HUTSPOTRIT LEIDS MONSTERCONGRES VAN 2500 FYSIOLOGEN Zaterdag 29 september Indringende film van Claude Autant-Lara Films van deze week in Leiden Ook tien Nobelprijsivinnaars Gero-casselte de ras-sigaret-puur voor uw genoegen Verboden zone'"' DRINK SI NAS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 september 1962 Tweede blad no. 30751 De eerste lustrum Hutspotrit zal worden verreden op zaterdagmiddag 29 september. In afwijking met voorgaande jaren is de start dit maal bij café-restaurant „Het Witte Huis" in Oegstgeest. Dit is mogelijk geworden door de wel willende medewerking van het gemeentebestuur en de Rijkspolitie in Oegstgeest. De finish is weer op het parkeertterrein van „Avifauna" in Alphen aan den Rijn. Tussen begin- en eindstreep liggen ongeveer negentig kilometer, als steeds bezaaid met voetangels en klemmen, die het bekende trio J. Th. Wurzer F. G. van LeeuwenN. Steehouwer weer met kwis tige hand heeft rondgestrooid. De prijsuitreiking heeft plaats in „Avifauna". Extra toegangskaarten voor deze avond zijn ver krijgbaar aan de kassa. De start is een half uur vervroegd. Om precies één uur gaan de eerste wagens op weg. De puzzelaars onder de automobilisten moeten dus nu reeds reserveren: zaterdag 29 september Nogmaals willen wij er op aandringen: vul het onderstaande inschrijvingsbiljet meteen in en stuur het direct op. In aansluiting daarop moeten wij U er attent op maken, dat de inschrijving pas een feit wordt, wanneer het inschrijfgeld in ons bezit ls. In de voorgaande jaren hebben wij steeds ge gadigden moeten teleurstellen, doordat wij het maximum aantal van 200 deelnemers voor het slui ten van de inschrijving hadden bereikt. Het is dus verstandig niet tot het uiterste 21 september 's middags vier uur te wachten, daar de kans op teleurstelling dan erg groot wordt. I. Weer rijden de deelnemers in twee groepen: A. - voor geroutineerde puzzelaars: B. - voor minder geroutineerden. Al te bescheiden inschrijvers worden overge plaatst of gediskwalificeerd. De B-klassers, die vorig jaar de eerste vijf plaatsen bereikten, moeten ditmaal in de A- klasse starten. II. Prijsuitreiking in Avifauna. De rit zal daar aan de hand van dia's worden toegelicht en be sproken III Een groot aantal prijzen worden door het Leidsch Dagblad beschikbaar gesteld, zoals radio- en fototoestellen, auto-accessoires e.d. IV. De start begint om klokslag één uur nabij café restaurant „Het Witte Huis" in Oegstgeest. Er vertrekken steeds twee deelnemers tegelijk met tussenpozen van één minuut. V. Als aandenken aan deze rit ontvangt elke equipe een aardige herinnering. VI. De inschrijving sluit 21 september om vier uur. Na ontvangst van het hieronder afgedrukte en ingevulde inschrijvingsformulier en het in schrijvingsgeld worden aan de deelnemers na dere gegevens betreffende starttijd. startnum mer en het wedstrijdreglement toegezonden. In schrijlings form ulier Ondergetekende Adres Woonplaats S.v.p. starten in schrijft hierbij in voor HUTSPOTRIT 1962. A-klasse (geroutineerden) B-klasse (beginnelingen) Kaartlezer (es) Kenteken auto Is een van beiden lid van een auto- of motorclub? ja/Neen. Het inschrijfgeld 15.— IS op giro 57055 gestort GAAT hierbij (aantekenen) (handtekening) ic Doorhalen wat niet van toepassing is. (Speciale berichtgeving) dti Meer dan 2500 congressisten, vergezeld van 500 verwanten, UlO deelnemende Nobelprijswinnaars, 22 symposia, 17 lezingen en n 1250 korte ..addresses", dat zijn enkele cijfers over ..Leiden-1962", het fysiologisch monstercongres, dat van 10 tot 17 september ge- L shouden gaat worden. 