Lu Ssanet KARDE (SLAG-)WERKER Kyklos-club: komplot koud keldergewelf in tegen het defaitisme Rhodesisch danseresje neemt de benen voor de wolvenvan Europa DE WONDERBARE REIS VAN /NIELS' BERKHOUT EX-NON WIL LEEUWEN TEMMEN NANY HAY LEY Het grote succes Sneeuwbal FOTO'S HOLVAST Baantje EEG-studiebeurzen Ingericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 september 1962 tic Een naargeestig, donker kel- dergewelf in de binnenstad van :h Frankfort, waar zoals een l®| Westduitse krant schreef al ta, enkele jaren wordt „gekom- plotteerd". De samenzwering y richt zich tegen de verveling to; en het defaitisme van de jonge J generatie. Elke woensdag- i avond om half acht komen hier honderd tot honderdveertig J jonge mensen uit alle lagen van de bevolking samen. ic Arbeiders, verkoopsters, scholieren, 4 studenten en kantoorbedienden q scharen zich in een halve cirkel 2i rond het spreekgestoelte in het midden van het koude Spartaans m gemeubileerde vertre. Zittend op ti ijzeren klapstoelen luisteren zij k urenlang naar lezingen over poli- n tiek, kunst, religie en economie. De sprekers zijn bekende per- - soonlykheden: kunstenaars van naam, professoren, politici en we- fj tenschapsmensen. Aansluitend op k elke lezing volgt een levendige dis- f cussie, waarbij niet alleen de grote belangstelling van de jeugdige toe- fi hoorders blijkt, maar ook hun dik wijls verbazingwekkende kennis van zaken. En dat laatste is juist hetgeen wat de Kyklos-club (zo noemen de organisatoren van de kelderdiscus- 1 sies hun club) onderscheidt van de i1 ontelbare andere jeugdclubs en dis- s cussiegroepen in Duitsland. Want l uitsluitend om kennis, cm vermeer- dering van hun kennis op alle mo gelijke gebieden, gaat het de leden van de Kyklos-club. En dat was ook dr bedoeling van de vroegere zet- tersleerling Albert Nagel die vijf jaar geleden het initiatief tot deze samenkomsten nam. Deze onorthodoxe jeugdclub, die door geen enkele partij of instantie wordt gesteund en toch fantastisch floreert, trok al spoedig de aan dacht van de buitenwereld. En dat de ideeën van Albert Nagel elders ook aanslaan, daarvan getuigen de bijeenkomsten die de Kyklos-club de laatste maanden in Berlijn, Darmstadt en Giessen en sinds en kele weken zelfs in Parys en Mi laan organiseert. „De honger naar geestelijke ont spanning is groot, niet alleen onder de studenten, maar vooral ook on der de jonge arbeiders", meent Al- bert Nagel, die thans cp 22-jarige leeftijd weer in de schoolbank zit om het einddiploma van een middelba re school te behalen. Evenals velen van zijn clubgenoten heeft hij de „wereld van het boek" pas na zijn schooltijd ontdekt. Om jongeren buiten hun beroep de geestelijke ontspanning te geven die zij zoeken, om hen bewuster en met meer be langstelling te doen leven, hebben Albert en zijn vrienden de Kyklos- club opgericht. Shirley Farmer heeft het kloosterleven opge geven om leeuwentemster te kunnen worden. „Ik vond het wel prettig in het kloosteraldus de 22-jarige Shirley, „maar ik wilde mijn vrijheid te rug. En nu ik weer kan doen en laten wat ik wil ben ik van plan te leren hoe met leeuwen om te gaan". Shirley heeft vijf jaar doorgebracht in het klooster van De Goede Herder te Londen, dat zij pas heeft verlaten. Nu werkt zij op een kermis als assistente in een die- rennummer. Eenmaal Nancy en tweemaal Hayley. Nancy Sinatra, die vergenoegd lacht omdat zij een plaatje heeft gemaakt dat ..bijna" net zoveel succes heeft als de singles, e.p.'s en l.p.'s van haar vader, en Hayley Mills en Hayley Mills in een scène uit de film ..Een fijn stel dochters". Hayley. die pas 16 jaar is. kreeg de Zil veren Beer voor haar grandioze spel in de film "Tiger Bay". In ..Een fijn stel dochters" speelt zij niet alleen een dubbelrol, maar zingt zij ook een duet je met zichzelf: "Lets get together", dat nu ook op de plaat te be luisteren valt (Buena Vista). Het nummer waarmee de 21-jarige Nancy haar beroemde papa probeert te evenaren, heet "Like I do", en het melodietje even is ontleend aan Ponchielli's ..Urendans". Het is op een Reprise-single gekoppeld met "To know is to love him" MAN, over Zuid-Amerika kan ik je verhalen ver tellen. Een hele krant vol". En dan komen die verha len die hij achteloos garneert met tal van sappige uitdrukkin gen en die hij met zijn handen kracht bijzet: ..Loop je ergens in de pampa's van Argentinië. Kom je een „gaucho" tegen. Je weet wel zo n Zuidamerikaanse cowboy. Je raadt nooit wat die vent uit zijn zadeltas tevoor schijn haalt. Een echt Hollands kruikje met ..Zeer Oude Ge- never". Moet je nagaan. En te bedenken, dat je zo n 15.000 kilometer van Schiedam van daan zit". Omdat het beter In het gehoor ligt laat hy zich maar Lu Ssanet („met dubbel S") noemen. Zijn eigenlijke naam? „Een veel te lang verhaal", vindt hij zelf, Louis de Lusanet de la Sablonière. Lu Ssanet (drs), zo verschijnt zijn naam op gezette tijden in de krant. Dat „drs" duidt niet op een academische opleiding, maar op het muziekinstrument, dat Louis be speelt. Sinds vorig jaar april heb ben duizenden en nog eens duizen den jazz-liefhebbers hem kunnen zien achter een kloek drumstel, waarop in forse rode letters de ini tialen DSC van de Haagse Dutch- Swing College Band staan. Snelle roffels op de lagere school banken vormden de inleiding tot zijn muzikale loopbaan. In de tijd dat hij een min of meer ijverige ulo-leerling was, leerde hij de pia nist „Shortie" van der Gaag ken nen. Het eerste orkest, waarin Louis werkte, bestond uit twee man; pia nist „Shortie" en slagwerker Louis, De naam van het orkest vormde een zeer indrukwekkend geheel: „Shortie van der Gaag and His Rhythm Kings". Ze speelden voornamelijk op school- en huisfeestjes in Den Haag, Voorburg en nog verder. Op de oude, maar ijzersterke Fongers van Louis trokken ze, met een op gelapt drumstel voorop, de feestjes langs om te kunnen spelen. Tot in Leidschendam toe. Wanneer er een voorradig was, werden de bei de muzikanten vergezeld door een bassist, die zichzelf en zijn gigan tische muziekinstrument eveneens op de fiets vervoerde. Voor het eerste „Grote Succes" moesten zij Louis en „Shortie" naar het Amsterdamse Carré gaan, waar ze deelnamen aan een amateur- concours. Tot hun stomme verba zing legden ze er beslag op de vier de prys. Toen kwam de periode dat de bandleden het duo was inmiddels uitgegroeid tot een kwintet zich gingen hullen in de meest vreemd soortige kledij, die ze voor een paar gulden kochten in een legerdump. Vechtpetten, T-shirts, legerbroe- ken en battleshoes. Hoe gekker hoe mooier „Shortie" en zijn mannen waren in die tyd meestal zaterdagavonds te vinden in een gebouwtje aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag, waar ze speelden voor de Vereniging van Indische Nederlan ders. „Shortie en ik zagen elkaar steeds minder. Ja, zo is het eigenlijk ge komen", mijmert Louis bij