V.N. in Nieuw-Guinea hebben mensen nodig joy Regen van „sterren" in 2 monster programma's Broodoorlog in Zwolle: prijs 15 cent omlaag Kunstgebit? 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Chefarine .4 Derde Grand Gala du Disque Edisons '62 j Anderhalf miljard mensen is ondervoed of lijdt honger JOURNALIST SPOORLOOS De vertegenwoordiging van de Verenigde Naties in Hollandia heeft het hoofdkwartier van deze organisatie in New York reeds gevraagd zo spoedig mogelijk na één oktober ongeveer 100 man personeel naar Nieuw-Guinea te zenden voor de vervulling van primaire taken.. Er moet worden aangenomendat minder dan twintig 'procent van de Nederlandse ambtenaren xich bereid heeft verklaard onder de Verenigde Naties te blijven werken. tal functionarissen te vinden, achtte men zeer twijfelachtig. Nog steeds komen dagelijks nieuwe functionarissen van de Verenigde Naties in Nieuw-Guinea aan. Aan staande vrijdag wordt in Hollandia de financiële expert McCaw ver wacht, die besprekingen zal voeren over het budget van de Verenigde Naties. Zoals bekend zal binnenkort ook de vertegenwoordiger van de Verenig de Naties Rolz Bennett uit Guate mala aankomen om met gouverneur Platteel besprekingen te voeren over de overdracht. Inmiddels is de Zweedse overste Melin, de leider van de waarnemers van de Verenigde Naties, die met de brigade-generaals Eekhout en Wi- ranata Koesoemah een rondreis langs de garnizoenen in Nieuw-Gui nea heeft gemaakt, in Hollandia te- Men is daarom naarstig naar mo gelijkheden gaan zoeken om in een eantal vacatures, die noodzakelijk moeten worden vervuld, te voorzien. Kringen van de Verenigde Naties toonden zich echter niet bijster ent housiast over de toekomstige situa tie. Naar men ons verzekerde zal 81 het mogelijke in het werk worden gesteld om de vitale diensten gaande te houden. De gevraagde 100 man personeel is dan ook voornamelijk be stemd voor de PTT, de elektriciteits voorziening en het waterleidingsbe drijf. Of het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties er in zal slagen op 10 korte termijn nog een groot aan- Zwarte Monocle voor de rechter Voor een militaire rechtbank in Parijs is gisteren het proces begon nen tegen de 47-jarige André Canal, bijgenaamd „De Zwarte Monocle",die ervan beschuldigd wordt, hoofd te rijn geweest van de „actie-, propa ganda- en financiële groep" van de I OAS in het gebied van Parijs. Tevens staat terecht Jean-Marie Vincent, die de leiding zou hebben gehad van de commando-groep van de OAS die in februari j.l. heeft getracht, het huis van de Franse minister van Cultuur, André Malraux, met kneedbommen op te blazen. Beide beklaagden kun nen de doodstraf krijgen wegens tegen de veiligheid van de staat ge richte activiteit en poging tot dood slag. De president van de rechtbank, ge neraal André Gardet, gelastte het voorlezen van de akten van beschul diging ondanks de afwezigheid van de vooraamste verdedigers, die uit stel proberen te bewerkstelligen. Het verzoek om verdaging van het proces dat twee namens de verdediging op tredende advocaten deden, werd af- II gewezen. De advocaten hadden aangevoerd dat een van de voornaamste verdedi- i gers, mr. Jean Louis Tixier-Vignan- I cour, van zijn dokter moest rusten i en dat de verdediging meer tijd wilde hebben voor de voorbereiding van haar zaak. Zoals bekend, verdedigde 1 mr. Tixier-Vignancour destijds de voormalige OAS-leider ex-generaal Salan. 