kunst: kaleiöoscQop WAT MOGEN WIJ VAN CONCILIE VERWACHTEN? Plastickunsl volkeren van verre Decentralisatie is voorwaarde brede spreiding der cultuur Utrechtse studenten halen (voor de grap) olifantje uit circus Accomodatie is belangrijk Vermoedelijk vallen er Record voor Antiekbeurs PERSOONLIJKE LENINGEN GEMEENTELIJKEI KREDIETWEZEN De Gaulle zal referendum be„rede"neren Einde Zwolse broodoorlog in zicht ^^HJpgericht 1 maart 1860 Donderdag 13 september 1962 Derde blad no. 30753 piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiii 'ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii;i;iiiiiiiiiii<;iii;i!i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Frits Kox naar New York l ECENTRALISATIE en centralisatie in het culturele leven is het onderwerp, waarmee de deelnemers aan het congres 1962 4 het nationaal overleg voor gewestelijke cultuur zich op 14 en september in de Stadsdoelen te Delft zullen bezighouden. J, P. van Praag, gedeputeerde van Zuid-Holland, heeft dit ïderwerp samengevat, terwijl preadviezen zijn uitgebracht door Iheer B. J. Verhoeven uit Arnhem over ..Spreiding kunstinstel- jgen en -manifestaties", door de heer J. Willems uit Oosterwijk Ver „Spreiding kunstonderwijs" en door dr. P. A. Schroder uit Vsterdam over „Centralisatie en decentralisatie in het Neder- [ndse bibliotheekwezen". Van Praag zegt dat decentralisatie voorwaarde is voor een zo breed ilijke spreiding van cultuur en dat decentralisatie van het culturele ven het klimaat schept voor baanbrekende prestaties. Zowel voor de ionale ale voor de gewestelijke cultuur is evenwicht tussen centra- itie en decentralisatie vereist,'' aldus dr. Van Praag, die voorts nog nerkt, dat gewestelijke centra knooppunten kunnen zijn voor de sprei- netjj van de nationale cultuur en tegelijkertijd middelpunten kunnen zijn 3ll por de gewestelijke cultuur. Een doeltreffende verzorging van de Oudheidkamers dient te worden nagestreefd. Hoe de plaatselijke gemeenschap pen het best kunnen worden betrok ken in de bestuurlijke sfeer en de financiële verantwoordelijkheid voor de gespreide cultuurvoorziening, eist, raar de heer Verhoeven meedeelt, een dieper studie. Kunstvakonder 'WIJS taak van de overheid ligt ook het terrein van de cultuur in ;ere zin door steun aan de ver- accomodatie: toneel- en concert verenigingsgebouwen. oplei- [sinstituten. De bijzondere taak it in de subsidiering: inciden- subsidies (experimentent. stimu- igssubsidies. bijdragen voor op- !ing en kadervorming, instand- idings- en spreidingsmaatregelen Dr. Van Praag, gaat eveneens in de concrete spreidingsmaatregelen wijst op de wisselwerking die er et bestaan tussen nationale cul- ircentra, regionale centra en de icentra. Vandaag straalt de cul- ir uit naar de gehele bevolking, wijl de ontvankelijkheid en de ac- iteit van de bevolking voorberei- op en bijdragen tot de natio- le cultuur. )rclemng gewenst 3e heer B. J. Verhoeven zet uit- i, dat het vraagstuk van de acco- jdatie voorop staat bij de voorzic- ig, die elk streek- of lokaal cul- ircentrum vordert. Ordening is arbij gewenst. Inschakeling bij provincie bij de plaats- en func- bepaling in feite een bovenge- tentelijke planning verdient ar zijn mening aanbeveling. Ook streekcentra hebben als de meest middellijke cultuurgemeenschappen rht op zorg van de overheid. „Lo- liteiten voor het plaatselijk cultu- c leven vragen een inniger samen- rking tussen dc organen van cul- ■eel en maatschappelijk leven", al- is de heer Verhoeven. De bestuurlijke structuur der in- 'llmgen voor het orkestwezen heeft n bevredigende vorm wel gevon- m", aldus de heer Verhoeven, maar et betrekking tot het toneelwezen reekt hij van een structuurproble- atiek. Van belang acht de heer Verhoe- voor de provincie, dat er een 'enwichtige belangenvertegenwoor- ging