst aan de acties van het 306de politicbataljon heeft deel genomen, heeft reeds lekend eigen handig 6.000 tot 7.000 mensen te heb ben doodgeschoten. Het Openbaar Ministerie in Frankfort heeft nog meegedeeld, dat -et onderzoek tegen andere verdachten wordt voortgezet. Er kunnen dus nog meer arrestaties worden verwacht. De arrestaties zijn een gevolg van een langdurig onderzoek, dat de Zen- tralstelle in Ludwigsburg d<e reeds enige jaren nationaal-socialistische misdaden die in het bui iland zyn gepleegd naspeurt, had ingesteld. Het feit, dal de Zentralstelle 'r Ludwigs burg nog betrekkelijk kort bestaat, betekent tevens de verklarin voor de gol van nazi-processen die de laatste anderhalf jaar door de Bondsrepu bliek gaat. Darrin ligt ten dele een verklaring voor het feit, vaarom mensen als de gisteren gearresteerde recht zijn gehaald en noe zij in hun hoge functies konden zijn aangesteld. De verklaring ligt voor een onder deel daarin, dat direct na de tweede wereldoorlog de bezettende mogend heden eer denazificatie Y ^bben door gevoeld en dat de Duitsers zich toen niet direct gedwongen achtten op nieuw hun eigen mensen aan een on derzoek te onderwerpen. Toen men ater tot de ontdekking kwam, dat dit eigenlijk wel nodig was geweest, beschikte men echter niet over de nodige gegevens aangezien de bezetters tot voor pas enkele jaren geweigerd hebben de archieven tot het nazi-verleden van velen vrij te geven. Gisteren werd door le officier van Justitie in Frankfort meegedeeld, dat het 306de politiebataljon in 1942 op dracht van Himmler had gekregen het getto in Pinsk uit te roeien. Het werd omsingeld en de vrou wen, mannen en kinderen werden naar buiten gedreven en bij inmid dels reeds gegraven kuilen neerge schoten. Ook in andere plaatsen bad het bataljon soortgelijke acties uit gevoerd. Daarbij werden in totaal 15.000 joodse slachtoffers gemaakt. In 1941 werden bovendien vele duizen den Russische krijgsgevangenen ln MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Dinsdag 18 september Zia de pracht an praal op Prinsjesdag mat aan Ariatona TT. een kamp, ln de buurt van Terespol, geëxecuteerd. Van de gearresteerden was Kuhi compagniescommandant van het 306- de politiebataljon, Plantius eerste luitenant en Eckert kapitein. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Sept. 1862: Een te Baltimore gevestig de haarkapper maakt thans buitengewoon goede zaken door den verkoop van een vreemdsoortig artikel, ge naamd: grijze haren-water, dat is om zwarte of bruine haren grijs te maken. De heer Glaisher, lucht reiziger te Wolverhampton heeft de overtuiging dat op ongeveer 5 mijlen boven de oppervlakte van den aardbol de mensch nog in het leven kan blijven, doch raadt aan niet hooger te gaan.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1