1 Na het voorlezen van de akten van beschuldiging dat een half uur in be slag nam, verdaagde de president het proces tot vandaag. Hij gelastte, dat de verdedigers dan aanwezig moeten zijn. Raad voor NSF geïnstalleerd De voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie jhr. mr. A. Feith heeft gisteren te Wassenaar de Raad voor Opleiding en Research geïnstalleerd. Deze raad, die tot taak krijgt het NSF-bestuur te adviseren omtrent de bevordering van de sportresearch en de kader-opleiding, zal worden voor gezeten door dr. K. Rijsdorp ('s-Gra- venhage), rector van de Haagse Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding. Als leden hebben o.a. zitting ge nomen: prof. dr. N. Beets (Utrecht) hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. F. H. Bonjer (War mond), hoofd van de afdeling Ar beidsgeneeskunde van het Neder lands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde en dr. J. F. de Wijn (Utrecht), privaatdocent in de voe dingsleer aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Frankrijk herstelt ook met Jordanië diplomatiek contact Frankrijk en Jordanië zullen de diplomatieke betrekkingen die enige jaren geleden nfiar aanleiding van de Suez-crisis waren ve-broken, weer aanknopen, zo is officieel in de Franse hoofdstad meegedeeld. Bin nenkort zullen door beide landen ambassadeurs worden benoemd. Zon dag werd, zoals gemeld, bekendge maakt dat ook de diplomatieke be trekkingen tussén Syrië en Frankrijk weer waren hersteld. Libanon en Libië hebben na de crisis in 1956 als enige Arabische staten in het Midden-Oosten de di plomatieke betrekkingen met Frank rijk in stand gehouden. Verwacht wordt, dat ook Saoedi- Arabië de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zal herstellen, nu Al gerije onafhankelijk is geworden. Vrachtschepen bij Cuba beschoten Radio-Havanna heeft vandaag gemeld, dat aan de noordkust van Cuba twee vrachtschepen zijn be schoten door een „piratenschip". Vol gens liet radiostation was een van de schepen een Brits vaartuig dat suiker vervoerde naar „socialistische landen", het andere een Cubaans vrachtschip met melasse. ruggekeerd. Met waarnemers van de Verenigde Naties ter plaatse hebben zij besprekingen gevoerd over proble men met betrekking tot de infiltran ten, -die contact hebben gezocht met de Nederlandse autoriteiten. Advertentie Een dor middelen zorgt ervoor dot de maag niet van streek raaktl Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten 1.60 Voordelige liacon 100 tabletien f 3.60 Veilig vliegen over oceaan De burgerluchtvaart over het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan heeft volgens een communi qué van de ICAO (de Internatio nale Burgerluchtvaart Organisatie) in 1961 opnieuw een jaar van grote veiligheid beleefd. Het gehele jaar werd geen enkele maal assistentie gevraagd aan de negen stations waarover de ICAO op de Atlanti sche Oceaan beschikt. Iedere dag vliegen duizenden mensen over de Noord-Atlantische Oceaan. De meesten van hen zijn zich er niet bewust van, dat de pi loten van het vliegtuig voortdurend contact hebben met de drijvende sta tions, die in de eerste plaats voor de weerberichten zorgen en tevens als bakens voor de vliegers dienen. Dc kosten van dit onderdeel der ICAO worden door 18 landen, die diensten over de Noord-Atlantische Oceaan onderhouden, gedekt. Het ene land doet dit in de vorm van geld, het andere „betaalt" met sche pen. Deze schepen zijn in geval van nood tevens drijvende opsporings- en reddingsbases. Nederland, Frankrijk, Canada, Noorwegen, Zweden, Engeland en de VS stellen schepen beschikbaar, ter wijl Australië, België Denemarken, Duitsland, IJsland, Ierland, Israël Italië, Spanje, Zwitserland en Vene zuela geregeld financiële bijdragen storten. De wereldkampioen judo Anton Geesink. is gisteravond gewond bij een verkeersongeluk bij Maarssen. De min o[ meer ver- Willem O'Duys heeft vermetele plannen en ze worden ieder jaar stoutmoediger. Dat hangt samen met de ups en downs in de ver koop van de platenbranche. Het gaat crescendo, onthulde hij giste ren in het