in het centrale orgaan voor de toneelpolitiek komt. Voor de gesprei de toneelvoorziening moeten geschik te bestuursvormen worden gevonden. Het operawezen heeft volgens de heer Verhoeven eerder aan decentra lisatie dan aan centralisatie be hoefte. Het balletwezen lijkt hem nauwe lijks aan de toch wel gewenste de centralisatie toe. In verheugende mate vindt de provincie een werkterrein in het be middelen bij het verkrijgen van kunstwerken, deskundige en tech nische voorziening ten dienste van kleinere gemeenten met betrekking tot de beeldende kunst. De heer J. Willems concludeert tot spreiding van kunstvakonderwijs. Daarbij moet worden overwogen of een voldoende aantal begaafde leer lingen mag worden verwacht, of vol doende goede leerkrachten beschik baar zijn en of de vraag van het aanbod van afgestudeerden overeen zai komen met het aanbod. Bij meer spreiding zal een inspectie niet kun nen worden gemist. Aanbeveling verdient het na te gaan of niet minstens op één plaats een geintegreerde kunstopleiding tot siand kan worden gebracht, terwijl een eventuele opleiding van leer krachten voor het kunstvakonderwijs overweging verdient. Bibliotheken Dr. P. A. Schroder meent, dat op het terrein van het bibliotheekwerk provinciaal niet moet worden gere geld wat plaatselijk kan worden ge daan. De provinciale bibliotheek-centra- s dienen in hun besturen leden van plaatselijke bibliotheekbesturen op te nemen, eerder dan functies gaan vervullen in deze besturen. Frits Kox die als repetitor en as sistent dirigent is verbonden aan het operagezelschap „Forum" te En- j schede, is als enige Nederlandse kan- didaat door de „Stichting cultureel fonds Buma" aangewezen om derl te nemen aan de internationale wed- j m 1 s2lorU,d„^rjajrwel^rin9 s eerst na Pasen besluiten tot 7 april 1963 in Ngw York zal wor den gehouden in de „Carnegie Hall". Deze wedstrijd wordt gefinancierd door 't „Dimitri Mitropoules Fonds" gesticht uit de nalatenschap van de ze dirigent. De wedstrijd wordt ge houden door de „Women's division of the jewish philantropic society" in New York. De deelnemers aan de wedstrijd zullen verschillende verplichte wer ken moeten uitvoeren, o.a. de ouver ture „Die Zauberflöte" van Mozart, het tweede pianoconcert van Frede ric Chopin en de Kaiserwalzer van Johann Strauss. Verder mogen de kandidaten één werk naar keuze uitvoeren. De prijswinnaars zullen in de gelegenheid worden gesteld te concerteren niet „The New York Philharmonic Orchestra". Kox, die als leraar verbonden is aan het „Twents Muzieklyceum" te Enschede, is dirigent van het Toon kunst koor in Doetinchem en van het harmonieorkest „St. Cecilia" te Ulft. Hij genoot zijn opleiding aan het muzieklyceum in Arnhem en volgde de dirigentencursussen bij p Jaap Spaanderman en Piet Ketting. v Ook volgde hij de dirigentencursussen van de Nederl. Radio Unie in 1959 en 1960 en de „Meisterklasse" aan de Staatliche Hochschule für Musik" in München. Verder was hij dirigent van het Gelderse opera- en operet tegezelschap van studentenkoren en- orkesten te Amsterdam, Utrecht en Wageningen en gastdirigent bij het Gelders orkest, 't radio-kamerorkest en het „Kunstmaand'-orkest. Zuidafrikaanse censuur werkt De Zuidafrikaanse censuurraad teft bepaald, dat twee schilderijen, lorstellende Christus aan het kruis, et mogen worden tentoongesteld. Het ene doek, geschilderd door de •kleurde kunstenaar Ronald Harri- Mi, stelt een neger als Christus voor iet het gezicht van de voormalige leloeleider Albert Loethoeli, die de obelprijs voor de vrede heeft ge regen. Aan weerskanten van het ruis staan twee Romeinse soldaten, Ie duidelijk dezelfde gelaatstrekken ebben als premier Verwoerd en iens minister van Justitie Vorster. Het andere verboden schilderij is ervaardigd door Harold Rubin uit ohannesburg, die