A.G.B. Wonderschone Perzische kunst ti het Haags Gemeentemuseum A.G.B V/H WIS Parij se seizoen belooft veel kunstzinnige gebeurtenissen ijkdom van vondsten van oudheid tot nu WISBRUN LIFFMANN Molière - Claudel staan aan cle spits kunst kaleiöoscoQp Wat U moét zien: 7raiidiozc, unieke collectie ericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 september 1962 Derde blad no. 30751 DEN HAAG De langste dag Het nieinve filmseizien wordt voor lopig gedomineerd door de komende première van „De langste dag", die producer en tegenwoordig dicta tor van Twentieth Century-Fox Darryl F. Zanuck op een persconfe- annonceren dat zij, teneinde de samenwerking dezer beide ondernemingen nog verder te intensiveren en de service aan de clientèle te perfectioneren, hebben besloten de beide zaken samen te voegen. vG. A V/H WISBRUN LIFFMANN zal u gaarne welkom heten in haar vestiging VENESTRAAT 35-37 DEN HAAG Beeldje van steen met goud versierd. Elam3e millennium voor Christus. bonden uit het begin der 18de eeuw, bevattend het epische gedicht van Firaausi, Sjahnameh, in ongeveer 6000 regels, over de geschiedenis van Iran van de oudste tijden tot de ondergang van het rijk der Sassanie- den in 642 na Chr., verdeeld in 50 regeringen. Vele nog ongepubliceerde Luristan Bronzen verhogen de bezienswaardig heid dezer Leidse inzendingen, alle afkomstig uit de collectie, waarop voornoemd Instituut zich beroemen mag. Slechts een greep. (Van onze Parijse correspondent) VOORZOVER men in Parijs in het algemeen en voor de kunstgebeurtenissen dan nog eens in het heel bijzonder al een wissel op de toekomst trekken mag. kan gezegd worden dat het nieuwe seizoen dat haar eerste schuchtere stappen nog maar nau welijks heeft gedaanvéél voor de komende maanden belooft. Véél te zienveel te horen, véél te beleven in Parijs voor de diverse min naars der diverse muzen. Te zien in de kunstgalerijen, de schouw burgen en de bioscooppaleizen en te horen in de concertzalen en zélfs in de Opera. rentie in Parijs voor 25 september a.s. ter gelegenheid van een weldadig heidsgala heeft aangekondigd. Onder de hoge koersen van het he dendaagse toneel staat daarentegen Paul Claudel aan de spits van wie gelijktijdig liefst vijf verschillende stukken worden gemonteerd: „Sou lier de satin", „Partage de midi", Père Humilie", „l'Otage", „Le pain dur" „l'Echange". Voor de trekpleisters van hun af fiches hebben intussen weer verschei dene schouwburgdirecteuren bij de film leentjebuur gespeeld en zo zul len Anna Karina, Simone Signoret, Curd Jurgens in de rol van Freud in het Amerikaanse stuk „The far country" Edwige Feuillère en Ma rie Bell om slechts enkele namen te noemen zich in de komende we ken over de Parijse planken bewe gen. Debussy-hulde Het muziekseizoen wordt ingezet op 24 okbober met vijf „internationale weken" die 32 concerten omvatten waarvoor uit alle hoeken der wereld orkesten en solisten in de Parijse rich ting zullen koersen. Een uitvoerige huldiging ter ere van Debussy's 100ste sterfdag is in dit Festival opgenomen, waarbij de vader van de „moderne muziek" ook nog als object voor een musicologisch congres in de Sorbonne zal fungeren. Als plaats van hande ling voor een nieuwe montering van zün meesterwerk de opera Pelléas et Mélisande (met decors van Jean Conteau) zal echter niet Parijs doch Metz mogen dienen. En een hernieuwde Carmen aangekleed door Bernard Buffet Toch steeks de oude Molière de oude militante katholieke dichter-di- plomaat nog naar de kroon, want Jean Meyer die een paar jaar gele den door minister Malraux uit de Comedie Fran?aise verjaagd werd, zet in het Palais Royal dezelfde cul tus aan Frankrijks grootste blijspel schrijver niettemin welgemoed voort door nu elf zijner stukken waar onder „Le