perscentrum Nieuwspoort" te Den Haag. De fabrikanten stellen hem één procent van de jaaromzet ter be schikking voor de collectieve grammofoonplatencampagne. Bij het derde Grand Gala du Disque, verdeeld over twee avonden, 28 en 29 september, stort hij een lawine van nationale en internationale be roemdheden uit vóór het publiek in het Concertgebouw in Amster dam en de Kurzaal in Scheveningen, zowel als voor het radio- en televisiepubliek, dat de beide festijnen direct en in zijn geheel zal kunnen volgen. Het Grand Gala du Disque met de uitreiking van de Edisons aan arties ten, die op de plaat de beste presta ties hebben geleverd, wint, nog maar twee jaar oud, snel aan betekenis. Niet alleen omdat het instituut van deze Edison-uitreiking uniek is, maar ook omdat men erin slaagt voor de entourage een onwaarschijnlijk lange lijst van artiesten te engageren, die uit alle hoeken van de wereld ko men overvliegen voor het zingen of spelen van één of twee nummertjes. Zo zal Jos Cleber even uit zyn nieuwe vaderland Zuid-Afrika over wippen om nog eens het Cosmopoli- tain-orkest te leiden. Maar voor het Gala in Scheveningen, waar het po pulaire genre zaterdag over twee we ken aan bod komt, heeft men me teen maar de orkesten van Edmun- cio Ross. Viotor Silvester en Kurt Edelhagen gehuurd om er zeker van te zijn dat er ook werkelijk goede dansmuziek te horen zal zyn. De za ken worden niet half aangepakt. Over het budget van deze show liet Willem O'Duys zich gisteren wijse- li'r 9Ün /Zif looi* rla v Er zijn dit jaar door de jury bestaande uit dr. J. Wouters, R. Schoute, M. Willemsen, Y. Höweler en C. van Zwol, in to taal acht klassieke Edisons toegekend voor platen, uitge bracht in het tijdvak van juni 1961 tot juni 1962. Nederlandse produkties: Al- bert de Klerk voor „Die Klein- orgel". Concerten: Isaac Stern in Bruch en Mendelssohn. Symfonieën: Colin Daves in drie werken van Strawinsky. Kamermuziek: Sviatoslaw richter in Beethoven en Schu mann en Gerard Souzay in Debussy-liederen. Vocaal en opera: prof. dr. W. Ehmann in Schütz. Renate Tebaldi in Verdi's „Othello" en Karl Böhm voor Strauss' „Elektra". Voor het populaire repertoi re werd de jury gevormd door Theo Uden Masman, Jan Koopman. Leo Nelissen, Ton van der Horst en Lex Karse- meier. Zij kwam tot de volgen de bekroning: Cabaret: Jules de Corte voor „Liedjes, die eigenlijk niet mo gen". Nederl. vocaal: Ellen Cra mer voor Middellandse Zee. Internat, vocaal: Ella Fitz gerald voor de Harold Arlen Songbook. Nederl. jazz: The Diamond i Five voor Pollwinners Jazz. Internat, jazz: Oscar Peter- i son voor The Trio Life From i Chicago. Teenagers: Cliff Richard in „The young ones" en Brenda Lee in „Sincerely". Nederl. instrument.: Ad v.d. Hoed-combo in „Too close for comfort". Franse chansons: Jacques Brel in „Jacques Brei". Kinderreportoire: Jean Du- lieu voor „Paulus de Boska bouter". Het aanbod in de afdeling gesproken woord was te gering om er een prijs in te kunnen toekennen. lijk niet uit, nadat vorig jaar Cateri- na Valente boos (zonder Edison) in het vliegtuig was gestapt. Niet om de knikkers, maar om het spel moet zij hebben gedacht, want de dertien duizend gulden, die zij voor dertien minuten zingen had getoucheerd, zijn niet bepaald om kwaad over te worden. Overigens belde er al een Nederlands artiest op, die viermaal zoveel platen verkoopt in ons land als Valente, en voor een optreden dan ook navenant gehonoreerd wil de worden Sonneveld Het wordt een show als men waar dan ook nauwelijks te zien krijgt. Kosten noch moeiten zijn gespaard. Conny Stuart moet de conferences doen. „Ga je gang Conny. Doe maar zoals je het zelf wilt" zei O'Duys. Dat was vorig jaar ook Sonneveld gezegd en er kwam een heel cynische humor voor de