103 lacchusaanbidder spoorloos na halsbrekende toeren Fysiologisch moiister-coiigreswerd door minister Klompé geopend PANTALONS Koninklijk goud voor Rotogravure - jubilaris Vreemde stunt Kerkelijk Leven Leidse groentjes beginnen dit jaar niet in het oude Minerva 7ewmka 75 Peek kloppenburg AMATEURS GAAN VIERING 3 OKTOBER FOTOGRAFEREN Slechts deel der congressisten bij plechtigheid in Ridderzaal Maïszwendel in Duitsland Ipgericht 1 maart 1860 Dinsdag 11 september 1962 Tweede blad no. 30753 Voor de Leidse kantonrechter Door de stroom van zaken, die de kantonrechter mr. W. de koning gisteren kreeg te berechten en waarvan de meeste tot de lategorie .lichte overtredingen en pechgevallen" behoorden, viel |e laatste hamerklop gisteravond precies samen met de Stadhuis- flokslag van kwart over zeven. i Naast de vele „pech- en lichte zaken" trok de zaak. die tegen ken 46-jarige uitvoerder uit Amsterdam aanhangig was gemaakt terk de aandacht gezien de ernst van het feit dat verdachte ten jste werd gelegd. Hoewel verdachte verstek liet gaan, vormde jjt voor de kantonrechter geen beletsel om deze zaak direct te jehandelen en ook direct vonnis te wijzen. Van een geparkeerde auto wisten de wielrijders niets af. Daar beiden er zeker van waren, dat verdachtes auto stilstond, achtte de officier dit feit bewezen, en eiste f 30 boete subs. 6 dagen naast een boete van f 10 subs. 2 dagen inzake het niet vol doende rechts rijden. Het vonnis luidde f 20 subs 4 dagen, alsmede f 5 subs. 1 dag. Onervaren „HU wenkte mij; dus dacht ik dat ik er wel langs kon. Van een aan rijding heb ik niets gemerkt en het rode stoplicht heb ik helaas niet ge zien" Zo luidde de verklaring van een 45-jarige automobiliste, die terecht stond, omdat zü op de Voorschotense weg nabU het Haagsche Schouw een zij het dan lichte aanrijding had ver oorzaakt en vervolgens door het rode stoplicht was gereden. Uit het onderzoek bleek, dat een automobilist onverwacht pech kreeg ,Aan de hand van het zeer uitvoe- h: ge proces-verbaal en de zich in het ,e «sier bevindende getuigenverkla- J ngen, zeide de officier mr. C. SluUk (let wettig en overtuigend bewys te gunnen leveren, dat verdachte op it? mei j.I. 's nachts om ongeveer uur, enige g^vaarlyke en bovendien Afer vreemde stunts had uitgehaald. op dat tijdstip haalde hij namelijk et zijn auto op Rijksweg 4 A bij de I !aagse Schouw met grote snelheid n voor hem rijdende auto in, kruis i daarbij de twee middelbanen en clifam op de linkerrijbaan terecht, een tegenligger met grote snel heid naderde. Verdachte gooide zijn II uur resoluut om, kruiste de vier le!)banen en sloeg in de rechterweg- trm met zijn auto over de kop. Hoe- m' el zijn auto zwaar beschadigd werd ,n ep verdachte slechts enkele onbe- üo kenende verwondingen op, zag kans Venn uit de wrakstukken te voorschijn kruipen enongezien het haze- 01 ad te kiezen nog voor enkele oogge- ligen bij het auto-wrak waren aan- Skomen. De getuigen en de Rijks politie vreesden uiteraard „het erg- ie" en organiseerden met inscha- eling van een ijlings ontboden poli- 't eman-met-speurhctrd een groot scheepse speurtocht waarbij rekening p erd gehouden met het feit, dat „het S; achtoffer" mogelijk zwaar gewond it de auto was geslingerd en in de ermsloot terecht was gekomen met 11e gevolgen van dien. De verdachte rerd vanzelfsprekend niet gevonden. 