zichzelf. „Toen Karei Fraay me dan ook vroeg om bij zijn „Lion Hill Jazz men" te komen spelen, heb ik geen moment geaarzeld". Zou jazz-minnend Nederland Louis ooit hebben gekend als hy niet bij deze band terecht was ge komen? Wie zal het zeggen. Eén ding is zeker: het feit, dat The Lion Hill Jazzmen de AVRO-jazzcompe- titie wonnen gaf Louis een onver wachte en stevige duw in de rich ting van de top. Want vanaf dat moment begon de sneeuwbal te rollen. Er volgde een uitzending voor de AVRO-mi- crofoon. Een van de mensen die de uitzending hoorden, was een ze kere heer Krans. Om precies te zyn: Eric Krans, de leider van de Dixieland Pipers uit Den Haag. Het telefoontje, dat Louis van Eric Krans kreeg luidde zyn „Pi- pers"-periode in, die meer dan drie jaar zou duren. Een knap Rhodesisch meisje heeft een veelbelovende bal letcarrière opgegeven om aan de wolvenvan Europa te ontsnappen. Zij is terugge keerd naar haar vaderland in Afrika, waar volgens haar zeggen de mannen echte ke rels" zijn. De 24-jarige Stella Regnier zegt „Ik zou elk ntisje afraden om naar Europa te y tan zonder chaperonne. Er liggen overal wolven op de loer Stella is zes jaar in Europa ge weest. Zij bezocht een ballet school in Londen, filmde in Finland en reisde door Europa en het Midden-Oosten met een dansgroep. Nu werkt zij als stewardess. Behalve in de Scandinavische landen heeft zij overal in Europa last gehad van „wol ven in schaapskleren"Zij vindt, dat de meeste Europese mannen beleefd, charmant en welbespraakt zijn. „Maar ze menen geen woord van wat ze zeggen. Een meisje kan zich het best verdedigen door net te doen alsof ze alles gelooft en hem dan in het gezicht uit te lachen". Spanjaarden vindt zij nog het meest serieus. „Wanneer die zeggen dat ze van je houden, menen ze het waarschijnlijk ook nog voor zen uurtje of zo". Italianen rangschikt het Rho- desische meisje onder de achterna-lopersVan hen zegt zij„Ze zijn zeer geinte- resseerd in buitenlandse meisjes, maar niet met het oogmerk om ermee te trou wen". De Fransman is zeer charmant, aldus Stella. „Alles gaat prachtig tot je ontdekt dat hij al lang en breed getrouwd is". De Britse mannen zijn volgens haar niet zo flegmatiek, en zeker niet ten opzichte van het vrouwelijke geslacht, als men gewoonlijk veronderstelt. Maar voor onze Rhodesische gaat er toch niets boven het sterke geslacht in haar eigen land. „Dat zijn pas kerels. Ze weten hoe een vrouw graag behandeld wil worden en je kunt op hen rekenen". Zijn eerste tournee r.aar Zuid-Amerika heeft Lu Ssa net achter de rug. Wat staat er voor het komende seizoen op het programma? Dit is een vraag die ongetwijfeld velen en niet in het minst Louis zelf heeft beziggehou den. Op 29 september neemt de Dutch Swing College Band deel aan het groots op gezette Grand Gala du Dis- que. Daarna volgt waar schijnlijk een tournee naar Nieuw-Gumea, Japan, Hong kong en Malakka. Op uitno diging van de „olieman" Onassis zullen de Haagse musici enkele concerten in Beiroet geven. En zou hun droom van een tournee ach ter het IJzeren Gordijn wer kelijkheid worden? LU SSANET Manik kan verhalen vertellen Louis, die waarschijnlijk dank zij de muziek in een slow-fox tempo de vyf klassen van de h.b.s. doorschui- felde, besloot zich nog verder in de muziek te bekwamen. Hij liet zich inschrijven voor het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, waar hij slagwerk en piano ging studeren. Een blauwe maandag