V.S. WILLEN EERSTE MAN DE MAAN BRENGEN I Keuze tussen vlag j van verovering en 4 banier van de vrede NIEUWE KRACH IN BERLIJN OP KOMST? Riisk: Cuba mag geen aanvalsbasis worden Keten van raketbases in oosten van China WEGPIRAAT, die meisje van motorkap schudde, gearresteerd (9uc/ OTt'e President Kennedy legt de nadruk op de ruimtevaart Kapitaaltje voor kapper in Groningen Jongetjes in de Maas gewaaid Engelse nota aan Russische commandant ter hand gesteld WEERBERICHT Formosaans blad onthult: rmport Finnbrod sterk toegenomen tetiws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 No. 30753 EIDSCH law. DAGBLAD recteur; E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerika moet de eerste natie zijn, die een man op de maan brengt en het mag de eerste plaats in de ruimte niet aan de :T Sowjet-Unie afstaan. Alleen dan kan Amerika mede-beslissen of de ruimte „een zee van gezegende rust of het toneel van een Rl verschrikkelijk oorlog" wordt. Dit verklaarde president Kennedy gisteren in een rede aan de Rice-universiteit in Houston tijdens een tweedaags bezoek aan ruimtevaartinstallaties. „Wij hebben de gelofte afgelegd", aldus de president, „dat de ruimte niet ponder een vijandige vlag van verovering zal komen, maar onder de banier van de vrede. Wij hebben de gelofte afgelegd, dat de ruimte niet zal worden gevuld met wapens voor massale vernie- tiging, doch met kennis en begrip". Kosten lioog, maar belang eveneens Kennedy had ook min of meer een antwoord voor zyn voorganger, j. Eisenhower, die onlangs kritiek heeft t. geoefend op de pogingen van de ej Amerikaanse regering eerder dan 4 Rusland de maan te bereiken en die het Amerikaanse program fantas tisch duur heeft genoemd. Kennedy gaf toe dat de kosten hoog zijn. Ze zullen voor iedere Amerikaan 50 dollarcent per week belopen. Er zijn ook mensen, die zich verzet hebben tegen het rijtuig zon der paard. Het is een uitdaging, die we aanvaarden en die we willen winnen, aldus Kennedy en hij voegde hier aan toe dat hij zijn besluit van vorig jaar Amerika zich tot het uiterste te laten inspannen wat de verovering van de ruimte betreft, een van de belangrijkste beslissingen was die hij dacht te moeten nemen tijdens zijn presidentschap. Andermaal gaf Kennedy toe, dat de Verenigde Staten mislukkingen Misdruk-postzegels (Van onze Groningse correspondent- De Groninger kapper B. J. Visscher heeft met de aankoop van twintig postzegels van f 0,04 wellicht een aardig kapitaaltje in zijn huis ge haald. Het bleken misdrukken te zijn, die door een zogoed als wa terdicht controlesysteem van de drukkerij Johan Enschede en Zo nen, Haarlem, die ook de bankbil jetten maakt, zijn geglipt. In juli kocht de heer Visscher 600 zegels van f 0,04, die voor de fran kering moesten dienen van kaar tjes voor de klanten waarop stond, dat de kapperszaak wegens va kantie enige tijd zou zijn geslo ten. De heer Visschers dochter van 17 jaar Tineke, die de postzegels erop plakte, ontdekte dc fout. Op een serie van tien zegels loopt over de zinsnede over de voltooiing van de automatisering van het te lefoonnet een witte band, op een andere serie van tien postzegels ontbreekt het opschrift: Nederland en 4 cent. Postzegelexperts durven zich nog niet goed uit te laten over de mogelij ke waarde van de koop van de heer Visscher. Op deze postzegels schijnen meer fouten voor te ko men, maar het zou ook kunnen, dat de twintig zegels een waarde vertegenwoordigen van f 10.000,-. Daarom heeft de heer Visscher het als verstandig geoordeeld, de zegels zolang in de safe van een bank in Groningen op te bergen. hebben moeten noteren en dat zijn land bij Rusland achter ligt wat de bemande ruimtevaart betreft. „Maar anderen hadden ook hun mislukkin gen, hoewel die minder in het oog liepen, en we zijn niet voornemens achter te blijven". De president zei, dat het Ameri- kaanse ruimtebudget driemaal zo hoog is als het in januari 1961 was. Die begroting wijst thans 5.4 miljard