een naakte chris- ïs aan het kruis heeft uitgebeeld, •it dock werd in juli door de politie n beslag genomen toen het op een cntoonstelling hing. Openbaar kunstbezit De radiocursus Openbaar Kunst- ezit telt ook thans weer meer dan W.000 abonnees. Het eerste deeltje an de kunstboekclub „Nederlands kunstbezit", het boek over de teke- ingen van Vincent van Gogh, zal reldra zijn uitverkocht. Er zijn al U.OOO exemplaren van de hand ge- aan. Een boekje over de Egyptische erzamelingen van het Museum voor ludheden te Leiden is in druk. Opdracht muziekcompositie voor Louis Andriessen De staatssecretaris van O.K. en W., mr. Y. Scholten, heeft aan Louis Andriessen te 's -Gravenhage, op- iracht verleend tot het componeren (an een werk voor orkest. Deze opdracht houdt verband met dc prijs voor compositie, welke hem werd verleend bij zijn eindexamen aan het Kon. Conservatorium voor Mu- nek te 's -Gravenha'ge. Het is de eerste maal sedert de nwerkingtreding van de nieuwe tindexameneisen voor conservatoria deze prijs werd verleend. 400.000 bezoekers NED. OPENLUCHT MUSEUM Voor het eerst in de 50-jarige ge schiedenis van het Nederlands Open luchtmuseum in Arnhem is een be- i soekersaantal van 400.000 geboekt. De heer J. van de Weerdhof uit Am sterdam maakte dezer dogen dit ge tal rond. Verschillende geschenken werden hem aangeboden. De 100.000ste bezoeker in een jaar tijd j boekte het openluchtmuseum in 1948. De 200.000ste in 1953 en dc 300.000ste in 1959. Verlenging expositie werken van Zadkine Expositie werken van Hokusai In het Rijksprentenkabinet te Am sterdam wordt van 16 september tot 3 december een tentoonstelling ge houden van prenten, tekeningen en geïllustreerde boeken van de meester van de Japanse houtsnede Katsushi- ka Hokusai (1760-1849). Uit zijn werk is een keuze gedaan die een indruk geeft van zijn weergave van het land schap. De beroemde serie prenten van Hokusai „De 36 gezichten op de Fuji" is hier compleet aanwezig. Ver der zijn van verschillende land schapsseries voorbeelden te zien en bovendien is er een vrijwel compleet overzicht van de landschapsprenten, konden een vergadering in Rome bij lange na zo gemakkelijk niet bij wonen, als nu. De accentverschillen liggen o.m. op 't gebied van het gebruik van de volkstaal. In Rome, in heel Italië en in meer landen, waar Romaanse ta len gesproken worden, wordt gepleit voor de handhaving van het Latijn in de eredienst. In missiegebieden De Oude Kunst en antiekbeurs te SL? Delft die gisteravond is gesloten nipTs^ ons land tot en met december van heeft een record aantal bezoekers ge- P. EP ln de roissiegebieden niet al- 'l dit jaar twee Nederlandse kunste- boekt. Vorig jaar waren er in 23 da- naars gecontracteerd, nl. de pianist gen 36.647 bezoekers en nu in 20 Rudy de Heus en Niels Walen als alt-hoboist. Nederlanders bij Susana y José" 95' Het Spaanse dansensemble „Susana José" heeft voor zijn optreden in Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat het reces één van de meest vruchtbare perioden wordt in het komende tweede Vaticaan se concilie. Tot die verrassende gevolgtreking kwamen wij onlangs in Utrecht. De Katholieke Nederlandse Journalisten Kring had een voorlichtingsdag belegd voor collega's van niet-katholieke nieuws- organen: dagbladen, radio en televisie. Mgr. Nierman, de bisschop van Groningen, en drie vooraanstaande rooms-katholieke theolo gen vertelden daar over de verwachtingen, die men koesteren mag bij de opening van het concilie, 11 oktober aanstaande. Met het organiseren van deze ontmoeting wilden de r.