heeft hij een eigen trio gehad met Henk Wood en Flip Willemsen. Voor dit trio gebruikte Louis voor het eerst de naam Lu Ssanet. Ze repeteerden slechts eenmaal en namen op goed geluk deel aan een concours voor amateurs in Delft, waar hij tot zijn grote verrassing ook „Shortie" van der Gaag weer tegen het lyf liep. Op die verrassing werd een dom per gezet, toen de jury weigerde het Trio Lu Ssanet de 1ste prijs toe te kennen omdat ze alle drie eens beroepsmusicus waren geweest. „Shortie" werd eerste. Het trio van Louis heeft het concours niet over leefd en werd dan ook daags na du wedstrijd ontbonden. Gedurende het laatste half jaar, dat hy by de „Pipers" werkte, kwam hij in contact met Peter Schilper- oort, met wiens kwartet enige grammofoonplaten werden ge maakt. „Dat half jaar, dat is m'n mooiste muzikale tijd geweest. Geweldig, zo als we met die kerels gewerkt heb ben", zegt Louis enthousiast. „Jam mer, dat het afgelopen was toen Peter by Fokker ging werken. Toen bad ik plotseling niets meer. Moest, wat je noemt, een baantje zoeken. Dat kreeg ik by het reisbureau van Lissone-Lindeman. met een proeftijd van een maand. Ze konden me daar geloof ik goed gebruiken en ik hoefde er dan ook niet bang voor te zijn, dat ze De commissie van de Europesche Economische Gemeenschap heeft besloten in 1962/'63 een aantal stu diebeurzen toe te kennen teneinde het volgen van cursussen aan in stellingen van universitair niveau die gespecialiseerd zijn op het ge bied van Europese vraagstukken, te bevorderen. Het bedrag van elke beurs zal meestal hetzelfde zijn als dat van de beurzen welke worden toegekend door de instelling waar de kandi daat cursussen wenst te volgen. De beurzen zullen bij voorkeur worden verleend aan kandidaten die de cursussen wensen te volgen aan een instelling gevestigd in een ander land dan dat waar zij hun vroegere studies hebben voltooid. Alle correspondentie en verzoe ken om nadere gegevens of om toe kenning van een beurs dienen rechtstreeks te worden gericht tot de instelling waar de kandidaat de cursussen wenst te volgen. De be slissing tot toekenning van een beurs zal door de commissie van de Europese Economische Gemeen schap worden genomen op grond van de door de betrokken onder wijsinstellingen ingediende voor stellen. me na een maand op straat zou den zetten. Maar nu komt het mooiste: ongeveer drie dagen, voor dat die maand om is, belt Peter me op uit Denemarken, of ik bij „De Duts" wil komen werken. Man, wil je wel geloven, dat ik m'n oren niet kon geloven? Natuurlijk heb ik ja gezegd". Zover is Louis met zUn verhaal gevorderd, als hij zich plotseling herinnert, dat hij nog een paar maanden in Garmisch gewerkt heeft bij het Empire Quintet. ,,'n Fantastische tijd: overdag wat repeteren en zonnen, 's avonds spe len. We waren zo bruin als apen". Het begon helemaal niet goed bij de DSC-Band. Louis onderging di rect al de vuurproef. Een tournee door Duitsland van zeventig con certen. „Die eerste concerten waren een bel voor me", kan hij nu ver tellen, „soms kon ik wel janken op de Bühne. Ik begreep het al: het ging niet. Ik vervloekte de tijd. dat ik in moderne combo's gespeeld had. Want nu moest ik overschake len op wat ze oude styl noemen". Hoe het ook zij, het lukte uitein delijk toch. Louis heeft zijn eerste grote tournee achter de rug. Er zullen er nog veel meer volgen. Het is voor een groepje van zes musici een prestatie om een hoogte te bereiken