dollar aan, een bedrag om van te duizelen, maar toch nog wat minder dan deze natie elk jaar aan sigaren en sigaretten besteedt, aldus de pre sident. Hij zei, dat de uitgaven voor de ruimte spoedig opnieuw zullen stijgen, van 40 dollarcent per Ameri kaan tot meer dan 50 dollarcent voor iedere man, vrouw of kind. „Want we hebben dit program een hoge nationale prioriteit gegeven. We lig gen achter en moeten nog heel wat doen voor we voor liggen". Meer dan 10.000 doden in Perzië In Perzië, dat anderhalve week ge leden werd geteisterd door aardbe vingen, zijn reeds meer dan 10.000 do den geborgen. Onder het puin zouden nog meer slachtoffers van de ramp liggen. Dit is gisteren bekendgemaakt door generaal Abdoel Hoessein Hed- jazi, chef van de Perzische generale staf. Dinsdag werd gemeld, dat er 8.000 doden waren. Voor een van tivee komt hulp te laat (Van onze Venlose correspondent) Twee kleine kinderen zijn gister middag tijdens een hevige storm in de Maas te Venlo gewaaid. Een schip per zag de beide kinderen in het wa ter vallen en afdrijven. Hij sprong meteen in het water en kon ze allebei op het droge bren gen. Maar hij kon slechts bij een van de kinderen met kunstmatige ademhaling beginnen. Toen na verloop van enige tijd hulp kwam opdagen, bleek het an- c'eie kind te zijn overleden. Het waren twee jongetjes van bij na 3 jaar, die ver van huis waren weggelopen, om langs de Maas te gaan spelen. Voor Wim Veger, die vandaag drie had geworden, kwam de hulp te laat. Zijn vriendje, Jac. Backers, die volgende maand 3 jaar wordt, over leefde dankzij de schipper, het bange avontuur. Sandkrugbrug enige overgang voor vreemden (Van onze correspondent in Bonn) Het kan in Berlijn binnen enkele dagen weer tot een nieuwe kracht proef tussen het Westen en de Rus sen komen. De chef van de Britse militaire missie in Potsdam heeft namelijk gisteren het Russische hoofdkwartier in Oost-Duitsland de nota overhan digd, waarin wordt geëist dat de Sow jet-Unie voor het vervoer van de wacht-aflossing bij het Russische ge denkteken in West-Berlijn niet meer pantserwagens maar normale auto bussen gebruikt. De Engelsen zouden de Russen een termijn van drie da gen hebben gesteld. Reeds dinsdag hebben de Britten geprobeerd de Russische comman dant van de pantserwagens een no ta met deze strekking te overhandi gen, maar deze had geweigerd het document aan te nemen. In Oost-Berlijn gaan bovendien geruchten dat in de naaste toekomst vijf van de acht nog bestaande grensovergangen tussen Oost- en West-Berlijn zullen worden gesloten. Daarbij zou ook de grensovergang voor buitenlanders aan de Friedrich- strasse. het zogenaamde „checkpoint Charlie", zijn. Voor buitenlanders zal dan als enige grensovergang naar Oost-Berlijn in dit verband de Sand krugbrug worden aangewezen. Het is duidelijk dat dit een reactie is op de stap, die de Amerikanen kort geleden ondernamen tegen de Rus sische pantserwagens, die via „check point Charlie" steeds hun demon gedenkteken in West-Berlijn maak ten en die als grensovergang toen de Sandkrugbrug kregen aangewe zen. welke nu dus eventueel overgang voor alle buitenlanders zal worden. Het spreekt wel vanzelf dat het ac cent van de machtsdemonstratie dooi de Russen, die daardoor van check point Charlie naar de Sandkrugbrug •werd verlegd, opnieuw actueel wordt indien alle buitenlandse grensgan- gers van deze brug gebruik moeten maken. „Koude douche" Volgens welingelichte kringen in Oost-Berlijn heeft het centrale comi té van de Oostduitse communistische partij een bijeenkomst, die in de ko mende herfst zou worden gehouden, uitgesteld als gevolg van de huidige Russische „langzaam-aan "-politiek inzake een Duits vredesverdrag. Ge noemde kringen zeiden, dat dit "Uit stel verband houdt met de Sowjet- russische boodschap van dinsdag waarin werd gezegd dat de Sowjet- Unie bereid is tot een adempauze in de kwestie-Berlyn tot na de Ameri kaanse congresverkiezingen in no vember. Het Oostduitse staatshoofd, Walter Ulbricht, zou verleden maand door premier Chroesjtsjow van het Russische standpunt op de hoogte zijn gesteld. In Oostduitse regeringskringen zou de Russische verklaring als „een kou de douche" zijn ontvangen. Zij had den gehoopt op een positieve stap in de richting van een vredesverdrag tjjdens de volgende bijeenkomst van de V.N.