-k. journalisten om het met de woorden van hun vice-voorzitter te zeggen een steentje bijdragen tot het welslagen van het concilie van hun kerk. Ze hebben er hun niet-roomse collega's een goede dienst mee be wezen. Dat mag wel met erkentelijkheid worden geconstateerd, al zijn niet alle geheimen ontraadseld en alle vragen beantwoord. Op agenda staan 119 onderwerpen Er zijn talrijke verschillen van me ning tussen de duizenden bisschop pen, de „concilievaders", die aan de vergadering gaan deelnemen. Dat mag men langzamerhand als bekend veronderstellen. Wie niet van me ningsverschillen spreken wil, zegt toch. dat de bisschoppen uit diverse landen hun accenten zeer verschillend leggen. Dat hangt samen met hun herkomst, hun ervaring, hun over tuiging. Er zijn 119 onderwerpen op de agenda geplaatst. Welke 119, dat be hoort helaas tot de geheimen, die niet onthuld zijn. Wat er gaat ge beuren, als de verschillende opvat tingen straks naar aanleiding van deze onderwerpen tot uiting worden hernieuwde bezinning over het hu gebracht? Een vergadering, die jaar- welijksrecht, de godsdienstvrijheid, lijks of tenminste periodiek bijeen- 1 ^floc^ri^jfPen Oosten, tien- komt, ontwikkelt haar beleid en be- j raad geleidelijk. Maar in geen 90 jaar is er een concilie bijeen geroe- oen. Daardoor kan men voor ver assingen komen te staan. Van de isschoppen, die nu samenkomen, •eeft niemand de vorige vergadering neegemaakt. Bovendien is de deel- lemerslijst veel gevarieerder, dan die van het eerste Vaticanum. Er waren toen nog niet zoveel bisschop zijn, zodat ruimere bevoegdheden van de bisschoppen uitkomst zouden brengen. Lekenapostolaat Verschil is er ook over de rol, die de leken zouden kunnen spelen in de kerk. In gebieden met weinig ont wikkeling is dat nauwelijks een vraag. In landen met veel r.-k. in tellectuelen daarentegen, zoals bü- voorbeeld weer in Nederland en vele andere landen, staan de leken de niet-priesters te popelen om in belangrijke zaken medeverantwoor delijkheid te dragen. Zo zou men door kunnen gaan en bovendien worden er ook van buiten de R.-K. Kerk allerlei onderwerpen onder de aandacht van het concilie gebracht. De protestanten vragen b.v. om tallen miljoenen orthodoxen maar ook degenen, die behoren tot de met Rome geünieerde kerken, vragen hernieuwde bezinning op het on feilbaar leergezag van de Paus. En op het vraagstuk van de rooms- katholieke gemeenschappen met Griekse ritus, die op hen de indruk maken van lokvogels, buiten de kooi gevlogen in hun gebied. Men kan er gerust op zijn, dat door pen buiten Europa en die er waren de bisschoppen in Oost en West voor - deze vragen van buitenstaanders aandacht gevraagd zal worden, met klem en met hartstocht. Er zullen ook andere bisschoppen zijn, die in hun ressorten met héél andere pro blemen geconfronteerd worden. Men moet niet denken, dat zij voor het eerst van genoemde vraagstukken horen, dat hun in veel gevallen voor het eerst de breedte en de diepte en het volle gewicht ervan duidelijk wordt gemaakt door hun collega's. I vele rooms-katholieken houden zich overtuigd, dat het zelfs door leidende protestante kringen niet eens voor wenselijk wordt gehouden. Wij hoor den door drs. F. Haarsma (r.-k.) drie protestante autoriteiten aanhalen ter ondersteuning van zijn overtuiging t.w. de Anglicaanse aartsbisschop Ramsay, de Ned. Herv. professor H Berkhout en de Duitse Evangelisch® bisschop H. Lilje. Hoogstens mag men verwachten, dat een leerstuk nader verklaard, opnieuw uitgelegd of vergeten wordt. Botsing van meningen In de eerste zittingsperiode van 1 concilie, die van oktober tot mis» schien december duren gaat, zal ef wel een „choc des opinions" plaat* vinden, een „botsing van meningen"» Daarna gaat de vergadering uiteen» In dat reces, dat maanden duren kan, krijgt iedereen gelegenheid, dfl verrassende gezichtspunten van an deren eens tot zich door te laten dringen en het gehoorde te laten be zinken. Als het concilie vervolgen® dat kan wel na Pasen 1963 worden weer bijeenkomt, kunnen er be sluiten genomen worden. Misschien moet men hopen, dat zelfs dén vele zaken open gelaten worden voor verdere bestudering en rijping. Is dat niet méér te wensen, dan dat gordiaanse knopen door gehakt worden met het geweldige en onherroepelijk gezag, dat de R.