„GroenoorcP bestaat 25 jaar N.V. -verslaggeving staat steeds meer in publieke belangstelling In den Moriaen" is '11 huis voor jongeren ADEMPAUZE VOOR BRITSE PREMIER Nuso-wimpel voor actieve speeltuinvereniging Sparen is altijd goed klinkende munt Leidse jongen na botsing in S'heim gedood Nare gevolgen wethouders- verkiezingen in Limburg Wel kritiek uit Gemenebest maar geen constructief plan Akkoord op 21 september de V.N.? m Donderdag 13 september 1962 Tweede blad no. 3075S Trek u terug in de beslotenheid van de slaap op een. De Buurt- en Speeltuinvereniging „Groenoord" herdacht vrijdag 7 sep tember haar 25-jarig bestaan. Daar het bestuur destijds de wens te kennen had gegeven dit heuglijk feit voor de Groenoord-jeugd niet ongemerkt voorbjj te laten gaan, kreeg een jubileumcommissie met als presidente, ieo mevr. M. F. J. RijnardusVinkestein, tot taak een aantrekkelijk feest programma samen te stellen. Dank zij de activiteit van deze commissie heeft de jeugd van „Groenoord" gistermiddag in het St.-Antoniusclubhuis genoten van een zeer attractief en geslaagd jubileumprogramma. de NUSO-wimpel een Groenoords vaandel. De heer Van der Huizen, sprekende namens de Leidse Bond. richtte zich aan het slot van zijn toespraak in het bijzonder tot Groenoords voor zitter en secretaris, de heren J. P. van der Holst en W. v. d. Linden, die beiden een extra woord van hulde en ank verdienden vanwege het feit. dat zij reeds vanaf de oprichting deze functie hebben bekleed. Spreker overhandigde de voorzit ter als jubileumgeschenk van de bond een bedrag onder couvert en het bondsvaantje in de Leidse kleuren. De heer Bijleveld voerde het woord namens de Federatie van Klaverjas- verenigingen en de Klaverjasclub van Groenoord, waarbij hij de nadruk legde op de prettige sfeer, die Groen oord kenmerkte en de wens uitsprak, d?t de bouw van het nieuwe club gebouw spoedig tot stand zal komen. „Mede gezien Uw gastvrijheid zien Groenoords klaverjassers met verlan gen uit naar de tot standkoming van Uw Clubgebouw, dal zeker de aanwas van het aantal nieuwe leden in hoge mate zal bevorderen", aldus de heer Bijleveld. die het bestuur namens de Federatie een bloemen hulde en een schilderstuk aanbood. De heer Zunderman wees in zijn toespraakje nog eens met grote vol doening op de vele veranderingen, die er in het speeltuinwerk in de afgelo pen 25 jaar tot stand waren geko men". „Toen Uw vereniging werd op gericht bestond er van overheidswe ge weinig belangstelling voor uw werk en gingen er enige jaren overheen voordat hierin een verandering kwam en ook de LJA de weg naar de speel- Alvorens de speeltuinjeugd hier- nede werd verrast, maakten de kin- leren voorafgegaan door het Leids irki Jeugdorkest en Drumband „De rpii Burcht" een feesteijke rondgang 3lu door de straten van de Groenoord- f buurt Na een hartelijk welkomstwoord njvan Groenoords voorzitter, de heer "'j, P. van der Holst, heeft de jeugd rich enige uren uitstekend geamu- seerd met een programma, dat geheel werd verzorgd door de Leidse kin- derconferencier en goochelaar „Oom Willem" Devilee. Na afloop kregen allen een tractatie mee naar huis. Ook de terugtocht naar huis werd door „De Burcht" muzikaal opgeluis terd. Drukbezochte receptie In de avonduren recipieerde het bestuur in de foyer van „Den Burcht" waar naast vele bloemstuk ken en schriftelijke gelukwensen om. van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, de oud- ickjdirecteur van het Openbaar Slacht huis, dr. K. Reitsma en de voorzitter !Ul[van