-assemblee. De Amerikaanse regering zal niet toestaan, dat Cuba tot een basis wordt die kan dienen voor een aanval op de Verenigde Staten of een andere staat van het Amerikaanse continent. Dit is gisteren door de minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, gezegd tot leden van de commissies van Buitenlandse Zaken en militaire zaken van het Huis van Afgevaardigden, zo is van bevoegde zijde in iuuio Limine oi/ceua uu-i ueiuuii- stratieve tocht naar het Russische Washington vernomen. RUSTIG EN VRIJ ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: held--re nacht met plaatselijk vorming van mist en een kleine kans op nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen. Iets ho gere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 SEPTEMBER Zon op: 6.11 uur; onder: 18.59 uur. Maan op: 19...* uur; onder 6.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.03 en 15.28 uur, laagwater te 11.20 en 23.42 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De minister beschouwt de mili taire versterkingen die Cuba tot dus ver met Russische hulp heeft door gevoerd, als van nog defensieve aard. Amerika ziet echter scherp toe, dat het punt waarop niet meer van de fensieve maatregelen kon worden gesproken, niet wordt overschreden. Gebeurt dit wel, „dan zou Amerika tot een militaire actie moeten over gaan". Twee Amerikaanse senatoren heb ben amendementen ingediend op president Kennedy's verzoek om machtiging van het Congres om zo nodig 150.000 reservisten op te roe pen. De Republikein Miller stelt voor de Monroeleer toe te passen op de gang van zaken in Cuba. Zijn partij genoot Bush wil uitgesproken zien, dat Amerika het recht en de plicht heeft een eind te maken aan de Gisteren heeft Koningin Juliana, in Paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van het internationale fysiologencongres, dat deze week in Leiden wordt gehouden De Koningin met Haar gasten. De Russen hebben al in 1958 in het geheim een keten van zestien raketbases in oost-China aangelegd, zo meldt een groot blad op Formo sa. De keten strekt zich uit van Dairen in Mantsjoerye hoog in het noorden tot het eiland Hai-nan, het zuidelijkste punt van China. Op vier na zouden deze bases nu met raket ten zijn uitgerust. Met deze keten, die ongeveer 2.550 km lang is. zou den de Russen de „omsingeling" door de Amerikaanse raketbases wil len doorbreken. Dc militaire autoriteiten van na- ticnalistisch-China hebben dit be- richf niet willen tegenspreken, maar ook niet willen bevestigen. Woe Pao-tsjih, een piloot van Na- tionalistisch-China, die op 2 augustus van het vorige jaar boven het Chi- Geen geheim Het communistisch-Chinese „Volks dagblad" schrijft, dat de VS door het indienen van een voorstel inzake een beperkt verbod op het nemen van kernproeven, zouden willen voorko men dat China kernwapens ontwik kelt. „Westelijke kranten hebben de laatste tijd meer dan eens geschre ven dat Washington China's handen ten aanzien van de kernbewapening wil binden en dat dit een van de oog merken van een beperkt verbod is", aldus het blad. Dit is de eerste toespeling, die sinds lange tijd in communistisch-China is gemaakt over de ontwikkeling van kernwapens door dit land. China geeft geen publiciteit aan het feit dat het een kernbom vervaardigt, maar maakt er anderzijds ook geen geheim van. r.eso vasteland is neergehaald, heeft in een gesprek met het Chinese pérs bureau Nieuw China te Peking ver klaard, dat de van Formosa uit on dernomen spionagevluchten met de toestellen van het type U-2 worden geleid door de Amerikaanse militai re autoriteiten. Het