7 yel bevreemdde het de politieman, 20 at zijn hond hem steeds naar de- oielfde plek leidde en wel midden op n en parkeerstrook gelegen op enkele entallen meters van het auto-wrak. e ontknoping van het raadsel kwam Angeveer een uur later. Op dat tijd- aitip meldde „het slachtoffer" zich amelijk bij de politie aan en ver spaarde laconiek; „Nadat ik heel- luids uit mijn auto was gekropen, ien ik naar Den Haag gaan liften bjraar ik om van de schrik te be- 3 :omen eerst een paar koppen koffie %n gaan drinken. !J Een en ander kwam de politie verdacht voor. Bij nader on- erzoek kwam zij dan ook tot de ïi onclusie, dat verdachte alvorens ,i*chter het stuur te kruipen, een niet ïrieringe hoeveelheid alcohol had ge nuttigd en min of meer in „kenne lijke staat" moest zijn geweest toen j zijn levensgevaarlijke stunt uit laaide. Vandaar ook verdachtes „be- loefte" aan een sterk kop koffie. e' Het requisitoir van mr. Sluijk was ort maar krachtig. Het speet hem ijzonder, dat verdachte verstek liet 5 [aan en dus niet persoonlijk kon ili anhoren wat de officier van zijn aakbare gedragingen dacht. Hij eis- cte dan ook naast een geldboete van 150 subs. 1 maand en de onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan- nden. Nadat de kantonrechter de ^Mdboete had bepaald op f 100 sugs. maand, vonniste hij t.a.v. de in- rekking van de rijbevoegdheid con form de eis. Nietes- Welles Een 27-jarige auto-ryschoolhouder uit Noordwyk stond terecht omdat hij met zijn auto op het kruispunt Quarles van UffordstraatDe Ruy- lerstraat geen voorrang had ver leend aan twee fietsers en bovendien midden op de weg had gereden. Beide wielrijders verklaarden una niem ,dat verdachte weliswaar even «til had gestaan, doch plotseling was gaan rijden, hoewel zij reeds vlak bij de auto waren. „Hij stond midden op de weg stil en omdat hij dus niet meer aan het verkeer deelnam, had den wij voorrang", waren zij van mening. Verdachte ontkende ook maar een moment te hebben stilge staan". „Ik reed. al was het dan met geringe snelheid en had dus voor rang". verklaarde hij kort maar krachtig. Dat hij niet geheel rechts van de weg had gereden, kwam om dat er een auto geparkeerd stond. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, f. <L WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste mer/en. Junghans Kienzle - Mauthe. en inderdaad naar verdachte had ge wenkt om haar te beduiden, dat zij maar door moest rijden teneinde het verkeer niet op te houden. Verdachte draaide inderdaad de inhaalbaan op, doch zo „stuntelig" dat de bumper van haar auto een flinke hoeveelheid lak van de andere auto meenam. „Ik had ook pas een paar weken mijn rijbewijs", meende zij tot haar verontschuldiging te kunnen aanvoe ren. Vandaar ook dat zij nog niet helemaal was ingesteld op al die ver keerslichten. Een hoofdschuddende kantonrech ter dacht er het zijne van. Nadat verbalisant verdachte had aangehouden, omdat zij het stoplicht had genegeerd, diende zich meerge noemde en zeer verontwaardigde automobilist aan en kreeg verdachte „en passant" nog een proces-verbaal. „Van die aanrijding wist ik ook echt niets af", aldus verdachte, die het geheel nogal laconiek opvatte. Na de eis van tweemaal f25 subs. 5 dagen, luidde he 'vonnis tweemaal f20 subs. 4 dagen. „Kan ik direct be talen?" wilde verdachte graag weten. Dat kon inderdaad. NED. HERV. KERK Beroepen te Zwartebroek C. van Bart te Ter Aa. Bedankt voor Brlelle (vac. J. W. Falkenburg) (toez.) L. W. Blok te Ellewoutsdljk. GEREF. KERKEN Beroepen te Marken A. J. Verbeek te Hoek (Zld.) te Applngedam (vac. H. Pestman) K. Bisschop te Warns (Fr.). Bedankt voor Helloo J. Winter te Jutrijp-Hommerts voor Haarlem- Zuid (vac. C. Goeman) Th. Rlennks te Sittard. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversum-Oost J. W. van der Gronden te Enschede en J. M. Vis ser te Dokkum te Sliedrecht (Mld- RADIOTOESPRAAK PAUS JOANNES. Paus Joannes XXIII zal vandaag een radio-toespraak houden over het twee Vaticaanse concilie, dat 11 ok tober te Rome zal worden geopend. De KRO zal deze toespraak in het radioprogramma om 22.40 uur recht streeks uitzenden. deldiepstraat) B. Bljleveld te Bussum en C. den Hertog te 's-Gravenhage-W. CHR. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Gouda J. W. Kloot, kand. te Gouderak. BAPTISTEN GEMEENTEN Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Advertentie TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Minder dan vorig jaar zoals over het algemeen Voor het eerst in de lange, roem rijke geschiedenis van het Leidsche Studenten Corps zal de Sociëteit Minerva Breestraat 48 dit jaar niet meer het middelpunt zyn van de ontgroening van de aankomende lering van „Oud-Minerva" is naar leden^ yan dit Corps. Na de fatale itNieuw Minerva" overgebracht, al zal en dan zal nog slechts een puinhoop herinneren aan de oude glorie van deze sociëteit. Vorige week heeft het L.S.C. „Minerva" reeds de rug toegekeerd om intrek te nemen in het voor malige „Gulden Vlies", eveneens aan de Breestraat, doch nu nummer 125. In de komende jaren men rekent op tenminste twee jaar concen treert zich in dit pand het Corps leven. Een deel van de voor vele stu dentengeslachten vertrouwde meubi- brand in de decembernacht van het jaar 1960 was het toch nog mogelijk deze ontgroening binnen de muren van het zwaar gehavende „Minerva" te doen plaatsvinden. Dit jaar is TOGAL HELPT zulks uitgesloten. Het oude en voor TOGAL HELPT zove,e Studentengeneraties vertrouw- j de „Minerva" is een totale aftake- TOGAL HELPT iïng nabij. Binnenkort gaat de TOGAL HELPT houweel in wat nog overeind stond men dan ook het plaatsje rond de haard hier tevergeefs zoeken. Wat wel met de verhuizing is medege- gaan is de Alexander-pokel, een ge schenk van Prins Alexander, een relekwie van het L.S.C.dat de brand overleefde. In deze omgeving zullen vandaag het begin van de groentijd de toekomstige leden van het L.S.C. hun entree maken. Zij zullen het gebouw hun toekomstige sociëteit aan de achterzijde. Langebrug. betreden. Met het oog op de beperkte ruimte de helft van de normale capa citeit is in de tuin van het voor- fenvereniging "ond - de bovenzaal van res- Advertentie elke woensdag Jongcnsmarkt e: De afwerking is even mooi als de pasvorm en.», de plooi blijft; erin. Smalle pijpen zonder omslag. In de nieuwste grijze tint. Spteiaal verlaagde J, M. prijs teeltijd 6 jaar met kleine stijging per maat b.r. 10 Jaar 13 De Leidse Amateur-Fotog ra- opende gister- (Van onze Haagse redactie) Het was minister dr. Marga Klompé, die gisteravond uit naam van haar buiten het land vertoevende ambtgenoot van O., K. en W., minister mr. Cals, het woord voerde in de overvolle Haagse Ridderzaal en daarmee ging het grootste wetenschappelijke con gres, ooit in Nederland gehouden, open: het in Leiden te houden internationale fysiologische congres dat tot 17 september duizenden geleerden bijeen houdt. Als minister van O. K. en W. ad interim sprak mej. Klompé honderden congressisten toe. Haar gehoor be sloeg slechts een fractie van het totale aantal deelnemers, dat hoger dan 2500 ligt en dat gesecondeerd wordt door bijna 700 verwanten. Zorg voor chron. patiënten Herv. tehuis voor chronische patiënten De diaconieën in de classes Leiden der Ned. Herv. Kerk hebben het initiatief genomen om te komen tot de bouw en inrichting van een mo dern tehuis voor chronische potiën- ten. Uit voorlopige besprekingen is reeds gebleken, dat voor deze bouw, ondanks steun van rijkswege, een bedrag van circa f 250.000 benodigd zal zijn. De Leidse diaconie