de Leidse Sportstichting, de heer C. F. Coers een grote schare van receptiegangers de gevoelens welke men zowel in de kringen van de gemeentelijke instanties als van het speeltuinwerk voor de zilveren jubi- iresse koestert met vele waarderen de woorden en een handdruk kwam bezegelen. Onder hen waren o.m. de be schermvrouw van „Groenoord", me vrouw P. H. van Ommeren-Herfst en echtgenoot, de heer D. Vijlbrief, be stuurder van de NUSO, de heer J..J. van der Huizen, voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen, de heer S. W. Hagedoorn, com mandant van de Brandweer, de heer H. Zunderman van de LJA, dr. J. M Roosenschoon, chef. afd. Onder wijs, de heer H. J. Bijleveld, voorzit ter van de Fed. van Klaverjasvereni- gingen en de klaverjasclub „Groen oord", alsmede afgevaardigen van de Leidse zusterverenigingen. Jubileumgift van f 2000 Na haar welkomstwoord, richtte de voorzitster van de jubileumcommis sie, mevr. M. F. J. Rijnardus-Vin- kestein, zich in het bijzonder tot het bestuur, dat zij dank bracht voor het vele werk dat in het belang van Groenoords jeugd gedurende 25 ia ar werd verricht. Namens de leden bood rij het bestuur een bedrag van ruim f2.000 als jubileumgeschenk aan voor de aankoop van een geluidsprojector. Hierna liet mevrouw T. Bouthoorn- Ravensbergen haar gelukwensen camens het dames-comité vergezeld gaan van een elektrische wandklok t.b.v. het nieuwe clubhuis. De heer Vijlbrief schetste in het kort de grote waardering, die de NUSO voor „Groenoord" koestert te meer daar deze vereniging, oorspron kelijk mede een buurtvereniging, zich op zulk een voorbeeldige wijze in hoofdzaak op het speeltuinwerk was gaan toeleggen en uitgroeide "tot een van de meest actieve leden van de NUSO. Als blijk van de NUSO hulde en waardering, hechtte spre ker aan het slot van zyn toespraak Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING ▼oor een dame of heer, d. WATERj Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robert, z. J. H. Vavier en J. Plu; Bavius Wybren. z. v. T. A. Wijmstra en F. A. J. Span: Anlta Margot. d. v. J. M. J. Reijnders en H. Schepers; Gerrltje Winifred, d. v. R. Pouli en H. N. van Vegten; Harmen Theodoor, z. v. T. J. Jansen Schoonhoven en M. E Zimmer; Rudolf, z. v. A. van der Linden en J. van Leeuwen; Robert Roelof, z. v. P. Vermeulen en J. J. van de Pol; Willy, d. v. W. van Duljn en M J. de Jong; Maria Johanna Wil- helmina. d. v. N. A. Daalman en H. L. P. Koopman; Bianca Maria, d. v. J. H. de Vreede en J. W. Martini: Pleter, z. v. P. Vermond en W. van der Leek. GEHUWD W. J. van Benten en C. J. Voorbij. OVERLEDEN L. Olllerhoek. 66 J.. man: J. P. I. To nus. 85 J. man; J. J. Scholte. 2 dgn. zoon; M. Romijn. 67 J., man; P. van der Loo. 81 J., man; J. de Geus, 71 J., man. De heer Vijlbrief (rechts) biedt het bestuur de Nuso-wim pel aan. (Foto L.D./Holvast) tuinverenigingen vond". In dit ver band wees spreker op de hulp, die de LJA biedt bij het club- en cursus werk. „Ook Groenoord kan, zodra zij in haar nieuwe clubhuis het club werk ter hand neemt, rekenen op de volledige steun van de LJA", aldus d? heer Zunderman. De voorzitter, de heer Van der Holst sprak een dankwoord en be tuigde mede namens de Groenoord- jeugd zijn dank aan allen, die in J de geschenkenstroom hun bijdrage hadden geleverd. Een bijzonder v/oord van erkentelijkheid richtte hij tor, mevrouw Van Ommeren-Herfst, tor de jubileumcommissie en het da mes-Comité. De receptie werd omstreeks 9 uur e.nge tijd onderbroken toen het