onderhoud van deze toestellen is, naar hij zei. ook in Amerikaanse handen. Zij worden gestald in een afzonderlijke hangar, waar hoge officieren van de natio nalistische luchtmacht zelfs geen toegang hebben, aldus de vlieger. Hoewel men in Chinese officiële kringen nog steeds een volkomen stilzwijgen bewaart over de bijzon derheden van het neerschieten bo- ver. Chinees gebied van het U-2- vhegtuig van de nationahstisch-Chi- nese luchtmacht, wordt in de com munistische pers een steeds feller wordende propagandacampagne ge voerd. De gehele voorpagina's en ook een deel van de binnenpagina's wor den ingenomen door berichten over protestvergaderingen in het gehele lano, verklaringen, interviews, ge dichten en spotprenten over het neerschieten van het toestel. communistische invloed in Cuba, hetzij samen met andere Ameri kaanse staten; hetzij alleen. Cubaanse ballingen, vermetel ge worden na hun beschieting van Cu baanse en Britse vrachtschepen nabij Cuba afgelopen maandag:, heb ben verklaard over te zullen gaan tot grotere aanvallen op „oorlogs zuchtige" schepen in de Cubaanse wateren. In de Sowjet-Unie is een pers-, radio- en televisiecampagne tegen de Verenigde Staten ontketend naar aanleiding van de kwestie-Cuba. Hierbij wordt gebruik gemaakt van verklaringen van fabrieksarbeiders, vraaggesprekken met mensen op straat, nog niet gepubliceerde ge dichten en van propagandistische artikelen. Gaston Dominici vraagt revisie De 85-jarige Fransman Gaston Dominici, die in 1954 werd veroor deeld wegens drievoudige moord heeft een nieuwe behandeling van zijn zaak aangevraagd. Hij heeft dat een jaar geleden ook al gedaan. Toen werd het verzoek afgewezen. Dominici werd in 1954 schuldig be vonden aan de moord op de Britse voedseldeskundige Sir Jack Drum mond en diens echtgenote en doch ter, welke twee jaar eerder gepleegd was. Dominici werd veroordeeld tot de guillotine. Later werd het vonnis veranderd in levenslang en tenslot te werd hij in 1960 op vrije voeten gesteld „op grond van zijn hoge leeftijd en zijn slechte gezondheid". Een particuliere detective in Avig non, Simone Ribaud, die voor Domi nici opkomt, heeft gezegd nieuwe be wijzen te hebben over de onschuld van de 85-jarige landeigenaar. Simone Ribaud verklaarde een jaar geleden ook nieuwe bewijzen te hebben. Zij liet toen een regenjas zien met bloedvlekken die gevonden was in een afgedankt spoorwegsta tion. Volgens haar was het duide lijk dat de moord gepleegd was door landlopers. Frankrijk verlaagt belasting van de kleinere inkomens (Van onze Par ij se correspondent) De Franse minister van Financiën, Giscard d'Estaing, heeft gisteren door middel vai een persconferentie zijn landgenoten de verheugende me dedeling gedaan, dat de economische vooruitzichten zo gunstig zyn dat ze voorlopig niet voor nieuwe belastin gen te vrezen hebben .In plaats daar van heeft hy voor de lagere inkomens zelfs een kleine vermindering van 5 procent der belastingen toegezegd. De rees voor nieuwe belastingen was niet helemaal ongerechtvaardigd, gezien de diverse extra uitgaven voor de repatriëring van zes- tot achthon derdduizend Algerijnse „zwartvoeten" een atoomzwaaid, de verhoging der salarissen van onderwijzers en amb tenaren en de wegen- en de scholen bouw, waarvoor de regering zich nu ziet gesteld. Frankrijks schatkistbewaarder zei zijn optimisme te putten uit de roos kleurige perspectieven, die de natio nale economie ook voor het volgend jaar biedt. Hij rekende met een voort gezettte expansie van 6 procent, waarbij dan ook nog prijsverhogingen van 2 procent zouden komen. Een verhoging van 8 procent van het na tionale inkomen, waaruit de genoem de projecten, zo verwachtte de be windsman, zouden kunnen worden gefinancierd. Intussen worden in sommige in dustriële kringen de zonnige voor spellingen van de minister niet ge deeld. Men betwijfelt hier ernstig of het expansiecijfer van 6 procent, met name in de belangrijke industrieën