is in het kader van deze plannen, aangeslagen 'oor een bedrag van f 20.000. Over de plaats waar £eze inrichting zal komen, is nog geen beslissing ge nomen. Bouwopdracht voor I.B.B. B en W. van Den Haag hebben het bouwen van voorbezinkingsbek- kens met bijbehorende werken voor de rioolwaterzuivering aan de Laan van Poot, opgedragen aan het N.V. Ingenieursbureau voor de Bouwnij verheid te Oegstgeest voor een be- drpp van f3.114.f00. Slechts een aantal „bevoorrech ten" de Nederlandse congresgan gers hadden spontaan hun plaatsen afgestaan voor buitenlandse gasten had een zetel in de Ridderzaal bemachtigd. Minister Klompé sprak haar vreugde uit niet alleen over de kv/antiteit maar ook over de kwa liteit van de deelnemers. Dit con- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alexander Julius Valentijn, zn van H. Verhoef en B. P. van Hof; Ingrid, dr van L. Zwart en G. van der Kaay; Roelof Oscar Elisabeth Lodewijk, zn van R. A. van den Bos en J. Lolkes de Beer; Caroline Anita Mieke Henrlëtte, dr van A. Bons en H. van den Bergh; Johanna Anthonla Maria, dr van A. J. van der Vlugt en M. J. J. Lek; Flora Gerda, dr van F. Barnhoorn en H. J. Bosschart; Nicolaas Willem, zn van W. P. van Beveren en A. M. van Duin; Jan, zn van S. de Vries en A. Fokkens; Josephus Joannes, zn van J. M. G. F. Scholte en J. W. E. Burggraaf; Lode wijk Frederlk Hendrik, zn van P. L. Kokshoorn en J. C. A. van Kan; Cor nells Alexander, zn van M. A. I. Raas- veldt en M. van Roon; Adrianus Wil helmus, zn van A. W. Rusman en D. Meeuwlssen; Angela Maria Jozefina, dr van N. van Royen en M. H. J. van Rijn; Cornelia Jacoba Maria, dr van W. P. Hoogeveen en M. A. Oostveen; Jan, zn van F. Hölper en S. J. J. Jul- lens; Reglna Francisca Eleonora, di van E. F. W. de Roode en N. Eijser- mans; Quirijn Pleter Nico, zn van R. E. Spijker en J. M. W. van Weerlee. GETROUWD W. S. M. van de Vliet en H. G. M. Post; W. Zandvliet en W. J. Marsé; T. Pont en H. M. C. Verhoeven; R. A. M. Vreeburg en M. W. A. Warnau. gres heeft uitzonderlijke wetsenschap- pelijke waarde, aldus de minister. Er zijn niet minder dan 12 Nobel-prijs- v/innaars onder de deelnemers. Amerika levert de grootste dele gatie, maar ook de landen van ach ter het ijzeren gordijn zijn ruim ver tegen woardigd. De meeste in schrijvers doorgaans een onzeke- zaak met congressisten uit het rede blok zijn inderdaad opgeko men. Minister Klompé sprak de wens uit dat het monstercongres niet zal lei den tot verdringing van de patiën ten van het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar het belangrijkste OVERLEDEN J. Leliveld, 55 jr, man; Minister dr. M. A. M. Klompé heeft gisteravond in de Haagse Ridderzaal het 22ste internatio nale Fysiologencongres geopend Van links naar rechts: minis ter Klompé, prof. W. O. Frem, prof. E. Heijmans. dr. B. A. Houssay president van de In ternationale Unie), en dr. C. D. Schmidt. deel van het congres zich afspeelt. Zi,i herinnerde aan de primitieve om standigheden, waaronder vroeger fy siologen moesten werken en wees op de belangrijke plaats, die zij thans in de wereld van wetenschap inne men. De bijeenkomst in de Ridderzaal werd door de voorzitter van de in ternationale fysiologenorganisatie, B. A. Houssay uit Buenos Aires ge opend. Daarna sprak prof. dr. J. Jongbloed namens de Ned. Vereni ging van Fysiologen en Farmacolo- gen Hij en de volgende spreker, prof. dr. J. W. Duyff, congresvoor zitter, herinnerden aan het eerste congres van hun organisatie, in 1913 in Nederland gehouden. De overle den vakgenoten werden herdacht. Vee! indruk maakte de voortreffe lijke zang van het Ned. Kamerkoor o.i.v. Felix de Nobel, dat het volks lied, het Pater Noster van Hassler en Leyda Gratiosa van Schuyt uit voerde. L. c. van der Vlugt, 74 jr. man; A. C Jansen, 82 jr, man; C. G. Gijbels. 