bourgeois gentilhomme" met de trekken van de komiek Fer- nand Raynaud op zijn repertoire te plaatsen. Waarbij regisseur-acteur Meyer ook nog de tijd heeft gevon den met een werk dat Mic-Mac heet, als auteur te debuteren. Andere nieuwe namen? Ionesco die toch zeker geen veel schrijver is, heeft voor dit seizoen twee nieuwe stukken geserveerd: „Le piéton de l'air" waarover Barrault zich zal ontfermen en Les Rois waarvan hij mij ruim vijf jaar gele den al een eerste schets van het manuscript liet zien. Zijn geestver want Audiberti is bij Ionesco niet achtergebleven door eveneens met twee nieuwe werken voor het voet licht te verschijnen: „La Brigitta" en „Pomme. pomme, pom me". Achard heeft zijn jaarlijkse huiswerk de naam van „Turlututu" gegeven, doch Anouilh die tot dusver maar weinig seizoenen heeft overgeslagen om zijn soevereiniteit over het hedendaagse Franse toneel te bevestigen, schijnt zich dit jaar eens met de rollen van bewerker (van Graham Greens the Complaisant Lover» en regisseur H. van Vitrac's „Victor ou les enfants au pouvoir") te willen vergenoegen. I eel import Dc import van buitenlands toneel is trouwens over het algemeen nog al beduidend. Genoteerd zijn zo al twee voor Frankrijk nieuwe Brechts Galilei" en „de Jungle der steden"), „Durrenmatt's Franck V", „Wede- kind's „Lulu" en Henry James' „Beest in de wildernis" (in de bewerking van Marguerite Duras, die van eigen hand nog „Viaducs de Seine et Oise" bij hoopt te dragen). Onder hetzelf de hoofd van vreemde oorsprong kun nen ook Tsjechow, Ibsen en Mala parte nog worden gerangschikt. Ge heel van vreemde openbaring was van het vorige seizoen met „La maison d'os" en de eveneens poëtische Robert Pinget die met drie titels „Architruc. Manivelle en l'Hypothe- I se" heeft getekend. zal, op naar beurt, Marseille voor Parijs krijgen te zien. Daarentegen valt Parijs weer de eer te beurt Gilbert Bécaud's eerste opera (d'Aran) ten doop te mogen houden, waarvoor de chansonnier-componist een speeltijd van drie maanden heeft uitgetrokken. De balletomanen onder het pu bliek die in Parys de laatste jaren nauwelijks meer aan hun trekken kwamen, hebben op hun kalender in het bijzonder de 15e december al aangestreept, dat Roland Petit in het kader van Vilar's TNP, zijn nieuwe ballettroep zal presenteren, waarvan Rosella Hightower de fonkelende ster is. En wanneer we u dan ook nog hebben meegedeeld dat Le Corbusier zijn levenswerk gaat exposeren, dat het Louvre een Delacroix- tentoon stelling in het vooruitzicht stelt en dat het kubisme zich in het oeuvre van Braque, Gris ,en Picasso wil il lustreren, dan zult ge het vermoedelijk met ons eens zyn, dat 't veelbelovend rommelt in de Paryse brouweryen van de kunst! Nieuwe uitgaven Zuid-Spanje, door J. v. d. Broek. Hier is Oisterwijk, door Bertus Aaf- jes e.a. De toneelspelen van William Shakes peare. In de vertaling van dr. L. A. J. Burgersdijk, bew. door C. Buddingh. De trein, door G. Simenon. Maigret en de luie inbreker, door G. Simenon. Maigret In Ney York, door G. Sime non. De sjaal, door Fr. Durbrldge. Ten oosten van Algiers, door Paul Vlaanderen. De zilveren vlinder, door Pearl S. Buck. Op de mat naar de top, door Henk van Veenendaal. Bloedtransfusie, door K. Punt. De toepassing van hormonen by het vee, door dr. J. Grashuls. De water- en zouthuishouding in het menseiyk lichaam, door dr. J. J. R. Houtzagers, M. J. v. d. Velde en prof. dr. P. Sorgdrager. Zwarte Beertjes, uitg.: A. W. Bruna en Zn., Utrecht. Twee uitslovers, door W. Allngs jr. en C. J. Kelk. Uitg.: A. W. Bruna en Zn., Utrecht. MOLIÈRE die met elf stukken recordhouder blijft van het nieuwe Parijse (Van onze Kunstredactie) IE de tentoonstelling Zevenduizend jaar Perzi sche kunstff in het Haags Gemeentemuseum