Leids Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" na een muzikale rondgang door Groenoords straten, het bestuur in de grote zaal van „Den Burcht" een serenade kwam brengen. Advertentie vooral wanneer de MIDZA U doet. het voor U plakt zegels zoveel U kunt. De MIDZA geeft U De verslaggeving van naamloze vennootschappen is steeds meer in het centrum van de publieke en ook politieke belangstelling gekomen. Van uiteenlopende zijden wordt aange drongen op herziening van de wette lijke voorschriften ten aanzien van deze verslaggeving. In april 1960 werd daarom door de contactcom missie. thans Raad van Nederland se Werkgeversverbonden, opnieuw een commissie jaarverslaggcving in gesteld ter herziening van het in 1955 door een dergelijke commissie uitge brachte rapport „het jaarverslag". De resultaten, waartoe de commis sie is gekomen zijn wederom slechts bestemd om te dienen als een alge mene aanbeveling uit eigen kring. Het rapport constateert een toene mende behoefte aan informatie. Het is een ondernemersbeleg om aan de geconstateerde behoefte te voldoen. Vooral wordt aandacht geschon ken aan de voorlichting aan het pu bliek in het algemeen. Gewezen wordt op enkele specifieke gelegenheden' om het een en ander over de gang van zaken in de onder neming bekend te maken. Het jaar verslag is als het ware het centrum waaromheen het gehele verantwoor dingsproces zich concentreert. Geen recht Het vraagstuk van de voorlichting van het publiek in het algemeen leent zich echter niet voor een alge- Leidse scholieren kweken planten In de aula van de school aan de Boshuizerkade werden gistermiddag drie medailles uitgereikt. De eerste was voor Peggy d'Oliviéra van de Telderskadeschool, die voor de zo mervakantie twee plantjes mee naar huis had genomen, welke ze tot prachtige planten had opgekweekt, i De twee overige medailles waren voor Hans Slaman en Sanneke Se- I gijn, beiden van de Prinses Margriet- school, die met hun planten ook j mooie resultaten hadden bereikt. De j eerste prijs voor de mooiste begonia was voor Hans Borghart Tweede werd Lucki Volker en derde Ronald Turenhout. Hemmo de Groot kreeg 1 de eerste prijs voor zijn fuchsia. Hij werd op de voet gevolgd door Mar tha van de Berg, die tweede werd. Robert de Ridder sloot de rij. Hij kreeg een derde prijs. Voor alle prijs winnaars was er een boek over de natuur. Deze jaarlijkse vakantie- kweek-wedstrijd voor de Leidse schooljeugd staat onder auspiciën van de Jeugd Natuurwafcht. Na af loop van de prijsuitreiking vertoon de het hoofd van de Boshuizerschool. de heer N. L. van Dalsen, een aantal zelfvervaardigde dia's. mene wettelijke norm. Er bestaat geen recht op het ontvangen van re kening en verantwoording en tot het geven van décharge. Bovendien is het vraagstuk te gevarieerd van aard. De verdere ontwikkeling in de communi catie tussen het publiek en de onder neming lijkt door wettelijke regeling eerder belemmerd te worden. Men acht op het ogenblik geen reden aan wezig om. terzake van de verant woording aan de aandeelhouders, het toezicht op te dragen aan eeen nieuw te vormen orgaan: ..vennootschaps kamer'" geheten. De commissie stelt, dat een wette lijke regeling als primaire taak heeft de ontwikkeling, die zich in de prak tijk aftekent, te stimuleren en te be geleiden. In de praktijk is de inhoud van de verslaggeving op verheugende wijze voorby de thans bestaande wet telijke minimumeisen gegroeid. Stimulans In het algemeen kan worden ge steld dat de werking van de maat schappelijke krachten een belangrijke