zoals Peter Schilperoort en zyn mannen dat gedaan heb ben. Nog groter prestatie is het om datzelfde niveau te blyven hou den. Daar moet voor gewerkt wor den. Louis kan er over meepraten: „Bijna elke dag repeteren we van 5 tot 12. En dan niet maar es een moppie spelen en wat kletsen. Nee: hard werken, dat is't". Een moderne Niels Holgersson is deze week met zijn hypermoderne wilde gans aan zijn wonderbare reis begonnen. Deze Niels is de elf jarige Frans Robert Berkhout uil Haarlem en zijn gans voor de eer ste dag was een Caravelle-straal- vliegtuig van de SAS. Frans heeft in Nederland de prijsvraag over Zweden en over het beroemde boek van Selma Lagerlöf gewonnen en gaat nu met prijs winnaars uit twintig andere landen in Zweden de wonderbare reis van Niels opnieuw maken, zy het niet helemaal door de lucht. Er zal veel per boot, bus en trein worden ge reisd, en wel juist als de „echte" Niels vanaf het in het zuiden van Zweden gelegen Skaane tot aan Lapland in het hoge noorden toe. Het initiatief voor deze prijsvraag is uitgegaan van de Zweedse film maatschappij, die het wereldbe roemde boek van Selma Lagerlöf heeft verfilmd. De première wordt óp 12 september in Stockholm ge geven en daarbij zullen de prijswin naars worden voorgesteld aan Ko ning Gustaaf van Zweden. Dank zij trucopnamen zal de bioscoopbezoeker er nu getuige van kunnen zijn, hoe de kleine in een dwerg veranderde Niels Holgersson in een tijd toen van vliegtuigen nog niet werd gedroomd, als eerste mens Zweden uit de lucht zag. Tot dit doel heeft een kolossale reuzen-ganzerik gefungeerd, een vernuftig meesterwerk met klap wiekende vleugels, op wiens donzen rug Zwedens jongste filmster plaats nam: hoofdrolvertolker Sven Lund- berg (bijna elf jaar). De meeste luehtopnamen van het Zweedse landschap werden gemaakt uit he likopters. De film wordt niet voor december van dit jaar in Neder land verwacht. Frans Robert Berkhout gaat thans naar de eerste klas van het Stedelyk Gymnasium in Haarlem. Hij heeft van de rector speciaal verlof om een week te laat op school te komen, opdat hy eerst zijn reis kan maken. De deelnemers aan de prijsvraag moesten eerst antwoord geven op tien vragen en tot slot in enkele korte zinnen opschrijven waarom ze graag naar Zweden wil den. Frans Robert stuurde 'n citaat uit het boek over Niels Holgersson in: „En dacht hy aan alles wat hij te zien zou krijgen en aan alles wat hij meemaken zou. Ja, dat was heel wat anders dan al dat zwoegen en sjouwen thuis" en hij won de prijs! Alleen wanneer ze haar apen aan het voeren is, zingt Mimi van Beek weieens een liedje. Speciaal voor haar heeft een handvol tieners een fan-club opgericht, niet zo zeer om dat zingen van Mimi, als wel om haar apen. De 20-jarige Mimi is het onverstoor bare middelpunt van deze fanclub. Nu al enkele jaren heeft deze blondine de chimpansees van het Ouwehands Dierenpark te Rhenen onder haar hoede. De ongeveer 25 leden van de fanclub brachten dezer dagen een bezoek aan Mimi en haar „kinderen". Ze hebben zich de gehele dag best vermaakt. De directie van het dierenpark was zeer scheu tig met koek en limonade en de kinderen mochten onder het ivakend oog van Mimi met de apen spelen. Het bezoek, waarvan men hier een foto ziet heeft de populariteit van Mimi nog doen stijgen. Nog dagelijks breidt de fanmail die zij uit alle windstreken van Nederland krijgt, zich uit.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17