3! Dan brengt namelijk de Internationale Union of Physiological 'Sciences, kortweg I.U.P.S., fysiologen uit heel de wereld bijeen iivoor een massaal „treffen". r: :V Meer dan 40 landen J Van de ruim 2500 deelnemers ko- dnen er 800 uit de Verenigde Staten, ;250 uit landen achter het ijzeren gor dijn, 41 uit de Sowjet-Unie en 200 "a5Uit Nederland. Er worden congressis ten verwacht uit meer dan 40 lan- mden; voor de dames der deelnemende wetenschapsmensen is een speciaal ^programma opgesteld. De zittingen jiworden in Leiden in het Academisch zjZiekenhuis gehouden, maar de con- bsgressisten worden gehuisvest in Sche- Wveningen en Noordwijk. Voor hen rij fden speciale bussen. Bovendien is een P'omvangrük neven-programma opge steld, dat excursies, culturele voor- instellingen en gezamenlijke diners om- icvat. Japan zendt een delegatie van >44 personen; verklaarbaar, want in w dit land zal over drie jaar het vol- Advertentle Zoekt U een van f 40.of f 400. v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van 5 Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wachtver- bod vast te 6tellen: l.van 10 tot en met 15 september 1962 voor belde zijden van de Wassenaar- seweg; 2. van 11 tot en met '4 september 1962 voor belde zijden van de Mariënpoel- straat. VERKEER Burgemeester en Wethouders van i: Lelden brengen ter openbare kennis, 5 dat de Garenmarkt, voorzover gelegen tussen de Raamsteeg en de Groene- brug. alsmede het Steenschuur. voor- l zover gelegen tussen de Langebrug en I de Groenebrug. met ingang van 10 september a.s. voor de duur der werkzaamheden aldaar, zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, ln belde tlohtlngen. gende (23e) internationale congres gehouden worden. Het eerste in deze lange rij werd in de tachtiger jaren van de vorige eeuw georganiseerd. Voor de tweede maal komt men nu naar Nederland. De eerste keer was Groningen ontvan gende stad. Dat was in 1913. De ope ningszitting heeft plaats maandag avond a.s. 's avonds half negen ln de Ridderzaal. Minister Klompé zal dan namens O., K. en W.-minis- ter mr. Cals de openingstoespraak houden. Verdere sprekers zijn prof. dr. B. Haussaij, Argentinië, interna tionaal I.U.P.S.-president, de Utrecht se hoogleraar prof. dr. J. Jongbloed, en de congres-voorzitter prof. dr J. W. Duyff uit Leiden. Na afloop gaat men naar het Mau- ritshuis en vandaar naar (de socië teit) „De Witte" waar een ontvangst wordt gehouden. Wederzijdse kennismaking, discus sie onder vakgenoten, uitwisseling van vakwetenschappelijke gegevens en vergroting van de vakkennis, zijn de doeleinden, die het congres nastreeft. Fysiologie behelst de leer der le vensfuncties; de fysioloog onderzoekt de processen in het levende en de wijze waarop het levende zich in standhoudt. Als basiswetenschap voor geneeskunde en diergeneeskunde, land- en tuinbouw en de toegepaste wetenschappen speelt zij een steeds belangrijker rol. Ter sprake komt on der meer de gewichtige vraag van de verwerking van informatie bij het centraal zenuwstelsel van de mens, een materie waarmee niet alleen me dici zich bezighouden, maar ook wis- en natuurkundigen. Ook zij zullen aan het congres deelnemen en met medici, fysiologen en farmacologen aan de discussies deelnemen. Onderscheidingen Ter gelegenheid van dit congres wordt in een speciale zitting van de senaat van de Leidse Universiteit op de laatste congresdag, maandag 17 september om twee uur in de Leid se Pieterskerk een ere-doctoraat uit gereikt aan dr. Gerard, van de uni versiteit van Michigan, die het