stimulans is voor het niveau van de verslaggeving. Verwacht wordt, dat deze nieuwe geest verder voort schrijdt. Het moet van het grootste belang worden geacht dat deze ont wikkeling zich in vrijheid kan vol trekken. Niettemin is het begrijpelijk, dat behoefte bestaat de opvattingen en inzichten inzake de verslaggeving een vernieuwde wettelijke basis te geven. Een remmende werking van een eventuele nieuwe wetgeving moet worden voorkomen. Het globale ka rakter van de wet van 1929 dient het leidende beginsel te blijven. Het doel zij niet meer en niet minder dan een zodanige verslaggeving, dat de winst en verliesrekening een inzicht geeft in de grootte en samenstelling van de in de onderneming gedurende het verslagjaar behaalde resultaten, en dat de balans een beeld verstrekt van do grootte en samensteling van het vermogen en van de kapitaal componenten, waarin dit vermogen is geïnvesteerd. Help die kinderen Vier Nederlandse vrouwen hebben een oproep gedaan tol steun aan de Nederlandse slachtoffers van thali- domide-preparaten: „Meer dan twin tig kinderen, van wie de moeders het betreuren, in goed vertrouwen op de medische wetenschap, dit „kalmeren de slaapmiddel" te hebben gebruikt". Het zijn mevr. A. Romme-Wieg- man. Bloemendaal 'echtgenote van het lid van de Raad van State, prof. Romme), mevr. L. Loeff-Bongaerts, Vught «echtgenote van de oud-bur gemeester van Den Bosch), mevr. R. Witteveen-Hiemstra, Bolsward erevoorzitster van de Katholieke Nederlandse Boerinnenbond), en mej. Annie Kessel, Tilburg «presidente van Katholieke Arbeiders Vrouwen Organisatie) Op grond van deze oproep is In overleg met enkele bevoegde autori teiten en met de Nederlandse Cen trale Vereniging voor Gebrekkigen- hulp besloten een geldinzameling te houden onder de titel ..Help die kin deren" ten bate van de slachtoffers van een kalmerend middel dat ach teraf ondeugdelijk bleek. Sympathiebetuigingen en geldbe dragen kunnen worden gezonden aan „Help die kinderen". Rokin 60, Am sterdam. Het postgironummer van de penningmeester van „Help dio kinderen" is 19400. De 18-jarige Leidenaar P. J. v. d. Pompe wonende aan de Oude Sin gel is vanmorgen bezweken aan de verwondingen, die hij gisteravond omstreeks half tien bij een verkeers ongeluk op de Rijksstraatweg te Sas- senheim had opgelopen. De jongen, die op de bromfiets in de richting Leiden reed. heeft bij het oversteken van de Rijksstraat weg naar de Warmonderweg kenne lijk geen aandacht besteed aan het verkeer, dat uit de richting van de Sleutelstad naderde. Hij werd over reden door een vrachtauto met aan hangwagen. In het Academisch Zie kenhuis te Leiden bleek, dat de jon gen in- en uitwendige bloedingen had. Hij is, zoals gezegd, vanmorgen overleden. Ds. P. J. Mackaay Drie maanden naar Negeria en Kameroen Ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending der N.H. Kerk. zal a.s. donderdag voor een verblijf van circa drie maanden naar Nigeria en Kameroen vertrek ken. Het ligt in de bedoeling van ds. Mackaay om tot 15 oktober pasto raal werkzaam te zijn onder de Ne derlanders in Lagos en Port Har- court. Half oktober komt ook een tv-team van de N.C.R.V. naar Lagos. Ds. Mackaay zal zich bij dit team aan Nigeria en Kameroen. Half de cember hoopt ds. Mackaay in ons land terug te keren. Promoties Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld: „Aristophanus' ranae" de heer Ch. M. J. Sicking geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te 's-Gravenhage. Prom, was prof. dr. B. A. van Groningen. De promotie geschiedde cum laude. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Inscriptions de l'Ethiopie Antique" de heer A. J. Drewes, geboren te Djakarta en thans wonende te Utrecht. Promo tor was prof. dr. T. Jansma. Ook deze promotie geschiedde cum laude. Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het propadeutisch exa men Godgeleerdheid mej. H. S. Nies- sen te Leiden, voor het kand. ex. Godgeleerdheid de heer E. P. Meye- ring te Harderwijk (cum laude»; voor het doel. ex. klassieke letteren mej. E. A. M. Houtsma te Tilburg. VELE ACTIVITEITEN Het jeugdcentrum ..In den Moriaen" opent dinsdag zijn poorten voor jongelui die ouder zijn dan zestien jaar. Het ge bouw aan de Moriaansteeg 2 is geheel gerestaureerd. ,,In den Moriaen'* is een ..open huis", waar men zelf kan beslissen op welke manier men zijn tijd doorbrengt. Het pas verbouwde huis bevat drie gezellige ruimten. De grote zaal. die als sociëteit is ingericht, biedt plaats aan 150 jongelui. Er is een buffet, een biljart, een tennistafel, een tijd- schriftenhoek en een piano. Kortom een zaal, waar men vele verloren uren kan doorbrengen in een gezel lige sfeer. „De huiskamer" is een wat kleinere zaal, waarin 15 gemak kelijke stoelen staan. Bovendien is er een radiotoestel aanwezig. Dan is er nog een gewone kamer, die deels is ingericht als kantoortje en deels geschikt is gemaakt voor het voeren van rustige gesprekken. De jeugdpredikant houdt hier ook zijn spreekuur. Het huis leent zich dus voor vele activiteiten. Het is echter onmoge- I lijk er zaalsporten te beoefenen, i Daartoe zullen de „Moriaen "-bezoe kers naar het gymnastieklokaal aan de Munnikenstraat moeten gaan. De activiteiten waaraan men ge durende de zaterdagavonden kan deelnemen zijn de volgende: „In the Jazzcorner", een programma-onder deel, dat een serie lezingen over de jazz-muziek inhoudt. Voor de meer serieuzen komt er een dergelijke serie lezingen over de klassieke muziek onder de titel „Tus sen Bach en Badings". Op gezette tijden zullen sprekers uitgenodigd worden om in de „huis kamer" een voordracht te houden. Deze gastenavonden worden gehou den onder het motto „De Moriaen ontvangt". De grote zaal leent zich uitstekend voor film- en cabaret-avonden, mo deshows en het slotbal, waar dan ook een gretig gebruik van zal worden gemaakt. Behalve de activiteiten op zater dagavond. die van algemene aard zijn, kan men zich ook opgeven voor spe ciale groepen, zoals de filmgroep, de hoorspelgroep, de tafelt^nmsgroep en het huisorkest. Adviseurs van het „Moriaen"-be- stuur zijn ds. A. J. Lamping, jeugd predikant en de jeugd-ouderlingen D. Binnenkamp en A. Rombout. Tuinfeest speeltuinver. „Noorderkwartier" Morgen en zaterdag houdt de Speeltuinvereniging „Noorderkwar tier" een groot tuinfeest waarvan het batig saldo ten goede komt aan het speelmateriaal- en bouwfonds. Jong en oud zullen in de gelegenheid worden gesteld om in schiettenten, ballententen, alsmede via het rad va i avontuur, speerwerpen en tal van andere vermakelijkheden prachtige prijzen te behalen. Ook de danslus- tigen kunnen op een verlichte dans vloer volop aan hun trekken komen. Het tuinfeest is vrijdagavond ge opend van 7 tot 11 uur en zaterdag van 3 tot 11 uur. Onze stadgenoot, drs M. F. Jas pers, is benoemd tot lid van een com missie tot bestudering van het on derwijs aan leerlingen, die naar hun mogelijkheden ingedeeld kunnen worden bij de „C-stroom". Onze stadgenote, mej. I. de Bie is benoemd tot lerares in tijdelijke dienst aan de rijks