yend tot 19 november bezoektzal in hoge mate yeid worden door de 700 kunstwerkenbijeenge- \ht door prof. Roman Ghirshmandirecteur van de heologische dienst in Iran. ij zijn, behalve uit Perzische musea ook uit Euro- Leiden! en Amerikaanse verzamelingen in kleen afgestaan. e omvangrijke collectie trok al eerder in Parijs, \ch (en gedeeltelijk) in Essen sterke aandacht. j voorgaande tentoonstellingen over Perzische kunst, omvat voorwerpen uit welhaast alle beschavingsperioden der Per- ,e geschiedenis, vooral als gevolg van velerlei vondsten bij of- e opgravingen en clandestiene onderzoekingen in de laatste 30 l, die elkaar met verbluffende snelheid opvolgden, speciaal na I im $*4 voor 100 miljoen dollar verzekerde gouden plaat, van Koning Darius I (519485), met een gewicht van 4998 gram, afkomstig uit de Apadana, de "koninklijke audiëntietroonzaal te Persepolis, waar de Koning op de troon gezeten, de afgezanten der va zalvolken ter betaling van hun jaar lijkse schatting ontving. Tien regels in oud-Perzisch zeven in Babylonisch en acht in Elamitisch spijkerschrift Ibevatten een trotse Koninklyke proclamatie. Voorts noemen wij uit de gouden eeuwen der Perzische geschiedenis een absoluut natuurgetrouwe recon structie van het monumentale paleis terras van Persepolis (Imperium der Achaemenieden van 550331, wier monumentale kunst in overeenstem ming was met de waardigheid van de vorst. Daaruit sprak de principiële opvatting van het staatsbestuur: het volk was aan de koning onderwor pen en deze op zyn beurt aan de hoofdgod van de Iraanse goedsdienst. De Bruin Bijzonder interressant is het ken nis te nemen van het vele, dat de Nederlanders in Persepolis verricht hebben. Naast de kooplie den was daar ook de beroemde ont dekkingsreiziger en schildertekenaar C'ornelis de Bruin (1G52-1719) van wie twee grote wérken stammen, prachtig geïllustreerd met honder den gravures die hy over zyn rei zen liet verschijnen. De Bruin verbleef in de jaren 1704 en 1705 te Pe rsepolis, van welk verblijf hij in zijn tweede boek een uitvoerige beschrijving geeft, versierd met vier prachtige panorama's en 18 platen, waaronder een met copieën van spykerschriftinscriptie. De Bruin zal ook in de historie geboekstaafd blijven door zijn 22 ko pergravures van Persepolis. Uit ar cheologisch wetenschappelijk oogpunt blijven zijn tekeningen van grote waarde, omdat zij een beeld geven van de ruines in de aanvang van de 18de eeuw en men dat niet het thans beschikbare materiaal vergelijken kan. Nog iets over de beroemde, ja ver bazingwekkende Perzische tapijtkunst. Ook daarvan ziet men optfde exposi tie een serie excellente voorbeelden. Het hoogtepunt hiervan is Neder lands bezit: in de 16e eeuw kreeg de Port. Isr. Gemeente te Amster dam voor de synagoge een tapijt ten geschenke, dat slechts op hoogtijda gen gebruikt is en zich daarom nog welhaast in ongeschonden toestand bevindt. Andere tapijten stammen o. a. uit het „Museum für angewandte Kunst" te Wenen en uit de verza meling van de beroemde schrijver Erich Maria Remarque, die een prachtige kunstcollectie bezit, waar onder acht Cézannes. Uit Leids bezit Uit Leiden zijn ook vele voorwer- werpen op deze expositie in gezonden. afkomstig uit het Rijksmuseum van Oudheden en de collectie van dr. A. A. van Kamp man directeur van het Ned. Insti tuut voor het Nabije Oosten, aan wiens verhelderde explicaties wij veel te danken hebben gehad. Prachtig is het in zijn bezit zijnde manuscript van Firdausi (17de eeuw), in vier marocain-lederen banden ge- Diep inzicht iaruit is komen vast te staan, het centrum van de rijk geva- !de ceramiek zich bevond op het lau van Iran. Grote verschei- ieid bieden ook de in de laatste Iren gevonden z.g. Luristanbron- ^era-incident itse