sym posium over „information processing in the nervous system" organiseerde. In de aula van het Academisch Zie kenhuis wordt de Universiteitspen ning uitgereikt aan dr. L. Katz uit Chicago. Het congres sluit dan in het Scheveningse Kurhaus, na afloop van de plechtigheid in Leiden. „MOORD" „Spanning genoeg TRIANON Alsof er op deze we reld al niet genoeg gegriezeld en ge huiverd kan worden, gooit de film er af en toe nog een schepje, soms een ferme schep bovenop. Toch moeten de producenten oppas- hen het niet al te griezelig te maken, want overdüving kan naar het be lachelijke overhellen. Nu komt 't er voor de toeschouwer op aan, hoe h(j op de gebeurtenissen reageert: de één zit te sidderen op zijn stoel, terwijl de ander door-de-dingen-heen "et en er vrij onbewogen onder blijft. Hoe zult u nu de zaken ondergaan, welke zich in de film „Moord" af spelen? Het, hier om een maniakaal moordzuchtig meisje dat de mensen met haar scherpe mes de stuipen op het lüf jaagt, totdat er een hoogte punt bereikt wordt en het nog een 60 seconden duurt, voordat de ontkno ping komt. U kunt in die 60 seconden blyven zitten of de zaal verlaten, al naar U denkt of uw zenuwen tegen de oplossing van dit gecompliceerde geval bestand zijn of niet. Die oplos sing houden wij geheim, want de „aardigheid" is er dan volkomen af. Hoe dan ook: „Moord" is geen film voor kleine kinderen ook niet. een film, waarin alles zoet op rolletjes loopt, al komt er een zielige stomme i dame met een van angst vertrokken gezicht in een rolstoel aan te pas. „Moord" is wèl een film voor men sen met stalen zenuwen. Maar voor velen zal deze film slechts één stap betekenen van het sublieme (in het genre) naar het ridicule Intussen: „Spanning" genoeg, voor de één te verdragen, voor de ander onverdraaglijk. Lemmy houdt van dames Vrouwen en whisky LUXOR Eddie Constantlne is, ondanks zijn vrij eenzijdig program ma, voor veel bioscoopbezoekers bij na net zo aantrekkelijk als voor de talrijke fraaie vrouwen, met wie de geheim agent Lemmy Caution zo de coratief weet om te springen. Ook in de film .Lemmy houdt van dames", hoewel één van deze dames minder beducht is voor zijn charmes dan wel voor z'n speurderstalent. Dat ver hindert de heer Caution niet, op slimme wijze enkele doortrapte schurken te ontmaskeren, terwijl hij zich te goed doet aan vele flessen whisky. De FBI-agent wordt in de zaak betrokken door de moord op een V) CASINO Erika Remberg en Laurent Terzieff vertolken de hoofdrollen in Claude Au- tant-Lara's Verboden zone". Zij is de jonge vrouw van een Duits officier, die tijdens de jongste wereldoorlog op val se papieren een lange reis naar haar man in Bretagne maakte. Om daar te moeten ervaren,, dat de oorlog hem zelfs geen uur kan missen. Terzieff speelt een naar En geland uitgeweken Fransman, die met een radio gewapend op zijn geboortegrond wordt neer gelaten om de Engelse bom bardementsvliegtuigen naar hun doel te kunnen leiden. Door de omstandigheden ge dwongen zijn zij genoodzaakt een nacht wakend door te brengen in het huis van zijn moeder. Het is Autant-Laura „EL CID" Vijfde week LIDO De belangstelling voor het machtige epos „El Cid" blijft onverflauwd voortduren. Deze spec taculaire film gaat nu haar vijfde week in en wie weet volgen er nog meer. Charlton Heston en Sophia Loren vervullen in dit grootse geheel de hoofdrollen, waarbij speciaal het ac cent valt op de vertolking van de eerste als de vrijheidsheld El Cid, de Spaanse mythologische figuur. Een creatie, welke diepe indruk maakt, gelijk trouwens deze ganse film! wel