ritse toetreding E.E.G. absoluut noodzakelijk Soblen dood I Russen „waarschuwen" V.S.: val Cuba niet aan „As Parijs-Bonn mag Europa niet regeren" Amerika hervat kernhom- proeven Fel verzet verwacht van Canada en India j Kan ik mijn handen even wassen Macmillan op Gemenebest-conferentie 55 Eind oktober referendum in Frankrijk MlS WEERBERICHT Onderhoud Spaak-Luns Niet zo snel WegvandaaV schudt meisje van motorkap en rijdt door En de Prins vroeg: (§uc/ teuws gericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 No. 30753 EIDSCH DAGBLAD jcieui t a t, van Lhsnoeck ofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOCM ^EIDEN EN OMS1 REKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Hoewel het bericht gisteren door •n Amerikaans persbureau verspreid erd en vanmorgen in Parijs nog al- jd niet officieel bevestigd was, weet ien hier nu toch wel, dat het refe- mdum ter herziening van de grond- et in Frankrijk inderdaad volgende V iaand al zal worden gehouden. De gering, die morgen vergadert, chijnt nog te aarzelen tussen de ita 21 en 28 oktober. De Kamerverkiezingen, waarvan ■p erst wel werd gedacht dat De Gaulle mogelijk aan het referendum zou jj, illen koppelen, zouden echter pas het voorjaar plaatsvinden. Even- ;ns is nu wel zeker, dat in de vra- :n, waarop het referendum een ant- oord geven moet, de kwestie van de I6| uiwijzing van een vice-president der ipubliek niet zal worden aangeroerd. Iet enige, althans officiële, doel van et referendum zal zijn de betref- mde clausule in de grondwet te her- ien opdat de president der republiek n het vervolg niet meer door een ollece van kiesmannen doch door iet hele volk zal kunnen worden ge uzen. De V.S. zullen van 22 september af eer enkele kernproeven op grote oogte nemen. Dit is gisteravond leegedeeld in een communiqué van e Amerikaanse commissie voor toomenergie en het ministerie van i fcefensie. |j Hierin woi 't verder verklaard dat jie serie kernproeven in de damp kring. die in april begon en 31 juli ijdelijk werd onderbroken, hervat fordt. De nieuwe proeven omvatten ntploffingen op grote hoogte en het ütwerpen van kernbommen uit vlieg tuigen. Het gebied rondom het eiland lohnston in de Stille Oceaan wordt teer gesloten. Er is tot dusver één Amerikaanse sernproef op grote hoogte gelukt ,op I juli. Hierbij kwam een waterstof- x>m hoog boven het eiland Johnsi «n ot ontploffing. Er werd toen een unstmatige stralingsgordel onder de latuurlijke Van-Allengordel gevormd. De bewoordingen va het commu- ïiqué waarin de hervatting werd be- end gemaakt, leidden tot de specu- itie dat het besluit gedeeltelijk is in- egeven door de omvang van het hui- lige Russische program van kern roeven. De eerdere proeven met bommen ie uit vliegtuigen werden geworpen, erden genomen in het gebied van Jhristmas Island, die op grote hoogte in het gebied van het eiland John- iton. Een woordvoerder van de commis sie voor atoomenergie zei dat de eer- ite proef waarschijnlijk eind deze maand of begin oktober zal worden ehouden, in elk geval niet voor e ruimtevlucht van Walter Schirra welke op 28 september is gesteld. Op !2 septe1 ber wordt de sluiting van iet gebied rondom Johnston van kracht. In een extra NTS-uitzending op Tijdagavond na het Journaal zal Prins Bernhard ln zijn kwaliteit van voor ster van het Nationaal Thuisfront in en korte toespraak enkele nvededelin- en doen over de plannen van het 'atlonaal Thuisfront met betrekking tot de Nederlandse militairen in Nleuw-Guinea. IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk enige lichte re- Ken of motregen, morgen overdag enkele opklaringen, vooral in het tulden van het land. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuid westelijke wind. Iets warmer. (opgemaakt te 11.15 uur). 