opera-uitvoeringen kunnen .Ljn op een goede reputatie. Niet [Kim wegens hun muzikale kwali- maar ook wegens de perfecte tische uitvoering. Slechts zelden zich in de meestal gesubsidieer- tiouwburgen, storende incidenten Niettegenstaande dat, komt het D^u en dan toch vpor, dat het ver- van een voorstelling storend of ■Komische wyze beïnvloed wordt, [Nat requisieten ontbreken, cou- niet zorgvuldig genoeg zijn be- Nligd of het doek te vroeg of te valt. en zeer bijzonder incident deed 1 s'i onlangs voor in het Mannheimer wnaltheater. Men bracht de *%ubadour" van Giuseppe Verdi. In vijfde tafereel zingt het koor het 2 bïsche „Overwinnen of sterven", toen gebeurde het! De naar het ollP*el voerende noodtrap zakte in hasiar onder het gewicht van de zan- ls fc vanwie de ineesten allesbehal- slank waren. Achttien koorleden g ftten in de diepte en met een be- ui£Djk verzwakte koorzang moest te, uitvoering ten einde worden ge- ^ielukkig liep geen der neergestorte 5?ponen ernstig letsel op. Slechts zangers moesten met beenbreu- C0JI naar het ziekenhuis worden ver- ,R bden. De andere koorleden werden bloeduitstortingen en andere fhie verwondingen niet belemmerd _j de uitoefening van hun muzikale lOverwinnen of sterven" zal voor 't ensemble van het Mannheimer ]..itionaltheater een lied met „diepe" «kenis blyven. zen. Talrijke andere vondsten hebben een diep inzicht gegeven in de pro- to- en preahistorie van Iran. Daaronder is prachtig gouden en zilveren edelsmeedwerk er zijn 24 gouden voorwerpen van grote waar de aanwezig) De vele noviteiten betekenen evenzovele ware verrassingen In het bijzonder ook wat betreft de ceramiek van Nisjapur, waardoor verheldering is gekomen in tot nu toe duistere perioden van de Perzi sche geschiedenis, waarbij o.a. is ge bleken, dat Iran van de Sassanie- dische tijd af een eigen glasproduk- tie bezat. „Kleinkunst" Bij het bezichtigen van alle kunstvoorwerpen komt de bezoeker telkens onder de in druk van de ontzaglijk rijke verschei denheid, welke de Perzische kunst in de loop der eeuwen gekend heeft. Zij behoren allen tot de z.g. „kleinkunst". De grote zijn afwezig, enerzijds omdat deze moeilijk vervoerd konden worden, anderzijds in verband met het feit dat de grote sphinxen van de Propylaeen van het terras van de hoofdstad Persepolis en rotsreliefs, hier niet die indruk zouden maken, welke zij wel in Perz.ë vestigen, de sphinxen bijv. als entree van een Koningspaleis. In hoofdzaak zijn er dus op enkele reliëfs en kleine plastieken na. gebruiksvoorwerpen van aarde werk. metaal en goud. terwijl ook van de Iraanse handschriften en mi niatuurkunst onovertroffen meester werken te zien zijn. Het bijzonder aantrekkelijke van deze expositie is, dat talrijke voor werpen tot nu toe in ons land to taal onbekend waren. Gouden plaat Wanneer wij uit dc schier on eindige hoeveelheid voorwer pen enkele specifiek spec taculaire naar voren halen, dan wij zen wy allereerst op dc in 1936 door de Hertzfeldexpeditie gevonden en Dit zal de dames interesseren: gouden handschoen met vinger ringen. waarvan nog twee zijn bewaard. Z!<viyé, einde 7e eeuw voor Christus. Kortom: iedereen, die in de Per zische kunst belangstelt, moge het Haagsch Gemeentemuseum bezoeken. Mij deden hierboven slechts enkele grepen, zouden er evengoed minstens even belangrijke uit geput kunnen hebben. Men mag met volle overtuiging spre ken van een grandioze verzameling zoals zij nimmer of nooit meer te bezichtigen zal zijn. Een collectie vondsten welke een suggestief en overtuigend beeld schenkt van de enorme vitaliteit en ongelooflijke rykdom der Perzische kunst van haar voor-geschiedenis tot aan het heden. Men verzuime niet er zich van te overtuigen! H.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5