-K, Kerk zichzelf nu eenmaal, wegens de bijstand van de Heilige Geest, toe kent? Wij zien in dit jaar 1962 de mach tigste en talrijkste gezaghebbend® kerkvergadering aller eeuwen bij eenkomen. Er zal veel wijs en liefde vol beleid nodig zijn en veel luiste ren naar de stem van de Stichter der Kerk, Jezus Christus, en naar de Heilige Geest van God. Maar dan mag men ook instemmen met de woorden van de bisschop van Gro ningen. mgr. Nierman, die zei: „Ik heb veel vertrouwen in de ontmoe ting van de bisschoppen, die allemaal hun probleemstelling mee brengen; ook in wat er gebeuren kan in de periode van reces, die wellicht vol gen zal na de eerste zitting". F. v. d. HEIJDEN, Advertentie die Hokusai als illustratie voor boek jes tekende. De prenten zijn afkomstig uit de Bibliotheque Nationale en het Mu seum Guimet te Parijs, de musea voor kunst en geschiedenis te Brus sel, het Museum voor Volkenkunde te Leiden, het Rijksprentenkabinet te Amsterdam enuit enkele parti culiere verzamelingen. dagen 38.913. Dit deelde de heer R. G. de Boer, de voorzitter van de Vereniging van handelaren in oude kunst in Neder land, mede in een bijeenkomst van de deelnemers na de sluiting van de beurs. De voorzitter van de Stichting Oude Kusnt- en Antiekbeurs, de heer B. Stodel, heeft aan drs. D. H. G. Bol- ten, directeur van het Stedelijk Mu seum Het Prinsenhof te Delft, een stuk 17e eeuws zilver uit Middel burg aangeboden. Vele deelnemers aan de beurs ver klaarden dat zij over de resultaten bijzonder tevreden zijn. léén: het is niet onbekend, dat b.v. ook in Nederland en in Vlaanderen voor de eigen taal geijverd wordt. Het gezag van de bisschoppen Meningsverschil is er ook over het gezag van de bisschoppen. In Rome, in de omgeving van de curie, is men sterk voor handhaving van het cen trale gezag van de „heilige stoel". De curie is het geheel van instellingen, dat de Paus ter beschikking heeft om het wereldorganisme van de R.-K. Kerk te besturen. Daartegen over zijn er landen, waar men meent, dat de toestanden ter plaatse te moeilijk vanuit Rome te beoordelen De sinds zondagnacht vermiste Indische olifant van het in Rotterdam optredende Circus Boltini is terecht. Zondagnacht is deze olifant omstreeks twee uur uit het Circus Boltini weggehaald door de installatiecommissie van de Utrechtse Studenten vereniging Veritas". Men nam en passant de Spaanse verzorger van de olifant mee. Wat kan men onder deze volko men nieuwe omstandigheden van dit concilie verwachten? Zeker niet, dat er op korte termijn besluiten worden genomen, die voor allen be vredigend zijn. Wat voor besluiten zoduen dat trouwen moeten wezen? Men kan ook niet verwachten, dat de R.-K. Kerk eenmaal gevallen Ieer- uitspraken vernietigd of herziet, of dogmatische beslissingen herroept. Dat wordt ook door buitenstaan ders niet voor mogelijk gehouden en Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. DIENST VOOR KASBEHEER EN STADHUIS LEIOEN POSTBUS 160 IEL. 20270 Een firma in Keulendie beschikt over een geheim kunststof procédé, heeft zich gespecialiseerd op het Naar wij vernemen wordtde exP°- nama^en van originele kunstwer- i Ken van verre volken. Dansmaskers verlengd en wel tot 14 oktober. Tot nit Afrika, itamhoofdmaskers mt nu toe""trok zij reeds 17000 bezoekers.1 Brazilië, demonenkoppen uit Japan, godenbeelden van Java en soort gelijke souvenirs worden in serie vervaardigd. De firma levert haar produkten aan 50 landen op de wereld, waar deze aan de toeristen als autochthone kunstwerken wor den verkocht! De idee om deze olifant te ont voeren kwam bij de