12 SEPTEMBER. Zon op: 06 08. onder: 19 04. Maan op: 18 36; onder: 03.22. Hoogwater te Katwijk te 1.27 en 13.57. Laagwater te 9.37 en 22.00 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina'» (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft op de openingsdag van de Gemene best-conferentie een machtig exposé gegeven van de redenen, die Engeland noodzaken tot de EEG toe te treden. Hij sprak een uur lang en zijn rede werd door de verzamelde premiers met luid applaus begroet. Ook minister Heath, die anderhalf uur lang een overzicht gaf van de stand der onderhandelingen die in Brussel zijn gevoerd, kreeg een hartelijk applaus. Het applaus dat beide staats lieden ten deel viel, betekende allerminst instemming met hun zienswijze. Het was kennelijk meer bewondering voor de meesterlijke wijze waarop zij de ingewikkelde materie belichtten. Want nog steeds koesteren tal van Gemenebestpremiers ern stige bedenkingen tegen Enge- lands voorgenomen toetreding tot de EEG. Vandaag zou premier Diefenbaker van Canada, een uitgesproken tegen stander van Engelands toetreding, zyn plan bekendmaken voor een uit breiding van de onderlinge Gemene best-handel, die Engeland in staat zou kunnen stellen buiten de Euro- markt te blijven en zo zyn functie als centrum van het Gemenebest te blijven vervullen. Daarna zou waar schijnlijk premier Nehroe van India het woord voeren en naar verwacht wordt zal ook hij zich vierkant te gen Engelands toetreding uitspreken. In zijn rede beschreef MacMil- lan de wijzigingen die zich na twee wereldoorlogen in het wereldbestel hebben voltrokken. Beide oorlogen hadden wellicht, aldus de premier, voorkomen kunnen worden, als En geland zich intensiever bemoeid had met wat er op het continent gebeur de. Na de tweede wereldoorlog kwa men twee geweldige machtsblokken, Amerika en Rusland, tegenover el- kaai te staan, maar er ontwikkelde zich geleidelijk een derde machts blok: Europa, dat qua bevolking, technische kunde, rijkdom en pro- dukVief vermogen Amerika en Rus land evenaart. Wil Engeland zijn invloed op de wereldpolitiek niet zien tanen, dan is aansluiting bij dit derde machtsblok absoluut nood zakelijk. Het Gemenebest, hoe belangrijk ook als bond van vrije staten, biedt voor dit Europa geen alternatief. En geland is voor de Gemenebest-staten van onschatbare betekenis als afzet gebied en kapitaalmarkt. Doch om deze positie, juist in het belang van het Gemenebest, te handhaven, is voor Engeland aansluiting bij Euro pa gebiedend en noodzakelijk. Aldus een korte samenvatting van Macmil- lans rede. Daar de beraadslaging op Gemenebest-conferenties geheim is, wordt het besprokene slechts in kor te communiqué's bekendgemaakt. Het Foreign Office maakte giste ren bekend dat minister Heath na het overleg in Londen met de Benelux-ministers Luns, Spaak en Schauss (zie elders op deze pagina) naar Bonn en Rome gaat om contact op te nemen met de Duitse en Italiaanse ministers van Buiten landse Zaken. Begin oktober zullen dan de besprekingen over de voor waarden van Engelands toetreding in Brussel worden hervat. Pers verdeeld Inmiddels woedt de discussie over „Engeland en de Euromarkt" met on verminderde hevigheid voort. Lord Beaverbrooks „Daily Express" heeft zich opgeworpen als prladijn van de „anti's", terwijl het grootste dag blad, de „Daily Mirror" (oplaag 5 miljoen) de trom roert voor Enge lands toetreding. Vandaag heeft het blad een open brief gepubliceerd, waarin het de Gemenebest-premiers bezweert, dat de prys van de aanslui ting bij Europa, hoe hoog ook, be taald moet worden. Want het gaat om de keus, zegt de .Mirror", tus sen „de ramp van een in Europa te beginnen derde wereldoorlog" of „een vreedzaam verenigd Europa, waarin Engeland zijn rol speelt". De „Daily Express" daarentegen publiceerde triomfantelijk de uitslag van een opinie-onderzoek, waaruit blijkt dat thans 35 procent der on dervraagden tegen toetreding is, slechts 27 procent vóór en 38 pro cent „geen mening" heeft. <Tot zover onze Londense corres pondent). Stikkers mening De secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie mr D. U. Stikker, die een bezoek van twee dagen aan Noorwegen brengt, heeft gisteren na een onder houd met de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, op een persconferentie de Europese eenheid een van de voornaamste oog merken van de NAVO genoemd. Hij z*i te hopen dat Groot-Brittannië en Noorwegen zullen toetreden tot de Euromarkt en zo die eenheid be vorderen. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, en mr. J. Luns, hebben gisteren tijdens een lunch in het gebouw van het Belgische minis terie van Financiën van gedachten gewisseld over de onderhandelingen tussen Engeland en de LEG en over de vooruitzichten van de politieke eenmaking van Europa. De ministers hebben na afloop verklaard, dat hun samenkomst als een routinebijeen komst moest worden beschouwd en dat zij het deze keer nuttig hadden geoordeeld elkander te ontmoeten, omdat beiden deze maand nog naar Londen zullen gaan. De Belgische minister gaat de 19e, minister Luns de 21e. Zij zullen vermoedelijk alleen de ministers Heath en Duncan San dys spreken, een bezoek bij premier Macmillan is niet voorzien. Met nadruk hebben de Belgische en de Nederlandse minister ver klaard, dat er niets is veranderd in de positie van beide landen ten aan zien van het toetreden van Engeland tot de gemeenschappelijke markt. Minister Spaak, sprekend namens beiden, zei: „Wij zyn ervan over tuigd, dat wij ons best moeten doen Engelands toetreden tot de EEG te bewerkstelligen en wij zijn de over tuiging toegedaan dat Engeland daarna ook deel moet uitmaken van hot politiek verenigde Europa. De ministers gaven overigens als hun oordeel, dat volgens hen de on derhandelingen tussen de Zes over een dergelijke politieke unie wel niet zo snel zouden beginnen. De afwij kende meningen blijven bestaan, zo zei de heer Spaak, en wij trachten nog steeds langs diplomatieke weg te zien of wij de standpunten tot el kander kunnen brengen. Des avonds heeft hij in een voordracht voor be perkte kring te Brussel nog eens met klem betoogd, dat hij het gevaarlijk acht voor de kleine landen, wanneer de invloed van de grote landen té overheersend wordt. Wij wensen, zo zei hij, een deelgenootschap van ge lijke partners met gelijke rechten en wij willen geen Europa dat door een as Parys-Bonn wordt geregeerd. De landen zullen om een Verenigd Euro pa te kunnen maken, nu eenmaal een deel van hun soevereiniteit moe ten prijsgeven." Identiek De heer Luns heeft des middags ook nog verklaard, dat hij het vooral belangrijk had gevonden nog eens te kunnen constateren dat de standpunten van België en Neder land (en zeer waarschijnlijk ook van Luxemburg) identiek waren omdat hij met ingang van 1 oktober a.s. zowel de onderhandelingen met Groot-Brittannië als de minister raad van de EEG presideert. De reis van generaal De Gaulle naar Duits land heeft de Nederlandse minister desgevraagd „heel nuttig" genoemd, omdat ze de vriendschap tussen bei de landen heeft versterkt. Voor zover het om vraagstukken gaat die buiten de bilaterale relaties van de twee lan den vallen, meende hij dat men die Generaal Norstad heeft giste ren een bezoek aan Nederland gebracht om afscheid te nemen als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Euro pa. De generaal in gesprek met minister Visser en staatssecreta ris De