86 Jr. w.v. H. M Starrenburg; M. Kromhout, 82 jr, vrouw; E. H. Smit, 73 jr, vrouw; J. J. Guldemond, 62 jr, man; A. A. Kist. 34 Jr, e.v. J. D. Verschoor. W. F. Kwestro 25 jaar bij gemeente Gisteren herdacht de heer W. F. Kwestro het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. De heer Kwestro, die thans als tech nisch hoofdambtenaar A bij de dienst van gemeentewerken werk zaam is op de afdeling hinderwet van bouw- en woningtoezicht, heeft het deze dag niet aan belang stelling ontbroken. En dit is niet vreemd, want de jubilaris heeft er steeds naar gestreefd om niet zozeer de letter dan wel het doel van de Hinderwet na te leven. Naast zijn ambtelijke werkkring heeft de heer Kwestro zich ook bijzonder geïnte resseerd voor het jeugd- en kerke- werk der Leidse hervormde gemeen te. Zo was hij o.m. vele jaren be stuurslid van de C.J.M.V. Levendaal, van K. en G. en bekleedde hy te vens enige jaren het ambt van diaken. Thans is hij nog verbonden aan de zondagsschool van „Leven daal" en gaat hij nog regelmatig als spreker voor in de kinderkerk van deze wijkgemeente. Tijdens een gisterochtend gehou den bijeenkomst in het Stadhuis hebben de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, de directeur van Gemeentewerkn, ir. Vos, mr. ir. Westra. chef bouw- en woningtoezicht, de heer v. d. Kraan afdelingschef en de heer De Wek ker, chef van de afdeling boekhou ding, zich in zeer waarderende zin uitgelaten over het werk van de ju bilaris en diens gekweekte goodwill voor de dienst. Het gebruikelijke cou vert met inhoud en de oorkonde van de gemeente werden aangeboden, ter wijl mevr. Kwestro met een prach tig boeket bloemen werd verrast. In de middaguren verplaatste de feestvreugde zich naar het huis van de jubilaris aan de Melchior Treub- laan. Onder de velen, die hier ge lukwensen en geschenken aanboden, waren o.m. de chef van de gebou wendienst, de heer Trouvee en diens voorganger, de heer J. Voorbach, de commandant en ondercomman dant van de Brandweer, resp. de he ren S. W. Hagedoorn en W. A. Kos ten, talryke collega's van de heer Kwestro, een deputatie van de Zon dagsschool Levendaal, de personeels vereniging van Gemeentewerken, de toneelclub van G. W. en tal van vertegenwoordigers van bedrijven, waarmede de jubilaris regelmatig te maken had. „hindernis" te hebben genomen worden de toekomstige leden van het Corps waardig gekeurd de sociëteit te betreden. Naar ons door het L.S.C. werd verteld is de toeloop van hen, die zich voor de groentijd hebben aan gemeld. iets teruggelopen vergeleken bij vorig jaar. Dit is echter een al gemeen landelijk verschijnsel. Met uitzondering van de Universiteiten Groningen en Utrecht, noteren ook Wageningen, Rotterdam en Delft 'n teruggang. Amsterdam kon zich handhaven, terwijl Eindhoven van- zlefsprekend al.s jonge instelling vooruitgang boekte. Hoewel voor het L.S.C. en dit geldt ook voor Ca tena gistermiddag de inschrijving nog niet gesloten was, laat het zich aanzien, dat beide organisaties niet zullen komen aan het aantal nieuwe leden van vorig jaar. Het L.S.C., dat het vorig jaar ruim 300 nieuwe leden kon inschrijven, zal dit jaar genoe gen moeten nemen met circa 260 le den. Catena zal dit jaar vermoedelijk terugvallen van ruim 100 op circa 70 nieuwe leden. Bij de beschouwing van deze cijfers komt het L.S.C. tot de conclusie, dat ook dit jaar het nihilisme onder de studenten is ver groot. Een verschijnsel, dat men ook in deze kring betreurt. Voorts