h.b.s. te Behagen en te Purmerend. „Delta Enterprise" te water gelaten Na een stevige regenbui is gister- mdidag om half vijf op de werf van de Gebr. Akerboom in Oegstgeest, de „Delta Enterprise" te water gelaten. Het schip dat 31.09 m lang is en 5.74 m breed, is gebouwd in opdracht van het gouvernement van Nigeria. Het zal in de delta van de rivier de Niger dienst doen in het ontwik kelingsproject als directievaartuig. Mevrouw M. Jenkins, echtgenote van de voormalige secretaris van het Niger Delta Development Board, knipte een draad door en doopte het schip. Toen het schip, dat door de sterke windvlagen vrij ver dreigde weg te drijven. wa~ afgemeerd, werd m in de gelegenheid gesteld het te bekijken. De gehele bovenbouw Is van allu- minium, zoals wij reeds eerder in ons blad hebben bericht. Twee motoren avn elk 15v/ pk zullen de beide schroe ven aandrijven. Het merkwaardigste (Van onze Roermondse correspondent) De wethoudersverkiezingen hebben in Zuid-Limburg nogal wat nare gevolgen. Eerst in Nieuwstadt, waar zij een wrange nasmaak kregen, toen de niet herkozen wethouder de heer J Widdershoven een voetbalveld taboe verklaarde voor de plaatse lijke voetbalvereniging F.C. Ria „een rancunemaatregel", zegt het dorp. omdat een van de bestuurs leden van de club, die ook raads lid is hem niet steunde bij de ver kiezing. Maar nu ook in het Zuidlimburgse Wijnandsrade. Ook daar heeft een raadslid de afwijzende houding van de raad inzake zijn kandidaatstel ling niet kunnen verkroppen. De vroede vader, de landbouwer Jos Houben. heeft ook al een versper ring van prikkeldraad aangebracht en wel op de weg. die over zijn grond leidt naar de garage van zijn buurman, de heer J. H. M. Eur- lings De aanleiding is dezelfde als in Nieuwstadt. BuurmanEurlings zou bij de wethoudersverkiezing niet op de heer Houben hebben ge stemd. De garage werd enkele jaren geleden door de heer Eurlings op zijn eigen erf gebouwd. De toegangsweg leidde over de grond van de heer Houben. die als goede buur echter welwillend toestond dat de heer Eurlings van zijn weg gebruik maakte. Zo was het en zo bleef het tot na de wethoudersverkiezingen Toen verrees er plotseling een manshoge prikkeldraadversperring op de „eigen weg". Buurman Eurlings kon met zijn auto niet meer in de garage. Landbou wer Houben lacht eens smadelijk, als hij op zijn klompen komt aan- klossen. „Mijn zoons hebben dat. gedaan", zegt hij. „Verder wil ik geen commentaar geven". Wel is hij nog genegen te voorspellen, dat de draadversperring in elk geval blijft staan Londen wijkt niet Premier Macmillan van Engeland heeft vandaag zijn kabinet geraad pleegd over de beste wijze waarop het verzet gebroken kan worden van dc Gemenebestleiders tegen Enge- lands toetreden tot de Euromarkt. Macmillan staat voor de moeilijkheid de vijftien leiders der Gemenebest- i landen ervan te overtuigen, dat lid- I maatschap in de E.E.G. de enige weg I is die Engeland open staat en dat ook het Gemenebest hiervan op den duur zal profiteren. De meeste premiers hebben de af gelopen dagen sterke kritiek geuit 1 op het Britse besluit om toetreding jin de E.E.G. te verzoeken. Terwijl de conferentie zich de komende da gen in commissies zal splitsen die verschillende aspecten van de toetre- dingskwestie zullen bestuderen, heeft Macmillan een korte adempauze ge kregen om een formule te vinden, die de bittere pil zal moeten vergul den, dat het Gemenebest zich neer heeft te'leggen bij het Britse besluit. Als Macmillan volgende week aan het einde van