Jong. Dr. Robert Soblen is vanmorgen cm 10.40 uur in het ziekenhuis te Ilillingdon, Engeland, overleden. Soblen was in de V.S. wegens spio nage tot levenslang veroordeeld. Zoals bekend nam Soblen donder dagochtend een groot aantal slaap tabletten in, die verborgen waren in een perzik, toen hij in een politie auto op weg was naar het vliegtuig, waarmee hij naar Amerika zou wor- tien gedeporteerd. Hij verloor kort daarna het bewustzijn en is sinds dien niet meer bij kennis gekomen. Een groot deel van het politie-appa- raat in zuid- en midden-Limburg is sinds zaterdagavond ingeschakeld om een wegpiraat op te sporen, die op die avond in Heerlen met zijn auto een verloofd paar, dat op een rijwielpad fietste, letterlijk van de weg veegde. De automobilist reed na de aanrij ding met hoge snelheid en gedoof de lichten door. terwijl het 18- jarige meisje uit Heerlen nog op de motorkap van de wagen lag. Door snel zijn stuur heen en weer te wrikken schudde de wegvandaal na een paar honderd meter het meisje van de motorkap af. Zy liep onder meer een zware her senschudding en drie beenfracturen op en moest, evenals haar verloof de een 17-jarige student in een zie kenhuis worden opgenomen. Een scooterrijder, die het ongeval zag gebeuren, moet nog een achtervol ging hebben ingezet, maar ook daaromtrent heeft de politie in Heer len geen zekerheid. in ruimer verband zou moeten be oordelen. Minister Spaak wees ten slotte nog op de zinsnede in het Duits-Franse communiqué, volgens welke „de Europese deelgenoten moeten worden geconsulteerd voor de bouw van het Verenigd Europa". (Van onze Amsterdamse correspondent) „Kan ik hier mijn handen even wassen?" Het was een begrypeiyke vraag van Prins Bernhard, die gis termiddag om half één pa leis Soestdük had verlaten en sindsdien eerst de fabriek van de I.B.M. in Amsterdam had bezichtigd en vervolgens de nieuwe nederzetting van Automobiles Citroen N.V. aan het Stationsplein had ge opend. De rondgang door het kapitale gebouw eindigde om vier aur in het kantoor van de technische dienst, waar de P -ins in tegenwoordigheid van o.a. de Franse ambassa deur, graaf E. de Crouy- Chanel, burgemeester mr. G. van Hall, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, nir. D. A. Delprat, en de pre sident - directeur - generaal van de Franse autofabriek. Pierre Bercot. een cheque aangeboden zou krygen voor het Prins Bernhardfonds. Geen water „Maar natuurlijk Hoogheid". De dire:teur van de Neder landse Citroen Maatschap pij. de heer A. E. Lucas, ging zyn hoge gast voor naar een nabygelegen vertrekje met een wastafel. De Prins schoof zijn jasmouwen iets omhoog, draaide de kraan open, maar er kwam geen water. „Neemt u my niet kwalijk, Hoogheid", schrok de direc teur. „Maar hiernaast Daarnaast was wel een was gelegenheid, maar ook hier stond de kraan droog. Daarop nam Prins Bernhard het initiatief: „Hebt u mij tijdens de rondleiding niet de douches en kleedruimten voor de monteurs laten zien? Waar was dat?" En zo stond men even later een verdie ping lager by de splinter nieuwe wasfonteinen. De directeur zichtbaar opge lucht draaide een kraan pel. geen drup- Laag „Beneden Is wél water", was de laconieke opmerking van een monteur. Het verhaal wordt eentonig. maar opnieuw spoedden Prins en directeur zich naar beneden. En jawel, daar was, laag by de grond, een kraan, bestemd voor de emmers van de werksters, die met het schoonhouden van de vloeren zyn belast. De heer Lucas hield even de adem in en deed een schiet gebedje toen de Prins de kraan opendraaide. Het wa ter kletterde in de emaille- bak Op de hurken zittend spoelde Prins Bernhard zijn handen. Er was geen zeep. Toen hij overeind kwam vroeg hy: „Is er misschien ook eh een