is het in de kring van het L.S.C. opgevallen, dat de Leidse bur gerij nog maar weinig studenten kamers beschikbaar stelt. De kamer- nood, ondanks de uitweg, welke de studentenflats bieden, is enorm groot. Voor een deel schrijft men dit taurant ,,De Doelen" het nieu we seizoen met een bijeenkomst, die de traditie getrouw in het teken stond van het projecteren van de ..nieuwe dia-oogst", welke de kleuren-amateurs in de afgelopen zomermaanden wisten te vergaren. Het deed de voorzitter, de heer G. J. Gomepleman, zichtbaar genoegen, dat hij op deze eerste bijeenkomst weer zo'n groot aantal getrouwe le den welkom mocht heten en dat hij hen na een lange periode van rust weer een druk seizoen met vele leer zame avonden in het vooruitzicht kon stellen. Het hoogtepunt in het winterprogramma vormt ongetwij feld de herdenking van het 40-jarig bestaan van de vereniging op 24 no vember a.s. In dit verband kon de voorzitter nog meedelen, dat hij was benaderd door het bestuur van de 3 October-Vereniging met het voor stel tot het organiseren van een fo towedstrijd, die ook zal kunnen die nen als een bijzonder en aantrekke lijk hoogtepunt in de evenementen rond de viering van het achtste lustrum van de LAFV. Voor deze wedstrijd stelt de 3 October-Vereni ging drie fraaie geldprijzen in de vorm van waardebonnen beschikbaar onder voorwaarde, dat alle foto's be trekking moeten hebben op de 3 ok toberviering. Alle foto's zullen voor belangstellenden van 3 fc/m 26 no- toe aan de hoogconjunctuur het vember a.s. in de Lakenhal worden verhuren van een kamer speelt op geëxposeerd. De officiële opening van het gezinsbudget niet zulk een grote de expositie zal geschieden door de rol meer en voor een ander deel op voorzitter van de 3 October-Vereni- de beperkte wooncapaciteit: kinderen |ging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt trouwen bij de ouders in. Gelet op vrijdag 2 november. Voorts kon de deze gewijzigde omstandigheden blijft het L.S.C.. met de Stichting Studentenhuisvesting een sterk voor stander van het bouwen van studen tenflats, waarvan de plannen voor een derde object eveneens aan de Haagweg reeds worden uitge werkt. heer Grompelman nog meedelen, dat de beoordeling van de foto's zal ge schieden door een deskundige jury bestaande uit de heren K. van Roem- burg, directeur van een reklamebu- reau in Den Haag. mr. F. E. de Wil de, fotograaf te Oegstgeest en E. WUnans, reklame-deskundige te De 55-jarige heer O. Kap is vandaag veertig jaar in dienst van de Rotogravure Mij. Het feest werd gistermiddag reeds ingeluid in de koffiekamer van het Stadhuis, toen wethouder S. Menken hem de gouden me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de revers speldde. Het is een gouden medaille gewor den, vooral als beloning voor het or ganisatorische werk dat de heer Kap buiten het bedrijf om heeft verricht. Hij bekleedde vele functies in lande lijke en locale bondsbesturen. Hij had o.m. zitting in de onderhandelings commissie voor de collectieve arbeids overeenkomst. Wethouder S. Menken speldt de Rotogravure-jubilaris de gou den medaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau op de De onderscheiding werd de jubilaris toegekend bij een „kersvers" Kb, n.l. van 10 september. De wethouder prees de heer Kap voor zijn trouw en vak manschap. De plechtigheid op het stadhuis werd bijgewoond door het voltallige bestuur van de Rotogravure en door de echtgenote van de jubilaris. Na afloop dankte de heer Kap voor de koninklijke onderscheiding, waar bij hij opmerkte dat ook zijn vader drager is van een dergelijke gouden medaille, voor de belangstelling van de