dag, waardoor de commissie met de lange naam zich allerminst heeft laten afschrikken. Integendeel. Dit jaar reikt Sonne veld de prijzen weer uit. Maar daar voor zal mr. Higgens in Rotterdam een uurtje eerder zijn neus gaan optrekken voor het mormeltje Eliza en later vliegensvlug naar de kur zaal worden gebracht. Ondertussen heeft O'Duys ook al de toneelgroep Ensemble aangezocht voor een zater dagavondvoorstelling. Alleen maar om over Conny Stuart te kunnen beschikken. Vera Lynn, die één van de vele artiesten is, zou best „Land of hope and glory" willen zingen met koor. Wat is een goed koor? Dan neem je de Maastreechter Staar, die dus veelkoppig naar Scheveningen worden gevoerd voor enkele minu ten koorachtergrond. Er waren artiesten beroemde die best wilden komen. Niet voor één of twee nummertjes, maar voor meer. Dat mocht niet. Hun aanbie dingen werden rigoureus afgekapt. Buiten de genoemden komen op de populaire avond „Les compagnons de la Chanson", Russ Conway, Meli- ta Muszely, Rudolf Schock, Nana Mouskoury, Conny Froboess, Cleo Lane. Gerhard Wenland, Jan en Kjeld, Los Machucambos, Orlando, Vince Taylor, Johnny Hoes, Louis Neefs, Anneke Groniloh, The Dutch Swing College Band en The Dia- jmond Five. Voor de tv wordt ook gezorgd. Het verplaatsen van grote orkesten, die plaats moeten maken voor andere, zal weinig zorgen geven, want drie dagen tevoren zal in de kurzaal een groot draaitoneel worden opgebouwd, waar desgewenst zestig personen op kunnen plaatsnemen. keting research" in Amsterdam voor een bedrag van dertig mille uitvoert voor de platenbranche, is men er wel achter dat het degenen zijn, die juist een platenspeler hebben, veel platen kopen. Ook duizend prijswin naars krijgen een platenspeler Er is sinds de olielampjes, die de Amerikanen de Chinezen schonken, weinig nieuws onder de zon. Na Dolf van der Linden met het Concertgebouworkest en Wim Kan en Toon Hermans broederlijk op één zwarte schijf, heeft de samenstelling van het derde e.p'tje dat als pre mieplaatje wordt verkocht, wel wat hoofdbrekens gekost. Met de ene kant, waarop Wim Sonneveld aan het woord is, had men weinig moei te. Het interview, dat tussen Bomans en Sonneveld aan de andere zijde was geplanned, nam meer energie. Er waren enkele contacten tussen het tweetal, waaruit naar schatting een kleine honderd ideeën werden 1 geboren. De frequentie van Bomans' bezoe ken aan Sonnevelds Amsterdams grachtenhuis leed door de verstooid- heid van de literator. Soms kreeg Bomans ook antwoord op zün tele fonische vraag „waar woont die man eigenlijk?". Kortom Wim Sonneveld moest enkele malen uit Zuid-Frank rijk overkomen, maar het hielp al lemaal weinig. Op de dag van de op name werd Boman's komst drie uur lang verbeid. Hy bleek zich te be vinden in een Brabants trappisten klooster, waar zijn broer juist weer aan een spreekbeurt toe was. De plaat is toch tot stand gekomen, al was dat meer een kwestie van im provisatie dan van gedegen voorbe reiding. Eerlijk gezegd is hij wat het interview betreft dan ook wel een tikkeltje minder leuk dan die van vorig jaar. kreukelde wagen pioen. van de kam- Kort geding tegen huurder berucht huis Fagelstruat De president van de rechtbank te Amsterdam doet op dinsdag 18 sep tember uitspraak in het kort geding, dat de eigenaar van de woning Fa- gelstraat 84 in de hoofdstad tegen de bewoner der tweede etage, een 25-jarige souteneur aanhangig heeft gemaakt om de huurovereenkomst met deze man te kunnen beëindi gen. In dit huis zijn onlangs een gescheiden vrouw en een 17-jarig Hilversums meisje aangerand en ernstig mishandeld. De huurder is, als betrokkene in het geruchtma kende geval met het Hilversumse meisje, gedetineerd. De huurovereenkomst kan zo stelt de eigenaar, beëindigd worden