handdoek?" Die hand doek was er niet. De Prins trok toen een witte zakdoek uit zijn zak en lachte: „Dan moet het zo maar". H aar was het Inmiddels was er in het kan toor van de technische dienst enige consternatie. .Waar is de Prins gebleven?' vroeg men zich af. Burge meester Van Hall stapte uit het kantoortje en werd on middellijk opgeslokt door de stroom bezoekers, die het gebouw bezichtigden. De ambassadeur volgde en na hem mr. Delprat. Toen de prins eindelijk met schone handen terugkeerde, moest de uitreiking van de cheque opnieuw worden uitgesteld, omdat de genodigden op hun beurt zoek waren. Tenslotte had de korte plech tigheid toch plaats. Maar mr. Delprat bleef spoorloos. Toen wij om vijf uur het gebouw verlieten zagen wij hem langs de 70 meter lange ge vel lopen, turend naar de derde verdieping, alsof hy zich afvroeg: „Waar was bet nou toch ook weer In west-Galilea in Israël bestrijdt men vleermuisplagen door enkele van deze elders uit hun nesten gehaalde dieren "s avonds ln de bedreigde boom gaarden te brengen en ze ter plaatse lichte elektrische schokken toe te brengen als gevolg waarvan deze vleer muizen supersonore waarschuwings signalen voor hun stamgenoten uit zenden om die „gevaarlijke" plaats te mijden. vrijetijdsverf kwaliteitsverf Te Nieuwleusen bij Zwolle is gisteren een busje op een door knipperlichten beveiligde over weg door een trein gegrepen. waarbij twee doden te betreuren waren. De resten van het busje langs de spoorbaan. 47 kleurstalen 10 ct io de winkel De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten beschuldigd van het uitvoeren van provocaties, die de wereld in de catastrofe van een universiele kernoorlog zouden kunnen betrekken. Deze beschuldiging is vervat in een vandaag door het pers bureau Tass op gezag der Rus sische regering uitgegeven ver klaring. In de verklaring wordt gezegd, dat het „thans onmogelijk is Cuba aan te vallen en dan te menen, dat zo'n aanval voor de agressor ongestraft zal blijven. Als zulk een aanval wordt gedaan, zou dit het begin van het ontketenen van een oorlog zyn". De Russische-regering doet een be roep op de Amerikaanse regering om „gezond verstand te tonen, haar zelf beheersing niet te verliezen en nuch ter te overwegen waartoe haar optre den zou kunnen leiden als zij een oor log ontketent". Het Kremlin verklaart verder de Verenigde Staten, die 150.000 reser visten oproepen, niet op h in weg te zullen volgen. Tegelijkertijd „acht de Russische regering het haar plicht om in de huidige situatie waakzaam te i. jn en de minister van Defensie en het opperbevel van het Russische leger te machtigen alle maatregelen te treffen om te verzekeren dat onze strijdkrachten in de grootste staat van militaire paraatheid worden ge bracht", aldus de verklaring verder. „Dit zijn echter uitsluitend voor zorgsmaatregelen. Wy van onze kant zullen ons best doen zorgen dat de vrede niet wordt verstoord". De Russische regering doet een be roep op alle volkeren hun stem te verheffen ter veroordeling van „agressieve oogmerken", het ontkete nen van een oorlog door de Ameri kaanse agressors niet toe te laten, en de wereldvrede te verzekeren. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Sept. 1862: Volksvoeding en arbeids loon te Leiden. Een sjouiuer verdient f 427, is gehuwd, heeft 5 kinderen en betaalt: voor huishuur J0.60 voor ziekenbus f 020, voor waschgeld f0.20; voor vuur en licht f 0.35voor kleederen enz. f0.60 (Tesamen fl.95). Wat blijft er dus over voor voeding? Zomerlust. Bij gelegenheid der kermis te Soeterwoude zal 11 Sept. 1862 des namid dags ten 3 ure zakloopen en Haansabelen plaats hebben om fraaye prijzen in zilver

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1