zijde van de directie en voor alle vriendelijke woorden, die de wethou der tot hem had gesproken. Oegstgeest. Het behoeft geen betoog, dat deze unieke wedstrijd door de LAFV-leden met grote bijval werd begroet. Bij voorbaat werd besloten om alle opnamen aan het 3 October- bestuur aan te bieden als een blij vende herinnering aan de 3 oktober- viering-1962. Hierna volgde de pro jectie van de „nieuwe oogst". Hoewel de medewerkers hieraan in verband met de komende competitie ongetwij feld de beste resultaten „achter de hand hebben gehouden", bleek deze nieuwe oogst 1962/'63 weer een groot aantal fraaie kleurendia's te bevat ten. „Geschenk Prins Bernhard Fonds In Bonn is gisteren het proces be gonnen tegen twee kooplieden, die getracht hebben door middel van zwendel met maisinvoervergunningen de Westduitse staatskas voor 1,9 mil joen mark op te lichten. Terecht staan de 27-jarige Wilhelm Schra meyer uit Roxel in Westfalen en de 35-jarige Henrich Pieper, zonder vaste woonplaats. In deze zaak wordt hun alleen ten laste gelegd, dat zU een Hamburgse firma voor 43.000 mark lossingskosten hebben opge licht. Volgens de aanklacht wilden de twee kooplieden een hoeveelheid mais in West-Duitsland invoeren, die zo genaamd een geschenk zou zijn van het Prins Bernhard Fonds aan de Munsterse afdeling van de r.-k. or ganisatie Caritas. Het was de bedoe ling dat het verschil tussen de we reldmarktprijs en de binnenlandse prijs, dat normaal in de overheids kas moet worden gestort doch inge val van giftzendingen door de be gunstigde mag worden behouden, hoofdzakelijk in de zakken van de oplichters en hun medeplichtigen zou terechtkomen. Dit verschil be draagt ongeveer 40 tot 50 procent. Schrameyer verklaarde gisteren, dat Pieper, die zg. namens het Prins Bernhard Fonds optrad, en hij by verscheidene instellingen was ge weest om een „begunstigde" te vin den. Nadat zij niet geslaagd waren bij het Jezuïtenklooster in St.-Bla- sien en het „Deutsche Studenten- werk', vonden zij tenslotte het hoofd van de afdeling Munster van Caritas, mgr. Holling, die hun bedoelingen kennelijk niet doorzag, bereid tot medewerking. Door met diens naam te schermen wisten de twee oplich ters hoge ambtenaren in Bonn te bewegen tot afgifte van de nodige vergunningen. Van de te incasseren 1.9 miljoen mark zou de organisatie van mgr. Holling 300.000 mark krij gen. de Jezuïtenpater Fuhrmann uit Munster 50.000 mark voor zyn orde en Pieper 20.000 mark als provisie. De rest zou Schrameyer geheel opstry- ken. De uitvoering van 't plan liep echter in de laatste fase vast op de lijst van mensen, die „officieel" zouden worden begunstigd, ook de naam van een caféjuffrouw uit Bonn. Door haar toedoen kwam de zaak aan het rol len. Men verwacht dat het proces tot het midden van de volgende week zal duren. Wasserij-eigenaar nog spoorloos Hoewel de 30-jarige wasserij-eige naar uit Dordrecht (die vermoedelijk een verdrinkingsgeval in Hoek van Holland essceneerde om zijn vlucht met zijn 19-jarige personeelslid uit Alblasserdam te camoufleren) nog steeds niet gevonden is, komt de po litie toch voortdurend achter meer bijzonderheden. Aanvankelijk was van de oude auto. waarmee het tweetal waar schijnlijk naar het buitenland is uit geweken, niet veel meer bekend dan een deel van het nummer, zodat de politie 20.000 kentekenbewijzen moest natrekken, maar nu weet men dat hij de beschikking had over een zwarte Wolseley met uitgebouwde achterkoffer en spaaifcwielen. Op de spatborden zijn verchroomde kop lampen gemonteerd. Het stuur zit rechts. Het teenteken is U.P. 21-65

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3