od grond van „onbehoorlijk gebruik van het gehuurde". Voorts vermeldt de dagvaarding nog huurschuld van juni tot en met september. De zaak is volgens de eigenaar spoedeisend omdat het pand in opspraak gekomen is. „Daaraan dient onmiddellijk een einde te worden gemaakt. Voorko men moet worden, dat de woning weer voor dergelijke perverse han delingen wordt gebruikt, daar het niet uitgesloten moet worden geacht dat trawanten van de huurder in het bezit zijn van een sleutel van de woning". De behandeling van dit geding duurde gisteren maar enke le minuten, want alleen de huiseige naar, en de juridisch adviseur van de Amsterdamse vereniging van Huis en Grondeigenaren „Het Eigendoms recht" waren aanwezig. Omdat de gedetineerde gedaagde niet was verschenen of zich door een advo caat had laten vertegenwoordigen, werd de zaak by verstek behandeld. Tebaldi Wat ingetogener zal het vrijdag 28 september toegaan in het Concertge bouw te Amsterdam, waar de beroem de operazangeres Renate Tebaldi, de geduchte concurrente van Maria Cal- las, haar Nederlandse debuut zal ma ken by het Residentie-Orkest onder leiding van de Italiaan Arturo Ba- sile. Willen van Otterloo zal het Haags orkest dirigeren in het gedeel te voor de pauze, waaraan de solist Christian Ferras zyn medewerking geeft. (Van onze Zwolse correspondent) De Zwolse Coöperatie heeft gis termiddag de (brood) oorlog ver klaard aan Dragstra's Broodfabriek te Zwolle: met ingang van vandaag zijn alle pryzen voor de normale broodsoorten vyftlen cent omlaag. De Coöperatie heeft tot deze maatregel besloten, omdat de directie van Dragstra van de ene op de andere dag vier broodbezorgers heeft over genomen van de verleden week tot stand gekomen Combinatie tussen de Coöperatie en Redeker. Daarby werd bepaald, dat al het personeel van Redker naar de Coöp. zou gaan. Niemand had bezwaar. Zaterdagochtend bleek echter de stemming onder een deel van het per soneel van Redeker anders. Zes gingen naar Dragstra. De directie van dit bedryf wilde deze zes mensen wel in dienst nemen. Twee van hen zijn alsnog op hun schreden terugge keerd, maar vier bezorgers van Re deker zyn gisterochtend uitgereden met wagens van Dragstra. Zy heb ben niet hun vroegere wyken ge kregen, maar de wyken geruild met andere bezorgers van Dragstra. De directie van de Coöp. noemt het optreden van Dragstra een onregel matige daad. zy wyst op de geschre ven en ongeschreven regel, dat di recties van bakkeryen elkanders per soneelsleden niet zonder meer mogen overnemen. Het is immers zo, dat met de broodbezorger ook diens wijk in andere handen overgaat. Er is nog niet besloten of de direc tie van de Coöp. tegen Dragstra gaat piocederen. In afwachting daarvan is bepaald dat met ingang van van daag en voor onbepaalde tyd de broodprys met vyftien cent is ver laagd. „Onregelmatig" De directie van de Coöperatie be sef!, dat deze maatregel ook voor an dere bakkeryen consequenties heeft. zy beraadt zich over maatregelen om te voorkomen, dat deze andere bakkeryen schade zullen ïyden. „Niet waar" De heer Dragstra zegt: „Ik heb volgens my niets onregelmatigs ge daan. Deze mensen wilden niet by Bomans Het dubbele feest zal. hopen de organisatoren, de klinkende fanfare zijn voor de maand van de grammo foonplaat. Opdat de verkoop nog wat gestimuleerd zal worden is onlangs een prysvraag uitgeschreven, die de aanschaf van platenspelers warm aanbeveelt. Want nog hangende het onderzoek, dat de „motivation mar- 1961 slechtste jaar in geschiedenis burgerluchtvaart De voorzitter van Qantas Australian Airlines, Sir Hudson Fysh, heeft gisteren op de 18de jaarver gadering van de International Air Transport Association (LATA) te Dublin verklaard, dat het afgelopen jaar het slechtste in de geschiede nis