de conferentie niet de verzekering heeft gekregen van de premiers dat zij vertrouwen, dat hij zo goed mogelijke voorwaarden zal weten te verkrijgen voor lidmaat schap, zal hij zich op het thuisfront geplaatst zien tegenover grote poli tieke moeilijkheden. De redevoeringen op dc conferen tie hebben in Engeland over het al gemeen een teleurstellende indruk gemaakt, want hoewel de Britten waardering hebben voor de bezorgd heid der Gemenebestlanden en de verbondenheid met het moederland, die daaruit spreekt, is het hun toch niet ontgaan dat geen der premiers een constructief tegenplan heeft in gediend. Reuter-correspondent in Havanne aangehouden Van gezaghebbende zijde in Ha vanna is vernomen, dat het Cu baanse ministerie van Euitenlandse Zaken heeft bevestigd dat John Bland, de correspondent van Reuter in Havanna die sinds enkele dagen werd vermist, door de Cubaanse vei ligheidsdienst is aangehouden. Bland was zondag jongstleden met twee Cubaanse metgezellen uit Ha vanna vertrokken voor een autorit naar de zuidkust van Cuba. Behalve Bland worden sinds zon dag ook nog drie andere correspon denten vermist. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Dalfsen (toez.) A Bakker te Kollumerzwaag de be noeming tot bijstand ln het pastoraat te Scherpenzeel (Gld.) P. Zijlstra. a s. emeritus predikant te Vlaardingen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam P. Zonne veld te Bennekom. die bedankte voor Westzaan. Interkerkelijk contact in Zeeland Alle hervormde kerkeraden in Zee land hebben een brief ontvangen van de provinciale kerkvergadering, waar in zij worden opgewekt om contact en gesprek te zoeken met de leden van de Geref. Kerken. De provin ciale kerkvergadering staat daarbij als mogelijkheden voor ogen: „Ge zamenlijke kerkeraadsbesprekingen, het over en weer bezoeken van el- kaars kerkdiensten, het houden van gezamenlijke officiële kerkdiensten en het samenwerken op diaconaal terrein. van het vaartuig is wel de zeer ge ringe diepgang, deze bedraagt nl. slechts 1.30 m. Wanneer het schip geheel gereed is, zal een Engels vrachtschip de „Delta Enterprise" aan boord nemen en in Nigeria afleveren. I Het is gemakkelijk tegen de conse- I quenties van Engelands toetreding I tot Europa te waarschuwen, doch veel moeilijker is het de wegen aan te wijzen, die Engeland ook buiten de Euiomarkt sterker kunnen maken. 1 Het Gemenebest ls met een poli tiek en economisch zwak Engeland niet gediend. En als Engeland, ter- wille van het Gemenebest niet toe treedt tot Europa, zal het in deze eeuw van concentratie en massa markten, dan zijn kracht en wel vaart kunnen behouden? Het Geme nebest is geen gemeenschappelijke markt en van vrijhandel tussen de leden-staten is dan ook geen sprake. Toch moet er een oplossing worden gevonden en de Britse rege ring is dan ook vast van plan de onderhandelingen met de EEG voort te zetten. Belgische moeder moet in Luik terechtstaan De 25-jarige mevrouw Suzanne Vacdeputte, die er van wordt be schuldigd haar baby te hebben ge dood. zal in november terechtstaan voor het Hof van Assisen te Luik. Haar baby, een meisje, werd gebo ren zonder armen en met misvormde voetjes nadat zij tijdens de zwanger schap kalmerende middelen van het merk „Softenon" had ingenomen. Haar echtgenoot, zuster, moeder en een arts zullen eveneens terecht staan. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid. Het Belgische Hof van Assisen be handelt alleen moordzaken en pers delicten. Het is de enige gerechtelijke instantie, waarbij het schuldig of onschuldig wordt uitgesproken door een jury. The is in Europa nog altijd een ernstig probleem De tuberculose vormt in Europa, ondanks de zogenaamde „wonderge neesmiddelen", nog een ernstig vraagstuk, aldus een rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO, dat gisteren op een vergadering van dc Europese commissie in Warschau is ingediend. Er zyn minder mensen aan deze ziekte gestorven maar het aantal lijders is niet met een over eenkomstig percentage verminderd. De Deense directeur-generaal voor volksgezondheid, Amunasen, zei dat men in Denemarken had gedacht de ziekte volledig te kunnen uitroeien. ni8ar dat men hierin te optimistisch is geweest. Uit een massaal onder zoek was gebleken, dat zeer veel nieu we gevallen waren veroorzaakt door het opnieuw uitbreken van de ziekte bij mensen, die er lange tijd daar voor al aan geleden hadden. Afgevaardigden van verscheidene landen toonden zich bereid mee te werken aan het verschaffen van me dische hulp op lange termijn van Al gerije, waar ut land om verzocht heeft. Welingelichte k- ingen in New York verwachten dat het debat over de voorstellen tot uitvoering van de overeenkomst Inzake westelijk Nieuw Guinea, zal aanvangen in de eerste week van de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, die dinsdag a.s. begint. Gezegd werd, dat vrydrg 21 sep tember als streefdatum voor het de bat over deze kwestie wordt be schouwd en dat de behandeling hoog stens twee dagen zal vergen. Verwacht wordt, dat de Nederland se en Indonesische delegaties een ge zamenlijke resolutie zullen indienen, die de Ver. Naties in staat zal stellen een tussentijds bewind over Nieuw- Guinea te voeren, tot aan de over dracht van het bestuur aan Indonesië op 1 mei 1963. Bijkens het gisteravond verschenen eindverslag der commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van rijkswet tot goed keuring van het akkoord zal de Se naat met overgrote meerderheid van stemmen zijn fiat geven. Eigenlijk wordt maar een tegenstemmer ver wacht. Dat lid is „niet bereid zijn stem te geven aan deze in de vorm van een akkoord voorgedragen capi- tulatië. Maatschappij voor Diergeneeskunde nil „Koninklijk" De commissaris van de Koningin In de provincie Utrecht, graaf C. Th. E. van Lijnden van Sandenburg heeft gistermiddag tijdens de plech tige herdenking van het 100-jarig bestaan van de Maatschappij voor Diergeneeskunde in de Domkerk in Utrecht mededegedeeld, dat aan deze maatschappij het predikaat .Ko ninklijke" is verleend. De minister van Landbouw en Vis serij, V. Marijnen, bracht de dank van de regering over voor het vele, dat de dierenartsen in ons land heb ben gedaan. De Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft in de afgelo pen honderd jaar veel betekend, zo zei hij, voor de dierenartsen, maar ook voor de verschillende economi sche sectoren in ons land en voor de volksgezondheid. De dierenartsen en de veeartsenijkunde staan in ons land op een niveau, aldus de minis ter. dat de internationale toets glans rijk kan doorstaan. Hieraan hechtte hij vooral ook uit sociaal-economisch overweging grote betekenis. Minis ter Marijnen was de eerste, die de maatschappij complimenteerde met het predikaat „Koninklijke". Ter gelegenheid van het eeuwfeest zijn in Utrecht twee tentoonstellin gen geopend. Een van deze exposities geeft een overzicht van de ontwikke ling der veterinaire chirurgie, terwijl de andere het dier in de kunst tot onderwerp heeft.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3