toevertrouwd een subtiel filmisch spelletje te bedrijven met de gevoelens van deze twee jonge mensen, die ontdekken, dat zij zonder de door de oor log geschapen tegenstellingen, goede vrienden hadden kun nen worden. Nu hebben zij verleden noch toekomst. In talloze sfeervolle beelden herkent men de begaafde fil mer, die Autant-Lara is. Zon der overdrijving tekent hij de absurditeiten van de bloedige oorlog. Alles speelt zich af in de kerstnacht, maar hoe ver is de kerstgedachte van de mensen, die elkaar naar het leven staan. Juist in het creë ren van die schrijnende ach tergrond is Autant-Lara op zijn best, maar niet altijd geeft hij antwoord op de vraag, wat zijn hoofdpersonen tot hun handelen drijft. Het is een leemte, die een volledige voldoening in de weg staat, maar toch niet weer houdt bewondering te hebben voor de wijze, ivaarop deze ci neast met zuiver filmische middelen zijn geschiedenis en zijn inzichten indringend weet uit te beelden en over te bren gen. „Voetstappen zonder spoor" DELICAAT PROBLEEM STUDIO Het délicate levens probleem. dat in de film „Voetstap pen zonder spoor" iA double tour) onder de meesterlijke regie van Claude Chabrol tot uitbeelding wordt gebracht, blijft de aandacht trekken. Deze film behoorde tot een der meest opzienbarende tijdens het fes tival te Venetië: het schokkende on derwerp en het uitstekende spel ga ven daartoe dan ook alle aanleiding. Onder leiding van Chabrol. bij wie menselijke gevoeligheid zich paart aan een moderne visie, wordt in deze film een dringende waarschu wing gegeven: zet Uw familieleven niet al te zeer op het spel Geveilde percelen Ten overs te an van notaris N. W. Holitkamp te Leiden: te Oegstgeest: woonhuis met erf en tuin Juffer- mansstraet 6 in bod: f22 400. Ko per: P. de Mooij te Oegstgeest voor f23.800; te Leiden: woonhuis met i.lz. bovenwoning en erf Pieterskerk - hoff 2/2a in bod: f13.600.koop sier: mw. E. J. M. van Haasteren te Leiden, q.q. voor: ff 14.000; woon huis met erf Kraaierstraat 18 ;n bod: f8400,koper: E. H. van der Mooren te Leiden q.q voor f8875; woonhuis met afz. bovenwoning en erf Papengraoht 10/10a in bod: f 11.600.is uit de hand verkocht. jonge vrouw, die zijn hulp had in geroepen. In haar kennissenkring komt hij een spionage-affaire op het spoor die hy op hem eigen scherp zinnige en weinig zachtzinnige wijze weet op te helderen. Het is lang niet een van de slecht ste films van Eddie Constantine ge worden. dank zij veel vaart, veel actie en veel spanning. Vlammen over Kansas Lieve Jesse REX Nog steeds hebben som mige Amerikanen de neiging snel naar hun rechterheup te grijpen, als zij de naam Jesse James ho ren. Jesse was omstreeks de tijd van de grote Amerikaanse burgeroorlog een brute revolverheid die zich on ledig hield met. het doden en bero ven van onschuldigen en weerlozen. Hij was een rasboef die. waar hij ook kwam, dood en verderf zaaide. Rond deze woesteling doen tal van legenden de ronde in de Verenigde Staten en het hoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat talloze kilometers Hollywood-celluloid aan hem zijn gewijd. De regisseur die de film „Vlammen over Kansas" maak te is echter te ver gegaan door Jesse voor te stellen als de ruwe bolster met de in feite toch zo blanke pit. Het onschuldige kindergezicht van de oorlogsveteraan Audie Murphi zal velen in de waan brengen dat Jesse in de grond van zijn hart naar een gezellig gezinsleven verlangde, al zat zijn colt wat al te los in de holster. jog gezond en f&ZeMtt lekker i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3