van de burgerluchtvaart is ge weest. De geldelyke verliezen lagen op recordpeil. Hy zei voorts, dat er in verhouding tot het totaal aantal beschikbare plaatsen meer lege plaatsen waren dan ooit by het luchtvervoer van passagiers het ge val is geweest. Sir Hudson legde deze verklaring af tegenover 220 afgevaardigden van 93 grote luchtvaartmaatschappyeri. In 1961 hebben de luchtvaartmaat- schappyen nog 326 straalvliegtuigen en vliegtuigen met propeller-straal- aandryving in hun vloten opgeno men. aldus Sir Hudson. Hij liet door schemeren, dat er als gevolg hiervan meer plaatsen beschikbaar waren ge komen dan konden worden bezet. Hy pleitte voorts voor beëindiging van de „illegale tariefverlagingen", die „het punt hebben bereikt waar voortzetting niet langer getolereerd kan worden als de IATA met haar werkzaamheden wil doorgaan". de Coöp. werken. Zy kwamen by my en ik heb ze in dienst genomen. Ik heb ze gezegd, dat ze niet in hun oude wyken konden werken, geheel overeenkomstig de bepalingen van de bakkeryparagraaf. Woordvoerders van de vakvereni gingen, die in deze achter Redeker en Coöp. staan verklaren, dat de vier personeelsleden buiten hun boekje zijn gegaan, omdat zy een opzegtermyn van minstens zes we ken in acht hadden moeten nemen. Indien zy vrydagavond, toen hun de stand van zaken werd meegedeeld en toen zy voor de beslissing werden geplaatst „nee" hadden gezegd, had wellicht een uitzonderingsbepaling „wegens byzondere redenen" kunnen gelden, waardoor deze werknemers onmiddeliyk ontslag hadden kunnen krygen. De heer Dragstra gaf ons ook nog te kennen, dat hy voor een prys- verlaging niet uit de weg zal gaan. „ZU lager, dan ik ook. Kyken wie de langste adem heeft". De directeur-generaal van de voed sel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Nateis, ,dr. B. R. Sen, heeft gisteren verklaard, dat de voeding van de miljoenen ondervoe den in de wereld het grootste pro bleem is, waarvoor de mensheid zich heden ten dage geplaatst ziet. In de byeenkomst van het vyfde internationale voedselcongres in New York zei hy, dat volgens de ramin gen van de FAO 10 tot 15 procent van de wereldbevolking 300 k 500 miljoen mensen honger lyden en dat nog een miljard andere lyden aan uiteenlopende mate van onder voeding. „Nooit eerder in de geschiede nis van de mensheid zijn zoveel men sen aan zoveel ondervoeding bloot gesteld geweest", zo zei hy in de by eenkomst van 3.000 leidende personen van de voedselindustrie uit niet-com- munistische landen in New York. Om het vraagstuk tot oplossing te brengen is een algemeen optreden en hulpprogramma van de voedselindu strie nodig. Dr. Sen wees op de nood- zakelykheid van verbindingsregelin gen tussen de voedselindustrie in lan den van het Westen en de FAO en sprak de hoop uit dat dit zou leiden tot de stichting van een centrale organisatie. „De voedselindustrieën in het Westen moeten meer directe belang stelling tonen voor de ontwikkeling van hun tegenhangers in de ontwik kelingslanden en deskundig personeel voor het werk aldaar beschikbaar stellen", zo zei dr. Sen, de voordelen van een dergelyke samenwerking zouden verre opwegen tegen even tuele nadelen op kort termyn. Na rit op Cuba Amerikaanse correspondenten h» Havanna hebben gisteren gemeld, dal de vertegenwoordiger van het Britse persbureau Reuter, John Blant^ sinds zondag wordt vermist. Bland verstuurde zondag een ver» haal. waarin hy vertelde langs een kampement te zyn gereden, waarin zich Russische technici bevonden. Hij had toen de indruk te worden ge volgd. De Britse correspondent is niet meer gezien sinds hy woensdagmid dag met een collega en diens vrouW een autorit buiten Havanna ging ma* ken. Ook een Amerikaanse verslaggever, John Barnes van het blad Newsweek, wordt