leden van deze installatie-commissie op. toen men een bezoek bracht aan het destijds in Utrecht optredende circus. Men vilde een lid van deze commissie mej. Els Thomeer op haar verjaardag, die zij gisteren vierde een verrassing be zorgen. Een van de groenen van Veritas" woont in een riante boer- denj in Marknesse in de Noord-Oost polder. Men besloot de olifant te ontvoeren en het dier daar onder dak te verlenen. Om twee uur 's nachts sloop men de stallen binnen, die precies tegen over het politiebureau van Rotter dam lagen. Aanvankelijk bevond zich niemand m de stallen, maar later kwam de Spanjaard opduiken. De studenten overbluften hem ech ter door met grote nadruk te ver klaren, dat de olifant, die men in de stal „baby" noemt met grote spoed naar de veterinaire kliniek in Utrecht moest worden vervoerd. De Spanjaard, die slechts de helft van hetgeen gezegd werd begreep, siemde erin toe het dier te vergezel- Ten „Baby" strubbelde niet tegen. Eenmaal in de Noord-Oostpol- c'tr werd de Spaanse verzorger op de hoogte gesteld van de werkelijke be doeling van de studenten. Hij vond het een grappig geval. Hooi, wortelen en brood waren de eisen van de Spaanse verzorger voor zijn Indische pupil. Wel. daaraan is „Baby" niet tekort gekomen. Sa men met zijn verzorger kwam Baby aan zijn trek. Gisteravond hebben de leden van de Utrechtse installa tiecommissie de politie in Rotterdam van de ontvoering op de hoogte ge bracht. Vanochtend om zes uur is er een veewagen naar de Noord-Oor'polder gegaan. „Baby" en zijn verzorger werden in geladen. Daar ging het naar Utrecht naar de sociëteit van Veritas, waar de olifant de gehele dag de speciale aandacht heeft genoten van Els Tho meer. Vanavond zullen 400 studenten naar Rotterdam gaan om „Baby" af te leveren. Overigens is de Rotterdamse poli tie zeer ontstemd over de gang van zaken wat betreft de verdwijning en opsporing van „Baby", „Een grap is aardig, maar dit heeft le lang geduurd", aldus de Rotter damse commissaris van politie P. Kruit. Algemeen wordt thans aangeno men, dat de circusdiiecteur To ny Boltini met de gang van zaken op de hoogte is geweest, aldus de Rotterdamse politie. De Rotterdam mers, die in de verdwijning van het olifantje, een reclamestunt zagen, kunnen, volgens de Rotterdamse po litie, nog wel eens gelyk krijgen Twintig maanden geëist tegen de „maïsheiligen" (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie bij het Landgericht in Bonn heeft gisteren tegen de twee kooplieden Wilhelm Scnramayer en Heinrich Pieper, be ter bekend als de „maïheiligen", we gens oplichting een jaar en acht maanden gevangenisstraf geëist. Schramayer en Pieper hadden ge probeerd via een zweudeltransactie met maïs, w in z^ ook een charita tieve organisatie in Münster en het Nederlandse Prins Bernhard- fends hadden betrokken, de Bonds republiek voor bijna twee miljoen mark op te lichten. Hoewel bij de behandeling van de zaak niet veel duidelijk werd. acht te de officier oplichting toch bewe zen. aangezien zelfs indien de chari tatieve organisatie in Münster de gehele by elkaar gezwendelde winst van de transactie zou hebben ont vangen, toch bedrog tegenover de Bondsrepubliek zou zijn gepleegd. (Van onze Pa rij se correspondent) In plaats van de definitieve datum bekend te maken van het referendum over de grondwetwijziging, dat in elk geval volgende maand plaats zal vin den, heeft de Franse regering giste ren aangekondigd, dat volgende week donderdag het staatshoofd, generaal De Gaulle, in een televisie- en radio toespraak hoopt uiteen te zetten wat hem tot het uitschrijven van deze nieuwe volksstemming heeft gebracht. In afwachting van de nieuwe rede van de president hebben alle partijen <op de rooms-katholieke volksrepu blikeinen na die de kat nog even uit de boom willen zien» hun standpun