voor elektrische gebruiksvoorwerpen, ijskasten, stofzuigers, radio en tele visie, bereikt zal kunnen worden. Advertentie Cijfers bewijzen onomstotelijk dat het Finse Finnbrod op de Nederland se ontbijt- en koffietafels een steeds belangrijker plaats gaat innemen. Door en door krokant gebakken Finnbrod is altijd even knapperig en vers. Het is voedzaam, maar zet niet aan, want het bevat geen over tollig vet en suiker. Finnbrod met boter en normaal beleg is heerlijk bij het ontbijt, gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin, het hoort bij de broodmaaltijd. Dankzij op het wegdek gevonden glasscherven heeft de Heer- lense politie de man kunnen arresteren, dit zaterdag in Heerlen een verloofd paar aanreed, het zwaar gewonde meisje van de motorkap schudde en doorreed. Het is een 25-jarige machinist, die vijf jaar geleden na de opstand in Hongarije naar ons land uitweek en sindsdien in Hoensbroek woont. Hij is werkzaam bij een bouwbedrijf in Duitsland. De man heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Hij ver klaarde over zijn optreden: „Ik zal alleen in de auto. Ik was mij niet aan drank te buiten gegaan, maar reed wel met grote snelheid. Doordat het zicht slecht was en de ruiterwis- sers niet goed werkten, kwam ik op het fietspad terecht. Na het onge luk ben ik in paniek geraakt". No, De echtgenote van generaal Eekhout heeft gisteren in het Haagse militaire hospitaal een bezoek gebracht aan de op Nieuw-Guinea gewonde militair Jacob Bood uit Nieuw-Vennep. g ernstig Zaterdagavond heeft de Hongaar op een uitvalsweg bij Heerlen twee jongelui, die op het fietspad reden, geschept. Een 17-jarige student werd van de fiets gesleurd en liep een zware hersenschudding op. Zijn j meisje, dat achterop zat, kwam op de motorkap van de auto terecht. De Hongaar heeft na de botsing zijn I lichten gedoofd en is met onvermin- j derde snelheid doorgereden. Twee- honderd meter verder viel het meisje op het wegdek, doordat de man over ,1e weg ging zigzaggen. Zij brak haal been op drie plaatsen, kreeg een hoofdwond en een hersenschudding. 1 Gisteravond was de toestand van het 18-jarige meisje nog steeds zeer ern- jstig. Glasscherven wezen de politie de weg. Zij kon namelijk vaststellen, dat de scherven afkomstig waren van een Ford Taunus. En enkele stukjes lak gaven een indicatie van de kleur. Op ruime schaal heeft zij toen in de wjjde omgeving van Hoensbroek navraag gedaan naar dergelijke auto's. Meer dan zeshon- 1 derd auto's werden aan een onder zoek onderworpen. Het staat vast, dat de Hongaar zyn auto in de nacht van zaterdag op zondag op een parkeerplaats in Hoensbroek heeft neergezet. Het viel omwonenden op, dat de wagen zwaar was beschadigd. De voorruit was er uit en de koplampen waren bescha digd. Omdat er toen echter nog niets van 't ongeluk bekend was, werd er verder geen aandacht aan besteed. Pas maandag bereikten de politie meldingen over deze auto. Toen was de auto weg, maar bij een huis aan huis onderzoek in de omgeving kwam vast te staan, dat zondagochtend twee man bij de auto hadden ge staan. Bij het nalopen van de bezitters van auto's van het bewuste merk. kwam de politie maandagavond by het adres van de Hongaar. Zij trof fen er een landgenoot. Deze verwees haar naar een gaiage van een par ticulier in Hoensbroek, waar de Hongaar zijn auto meer neerzette. Daar heeft men de auto inderdaad aangetroffen. De arrestatie van de eigenaar was toen nog een kwestie van tijd. De Hongaar wordt vandaag voorgeleid aan de officier van Justi tie in Maastricht. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Sept. 1862: Heden, Vrijdag, werd de van ouds vermaarde Valken burger paardenmarkt gehou den. Een 1000-tal paarden was ter markt gebragt. De prijzen waren f 450 a f 500. De schadevergoeding aan Leiden betreffende het ver lies der visserij in het Haar lemmermeer zal eerstdaags worden uitgekeerd door den Staat.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1