als vermist opgegeven. Volgens te New York ontvangen berichten is hy eind vorige week uit Havan na vertrokken voor een bezoek aan Camaquey. Bonn zal VN niet vragen Berlijn op agenda te zetten De Westduitse regering heeft in overeenstemming met de VS. Enge land en Frankrijk besloten, de Ver enigde Naties niet te vragen om zich bezig te houden met de kwesties Ber- lyn en Duitsland. De regerings woordvoerder die dit in Bonn op een persconferentie in antwoord op een vraag meedeelde, zei dat als men de kwesties aan de wereldorganisatie zou overleggen, dit zou kunnen wor den opgevat als een erkenning, i'at de „Grote Vier" geen verantwoording meer dragen. Ook zou de Algemene Vergadering „op niet te voorziene wyze kunnen reageren". Wel zal „technische hulp" gegeven worden aan de particuliere organi satie voor een „ondeelbaar Duits land", die de aandacht van de VN- commissie voor de rechten van de mens op de toestand in Berlijn wil vestigen. Advertentl* Mot n—tAiiw -u L.4 M»t Dwitofix lit kD Dovig*, B,nlohx vormt rodit, boschormond loogie on houdt hot bvnttgobrl veel voste, en veiliger op zyn ploot». Het zit prettig en men koe ru.hg etm; lodtee. ettnett eo 2. y«'« Ovrollee even aemoMtetifl LT1 V "*™*IHk oebit. Deetofii ven "nOert de voortdurende 009.1 voor lo« £™!.n onver,chuiven von het oebit en voor. ^rooxr.k,^hh,t"ds:kbris^ en dr09i.le.itee. Opvolger Peyrefitte Fouchet minister van Voorlichting In gewooniyk betrouwbare krin gen in Parys is meegedeeld, dat ge neraal De Gaulle heeft besloten een nieuwe minister van Voorlichting to benoemen: Christian Fouchet, sinds 1940 een overtuigend gaullist. Fouchet, die Alain Peyrefitte zou opvolgen, is in 1954 onder Mendes- France minister voor Tunesischo aangelegenheden geweest en daar na ambassadeur in Denemarken. Hij is ook voorzitter geweest van de commissie-Fouchet. Daarna werd hij minister voor Algerynse Zaken. Verwacht wordt, dat de nieuwa beroeming van Fouchet dezer da gen zal worden bekend gemaakt» Voorts wordt verwacht de bekend making van de benoeming van Peyrefitte tot minister voor kwes ties van gerepatrieerden. (De helffc van de één miljoen Europeanen in Algerye is thans naar Frankryk te ruggekeerd). Peyrefitte zal Robert Doulin op volgen, die waarschynlyk tot staats secretaris van Financiën voor be grotingsaangelegenheden zal worden benoemd. Basis op Guam voor Polarisonderzeeërs In de haven van het Amerikaanse eiland Guam in het midden van de Stille Oceaan zullen kernonderzee boten worden gestationeerd, die elk uitgerust zyn met zestien Polaris- raketten met kernlading. De reik- wydte van deze raketten is ongeveer 2250 km. Er zijn tot dusver negen Polaris onderzeeërs in dienst. Verwacht wordt dat er dit jaar nog 32 in ge bruik zullen worden gesteld. Buitenlandse handel Rusland in 15 jaar verachtvoudigd Naar raming van het Amerikaan se ministerie van Handel is de om vang van de buitenlandse handel der Sowjet-Unie toegenomen van 1,4 miljard dollar in 1946 tot 11,2 mil jard dollar in 1960. De buitenlandse handel der Sow jet-Unie bedroeg in I960 ongeveer 4 procent van het wereldtotaal en kwam overeen met ongeveer een derde van de buitenlandse handel der Verenigde Staten. De ramingen van het ministerie zijn gebaseerd op statistieken van de Russische regering en vervat in een verslag, dat twee economen van de Sino-Russische afdeling van het ministerie hebben opgesteld. Hoewel da uitvoer van de Sowjet-Unie sedert 1952 is verdubbeld, bedroeg de han del met de landen van het Oost blok in 1960 slechts 71,6 procent van het totaal vergeleken met 80 procent in 1952. In 1960 bedroeg de Russische ult-oer volgens het verslag 5,56 mU- laia dollar en was de invoer 5,63 I miljard dollar.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9