ten tegenover het nieuwe referendum al bekend gemaakt. Men kan zeggen dat met uitzondering van de Gaullisten, die zich dan ook niet z-» gauw uit het veld laten slaan in het algemeen zo niet het beginsel dan toch wel de methode van het nieuwe referendum wordt afgewezen. En het feit, dat het staatshoofd zich eerst via de radio en televisie tot het volk en dan pas tot de Ka mers zal wenden, wordt in parlemen taire kringen als een provocatie be schouwd, waardoor de toch al zo ge spannen verhoudingen tussen wetge vende en uitvoerende macht alleen nog maar verder toegespitst zullen kunnen worden. De regering heeft voorts besloten, dat alle prefecten in het land het recht zullen krijgen in het vervolg vrije hotelkamers en buiten- en va kantiehuis in beslag te nemen ten behoeve van de repatrianten uit Al gerije. Alvorens tot requisitie over te gaan moeten de prefecten echter wel eerst het oerdeel van de burgemees ters in de betrokken plaatsen af wachten. Wijzigingen in Jordaanse leger neraal-majoor Fawax Maher, is ver vangen door generaal-majoor Izzat Hassan Kandoer, zo is van officiële zijde in de Jordaanse hoofdstad ver nomen. Maher is benoemd tot am bassadeur van Jordanië in Formosa. Voorts is bekend geworden, dat ten minste 70 anderen onder wie ver scheidene kolonels uit de dienst ontslagen zijn. Het in Tel Aviv verschijnende avondblad Maariv heeft deze wijzi gingen de meest drastische zuivering in het Jordaanse leger sinds 1956 genoemd. Volgens het blad zijn waar nemers van mening, dat de maatre gelen verband houden met een wrij ving tussen de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Majali, en premier Wasfi Teil, die tevens minister van Defensie is. (Van onze Zwolse correspondent) Het einde van de broodoorlog te Zwolle tussen de Coöperatie en Drag- stra's Broodfabriek lijkt in zicht. De laatste heeft namelijk besloten met ingang van vandaag de prijsverla ging van 15 cent per 800 gram te- nier te doen en terug te keren tot de normale prijzen. Dit besluit is ge nomen in overleg met de Zwolse Bak- l.erspatroonsbond, mede gezien de reactie van het publiek. De huis vrouwen hebben n.l. weinig gerea geerd op de verlaging van de twee grote bedrijven en zijn gebleven bij de bakker, die zij hadden, ook al was deze duurder. Het conflict is ontstaan, doordat Dragstra vier be zorgers in dienst heeft genomen van een door de Coöperatie overge nomen bakkerij. Volgens de Coöpe ratie overtrad Dragstra hiermee de spelregels en daarom kwam de Coö peratie met de prijsverlaging. Deze wordt gehandhaafd en afwachting van het kort geding, dat maandag zal dienen. Duits toerisme zwaait om naar Frankrijk (Van onze, correspondent in Bonn) Het staatsbezoek van president De Gaulle aan de Bondsrepubliek heeft als onverwacht gevolg een plotselinge en stormachtige om mezwaai in de Westduitse vakan tie-genoegens gekregen: sinds het begin van deze week melden de reisbureaus in West-Duitsland, dat de loketten worden bestormd door mensendie hun reeds ge boekte herfstvakanie elders wil len omzetten in reizen naar Frankrijk. Afgezien daarvan is het aantal in lichtingen, dat omtrent de vakantie oorden in Frankrijk wordt gewenst, zo groot geworden, dat men het werk nauwelijks meer af kan. Het merk waardige feit heeft zich voorgedaan, dat na het publiceren van berichten in de Franse pers over het hartelijke onthaal dat De Gaulle in West- Duitsland kreeg, Duitse toeristen die toevallig in Frankrijk reisden, door hen volmaakt onbekende Fransen spontaan voor een glas wijn of een maaltijd werden uitgenodigd Dit kwam natuurlijk in de Bondsrepu bliek in alle kranten en leidde thans tot de opmerkelijke belangsteUing voor een vakantie in Frankrijk die tot dusverre in West-Duitsland geenszins populair was.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9